1 Be Sommelsdijk. Dinsdag had de schil dersknecht A. wielhouwer het ongeluk met een stuk glas in zijn hand te snijden het geen bloedvergiftiging ten gevolge had en gekundige hulp moest worden ingeroepen. Verbeterd bericht. Het bericht van Dinsdag al zou den heer M, Hartogs Dirksland. In de gehouden jaarlijksche Bestuursverg. der IJsclub zi Januari, 1.1. was aan de orde Rekening van 't afgeloo- pen jaar, uit het verslag van den Penningm. is gebleken dat er een saldo in kas was van f 143.51. Aangezien het de laaiste jaren ons ontbrak om van de IJssport te profiteeren, zoo moge het den leden echter geen reden zijn de vereeniging niet te blijven steunen, maar ieder liefhebber der ijssport opwekken om te zorgen dat de vereenig ng in ledental moge vooruitgaan Hoedereede. Tot voorzitter van het „Kerkelijk" Hulpfonds, is herkozen de heer T. Lodder en tot bestuurslid den heer P. Th. v. d. Berg. Ouddorp. De vrouw van J. v. W. uit Goeree op weg zijnde naar haar familie alhier, had Dinsdag het onaangename ge val dat zij haar gouden horloge kwam te verliezen. Gemeenteraad. Komt ter behandeling, de verlichting aan Ingezonden Stukken Hooggeachte Redactie Visscherij. MIDDELHARNIS. Kerk eti School. Godsdienstoefeningen. Ned. Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerk. Gereformeerde Gemeente. Vrije Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. Het ea uit bleek, wetshe deze haude had ge wet 0 weten; geschi zoowe steen de nie ervan 't One is na schen ook; verkla kiesre wijzig: KoniD haar 1 bare 9 Links vraag de inj geerd De van 2) Heem voor Ove Kerk maar Kame we lil Versl Na kiesr< slotso 't injd gaan, 't zei mann vrout Verte nen;l schee Kame De Eerst der State stree waar voldo Kame het karal andei woor r h:' pig hielden, wat de spreker met voorbeel den uit 't begrootingsdebat aantoonde. Dat debad 'werd voorts onder de oogen gezien en de indruk, die hij, maar ook de Lib. Pers zelfs ervan had, was niet streelend voor de Linkerzijde. Als er ooit van victorie sprake mocht zijn, dan is ze door Links bij dat debat gansohelijk niet behaald. Vervolgens sprak hij van de obstructiede benoemingen, de staatspensioneeringen de dwaze uitlatingen van links dat dit Kabinet gevaarlijk was. Ging hij na de nu schijn baar beklonken eenheid, die echter voor Links niet veel vrucht dragen zou, al werd ze regeeringspartijover de uitlatingen van met-aanvaarden der verantwoordelijkheid, als de drie groepen zelf niet de meerder heid behaalden. 't Was een schoone uiteenzetting, hoe het begrootinsdebat een wegwijzer kon zijn voor 1913, en een luid applaus loonde den spreker voor zijn kloeke woorden. Daarna trad de heer De Wilde op, die op de hem eigene wijze al heel gauw het oor der vergadering had door zijn rake zetten over het verleden der liberale partij. Hij stond stil bij den ouden toestand op Plakkee, toen alles nog in de macnt der liberale partijen was en wees op de vrucht der actie en de hulpe Gods, nu 't er op dit eiland we' wat anders uitziet. Of dit zoo blijven zou, hing, naast den zegen van Boven, af, van de actie der Recht- schen. En om deze actie den weg te wij zen sprak hij over het AlgemeeD kiesrecht, het vrouwenkiesrecht, Staatspensioneering en art. 192 der Grondwet nl. 't onderwijs. Uitvoerig stond hij bij deze punten stil en meende, dat we niet moesten rusten, voor en aleer art. 192 gewijzigd was en de vrije school in de Grondwet stond. Dat hij sprak naar 't hart des volks, bleek uit 't voortdurend applaus. Wat hij dan ook zei leefde in ons allen. Een uur pauze. Voor echter de sprekers weder begonnen werden de volgende telegrammen afgezon den: Aan H. M. de Koningin. De antirevolutionairen uit Flakkee en elders, in talrijken getale op hun par tijdag te Middelharnis bijeen, geven Uwer Majesteit de verzekering hunner ver knochtheid, mede aan het Koninklijk Huis, en