voor de Zufidliollandüclie en Zeeuwsclie Eilanden. Zaterdag 1 Februari 1918 27sle Jaargang N°. 1888. Orgaan Antirevolutionair - IN HOC SIGNO VINCES Hotel Restaurant Deze Gourant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke Maimers 5 Cent. UITOSVBS SOMMELSD1JK. Velefoou Intercoaawa. No. S. Advertentiën 10 cent per regel en i/i maal, Reolamea 20 per regel. Boekaankondiging 5 Gent per regel en vaal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle §fni&feess v®or de Redactie bestemd, Ad verteistiëïs ess verdere Administratie frasse© toe te Eenden aan den Uitgever Klacht van Patrimonium. In de jaarlijksche vergadering van den Prov. Frieschen Bond van Patri monium werd een klacht geuit over het Ministerie Heemskerk. Kunnen we tevreden zijn, werd er gevraagd. En een der sprekers antwoordde »Dit Kabinet heeft onze Chr. werk- lieden bitter teleurgesteld. Vanwaar die teleurstelling. Ten eerste zijn de sociale ontwerpen te laat ingediend, ondanks herhaalde waarschuwing van dr. Kuyper. Tweedens: de coalitie bevat elementen, die een rem zijn voor flinke democratische maatregelen. Het toeslag wetje werd door de Eerste Kamer verworpen tegen de wijziging der Arbeidswet stemde de Chr. Hist, heer Idsinga 6 rechtsche leden stem den tegen de SteenhouwSrswetde Bakkerswet werd verworpen de Bak- kersraden vinnig bestreden door Van Idsinga. Rechts was in zee gegaan in 1909 met de Verplichte Verzekering, maar er is sterke twijfel of heel Rechts nu nog meegaat. Met zorg ging, aldus de sprekers in Friesland en Gelderland, Patrimo nium de toekomst in. Die zorg van Patrimonium deelen we ook. Maar nog grooter zorg heb ben we, als Links aan 'troer moet komen. Waarom? Van Staatspensioneering komt nie mendal. Daar zal geen meerderheid voor te vinden zijn. De Vrijzinnig democraten en Oud-liberalen, hoewel beide lid der firma Concentratie, zijn op 'tpunt van Staatspensioen onbe trouwbaar; de Vrijz.-dem. hechten nog veel aan eerlijke sociale politiek en strijden nog steeds voor verplichte premiebetalingde Oud-lib. zijn en blijven vijanden van den dwang en hebben nog altijd een goed oog op 't Belgische stelsel, al zijn ze onder den drang van het noodlot al bezig geweest zoeklicht op Denemarken en Engeland te laten vallen. De defensie, oorlog en marine, is aan liberale handen niet toevertrouwd; dit weten ze zelf.ook wel, en daarom hebben ze er in 't Concentratieprogram ook maar geen letter aan gewijd; in dat program staat geen woord, geen letter, geen cijfer over oorlog en ma rine. Niet of de heeren maken wel veel kouwe drukte over Colijn, den eminenten oorlogsminister, maar dat is meer uit jaloezie, dat zij onbekwaam zijn om een organisatie tot stand te brengen zooals hij dat doet. Zij, firma Concentratie durft over oorlog en marine niets schrijven, omdat ze bang is voor een houw en een snauw der Socialisten, die loerend kijken of de aanstaande bondgenooten ook teveel aan den bekenden Moloch zullen offe ren. Zij, firma Concentratie, durft over oorlog en marine niets schrijven, omdat er een hopelooze onzekerheid en verdeeldheid onder haar firmanten bestaat, welk leger er komen moet en wat het kosten zal. Zij, firma Drie span, durft in haar program er niets over zetten, omdat ze vooruit weet, dat de oorlogsbegrooting stijgen zal en moeten als ze nu kwansuis ver mindering beloofde, met het oog op de stembus in 1913 (want dan durven ze alles te beloven, om- 't maar te winnendan zouden later de kiezers zeggen Gij, politieke tinnegieters ('t mooie woord is van mr. Treub!) ge hebt ons met de Staatspensionee ring in de luren gelegd, doe je 't nu met Defensie ook En met Staatspensioen èn met Defensie is de firma Driespan onbe trouwbaar; voeg daar nu nog bij 't Openbaar Onderwijs en 't Bijzonder dan zal elke Patrimoniumman, hoe hij ook moppert over de sociale ontwer pen, toch moeten erkennen, dat met zoo'n Concentratie voor Land en Volk en dus ook voor Patrimonium niets te beginnen