voor de Zuidliollandsche en Zeeuwüehe Eilanden. TWEEDE BLAB. Zaterdag 4 Januari 1913. 27sle jaargang N\ 1830. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. Beelames, Mededeelingen enz. W. BOEKHOVEN. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr, p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f7,50; zonder f 4,50 per jaax. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. SOMMELSDIJK. Adyertentiën "10 cent per regel en i/i maal, Reclames 10 per ?®g@L Boekaankondiging 5 Cent per regel en y,maah Dienstaanyr&gen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Adyertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stokken voor tie Redactie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie -franco toe te zenden aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit In en buiten de Kamer. Bijenteelt. Plaatselijk Nieuws. Middelharnis. In het afgeloopen kwar taal zijn alhier de haven ingekomen 357 schepen met een inhoud van 35585 ton en de haven uitgegaan 352 schepen met een inhoud vsn 35297 ton. (20 Cents per regel.) Een hel op aarde. UITGSVEB Telefoon Intercoms. So. 2. Amice l Ge hebt mijn brief aan den heer Adieu laten lezen. Dat verheugt mij. Toch ben ik niet tevreden. Ge weet, ik heb woorde lijk de stukken aangehaald uit zijn schrij ven. Hij verzocht het mij opdat de libe ralen mij konden uitlachen". Tegen ge zegd, ik had nu toch mogen verwachten dat de heer Adieu ridderlijk mijn brief aan de lezers van de H.W. bekend gemaakt had! Zoo iets was toch .christelijk" ge weest. Wat ik gedacht had is mij thans weer duidelijk geworden. Ge moet n.l. zeer voor zichtig zijn met personen die zich zoo ge- moedelijk-vroom kunnen voordoen, doch niet zijn. Ze knijpen de kat in het donker, zegt een spreekwoord. We worden in den Bijbel gewezen om te oordeelen over de vruchten welke zich openbaren. Als de vrucht niet gezien wordt, moet ge o zoo voorzichtig zijn Van die .gelegenheids- vroomheids krijgt men gauw genoeg. Het is mij duidelijk geworden urt.de H. W., waarin loterijen een ruime plaats gegeven wordt in de rubriek advertenties, waarop ik u gewezen heb. Nu weet ge, dat van christelijke zijde voor eenige jaren een weekblad is uitge geven onder motto »de Spiegel", dat thans een christelijk ^volksblad »de Amsterdam mer c het licht ziet, waarbij een zondags blad gevoegd is, Zoowel »de Spiegel als het u laatstgenoemde blad geven kiekjes. Door de kunst werkt het ongeloof sterk. Opdat het christenvolk van de moderne kunst verschoond' zou blijven, oordeelde men een eigen blad te moeten geven. En wat denkt ge, dat de H.W. (14 Dec. 1912) doet In plaats van te wijzen op de chris telijke bladen, plaatst het in het eerste blad .bovenaan* weer een advertentie: ONZE PREMIE Vraagt aan het bureau van dit blad gratis proefnummer Pak me Mee." 't Zal wel behooren tot het christelijk lec tuur volgens de H.W.Wanneer men voor loterijen een plaats opent, wil ik wel zeg gen dat het mij niet verwonderd, dat men »de Spiegel" en .de Amsterdammer" ver geet. Ik zal er thans niet meer van zeggen, Ik wil u bij deee gelegenheid woordelijk den brief laten lezen, die Adieu schrijft op mijn schrijven. De man is nog niet gene zen. Aan een uitknipsel geheel buiten ver band, klemt hij zich vast. Het uitknipsel is gelijk aan een „loterij-briefje." Adieu snapt er letterlijk niets van, en geeft bij vernieuwing bewijs dat hij met het poli tieke leven niet medeleeft. Terwijl hij die dwaasheid begaat, begaat hij een tweede dwaasheid. Hij schijnt aan spoken te ge- looven. Een obscuur persoon meent hij te zien, die in de Hoeksche Waard gewoond heeft. Een persoon die waarschijnlijk zich echt christelijk wist voor [te doen, doch waar een andere dan een christelijke vrucht openbaarde.'