eidenapzijn, Zaterdag 18 Januari 1913. 27ste Jaargang N°. 1834. 3 tooi* de Znidltollandsche en Zeeuwsclie Eilanden. EE BLAH Lwerk. 8Ï 11 ntiën. TOSS JAGZ. mnl van yertrou- .aarom vooraf waar Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. ALLEN W. BOEKHOVEN, Tuinbouw. „GUDDORP." en aan leden tegen op tegen 3 °/o t-leden. nen dagelijks wor- een der leden van nderdag 9 en 23 gs van 2—4 uur, Lassier 6297 Ouddorp. IKELE INWRIJVING REEDS VERMINDE- IWER PIJNEN ;re§ vooralle Zilverwerken i bekend bij tedert 1840. lage prijzen worden ;d vanaf f5,aan» ding, bij f 10, geheel. f! raat 122 er dam erdam Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. SO Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Soekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franeo toe te zenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit i- en Booniïw eelerij. jeken worden gebonden ter ïrij van OVEN, SomeMüï. Ingezonden. Landbouw - ongevallen. Plaatselijk Rieuws. Sommeisdijk. Het aantal leerplichtige, kinderen in deze gemeente bedraagt 530 Middelharnis. Tot bestuursleden van de dorpsvereeniging Middelharnis zijn her kozen de heeren M. Gideon en M. G. Born en gekozen den heer T. Verhage. in de plaats van J. Vroegindewei Dz. Stad aan 't Haringvliet. De Reke ningen voor het Burgerlijk Weeshuis al hier over het jaar 1912 moeten voor den 25sten Januari a.s worden ingeleverd bij den boekhouder M. v. Dijk. Nieuwe Tonge. Voor de lichting der Nat. Mil. 1914 hebben zich 12 personen opgegeven. Dirksland. Het woonhuis met brood bakkerij enz. van wijlen G. Tiggelman op den Straaldijk werd deze week bij verkoop ingezet, door Jb. Both alhier voor f 3020, Helis'sant. De vorige week werd de telefoonpaal door nog onbekende oorzaak belangrijk beschadigd. Een gedeelte draad dat vermist werd, is door den gemeente veldwachter in de nabijheid van de lijn gevonden. Stellendam. De bevolking onzer ge meente is in 1912 met 33 personen ver meerderd en bedraagt nu 1747 zielen. Ouddorp. Het jl. genomen Raadsbesluit tot aanleg van keislag op de dorpswegen is thans al ten uitvoer gebracht. Zoo gaat het goedl STAAT GEEN BETER IDO'EL DAN -- -EXPELLER I APOTHEKERS ^OGISTEN IN _^SCHEN VAN I. 80 ets.EN ƒ1.30 SERT BESLIST EXPEL LEF! !M CHE VERPAKKING RICHT ER&C- tterdam Cv. oo co lO MIDDELIIARNIS. ede soliede de Mannenhuis) >gericht door ARBEI- levertZEEGRAS BED- KAPOK STELLEN, VERMENGDE JAVA 75, f 10,50, f 12.enz. ELLEN MET GEGA- OOMDE veeren 17.50, f90.-. KAPOK MA LS VULLING EN AF» f8.50. SPRINGVEER TSLUITEND SOLIDE anaf f 10.ONZE BE- VEEREN STELLEN pers. Veeren bedstel 1 en 1 molton deken 1 atrassen en LET WEL. vertrek ALLES COM- f42.50 f48.— MET iCHRLFTELDKE GA- ERENOMEERDE REC- •v.p. niet te vergelijken Ft WAARDIGE soorten ertrekken goedkooper in die ook WIJ kunnen EN en overtrekken in ,en in prijzen van f 1.80 f2.75 f3.50 f4,50 f6.— IJZEREN LEDIKAN- seneden iedere coucur- GENGEMAAKTE MAS- ledikanten 2 persoons 14.50. Steeds grooten SIE, WOELEN en 8A- et vallen van kapok en beddek kan men dig Eijn. Boven f 10. leken Cadeau, g adres 6328 trast 122 ude Mannenhuis) UITGEVER Telefoon Intercoms*. Mo. 2. jg- en half3tam Appel- en lieden, struikvormLeiboom in meer dan 100 soorten; a en KroosenFramboozen senKruisbessenStam- en i soorten; Klim- en Maand- Aucuba'sRododendrom's gert; verschillende soorten ;ersSeringenSneeuwbal we regen Clematis, enz.ïnz. volen vooi het aanleggen van Vruchtentuinen. 