valt, De overleden minister Regout gaf uitstekende wetten, om de ontucht te breidelenminister Heemskerk gaf een Bouwwetteke; Kolkman een mooie verhooging van de Successierechten en de TariefwetDe Waal Malefijt wil de Zendingsscholen in Indië krach tig steunen Colijn oogst lauweren in van vijand en vriend over zijn kranig werkalleen over Talma klaagt men èn over de Coalitie wat de Chr. Hist. betreft. Welnu late men dan de Chr. Hist, een praam op den neus zettenlate men die heeren muilbanden door een vast accoord late men Talma tot toe geeflijkheid aansporen: alles best! maar late men ook de toekomst zeer donker inzien, als ons Vaderland de ramp moet treffen, dat een zoo on beholpen firma als de Concentratie in Sept. 1913 als Kabinet moet op treden. Dat is beslist een ramp voor den werkmanvoor dé Defensie voor 't Onderwijs van alle soort en gadingvoor de Oostvoor Binnen land en Koloniën. De Nederlandsche politiek zit al een jaaf of 12 in 'tmoeras; maar als de Concentratie aan 'troer komt, zitten we nog eens 12 jaar in de ellende. Dan krijg je in 1915 eerstens de val van een paar ministers over de Staats pensioneering dan struikelt in 1916 'theele Kabinet over 't Algemeen Kiesrecht met Vrouwenkiesrecht. Al weer een nieuw Ministerie met al zijn oponthoud. Neen! over den loop der zaken zijn we gansch niet tevredenhet had in deze vijf jaar vruchten moeten en kunnen regenen, want de boom was volgeladen. Maar als de Concentratie baas wordt, staat heel de politiek in dor en naakt winterkleed. Dan komt er niets tot stand. Dan zijn 'tloopende boodschappen van de Tweede naar de Eerste Kamer, maar degelijk werknationaal werk ho maar! DerhalveWe klagen met Patri monium mee over den weinigen oogst over de Conservatieve elementen in de Coalitie. Maar voor Links ook maar één strootje wegruimenneen, nooit Deze firma verdiént geen cent crediet Die wil graag koopen, maar aan be talen heeft ze een broertje dood, adres aan 1905—1908. *jjtPolitiek en Schoolkinderen. Mag een onderwijzer zijn leerlingen met den politieken toestand op de hoogte brengen en met hen hidden om den zegen op de christelijke be ginselen. De N. R. Ct. protesteert er tegen. Volmondig antwoorden wij hierop: ja, en nog eens ja. En waarom Om dat de kinderen met die beginselen van huis uit reeds op de hoogte zijn. Omdat de leerlingen door de JBijb. Oesch. tamelijk goed begrijpen, wat christelijke beginselen zijn. Omdat de leerlingen door de Vad. Gesch. een Gedempte Boerensteiger 63A, 63B iSotterdam. DINERS 60 cent en hooger, LOGIES MET ONTBIJT fl en f 1.25 Aanbevelend, I R. G, F. I i LEE-IOOM. redelijk, zij 't ook kinderlijk, begrip hebben van wat christelijk en niet- christehjk is. En door de Kerkge schiedenis krijgen ze een kijk op Calvijn en Luther, Niet, dat we de leerlingen de onder scheidingen leeren tusschen een Libe raal met Staatspensioen of zonder een Socialist als Wijnkoop of als Troelstraeen onderscheid leeren tus schen mr. Heemskerk en dr. Kuyper; och neendat zou te ver gaan boven de bevatting der kinderen. Maar in het Jaartallenboek, dat we op de school gebruiken, lezen ze toch van een Vollcspetionnementlezemze van Groen, Da Costa, Bilderdijk, Mackay en Kuyper. En zouden we dan die leerlingen niet tamelijk vol ledig en nauwkeurig op de hoogte brengen met deze mannen en hun christelijke beginselen. Ze leeren in hun Geschiedenisboek over Oranje's en Regenten; over Pa triotten en Revolutieover de verja ging in 1795 van stadhouder Willem V. Ze leeren wat. Reformatie is en kennen uit de Kerkgeschiedenis den naam van Calvijn en Luther. Dat alles staat met christelijke beginselen en politiek zeer nauw in verband. En nu staat een onderwijzer niet te praten over politiek; maar droppel voor droppel en lepel voor lepel giet hij de kinderen elke week wat in, zonder nu precies te zeggen«Kin deren vandaag gaan we weer praten over politiek.d Hij zegtVandaag is aan de orde het jaartal 1834 of de Afgescheidenen