bidden U en Uw Koninklijk Huis bij voortduur Gods zegen toe. Oversteeg, Voorzitter. Aan Dr. A. Kuyper, s'Gravenhage. De antirevolutionairen uit Flakkee en elders op hun partijdag te Middelharnis in tairijken getale bijeen, ten zeerste waardeerend, wat gij tot op uw hoogen leeftijd voor de verbreiding onzer dier bare beginselen hebt gedaan en nog steeds als hun leider doet, bidden u bij voortduur Gods besten zegen toe voor persoon en huis. Oversteeg, Voorzitter, Aan Minister Heemskerk, s'Gravenhage, De antirevolutionairen uit Flakkee en elders op hun partijdag te Middelharnis in talrijken getale bijeen, betreurende het verlies, dat uw Ministerie door overlij den van één hunner leden nu reeds twee keer trof, bidden U en Uwen ambtge- nooten Gods wijsheid toe in uw zwaar en moeilijk ambt Oversteeg, Voorzitter Waarop in den avond nog het volgende antwoord, inkwam Hare Majesteit de Koningin draagt mij op U dank te zeggen voor aan geboden wenschen der antirevolutio nairen uit Flakkee en elders. Adjudant Hooft Graafland. Toen trad weer Ds. H. op met een keu rige uiteenzetting van de Invaliditeitswet en een rake bestrijding van het staatspen sioen, zooals dat in Denemarken en Enge land wordt toegepast, natuurlijk niet ver getende, hoe de mannen der Concentratie nog steeds zich schuil hielden als over de kosten en verdere uitvoering werd gevraagd We erkennen volmondig, dat bij de veler lei bestrijding, die we al eens gelezen heb ben van het Staatspensioen, zijn bestrijding het hoogste stond en het volledigst was gedocumenteerd. Ds H. zit klaarblijkelijk in de sociale wetten in, hij kent ze op zijn duimpje. De heer De Wilde weer aan 't woord En weer met vuur en geestdrift. Oude din gen in een nieuw kleed. Oude wijn in nieuwe zakken en hij liet zich smaken Principieel was zijn rede van begin tot eind en terzake over de benoemingen de kolo niale kwestie het Tarief en het organis Chr. kiesrecht. Was het wonder, dat de Voorz. met een hartelijk woord van dank sloot. De sprekers waren opdreefde vergadering geheel oor En 't scheiden ging noode. Ds Hog. sloot met dankzegging en de Partijdag was ge ëindigd. Donker liet hij zich aanzienopge wekt keerden we huiswaarts, en niemand was teleurgesteld, van heinde en ver ge komen zijnde. Zegende de Heere de goede woorden en wenken. En zoo voorwaarts weer naar Juni Middelharnis. De jaarlijksche stieren keuring zal gehouden worden op Zaterdag den 5 April. a.s. zijn huis verkocht hebben is onjuist daar de koop niet is doorgegaan. Stad aan 't Haringvliet. Heden Don derdagavond trad de afdeeling »Tot nut van 't algemeen alhier op, de heer W. v. Bale, te 's Gravenhage woonachtig, met het onderwerpAmerika. De lezing werd duidelijk gemaakt met voorstelling van lichtbeelden. Na afloop werden liedjes ge zongen, met gitaar begeleidDe samen komst die noal groot was, mag uitnemend geslaagd heeten. -Tegen G. T. M. en A. D. F. van O' plaat en W. D. alhier, is door den on bezoldigd rijksveldwachter v. Biert alhiet proces-verbaal opgemaakt wegens overtre- treding der jachtwet. Door het bestuur van den polder nieuwe-Stad is bekend gemaakt, dat de lijst van stemgerechtigde Ingelanden is herzien en gedurende 14 dagen ter Polderkamer ter visie ligt. Bezwaarschriften kunnen gedurende dien tijd worden ingebracht. De heer A. Vroegindewei alhier is benoemd tot klerk bij de firma Lindeboom en Doesburg koekfabrikanten te Mijdrecht. Het kohier der Grondbelasting over het dienstjaar 1913 is den 21 Jan. 1913 invorderbaar verklaard en denzelfden datum aan den Rijksontvanger te Oude Tonge over gemaakt, De lijst model A der Leerplichtwet bevat in deze gemeente 155 kinderen. Bij den Secretaris van den polder Nieuwe Stad ligt gedurende 2 maanden ter inzage van den 22en Januari totden22en Maart het ontworpen gaardenboek. Oollgensplnat. De lotelingen A. C, Kol