if De Balkan-oorlog. Land- en Tuinbouw 1 liuitciiiaiul. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. Ingezonden Visscherij. Yerkoopingen. Kemengri Nieuws. lit is; -1 1 i DE TWEEDE vergelijkende proef met stikstoflioudende meststoffen, in liet officieele verslag van den Rijkslandbouwleeraar besproken, werd genomen op aardappelland van den heer J. van der Wilt te Dordrecht. Ook hier een vijftal perceelen, welke bemest werden ge lijk het haverproefveld, waarover we in een vroeger nommer vertelden. Per H.A. gaf men elk proefveldje plm. 45,5 K.G. stikstof boven den stalmest, waarmee het heele veld gelijkmatig bedeeld was, Perceel 1 bleef zonder kunstmest. Doch geven we maar weer het overzicht uit het Verslag»: w-J CÖ Winst. I O 00 W H 03 cd 10 -H rji O Cl CD T-H (M (N R R P Bemestings kosten f 34,50 53,— 40,82 68 56 Meer dan perceel I f 177,50 258 50 268,- 130,50 Geldelijke opbrengst f 818,50 996,- B 1077,— 1086,50 b 949,- Opbr. in H L, poters 10 Cl 0 10 0 03 03 (M CO CO r—t"H t—I aard appels 260 330 345 340 290 BEMESTING. Zond. kunstm. Ch Ka. S Z. A St. K TaaoHHd H CvJ CO lO 03 -fJ 03 So cg cö a W co O d o o W UI UI cé a i I S, JE? s 03 la O O N w 6 o W o co oo co 'rl cm .23 In één oogopslag zien we, dat het kalk- salpeter (Norgesalpeter wordt deze meststof hier te lande vaak genoemd) zich op dit veld uitstekend gedroeg. Het overtrof in resultaat 't chilisalpeter, niettegenstaande ook hier de berekende prijs voor de mest stof veel hooger is, dan die, welke men thans betaalt. Stel eens den prijs op 11,10 g. per 100 K.G., dan worden de bemestingskosten voor kunstmest op perceel 3 nog 2,15 g. per 100 K.G. is 8,60 per 400 K.G. lager, waardoor de zuivere winst stijgen zou tot 214,10 g. per H.A. Doch 't is heel niet noodig, de resultaten te bezien van 't standpunt der huidige prijs- noteeringen. Zooals ze ons verstrekt worden in 't rapport zijn ze best in staat om de overtuiging te geven, dat kalksalpeter (of Norgesalpeter als ge dit liever wilt) beslist onze aandacht verdient niet alleen, doch dat we er willen we met onzen tijd meegaan zelf ook eens proeven mee moeten nemen. Resultaten, als de boven genoemde, zijn best in staat, den proefne mer tot gebruiker te maken, vooral dan, wanneer hij 't Norgesalpeter zoo'n rijks daalder per 100 K.G. goedkooper kan krijgen dan de chili. De laatste maakte zich overi gens ook prachtig betaald. En wat deed zwavelzure ammoniak het hier mooi. De stikstofkalk kwam achter aan. 't Verslag over dit proefveld besluit aldus Ondanks de ruime stikstofbemesting door stal- en kunstmest is de opbrengst lager dan het vorige jaar In~ieder geval kunnen de aardappelen veel stikstof gebruiken*. »De uitwerking der meststoffen, elk op zich zelve beschouwd, is niet als het vorige jaar. Toen was de waarde van den oogst achtereenvolgens1 kalksalpeter, 2 chili salpeter, 3 zwavelzure ammoniak, 4 stik- stofkalk*. Zooals de geachte vrager met ons eens zijn zal, kunnen zulke proefnemingen niet anders dan heel nuttig heeten voor den boer. Ze helpen mee hem op de hoogte te houden van z'n tijd. Volgende keer over een derde proefveld. De komende vredesonderhandelingen De te Constantinopel voor het eeist weder verschenen courant »Jeni Gazette" knoopt aan het bericht, dat de onderhandelingen te Londen zullen plaats hebben, de hoop vast, dat de vrede voor de Turken gunstig zal zijn. Het blad m ent zelfs, dat Dedea- gatsch en Kiik-Kilrsse Turksch zullen blijven. Het blad »Sebah wenscht