voor de Xiiidliollandsclie en Zeenw§che Eilanden. EB W :\te, land. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES eiland Rotterdam. W. BOEKHOVEN, TE S£ 's, Gaas, 632i Een goed akkoord. Man tel magazijn Reclames, Mededeelingen enz. Genezen, ten. Zaterdag 16 November 1912. 27ste Jmnwü N°. 1816. SOMMELSDIJK. Alle stokken voor de Redaetie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. TEER, i en, enz. ft 3 „We Ster" Hoogstraat 173 Ontvang-t dagelijks de laatst uitgekomen NOUVEAUTÉ'S. OP DEN UITRIJR. Tf o. 0. en tegen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. a zonder 50 Buitenland by vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder/" 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom». Ho. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. z ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. IE. roor Vernissen, hooper? rabat uime keuze urs, Klok- es, Wek or f 850. ijke garantie, worden door 6241 MïM". Overflakkee ivoerd. 6272 ur. v.d. Bid. Bmerk, ver- 5679 Poots isteren rvink aijer (Stenbrugge Er zijn in alle leven mijlpalen ge plaatst. Het zijn gewichtige gebeurte nissen, waarbij men langer dan ge woonlijk met zijn gedachten blijft vertoevendie ons denken geheel in beslag nemen en van waaruit men 't verleden met al zijn kleinig-en groo tigheden eens overziet, om dan daar na een blik voorwaarts te richten en zijn voordeel te doen met de opgedane ervaringen. Zulke mijlpalen zijn ook in 't politieke leven. Wanneer een Rechtsch'Kabinet optreedt in 1888 na langdurigen strijd tegen een machtig liberaal regime, is dat een mijlpaal. Wanneer in 1894 door een Kieswet- Tak onze Antirev. partij gescheurd wordt in tweeën en de Vrije-Antire- volutionairen met Mr. Lohman aan 't hootd ons gaan verlaten de groote boot uitstappen en in de bekende f* skleine bootjes« gaan varen, is dat een mijlpaal. Wanneer zonder accoord in 1901 de Rechtsehen het na de Kiesrechtuitbreiding winnen, Mr. van Houten aftreedt om plaats te maken voor Dr. Kuyper, was dat een mijl paal. Toen in 1905 Dr. Kuyper met zijn Kabinet door de hetze van het liberaal paganisme werd overvallen en bezweek was dit een mijlpaal in 't liberale Staatsleven, nog niet in 't onze, maar toen Mr. Heemskerk in 1909 een Kamer voor zich zag van 60 Rechts tegen 40 Links, na die brute en brutale overrompeling van 1905, toen was er een mijlpaal voor Rechts, waarbij deze Coalitie ziende 30 jaar achteruit, ziende op 1888, toen het voor 't eerst de teugels in handen nam, kon zeggenGod heeft groote dingen gedaan. Maar vooral zoo'n meerderheid legt zware verplichtingen open zoo'n meerderheid jslaat men ook niet zoo gemakkelijk uit elkaar. Juist omdat er herinneringen zijn sinds 1888 aan eenheid en scheuringaan regeeren en niet regeeren aan Rechtsche wet ten en liberale wetten daarom moet met >'t oog op 1913 wel terdeeg op krachtige saam werking en aansluiting aangedrongen worden. Eendracht maakt machttweedracht breekt kracht En die eenheid kan er komen. De Antis alleen kunnen weinig be ginnen, de Roomsche alleen in Lim burg en Brabantde Christelijk His- torischen zijn drijvende gebleven door de kerkactie, maar staan als politieke massa niet sterk nochtans in driebond kunnen we wat presteeren en den Liberaal met den Socialist ons van 't lijf te houden. Daarom is 't te doeD. Om hen van de Groene Tafel te hou den, niet uit machtswellust, maar uit beginsel. Doch Ommen is een mijlpaal in 1912 geweest, en hier rusten we even om ons af te vragenKan de oude Driebond, kan de Coalitie zoo detóe- komst in. En dan is ons antwoord Neenzoo kan het niet en zoo willen we het niet. Wat in Ommen nu is gebeurd, in Ede vroeger, in Leiden enz. het moet in de Centrale Comite's ernstig onder de oogen gezien worden aan de Unie in een vast plan wor den voorgelegd voor 4 jaar, opdat deze Chris, Hist, onze partij niet meer kunnen