TWEEDE BUD. Zaterdag 25 Januari 1913, 2 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Eiclamss, Mededeilingia ens. Hotel ilestaoraiit 27ste Jaargang BP, JLüciö. voor «Ie Ziii<lli»lhiml«clif en Zeeuwsclie Eilanden. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooraitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en s/3 maai. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel ©n ij6 snaai. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groot© letters en vignetten worden barekend-naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te xeauf.cn aan den fJtarever. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. De opgaven aan de 13 Kiesv. ge vraagd zijn nog niet volledig. Den Bommel, Dirksland, Nieuwe Tonge, en Oude Tonge moeten hun cijfers nog zenden Laat men nu daar niet lang meer mee wachten. Die cijfers zijn dringend noodzake lijk met 't oog op de Organisatie. Dussturen s.v.p. En nu aan al de Kiesv. nog dit: het bestuur der Centrale heeft besloten op zijn laatste Verg. dat de contribu ties aan de Centrale in de maand Januari moeten worden afgedragen Hebben we den Penningmeester goed begrepen, dan hebben sommige Kiesv. nog met betaald. Is dit zoo, dan ver zoeken we die Penningmeesters over de brug te komengeld is de ziel van de negotie, vrinden Met 't oog op Juni moeten we weten hoeveel mannetjes we hebben én hoe veel centen. Dan kunnen we den toe stand overzien. Want ziet u: als we mr. Patijn eens wippen konden, dan zouden we daar niets om treuren. En de beer De Wilde mag niet vallen! Daarom actief, vrinden Uit de Pers. Verdeeldheid links. Ingezonden. Landbouw - ongevallen. Gedempte Boerensteller 63A, 63B I&otserclaiia. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1 en f 1.25 Aanbevelend, 1 R. C. F. V. ÉL LEE-I Officieel Gedeelte. BËKE.lOMABiliq. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Pluaisclyk Nieuws. UITGEVER Telefoon ItfterconMn. Mo. 2. Nog 4 dorpen. Van verschillende zijden is er verwonde ring over uitgesproken dat het vrijzinn.ge concentratieprogram met geen woord spreekt over het militaire vraagstuk. Dit behoeft echter niet te verbazen. Evenals op meerdere punten zijn de meeningen aan de linkerzijde op dit punt niet geconcentreerd. Dat bleek de vorige week. De socialisten die toch ook een der posten moeten vormen waarop de concen- iratietaiel steunt stemmen overal tegen. De heer Tydeman gaat van harte met Minister Colijn mee, en de heeren Eland en Marchant vertegenwoordige ieder weer een eigen richting. Ten dezen opzichte is er de meest ho- pelooze verdeeldheid en verwarring. Van 2>bezuiniging« waarom men nu zoo gaarne spreekt zal dan ook wanneer links wint, geen sprake zijn. De heer Tydeman wil niet bezuinigen, de heer Eland die reeds vroeger als Minister optrad bleek volstrekt niet goedkoop en het zal nog zeer de vraag zijn of het ideaal van de volksleger mannen voor een koopje te bereiken is. Het einde van het lied zal zijn een zwak weifelend beheer, wat nooit goedkoop is, allerlei nuttelooze proefnemingen die tot geen resultaat leiden en waardoor het le ger verzwakt, zonder dat de lasten minder worden. Verstandige politiek zal het zijn Minis ter Colijn die met de daad toonde een krachtig bewindsman te wezen, in de ge legenheid te stellen de belangen van leger en vloot te blijven behartigen. De vrije Wesifries, II. t Hoe de getroffenen gesteund worden. In ons eerste artikeltje over Landbouw- ongevallen, dat werd opgenomen in het nummer van Vrijdag, hebben wij uiteenge zet, hoe gevaarlijk ons bedrijf is en tevens hebben wij medegedeeld, dat de landbou wers zelf een vereeniging hebben gesticht om de knechts te helpen als hun een on geluk overkomt. Deze vereeniging draagt den naam van Landbouw-onderlinge. Hoe worden de knechts nu gesteund als hun een ongeval overkomt 1°. Zij krijgen direct gratis genees- en heel kundige behandeling, hoe lang de gevol gen van het ongeval ook mogen dureny 2°. Kan een arbeider ten gevolge van een ongeval niet werken en duurt deze toe stand langer dan 5 dagen, dan krijgt hij van den eersten dag een uitkeering van 70 pCt. of zeven tiende deelen van zijn dagloon. 