een vrede welke in de toekomst het onderhouden vau de meest vriendschapp iijke betrekkingen tusschen Turkije en de Balkanmogendheden mogelijk zal maken. De //Ikdam" geeft eenige geschiedkundige voorbeelden van staten, die na een ongelukkigen oorlog weder tot grooten bloei ziju gekomen. Hoe wel be basis voor den vrede reeds in den loop der onderhandelingen ten behoeve van een wapenstilstand ter sprake gebracht moet zijn, voorziet men over het algemeen toch, dat de onderhandelingen (e Londen vrij lang zullen dureü. De besprekingen zullen vermoedelijk niet gevoerd worden, zonder verschillende moeilijkheden op te leveren, daar naar het s. hijnt, de weder- zijdsche voorstellen wel te Tchatalj a onder zocht zijn, doch slechts op «eer oppervlak kige wijze. De eischen der Balkanstaten. Aan het /'Berliner Tagebl.» wordt uit Petersburg gemeldDe hier gevestigde Bulgaarsche gezant Obtschef verzekerde aan een interviewer, dat de ontstemming <us- schen Bulgarije en Griekenland spoedig zal verdwijnen. Hij verklaarde verder dat de Bulgaren bij de vredesonderhandelingen Adrianopel zullen blijven opeischen en het gebied van Midea aan de Zwarte Zfee tot Kavala aan de Egeïache Zee Wat met Saloniki zal gebeuren is moeilijk (e zeggen. Maar in elk geval zal de oplossing zijn tot ieders tevredenheid, in het bijzonder van die .der Slavische u Grieksche wereld. Yoor Albanië wenscht Bulgarije autonomie onder Turksch protectoraat. Iets uitvoeriger over Albanië sprak de Servische gezant Topowitsch. Hij verze kerde, dat Albanië zelf wenschte zich bij Servië aan te sluiten, maar dat verscheidene grooie mogendheden daartegen waren, of schoon dit de eenige juiste oplossing van het Albaneesche vraagstak zou zijn. Ook deze kwestie zal te Londen worden op gelost. Met Montenegro zal Servië het sandjak Novibazar deelen. Skoetari zal aan Monte negro ten deel vallen. Voor Italië heeft de haven van Valona een zekere beteekenis. Het Oosfenrijksch Servisch conflict is nog steeds hangende. Het zal eerst na het sluiten van den vrede worden bijgelegd. Wij gelooven zeide Popowitsch aan de juist heid van ons standpunt, zooals wij ook gelooven aan den toekomstigeu steun en hulp der Triple Entente. Üe toekomst zal leeren welke waarde a 1 zulke uitlatingen hebben. De Albaneesche kwestie. Te Parijs werd bekend, dat Rusland met een nieuw voorstel tot regeling van Alba neesche kwestie gekomen is. Albanië zal onder Turksche souvereiniteit blijven. Alle groote mogendheden zouden het ondubbel zinnig moeten laten blijken, dat zij geen belang hebben bij Albanië. Een Albaneesche veu en een spoorweg, die daarheen voert, zouden neutraal worden verklaard. Aan Servie zou bet economisch g°bruik vm den spoorweg en de haven worden verzekerd. De strijd by Adrianopel. In weerwil van den wapenstilstand heeft gisteren bij Adrianopel een gevecht plaats gehad De bezetting der stad, die nog niets van het sluiten van den wapenstilstand had vernomen «pende het vuur op de Bulgaren. Dezen beantwoordden dit en veroverden een nieuwen stelling. Daarna begaven zich echter eenige Bulgaarsche afgevaardigden naar de stad. om met de Turken te onderhal.delen over het staken van het vuur. Heden zal een nieuwe samenkomst van belegerden eu be legeraars plaats vinden om de tegenwoordige verdedigingslinie en de wederzijdsche posi ties vast te stellen. Militaire maatregelen in Rusland. Am de //Reichspost'/ wordt uit C.'