Zaterdag 18 Januari 1913. 278te Jaargang N#. 1834. voor de ZuicUiollandsclie en Zeenwsclte Eilanden. Orgaan Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES Hotel Restaurant n De Partijdag op 22 Januari. De Eerste Kamer op de helling. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever W. BOEKHOVEN. SOMMELSD1JK. Advertentiën 10 cent per regel enJ/, maal, Reolames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. A!8e stukhen voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever Mr. V. H. RUTGERS, zoon van prof. Rutgers te Amsterdam Ka merlid voor Hilversum met Gedempte Boerensteiger 63a, 63B Rotterdam. 1 R. C. F. y, i LEE-Moonen. OP DEN UITRUK. Telefoon Intereonun. No. 2. Een samenkomst van vrienden en belijders der zelfde politieke be ginselen is en blijft steeds aanlokke lijk. Die hartverheffende saamhoo- righeid dat eenheidsgevoeldat bewustzijn van eendracht en saam werking en eenparig streven naar jJjQi schoon doel't is de oorsprong en steeds de vrucht van een Par tijdag. Uit Oost en West komt men aangetogen, om in lofzang en ge beden, in dankbaarheid en bezieling elkaar als medestrijders, als me dearbeiders, als „houthakkers en waterputters" te ontmoeten en on der het Uw Naam zij eerete beluisteren de keurige woorden, die op zoo'n dag altijd door ervaren sprekers en beginseldragers worden geuit. Op dan, broeders! oud en jong! Laat niets U weerhouden om dien blijden 2 2sten Jan. mee te vieren. Vier jaar geleden was er een sneeuwstorm en toch de School Vmpvol. Geen strenge kou, geen priemende sneeuwjacht weerhield U en ge waart dankbaar gekomen te zijn van buiten een verdorrende kou, maar in de School een ver kwikkende geestdrift, door de liefde voor de beginselen gekweekt, on derhouden en opgelaaid. Op dan, broedersoud en jong. Als sprekers zullen optreden Ds. HOGERZEIL, Ned. Herv.® predikant, te Vlissingenvoorman in de rijen van 't Werkliedenver bond Patrimonium, kandidaat voor de Tweede Kamer te Arnhem in 1909 wiens grootvader te Nieuwe Tonge predikant was van 1855 i860. Het onderwerp luidt Het begrootingsdebat een wegwijzer voor 1913. Verplichte verzekering of Staatspensioen H. DE WILDE, ons Statenlid en Wethouder van Js Gravenhage een zeer gewaardeerd spreker, nog vol vuur, hoewel de grijsheid naakt, met.- Concentatie of Coalitie. Zooals de lezers weten, is de Concentratie 't verbond van Links, Coalitie het Verbond van Rechts. De twee woorden beteekenen dus m plat HollandsLinks tegen Rechts. En als vierde spreker zal zeker met een slotwoord wel optreden, H. Ch. VEGTEL, lid van Gede- uteerde Staten. De Zondagsschool gaat open, bij ankomst der trams. Entree is vrijmaar er zal een ollecte gehouden worden als in de Kerkenéén rondgang slechts. Toegang alleen voor Partijge- OQten en Medestanders. Broedersdat ieder kome, die sn en dies de sprekers het voor recht hebben om voor een volle zaal te redevoeren. En zegene de Heere dat werk tot eere van zijn Naam, tot heil onzer beginselen, tot versterking van ons partijleven. Kan met 't oog op de Tram het Bestuurslid der Centrale, ieder in zijn dorp, niet ongeveer opgeven, hoeveel er komen. 't Zou wat moois zijn, als er trams te weinig waren, door onze- schuld. In elk geval zullen we de Direc tie te Rotterdam een beleefde vraag doen in verband met 't rijdend materiaal. 