vervolgd. En dan ver telt de meester goed duidelijk, dat die Afgescheidenen in de gevangenis ge worpen zijn door Nederlandsche Re- geeringspersonen. Gaat de les over 1878, dan vertelt de meester over 't Volkspetitionnement en mijnheer Kap- peine, die ons onderdrukken wou. Gaat de les over 1889, dan vertellen we, dat een christelijk Ministerie onze scholen geld gafdat de dwang in vrijheid veranderde. Zie, zoo gaat dat elke week voort droppel voor droppel uit 't fleschje, dat voor kinderen een lekkere medi cijn bevat, Want ze luisteren met groot genoegen naar die geschiede nissen over die christelijke en niet- christelijke beginselen. En of ze 't goed begrijpen! En thuis, aan tafel, als er gegeten wordt, wordt het duidelijk gezegd, dat er Liberalen in 't dorp zijn, die nooit bidden en nooit naar de Kerk gaan. En 's avonds bij de kachel, bij een kop koffie, wordt heel kalmpjes gezegd, naar aanleiding van een bericht uit de Standaarddat de Socialisten en Liberalen het tegen 't christendom altijd roerend eens zijn. Zie, zoo gaat dat droppel voor drop pel er in En als de schooltijd eindigt, dankt de meester voor 't onderwijs en vraagt hij om Gods barmhartigheid over Land en Volk en om Gods hulp over de menschenkinderen, om toch Hem niet te vergeten, en zijn Christus te dienen en lief te hebben. Dan bidt hij om de doorwerking dier christelijke be ginselen en de kinderen volgen hem, want iQ verstaan dat gebed. Omdat ze er in opgegroeif zijn en de meester er zijn ziel geheel en al inlegt. OP DEN UITKIJK. W. BOEKHOVEN. mm blab. r Direct nabij de Hoofdsteeg, Zooveel in ons is, moeten we vrede houden met alle menschen. Indien het geoorloofd ware, aan de apostolische vermaning iets toe te voegen, zou ik zeggenBovenal met de vrouwen, bedoelende dan het vrouwelijk geslacht in 't algemeen. Wij mannen, zijn de heeren der schepping. Die kroon laten we ons natuurlijk niet ontnemen en als onze ^heerlijke rechten* in allen ernst aangetast wordendan weten wij ze met energie te verdedigen en zijn de vrouwen knap, als ze 't ons afwinnen. Maar desondanks, kunnen en willen we de vrouwen toch maar niet missen, moeten we 't in velerlei opzicht van de vrouwen hebben en geef ik elke jongeling, die in 't volle besef zijner mannelijke kracht de we reld aankijkt en meent bergen te kunnen verzetten, den welgemeenden raadHoud vrede, bovenal met de vrouwen Want het is soms nog gemakkelijker een berg, dan een vrouw te verzetten. Een vrouw, die haar zin ergens op gezet heeft, wijkt, buigt, geeft mee en als ge meent, haar goed en wel verzet te heb ben, dan staat ze nog precies op dezelfde plaats en bewijst ze met haar minnelijkste glimlach en op onweerlegbare gronden, dat het, zooals zij het inziettoch eigenlijk het beste is, hoewel gij, als man, het natuurlijk ten slotte voor 't zeggen hebt. Dat is der vrouwen eigenaardige kracht en aantrekkelijkheid. Wat zouden wij, zonder vrouwen Ik bedoel natuurlijk goede vrouwen en elk rechtgeaard en rechtgepaard man zal ongetwijfeld zijn eigen vrouw voor de beste houden. Wij hebben ze elk oogenblik noodig. Een man, die zichzelf respecteert, zal er op staan om in 't publiek onberispelijk voor den dag te komen maar hoe zou dat kunnen, als we de vrouw niet hadden die op mogelijke en onmogelijke plaatsen knoo- pen aanzet en stofjes wegborstelt, die ons linnengoed helder houdt en onze das in de plooi strikt, die in een woord voortdurend haar critisch oog laat gaan over den gan- schen uitwendigen mensch Met hoe ernstige problemen wij ons ook bezig houden, het lichaam heeft ook zijn eischen en 't wil goed gevoed zijn met smakelijke spijzenWat zou daarvan terecht komen, als de mannen zelf daarvoor zorgen moesten 'k Heb eens met een man gegeten, die een lekkeren biefstuk in dobbelsteentjes sneed toen ik later informeerde, ver nam ik, dat hij ongetrouwd was, begrij pelijk genoeg Wij willen op z'n tijd een geurige kop koifie hebben ieder kenner proeft 't