De Balkan-Oorlog. Land- en Tuinbouw. Lil <1<? Pers. Buitenland. De Omwenteling te Constantinopel Zooals de telegrammen in ons vorig blad reeds melden, is het ministerie van Kiamil door eene revolutie gedwongen geworden, om af te treden en zijn nu de Jong-Turken aan het bewind gekomen. De strijd bij Bizani. Het beleg van Skoetari. (Zie telegrammen.) ENGELAND. Een avondtuurlijke reis van een Eng ei schen driemaster. Een Rothschild als bedelaar. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Verkoopingen. wel willen dat alle „papenhaters" deze woorden nog eens lazen. Menig christen (protestant) zou waarschijnlijk zoo fier het Christelijk beginsel niet uitdragen. Hij heeft zich nimmer het Christelijk beginsel ge schaamd. Dat we langzamerhand uit de vuile boel, welke onder liberaal regime bescherming vond, verlost worden hebben we middelijker wijze aan min. Regout te danken, 't Blijft een schande voor de libe ralen dat men hem in dezen ook nog heeft tegengewerkt. Wanneer ik u zeg dat „het Volk" het overlijden van dezen grooten staatsman aldus meldde: „De Minister van Justitie v. E. R. H. Regout is hedenoch tend 8 uur overleden. De herinnering die „aan hem bewaard zal blijven, is die van „den vader der bekrompen zedelijkheids- wetten," dan weet gij genoeg. Ge moet om de ware grootheid te leeren kennen bij de tegenstanders, in wier hart de haat welig tiert, uw oor te luister leggen. Hij was Roomsch, maar ik zeg u, dat ik wat gaarne zou zien dat alle Roomschen zoo beslist voor hun beginsel uitkwamen. Het volk zou tot de erkentenis moeten komen, dat niet de Roomschen maar de Vrijzinnigen de vijanden van het Christendom zijn. Min. Regout was een man van karakter, van beginsel, van groote kennis, en had van God vele talenten ontvangen. Al zijne gaven heeft hij gebruikt tot weizijn van het vader land. Hij was staatsman, die uit liet Chris telijk beginsel leefde, en alles aanwendde om het in het maatschappelijke leven toe te passen. De pestkolen van onzedelijk heid, de bordeelen, waarin zoo menig een voudig meisje gelokt en gestorven is, ver dwijnen. Geen bescherming wordt meer verleend gelijk onder liberaal regime plaats had. Met dankbaarheid denk ik terug aan dien „groote" in het land, nl. min. Regout. De voorzitter der Kamer heeft naar waar heid gezegd: „De heer Regout heeft geen lang leven mogen hebben, maar de weinige jaren, die hem geschonken waren, heeft hij voor het land nuttig besteed." „Hij was een man van groote gaven van „hart en geest, en van flinke werkkracht. „Voor zijn krachtige, flinke natuur was „het werken geen last, en met kracht gaf „hij zich aan al wat goed en edel was. „Toen hij door het vertrouwen der Kroon „werd geroepen tot het moeielijke ambt „van Min. van Justitie, kreeg hij gelegen heid. om zijne groote talenten breeder te „ontvouwen en zich verdiensten te ver- „werven voor zijn Vaderland, verdiensten, „die niet licht zullen worden vergeten." Ik neem een paar woorden uit de rede. Minister Heemskerk sprak o.a.