en J. Verweij en W. de Vos Az. zijn Maandag naar hun garnizoen vertrokken. Eerstgenoemde naar Utrecht genietroepen laatsgenoemde naar Bergen op Zoom intan terie. Het Woonhuis enz. van wijlen G. Tiggelman, staande in veiling op f 3020. is Dinsdag afgemijnd door J. Holleman voor f 4130. Woensdag 29 Januari nam 2 ure zal aan bovengenoemde woning eene publieke verkooping plaats hebben van huiselijken inboedel enz, Herkingen. De jongelingen die zich in deze maand hebben aangegeven voor de loting der Nat. .Militie zijn P. Poort- vliet, J. Goemaat, M. Breur, H. Struik, M. Melissant, J. Drooge, J. v. Eek en L. den Ouden. De laatste 4 allen broederdienst. De landbouwer D. v. Weel alhier verloor verleden week door het werpen een zijner beesten, d, w. z. het moest spoedig worden verkocht, wat voor hem een niet onbelangrijke schade oplevert. Ook de landbouwer van Eek verloor het beste paard van stal, hetgeen binnenkort een veulen had kunnen werpen. Hoewel verzekerd zal voor van Eek deze schade post niet minder belangrijk zijn. Tot penningmeester der Ant. Rev. Kiesv. »Groen van Prinstererc alhier is benoemd den heer Jn. v. d. Wende. Evenals voorgaande jaren wordt el- ken Maandagmorgen alhier eene bedeeling in geld uitgekeerd aan weduwen en weezen enz., opgebracht door eene collecte, in het leven geroepen tengevolge van het verbod met het z.g.n. Nieuwjaarwenschen. Melissant. Aan den loteling P. Joppe, die zich in Noorei-Amerika bevindt en bij de militie moet worden ingelijfd is uitstel verleend voor een jaar. Het suppletoirkohier van den hoof- delijken omslag ligt gedurende 5 maanden ter gemeentesecretarie ter inzage. Een alphabetische lijst van de in deze gemeente aanwezige voor het Rijk vorde- ringsplichtige paarden ligt gedurende Febr. a.s. ter gemeentesecretarie ter inzage. Met de juinhandel gaat het hier ook niet al le best. Maandag vertrok een lading van ongeveer 1000 H. L. die voor 50 cent de 60 K.G. is opgekochtwan neer de kwaliteit eenigsins afweek werden ze van de hand gewezen. Nog denzelfden dag werd hetzelve ge vonden door het zoontje van C. v. d. Linde, die het 's avonds nog aan de recht matige eigenares ter hand stelde. J. S. dezer dagen bezig zijnde aan haar huishoudelijke bezigheden, had het ongeluk bij het afgieten van een pot aard appelen haar voet te verbranden. De muziekvereeniging »Apollo< uit Goedereede gaf Donderdagavond in het Hotel »Akershoek« alhier eene uitvoering. Openbare Raadsvergadering der Gemeenteraad van Oude Tonge op Donderdag 23 Januari 1913, des voormiddags 10 uur. Behalve den heer Slis, zijn alle leden aanwezig. De Voorzitter de heer J. C. Baümann, Burgemeester, opent de vergadering en spreekt aldus Mijne Heeren Alvorens over te gaan tot onze werk zaamheden, zij het mij veroorloofd in deze eerste vergaderidg in 1913, U en Uwe ge zinnen een gelukkig en voorspoedig jaar te mogen toewenschen, en in het bijzonder mijn beste wenschen ie mogen uitspreken voor een spoedig herstel van gezondheid voor ons mede-lid van Schelven, die wij reeds eenige malen in onze vergadering hebben gemist. Hoewel het afgeloopen jaar niet voor alle ingezetenen in het bijzonder voor den landman gelukkig is geweest, voor de ge meente mogen wij niet ontevreden zijn. Verlost te zijn van de duisternis is voor zeker een niet onderschattend voordeel. Een feit dat voorzeker te memoreeren valt, is de toezegging van subsidie van 't Rijk en Provincie, in de stichting van een stel vloeddeuren in onze haven. Dat is een zaak van hoogst belang voor onze gemeente één waarin elk ingezetene zijn aandacht wijdt en waarnaar menigeen zeer verlan gend uitziet. Te betreuren valt het, dat het Gemeen tebestuur, gelijk gij weet, van het Water schap >de Dijkring Flakkee» daarin zoo weinig medewerking ondervindt. Moge 1913 dan, nu 1912 het niet heeft kunnen wezen het jaar zijn dat