5884 Van welk nut de z.g. lijmbanden kun nen zijn ter bestrijding van schadelijke in secten in den boomgaard, speciaal van den wintervlinder, zagen we in een vorig artikel. Maar bij de toen vermelde proef nemingen bleek ook, dat bij de boomen, welke enkele jaren achtereen met Borde- auxsche pap waren bespoten, de winter vlinder in grooter, veel grooter getale voorkwam, inzonderheid op de Goud-Rei- netten, dan bij de onbespoten boomen. Vol ledigheidshalve dienen we nu ook het re sultaat mede te deelen van de bespuitings- proeven, welke nog genomen zijn bij pere- boomen te Tiel op kleigrond, en wel in den Pomologischen tuin. De proef werd genomen van 1908 af op eenige spillen van de variëteiten Le Leo- tier, Louis Pasteur, Doyenné des Cornices, Beuvré de Mérode, Marguerite Marrillat, Seigneur d'Esperen, Bergamote d'Esperen, Bonne-Louise d'Arranchec, William's Du tchess, Conseiller a la Cour, Eva Baltet, oadante Thirriot, Beuvré Hardy en Andrê Desportes. De bespuiting had 2 maal per jaar plaats, namelijk eenmaal ongeveer 3 weken vóór 't uitloopen, en eenmaal kort na het zetten der vruchtjes. Wat de uitkomsten betreft is zegt het Verslag over 1911 aan de vruchten nog weinig verschil opgemerkt, alleen bij de variëteiten Bonne-Louise d'Ar- ranches was in 1910 een belangrijk onder scheid in het voordeel der besproeide boomen, hetgeen uit het volgende staatje blijkt Besproeide 61 vruchten, waaronder 41 stuks le kw., is ruim 67 pCt. 16 stuks 2e kw., is ruim 26 pCt. 4 stuks 8e kw., is ruim 6-j- pCt. Onbesproeide 34 vruchten, waaronder 6 stuks le kw., is ruim 17| pCt. 5 stuks 2e kw., ia ruim 14£ pCt. 10 stuks 3e kw., is ruim 29 pCt. 13 stuks onverkoopbare, is ruim 38 pCt. In 1911 droeg alleen de var. Eva Baltet eenige vruchten, waarbij echter weinig verschil op te merken viel. De besproeide gaven 12 vruchten, waaronder 8 van le kw., de onbesproeide 14 vruchten, waar onder 9 stuks le kwaliteit. De boomen zelf vertoonen bij alle variëteiten elk na jaar na het afvallen van het blad merk baar onderscheid. Terwijl dan toch de stammen der bespoten boomen zoo goed als zonder mos zijn en er glanzig uit zien, komt daarentegen op de onbespotene vrij wat mos voor, zoodat ze dan ook op den boom af dadelijk te herkennen zijn. Tel ken jare is in 't voorjaar het verschil van veel minder beteekenis. Bepaalde gevolgtrekkingen zijn dus uit de resultaten niet te maken. Dit is wel 't geval, waar de bespuiting met Bordeauxsche pap werd toegepast te gen de gevreesde aardappelziekte, zooals meermalen gebleken is, en nu weer in ge- noemdenPomologiscken tuin. Bij zoodanigej proeven kwam de gunstige invloed de bespuiting duidelijk uit, vooral in jaren en op perceelen, wanneer en waar de ziekte optrad. Zoo gaven in 1910 in den Pomol. tuin, toen op bet niet besproeide veldje de ziekte den 20en Juni reeds sterk optrad, (terwijl op het bespoten veldje einde Juli oog maar enkele blaadjes waren aangetast)': 4 rijen, elk 24 M. groote poters kriel besp. 44 K.G. 22£ K.G. 14 K.G. 4 rijen, elk 24 M. groote poters kriel •nbesp. 29 K.G. 171 K.G. 111 K.G. Niet waar, een belangrijk verschil In 1909, toen de ziekte slechts in geringe mate optrad, brachten de onbespoten rijen de helft poters meer en een zesde kriel meer op, doch in 1908 en 1911, toen de ziekte heelemaal niet waargenomen werd, was niettemin het voordeel weer aan de be sproeide perceelen. Zoo oogstte men in 1908 van de 4 be spoten rijen, elk 24 Meter66| K.G. groote, van 4 onbespoten rijen 55 K.G., dus één zesde minder, terwijl bet perceel ook meer poters en kriel opleverde. In 1911 brachten 6 bespoten rijen 4 K.G. groote meer op dan een gelijk aantal on bespoten rijen, resp. 34 en 30 K.G., en de eerste ook nog meer poters en kriel. Over 't geheel leverden dus de besproei de rijen het meest, hoewel de meerdere opbrengsten over de vier jaar nog al uit- eenloopen C. B. I. Het is nog niet zoo lang geleden, dat men hier en daar kon hooren en lezen, dat er in den land- en tuinbouw geen ongeval len gebeurden. Maar ieder, die in het be drijf meewerkt, weet thans wel beter. In elk dorp kent men personen, landbou wers ea knechts, die