Advertentien. Tandarts Regensburg eerste DONDERDAG der maand 8 IJlieHÜtZn. Groote Marlt 21, BOTTERDAM. fl nmuniL A. i.. PK\\m, OITFÜM» Groote Granate stellen li alle prijzen - Diaiaete stellen voor oud. De Balkan-oorlog. Issiirantiën, Effecten en Coupons. J. HOER, Meubelfabrikant, KAASMARKT 11-17, H. Braber. TELEFOON 7892 ommelsdijk Buitenland. De Tchatalja linie. Vrees voor' Cholera te Constantinopel. De spanning tusschen Servië en Oostenrijk. De bemiddelingsactie. De belegering van Adrianopel. Storm en hoog water. f£. v>an Zeilen Zoon Tuinlieden te Middelharnis, gggg OUDSTE Heerenliostleiimagazijn in Nederland. Opgericht 1804. Telefoon 7613. Slappe Vilthoeden vanaf f 2,50 Stijve Vilthoeden vanaf 2.— Petten vanaf1. Zijdenhoeden vanaf'4 50 Ontvangen een groote partij Heeren- Jongeheeren en Ein der-Overjassen en Jekkers in verschillende maten en prijzen. Tricot onderroken, Wollen onderroken, Trniën enz. enz. WW Vraagt stalen onzer Manufac turen, wij hebben een zeer ruime sor - teering. Alles tegen scherp concurr. prijzen. 6073 Aanbevelend Winterstraat, DIKKSLAND. is voortaan de 6089 in liet Hotel MEIJER te spreien. 9 0QSTZE1DIJK 200 GLUTENMEEL en GLUTËNKQEKËN Levering van alle soorten KBACHTVQEDIB Agent voor Goeree en Oyerflakee de lieer H. HORSMAN te (Me Torge. Tel.-Adres „Penning." II Si Ni JL 91. latere. Telephoon 4 Tapijten Karpetten, Linoleums, Vloerzeilen, Wollen en Cocos- lo >pers. Afgepaste haard zeileu, Tafeikleeden met zonder randGe kleurde matten Rijtuigdoek, Vachten, enz. enz. Een zeer groote sorteering nieuwe Gouden Stellen. JE aDRES voor haarwerk, hetwelk door ons zelf wordt gemaakt in één dag klaar. flezie onze gelegenheids-cadeautjes in groote hoeveelheid voorbanden, en nieuwe Verlovingsringen. WW Hebt ge ons eigen fabrikaat gesopte zilveren en koperen Krullen al gezien? Zoo riet! informeert er eens na. Praclitsorteeriiig Horloges in alle metalen en prijzen. Je adres yoor alle soorten UnrwerKen. Reclame-wekker f 145. Reclame-regulateur met wekker 60 cM. lang zeer mooi f 5,00. REPARATIE-INRICHTING Middelharnis^ Zandpad, A. W. ÜÜKVl^iLLz. RAASHaKKT i I-17, Rotterdam, tëleph. 5845. Om abuizen te voorkomen, maak ik een ieder bekend dat mijn van oud» bekeude zaak beslist alléén gevestigd is andere zaken kunnen alleen maar onder die naam gedreven worden daar ik de eenige J. BOER, Meubelfabrikant ben, die bestaat. Voorts blijf ik voortgaan te leveren alle soorten eigengemaakte Meubelen, tot ongekende lage prijzen. Vraagt prijsopgaal. 5641 veronderstelde ik. Maar neen, dat was het niet. Zij liefhebbert nogal veel in paedagogiek; heeft wat van Pestalozzi gelezen en weet de namen van de nieuwste Duitsche op voedkundigen. Aan Max toetst ze dan haar ideeën. En nu had ze hem het oorlogsspelen verboden, net zoo goed als ze 'them ver bieden zou, als hij 'i in zijn hoofd kreeg voor zakkenroller te spelen. Zij vond den oorlog te vreeselijk, om daar 'n spel van te maken Ik hield mijn meening voor me't is ook niet noodig, dat ik overal zelf een meening over heb; 'k wil ook wel eens hooren, wat anderen denken »En hoe nam Max dat op?< Ik kende het jongemensch en vond hem een geboren legeraanvoe der. Ja, die was :n zijn wiek geschoten. En had zijn moeder gevraagd of oorlog voeren dan sonde was. »Wat antwoordde u daarop »Ja, wat zou ik antwoorden Ik zei hem eenvoudig, dat hij zich naar ijn moeder schikken moest en dat ik hem niets ver bieden zou, als 'k er geen goede reden voor had.c Nu moet dat voor Max afdoende zijn, maar wij zijn er daarmee niet. Hoe verschrikkelijk we den oor'og ook vinden en al kan een oorlog ook uiterst onrechtvaardigja een schrikkelijke god deloosheid