„Toen „de slag viel, werd die met diepe smart „door de Regeering vernomen, llij was een „trouw dienaar der Kroon, een Staatsman „die met scherpzinnigheid en onvermoeide „werkkracht ai zijn gaven 'besteedde om „te arbeiden aan de belangen van 't vader hand. En hij was voor zijne ambtgenoo- „ten en mij, voor allen, met wie hij werkte, „een trouw vriend, een hartelijk vriend, „op wierj men rekenen kon. Ernstig in zijn „Christelijke overtuiging, was hij steeds „blijmoedig en opgewekt." De Min. sprak naar waarheid, dat men- schelijke troost tekort schiet. God alleen kan troost schenken. Moge God dien troost schenken aan de nabestaanden, maar ook aan het Ministerie dat de diepe wonde gevoelt. De Heere heeft er iets mede te zeggen. Ook tot het Nederlandsche volk. Moge het zijn dat de Christenen er uitleeren dat de overwinning Godes is en niet des menschen. Biddende en werkende dus ge werkt. Onvermoeid, opdat na de verkiezin gen gezegd kan worden „de Heere heeft groote dingen gedaan." Hij heeft Nederland nog gedacht, en den raad der ongeloovigen heeft Hij verijdeld. De Concentratie is ge slagen en de Coalitie is versterkt uit den strijd gekomen. Ik kan u niet zeggen, hoe zeer mijn verlangen daarheen uitgaat, We. hebben zoozeer behoefte, dat de ware vrij heid eindelijk komt. Het ongeloof heeft ons te lang geknecht en wil ons bij vernieuwing knechtenbeginnende met de kinderen, eindigende met de oudea. Wij „fijnen" moeten achteruitgezet en het ongeloof moet overal in het gestoelte der eere, zietdaar het streven der liberalen. Tot hoe lang Met dank aan God mogen wij terugdenken aap Min. Regout, wijl in hem duidelijk werd dat de groote gaven niet alleen bij het z.g. „denkeud-deel-der-natie" worden gevonden. God heeft ook ons niet verge ten, al worden wij door de liberalen ver geten. Ontvang mijn hartelijke groete, tt. MARNIX. Lupinen. Tegenwoordig wordt bij bebossching vaak lupinen als voorbouw toegepast en aldus den grond toebereid door verrijking met stikstof en humus. De gunstige invloed op den groei der boomen is in zeer -vele ge vallen duidelijk waar te nemen. Ook bij beplanting der wegen past men dien vóór- bouw in -ons land reeds dikwijls toe en eveneens-kan hij dienen om van schralen, humusai' nen grond goeden tuingrond te maken. Evenwel, niet altoos slaan de lupinen dadelijk aan; vaak is het gewas in 't eerste jaar niet noemenswaard, en niet zelden zien we ook in het tweede jaar geen beduidend resultaat. In vele gevallen zijn er foutén aan te wijzen, die mogelijk oorzaak zijn van de mislukking bv.de grond wordt gansch onvoldoende bewerkt de bemesting is ondoelmatig of ontoerei kend, of wordt in brokken op het land geworpen; het lupinezaad komt te diep weg of blijft er bovenop liggen enz. "Maar ook, waar dat alles goed en met zorg geschiedt, en waar bovendien de grond is ingeënt met bacteriën-aarde (aarde van oud lupinenland),. ook daar kan men niet zelden het verschijnsel waarnemen, dat de lupine niet aanslaat of, als zij eenige centimeters boven den grond staat, in haar groei wordt gestuit. Waardoor? Men gist. Door -verschillende personen is de laatste paar jaar gevraagd, of de oorzaak ook ge brek aan opneembare stikstof zou kunnen zijn. De theorie heeft ook hier zoo lang ons teruggehouden van de aanwending eener Chili-gift, omdat deze niet noodig zou zijn, daar het gewas zichzelf zou helpen door opname van luchtstikstof en den grond daarenboven ook hiermee zou verrijken. Maar al is dit laatste het geval, als het gewas goed aanslaat, daarom is het zeer goed mogelijk, dat in 't begin de jonge plantjes nog gebrek hebben aan stikstof, wanneer het voedsel, in het zaad aan wezig, is uitgeput, en de in den bodem gebrachte bacteriën nog niet schijnen te functionneeren. De uitkomsten, door dezen en genen verkregen met een matige gift Chili, versterken dit vermoeden. Wij zelf kregen twee jaar geleden een prachtig stoppel-lupinegewas bij een toediening van 50 K.G. Chili per H.A. en 't vorige jaar was op