plaatsen voor een anarchis tische tuchteloosheid, als te Ommen plaats had. Een goed accoord in 19 L3 maakt een zachte scheiding. En om eenheid is te doen, om de overwinning, om den vrede; om den vrede ook tus- schen 1913 en 1917, hetzij dan dat Rechts winne of verlieze. Zooals 't nu gaat, kan 't niet langer. Dan liever de Coalitie stukDan liever met de Roomschen saam. Dan desnoods op eigen erf terugtrekken Wij zijn geen stroopende benden, profiteerend van de gelegenheid. Wij zitten niet achter de kopjes als de Transvaalsche Boe ren, maar steeds heeft de A. R. partij haar vaandel fier ontrold in 't open veld. Afgrissen doet wel een apen soort, maar ernstige politici wetten het zwaard en strijden tot de beslis sing valle. Daaromgeen stembus van 1913 tegemoet, of eerst goed vastgelegd wat we aan de Chr. Hist, hebben En weigeren de heeren, dan moeten we, zij 't ook pijnlijk, ons van hen los maken dan gaan we ieder zijns weegs .tot de algemeene nood van onrecht en Schoolstrijd en Kerk- afval ons weer tot elkaar brengt I Dat de vrede blijve! Maar bereide men zich dan ten oorlog Overmoedig Er valt in de Liberale Pers en zelf in de Kamer iets te bespeuren van een overmoed op het succes in 1913. Zeker, zoo onnoozel zijn ze niet, of ze weten wel, dat eerst de beer gevangen moet worden, voordat de huid wordt ver kocht ook bestaat er onder hen mis verstand over het kabaal, dat ze zelf makeneen schelle trompet van een straatmuzikant brengt dien man in den waan, dat hij al heel wat zijn beste doet, maar de toehoorders geven den vent gauw een cent, opdat hij maar opschiete en elders zijn deuntje knarstde haan uit de kippenren staat te kraaien van zoo.heb je me niet, met zijn kop omhoog, zijn oogen dicht alsof ie zeggen wil: nou, wat zeg je er van, dat ik 't zoo flink uit mijn hoofd ken maar de hoenders hebben dat, gekakel al zoo dikwijls gehoord en dusze pikken kalmpjes door. Al is er dus misverstand onder Jde Liberalen en Socialisten, als zou hun geroep ook werkelijk instemming en hevige ontroering wekken, toch is het een feit, dat ze vol moed de toekomst ingaan. Je beluistert als een zegezang uit de verteeen overwinningslied zacht aangolvend uit de persbureaux, weggedragen op den vleugelslag der vliegende Bladen in stad en dorpeen geruisch van aandeinende stemmen van vreugd en dankbaarheid over Eenheid en Concentratie bij hen van tweespalt en krachtinzinking bij Rechts. Dat men niet overmoedig worde Een Concentratie met een program is nog geen veroveriDg van de vesting een krijgsplan is nog de in bezitne ming niet. Want ziet uéén, de voor waarde ontbreekthebt ge mannetjes bij de kanonnen En zonder mannetjes valt het heele plan in duigen. We zullen kalm afwachten wat de toekomst brengen zalmaar als Bulgarije en Servie en Montenegro en Griekenland succes hebben met hun vieren bewijst dit alleen, dat Turkije in desolaten toestand verkeerd. Maar zoo staat 't er in Nederland bij de stembus in 1913 niet bij. De Coalitie gaat heusch met moed en goede verwachting de toekomst in de soldaten willen gaar ne vechten en de officieren gaan bij een enkel schot niet op den loop, ter wijl de generaal en zijn ^staf met den verrekijker het terrein nauwkeurig verkend hebben. Gij zijt nog belangena niet in Saloniki, laat staan in Kon- stantinopel. Waarschijnlijk komt ge er nooit. Europeesche Kruistocht De bewondering der wereld is voor de Balkanstaten en een Goddelijke hand schijnt zichtbaar in dat meester werk van oorlogskunst. En dat de Turken zóó ontkracht, zóó ingezonken en dies zoo vernederd zijn door een handjevol christensoldaten neen, men had er in de verste verte geen ver moeden van. De naam Turk is altijd verbonden geweest bij vroegere veld slagen met dapper, heldhaftig op 't roekelooze af, onweerstandelijk als de nood preste. Ei doch men vlucht men trekt in haastigen spoed achter veiliger