zijn, op zichzelf is oorlog geen zonde. De Heere heeft in Zijn Woord meer dan een ooi log rechtstreeks bevolen. Doch daarmee zijn we er nog niet 1 Een varken slachien is ook geen zonde, maar toch zie ik niet graag, dat de jongens het onder elkander spelen, de een den ander op den grond legtdan met een houtje, als mes, hem de keel af mijdt. Ik laat dk'n ook de vraag van het oor logsspel aan elks eigen overdenking, maar wil er op wijzen, dat we vooral in oorlogs tijd zorgen moeten, dat onze kinderen goede ideeën krijgen^ever den oo log en al wat er mee samenhangt. Zij moeten weten, dat oorlog een gevolg is van de zonde en we dus op den meest rechtvaardigen en meest glansrijk gewonnen oorlog net zoo min trotsch hebben te zijn als op onze kleedij, 't herinnert ons alles aan onze schande, onzen afval, onze zondel Zij moeten er diep van doordrongen worden, dat oorlog is een schrikkelijk oordeel, dat God over de volken brengt. En al houd ik in 't algemeen niet van schrikkelijke en ijselijke beschrijvingen let er bv. eens op, hoe sober Gods Woord ons een catastrophe als de zondvloed tee kent 1 toch is het noodig, dat onze jongens er iets van voor de oogen zien wat ellende de oorlog met zich meebrengt. Dan zullen ze wat guller met ons mee- danken voor den »liefelijken vrede. En het oorlog-spelen zal wel iets van zijn bekoring verliezen 1 Doch daarmee zijn we er niet. Onze jongens moeten ook begrijpen, dat een oorlog rechtvaardig en noodzakelijk kan zijn. Laat ze maar denken aan onzen tachtig- jarigen krijg. Ja, ik durf sterker spreken. We moeten zelfs bij onze jongens geestdrift welen te wekken voor een volk, dat op een gegeven oogenblik in den oorlog durft gaan enjtls 't ware zijn ziel in zijne hand stelt, om door een oorlog, waarbij het alles op het spel zet op te komen voor het gekrenkte recht; te strijden voor het j>vaderlijk erfdeeldoor God geschonken. Zij moeten de »kloeke daden* zien, ook van den oorlogsheld. Ook hierin gaat de Schrift ons weer voor. Zeker, zij maakt van den oorlogsheld geen halfgod, gelijk de heidenen deden. Zielskracht wordt gesteld boven bruut geweld Die over zijn geest heerscht, heet ster ker dan wie eene stad inneemt. Maar toch wordt ook den stedendwinger, die als een Joab door zijn durf en dapper heid de Jebus.ieten uit hun rotsbu cht weet te verdrijven, deswege eere gebracht. En ook mogen wij er wel eens op wor den gewezen, hoe de Heere de oorlogen inderdaad door de toepassing der moderne uitvindingen minder bloedig heeft gemaakt, dan zij voorheen waren. Dat is zonder eenige ironie gezegd. Ja 1 't gaat alles nu veel sneller. Als wij zoo hooren ramen, dat de oorlog than*, in een maand tijds, de verliezen van beide zijden opgeteld tot een getal van 150,000 dooden en gewonden komt, dan is dat ongetwijfeld een ijseiijk cijfer, waar ons hart van schrikt. Maar ve-geet dan daarbij niet, dat ten koste van dezen prijs, ook de Serviers en Grieken hun doel reeds hebben bereikt, de Montenegrijnen nog maar wachten op den val van Skoetarie en de Bulgaren op enkele uren afstands van Konstanttnopel staan. Men moet offers met resultaten verge lijken. Vergeet niet, dat het driejarig beleg van Ostende, naar men zegt, in onzen tachtig jarigen oorlog, den Spanjaarden r00,000 man kostte. Hoe bloedig het ook om Adrianopel moge toegaan, zoo zal het toch niet het graf der Bulgaren worden, als Ostende dat der Spanjaarden was Vergeet niet, dat de dertigjarige oorlog Duitschland achterliet in een staat van ver woesting, die met alle beschrijving spot; hoe de bevolking was gedecimeerd en hoe vele vruchtbare streken zoo ontvolkt waren, dat het wild gedierte er heerschte! 