de streep af een enorm verschil tussehen 2 perceelen, waarvan het eene géén, het andere 100 K.G. Chili had ont vangen, In beide gevallen hadden we niet geënt. De heer J. II. C. Schröder vertelde ver leden jaar een soortgelijke ervaring, door hem in de houtvesterij «De Peelt in Drente opgedaan. Hij zag «verrassende resultaten» van een toediening van 3035 K.G. Chili, terwijl de niet bedoelde planten achter bleven en daarbij de baeterie-werking zeer laat begon. Ook meende genoemde heer in een stikstofbemesting een voorbehoed middel gevonden te hebben tegen de lu- pinenvlieg. Men kan hier verder gaan en vragen zou een rijkere Chilibemesting dan 50 of 100 Kilo niet aanbevelenswaard kunnen blijken Als daarmee direct een weelderig gewas werd verkregen, was zeker het voordcel groot, daar nu vaak eerst in het 2e jaar nog maar een schrale groenbemes- ting verkregen wordt. C. B, 'n Vreemde tijd. Onze Raad discussieerde Maandag lang en breed over den ioon, die door de so cialistische onderwijzers in huu schoolbladen wordt aangeslagen. De heeren "zijn niet erg op hun mondje gevalleD. Hun optreden doet bij de voorstanders van openbaar onderwijs steeds grooter be zorgdheid ontstaan omtrent het lot der open bare school. De roode onderwijzers durven echter nog meer dan praten. In Zaandam is dat duidelijk gebleken. B. en W. hadden opdracht gegeven in de, openbare scholen de twee series, wand platen, uitgegeven door de afd. Haarlem van de vereeniging r>Onze VlooU op te hangen en daarvan bij het onderwijs ge bruik te maken. En wat gebeurde er nu? »De Bode* meldt, dat de afd. Zaandam van den Bond van Ned. Onderwijzers, van oordeel, dat de strekking van deze platen in strijd is met het karakter van de open bare lagere school (1) nu aan B, en W. van Zaandam een adres heeft gericht met verzoek, bedoelde opdracht terug te nemen en eventueel verdere nog te omvangen series platen van deze soort niet voor de school te aanvaarden. Een en ander ontlokte aan de ^Nieuwe Courant* de volgende ontboezeming Alweer een bewijs van de strekking van den Bond van *Ned. Onderwijzers en van den geest, die er onder zijn voormannen heerscht om al wat dienen kan om onder de jeugd goede en hooge beginselen aan te kweeken tegen te gaan. Men zal zich herinneren, dat deze schoolwandplaten van »Onze Vloot* bedoelen bij de Nederland sche jeugd belangstelling te wekken voor onze marine, voor hetgeen onze kloeke zee-aarders sn vorige eeuwen hebben ver r cht voor 's lands grootheid en voor het geen de Nederlandsche marine zich in onze dagen als taak ziet opgelegd in Oost en West en op eigen ku t. j-Nog een stap vei Ier en de Bond van Ned. Onderwijzers trekt te velde tegen het onderwijs in de vaderlai.dsche geschiedenis op de lagere school. «Wij televen wel een vreemden tijd De N. Ct. heeft gelijk, Het wordt steeds duidelijker wat de socialistische onderwijzers bedoelen met »de school waar ^an de natie gehecht* heet te zijn Het moet den liberalen, die bij verkiezingen van den steun van dit so irt onderwijzers niet altijd zoo erg affeee- rig zijn, tot nadenken stemmen. M >ge er voor ons christenen de prikkel in liggen tot verdubbelde krachtsinspanning om het getal onzer scholen steeds uit fe breiden. Daarom hebben wij den besten waarborg voor »de handhaving van de christelijke grondslagen van ons volksleven*, waartoe ongetwijfeld behooren eerbied voor het ge zag en liefde voor onze nationale historie. »N. Haagsche Ct.