schansen; men laat alles ach ter wat die vlucht temperen kan radeloos en reddeloos en helaas! ook redeloos gaat men op dei) loop. On verschilligheid en gemakzucht hebben den soldatenmoed en den stervenslust ingenomen en de gevolgen worden in alle rijen der bevolking openbaar. Zal de Balkan een nieuwen Vier bond worden met den Keizer van Bulgarije aan 't hoofd Of zullen de Mogendheden hun lange vingers tus- schen de Staten steken en iets v«n 't gebied van Turkije trachten af te ronselen. En zal dat met vredig toe zien van alle Groote Mogendheden plaats hebben. Of zal eerst Azië en Egypte ontwaken en de Halve Maan door een millioen fanatiexe Mahome- danen Europa ingedragen worden en dan heel Europa ten oorlog trekken als in de dagen van ouds, toen de heilige Kruistocht gepredikt werd en men met legioenen onder de leuze »God wil bet« naar elders trok, den Turk te gemoet (1096) Zal een Euro peesche kruistocht andermaal, na ruim 8 eeuwen noodzakelijk worden? Wie kent het Godsbesluit 't Ging over een kinderspel. De vraag dook op, of we onze kinderen al of niet zouden toestaan »oorlogje« te sjJelen. Ieder begrijpt, hoe dat kwam. Er wordt in elk gezelschap over den oorlog gepraat en de jeugd, tuk op daden, brengt in praktijk, wat ze hoort en las. Dat is altijd zoo geweest. Ik weet nog heel goed, dat er in 't dorp, waar ik woonde, toen nog niet door een spoorlijn met de beschaafde wereld ver bonden, inkwartiering kwam. Er werden »menuivels« oftewel »manoeu- vres« gehouden. En 'k herinner me, hoe wij, jongens, veertien dagen lang »ooilog« speelden, net zoo lang tot het spel ernst dreigde te worden en de meester het kort en goed verbood. Daar kwam toen bij, dat het slachttijd werd, met als onaf cheidelijk ge volg het ^kosten,* een spel, dat Vader Cats al kende, maar dat tegenwoordig, geloof ik, weinig meer wordt gespeeld, hoewel het even spieroefenend is als het voetbal-trappen. Dezelfde uitwerking als de inkwartiering had op onze kinderspelen der Vaderland- sche geschiedenis, met name de oorlog tegen de Spanjaarden. Bij 't lot verdeelden we ons dan in Span jaarden en Geuzen, 'n Paar zakdoeken aan een stok waren de banieren en dan voch ten we er frisch op los. Geen wonder dus, nu onze jongens ge durig van den oorlog hooren en ook lezen, dat ze in hun spel Willen realiseeren dat- fene, waarmee hun verbeelding zich bezig oudt. Toelaten of verbieden was nu de vraag. Een dame vertelde, dat ze 't haren lieven Msx verboden had. »Kwam zeker met gescheurde kiel thuis?* (20 Cents per regel.) -x Mevrouw S. Kaldenhoven, gebo ren van der Beek, van Basenstraat 29, te 's Gravenhage, heeft ook de Pink Pillen gebruikt en is naturlijk van 'laar lijden verlost. Ik wanhoopte, schrijft zij, de :rachten, de eetlust en het welzijn Jat men ondervindt wanneer men :oed gezond is, ooit te zullen weer- inden. Sedert langen tijd was ik ver- vakt ten gevolge van bloedarmoede, n mijn verzwakking vermeerderde oordurend ondanks versterkende mid- ielen, krachtigen wijn en een uitge kocht voedsel. De geneesmiddelen j lie ik had gebruikt, hadden geen /erbetering in mijn toestand gebracht, .k ondervond een overmatige ver moeienis bij het doen van het lichtste werk en een korte loop of het bestij gen van een trap was voldoende om mij op te doen zijn. Men zeide mij 11 Waarom beproeft gij de Pink Pillen niet?" Ik heb toen eenige doosjes Pink Pillen gekocht en de behande ling gevolgd. Toen ik het eerste doosje had opgebruikt, was ik reeds veel beter, en na eenige weken behandeling had ik al mijne krachten weergevon den en zag er weer goed uit, wat wel een aanwijzing was dat ik op nieuw een uitmuntende gezondheid had- Pink Pillen Verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa. DIJREMA DOORNBOS te Sommelsdijk, en in alle goede apotheken en drogisterijen. >:-V- Ji

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1