Ingezonden Stukken Yisscherij. Posterijen. Keek en School. Godsdienstoeleniiigen De Fondseuuiarkl. Burgerlijken Mand. MELISSA NT. GeborenJPieter Marinus, z. van Abraham van der Spaan en Neeltje Voordijk. Leendert, z. v. Hendrik Kie viet en Adriaantje Bestmau. Gerritje, d. v. Hendrik Kieviet en Adriaantje Bestman. Janna Elizabeth, d. van Jan de .Bonte en Lena Kardux. Correspondentie, Stad Vo stellig elder.' fede art< De SLU tuige voor toon zen van hun ondi G Ik alle wijz paai den- 's-G Dire dern hare verg H y Stad aan 't Haringvliet. Het jaar- lijksch straatschuren in deze gemeente, is na 3 malen te zijn aanbesteed gegund aan Matthijs van Biert voor f 34 Tot bestuursleden van de landbouw- vereeniging alhier zijn herkozen de heeren J. Joppe en C. Arensman. De laatste peen zijn ook in deze ge meente de vorige week scheepgegaan. Thans is er een drukke aanvoer van pulp. Met het aansteken en blusschen der lantaarns is in deze gemeente belast A. C. Knape alhier. Wegens ziekte van den klokluider wordt thans de klok niet geluid. Waar de zelfde persoon ook nachtwaker is, zitten wij ook zonder nachtwacht. Wel een echt dorpsgeval. Den Bouimef. Door het breken van den draaiboom, liep een wagen van M Melissant in het raam yau dhr C. Luijk, waardoor nog al schade aan ruiten enz, werd aangericht. Bij het verrichten van eenig wiedwerk verloor Ad. Donkersloot, in de maand Ju li 1911, zijn horloge. Dezer dagen werd het door W. van Maastricht in een greppel gevonden. De kast was geroest, doch van binnen bleek het geheel onbeschadigd. Bij het doen van haar werk, had Aaltje Brijs het ongeluk van een trap te vallen en zich op verscheidene plaatsen ernstig te bezeeren. Ooltgensplaat. De laatste suikerbieten, die per .tram zijn aangevoerd aan de nieuwe kaai zijn deze week geladen. Het vervoer bedroeg ruim 8.000.000 K. G. Dhr. P. van den Tol is met ingang van 16 Januari a s. benoemd tot klerk ter gemeente-secretarie (atd. Onderwijs) te Rot terdam. Oude TongP. Op uitnoodiging van den burgemeester kwamen eenige belangstellen den bij een, en werd in beginsel een af- deeling van 't Groene Kruis opgericht aan vankelijk met 41 leden. Tevens werd een voorloopig bestuur gekozen, om een huis houdelijk reglement aan te stellen, waarna weer een bijeenkomst zal worden gehouden, waarbij naar we hopen nog velen zullen toetreden. De geachte inleider en de beide doctoren leidden de Vereenigug bi] de vergadering in en wekten belang stelling voor het schoone doel der Ver- eeniging en wezen op 't zegenrijk werk door het Groene Kruis alom in den lande tot stand gebracht, te veel om hier te noemen. Weinig publiek maar de schuld legt voor een groot deel aan de mindere openbaarheid en voor het grootste s.uk wel aan 't slechte weer. Dat zal de volgende keer wel beter zijn Want een Vereeniging als het Groene Kruis, waarvan de zinspreuk is: iDoor allen, v o o r a 11 e n«, ver dient ieders toewijding, ieders eerbied. Want immers ze vraagt niet naar staatkundige noch godsdienstige belijdenis, maar is voor ieder ten zege, voor elk toegankelijk. Ze kent immers geen richting, geen Keik, geen onder onze, maar alleen menschenwil het ten zege zijn, »Groene Kruis«: Niet enkel [voer arm of rijk, NeenGroot en klein, allen zijn [haar gelijk, »D oor allen, voor allen, is [haar leus, Wie ze helptdaarin doet het geen keus Neen, van huis tot huis, van oord tot oord, -Heel 't dorp door zal 't klinken dat [heerlijke woord »Wier lijden verzacht, daar hulpe [gebracht, >Kn ginds een licht in pikdonkeren [nacht Nieuwe Tonge. Zaterdagmorgen had P. v. d. B. het ongeluk terwijl hij in de steen kolen werkzaam was, daarop uit te