.erno- witsch geseind, dat dicht bij de grens van Boekowina, onder leiding van Rusissche miiitai en, groote werken worden uitgevoerd. Ce talrijke Russische troepen, die daar zijn geconcentreerd, leggen o.a. een militairen straatweg aan, waardoor een inval te Boeko wina gemakkelijk zou worden gemaakt. Soinuielsdijk Tegen Donderdag 12 December 191 2, des namiddags ten 2,30 uur is eene openbare vergadering van den Raad dezer gemeente belegd, Mii-delharnis. Door de rijkspolitie is tegen een persoon alhier proces-verbaal opgemaakt wegeDS overtreding der Jachtwet. Op de ge houden vergadering van het onderling beg-afenisfonds is gebleken dat uitgekeerd is f 2536, dat tcugbetaaid werd f 2433 75 °f per lid f 0,75, alzoo een batig satdo van 1 282,87. Stad aan 't Haringvliet. Door den gemeenteveldwachier alhier is proces ver baal opgemaakt tegen J. J. N. en K. J. M. beiden woonachtig te Middelharnis, we gens o ertreding der jachtwet. De vorige week had de huisvrouwe an K. het ongeluk, bij het spoelen van goed te water te raken. Gelukkig wist zij na eenige inspanning op het droge te ko men, terwijl eenige joDgens hielpen het goed uit het water te halen. Den Bommel. De heer J. v. d. Zande heeft bij het Gemeente-bestuur vergunning gevraagd tot het plaatsen van een gasmo tor in zijne wagenmakerij. Bij publ catie is bekend gemaakt, dat de jacht op klein wild zal zijn ge sloten Dinsdag 31 Dec. a.s. met zons ondergang. Het z g. dorpschuren te dezer ge meente zal plaats hebben op Vrijdag 13 Dec. a.s. Zie aanblakbord. L.l. Maandagmorgen had C. B. de aardigheid om het zoontje van W. de Graaf! met een kruiwagen in den sloot te rijdeD. Dank zij de spoedig verleende hulp, was hij weer dra op het droge, Ooltgeusplaat. Evenals vorige jaren heeft men de kinderen der bewaarschool ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest verast met geschenken. Het was een ge- noegelijken dag voor de kleinen, Donderdagavond j.l. leverde de gas- fcb iek te Oude Tonge ook in deze ge meente gas. Bij enkele bestond nog de vrees dat door den greoten afstand, welke het gas moet afleggen, de lichtsterkte zou ver minderen. Deze vrees bleek echter ijdel te zijn. De verlichting toch was uitstekend Bij publicatie is ter kennis gebracht, dat Vrijdag a.s. de s' raten in de kom dezer gemeente zullen worden geschuurd. Naar wij vernemen, zal op 23 Dpc. a.s. des avonds 6 uur in de Geref Ke-k voor de Antirevolutionaire Kies^ereeniging Mr. J. A. de Wilde te 's-Gravenhage een politieke rede houden over het onderwerp >Antirevolutionaire Staaikunde«. Voor de loteling der lichtiDg 1912 M. Zwagers, die bij de inlijving niet is verschenen, zal worden opgeroepen J. Kor net lotingsnummer 17. Ni_euwe Tonge. Op de kaai te Batte noord zijn in dit seizoen aangevoerd ruim 7Y2 millioen suikerpeen. Van den landbouwer Ds. B. heeft een paard op stal zijn poot gebroken, en is verkocht voor de slachtbank. Dirksiand In de maand Januari moet aangifte voor de Militie plaats hebben. De meer bepaalde dag daan oor is Woensdag 8 januari, van des v.m. 9 tot 12 ure op het Gemeentehuis. Naar men verneemt zullen Vrijdag 13 dezer de Zangoefeningen van het Man nenkoor een aanvang nemen. Htrkingen. Zaterdag 1.1. geraakte tijdens .het spelen onderling het zoonije van J. K. in een sloot in de omgeving \ande bouwmanswoniog bewoond door Gebr. K<ijzer. Zijn kameraadjes slaagden hem intijds te redden. Dat is reeds in korten tijd de vierde maal dat deze een onderdompeling te beurt valt. De copie van Ingezonden 8tukken, die niet geplaatst