2 voor f r; r I. SS. FABERT, Oude Tonge Winterartikelen Antir Drie Bladen en Zondagsblad. Zandpad B 121, Middelharnj W. BOEKHOVEN, Hotel Restaurant Zaterdag 9 November 1912. 278te Jaargang a t a Io g uen Prijsco Alle stukken voor d Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. 1 Schoenen^Laarz^ftsvgse en JZeeuwsche Eilanden. Specialiteit in ZEE- en WATERLAARZEN Dames- eii der mant ertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den tiitgrever. Groote lC La^e iiri,1 I R. C. F. 7. fl. Prachtige keuze eoctra lage prijzen. mijne nitgetaide nrijsconranten Gemeenteraad. ;rtegenwoordiger van de Turenne Haarc \.N E. M. JAARSMA Haarden, door Vulregulateurkachels vanaf f 13,50. ader Vulkachels 4,50' geëmailleerde Caloriféres ikkelen kap en voet 7,25 Deze Courant verschijnt eiken Woenf Abonnementsprijs per drie maanden a a a a Buitenland bij voomitbetaling met! Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Met Dit nummer bestaat uit MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente Som- melsdijk brengt ter openbare kennis, dat de verlofganger Laurus Doornbein, behoo- rende tot de licbting 1912 en tot bet 3e Regiment Infanterie (Garnizoenplaats Bergen op Zoom), zicb op Maandag 2 December a.s. naar zijn korps moet begeven tot bet verricbten van den dienst voor bet blijvend gedeelte, waartoe bij krachtens artikel 114 der Militiewet is gehouden. De verlofganger behoort zich op den voor de opkomst aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van zijn verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij zijn vertrek met groot-verlof medegenomen voor werpen van kleeding en uitrusting, bij zijn korps aan te melden, en wel des namid dags te uiterlijk 4 uur. Een verlofganger, die binnen bet Rijk verblijf houdt, behoeft zich evenwel eerst zoo spoedig mogelijk na dat uur aan te melden, indien het noodzakelijk zou zijn, dat bij zicb, ten einde vóór 4 uur te kunnen aankomen, reeds den dag vóór de opkomst op reis begeve. e. Sommelsdijk, 7 November 1912. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Soimtielsdijk. Donderdag in den vroe gen morgen had hier een droevig ongeluk plaats. Een vijftal Boerenwagens reden omstreeks 5 uur naar 't land om suikerbieten te halen. Even buiten de gemeente reed een derzelve pardoes in de sloot. Enkele van de daarop zittenden sprengen er nog bijtijds af, doch enkelen werden medegesleurd in den breeden sloot, deze naast een der paarden, die naast den wagen en die onder den wagen. De voerman klaagt over rugpijn, een andere vrouw kreeg schrammen, doch de vrouw van C. Springvloed werd later dood van onder den wagen gehaald. Ze was geslikt; men meende ook haar man dat ze reeds huiswaarts was doch later kwam men tot de ontdekking dat dit niet zoo was en vond men haar met het hoofd nog in den modder. We voegen hierbij een enkele vraag: Waarom voorziet men elke wagen niet van licht Men zal ons het oude liedje toevoegen, 't is niet noodig. Maar uit dit geval blijkt ten duidelijkst, had men licht bij zich gehad, de vrouw had vlugger ge vonden geworden en misschien de dood voorkomen. Bovendien de Wet eischt het uitdrukke lijk, waar ze zegt: «Met uitzondering van kruiwagens, «kinderwagens en daarmede gelijk te stellen rij- of voertuigjes, moet elk rij- >of voertuig geen motorrijtuig of rij- wiel zijnde, waarmede over een kunst— »weg wordt gereden, tusschen een uur «na zonsondergang en een uur vóór «zonsopgang voorzien zijn van minstens «één lantaarn, die vooraan geplaatst «is aan de linkerzijde, ten minste even «ver naar die zijde reikt als de lading «van het rij- of voertuig en voorwaarts «een helder wit licht uitstraalt.