glijden en kwam daardoor met zijn knie op een dorpel terecht. En brak van zijn z.g. goe den been de knieschijf. Eenige jaren gele den had hij die andere knieschijf gebro- nen, hetwelk altijd nog eenig spoor heeft nagelaten. Herkingen. Op Tweede Kerstdag werd in den polder >Oud-Herkingen« onder deze gemeente door heeren jagers een drijfjacht gehouden op hazen, waarbij een drietal wer den geschoten. Zegge drie stuks. In aan merking genomen dat door ons meermalen de som van 85, 60, 45 enz. is kunnen worden vermeld mag men wel van een onbeduidend getal spreken. Men zij voorzichtig. Jl. week ge geurde het de Wed. Soeteman, dat zij haar dochter in de slaapkamer aantrof in bewusteloozen toestand veroorzaakt door kolendamp. Met behulp van ingeroepen hulp slaagde men er in haar weer bij te bren- ben en liep $it ongeval hetgeen zich ern stig deed aanzien, overigens vrij goed af. Dirksland. Het uurwerk in den toren dat reeds vele jaren zijn goede diensten heeft bewezen, begint thans op te raken, en zal eerstdaags door een nieuw worden vervangen. - Dikwijls wordt door deze of gene een postduif die verdwaald is opgevangen. Thans is door M. de Roon een meeuw gevangen, met zilveren ringetje aan een der peoten gemerkt>V ogelwarte Rossitten "2 Germania Melissant Onze vroegere dorpsgenoot de Heer S. Rooij, is bevorderd tot adjunct commies ter gemeente-secretarie te Rotter dam" De motorboot Catharine 6, die tij dens den hevigen storm van onlangs onder deze gemeente op de slikken vastraakte, is ren kerstdag vlotgekomen en naar Dor drecht gesleept. Het suppletair kohier van den hoof- delijken omslag over 191 z ligt gedurende S maanden ter gemeente-secretarie inzage. Goedereede. Met zo Jan. a.s. zullen in werkelijkendienst treden de lotelingen P. Tanis en H. van Heest beiden bij het 3e. Reg. Infanterie Bergen op Zoom. In de laatst gehouden gemeente- raads vergadering is uitgeloot No. 43 van de geldleening der begraafplaats alhier belanghebbende kan zich bij den gemeen te ontvanger vervoegen tot het innen der haar toekomende gelden. Een slecht begin. Op nieuwjaars avond had hier een geweldige vechtpartij plaats. Enkele personen werden bloedend verwond de ongeveer zestig jarige J. L zelfs zoo dat hij door den geneesheer moest worden verbonden. Ouddorp. Met opgewektheid en in stipte orde heeft de zondagsschool »Oost- dijk« aan den avond van den te Kerstdag haar jaarlijks feest gevierd. Hoewel vele bezoekers uit het dorp en van Goeree, ten gevolge van het regenachtige weder thuis moesten blijven, was het tweede school lokaal toch geheel gevuld met ouders en belangstellenden. De leerlingen, in het an dere lokaal rondom den rijk versierden kerstboom gezeten konden ruimschoots ont haald worden en met geschenken huis waarts keeren, dank zij de hulp der ouders en niet te vergeten de milde bijdragen van vele vrienden in Goedereede en Ouddorp. Ruste 's Heeren zegen op dezen arbeid in den »Oostdijk«. Alhier is onder Directie van den heer P. van Eijk een gemengd Zangkoor opge richt reeds tellende een 40 tal leder. Nog steeds at en toe worden, nog enkele Zalmen alhier gevangen. daar dan zeker niet zou hebben plaats gebad de met alle recht strijdende rechtspraak, als in deze zaak geschiedt. Had ondergeteekende zijn zaak slechts voor den gewonen rechter kunnen bren gen dan ware recht gedaan. Thans kan on dergeteekende niets dan onrecht zien. Hoogachtend Uw dw. dn. JOH. VAN OORSCHOT. Landbouwer, Ooltgensplaat. De copie van Ingezonden Stukken, die niet .eplaatst zijnwordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur l De Centrale Verzekering Haat- schappij voor Paarden en Vee te Zwolle en