« Nadat Kiamil pasja op de Nationale Vergadering zijn voorstel om door afstand te doen van Adrianopel vrede te sluiten, met eenparigheid van stemmen zag aan nemen, komt de tijding van zijn aftreden als een donderslag aan den schijnbaar op- klarenden hemel. Van geen enkele zijde werd een dergelijke wending voorspeld, noch waren er .eekenen die haar delen voorzien noch zou deze crisis de internationale be teekenis gehid hebben, die zij thans he fr, zoo de sultan tot Kiamil's opvolger een der staatslieden van bet oude regime gekozen had, die bereid was op den door zijn voor ganger ingeslagen weg voort te gaan. Om tot nu toe nog niet opgehelderde motieven heeft hij echter gfmeend zich te moeten wenden tot generaal Mahmoed Sjefket pasja, die te Constantinopel algemeen het hoofd der oorlogspartij geacht wordt. Bovendien behoeft Mahmoed Sjefket, die weigerde deel te nemen aan de Nationale Vergadering en dus niet gestemd heeft voor het voor stel om afsland te doen van Adrianopel zich niet aan het besluit der Divan gebonden te beschouwen. Na de eers'e ongeregeldheden, waarbij de voormalige minister van oorlog Nazim pasja vermoord werd, schijnen krachtige maatregelen genomen te zijn, om de orde te handhaven. Maar wat nu Welk autwoord zal de uieuwe regeering geven op de gezamenlijke nota der mogend heden Men wacht, dat de nieuwe regeering de mogendheden zal mededeelen, dat zij prin cipieel voor het sluiten van den vrede is, doch onder andere voorwaarden, dan die welke de vorige regeeriug wemchte toe te staan. Zij zal van het standpu.it uitgaan Zoolang Adrianopel zich niet heeft overge geven, zoolang deuken wij er niet aan om de stad at te staan. Dat onder deze om standigheden zoowel de algemeene politieke toesiand als de vredesonderhandelingen aan nieuwe groote moeilijkheden zijn blootge steld ligt voor de hand. Aan deze bezwaren het hoofd bieden kan slechts een eensgezind Europa dat solidair voor den vrede wil opkomen. Maar zal dit gebeuren En waar zal de eensgezindheid blijven als b.v._ Rusland zijne bedreiging volvoert den ingang van den Bosporus te zullen forceeren, voor Constantinopel te verschij nen en bovendien de Armeensche provincies van Aziatisch Turkije binnen te marcheeren Door de omwenteling te Constantinopel kon Turkije nog wel eens iD erger condities gerakenin elk geval plotseling zijn de kansen, dat een spoedige vrede een einde aan den Balkanoorlog' zal maken, aanmerke lijk verminderd en moet men meer dan ooit rekening houden met de mogelijkheid dat de vijandelijkheden hervat worden. Volgens bericht uit Athene is onder leiding van den diadochus een groote slag voor Bizani begonnen. Personen die uit Skoetari ontsnapt zijn, zeggen, dat de stad zich in een verschrikke- lijken toestand bevind. Dysenterie heerscht onder de bevolking, terwijl groote oneenig- heid bestaat tussehen Hassan-Riza en den commandant Esad pasja die zijn ontslag wilde nemen, maar hiervan afzag, toen hij met den dood bedreigd werd. De inwoners eischen de overgave der stad, maar Hassan- Riza sprak hen nieuwen moed in, door te zeggen, dat weldra hulp uit Constantinopel zou arriveeren. De Engelsche driemaster //Carshall», die zich op reis van Swansea naar Newfound land bevond, heeft een tocht op leven en dood achter den rug. Gedurende den orkaan- achtigen storm der laatste dagen konden de groote en de fwkkemast, den geweldigen druk der zeilen i iet langer verdragen en vielen zij met ra's en takelage over boord. Vier matrozen werden door het neervallende takelwerk zwaai gewond. Reusachtige gol