de eerste spade voor dat werk in den grond gestoken wordt Hierna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd geteekend. De Voorzitter deelt de achtbare vergade ring mede, dat de toestand der zinkput op de erf van D. Mooiaart, reeds aan de ge meente-opzichter is ter kennis gesteld. Dat de afrit bij de schuren van de hee ren Prince, Pulleman en Fluit particulieren grond is en als Pulleman aan de gemeente heeft betaald, is dit steeds ten onrechte gebeurd. Vervolgens worden de ingekomen stuk ken van Gedep. Staten voorgelezen. Is ingekomenEen schrijven van dhr. Kanters, waarin hij dank betuigd voor de benoeming van weger in de weegbrug II. Een schrijven van dhr. D. den Rooien waarin hij zijn dank betuigd voor de be noeming tot Gemeente-opzichter. Een jaarverslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. De Voorz. stelt voor al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Conform be sloten. B. en W. hebben een wijziging gebracht in de begrooting over 1912 van f 70,35 Conform besloten. Is aan de ordeBespreking der haven lichten. Destijds is B. en W. een crediet van f 160,toegestaan, doch met de toen bedoelde havenlichten zijn de schippers niet gebaat, zoodat er andere havenlichten noo- dig zijn en daardoor het crediet van B. en W. met f 111,moet verhoogd worden. Zonder machtiging van den Raad, is B. en W. er niet op ingegaan. De aankoop der havenlichten die de gemeente f 160 plus f 111 is f 271 zal kosten, was een onder werp van langdurige bespreking. Ten laatste stelde de heer van Schelven voor, B. en W. machtiging te geven om tot de aankoop der havenlichten over te gaan en wordt het voorstel met algemeen e stemmen aangenomen. Komt ter bespreking de gemeenschappe- grintweg, welke weg dan onder bezalt zou komende kosten hiervan zijn geraamd op f 90.000. Voor Oude Tonge zouden de kos ten f 4224,36 bedragen. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Conform besloten. B. en W. stellen voorAangezien het huis van Trommel door de gemeente is aangekocht, de schuur beschikbaar te stel len voor de reinigingsdienst met 1 Maart. B. en W. stellen voor: Voor de aarde en asch der gemeente een stuk grond te huren, gelegen aan het eind der Spui, van dhr. Westdorp, de huurprijs bedraagt per jaar f 7,Conform besloten. B. en W. stellen voor, om dat stuk grond aan de vlakte, dat thans de gemeente in huur heeft van de polder »'t Oudeland'» en gebruikt wordt voor aarde en asch, weder in te huren en het dan voor een ander doel te beschikken. Conform besloten. Wordt de instructie voor de opzichter der straatreinigingsdienst voorgelezen, die 1 Maart a.s. in werking zal treden. Con form besloten. Evenzoo de instructie voor de straatrei nigers, die 1 Maart a.s. in werking zal treden. Conform besloten. Wordt besloten, wanneer P. Baart ont slag vraagt als Gemeente-veldwachter, hem een pensioen te geven van f 350,mits de Provincie f 150,hierin bijdraagt. Is ingekomen een schrijven van den heer Thiesing, waarin hij verzoekt om afschrij ving van een maand Hoofdelijken Omslag. Is ingekomen een schrijven van den heer Swartsch, die verzoekt om afschrijving van twee maanden Hoofdelijken Omslag. Hierna gaat de Raad tot een geheime zitting over, de zitting heropend zijnde, wordt het suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag over 1913 vastgesteld. Op verzoek van dhr. J. Verweij om af schrijving Hoofdelijken Omslag wordt afwij zend beschikt. De heer W. de Leeuw wordt van de 4e klas Hoofdelijken Omslag geplaatst in de 2e klasse. het station. De Voorzitter geeft het woord aan dhr. P. van Schouwen, die breedvoerig bespreekt de verlichting aan het station. De Voorzitter dringt er bij den Raad op aan B. en W. machtiging te geven, om met de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij tot een overeenkomst te komen. Conform besloten. De