Arbitrage. Ter waarschuwing voor'anderen wenschikhet volgende door Uw blad openbaar te mzken. Op 27 Maart 1912 verzekerde ik bij bovenge noemde Maatschappij twee paarden, het eene voor een bedrag van f451—, het andere voor een bedrag van f 525Het eerstbedoelde paard overleed den 7 Juli 1912, tengevolge van een hartkwaal en daar ondergeteekende zelf toen zwaar ziek was, verzocht hij den hoofd agent der Verzekeringsmaatschappij, den heer A Schepers te Den Bommel, de vereiechte maatregelen voor hem te willen nemen ten einde van de Maat schappij het verzekerde bedrag ad f 451.— te kunnen ontvangen. De voornoemde hoofdagent nam dit op zich en verzond aldus naar de Maat schappij de huid van het gestorven dier, doch vergat daarbij te voegen de kaken. Ondergeteekende vernam dit eerst na zijn herstel, toen de Maatschappij weigerde de verzekerde som uit te betalen, op grond der bijzondere voorwaarden der verzekering, dat o. m de kaken moeten worden opgezonden op door de Directie op vast te stellen wijze, een en ander op verbeurte van het recht op schade vergoeding. Waar in casu vaststond en door talrijke ge tuigen kon worden bevestigd, dat het verzekerde en gestorven paard hetzelfde was, was onderge teekende van oordeel, dat het beroep van de maatschappij op het niet vervullen eener forma liteit onbehoorlijk was, doch bovendien ook naar de wet niet kon opgaan le. omdat alle overeenkomsten te goeder trouw moeten worden uitgevoerd, 2. omdat de hoofdagent der Maatschappij zelf voor het nemen der noodige maatregelen had gezorgd en het niet opzenden der kaken dus was een fout van den eigen hoofdagent der Maatschappij en dus van de Maat- tchappij zelf, 3e. omdat de maatschappij de huid had behouden. Ondergeteekende heeft duB teneinde recht te krijgen ingevolge art. 15 der vérzekeringsvoor- waarden benoeming van arbiters aangevraagd, doch de ervaring hierbij opgedaan is ni-t beter- Als arbiters werden aangewezen door de maat schappij L. Boer te Zwolle en door ondergetee kende J. Pieterse te Oude Tonge, welke beiden op aanwijzing van de Maatschappij als derde ar biter dr. 'D. „Kok te Velp benoemden. Onder geteekende verzocht met het oog op het groote belang aan zijn advokaat Mr. J. Coert te Rot terdam de zaak voor hem voor arbiters te be handelen. Het is echter niet mogen gelukken zich door arbiters te doen hooren. Op zijn verzoek aan dr. Kok hem in te lichten op welke wijze arbiters de procedure wilden regelen, kreeg Mr. Ooert geen antwoord van dr. Kok, doch een schrijven van de Maat schappij. dat dr. Kok geen brieven van derden beantwoorde. Ook alle verdere pogingen om dr. Kok tot juister inzicht in zijn functie te brengen mislukten. Op 23 Nov. 1912 kwamen arbiters te Arnhem bijeen, dr. Kok voorzien van een heel klaargemaakt vonnis, waarvoor hij blijkbaar de gegevens eenzijdig van de Maatschappij ge kregen had, daar hij steeds weigerde kennis t8 nemen van de brieven van mijn advocaat. He1 vonnis werd gewezen overeenkomstig het klaar" gemaakte stuk met 2 stemmen tegen 1 stem en het overwoog, dat op grond van het niet op zenden der kaken het recht op schadevergoeding was vervallen. De voornaamste grief tegen de arbiters is dan ook niet dat zij ondergeteekende in 't ongelijk stelden, hierin ware te berusten indien de overtuiging bestond dat onpartijdig het hoor en wederhoor ware toegepast, doch de grief is deze, dat zij hem niet de gelegenheid hebben gegeven »iju zaak te doen verdedigen terwijl daarvoor alles boven toch deugdelijke gronden waren aan te voeren. Ondergeteekende acht het zijn 1 licht ieder, die bij bovengemelde maatschappij verzekerd mocht zijn, of zich mocht