voor de Kaidhollandüehe en Zeeuwüehe Eilanden. Denkt aan de Kiezerslijst. Woensdag 39 Januari 1913, Antirevolutionair 27ste Jaargang V. 1837. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Bescherming is nuttig. W. BOEKHOVEN, SOMMELSDXJK. Alle stokken veër de Redactie bestemd, Advertentie» en verder© Administratie franco toe te eenden aan den Uitgever. Het jaar dat wij zijn ingetreden, zal voorzeker ook met het oog op de ver kiezingen voor Kamer, Staten en Ge meenteraad, die ons in dezen zomer wachten, zeer belangrijk worden. Het wordt een jaar van strijd en met het oog daarop is het eisch dat ieder die er voor in aanmerking omt, op de Kiezerslijst worde ge bracht. Laten we daarom hier mogen her inneren aan de voornaamste bepalingen onzer Kieswet. Wie in eenige rijksbelasting is aan geslagen, wordt ambtshalve op de lijst gebracht, mits hij het verschuldigde over het laatstverloopen dienstjaar betaald, hebbe, voor 1 Februari 1913. Rijksbelastingen zijn: Personeele, Grond-, Bedrijfs- en Vermogensbe lasting. Wie medebezitter is van een on verdeelde nalatenschap en voor zijn aandeel f 1.of meer Grondbelasting betaalt, moet zich ten gemeentebuize aangeven tusschen 1 en 15 Februari. Wie verhuisd is naar een andere ge beente, waar hij Rijksbelasting be taald heeft, moet zich eveneens aan geven in zijn nieuwe gemeente onder overlegging van zijn voldaan getee- kende belastingbiljetten. Huurkiezer is elk, die van 1 Aug. 1912 tot 31 Januari 1913 een huis of gedeelte daarvan bewoond heeft en daarvoor een huur betaald heelt minstens zooveel als voor verschillende plaatsen als het minimum moet wor den beschouwd. Men mag ook één keer verhuisd zijn in dien tijd! Is de woninghuur te laag om kie zer te worden en heeft men een stukje grond in huur (in dezelfde gemeente) dan mag men de huur daarvan op tellen bij de woninghuur. Schippers, welke gedurende den- zeltden tijd een schip in eigendom of huur hadden van 24 M3 (ton) inhoud, kunnen ook kiezer worden. Aangifte tusschen 1 en 15 Februari. Om loonkiezer te worden, moet men van 1 Jan. 1912 tot 31 Jan. 1913 in één of hoogstens in twee dienstbe trekkingen zijn geweest en een loon verdiend hebben, zooals hier beneden vermeld wordt, of meer. Bij het loon van den man worde opgeteld le. Het geheele loon, dat zijn vrouw (eveneens in vaste dienstbetrekking) genoten heeft. 2e. Het halve loon zijner inwonende, minderjarige kinderen. Als loon wprdt ook gerekend: le. Pensioen en lijfrente. 2e. Ongevallenrente. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, toch als diensttijd beschouwd. Is men hoog stens twee maanden ziek geweest, dan wordt toch het loon gerekend ont vangen te zijn. Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend, naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vast gesteld bedrag. Wie op Zon en Christelijke feest dagen den kost niet geniet, behoeft daarvoor niets af te trekken. Hij wordt gerekend den vollen kost te genieten. Inwonende zoons, die voor 16 Mei a.s. dit jaar 25 jaar hopen te worden, kunnen zich als loonkiezers aangeven, wanneer zij een zeker loon genieten, dat het met kost en inwoning saam het wettelijke cijfer bereikt. Ook de loonkiezers moeten zich aan geven tusschen 1 en 15 Februari. Men behoeft niet mede te deelen hoeveel men verdiend heeft. Een ver klaring, dat men op grond der wet loonkiezer kan worden, is voldoende. Wie op 1 Februari a.s. sedert een jaar f 100 nominaal op het Grootboek heeft staan of f 50 op een Spaarbank kan kiezer worden. Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de directie van het Grootboek of het be stuur der Spaarbank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, dat men een boekje hebbe van de Rijkspost spaarbank andere spaarbanken tellen ook meedoch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoonlij kheid hebben, en zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opge richt, moeten ze een waarborgsom van f 25,000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. Ten slotte de Examen-kiezers. Dat zijn zij, die »met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervul ling van eenige betrekking of de uit oefening van eenig bedrijf of beroep.« P.S. Wie in 1912 onderstand heeft gehad van een instelling van welda digheid of van een gemeentebestuur, kan geen kiezer worden. A^s onder stand gelden niet geneeskundige hulp en geneesmiddelen, wel versterkende middelen. In ons vorig artikel toonden we aan, dat Bescherming door alle Eco nomen en Vrij handelaars erkend wordt, nuttig te zijn, als Opvoedingselement, voor een industrie, die op een gegeven oogenblik er nog wel niet is, omdat de productieve krachten ten deele ont breken, maar die er toch met behulp van een Tariefwet komen kan; welke Tariefwet den buitenlander verhindert zijn producten op de inlandsche markt te brengen. Dat hooge tarief maakt concurrentie in den beginne onmogelijk en daarom is 't alleen te doen. De inlandsche industrie kan zich dan ook ontwikkelen en al den voorraad grond stof gebruiken en zich ten nutte ma ken, die er in zoo'n land is. Het hooge Tarief als opvoedings element is verdedigbaar uit nationaal oogpunt en er zijn schitterende voor beelden, hoe dat werkt. Engeland, nu het vrijhandelsland bij uitnemendheid, was eenmaal de meest protectionistische natie. Reeds in 1651 werd het stelselmatig ontwikkelddenk slechts om de Acte van Navigatie of van Zeevaart, toen aan Holland kort en goed verboden werd met andere artikelen in Engeland te komen dan die we zelf produceer den en helaaswe produceer den toen niet veel meer dan dat we hadden uit onze koloniën. Engeland nekte onze vrachtvaartwant een andere bepaling dier gevreesde acte was, dat elk Land zijn eigen artikelen moest invoeren. Grooter nekslag heeft Engeland ons nooit kunnen toebren gen En zoo is dat Land er later ook op uit geweest om alle uitlandsche artikelen maar eenigszins mogelijk te weren. In 1815 was het invoerrecht op wollen en katoenen manufacturen 50 a 67V2 pOt.; op linnen manufac turen 40—180 pCt.; op aardewerk 75 pCt. Op den invoer van sommige fabrikaten was de doodstraf gesteld. Om te zorgen, dat de wol niet onbe werkt uit 't land zou gaan, was de uitvoer er van verboden op straffe van verbanning en bij herhaling op straffe des doods. Arbeiders uit som mige vakken mochten het land niet verlaten. Toen Engeland goed en wel meester was van de wereldmarkt, door de protectie, ging het zijn hooge rechten verlagen. In 1842 werden ze5 pCt. op grond stoffen: 10 pCt. op halffabrikaten en 20 pCt. op fabrikaten: dat was dus heel wat minder dan 50 en 75 en 180 pCt., zooals in 1815. In 1846 volgde de zegepraal van den Vrijhandel maar toen was Engeland door de protectie heer en meester geworden van de industrie. Omdat haar industrie zoo krachtig geworden was, moest ze wel een nieuw marktveld zoeken en daarom de poging van dit Land om alle volken tot den Vrijhandel over te halendan kon het zijn industrie-artikelen vrij op alle markten brengen. Die pogingen zijn aanvankelijk ge luktmaar ten slotte zagen Frankrijk en Duitschland en Oostenrijk en Italië en Rusland in. dat ze er mee achter uitgingen. Toen zijn ze zelf ook een invoerrecht.gaan heffen, om eigen industrie tegen den grooten slokop Engeland te verdedigen. En ook die pogingen zijn gelukt in de jaren 1877, 1878. Op dit oogenblik zijn deze Landen met een muur van protectie omringd, en Duitschland staat er zelfs zóó