Voorzitter vraagt of nog iemSnd iets heeft voor de openbare vergadering, waarop dhr. Kosten het Dagelijksch bestuur wijst op de groote putten in eenige straten der gemeente. Nu vraagt dhr. Vreeswijk het woord en spreekt over een ingezetene dezer gemeente die onderstand noodig heeft, het komt spr. voor, dat hij niet om ondersteuning durft vragen uit eergevoel, spr. meent evenwel- dat hij bepaald ondersteuning noodig heeft. De heer van Schouwen antwoordt hierop dat hij reeds eenige jaren de huishuur van den armen krijgt en vanaf verleden week Woensdag op de lijst voorkomt van arm lastigen. Vervolgens spreekt de heer Vreeswijk over de slooten die schoongemaakt wor den en wijst er tevens op, dat al 't werk weinig zal baten, als daar niet een veran dering wordt aangebracht. Hij vraagt of de eigenaars der huizen, daar niet verplicht zijn daar verbeteringen aan te brengen. De Voorz. geeft hem de noodige inlich tingen en hoopt op een beteren toestand als de reinigingsdienst hier in werking is. Dan vraagt de heer Prince het woord en spreekt over de huizên in zijn onmiddelijke omgeving, waar beneden nog goot nog zinkput is aangebracht. De Voorz. antwoordt hierop, dat B. en W. een onderzoek zullen Instellen. Ten laatste neemt de Voorz. nog even 't woord en *heft vanaf heden de geheime besluiten der vorige vergadering op. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Bedenken we ten slotte nog, dat zoowel arm als rijk er hun voordeel mee kannen doen, dat niemand wordt afgewezen of uitgeslotendat de geringe bijdrage van één gulden per jaar, als 't niet anders kan zelfs een halven galden, geen bezwaar voor de toetreding is, dat verder elk de vereeniging mag steunen naar z'n kracht, dat 't kwartje van den minvermogende even welkom is, en op prijs wordt gesteld als 't bankje van den rijkaard. Eu eindelijk, dat de Vereeniging niemand bui ten sluit om z'n geloof of stand of rang, allen zijn haar volkomen gelijk. Ze helpt even gaarne Jood als Christen, Bocialist als Aristokraat Heer als Knecht, want ze kent alleen MEN8CHEN allen blootstaande aan 't zelfde-gevaar van ziek te kunnen worden. Haar zinspreuk is dan ook: Door allen, voor allen:' Deze woorden staan gegrift met gouden letters boven in den gevel van het gebouw, aan welks optrekking alle rangen en klassen bijdra gen, ieder naar vermogen. Dat dan binnenkort de arbeid van het Groene Kruis ook onze gemeente ten zege zij I De. W. J. ABENDS. Oude Tonge20 Januari 1913. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur 1 >Groene Kruis.» O vereerend verzoek, vraag ik aan de geachte redactie van dit blad, met genoegen een plaats, om het Groene Kruis wat beter bekend te ma ken, aan mijne medeingezetenen, en aldus, naar 'k vertrouw, wat meer leden te winnen voor on ze zoo bij uitstek nuttige en heilzame vereeni ging. Ik doe dit des te liever, omdat me daar door ongezocht de gelegenheid wordt geschonken in 't openbaar de meening tegen te spreken dit- tot m'n leedwezen door enkele hier verkondigd is, dat ik tegen de oprichting daarvan zou zijn Niets toch is minder waar. Het klinkt dan ook haast ongelooflijk. Welk geneeskundige zou wel op goeden grond er tegen kunnen zijnlijder- te verlichten, hij wiens heele leven een streven is in dien geestl 't Zau immers te ongerijmd zijn, en al zeer weinig strooken met de opvat ting van de beginselen van mijn ambt, dat me lief is bovenal, en waarvan ik ondanks de vele teleurstellingen en ontgoochelingen, toch God dank, de ideale zijde op hoogen prijs blijf stellen. Met 'n enkel woord wil ik doel en streven van het „Groene Kruis" uit een zetteD, in de hoop dat velen zich nog zullen aansluiten en meewer ken tot die groei en bloei van'n sterke afdeeling „Oude Tonge". Twee mannen, uit den aard hunner betrekking meer in nauwe aanraking komende met men- schelijk leed en ellendeDs. Fleischer