met paarden op hol zijn geslagen de een kwam er wel beter af dan de ander, maar verscheidene wer den gedood en andere zoodanig gewond en verminkt, dat zij hun werk niet goed meer konden doen en dus wat de verdienste be treft, achterop raakten. Ja, die paarden hebben wat op hun ge weten. Menigeen kreeg een trap tegen de borst, buik of in het gelaat en herstelde nooit volkomen. Ook hebben veel ongevallen plaats door het vallen van knechts van ladders, van zolders, van wagens en het struikelen of uitglijden. Wie van een zolder valt en dat kan gemakkelijk in de stallen, "die zuinig ver licht zijn is meestal een kind des doods en zoo hij niet sterft is hij gewoonlijk aan het hoofd en de borst zóó gewond dat hij nooit weer de oude wordt. En er vallen er veel van de donkere zolders, doordat de ladders niet stevig staan, de planken van den zoldervloer los liggen, de luiken open staan of de zoldergaten niet voorzien zijn van een leuning. In den hooibouw lezen wij herhaaldelijk, dat knechts bij het opsteken, wegrijden of afsteken van het voerhooi hun evenwicht verliezen en van den wagen vallen. De hooibouw kost altijd aan enkele landbou wers en knechts het leven. Door uitglijden gaan er velen te water. Vooral als de stoepen waaraan geboend of geschrobd wordt, aan diep water gelegen zijn, hebben dikwijls gevallen van verdrin ken plaats. Knechts en dienstboden, die in de donkere najaarsochtenden in het land gaan melken en zich moeten vervoeren per schouw of over vonders moeten loopen, hebben kans daarbij een ongeval te krijgen en te water te raken. Wij zouden voort kunnen gaan met ver melding van de oorzaken waardoor wij land- bouw-ongevallen in onze omgeving zien plaats hebben, maar dan zou ons artikeltje te lang worden. Genoeg zij het te vermel den (de verschillende landbouw-ongevallen zijn in de laatste jaren opgeteld) dat jaarlijks meer dan honderd personen in den landbouw werkzaam, worden gedood bij en door ongevallen, die hen in het be drijf overkomen. Ieder jaareen honderd dooden l Dat is verschrikkelijk, niet waar Zeker, niet op ieder dorp vallen ieder jaar dooden, maar zoo door elkaar krijgt ieder dorp toch van tijd tot zijn beurt. Ia Friesland werden dezen zomer op één dag twee knechts, die bij denzelfden landbou wer werkten door het hemelvuur gedood. Gezwegen nu van de dooden, worden vele knechts zoodanig gewond, dat zij kun werk voortaan niet meer of slechts voor een deel kunnen doen die worden dan levenslang invalide en dan begint voor hen de lijdensweg, omdat er weinig of geen verdiensten zijn. Het aantal van deze invaliden is lang niet gering en op ieder dorp kan men ze U aanwijzen, die tengevolge van een land- bouwongeval lichamelijk gebroken zijn en nu door het leven heenscharrelen. Naast deze zeer ernstige staan er nog veel meer lanabouwongevallen, die geluk kig niet zulke ernstige gevolgen hebben. Maar al zijn hun gevolgen minder ernstig, hun aantal is des te grooter. Het aantal ongevallen, waarvan de gevolgen enkele weken, vaak eenige maanden, duurden, loopt in de duizenden. En geen wonder. Het aantal landarbei ders bedraagt ongeveer een 400000. Met dit cijfer voor oogen kunnen wij ons best voorstellen, dat enkele duizenden hiervan jaarlijks het een of ander in het bedrijf overkomt. Wij kunnen dus gerust zeggen Het land bouwbedrijf is zeer gevaarlijk en wie zegt, dat het met de ongevallen in den land bouw niet zoo erg is, kent het bedrijf niet. Zijn de ongevallen reeds van veel be teekenis om het lichamelijk en vaak ook geestelijk lijdendat zij aan de getroffenen veroorzaken, niet minder ernstig zijn de finantieële gevolgen voor de getroffenen en hun gezinnen. Door zoo'n ongeval houden dadelijk of zoo goed als dadelijk de verdiensten op, en dan begint de armoede voor de gezinnen