willen verzekeren, langs dezen weg met het gebeurde in kennis te stellen en hen ook te waarschuwen in geen ge val zich aan arbitrages te wagen, zonder zeker te zijn, dat de arbiters in bekwame en onpartij dige handen is, liefst van een rechtsgeleerde; MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnen gekomen Paul Kruger st. L. Koster Jr. f 170 en Burgemeester Mijs st. L. Koster Sr. met f 180. SOMMELSDIJK. Tot de plaatsen in Duitsland, waarmede dit kantoor in het telefonisch verkeer op genomen is, thans Wurzburg toegevoegd. December 1912. Verzonden telegrammen 98 Ontvangen 112 Uitgaande telef. gesprekken 228 Inkomende 168 606 OUDDORP. Aan het hulp telegraafkantoor zijn in de maand Dec. 197 telegrammen en 150 ge sprekken verwisseld. RIJKSPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaar bankboekjes, uitgegeven in de maand Jan. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Poste rijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvang. Officieel Gedeelte. Ned. Hervormde Kerk. Predikbeurten op Zondag 5 Jan. 1913. Sommelsdijk, geen opgaaf ontvangen. Middelharnis, vm. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Brui ning. Middelharnls Evangelisatievm. 9,39 en 's av. 6 uur Ds. Dijkshoorn, ber. pred. te Ter Aa. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Den Bommel, vm. 9,30 en nam. 2 uur(Doopsb-) Ds. Emmen. Langstraat, vm. 9 en nam. 2 uur dhr. Hack. Ooltgensplaat, geen opgaaf ontvangen. Oude Tonge, geen opgaaf ontvangen. Nieuwe Tonge, geen opgaaf ontvangen. Herkingen, vm. Ds. Addink. Dirksland, vm. 9 uur Ds. Steenbeek. Collecte voor de Christelijke school. Melissant, nam. 2 uur Ds. Bruining van Middel harnis. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. 9,30 en 's av. 5,30 uur Ds. de Gidts. Ouddorp, vm, 9,30 Voorber. H. Avondm. en nam. 2 Doopsbed. en Woensdagavond 5,30 uur Ds. v. d. Kooij. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, vm. 9,30, nam. 2 en 's av. 6 uur Ds. fcchippers van MaaBdjjk. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 dhr. Koppe naal, cand. aan de Vrije Universteit en 'sav. 5,30 uur Ds. Esselink. Den Bommel, vm. 9,30 leeskerk, nm. 2 en 's av. 5.30 uur dhr. Koppenaal, cand. aan de V. U. Ooltgensplaat, vm. 9 en 'sav. 6 uurDs. Dekker. Melissant, vm. 9,30 en nam. 2 uur leeskerk. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Ouddorp, vm. 9,30, nam. 2 en en Woensdagavond 6 uur Ds. Van Duin. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, geen opgaaf ontvangen. Melissant, vm. 9,30,nam. 2 en 'sav. 6 uur leeskerk, Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. 9,nm. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. Vrije Gereformeerde Kerk. Oude Tonge, vm. 9 en nam. 2 uur leeskerk. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, vm. 9,30 uur Ds. Róssing. MIDDDELHARNIS. Den heer G Nteuwland heeft voor zijn benoeming als ouderling in deGeref. Kerk bedankt. STAD AAN 't HARINGVLIET. Tot ouderling in de Geref. Ketk is her kozen de heer A. van Grinneae en tot diaken W. van Sprang. De Weieerv. heer J. W, Esselink theologisch candidaat alhier heeit het be roep van de Geref. Kerk te Wateringen aangenomen, en bedankt voor Bohum, voor Ambt Vollenhove A„ voor Borssele- Driewegen, voor Krimpen a. d. Lek, voor Medemblik, voor Zuidbroek, voor Kiel Windeweer, en voor Dirkshom. DEN BOMMEL.