en Dr. Poolman, sloegen vóór 'n twaaltal jaren de han den ineen, om middelen te beramen, dat leed en die ellende zooveel doenlijk te verzachten, door de oprichting van de vereeniging „het Groene Kruis" met de taak Samenwerken tot verbetering van de huis zieken verpleging en de bevordering van de algemeene ge zondheidsbelangen'Niemand meer toch dan de dominé en de dokter kwamen in de gelegenheid op te merken en te ondervinden, hoe gebrekkig die verpleging was, en hoe schromelijk, vooral ten platten lande, dikwijls tegen alle begrippen der gezondheidsleer gezondigd wordt. Zoo kwam in 1900 te Langeruigeweide bij Woerden de eerste afdeeling tot stand, en dank zij het volhardend streven van de two baanbrekers, volgden al spoedig tal van andere plaatselijke afdeelingen, zoodat nu reeds in Zuid-Holland alleen er 100 bestaan met 3000), en in geheel Nederland 550 met 200000 leden 't Twijgje in de groene weide bij Woerden geplant, werd dus in korten tijd reeds 'n flinke boom, die z'n takken zegenend over geheel out vaderland welft I Overtuigend bewijs dus dat de vereeniging levensvatbaarheid heeft, en dat haar doel overal met groote inge nomenheid wordt begroet. Hoe kan 't ook anders I daar ze geen hersenschimmen najagen wil, doch zuiver praktische werken wil to'. verbetering van de ziekenverpleging te huis, en bevordering van de algemeene; gezondheidsbelangen, dus lijden verzachten en als 't kan voorkomen! Omdat nu voorkomen van ziekten nog van meer belang is dan genezen, wil ik eerst even spreken over het tweede punt, en er op wijzen, hoe het Groene Kruis zich beijvert, het publiek op allerlei manier voor te lichten door het verspreiden van kleine geschriften, waarin aangetoond wordt, hoe men ziekten en kwalen kan voorkomen, hoe de zuigeling moet worden behandeld, hoe de school jeugd enz. enz. Ook door 't doen houden van leergangen voor jonge moeders en bakers, verde voor eerste hulp bij ongevallen. Voorts door het aandringen bij de bevoegde macht op een bete ren afvoer der menBchelijke uitwerpselen, op het dempen van stinkende slooten en verpestende poelen, op keuring van voedings- en genotmid delen, op 't oprichten van bad- en zwemgelegen- heden enz. enz. enz. Vestigen we nu nog even Uwe aandacht op dat andre deel van de taak van het Groene Kruis: te wetende verbetering in de huisverpleging van zieken d.w.z. te trachten hem zooveel mooglijk aldatgeen bij te brengen, wat z'n herstel kan bevorderen, en z'n lijden dragelijker te maken n.l. een goede zaakkundige verpleging, en het gebruik van allerlei verplegingsvoorwerpen, als ledikanten, ondersteken, windkussens, ijszakken, enz. enz. te talrijk om ze hier allen te noemen. Hier dient nog opgemerkt, dat het zaak is, en in haar eigen belang, dat de atzonderlijke afdee lingen zich aaneensluiten tot een groote provin ciale vereeniging, omdat ook hier „Eendracht maakt Macht", omdat samenwerken ook hier noo dig is, om iets tot stand te brengen, of wel aan te schaffen, wat voor een afdeeling alleen om de hooge kosten niet te doen zou wezen, om maar iets te noengen; een goed ingerichte onusmettings- dienst, een centraal magazijn van meer kostbare zaken als: couveuses, lighallen, raderbrancards, ziekenauto's enz. enz. Voorts 't uitzetten van va- cantiekolonies, 't aanstellen van wijkverpleeg sters, het inrichten van een bureau voor huiszorg, waarvan de bedoeling is, het verschaffen van vrouwelijke hulp in de gezinnen, waar de huis moeder zelf ziek ligt. Zoo ziet men dat de zorg van 't Groene Kruis letterlijk niemand vergeet: noch den te vroeg geborene, noch den zuigeling, noch 't schoolkind, noch den werkman, noch de huismoeder I en dat haar arbeidsveld uitgestrektja haast onbe grensd is. Ook wete men dat onder haar Vaan voor ieder plaats is, niemand uitgezonderd, en dat dus voor ieder die zich gedrongen voelt den