Öp dezelfde wijze als de heer Adieu zich openbaart. Eerst o zoo gemoe delijk, doch nurazen geen ge brek. Im zijn dolle buien holt hij door. Als men in deze omgeving aan spoken gelooft vrees ik dat hem het* voorrecht ten deel zal vallen, dat er jacht op hem gemaakt wordt. Gelukkig wonen wij op een eiland waar men niet anders dan per boot kan komen. We kunnen dus rustig zijn. Hoe hij raast, blijkt uit den volgenden brief (H.W. 18 December '12). Hij schrijft woordelijk Aan Marnix, de wijze stumper 't Is waar, vriend M., als u niet in de courant schreef, ge zoudt in uw kring waarlijk een tweeden „Salomo* genaamd worden. Nu is de naam van „wijze stum per* beter op u van toepassing. BewijsM. schrijft„De medewerker aan de H.W.. de stumper, zegt, dat Ty- deman is voor vrijwillige verzekering. Hij weet het niet Ho§ best M. het weet, blijke uit de volgende woorden van Mr. Tydeman, ge sproken iir de Tweede Kamer in 1913 .Ik zelf ben steeds geweest voor een vrijwillige verzekering voor ziekteou derdom en invaliditeitwaarbij ieder naar zijn eigen middelen voor zichzelf kan zorgen." Hier helpen geen leugens meer, vriend M. Wat uw .lasterlijk* geschrijf aan gaande de afgevaardigde van Hoorn aan gaat, gij hebt er u met het gewone kletspraatje afgemaakt. Ook in uwe verdediging is uw begin sel „de laster* weer goed op te merken, 't Ligt er duimen dik op. Misschien breekt de vergelding daar voor spoedig aan. Maar uw schuilnaam geeft u een ze kere mate van vrijheid, waarvan ge goed gebruik maakt. Evenwel, ge gaaft u wat te veel bloot in det nummer van 11 December 1912. Immers, ge schijnt in de H. W. bekend te zijn. Eén onzer meende u dan te kennen. Ik zal u iets vertellen't Gaat mis schien wat stumperachtig, maar gij, die in misschien twee gemeenten van Flak- kee doorgaat voor een tweeden Salomo wilt mij dat wel vergeven Daar was r's in onze omgeving een man, die op hoeken en straten zijn chris telijkheid aan de goegemeente uitkraaide grooten invloed had op Bas e.a. en daar door op zekere kerk, bij de tegenpartij in gevlei kwam, door ze iets te .ver gunnen" en nu Ijij van die zekere plaats vertrokken is, nog steeds probeert, de teugels van 't bewind te voeren. Of hijhij was christelijk, in zijn hart daarvan een afkeer had, weten wij niet. Evenmin, of hij openbaar onderwijzer geweest is Tot veler genoegen is hij, de draaitol, door hooger hand weggevoerd, echter, tot spijt van Bas e.a. Onderzoek nu uzelven, of iets van dien persoon uw boezem bevlekt. Misschien kleeft er wel wat aan, maar in uwe verblinding zult gij dat wel niet bemerken. M., ik leef in 't onzekere, wie gij zijt. Zijt u de persoon, die één onzer gissen durft, dan komt bovengenoemde man wel wat met u overeen. En dan ver wonderen we ons niet meer over den inhoud uwer brieven. Dan zijt ge op twee plaatsen in onzen Waard maar al te goed bekend. Dan is het geen wonder, dat ge o.i, .lasteren* durft. Immers, wat in het hart is, welt zoo naar de keel. Of, wie verloochent zijn natuur? Nog wensch ik u wat mee te deelen over den toestand van de plaats, die door bovenbeschreven persoon is verla ten. Het gaat daar niet best Vraag hef aan Bas