verschil, of ze door de zorgzame huisvrouw naar den eisch is klaargemaakt, dan wel door mannen, die wegens omstandigheden hun eigen kostje moesten klaarmaken, is opgezet en vergoten. Om dit alles en nog vele andere redenen wil ik bovenal met de vrouwen vrede hou den, wat in 't eind ook niet zoo moeielijk is, want het vrouwelijk geslacht heeft bij zijn vele deugden ook nog deze, dat het gevoelig is voor een vriendelijk woord en de weinige uitzonderingen daargelaten, het den mannen niet lastig maakt, om in goeden vrede met haar te leven. Ik weet niet, of de Engelsche ministers mij dit na zullen zeggen. De gansche mannelijke oppositie uit het Lagerhuis heeft het hun in de jaren van hun bewind, niet zoo lastig gemaakt, als de vrouwen, die hun met alle middelen, van de meest gewone tot de meest buiten sporige toe, het kiesrecht willen afdwingen. Dat is nu de vrouwelijke taaiheid en vasthoudendheid op haar smalst en slechtst. Als ik zoo, van die vrouwen lees, dan heb ik diep medelijden met haar kinderen. Niet zoozeer met haar mannen. Die hebben met hun vrijen wil deze moderne vrouwen gekozen en moeten nu ook maar zien, hoe ze 't er in 't leven mee klaar spelen. Zij hadden, vóór het trouwen, behalve naar de huiselijke deugden, dan ook maar een onderzoek moeten instellen naar de politieke overtuigingen van het »meisje,« Maar de arme kinderen beklaag ik. Treffend was het verhaal, dat onlangs in de kranten rondging van een gesprek tusschen twee knaapjes, waarvan het eene toebehoorde aan een zeer werkzame, spraak zame, vergader- en debatzieke vrije vrouw,* Zijn kameraadje verhaalde hem, dat mama met hem vaak speelde, raadsels opgaf, vertellingen deed en 't was den armen jongen als een mooi sprookje uit een ver land, waarvan hij 't bestaan nauwelijks ver moedde. De Engelsche Suffragettes kunnen thans weer opnieuw beginnen, vermoed ik. Een ernstige poging, die in het Lagerhuis werd aangewend, en eerst wat kans van slagen scheen te hebben, dreigt te mislukken. Na de winkelramen en de brievenbussen moeten die dames dus weer naar een ander object gaan uitzien, om de noodige variatie in haar optreden te houden 1 Wij, Hollanders, zijn kalmer. Onze Hollandsche vrouwen zijn niet voor de poes, maar ze gebruiken verstand en ik kan me niet voorstellen, dat ze in de Kal- verstraat de spiegelruiten gaan stukslaan, om op die manier het kiesrecht te krijgen Toch zijn er ook in ons land genoeg, die naar dat recht watertanden. Met name als een vrouw wat op jaren komt, ultra moderne ideêen heeft, maar gelijk nu eenmaal 't lot van niet weinigen is niet >tot den trouw* kwam, ook niet van kana ries en katten houdt, dan gaat ze 't allicht in 't kiesrecht zoeken. Nu vindt ik voor mij 't niet zoo ver schrikkelijk, als een vrouw meestemt. Ik geloof ook niet, dat het uit onze beginselen te bewijzen zou zijn, dat een vrouw niet stemmen mag. Let welik zeg »een< vrouw. Ik zeg niet»de« vrouw. Dat is 't groote verschil tusschen ons en de tegenstanders. Die eischen voor man en vrouw het kiesrecht op als een natuurrecht, dat ze bij de geboorte al meebrengen, net als de zoon van rijke ouders bij zijn geboorte al erfgenaam is, voor 't geval zijn ouders komen te overlijden. Van zulk een »recht« weten wij niets af. Noch voor den man, noch voor de vrouw. En daarom doen wij met het gezwam van vrouwenkiesrecht ook Diet mee. Trouwens we zullen es zien, wat er van komt, als de heeren Links 'tes mochten winnen. Ze zittc, er nu elkaar al om in 't haar. De heer Roodhuyzen is nogal gul. Dat is zoo z'n aard. Die wil alvast beginnen met vrouwen het stemrecht te geven voor den Ge meenteraad. Maar de N. Cour. een vrij liberaal orgaan, heeft hem om deze stoutig heid al een kwade veeg uit de pan gegeven, Ik hoop, dat onze vrouwen voor dat revolutionaire vrouwenkiesrecht bewaard blijven. Want als het haar, buiten ons om, geschonken wordt, dan zouden ze er gebruik

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1