't Gaat nu in veel korter tijdsverloop. D-t maakt de verliezen op een gegeven oogenblik zooveel zwaarder, maar in het geheel genomen, minder ernstig voor den bloeide welvaart eener natie. En wijs er de kinderen ook eens op, w. Ik een zegen het is voor een volk en een leger, als het weet te gehoorzamen. Bij de Turken is de tucht weg. De officieren twisten onder elkaar aan 't front, ja de een steekt den ander overhoop. In 't bangst gevaar was het deze week nog de twistvraag te Konstantinopel, wie als generalissimus bij de laatste verdedigings - linie 't bevel voeren zou 1 Bij de Bulgaren stipte gehoorzaamheid. Uren ver achter het leger heeft de generale staf zijn hoofdkwartier en zetelt de opperbevelhebber. Men hoort er zelfs '1 gsd nder niet van 't geschut, 't Is te ver weg. Stilte heerscht er bij de groote kaarten, die er uitgespreid liggen en waarop de posities der Bulgaren met gekleurde spelden worden aangegeven. Hier is 't hoofd en 't hart van 't leger 1 Talrijke veldtelefonen brengen de berich te1 in en brengen de bevelen over. En de honderdduizenden aan 't front gehoorzamen .■stipt binnen de vijf minuten elk bevel van den generaal en chef. Er is gehoorzaamheid. Er is tucht. En mee daardoor behalen de Bulgaren de regelUITKIJK. Uit Sofia wordt bericht, dat de Bulgaren s mis Zaterdagavond over het geheele front aanvallend optreden tegen de Tchatalja- linie. Elk oogenblik kunnen er belangrijke tijdingen binnenkomen. Een nieuwe bron van gevaar voor de vreemde inwoners van de hoofdstad spruit voort uit het groot aantal vluchteliugen, dat te Derkos gekampeerd is, bij welke voorstad de reservoirs gelegen zijn, die de Europeesche wijken van water voorzien. Velen dezer ongelukkige vluchtelingen zijn door de cholera aangetast en men koestert de vr es, dat de watervoorraad besmet kan wordtn en de ziekte naar Pera zal overbrengen. De regeering neemt krach tige maatregelen om dit gevaar te bezweren. JNaar men meent, blijkt het meer en meer dat meeniDgsverscbillen tusschen Bel grado en Weenen bij den huidigen stand van zaken zeer weinig uitzicht op toena dering bieden. Het gezichtspunt van Oos tenrijk laat het principe toe, waarvoor de Balkansiaten den strijd begonnen zijn, nl. «de Balkan voor de Balkanstaten.v, maar het eischt van zijne kant toepassing van het principe «Albanië voor de AlbaDeezen«, een principe dat gebaseerd is op de opvat ting, dat de Albaneezen dezelfde rechten hebben om te verlangen niet afhankelijk te zijn van Servië, welke de Serviërs hadden, toen zij protesteerden tegen de souvereini- teit van Turkije. Met dezen eisch, die ook door andere groote staten gesteund wordt, is (begrijpe lijkerwijze) Servië niet erg ingenomen, evenmin als met een tweeden eisch, dat Servie geen haven aan de Adriatische Zee zou mrgen bezitten. Waaisclujnlijk spoedig zullen de Bal kansiaten duo. de vertegenwoordigers der groote mogendheden worden uitgenoodigd, te kennen te geven op welke voorwaarden zij in een wapenstilstand zouden instemmen, en vredes-onderhandelingen zouden willen openen. Over de operaties bij Adrianopel meldt de *Reichspost« De Bulgaren hebben voor Adrianopel een zeer moeilijke taak te vervullen, daar de zware belegeringsartillerie, die zoowel wat 't doode als levende materiaal betreft, overigens uitstekend werkt, niet voldoende talrijk is. Bovendien zijn de afzonderlijke Turksche fortificaties in betrekke ijk zeer goeden toestand. De Bulgaren beproeven hun gebrek aan belegerings-ar i.lerie goed te maken, door den waanzinnig-dappere infanterie-aanvailen, maar deze zijnschrik- wekkend bloedig Ik zag twee bataljons tot een stormaanval overgaan, maar geen twee compagnien