e.a., als zij komen. Marnix, in zijn stumperachtige wijs heid want geen andere betiteling is doeltreffender en juister en woede, omdat zijn praktijken wat beter beoor deeld worden, valt ons blad aan. Wij zullen hierop slechts kort ingaan. Wat 't verwijt aangaat van de adver- tentien over 't loten, Marnix zie slechts zijn blad van 81 Aug. 1912, 4e pag. Gij herinnerdet even aan Neo Malthus. Nog nooit er mee bekend geweestMis schien hebt Ju wel eens verblijf gehou den in eene groote stad en misschien hebt gij daar Neo Malthus beter gekend dan iemand anders. Doch, M., vergis ik mij ook hier, 't is vanwege mijn stumperachtigheid, waarin ik gaarne voor u onder doen wil. Ver geef mij dan Niemand behoeft bekommert te zijn over ons blad. 't Kan goed bestaan en misschien financieel er beter bij zijn, dan menig ander. Echter moet ons blad om die advetentien weg, ruim dan eerst het uwe op en kom dan nog eens bij ons aankloppen.Meteen is Flakkee verschoond van zulk een briefschrijver, die 't chris tendom verdedigd met bijbedoelingen. Geneesmeester, genees u zelfWeet ge niet van vroeger Vraag aangaande dit punt 's even bij uw omgeving. Dan zal u blijken, dat voor het bestaan van uw blad moeite genoeg gedaan is en mis schien nog gedaan worden moet. En ten laatste nog dit. Gij schrijft, dat zoo licht de vraag geopperd wordt, wat toch wel het verschil is tusschen een christelijk en een ander blad 1 Bij u valt dit verschil weinig in 't oog 't Kiekt wat den inhoud aangaat naar de bekende socialistische organen. Ook die schamen zich weinig. Nu, M. ik ga eindigen Ik houd mij aanbevolen, als u soms nog iets op 't hart hebt;- Omdat gij van fatsoen wei nig begrip hebt, neem ik het u geens zins kwalijk, dat gij bij uwe verdediging de toevlucht nemen moest tot een reeks minder mooie woorden, die o.i. wel op u van toepassing zijn. Gebruik ze met smaak Adieu 1 Van onzen medewerker*. Hoe vindt ge dit schrijven Is het niet prachtig Vooral, daar ik nooit openbaar onderwijzer geweest ben of in Flakkee of Hoeksche Waard heb gewoond. En wie had gedacht dat men mij met Salomo zou vergelijken Ik niet, en gij ook niet. Wat een mensch toch overkomen kanMijn vrouw zeide „wat heeft die Adieu toch weinig den Bijbel gelezen." jZe had gelijk. Ik ^geloof na zoo'n brief, dat de Bijbel door hem even druk ter hand genomen wordt als de verslagen der Twee de Kamer. Zulks soort »ehristelijken« mo gen de [liberalen wel. Er is best mede op te schieten, 't Zijn van die z.g. »vrome- binnenhuismannetjes.* Een bijbeltekst, aan den wand van de slaapkamer, maar in de huiskamer wereldsche tafereelen als bijv. »de zegen van de loterij,* een editie in prachtband „Pak me mee,* twaalf romans voor f 1,75* en zoo gaat het lieve leven tje echt naar den zin der liberalen. Ge looft gij het ook niet? Als Adieu soms weer niet tevreden is, wanneer ge hem inzage van dit schrijven hebt gegeven, hoor ik het wel. Over de Tweede Kamer schrijf ik bij deze gelegenheid niet. Er is geen haast bij. De obstructie geeft gelegenheid om op het wonderlijke christelijke te wijzen. Ontvang mijn groeten t. t. MARNIX. P. S. Ge moet het onderschrift »van on zen medewerker** niet over het hoofd zien. De redactie geurt met het stuk. De wijze van overwintering is altoos een punt geweest van ernstige gedachten wis seling onder de imkers. Dat de bijen geen koude moeten lijden, is duidelijk genoeg, en daarvoor was en is men het ook wel eens. Maar evenals de eene