11 In ons eerste artikel behandelden we de Grond wets commissie van 23 Oct. 1905; noemden we de 10 punten op, waarop ze vooral, naar den wensch der Regeering haar aandacht moest wijdennoemden met name de vijf eersteEerste Kamerde vereischten voor de benoembaarheid harer leden 't kiesrecht voor de Eerste de ontbind baarheid der Prov. Staten in verband met de Eer ste het geven van het recht van amendement. Over dit laatste spraken we reeds. Zien we nu, hoe sinds 1900 over deze twistvragen is geoordeeld. In het Wetsontwerp van mr. Troel stra, den Koning aangeboden op 4 Aug. 1903 wordt gevraagd: Afschaffing der Eerste Kamer. Over dit punt handelen we in een ander artikel. We merken nu alleen slechts op, dat de Socialisti sche Kamergroep (toen mr. Troelstra, Helsdingen, Hugenholtz, van Kol, Ter Laan, Melchers en Schaper) in een uitvoerige toelichting rekenschap geven waarom zij de Eerste willen afschaffen en wat ze er voor in de plaats willen f tellen, waarop we terugkomen. In het Wetsontwerp van mrDrucker, aangeboden 20 Febr. 1903, wordt geen afschaffing, maar behoud der Eerste gevraagd. De Vrijz. Democratische Kamerleden (toen mr. Drucker, dr. Bos, mr. Fokker, Ketelaar, mr. Marchant, Nolting, mr. Pynacker Hordijk, mr_ van Raalte, mr. Smidt) wenschte, daP Om lid der Eerste Kamer te kun nen zijn, moet men voldoen aan de vereichten, voor 't lidmaatschap van de Tweede gesteld en bovendien of lid geweest zijn van de Staten Ge neraal, van de Prov. Staten, Wet houder öf een aanzienlijke plaats hebben ingenomen in eenigen tak van volksnijverheid, eeredienst, kunst, wetenschap, of in't openbare vereenigingsleven. DusLid der Eerste kon worden én man én vrouw van 30 jaarwant deze democratische fractie wilde in art. 84 der Grondwet als vereischte voor Tweede Kamerlid laten vervallen het woord »mannelijk.« In de Tweede mochten dus zittingnemen in mannen én vrouwen, maar in de Eerste ook. De Liberale Unie had in datzelfde jaar '03 een Rapport uitgebracht over 't Algemeen Kiesrecht, over de Twee de Kamer, over de Eerste en over de evenredige vertegenwoordiging. In dit beruchte stakingsjaar kwamen er dus van drie kanten kiesrechtvoorstellen aan den horizon. Zien we nu wat de Lib. Unie toen -voorstelde. Zij wildebehoud der Eerste Kamer. Maar r Direct nabij de Hoofdsteeg, DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT 1 en f 1.25 Aanbevelend, Om lid der Eerste Kamer te kun nen zijn, moet men voldoen aan de vereischten voor 't lidmaatschap van de Tweede Kamer gesteld. Dus30 jaarmannelijk ingezetene, maar geen vrouwen in de Eerste, zoo min als in de Tweede. Zij wilde; behoud der Eerste, maar alle 50 leden moesten tegelijk aftre den en waren herkiesbaar. Zij wilde: behoud, maar als de Eerste ontbonden werd als gevolg van een afstemming van een wetsontwerp, moesten de Prov. Staten tegelijkertijd, van rechtswege, ook ontbonden worden. De Grondwetscommissie van 23 Oct. '05 wilde ook de Eerste behouden; maar Om lid der Eerste Kamer te kunnen zijn, moet men voldoen aan de eischen voor 't lidmaatschap van de Tweede gesteld. De Eerste Kamer heeft even als de Tweede 't recht van wijziging van eenig wetsvoorstel. Dat wijzigingsrecht mag niet gel den voor de wetsontwerpen, die door de Kamerleden aan den Koning worden aangeboden, en ook niet voor de Begrooting. Lid der Tweede en der Eerste mogen zijn mannen èn vrouwen van 30 jaar. De lib. Regeering diende 11 Oct. 1907 een Wetsontwerp in, dat klopte met den wil der Commissie dus ook vrouwen in de Eerste en Tweede, maar geen recht van wijziging. En de Prov. Staten die de Eerste kozen, moesten tegelijk ontbonden worden met de Eerste Kamer. Zoo zou dus de Eerste worden een