ven stortten zich op het schip, sleepten alles, wat niet rotsvast zat, met zich mede en overatroomden de kajuits van den kapitein en het voorschip. De matrozen moesten zich om niet over boord gespoeld te worden met touwen aan het overgebleven gedeelte der masten vastbinden. De derde mast- en 't stuurrad bleven gespaard. Toen het weer bedaard was werd koers gezet naar de Te, sche kust daar aan een voortzetting der reis niet te denken viel. Met onnoemelijk veel in spanning, tot op de huid doornat, bijna steeds den dood voor oogen, slaagden de zeelieden er eindelijk in, het wrak naar Queenstown te brengen. Dezer dagen is in Engeland een uitge breid werk verschenen over de geschiedenis van 't huis Rothschild euin verband hier mede, weet de //West Minister Gazette» nog de volgende historie uit het leven van baron James Rothschild, die destijds te Pa rijs woonde mede te deelen Op z. keren dag verzocht de bekende kunstschilder Delacroix den baron voor hem als model te poseeren, en wel naar een origineelen inval van den schilder als een in lompen gekleede bedelaar. Deze zonder linge voorslag viel zoozeer in den smaak van Rotschild, dat hij zich onmiddelijk be reid verklaarde en den volgenden dag in lompen gehuld aan het ateliei van den kunstenaar aanklopte. Een der leerlingen van Delacroix opende de deur en toen hij op den drempel den armen bedelaar zag, drukte hij deze in een opwelling van medelijden een fraucstuk in de hand. Rothschild nam het geldstuk aan en liet zich later door Dela croix inlichten over de positie van den jongen man. Toen hij vernam dat deze leerling volstrekt geen Croesus was, besloot hij revanche te nemen. Den volgenden dag verscheen bij den jongen man een bode van het huis Roth schild, die hem een brief overhandigde, van den volgenden inhoud //Zeer geachte heer, inliggend het kapitaal dat gij mij gisteren op den drempel van het atGier Delacriox overhandigde met in terest op interest. Wil s.v.p. bijgaande ché- qus, ten bedrage van 10000 francs bij mijn bank, rue Lafitte, laten presenteeren. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. De Burgemeester der gemeente Som melsdijk maakt bekend, dat het kohier no. 4 van de Personeele Belasting over het dienstjaar 1912, invorderbaar verklaard op den 22 Januari 1913, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver plicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen Sommelsdijk, den 24 Januari 1913. De Burgemeester, B0UMAN, Gemeenteraadsvergadering. De Burgemeester der gemeente Sommelsdijk maakt bekend, dat eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Vrijdag, den 31 Januari 1913, des mimiddags ten 3 ure. Sommelsdijk, den 28 Januari 1913. De Burgemeester, BOUMAN, Sommelsdijk. Gebrs. Van Schouwen, landbouwers alhier, hebber, alles wat tot het landbouwbedujt behoort, alsmede de schuren, overgegeven aan Gebrs. Joppe alhier. Door de landbouwers-melkverkoo- pers uit deze gemeente en Middelharnis is Zaterdagmiddag in het hotel Spee verga dering gehouden, met het doel den melk prijs te verhoogen. De Commissie van Weldadigheid is, evenals vorige jaren, weder begonnen met het uitdeelen van brood en turf aan arme behoeftigen. Middelharnis. De lijst van Stemge rechtigde Ingelanden van de polders de Oost- en Westplaten Fiakkee, ligt van af 25 Jan. tot en met 8 Febr. voor een ieder ter inzage ten kantore van den Secretaris. Aan onze vroegere dorpsgenoot C. Reevers, thans korporaal bij 't leger te Hellevoetsluis, is tegen half April 