3° Kan de arbeider nooit weer eenig werk verrichten, dan behoudt hij die 7 0 pCt. zijn geheele leven dat is dan een soort pensioen. 4° Kan de arbeider nog wel eenig werk doen, doch niet meer zooveel verdienen als vóór het ongeval, drn krijgt hij een mindere uitkeering dan 70 pCt. 5° Komt de arbeider ten gevolge van hét ongeval te overlijden, zoodat het gezin zijn kostwinner verloren heeft, dan krijgt de weduwe 30 pCt. of drie tiende dee len van het loon van haar man en dit behoud zij haar geheele leven, tenzij zij hertrouwt v Laat de gestorven arbeider kinderen be neden 16 jaar na, dan krijgt één kind 15 pCt. van het loon van zijn vader, 2 of meer kinderen krijgen samen 30 pCt. Blijft dus een weduwe met een paar kleine kinderen achter, dan wordt dat gezin gesteund met 60 pCt. van het loon van den gestorven arbeider. De uitkeering aan de kinderen houdt op als zij 16 jaar zijn. 6° Was de arbeider de kostwinner voor vader of moeder, dan krijgen deze een uitkeering. Komt de arbeider ten gevolge van een ongeval te sterven, dan keert de Land- bouw-Onderlinge voor begrafeniskosten een bedrag uit van 30 maal het dagloon. Uit deze opgaven blijkt, dat. de steun dus zoo is, dat het gezin finantieel bijna ge heel op den ouden voet kan doorleven. Laten wij dit eens met eenige gevallen uit de practijk aantoonen wij doen maar een paar grepen De arbeider L. J. te Groede, kwam bij het afspringen van een wagen daaronder, waardoor een rad hem over de beide beenen ging. Veertien daag daarna overleed hij. Zijn weduwe 55 jaar, krijgt een uit keering van f. 0.401 per dag waarvoor gestort werd f1729. Dit ongeval geschiede 25 October 1910. Op het zelfde dorp had 10 Pebr. 1911 een even ernstig ongeval plaats, Bij het vellen van boomen werd B. S. getroffen door een vallenden boom en was onmid dellijk dood. Aan zijn weduwe en dochter wordt uit gekeerd f 0.58 per dag, waarvoor gestort is door de Landbouw-Onderling f 2142. P. G. te Rilland kreeg 22 Juli 1911, ter wijl hij in groote hitte zwaar werk ver richtte, een zonnesteek, waaraan hij nóg den zelfden dag overleed» De weduwe en twee kinderen ontvangen van dien datum af f 0.75$ per dag, waarvoor f 2201. is gestort. De 17-jarige S, J. te Workum, werkzaam bij zijn vader, moest een varkenshok her stellen. Een scherpe beitel, waarmede hij aan 't werk Was,'gleed uit en veroorzaak te een diepe verwonding aan den pols van den linkerarm. S. J. werd dadelijk onder geneeskundige behandeling gesteld, is op genomen in het ziekenhuis te Groningen, doch tot heden heeft hij het gebruik van zijn hand en arm niet terug. Dit ongeval had plaats 12 April 1910. Omdat S. J. niet in staat is landbouw- werkzaamheden te verrichten, met een normalen arm kan men in de landbouw feitelijk niets doen werd hij volslagen invalide verklaard en ontvangt nu geregeld een uitkeering van f0.55 per dag. Alle onkosten voor geneeskundige hulp zijn betaald door de Landbouw-onderlinge. Was de vader van S. J. geen lid van de Landbouw-Onderlinge geweest, dan liep S. J. nu zonder eenigen steun rond. Hoe het met hem dan in de toekomst zou gaan, we ten wij neit, maar zeker zag het er dan donker voor hem üit. Nu wordt S. J. ge steund met f3.30 per week. De landbouwers kunnen uit dit geval zien, hoe nuttig het is, dat zij lid van de Landbouw Onderlinge worden, want als een van hun kinderen zoon of dochter een ongeval in het bedrijf krijgt, dan worden zij eveneens gesteund."" De Landbouw-Onderlinge steund dus niet alleen de knechts, maar ook de kinderen van den landbouwer zoo zij in het bedrijf medewerken. Ook kunnen de landbouwer en zijn vreuw zich zelf verzekeren. Een ander ongeval was dat van den 59 jarigen L. K., werkzaam te Wieringen. Bij het laden van stroo-pakken sloeg L, K. achterover van den wagen en kneusde zijn borstkas. Het gewone werk kan hij nu niet meer doen: alleen zeer lichte bezigheid, waarmede hij nog iets kan verdienen. Ge heel invalide is L. K. dus niet. Hij krijgt nu een