zijD, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid derBedactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur! Mede namens enkele mijner collega's ge voel ik mij geroepen te protesteeren tegen de opneming van stukjes als van seen Ouddorper, die veel van de Christelijke School houdt,* voorkomende in uw blad van 7 Dec. jl. Me dunkt wie zich in dia kwaliteit aandient als genoemde Ouddorper toont door publiceering van zulk een stukje weinig liefde te hebben voor de Christe lijke School. Terecht merkt u, M. de R., op, dat de geldkwestie een belangrijke zaak is in ons Christelijk Schoolleven, maar het is tevens een teere kwestie en ik meen, dat het volstrekt niet aangaat, zonder eenigen vorm van bewijs een schoolbestuur te beschuldigen van geld over den balk gooien. Ouddorper had veel beter gedaan, wanneer hij bij de rekening en verant woording zijn stem in den boezem der vergadering had verheven, inlichtingen ge vraagd had over de aanstelling van een leerkracht boven het wettelijk aantal. Mis schien was het stukje hem dan in de pen gebleven. Het spijt mij M. d. R. dat u in zender door middel van uw blad de ge legenheid boodt, door zijn schuilnaam ge dekt als uit een hinderlaag een pijl te richten aan het adres van de Ouddorpsche Schoolvereeniging. Onze Christelijke scholen worden door vijanden voldoende in bis- crediet gebracht, vrienden hoeven daaraan niet te helpen. Inmiddels mijn hartelijken dank voor de plaatsing. J. VEENSTRA, Hoofd der Ckr, School, Den Bommel. Een onverbrekelijk geheel. Een beminnaar Gods kent geen grootere vreugde, dan dat de Heere steeds bij hem is, Zijne liefderijke tegenwoordigheid doet bemerken. Dan is 't feest in de ziel. Hoe vaak ook door duivel, wereldzin en het arglistig hart uit de tegenwoordigheid des Heeren gerukt, schreeuwt zijn hart toch altoos weer naar zijn Heiland. Hij, die zulk een maatschappelijken werk kring heeft, dat er in dien kring meer spot en onverschilligheid dan ware godsvrucht woont, geniet niet veel zielsverkwikking. 't Bezorgt hem door al die teleurstellingen in zekere mate eene onvatbaarheid om met den Heere vriendelijk te verkeeren. Na tuurlijk zijn hier uitzonderingen, 't Liefst zou zulk een kind des Heeren zich in eene gansch andere omgeving zien geplaatst. Ook nog hierom, dat hij in dien werkkring en ook in zichzelven in het hoogste wordt belemmerd: namelijk om God van alles de eere te geven. Noodwendig is 't daarom, dat God on ophoudelijk (menschelijker wijze gesproken), steeds den toegang tot ons hart kan vin den, dat wij 't altijd voor Hem openzetten. Want dit leven is een gestadige strijd. God de Heere moet de Winnaar zijn. Of anders gezegdwij door Zijne kracht. Hieruit volgt, dat de onweerstaanbare wer king des Heeren zoo spoedig mogelijk be gint. Dit toont de Heere ook. Het doops- formulier zegt ons, dat de kinderen reeds door hunne geboorte lid der kerk zijn en daarom behooren gedoopt te worden. Nu moge men hierover verschillend denken, wij kunnen die verschillen genoegzaam ter zij laten. In een staatkundig blad trouwens handelt men over geen kerkelijke leerstuk ken, zet die niet uiteen, maar gebruikt alleen de uitspraken. Hoofdzaak is voor ons, dat het formulier leert, dat Christus als Verbondshoofd tot de kinderen komt, met Zijne genadige bedoelingen. Niet alleen tot heil des kinds, maar ook tot Zijn eigen eer. Immers, zoo de Heere ^.echt heeft op zulk een in de gemeente geboren kind (of 't zalig wordt, blijkt