copie van de Tweedein beide man nen en vrouwen van 30 jaar maar de Tweede zou gekozen worden door de blanco-kiezers nl. mannen en vrouwen van 21 jaar, wat de vrijz. democraten vroegen of mannen en vrouwen van 23 jaar, wat de Unie liberalen vraagden; terwijl de Prov. Staten kiescollege bleven voor de Eerste. Deze Staten ook door vrouwen gekozen. Maar èn van 't Unie rapport, èn van 't Wetsontwerp Troelstra, èn van het Wetsontwerp Druekerèn van de drie Wetsontwerpen van 't Kabinet De Meester van geen enkel voorstel is iets terechtgekomen, om dat 't Kabinet binnen een paar jaar overleed. Zoo konden in de handen klappen de 75 oud-liberalen, die met volle naamteekening als no. 1 »Mr. Tyde- man, Voorzitter« en no. 75 »Mr. A. R. Zimmerman te Dordrechtcc op 18 Febr. 1905 aan de liberale kiezersin hun Manifest hadden verklaard Het op den voorgrond brengen van een nieuwe regeling van het kiesrecht met een daaraan vooraf gaande en daarvoor noodzakelijke Grondwetsherziening achten zij thans niet gewenscht. Voor een Grond wetsherzwaarbij het kiesrecht vraagstuk in zijn ge- heelen omvang, dus ook het ge meenteraadskiesrecht, het vrouwen kiesrecht en de Evenredige Ver tegenwoordiging en de samenstel ling en de bevoegdheden der Eerste Kamer worden in behandeling ge nomen achten zij de denkbeelden niet rijp. Een Grondwetsherziening uitslui tend strekkende tot blanco kiesrecht, ontleent in de gegeven omstandig heden haar beteekenis aan den wensch om tot spoedige invoering van Algemeen Kiesrecht over te gaan. Waar, afgezien van het vermoe delijk onvruchtbare ook van deze poging die wensch door de onder- geteekenden niet gedeeld wordt, achten zij het weinig aanbevelenswaardig op zoodanige Grondwetsherziening aan te dringen, te minder, waar een samenwerking op dit stuk van hen, wier gevoelens over de kiesrecht regeling zelve uiteenloopen, weinig bevorderlijk schijnt aan klaarheid in de politieke verhoudingen. Ziedaar de oud-liberale partij op 18 Febr. 1905. Nu schrijven we Ja nuari 1913; acht jaar na dato. En staan deze 75 voor zoover ze nog leven, er nu beter, er nu anders voor Er is nu een aaneensluiting van Unie liberaal, Vrijz.-democraat en Oud liberaal; een concentratie, die alge meen kiesrecht wil voor mannen geen recht van amendement voor de Eerstekiesrecht aan de vrouwbe letselen tegen de verkiesbaarheid der vrouw voor Gemeenteraad? Tweede Kamer Eerste Kamer moeten weg genomen. Zeer zeker zijn de Oud-liberalen vooruitgeschovenOm des levens wil. Om wille van hun enkele zetels. Met wegwerping van lang beleden be ginselen. Maar als Rechts verliest en een nieuwe Grondwetsherziening komt weer aan de orde, dan zal blijken, hoever deze groep mee zal gaan. Wat nu nog in nevelen hangt, zal dan op klaren. Dan zal blijken, wat 't vrou wenkiesrecht inhoudt en wie als vrouw in de Kamers komen kan. Of de Eerste Kamer blijft met meerdere rechten. Of hoe ze zal worden gekort wiekt door een ontbinding der Prov. Staten. (Wordt vervolgd.) De »vrome koningen van Juda.« Ze hebben 't nooit kunnen denken, dat zij ons in de 20e eeuw nog last zouden bezorgen, zij 't dan zonder hun schuld. En toch is het dezer dagen gebeurd. In een groot liberaal dagblad werden die vrome koningen van Juda* gebruikt, ora ons een »deuk major* te geven en de goe-gemeente ernstig voor ons te waar schuwen. Het is een heel verhaal en ik zal 't wat ver moeten ophalen, maar kóm er toch wel. Ik had dezer dagen met groot genot een brochure gelezen van den bekwamen zendingsdirector, J. W. Gunning, over »De inlandsche christenen.