uitkeering van f 0.67'. per dag. Dit ongeval geschiedde 22 Mei 1911. Aan J. G. te Enkhuizen, oud 71 jaar, overkwam 2 October 1909 een ernstig on geval, waardoor hij heup en been kneusde: hij werd volslagen invaliede, zoodat hij geen werk meer kan doen. Hij verdiende f3 per dag en ontvangt nu levenslang 70 pCt. hiervan of f2.07* per dag. Zijn dit ongevallen waardoor de getrof fenen levenslang ongeschikt werden, om hun brood in het bedrijf te vedienen, nu laten wij eenige ongevallen volgen waar mede de dood was gemoeid. P. D. 39 jaar, werkzaam te Watergang bij Amsterdam, moest 22 November 1911 's morgens half zes een touw van den zol der halen. Door de duinternis misleid, stapte hij mis en viel. Bewusteloos werd hij op genomen en enkele uren daarna overleed hij. De getroffene liet een weduwe met drie kinderen na, waarvan de oudste bijna 10 jaar was. Overeenkomstig de Statuten kregen vrouw en kinderen samen een uitkeerig van f 6.96 per week. Is het jongste kind 16 jaar ge worden, dan behoudt de vrouw voor haar zelf een uitkeering van f3.48 per week. Het gezin van P. D., dat anders geheel op de liefdadigheid zou zijn aangewezen, kan nu het hoofd boven water houden. Ook aan H. B., wonende te Heerde (Gel- derl.) overkwam 14 Juni 1912 een soortelijk ongeval. Hij was werkzaam in Hoogwoud (N.-Holland) als grasmaaier en sliep op zolder. 'sNachts moest hij even het bed uit viel van de ladder en overleed kort daar op, nalatende vrouw en 4 kinderen, aan wie nu f4.41 per week wordt uitgekeerd. In de eerste helt van Juli 1912 hadden er alleen in de provincie Friesland 'vijf land bouw-ongevallen plaats met doodeljken afloop; dus vijf dooden in 14 dagen. Dat was inderdaad ontzettend. Gelukkig waren de patroons van de ge troffenen aangesloten bij de Priesche Land bouw-Onderlinge, zoodat de nagelat be trekkingen konden gesteund worden, Tj. v. d. W., 34 jaar, werkzaam te Hol- werd, werd 2 Juli door den bliksem ge troffen en liet vrouw en 2 kinderen bene den 16 jaar achter, aan wie wordt uitge keerd fQ.81$ per dag. J. R. B. 22 jaar, werkzaam te Harich werd 3 Juli door het hemelvuur getroffen bij was ongehuwd, doch steunde zijn ouders met f 100 per jaar. Deze som wordt nu aan de onders uitge - keerd tot den dood van den langstlevenden zij ontvangen f 0.32$ per dag. De ouders' die door het gemis van die f100 anders in groote moeilijkheden zouden zijn geko men, worden nu door de landbouw-Onder- linge uit den nood geholpen. Het derde ongeval in Friesland overkwam op 3 Juli den arbeider H. J. de B., oud 28 jaar, te Oud-Appelscha. Ook hij werd door het hemelvuur getroffen. Hij liet wel een weduwe, doch geen kinderen na. Aan de ze weduwe wordt nu f 2.82 per week uit- gekeer d. A. S., oud 43 jaar, werkzaam te Nijen- ga, werd 17 Juli 1912 door een zonnesteek doodelijk getroffen. Hij liet eene weduwe na met 6 kinderen, die allen beneden 16 jaar zijn, zoodat én vrouw én kinderen voor steun in aanmerking kwamen. Aan dit ge zin wordt nu 0,79$ per dag uitgekeerd. Uit al deze gevallen, die wij nog met vele zouden kunnen vermeerderen er ge beuren zeer vele ongevallen in den blijkt ten duidelijkste hoe nuttig de Landbouw- Onderlinge werkt, en niet alleen voor de knechts maar ook voor de patroons. Want, als er eens een knecht word gedood of levenslang invalide wordt, hoe iang moet de landbouwer dan wel niet steunen Hij kan vrouw en kinderen van den knecht toch niet aan hun lot overlaten? Is de patroon evenwel bij de Landbouw- Onderlinge aangesloten., dan zorgt deze ver eeniging voor hulp en steun. Hoe het gaat als de patroon niet is aan gesloten, zagen wij in de buurt van Delft, waar in Augustus een landarbeider ver dronk. De Landbouwer, de patroon van den knecht, had zijn knechts niet verzekerd, zoodat de weduwe en de kinderen van den verdronken knecht geheel hulpeloos ach terbleven. Wat ging men toen doen, want de land bouwer kon die weduwe en de kinderen niet onderhouden, Eerst een collecte hou den en toen die niet genoeg opbracht werd er een concert gegeven. Dat stuit tegen de borst. Bovendien, hoelang