van de arbeiders. Treed ten slotte herstel in, dan komt er ook wel weer een tijd van verdie nen, en kan er soms een beetje worden in gehaald maar gewoonlijk laat zoo'n gedwon gen werkeloosheid zich zeer langen tijd nog daarna gevoelen. Een arbeidersgezin, dat finantieel achterop is, komt niet spoedig weer bij. Erger wordt het nog als de landarbeider komt te sterven of levenslang invalide blijftdan zit het gezin letterlijk aan den grondwant de kostwinner is weg. Zeker, dan komt de liefdadigkied van de mede-menschen te hulp, de armbesturen springen ook bij, maar de geregelde ver diensten zijn verdwenen, en zoo'n gezin moet dan drijven op de hulp van anderen. De ervaring zoowel in den landbouw als in de industrie heeft in het binnen en buitenland geleerd, dat deze hulp mees tal ontoereikend is, en zoo zijn verschil lende regeeringen er toe gekomen, wetten te maken, waarbij aan de arbeiders, zoo hun in het bedrijf een ongeval overkomt, steun van regeeringswege wordt verzekerd. In Februari 1903 trad in ons land in werking de Ongevallenwet, en door die wet worden nu gebaat alle arbeiders, die in de industrie werken arbeiders op fa brieken, metselaarsknechts, timmerlieden, arbeiders bij het spoer, enz. enz. Als die knechts nu in het bedrijf een ongeval krijgen dan wordt bun gratis geneeskundigehulp ver leend, en zoo zij niet kunnen werken, dus ook niets kunnen verdienen, krijgen zij gel- delijken steun. Komen zij te sterven ten gevolge van het ongeval, dan krijgt de na gelaten weduwe haar verdere leven (zoo lang zij niet hertrouwt) een pensioen, ter wijl voor ieder kind ook een wekelijksehe bijdrage wordt gegeven tot de kinderen 16 jaar zijn Deze Ongevallenwet heeft in haar bijna tienjarig bestaan, zeer veel ellende gelenigd onder de arbeiders en de 600000 arbeiders in de industrie zijn dankbaar dat deze wet destijds is ingevoerd. Toch deden de wetgevers, die deze wet tot stand brachten, slechts voor een deel goed werkwant de 400000 landarbeiders werden uitgesloten. Die landarbeiders werden niet uitgesloten, omdat in het landbouwbedrijf geen onge vallen geschieden maar men wilde nog een paar jaar wachten, om eerst de regeling aan den gang te krijgen, en als dan alles liep, dan zouden de landarbeiders ook wor den opgenomen in de wet. Tot heden is dat echter niet geschied. Wel heeft Dr Kuijper, toenmaals minis ter, 13 April 1905 een Ontwerp Landbouw- ongevallen-verzekering ingediend, doch dit ontwerp is nooit door de Tweede Kamer in behandeling genomen. De landarbeiders komen dus nu bijna al 10 jaar achter bij de arbeiders in de indu- stri». Deze onrechtvaardigheid begon den pa troons van de landarbeiders, den landbou wers, hoe langer hoe meer te grieven, want zij zagen de landbouw-ongevallen om hen heen voorvallen, de knechts en hun gezin nen wien de ongevallen troffen, finantiëel achteruitgaan, zonder dat er iets werd ge daan. En toen hebben deze landbouwers een hoog zedelijk besluit genomen. Zij hebben gezegd, als de Regeering dan niet voort maakt met onze knechts te helpen, da*» zullen wij het zelf doen. Dat besluit is genomen in Juli 1909 te Utrecht. Er kwam nog iets bij. Het geld, waarvan de uitkeeringen aan de knechts in de industrie worden betaald, moet volgens de wet worden opgebracht door de patroons. Zoo betalen de patroons in de industrie jaarlijks eenige millioenen guldens Als de regeering nu was gekomen met een Landbouw-ongevallenwet, dan zouden ook de landbouwers enkele milioe- nen per jaar hebben moeten opbrengen. Nu zou dit geen bezwaar zijn, als dit geld dan ook maar voor het overgroote deel aan de ongelukkigen ten goede kwam. Doch als het Rijk voor de landbouw-ongevallen-ver- zekering de administratie moest voeren, dan zou dit aan ambtenaren moeten wor den opgedragen en dus duur