keerden van hen terug. De Bulgaren hebben den 8en en 9en November voor Adrianopel een belangrijk succes behaald. De strijd had plaats bij de samenvloeiing van de Maiitza en de Arda, waar de Turken in de dorpen Bechtschipe en Papatepe s'erke stellingen bezaten. Voor Bechtschipe hadden de Turken van Marasch tot de Adra verschansingen opgeworpen met 18 stukken veldgeschut. Drie Bul- gaarsche regimenten begonnen Donderdag den 7en Nov, den aanval, die ingeleid werd met een heftige beschieting uit de belegeringsbatterijen ten Noord-Oosten van Adrianopel. Deze beschieting had echter slechts ten doel de aandacht van de Turken van de aanvalsstelling af te leiden. Om twee uur werd het dorp Kartaltepe op den rechter Arda-oever in bajonet-aan val genomen. Om 4 uur werd Bechtschipe aangevallen, waarbij het artillerievuur de leiding nam. Na een verbitterd artillerie duel, dat twee uur duurde, werden de Turksche kanonnen tot zwijgen gebracht. De Bulgaarsche infanterie drong toen met eeu hevig geweervuur naar voren, doch werd tot staan gebracht. De Bul gaarsche commandant hield een toespaak tot ziju soldaten, hun aanmanend met de vaande's zich vooruit te werpen en niet zonder hen terug te keeren. Ook de aarts bisschop van Stara Zagora, die te paard den slag bijwoonde, vuurde eveneens de soldaten aan, die toen op de Turksche verschansingen aanstormden en met een bajonetaanval Bechtschipe veroverden. De Turken trokken terug op Papatepe, waar zij opnieuw hardnekkigen tegenstand boden. De Bulgaren konden deze stelling slechts met behulp der reserve bemachtigen en er hunne vaandels planten. 's Nach's deden de Turken echter een tegenaanval en namen tijdelijk weer bezit van Papatepe Den 8en November herna men de Bulgaren de stelling definitief. De Turken houden nu nog stand in het fort bij de samenvloeiing van de Arda en de Maritza. De veroverde posities zijn voor de Bul garen van groot gewicht, daar zij vandaar uit met hun zwaar geschut Adrianopel kunnen bestrijken. Dinsdagochtend hield men zich op verschillende plaatsen in Botterdam, waar Maandagavond het water heeft gestaan, bezig met het leegpompen van kelders, hui zen en bruggen. De op verschillende plaat sen in de straten gevallen gaten worden met spoed gemaakthet geheele verkeer heeft weder zijn gewoon aanzien hernomen. In den politiepost aan de Oosterkade werd men Maandagavond ook door het water overvallen. Op een gegeven oogenblik kon niemand meer den post in of uit en toen het water bleef wassen, moesten de opgesloten politie-agenten een toevlucht zoeken op de tafels. De 64-jarige naaister N. v. d. uit Overschie is Maandag op de Schie nabij de Heulbrug alhier, door een rukwind te water geraakt. Zij werd door het toesteken van een hand gered. Op den Schiedamschen weg is Maan dagavond de gereedschapmaker A. C. V., wonende op den Nieuwen Binnenweg alhier, door een rukwind voor een motorwagen van lijn 8 der electrische tram geduwd met het gevolg, dat hij onder den motorwagen raakte en op twee plaatsen, aan hoofd en aan den rechterarm, gewond werd. Door den storm van Maandagavond is te Leiden van II in aanbouw zijnde huizen aan de Heerenstraat de overkapping en het dak afgewaaid. Ongevallen zijn er niet bij gebeurd. Te Nicuvykuyk-is Maandagnacht een schuur met stal omver gewaaid. Eenige koeien konden nog van onder de puinhoo- pen worden weggehaald. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Bij den storm van Maandag is boven Woudrichem een schip gezonken persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Door den hoogen vloed en den hevi- gen golfslag uit het Westen zijn Maandag te Numansdorp van vijf woningen aan den zeedijk de achtermuren geheel weggeslagen een pakhuis werd totaal vernield. Het schip De twee gebroeders, schip per C. T. Dekker, van Terschelling, dat op reis was van Terschelling naar Lemmer, is Maandagmiddag tengevolge van den storm, met verlies van roer en zwaard, de haven van Lemmer voorbij geslagen en ten Oosten van de haven aan den grond geraakt. De opvarenden werden door Lemstervisschers gered. Het schip is later in de Lemmer binnengebracht. De hevige storm heeft Maandagmiddag een gedeelte van de muren van twee in aanbouw zijnde woningen aan de Noord te Krommenie omvergerukt. Daar de metselaars juist de steigers hadden verlaten, kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Het vrachtstoomschip Petrus, kapitein G. Logjes heeft naar het Hbl. meldt, Maan dagmiddag met groote moeite de sleepboot Voorwaarts, kapitein van Urk, binnenge bracht, die op reis was van Amsterdam naar Harlingen, maar door het onklaar worden van de schroef bezuiden Enkhuizen in ontredderden toestand in de Zuiderzee ronddreef. Het ongeluk was om 8 uur 's ochtends gebeurd; eerst om half elf had de Petrus de sleepboot opgemerkt. De kapitein van de veerboot Granger, varende tusschen EnkhuizenStavoren,rap porteerde Maandagmiddig om 4 uur bij het binnenkomen in de haven van Enkhuizen, in de Zuiderzee benoorden Enkhuizen een schip te hebben opgemerkt, dat noodseinen gaf. Onmiddellijk daarop is de sleepboot de Onderneming, kapitein W. Zult, derwaarts vertrokken ter assistentie. (Hbl.) De Tel. meldt, dat de storm Maan dagmiddag een gat van 4 M'. heeft gesla gen in het dak van de bierbrouwerij van de Gebroeders Eokelstroh, te Weesp. De werkman Niesthoven te Gorinchem is Maandagavond door den storm in de Linge geraakt en verdronken. Men meldt ons uit de Langstraat, dat tengevolge van den storm uit het Westen, van den Bosch te Geertruidenberg de pol ders onder water staan. Ook de wegen staan blank, zoodat het verkeer tusschen de Langstraat en het Land van Heusden en Altena geheel verbroken is. Door den hevigen storm van Maan dagavond kon de laatste boot van Vlissingen op Breskens, haar bestemming niet bereiken. De post en de passagiers moesten den nacht te Vlissingen overblijven. Maandagnacht is aan de de Ruyter- kade te Amsterdam tengevolge van den hevigen wind, een met steenkolen geladen schuit gezonken. In de nabijheid van St. Annaland is de klipper-aak Uta, schipper De Jong op den dijk geslagen. - De hevige Noordenwind heeft Maan dagnacht het water van de Zuiderzee tot 1| meter boven A. P. opgezweept, zoodat langs het Pampus alle buitenpolders over stroomd werden. Tengevolge van den storm, zijn de booten van de Holland-Frieslandlijn Maan dagavond, noch Dinsdagochtend van Am sterdam vertrokken. (N. R Ct.) Bieden aan alle soorten van Vruchtboomen, Halfstam Appelen en Peren Hooge en lage leiboomen van allerlei soort. Verder ook voorhanden Goede soorten van Roode en Zwarte Bessen, Frambozen (Hornet- en Superlatief). Voor den bloementuin voorhandenalle soorten van Bolgewassen, vaste planten, Struik en Stamrozen enz. enz. Heesters, Den- en Sierboomen Haagplantsoen worden voor den minst mogelijken prijs verkocht_ Houden zich aanbevolen voor het aanleggen van tuinen en boomgaarden. Overal te ontbieden vestigd de aandacht van H.H. VEEHOUDERS op zijn (gemiddeld gehalte, volgens analyce's van vorige winter, 20 pCt. eiwit, 11 pCt. vet, 53 pCt. zetmeel. Prijs in verhouding tot het gehalte zeer laag, vooral ook in vergelijking met de hooge prijzen van ander veevoeder. sluif prhioniDiiie eo heleetslair op fKffecten. r313 s Let s.v.pl. op het Juiste adres.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 2