2 jaar vervroegd ontslag verleend. G. Verhage Kz. is benoemd tot stoker aan de gasfabriek te Boskoop. Maandagmorgen, terwijl men een varken van A. Verhage op de boot zou doen, bleek dat het dier zijn geleiders te vlug af was, want in plaats dat het de boot opliep, liep het in het water. Na veel moeite slaagde men er in het dier uit het water te halen en aan boord te doen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- laia hebben gisteren behandeld hetverzock van den raad der gemeenie Middelharnis om een gedeelte van het Binnenpad van den ligger der wegen en voetpaden dezer ge meente af Te voeren en in plaais daarvan een anderen gideeltelijk nog aan te leggen weg op dien ligger te breDgen. Men wenschte bedoeld Binnenpad te verbreeden, doch stuite daarbij op het bezwaar, dat een ge deelte er van ligt besloten door de alge meene begraafplaats en de Israëlietische begraaldlaais. Daarom werd besloten het pad om te leggen en werden in verband daarmede maatregelen getroffen tot ruiling van giond tussehen de gemeente en het be stuur der Israëlietische begraafplaats. Doch nu werd tegen dit verzoek tot wijziging van den ligger in verband met genoemde om legging van het Binnenpad bezwaar inge bracht door den heer J Timmet s, die vreesde, dat, wanneer te eeniger tijd het besiuur der Isr. begrafenisplaats zou besluiten tot het voor begraafplaats inrichten van het gedeelte grond, hetwelk het door de rui ling verkreeg, zijn nabijgelegen grond, wel ke dan binnen 50 M. van de begraafplaats zou liggen in waarde als bouwterrein zou verminderen. Van de zijde van het gemeentebestuur werd hiertegen aangevoerd1 e dat het hier alleen betrof de quaestie van wegsverleg- ging, waartegen op zichzelve geen bezwaar werd gemaakt, en 2e dat het nog zeer lang zal kunnen duren, eer het bedoelde stuk grond, dat in eigendom aan het bestuur der Isr. begraafplaats overging, voor be graafplaats zal worden bestemd, indien zulks ooit zal gebeuren. De heer Timmers lichtte zijn bezwaar nog nader mondeling toe en verstrekte in lichtingen in antwoord op eenige aan hem gestelde vragen, daarbij o.a. mededeelende, dat z, i. bij een andere ruiling van grond dan hier was geschied er geen bezwaren zouden zijn gerezen. Rapporteur over de zaak was het lid van Ged. Staten jhr. mr. De Geer. De beslissing volgt later. N. R. Ct. Stad aan 't Haringvliet. Vanwege de gasfabriek is men nu gelukkig bezig met het hers'eilen van die straten, die door leg ging van gasbuizen, verzakt zijn, als men bedenkt, dat de galen meer dan 2 voet diep zijn, is 't wel hoog noodig dat met de reparatie's een aanvang wordt gemaakt. De heer J. v. Antwerpen alhier is aangesteld en beëedigd tot buitengewoon gemeenteveldwachter. Door den omroeper werd de vorige week bekend gemaakt dat degenen die nog wilden aansluiten voor verkrijging van gas hiervan voor den isten Februari moeten kennis geven aan den gemeente-opzichter al hier. Al'es gesch'edt dan nog op oude voor waarden. Den Bommel. De milicien R, Bakelaar ,s voor den militairen dienst afgekeurd. Zij, die op de thans bestaande voor waaiden nog gas-aansluiting wenschen, ge lieve daarvan aangifte te doen vóór 1 Febr. a.s. ter Gemeente-secretarie, zullende met 1 Februari de prijzen verhoogd worden. Het kohier der Grondbelasting is den 21 Januari jl. den Rijks-ontvanger ter invor dering ter hand gesteld. Bezig zijnde de wasch te spoelen, had C. Bakelaar het ongeluk van de stoep te glijden en te water te raken. Haar broeder mocht er echter