worden. Het Rijk werkt nu eenmaal duur. De landbouwers wilden nu gaarne eens toonen, dat men de knechts afdoende kan helpen, volgens de voorschriften van het Rijk, en tegelijk een eenvoudige en goed- koope administratie kan voeren. De knechts afdoende helpen en dan de verdere administratie, zoo eenvoudig mo gelijk, want ook de kosten van die ad ministratie komen bij een wettelijke rege ling, voor rekening van de patroons. Twee vliegen in één klap met den steun zijn dan de knechts gebaat, en met de een voudige en goedkoope administratie de landbouwers. Laten wij in een volgend stukje nu eens zien, hoe de landbouwers in deze streken de knechts helpen. De werkman Johs. de Korte kwam tot de onaangename ontdekking dat zijn varken dood in het hok lag. Op 1 Jan. 1912 bedroeg de bevol king alhier 4168. In dit jaar hebben zich hier hevestigd 221, geboren 116, vertrok- 229, overleden 54. Alzoo een vermindering van 11 personen op i Januari 1913Er wer den 27 huwelijken voltrokken. G. Waal. dekkaecht op de tramboot heeft f 100 belooning en een medaille ont vangen voor het redden onlangs van een kind. Woensdag sloeg den hit met de kar achter zich van den heer D. K. op hol nadat hij op de kaai gekomen de kar van zich afsloeg rende hij de Nieuwstraat in liep de koolkar van de gasfabriek welke aldaar stond omver, en rende voort het Zandpad op, waar hij omver viel. Dit inci dent liep met eenige materieele schade af. De handel in veldproducten is in deze gemeente niet levendig. Voor aard appelen besteedt men f r,6o, voor ajuin (bruine f 0,50 terwijl voor Rijnsburgers bijna geen vraag is. Den Bommel, Bevolking op 1 Jan. 1912 M. Vr. totaal, 830 825 1655. Vermeer-(Ingekomen s®6811S. dering. (Geboren: 2834 62. Vermin dering 908 Vertrokken: 65 859 1835. - 68 133. 843 Overleden 12 - •859 1702, 9 21 831 850 1681. Totale vermeerdering van het zielental in 1912: 1 en 25 is 26. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie te Slochteren, is benoemd dhr. A. W. P. Kraan, thans in gelijksoortige betrekking alhier. Den loteling der lichting 1913 Joh. BorgdorS Gz, is opgeroepen om op 20 Januari a.s, in zijn garnizoen te Delft pre sent te zijn. Door K. B. is bij de politie een aanklacht ingediend tegen J. d. B. Jz, we gens mishandeling. Op 20 Januari moeten de navolgende worden ingedeeld G. Verweij en N. Breur te Breda, C. Brooshoofd te Gouda en H. Kievit bij de Grenadiers en Jagers te 's Gravenhage. Voor de Nat. Militie hebben zich hier 22 jongelingen aangemeld. Aan betrokkenen der Boerenleenbank alhier wordt medegedeeld dat zij in de maand Januari hunne spaarbankboekjes, in moe ten leveren bij den kassier H. Kooman tot bijschrijving der rente enz. Donderdag 6 Fbr. a.s. hoept de zangver. »Excelsior« directeur de heer M. Touw, een uitvoering te geven te Ouddorp Tot bestuursleden van de ijsclub alhier zijn gekozen de heeren M, v Oosten- brugge en P. J. Mulder. Verleden week vertrokken vanhier de heer H. Rose en echtgenoot naar O. Indië, waar de heer Rose tot onderwijzer is benoemd, Bij A. M. alhier ontstond een begin van schoorsteenbrand. Met behulp van bn- ren was het vuur spoedig gebluscht. Donderdagavond gaf de Christ. Zangvereeniging >Looft den Heere« een uitvoering, die, naar de attentie van het publiek geoordeeld, zeer goed geslaagd mag heeten. De volheid van het lokaal en de te late uitnoodiging, was mede oorzaak, dat wij die vergadering van het begin tot het einde niet geheel konden hijwonen, tot het leveren van een verslag daarvan. Dat het onvoorzichtig omgaan met scherpe voorwerpen altijd gevaarlijk is, ondervond Donderdag de zoon van A M., die al stoeiend met een mes in de handen, zichzelf zoodanig verwondde, dat genees kundige hulp noodzakelijk bleek. I

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3