later), is dat recht hebben oorzaak, dat de Heere dat zoo spoedig mogelijk doet gelden. En zal Hij derhalve op 't. hart inwerken. Zal ooit een ouder zijne teedere zorgen een oogenblik aan zijn kind onttrekken Hoe veel te minder dan de Heere. Maar hoe Hij dat doet, weten we niet. Ook niet precies wanneer. Maar weten wij dan, wanneer een kind begint te denken, war neer het ons begrijpt Heel die eerste levenstijd is voor ons een raadsel. Welnu, hoeveel te meer zijn dat voor ons die ge heimzinnige werkingen des Geestes Gods, En ondertusschen stijgt vanwege de ouders gedurig het gebed hemelwaarts, of God Zijn Geest in 't hart des kinds wil zenden. Tevens onderwijzen ze hen in 't Woord, spreken ze met hen. In een woord, het kind wordt, omdat God er recht op heeft en niet een ouder den Heere zou willen kwetsen of beleedigen, met de chris telijke beginselen steeds omgeven, van de geboorte af. Nog vroeger zelfs. Dus ook hier gaan bidden en werken samen. Dat die twee onafscheidelijk ziju verbonden, leert de Bijbel tallooze malen. De voorbeel den zijn voor 't grijpen. Het kind dus niet op God te wijzen, niet aan Christus op te dragen, het niet te onderwijzen in de christelijke beginselen, is kwetsend voor den Heiland. Dat dit eens terdege goed werd beseft. Immers het uitgangspunt was, dat de ziel de meeste blijdschap heeft, als die geen storende werkingen ondervindt, als 't ware in Gods tegenwoordigheid wordt gebracht. En ook, dat de Heiland daar recht op heeft en Zich als kindervriend wil openbaren. En zeg nu, wat de vriendschap met een afwezigen vriend beteekent, als ge niet steeds met innig genoegen aan hem denkt en geen gemeenschap met hem onderhoudt. Zoo zullen wij dus de kinderen steeds op hun grooten Vriend wijzer., van oogenblik tot oogenblik. Wordt zoo aldus het kind omgeven door de christelijke beginselen, dan is 't in zijn element. Dan kan de ziel leven en groeien. Eu de Heere Zijn voedsel uitdeelen, Om ons hierin te onderwijzen, richtte de Heere mede daarom de stoffelijke wereld tot leermeesteres in. Wie meent, dat die er alleen maar is tot bloot stoffelijk voor deel of streelend aardsch genotvergist zich. De sneeuw is wit, opdat zij ons door hare komst van boven op de vlekkelooze reinheid van 't Opperwezen zou wijzen. Met opzet schonk Hij 't schaap den zachten aard, om te kunnen afbeelden de zachtheid van Christus en bijgevolg van den christen. De dichtheid en de glans van 't goud ver tolken de innerlijke waarde en de schitte ring van Gods deugden, wijzen ons op idealisme. Wie de moeite doet, om de hoofdstukken, die de voorschriften ter ver vaardiging van den tabernakel behelzen, eens met aandacht te lezen, wordt getroffen door de treffende overeenkomst tusschen de gebruikte stoffen en de beteekenis, door hen voorgesteld. En al die voorschriften waren door God zeiven gegeven. Doch er ligt nog hooger leering in. Ieder schepsel heeft een stof, waarin het leeft. God schiep dier en middenstof, waarin het zich moet bewegen, om te kunnen leven, waarin het zijn voedsel vindt van geboorte tot graf. Doe het dier daar buiten en het sterft. De visch behoort in 't water, de vogel in de lucht. Beide zijn door de mid denstof geheel omgeven. Zoo wil God dus, of zouden we 't beter willen en durven weten, dat ook de ziel des menschen van wieg tot graf door iets is omgeven, dat haar voedsel schenkt. Dat zijn de christe lijke beginselen. Zou de Heere, Die op de beschreven wijze voor 't sterfelijk dier zorgt, tevreden