- Den verkoop der vacante zitplaatsen in de Herv. Kerk zal plaats hebben Zater dag 4 Januari 1913, des voorm. half elf Zondag 5 Jaouiri a.s. hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden de heer C. Koppenaal, theologisch candidaat f te Stad aan 't Haringvliet. Daar dit de eerste keer is dat dhr. K. als zoodanig hier op treedt, mag veel belangstelling verwacht worden. DIRKSLAND. Door de der et. gemeente alhier is het volgend tweetal samengesteldn.l. Ds. A Jansen te Barneveld en Ds. H. Kievit te Aagtekerke. VERSLAG van de lezing in het belang van het Christelijk Onder wijs, gehouden, in de Geref. Kerk te Stellendam, 26 Dec. des avonds 6.30 ure, door den Weledelen HeerBerkhouwer. Na opening der vergadering, welke op gebruikelijke wijze geschiedde, door het zingen van Ps. 25 6, het lezen van Ps. 78 van vers 18 onberijmd, en gebed door den voorz. der Schoolvereeniging, de heer Jb. van Seters, welke ook de vergaderden een ^hartelijk welkome toeriep, en in ,t kort het doel der samenkomst, n.l. de op wekking van belangstelling voor het Chris telijk onderwijs, mededeelde, werd hot woord aan de geacgte spreker verleend. Spreker had tot grondslag zijner rede gekozen: »Wat is de roeping der ouders ten opzichte hunner kinderen?* In schoon gekozen woorden en beelden duide spr. aan den strijd van Satan tegen Christus, daarbij wijzende op den strijd der Amelekieten tegen Israëldie werden van Nebucadnezar, als hij de namen van Daniël en zijne drie vrienden, welke een heenwijzing waren naar hun God en Goddelijkken dienst, verwisselde en ze namen gaf die op den dienst der afgoden en der wereldsche dingen betrekking hadden den aanslag van Haman op het jodendom, en de kruisiging des Heilands op Golgothawaar Satan reeds zijn triumph scheen te hebben ver worven, de waarheid van het woord Gods, in 't paradijs gesproken, die luidde: lk zal vijandschap zetten* enz bevestigend. Doch spr. wees er ook op, hoe God steeds heeft getriumpheerd, en de overwinnaar is en blijven zal, niettegenstaande die strijd nog voorduurt, spr. wees terug op Mr Groen van Prinsteren, die sprak„Tegen de Revo lutie, het Evangelie Ja, spr. wekte elk op tot waakzaamheid want immer, de vijand gaat om als een brieschende leeuw. Voorts stelde spr. helder in licht 'thoe diep treurig de toestand op vele plaatsen nog is bewijs daarvan in de plaats zijner inwo ning waar er van de 25000 inwoners 8000 (dat is bijna een derde deel,) tot geen Kerkelijke gezindte behooren. Dan wees spr. met kracht op den bitteren haat tegen de Christen, de belijders der Chr. beginselen, zoo duidelijk merkbaar in de bezoeking der theaters, schouwburgen' en circussen, met al wat dies meer zij. Daartegen richte spreker nu de aandacht op het Godswoord het getuigenis, indien ze niet leven naar dit woord, het zal zijn dat ze geen dageraad zullen hebben, en verder leer den jongen de eerste beginselen naar den eisch zijn weegs, als hij ook oud geworden is zoo zal hij daarvan niet af wijken. Vervolgens bepaalde spreker elk bij de schoolwet van Capeine, die het Bijzondere Onderwijs onmogelijk moet maken. Doch ook hoe hiertegen word gearbeid door een smeekschrift aan Z.M. Konig Willem III te zenden door meer dan 300000 pers. onder teekend waarin eerbiedig werd verzocht dat toch de koning die wet niet zoude onder teekenen, hetgeen de Koning eerst scheen in te willigen, ten slotte weer veranderd de wet toch teekende, wat een groote slag voor de christenen was, daar Z.M hun als het ware had te kennen gegeven, dat hij van het recht dier bede was overtuigd. Dan toont spreker aan, hoe trots al dien tegenstand, den bloei der Chr. Scholen is toegenomen hoe er thans reeds 1036 zijn opgericht, tot eere Gods. Vervolgens wijst spreker er op, hoe de vrijzinnigen hun best doen en zullen doen, om de Bijz Scholen te doen verdwijnen. Hoe onder meer de heer Blokker onderwijzer aan de O.L. School te Alkmaar durfde betuugen dat de kinderen