mensch in den winter zich dikker en warmer zal kleeden dan de andere, en zich meer dan deze voor de in werking der buitenlucht zal trachten te be hoeden. zoo is er ook tusschen de imkers verschil van opvatting omtrent het inpak ken, het meer of minder afsluiten van de buitenlucht, zijner volken. Sommige misschien zouden wij moeten zeggen vele bijenhouders, die den lossen bouw in kasten beoefenen, houden er van om des winters op hun kasten een lucht dichte zoldering te leggen, een ondoordring baar deksel, waaronder de bijen, naar zij meenen, heerlijk warm overwinteren. Wij achte dit verkeerden zeer zeker kan dit nood lottig worden. De bekende imker Dadant (C. P.) vertelt, dat hij in de eerste 15 jaren van zijn praktijk ook zoo deed; op zachte winterdagen merkte hij toen dikwijls op, dat langs het vlieggat vrij wat geelachtig water ontsnapte uit het onderste deel der kasten. Dat geelachtige vocht kwam uit de hoeken der bijenwoning, was daar bevro ren geweest en ontdooide bij zachter weer. 't Was in den winter van 1884 85, dat Dadant de volgende ervaring opdeed De bijen waren meer dan zes weken achter een opgesloten geweest, en zulks bij een koude van 12 tot 15 graden Celsius bij dag en nacht. Er kwamen wel veel zonnige dagen, maar de sneeuw smolt zelfs des middags niet. Dat is zoo schreef hij bij ons niet zeldzaam, want wij hebben 's winters vaak schoone dagen met een drogen wind, die rechtstreeks uit den Noordpool schijnt te komen. Onder de bijenkasten, die in overwinte ring gesteld waren, bedekt met een linnen dekkleed, zorgvuldig de benedenruimte af sluitende, waren er enkele, waarvan het linnen door de bijen was afgeknaagd, zoo dat er verscheidene openingen van eenige vierkante centimeters grootte in waren, 't Was alleen door onachtzaamheid, dat deze beschadigde linnen dekkleedjes op de kasten gebleven waren, want Dadant meen de, dat deze openingen kwaad deden aan een goede overwintering. Toen wij zoo zegt Dadant op het eind van den winter onze volken onder zochten, waren wij verwonderd over den uitslag, De koloniën, waarvan het dek ge heel ondoordringbaar was, bevonden zich in erbarmelijken toestand, uitgezondérd een- ge sterke volken. De vochtigheid was zóó sterk, dat de bijen in hooge mate er door leden, De bevroren waterdamp, welke geen uitweg had kunnen vinden, had zich op gehoopt in den vorm van ijskristallen, die langzamerhand de geheele bijenkast tót dicht bij het bijennest hadden overmeesterd. Bij de minste weersverandering begon dit ijs een weinig te dooienvervolgens bevroor het opnieuw, zoodat de bijenwoningen ge heel vochtig waren. De arme bijtjes, in de ze vochtigheid plassende tusschen de lijken van haar bezweken gezellinnen en de voch tige wasdeksels der geopende hóningcellen werden door diarrhee aangetast en kwa men om. Al de andere koloniën, waarvan het dek kleed openingen had, Wieven gespaard. Hoe meer openingen er in het linnen waren, des te gezonder waren de bijen. Ook waren de droge bladeren, die wij op het dek gelegd hadden, bij deze koloniën geheel vochtig geworden. Deze proefnemng was dus zeer beslissend. C. B. Sommelsdijk. Door den gemeente veldwachter is, op aanklacht proces-ver- baal opgemaakt tegen L. Ie C., wegens het ledigen van een privaatemmer in een zinkput. Tot bestuursleden der schippersver- eeniging »Schuttevd.er« zijn herkozen de heeren M, Joppe en M. van Kassei. Als afgevaardigden naar de in Januari a.s. te Zwolle te houden algemeene