zijn, als men de gedoopte kinderen van het zielevoedsel verstoken laat? Dat ziel en beginselen gescheiden worden Ieder gevoelt, dat het Gods eisch is, dat de kinderen steeds worden gevoed met het Brood des levens. De Heere geeft die onderwijzing in de natuur niet voor niets. Men mag die zoo maar niet ver- waarloozen. Die bezondigt zich aan zijn kinderen. Want die christelijke beginselen doen ontstaan de christelijke opvoeding. Dat in prenten ervan is toch opvoeden in cliris- telijken zin. Zoo wordt ook menige bijbel tekst beter verstaan. Niet alsof voorgaande redeneering de uitlegging dier teksten zou bevestigen, maar omdat de Godsgedachten, uitgedrukt in schepping, opvoeding en tek sten elkaar in deze redeneering ontmoeten. Langs twee wegen komt men tot hetzelfde resultaat. Zoo b.v. de tekstvoedt uwe kinderen op in de vreeze en vermaning des Heeren. Of: leer den jongen de eerste beginselen van den eisch zijns wegs. In de kinderjaren voeden de ouders zelf hun kinderen christelijk op. En dit zou zoo, gelijk in Israel, moeten doorgaan. Doch de maatschappelijke toestanden verijdelen dit. Maken de ouders onmachtig en onbekwaam. Ook om de stoffelijke opvoeding naar eisch te behartigen. Te meer, daar ook dit, ieder onderdeel naar zijn aard, meer Godsge dachten bevat. Neem eens een boek, dat een of meer verhalen uit de vaderlandsche geschiedenis van christelijk standpunt be vat, in handen en ge zijt overtuigd. (Wordt vervolgd.) MIDDELHARNIS. Van de visscherij is te IJmuiden binnen gekomen de vischsloep Theodora Enmerentia sob. M. Tale, met f 100. besomming. GOEDEREEDE. Door den zeevisscher W Lokker, werd de vorige week nog f. 104 aan versche visch besomd. Zaterdag 14 December 1912 des namid dags 2 uur op de kaai te Ooltgensplaat, Timmerhout, ten verzoeke van de firma Johs. van der Made Dz. Zoon te Klun- dert. Notaris Mr. VAN WEEL. Maandag 23 December en zoo noodig volgende dagen te beginnen 's morgens 8 uur te Goedereede. van dood hout en hout op stam onder de gemeenten Goedereede en Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Sinds ruim een jaar vermisten de winkeliers te Heerenveen nu en dan snoep goed, zonder dat het gelukte de daders op te sporen. Zondagavond heeft een banket bakker, bij wien ze een bijdrage voor een voetbal kwamen vragen hen betrapt. De bakker liet ze hun zakken uithalen waar bij stukken chocola te voorschijn kwamen, die ze bekenden uit den winkel gestolen te hebben. De politie werd gehaald en het bleek, dat men hier te doen heeft met een bende van acht 12 tot 14-jarige jongens. Te Veenendaal is Zondagavond de 25-jarige Maria G. door een sneltrein van 5.27 uit Kesteren naar Amersfoort gegre pen en totaal vermorseld. De afsluitboomen waren behoorlijk gesloten, maar zij was er onder door gekropen. Voorbijgangers hebben Zaterdag uit het water van de Prinsengracht te Am sterdam een bewustelooze bejaarde vrouw opgehaald. Een geneesheer wist in zijn woning de levensgeesten van de drenke linge weer op te wekken maar de vrouw is toch later in het gasthuis overleden. In het ziekenhuis te Deventer is overleden de 32-jarige arbeider J. F. die de vorige week in de ijzergieterij aldaar uit de kap van het magazijn was gevallen. Te Groningen is in bet ziekenhuis overleden de arbeider Schreuder uit Beer- ta Gr. die onlangs aldaar door een onge lukkig schot buurman, die een hond wilde schieten, werd getroffen. Schreuder over leed aan een ziekte, waaraan hij sedert in ergere