als' een stuk eigendom der ouders waren, dat deze er mede konden doen naar hun welgevallen, al wilden zij ze vermoorden Hoe de staat, daar deze het toelaat dat er kinderen geboren worden welker ouders niet zeer bemiddeld zijn, nu verplicht is die kinderen op te voeden, onderwijs moet geven. Hoe volgens die ideen de godsdienst op school niet mag geleerd, tenzij het kind daar zelf naar vraagt. Dan wijst spreker er op, hoe er bijzon dere scholen moeten worden opgericht overal en allerwege waar ze nog niet zijn en in warme taal toont spreker aan, hoe God in Israel de ouders had aangewezen om hunne kinderen te onderwijzen, en ook die ouders daartoe in gelegenheid waren maar hoe dat thans is veranderd en er te dezer tijd scholen zijn waar het kind onderwijs ontvangt. Dat die scholen echter slechts een ver lengsel van het onderwijs der ouders zijn, en dus het onderwijs der scholen moet rusten op het onderwijs reeds door de ouders begonnen, en de opvoeding alzoo op denzelfden grondslag moet geschieden, Dus moet er opvoeding zijn en wel een opvoeding gegrond op Gods Woord. Hier bij wijst spreker aan op Frankrijk, hoe daar zoovele misdaden worden gepleegd, daar, waar die opvoeding wordt gemist en juist door hen die geen opvoeding heb ben genoten. Voorts wijst spreker met ernst op de noodzakelijkheid, dat alle kinderen van christelijke ouders die gedoopt zijn, het verbondsteeken hebben ontvangen, op de christelijke scholen behooren, en ook de onderwijzers ook die scholen christelijke personen moeten zijn. Opdat er eenheid worde gevonden en men Links niet af breekt wat door Rechts Verd opgebouwd. Spreker duidt aan, hoe men op de O.L. scholen niet van den Christus mag of kan spreken en hoe het toch zoo noodig is niet alleen van den Christus maar ook naar Zijn wil te spreken in alle vakken, opdat de kinderen mogen leeren de daden Gods. Met nadruk wees spreker er op, hoe de kinderen zijn „het erfdeel des Heeren* en dus God het eischt dat ze worden on derwezen naar Zijn Woord. Hoe reeds de psalmmist zong in psalm 22„Het zaad zal Hem dienen en het zal den Heere aangeschreven worden in ge slachten.* Ja dat zelfs in de geslachtsre gisters hierop wijzen, daar zij dienstbaar waren om den band tusschen familien te onderhouden, en juist door dezelve de ge slachten op Gods werken werden gewezen er bij bepaalden voor de toekomst oplet tend gemaakt, zoodat dus het verleden, het heden en de toekomst in die Bijbelsche geslachtsregisters liggen saamgevat. Dan werd, na het zingen van psalm 22 vers 15, door spreker aangetoond hoe Is rael ook tijden heeft gekend dat het zijne zonen opofferde aan den moloch en dat zoo ook thans nog de satan er op uit is, om door het verbannen van den Bijbel op de scholen, de kinderen in zijn macht te hebben. Doch dat nu juist die kinderen, die verbondskinderen inzonderheid moeten onderricht uit Gods Woord. Niet zoo een der liberale leiders eertijds meende, nl. dat het genoeg was het kind de noodige kun digheden te leeren. Want, dacht deze man dat daardoor de gevangenissen enz. ledig zouben raken, de ondervinding heeft ge leerd dat ze juist nu overvol en nog niet talrijk genoeg zijn. Derhalve vestigt spreker er nog bijzon dere aandacht op hoe de ouders hunne kinderen, die gedoopte kinderen zijn. heb ben te onderwijzen naar en in de leer on zer Geref. belijdenis en het kind alzoo zijn doop leert verstaan en de ouder zelf ook werkelijk christenen moeten zijn. Ten slotte spreekt spreker den oprechten wensch zijns harten uit, dat het Woord Gods elk op den rechten weg ln deze mo ge leiden, opdat het al zij ter eere Gods. Hierop bracht de Voorz. een woord van