vergadering zijn gekozen de heeren J. Timmerman Mzn, en M. van Kassei. Brand. Woensdagavond werden wij weer opgeschrikt door het luiden der brand klok. De plaats des onheils waren de schuren van P. Verbiest en Jb, Schol aaneenge- bouwd, gelegen aan de Mestkaai. De vlammen grepen vlug om zich heen, doch wegens het optreden der brandweer was men het vuur iff r.30 uur meester. De zich in de schuur bevindende koeien konden slechts worden gered. Verzekering dekt de schade. Ook hier wordt, evenals bij vorige bran den, aan kwaadwilligheid gedacht. Het is te hopen dat de dader (s) ondekt zal (zullen) worden. Tot deurwaarder bij de Arr. Recht bank te Rotterdam is benoemd de heer P. J. Groenendijk, alhier. De gemeenterekening over het dienst jaar 1913 is door heeren Ged. Staten vastgesteld op de door de Raad vastgestelde cijfers. Den Heer A. Vermeulen, ambtenaar der secretarie alhier, is als zoodanrg be noemd te Rotterdam bij de aldeeling open baar onderwijs met ingang van 1 Febr. a.s. Zaterdag viel een kind van J. Verwei in de watering. Het werd gelukkig opgemerkt door G. van der Valk die 't kind van een andeis wissen dood redde. Door den gemeenteraad is Zaterdag in een spoedeischende vergadering besloten, om met f rooo de H.O. te verhoogen, reden de gevraagde subsudie van f 8000 voor 't onderwijs door Gcd. Staten niet is toe gestaan. De geneeskundige wereld neemt iederen dag d« belangrijke vermeerdering der gevallen van zenuw ziekten waar, lange, moeilijke, ontmoedigende en pijnlijke ziekten. Voor velen, zeide een kundig zenuwarts, is het de hel op aarde". Wij zoeken hier niet naar de oorzaken van het kwaad, w(j nemen het eenvoudig waar en doen alleen een afdoend middel aan de hand om er zich van te verlossen, en leveren daarbij een voorbeeld. De ze-uwziekten schijnen het booze lot te zijn voor menschen die door zaken, door zorgen, door moelijkheden en ook door verdriet en beproevi n- gen overspannen zijn, maar men zal zien dat zelfs rustige burgers, die schijnen stil te kirhnen voort leven, er niet voor bespaard bl(jve Mevr. jP. van Slooten Mevrouw P. van? Slooten, geb. v. d. Brul, oud 52 jaren, wonende-te Utrecht, Korte Roosendaal 9, heeft ons geschreven: „Gedurende lange jaren heb ik veel geleden aan een zenuwziekte. Daar ik niet het minste suo- cus heb bereikt met de geneeswijzen die ik volgde, ben ik overgegaan tot het gebruik der Pink Pillen die men mij had aanbevolen als een uitmuntend verster£!bgsmiÉdel voor het zenuwstelsel.Nauwe. lijks had ik gedurende een weinig tijd de behan deling met dé Pink Pillen ggvolgd, of mijn zenuw ziekte begon-1 te verminderen. Mijn kalmte en mijn gemoedsevejlwicht kwamen terugik hervond mijne krachten en mjjn somber humeur maakte plaats voor mijn vroegere vrooljjkheid." De kuutf voor zenuwziekten verplicht vele men schen saafngestelde behandelingen te volgen af zondering, watergeneeswijze, verandering van woonplaats, electriciteit, leefregels enz... en de resultaten zijn niet altijd heel schitterend. Me vrouw van Slooten heeft niet zulk een saamge- stelde behandeling behoeven te volgen, zij heeft na iederen maaltijd een paar pillen genomen, maar die pillen waren Pink Pillen en zij is ge nezen. Verkrijgpaar f. 1,75 per doos, en f.9 per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22, Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkeede Fa.,DIJKEHA00RN08, te Sommelsdijk.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3