* Die kan ik ieder aanbevelen 1 Zij is verschenen bij de Hollandia druk- kerij te Baarn, in een brochuren-reeks over »De Protestantsche zending,* En met na me thans, nu eenerzijds de zendingszaak veel meer dan vroeger de belangstelling en het gebed der gemeente heeft en an derzijds de Zending meer dan ooit ook in het politieke leven van ons land wordt ingeweven, kan het lezen van dergelijke geschriften niet genoeg worden aanbevolen. Met christelijke warmte en tóch weer met nuchtere onbevangenheid, beschrijft de heer Gunning den inlandschen christen in onze Oost, Maakt als 't ware de balans op. Verzwijgt in 't minst niet, dat ook déze christen tot zijn dood een zondaar blijft. Maar laat voor elk onbevooroordeelde ook zoo duidelijk zien, hoe groot, door de genade van Christus, het »voordeelig saldo* is, dat ik lagen er in mijn por tefeuille maar evenveel bankjes van duizend als er thans koperen centen in m'n vest zak rammelen den ganschen voorraad van deze brochure opkocht, om ze, juist nü in de voorbereiding tot de verkiezingen over ons land te verspreiden. Wat me dan ook onbegrijpelijk is? Dat deze brochurenreeks over de zen ding, waarvan de redactie in zoo bekwa me handen berustte, door gebrek aan kooplust bij het publiek, moet worden ge staakt. Toch weer niet onbegrijpelijk. In ónze kringen alleen reeds zou koop lust genoeg zijn als zulke uitgaven maar genoeg onder de aandacht werden ge bracht, Onze menschen lezen veel, maar ze gaan zelden uit zichzelf iets koopen. Men moet het hun aanbieden. 'k Heb indertijd eens cijfers hooren noe men, hoeveel exemplaren een betrekkelijk »klein« uitgever nu reeds jaren dood van zijn werken-in-afleveringen, die ver scheidene guldens en rijksdaalders kost'ten wist te plaatsen. Dat was geen kleinigheid Maar die man werkte dan ook onophou delijk met bekwame, mondrappe colporteurs, die onze menschen wisten te vinden en steunde hen door voortdurend adverteeren in onze bladen. Doch zoo zou ik gaan dwalen. 'k Wil alleen maar zeggen, dat de groote meerderheid onzer menschen, anders dan uit 'n korte resensie, 't bestaan zelfs van deze zendingsgeschriften nauwelijks kennen, anders zouden er heel wat meer van ge plaatst zijn. Maar toen ik nu zoo las over die ^in landsche christenen kwam de wensch bij me opWare toch de zendingsijver, die thans ontwaakt is, eens twee eeuwen vroe ger over ons volk vaardig geworden, hoe zou in ons schoon Insulinde, naar den mensch gesproken, de toestand reeds heel anders geworden zijn. In den regel meent men, dat onze ge reformeerde vaderen de Oost maar aan haar lot hebben overgelaten en er gansch geen christelijke zending hebben gedreven. Dit is toch bepaald een vergissing. Met name in de eerste helft der 17e eeuw, vóór, tijdens en een paar menschen- geslachten na de Synode van Dordrecht, werd er wel degelijk aan deze zaak ge dacht. Werd zij ook min of meer kerkelijk ter hand genomen. In de tweede helft dier eeuw verslapte het al. En de 18e eeuw was ook op dit gebied de tijd der inzinking. Eerst in de tweede helft der 19e eeuw kwam de her leving. Voor de eere onzer gereformeerde va deren is het goed, dat we daarop letten. Zeker, er is groote schuld. Zeer veel reden tot zielsbeschaming en diepe verootmoediging. Over inzinking en ontrouw. Maar toch, wat gedaan is, moet worden erkend. Het is echter een feit, dat onze gere formeerde kerken al heel gauw weinig me-

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1