voor, dat Engeland op alle ingevoerde Duitsche artikelen laat zettenMade in Germany Gemaakt in Duitschland, om zoo de Engelschen af te schrikken van den koop der Germaansche producten. Wat in Engeland in 't groot gebeurd is, is in ons Land met de Twentsche we'efindustrie ook gebeurd in 't klein. Door de protectie is die industrie ont staan en als ze nu bloeit heeft ze dat zeer zeker aan allerlei factoren te danken van ijver en ambitie, maar dat neemt het feit niet weg, dat Twente zijn opkomst aan 't Tarief heeft te danken gehad. Die industrie is opgevoed door protectie en onder flinke zorgen. En zóó is de mogelijkheid geschapen, dat door opvoeding ook andere indus trie zich in ons Land ontwikkelen kan. Met den Duitschen econoom List zijn wij het eens, dat men eiken tak van nijverheid kunstmatig planten kan, d. i. door invoerrechten aanmoe digen kan tot zoodanige productiviteit en krachtsontwikkeling dat't product ten slotte minstens even voordeelig wordt voortgebracht als in 't Buiten land; en ook met hem eens, dat zonder zoo'n kunstmatige aanmoedi ging geen ontwikkeling van eenige nijverheid tot aanzienlijke besparing van productiemoeite te wachten is. Natuurlijk tot besparing van pro ductiemoeite Dat en dat alleen moet de hoofdzaak blijven. Want wie pro ductiemoeite spaart, verlaagt den prijs van een artikelhoe minder moeite hoe goedkooper. En wanneer wij in Nederland, door zijn uitstekende kanalen en sporen, vlak bij zee, met zijn arbeidlievend volk, ook als op industrie zijn aan gewezen, zien we een verhoogd Tarief met genoegen te gemoet; de grond stoffen kunnen en moeten vrij worden ingevoerden zeer zeker zal 't product der nieuwe industrie in 't begin duur der zijn dan datzelfde artikel vroeger uit het Buitenland komend, en dus schadelijk voor den particulier, maar op den duur heeft de natie er voordeel van doordat nieuwe productieve krach ten geboren zijn, die weer aanleiding kunnen zijn tot openbaring van an dere economische factoren.. En wanneer men zegtzullen dan de invoerrechten na de opvoeding weer verdwijnen 1 dan hangt dat af van den Wetgever en over zulke toekomstige beslissingen valt niet te debateeren. En wanneer men zegt: zal zoo'n industrie niet vadsig worden! dan antwoorden weConcurrentie maakt niet vadsig en die is er altijdis ze er niet met 't Binnenland, dan met "t Buitenland dan ook weer met loon- kwesties, vooral in onzen roerigen tijd van stakingslust. Aftreden. Er moeten aftreden 100 Kamerleden in 100 districten. Idem 295 Statenlede» voor 590 dis tricten. Idem eenige duizenden Raadsleden voor 1100 gemeenten. 't Is dus een jaar van belang. Zuid Holland heeft voor de Staten 21 districten met 82 leden, waarvan 41 aftreden. Of volgens 't heele Land Zuid-Holland 21 82 41 Zeeland 9 42 21 Noord-Holland 22 77 39 Noord-Brabant 9 64 32 Limburg 9 45 23 Utrecht 6 41 20 Gelderland 16 62 31 Overijsel 12 47- 24 Drente 4 35 17 Friesland 5 50 25 Groningen 7 45 22 Totaal 118 590 295 Is een Kamerverkiezing van betee- kenis, niet minder die voor de Staten, en vooral voor de Staten van Zuid- Holland, omdat ze 10 leden der Eerste Kamer kiezen. Volgens art. 82 der Grondwet is de verhouding zóó Zuid-Hollands Staten kiezen 10 Noord-Holland 9 Zeeland 2 Noord Brabant 6 Limburg 3 Utrecht 2 Gelderland 6 Overijsel 3 Drente 2 Friesland 4 Groningen 3 Totaal 50 Van die 50 zijn er 10 Anti. 3 C. H. 18 Roomsch. 