zullen deze gelden toereikend zijn En als ze gebruikt zijn wat dan? De landbouw-Onderlinge helpt de knechts, de weduwen en weezen af doende. Hoeveel de onkosten op deze on gevallen-verzekering bedragen, vertellen wij in een volgend stukje. Direct nabij de Hoofdsteeg, Dijkgraaf en Gezworens van den Polder »St. ChristofïeU onder Sommelsdijb, ma ken bekend dat de Lijst van Stemgerechtigde Inge landen is opgemaakt, en voor Belangheb benden gedurende veertien dagen ter inzage is nedergelegd, en dat bezwaren, welke Ingelanden moch ten hebben binnen den hiervoor bepaalden tijd schriftelijk kunnen worden ingeleverd bij den Dijkgraaf. Sommelsdijk, 21 Januari 1913. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, de Secretaris, de Dijkgraaf, F. ARMSTRONG. K. DE GRAAFF. Dijkgraaf en Gezworens van de Polders, loozende op de Haven van Sommelsdijk, maken bekend dat de lijsten dpr Stemgerechtigde Inge landen zijn opgemaakt en voor belangheb benden gedurende veertien dagen ter inzage zijn nedergelegd, en dat bezwaren, welke Ingelanden moch ten hebben, binnen den hiervoren bepaalden tijd schriftelijk kunnen worden ingeleverd bij den Dijkgraaf, Sommelsdijk, 21 Januari 1913 Dijkgraaf èn Gezworens voornoemd, de Secretaris, de Dijkgraaf, F. ARMSTRONG. K. DE GRAAFF. De BURGEMEESTER der gemeente Oohgensplaat maakt bekend dat zij, die zich voor 1 Februari a.s. alsnog voor aan sluiting hunner Perceelen aan de Gasfabriek aanmelden, kunnen profiteeren van de gun stige voorwa arden gesteld, ten aanzien van kosten der buitenleiding (10 M. gratis) en van de plaatsing der Meters. Na dien termijn wordt het volle bedrag der kosten in rekening gebracht. Aanmelding mondeling of schriftelijk aan de Directie der Gasfatric te Oude Tonge, Oohgensplaat, 23 Janua 1913. De Burgemeester voo"te ld, JOH. \Ai. PUTTEN. Kort verslag van den Partij dag op Woensdag jl. te Middel- harnis. Het leven is voMeleurstellingen en den Partijdag werden ze niet gespaard. Twee sprekers zonden bericht, dat het hun on mogelijk was te komen. En een van hen deed dit ter elfder ure, toen er gansch geen gelegenheid meer was om naar hein de en ver te telegrafeeren om anderen spre kers zulk een handelwijze te beoordeelen in 't publiek willen we nalaten, maar dat ieder er een oordeel over heeft, is gewis. Nochtans, ondanks dergelijken tegenslag, is de Partijdag met groote opgewektheid ge vierd en we hebben dit onder den zegen Gods en door den goeden geest in de ver gadering bovenal te danken aan de uitste kende redevoeringen van ds. Hoogenzeil en den heer De Wilde. Of deze heeren het zelf gevoelden, dat ze bij teleurstelling al hun gaven moesten ten toon spreidenweten we niet, maar we willen gaarne erkennen, dat de redevoeringen insloegen en haar pittigheid en vaak diepen ernst een bekoring gaven, waarbij het publiek geheel onder den indruk kwam. Nadat de voorz. had doen zingen Ps. 138 1 en gelezen had Matth 25 113, en in 't bebed was voorgegaan, riep hij een welkom aan (allen, die gekomen waren om de sprekers te hooren en den broeder band te versterken in den aanstaanden strijd voor de 2de Kamer Prov. Staten en Gemeen teraden. Een welkom aan de sprekers, waarvan ds. Hoogenzeil voor de Flakkee- sche antirev. tameUk wel een onbekende was Met de beste hoop voor 't welslagen van dezer Partijdag gaf hij 't woord ds. H., die erkende dat er eenheid des volks was, een nationaal leven, dat in Nov. bij de Onafhankelijksfeesten zeker tot uiting ko men zou, maar dat toch ook bij die een heid als natie een verscheidenheid van opvat ting en zienswijze was, vooral beheerscht door de vraag over de beteekenis van 't christendom, over welke beschouwing de meeningen uiteenloopen en als antithese zich in de politieke zaken naar voren schuift. De spreker scherste toen naar aanleiding van dat woord de linksche en rechtsche inzichten en bestreed de mee ning der LiberaleD, alsof wij de antithese naaf voren drongen, terwijl juist zij het waren die de gedachten- aan die anthithese leven-

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1