mate lijdende was. Het lijk is heden geschouwd, om daarna te worden gekist en verzegeld. In het gasthuis te Amsterdam is Zondag overleden de broodjager D. v. Sch. uit Landsmeer, die in het laatst van Nov. werd getroffen door een schot uit zijn eigen geweer, dat bij ongeluk afging. Zondagochtend is te Etten de 71- jarige vrouw v. L. door de van Breda komende tram overreden en gedood. De voerman P. K. is Zaterdagmid dag nabij Ossendrecht van zijn kar geval len, onder een van de wielen geraakt en kort daarop overleden. Hij laat een weduwe met negen kinderen achter, waarvan he' jongste drie maanden oud is. Te Dinxperlo is Zaterdag het 3-jarige zoontje van den arbeider K. in een modder kuil verdronken. Te Dreumel is Zondag de fruithande laar J. d. R. in de Strang verdronken. Toen de heer H. te Nieuwe Schans Zaterdag van een bezoek bij een buurman thuiskwam, miste hij zijn vrouw. Kort daarop wilde hij water uit den regenbak balen en kwam daarbij tot de ontdekking, dat zijn vrouw in den bak verdronken was. (N. Gr. Ct.) Een losse werkman van de suiker fabriek te Halfweg heeft Zaterdag uit de jaszakken van drie zijner medearbeiders hun weekloon gestolen en is daarmee spoorloos verdwenen. Een gevecht in de Zandstraat te Rotterdam. Nicolai Paseolesco is een 38 jarig .Roe meen, die in pand no. 70 aan de Zand straat alhier gelijkvloers een café en dans salon heeft en op het bovenhuis logement houdt. Het is een woeste kerel, die in de Zandstraatbuurt den bijnaam van „de dok ter" heeft. Vrijdagavond kwam zijn schoonvader, de bootwerker V. Reuvers, uit de Van Speik- straat, met zijn vrouw een bezoek in het café brengen en ontstond over een uitdruk king,waarmede de Roemeen de familie van zijn vrouw bestempeld had, twfet. Zonder iets te zeggen, liep Paseolesco naar het bovenhuis, haalde zijn browning, en de trap afkomende, begon hij al te schieten. Op de trap vielen al twee schoten. Toen het cafe binnentredende, richtte hij het wapen op zijn schoonvader, loste een schot, doch miste. Maar voor hij een tweede schot op hem lossen kon, sprong de schoonvader door het raam van het cafe op straat, viel evenwel, doordat hij met een voet in voor het raam aangebrachte spijlen bleef hangen. Buiten op de straat was inmiddels eenig publiek en een paar agenten op het hoo- ren vallen van de schoten toegeloopen. Een dezer agenten hielp de gevallen Reuvers op de been, om een oogenblik later zelf de handen uit te slaan en op de straat te vallen. Een kogel had hem getroffen. Want de woeste Roemeen bleef maar vuren uit zijn cafe op de straat. Meer agenten kwamen toegesneld, heel de Zand straat was in opschudding, van overal kwam volk te hoop geloopen voor het huis van den wildeman, die maar steeds in het wilde bleef vuren. Maar ook de agenten hadden hun revol vers te voorschijn gehaald en gaven vuur op Pascolesco's huis. Uit zijn gelagkamer had hij inmiddels de wijk genomen naar de eerste verdieping en opende van daar uit het vuur opnieuw. Ook daar werd van de straat af op hem gevuurd, maar zonder succes Weer een verdieping hooger nam hij de wijk, en verscheen eindelijk op de derde verdieping van waar hij met water begon te gooien, want zijn kruit had hij verschoten. In die bedrijven waren een viertal moe dige mannen en een paar politieagenten het huis binnengedrongen en de trap opge sneld. En op de zolderverdieping kregen zij hem te pakken en was hij ondanks ging 1 ■- J!1

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 2