19 Liberaal. De Eerste Kamer heeft dus 31Recht- schen en 19 Linkschen. Hoewel 't menschelijk gesproken bijna onmogelijk is, dat de Eerste Ka mer omgezet kan worden door de Statenverkiezing van dit jaar, toch dienen we actief te zijn door heel Hol land. Zuid-Holland heeft 51 Rechtschen en 31 Liberalen 82. Er moeten nu aftreden28 Recht schen en 13 Linkschen 41, want in 1910 traden af 23 Rechtschen en 18 Linkschen 41. Er zouden dus nu 11 Rechtschen van de 28 moeten sneuvelen, eer de Staten om zijn; want dan zijn er 40 R. en 42 Links maar zoo na is 't nog niet. De Staten gaan niet om en de Eerste Kamer blijft wat ze is, tenzij het in andere provincies glad misloopt. De Concentratie vindt bij Juniover- winning nog dezelfde Rechtsche meer derheid in de Eerste, wat niet in haar voordeel is. In en buiten de Kamer. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercoms*. Slo. 3. Advertentiën 10 Cent per regel an 3/s maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Bienstasmvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Gr o» te letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. BeSastingkiezer». Hutirkiezers. Loonkiezers. Spaarbankkiczer. Examen-kiezers. Aantal Leden. Aftre- districten. dend. Eerste Kamerleden. Amice Ge zijt natuurlijk op de partijdag gewee«t en 'k vertrouw dat het u zoo uitstekend vol daan heeft dat ge in «eigen plaats" po gingen in het werk zult stellen de propa ganda uit te werken. Ik ben reeds bezig het daarheen te sturen. Er zijn wel spre kers te krijgen. Zij behoeven altijd niet een titel van professor of advocaat, of lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te dragen. Er zijn personen die geuren met dezen titel, gelijk in onze dagen menige dienstbode met een japon, alsof ook zij reeds tot de aristocratische kringen behoort. De „dames" trekken de neus op voor bijna alles, wat hun zou sieren wanneer zij er een eer instelden. Zie dus maar eens uit in de omgeving. Ik wil u niemand opdrin gen. Ik wil u echter wel op een persoon in onze omgeving wijzen, die geknipt is voor politiek, nl. ds. v. Lummel te Zuidland. Ik heb hem meermalen hooren debatteeren en geloof me, dat het hem vertrouwd is. In elk geval vertrouw ik dat ge alles zult aanwenden in uw dorp een „meeting" te houden, opdat niet ter elfder ure de pro paganda moet begonnen. NU is het de tijd. Wanneer het u gegaan is gelijk mij dan zult ge niet met onverdeelde aandacht geluisterd hebben. Het lag niet aan de sprekers, maar lag in mij zeiven. Mijn hart was zoo vol over de zware slag die het ministerie Heemskerk heeft getroffen. Min. Regout heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Een echte Nederlander. In den vreemde zocht hij rust voer herstel. Hij gevoelde zich in den vreemde zoo „vreemd." Zijn hart ging naar het Vaderland uit. Daar was hij thuis. Hij begeerde onder landge- nooten te zijn. Enkele dagen voor zijn dood kwam hij terug. In eigen huis werd hij verzorgd. God echter had anders over hem besloten. Des Heeren raad zal bestaan. God doet al Zijn welbehagen en Hij eischt van ons zoowel in voor- als tegenspoed te bidden „Uw wil geschiedde, gelijk in den hemel, alzoo ook op de aarde." Zoo te bid den en te kunnen bidden in oprechtheid des harten is een rijke zegen voor den bid der. Het kost echter zooveel moeite, voor dat het zoover is. Nu moet ik mij veroor- deelen, ik moet het bekennen: maar het neemt niet weg dat mijn hart onwillekeu rig dacht aan den overleden Minister Regout. Ik dacht aan het verleden en aan het heden. Aan het verleden toen hij de „zedelijkheids- wetten" in de Tweede Kamer verdedigde. Ik heb uit achting voor den overledene zijn redevoering nogeens nagelezen. Mijn smart werd verzwaard over het verlies. Hij was Roomsch gelijk ge weet. 't Is u ook bekend hoe de liberalen de „papen" uitspelen in de dagen der verkiezing om de kiezers afkeerig te maken van de Coalitie. Want-, o die „papen". Ik las dan zijn redevoering en dacht onwillekeurig „ik zou

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1