naaste te helpen en bij te staan hier werk is, heerlijk werk in overvloed Een oogenblik voor Janmaat, Vergunt u mij even een plaatsje voor het volgende. Vele lezers van uw geëerd blad zond ik indertijd een geschriftje en een aantal couponnetjes toe. Het doel was, dat die couponnetjes bij vrienden en bekenden zou den geplaatst worden en alzoo het Hoofd bestuur der Ned. Middernachtzending Ver eeniging in staat zou worden gesteld het veel te klein Zeemanshuis te Nieuwediep te doen vervangen door een grooter en meer geschikt gebouw. Dit doel is gedeel telijk bereikt. Groote en kleine gil en waarvoor ik namens het Hoofdbestuur hier hartelijk mijn dank betuig maakten het mogelijk dat voor het e nde van 1912 een gesch'kt pand kon worden aangekocht. Maar nu is er nog gebrek aan mimf 3000 voor de verbouwing en inrichting van het nieuwe gebouw. Waar reeds zooveel werd verkregen, hoop ik dat onder Gods gunst ook dit bedrag spoedig er zijn zal. Reeds ontving ik voor dit doel een gift van f 500. Wie helpt mij nu verder? Er wot den van den zeeman, wiens leven aan groote gevaren onderhevig is, veel plichten gevraagd. Laat de Christenen in daden nu toonen, dat ook zij tegenover hem plichten hebben, door hem aan te bieden een gebouw, waar hij zijn hoofd des nachts rustig kan neerlegger en leert verstaan, dat de wereld hem zoekt om zijn geld, om hetgeen hij heeft, maar dat de Christenen bedoelen zijn persoon, zijn geluk, het heil zijner ziel. En nu sta ik in den geest, eetbiedig, met den hoed in de eene hand en de andere geopend tot het ontvangen van steun. Laat men mij s. v. p. niet te lang zoo laten staan. Als de helft dergenen, die ik de Cou ponnetjes toezond, aan mijn verzoek vol doen, dan is het bedrag bijeen. Wat zal ik dankbaar zijn als het resultaat van deze herinnering iseen stroom van postwis- seltjes. Met veel dank voor de plaatsing, heb ik de eer mij te noemen, hooggeachte Redactie, Uw dw. J. N. VAN MUNSTER. Arnhem, Januari ^13. St. Peterlaan 82. Van de visscherij is te IJtnuiden bin nengekomen de vischsloep Paul Kruger st. L. Koster f1260, nog is binnen de visch sloep Albatros st. J. de Waard met 32 kisten schellevisch Officieel Gedeelte. Predikbeurten op Zondag 26 Jan. 1913, Sommelsdijk, 's av. 6 uur Es. Steenbeek van DirkslaDd. Middelharnis, vm. 9.30 (Collecte voor kleerenbe- deeling) en nam. 2 uur (Doopsbediening) Ds. Bruining. Middelharnis Evangelisatievm. 9,39 en 's av. 6 uur dhr. Vroegindewei. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, vm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Emmen. Langstraat, vm. 9 en nam. 2 uur dhr. Hack. Ooltgensplaat, geen opgaaf ontvangen. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, geen opgaaf ontvangen. Herkingen, vm. Ds. Addink. Dirksland, vm. 9 uur Ds. Steenbeek. Melissant, vm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Kroeze. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. 9,30 (Doopsbediening) en 's av. 5,30 uur Ds. de Gidts. Ouddorp, geen opgaaf. Middelharnis, vm. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. De Boer van Hoogvliet. 8tad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 's av. 5,30 nar leeskerk. Den Bommel, vm. 9,30, nam. 2 en 's av. 5.30 unr leeskerk. Ooltgensplaat, vm. 9 en 'sav. 6 uur leeskerk. Melissant, vm. 9,30 en nam, 2 uur dhr. Esselink, caud. te Stad aan 't Haringvliet. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Ouddorp, vm. 9,30, nam. 2 en en Woensdagavond 6 uur Ds. Van Duin. Dirksland, leeskerk. Maandagavond dhr. Verhage van Westzaan. Melissant, vm.9,30,nam. 2en'sav. 6 uur leeskerk. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. 9, nm. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. Oude Tonge, vm. 9 en nam. 2 uur leeskerk. Ouddorp, vm. 9,80 uur Ds. Róssing.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2