dank uit, aan de geachte spreker in de eerste plaats aan allen die door hunne tegen woordigheid. hun belangstelling blijk gaven. Nu werd nog gezongen Ps. 105: 24 en sluit de geachte spreker de vergadering met dankzegging. GOEDEREEDE. De stemgerechtigden der Ned. Herv. Kerk zullen tegen Dinsdag 7 Jan. worden opgeroepen, tot het verkiezen van 3 No tabelen en een Kerkmeester. OUDDORP. Als ouderling en diaken zijn 1.1, Zondag in ge Herv. Kerk bevestigd de heeren KI. Voogd en M. Grinwis, die als zoodanig herkozen zijn. Voor de vacant k joiende betrekking van onderwijzer aan de Chr. School door het v.rtrek van den heer H. A. v. d Kemp op 1 Maart hebben zich 20 sollicitanten aangemeld. Een tweede vacatu e aan ge noemde school ontstaat daar de heer C. v. d. Berg zijn miliiiephchten moet ver vullen en met het einde van 1912 ontslag heeft aangevraagd. 27 Dec. 1912—2 Januari 1913. Sedert het schrijven van ons laatste verslag is er niet veel dat de aandacht getrokken heeft noch iets van beteekenis te vermelden, zoodat wij weinig stof kunnen vinden om onze lezers bezig te houden of te bevredigen. Het „eind goed al goed" kan dan ook bezwaarlijk in bet afgeloo pen jaar van de Amerikaansche aideeling worden getuigd. Velen zullen er zijn die het jaar 1912 met genoegen zien verdwijnen, daar net, de fu alle opzichten gewenschte verwach tingen bitter heelt teleurgesteld. Zoowel de h- nautieele, als de handelswereld, in de Unie, stelde een jaar in het vooruitzicht als nimmer te voren en wij behoeven zeker niet uit een te zetten hoe deze verwachting den bodem is in geslagen. Wjj kunnen het verloop der markt in de laatste dagen beslist in enkele woorden aan duiden; er bleek in enkele fondsen een neiging te bestaan om met het oog op de jaarswisseiing positits af te winkelen, öteels konden ope.nige belangstelling bogen, terwijl voor Amaigamateds, Mis-.ouria en ltock-Islaud meerdere kooplust be stond. F e t r o 1 e u=m waarden. Het verloop dezer aideeling heeft aan de verwachtingen niet be antwoord en kenmerkte zich door een lustelooze houding. De Russische waarden waren stil en verlaten, van Kumeensche soorten, waren vooral Oriuns zwak gestemd. Mij n waarden, up de mynmarkt ging na genoeg niets om. De rijzing van Guyana Houd nam wederom een einde, lireat Cobar beter. Rubberwaarden. Deze aideeling had een kalm verloop, doch is eerder aan den vasten kant. Öerbadjadi, Bandar, Deli Batavia, enz. hooger. Tabakken hadden een gunstig aanzien. Voor de grootere soorten was de kooplust be vredigend, vooral Amsterdam Deli, Amsterdam Fadaug, Deli Batavia en öenembah, onderschei den zich door de vaste houding. Staatsfondsen. Europeesche prijshoudend Hollandsche iets hooger. Geld op prolongatie van 4—4'/i pCt. Tot 't verstrekken van meer volledige inlichtingen omtrent Fondsen, zoowel spe culatief als beleggingspapier, verklaren wij ons gaarne bereid, zoowel ten onze kantore te Sommeisdijk, als op onze zitdagen te Stad aan 't Haringvliet, Dirksland en Oude Tonge. Onze deposito-rente bedraagt thans met 3 dagen opzegging, 3-6 maanden, 87püt. 4 pCt. 12 maanden, 47, pCt. Bij het intreden t von een nieuw jaar, wenschen wij, dat 1913 voor onze Lezers in alle opzichten, voorspoedig en zegen rijk mag zijn. FLAKKEESCHE BANK. Sommelsdijk, 2-1-T3, Pdu Pree Pella Iowa Noord Amerika Postwissel ontvangen. Abonnement nu be taald tot 1 Deo. 1913. Cnmm Zeeuws J» Bpuisch Flakke» Drentse Gelders Friesch V Kigenhi Blauwe Hone Andijki K B Beverwl Bravos Westlar Bchoolr Hillego Friesch Drentse Oude N Nieuwe IJpolde De Oi sche telij Bur| St Di BEU lijk* T< D •v

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 4