spoedig in slagen haar behouden op het droge te brengen. Ooltgensplaat. Er zijn hier zooveel Zieken dat de praatijk van Dr. J. A. Hers omstreeks 300 patiënten telt, tot dusver hebben er weinig ste'fgevallen plaats. Oude Tonge. Dinsdag vierde weder een der cudste vrouwelijke ingezetenen dezer gemeente haar 93e verjaardag en wel de weduwe J. Beiers, geb. Westdijk. Ze loopt nog recht eD is nog m het bezit van ai hare zintuigen. Ofschoon niet bedeeld met tijdelijke middelen, heeft het haar toch niet aan belangstelling ontbroken. Dat zij nog lang in gezondheid moge leven is de wensch van vele ingezetenen. Dirksland. Op Z4 Januari is door de Rijkspolitie alhier op heeterdaad betrapt L. B. wegens diefstal van lijnkoek in de landbouwschuur van Johs. Ardon, te Som melsdijk nabij Dirksland. Tegen hem is procesverbaal opgemaakt. Tegen een drietal personen, alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens Jacht- overtreding, H. Zoon welke zich voor eenige we ken naar Rotterdam moest begeven wegens bloedvergiftiging, en daar eenige dagen in hopeloozen toestand verkeerde is Vrijdag j. 1. aanvankelijk hersteld in zijn gezin te ruggekeerd. De gewone jaarlijksche collecte ten behoeve der armen aan de Diaconie, heeft f 338.30 opgebracht. Die, tenbehoeve der Zending tijdens de Godsdienstoefening op Woensdag 2Z Januari door Ds. van As in de Herv. Kerk f34.89. Stellendam. Zaterdag had de echtge- noote van den heer A. S. het ongeluk, dat ze met eeD band van haar schort het petroleumstel van een tafeltje sleepte, waar door haar rok vlam vatte. De vlam werd spoedig gedoofd en het ongeval liep met een zeer lichte brandwonde aan den arm af. Maandag is alhier een begin gemaakt met de rioleering van den Noord-Weste lijken achterweg. Een best driejarig paard van de Wed. Koese-Verhoeve 't welk waarschijnlijk van een ander paard een klap tegen den kop had gekregen, is dientengevolge ge storven. Het paard was niet verzekerd. M. v. Seters Pz. welke als vrijwilliger dienst zal nemen bij het O. Indische leger, is als zoodanig voorloopig te Den Helder op een der marineschepen gestationeerd. Teneinde aan het tegenwoordige kerk hof uitbreiding te geven, is heden een begin gemaakt met het rooien van de boo men uit de nabijgelegen tuinen. Op Woensdag 29 Januari 1913, 's nam. 2 uur te Dirksland, op den Straatdijk, voor het huis bewoond geweest door wijlen den heer G.Tiggel- man van winkelopstand, voliedigen bakkerij im- ventaris en meubilaire goederen Notaris van der 8LUIJS. Op Woensdag 29 Januari 1913 des nam. ten 2 ure aan de Kaai te Middelharnis en om 3 ure aan de Kaai te Sommelsdijk van Sparren. Notaris van BUTJREN. Op Donderdag 30 Januari 1913 des nam. 3 ure in het Hotel Zaaijer te Middelhar nis inzet van 1. Een burgerwoonhuis aan den Binnenweg te Sommelsdijk, 2 Een huis met schuur mestputplaats en erf in den stoofhoek aldaar en drie perceelen tuingrond aldaar ten verzoeke van den heer R. van der Bol. te Sommelsdijk. Notaris van Buuren. Op Donderdag 30 Januari 1913 des voorm. 10 uur te Dirksland aan de Mestkaai, en des nam. 2 uur te Herkingenop de Kaai van eene flinke partij zware Sparren Noiaris van der 8LUIJS. Vrijdag 31 Januari 1913 voorm. 10 uur, aan de Kaai te Oude Tonge verkoop van Sparren, welke verkoop dien zelfden dag des nam. 2,30 aan de Kaai te Battenoord zal worden vervolgd. Notaris van 1SPELEN. Zaterdag S Februari 1913 's nam. 2 uur verkoop van schaarhout voor den heer D.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2