* Door het handhaven van dit artikel, wordt wie weet hoeveel voorkomen. is uw'besle sofliedsie en vo# tat TjAr CTf NT \/TNTr"T?Q dedigste ad res voor alle soorl UN IlUv^ OiolN vJ V iiNL-ILo UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Inferconn. Mo. 3. Adrertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. ee- •den De kaaigast D. Doornhein had iet ongeluk, bij het draaien van een wag ?n, zoodanig een slag van een disselboom ie krijgen dat geneeskundige hulp moest w •- den ingeroepen. Op de vergadering van de Ziekenh' t- commissie van 4 November jl. waar p Penningmeester rekening en verslag mr t doen, bleek op de Boerenleenbank bovenstaand doel te zijn ingeschreve som van f 3473,88. Middelhamis. Door de heeren L. Stapel en J. Boeter zijn twee tuinen aan gekocht (gelegen tusschen de Eendracht- straat eu de binnenpad) van den heer D. van der Vlugt om de Eendrachtstraat in 't vervolg door te kunnen trekken. De 90-jarige heer van Gent had deze week het ongeluk in zijn woonkamer te vallen waardoor hij zich zoo ernstig aan zijn been begeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het totale bedrag der gelden welke destijds door de Commissie ingezameld is ien behoeve der visschersweduwen be draagt na aftrek der onvermijdelijke kosten f 2034,26 waarvan wekelijks f 23 wordt uit betaaldr Door den heer Joh. Mosselman zijn 2 woningen staande in de Nieuwstraat on derhands gekocht van J. Peeman alhier. De milicien H. van Gelder is opge roepen om voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, tegen 2 Dec. a.s. Van de Sommelsdijksche verloting zijn alhier prijzen ten deel gevallen aan S. Verhage een 1jarige vós en aan I. Pee man een vet varken. A.s, Donderdag 14 Nov. hoopt onze oudste ingezetene, den heer A. Koudijzer zijn 95ste verjaardag te gedenken, de man is naar zijn leeftijd nog zeer kras te noe men hoewel hij eenigszins doof begint te worden. Dinsdag had M. van Strien het onge luk zijn hand te klemmen tusschen de pijp van de locomotief der R.T.M. waardoor hij dat lichaamsdeel ernstig verwondde. Stad aan 't Haringvliet, De wegen rondom deze gemeente zijn in zeer slechten staat, enkele zijn als 't ware in een mod derpoel herschapen. Deze week vielen zelfs van den landbou wer Wagner twee paarden, die voor een peenwageu gespannen waren. Met moeite kon men de beesten overeind krijgen. Schade was er hoegenaamd niet. Bij den Heer De Wachter viel op zijn nummer van de Sommelsdijksche ver loting een paard. De milicienverlofganger W. v. d. Valk is opgeroepen om den 2en December a.s. onder de wapenen te komen. Ten hove van den veldarbeider v. B. werd dezer dagen een bloemkool van den stronk gesneden, die het kolossale gewicht had van 9 pond. Voor huismoeders met een groot gezin, om van te watertanden. Den Bommel. «Blijspel* in 2 bedrij ven 1 Dat het reizend publiek, hetwelk met ss. «Koningin Wilhelmina* dlhier arriveert nog al eens varieert, daarvan mochten we Maandag- en Dinsdagavond j.l. wedersge tuige zijn. Maandagavond n, 1. toen genoemd s.s. de haven naderde, bleek het binnen- loopen onmogelijk te zijn doordat een met pulp geladen kast (vaartuig van groote afmeting) even te voren de haven als toe- gemuurd had. Het gevolg daarvan was, dat de passagiers van de boot op de kast en vervolgens door middel van een roeiboot aan wal gebracht moesten worden, waar- Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, -Rotterdam, DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT fl en f 1.25 Aanbevelend, Opgericht 1835. Baaien en bevers Molton s Flanellen Dekens Japonstoffen Alle soorten cou rante Manufacturen Borstrokken Doeken Chales Truien Sporthemden Broeken Jekkers Mouwvesten In Damesrokken een prachtcol- lectie. VRAAGT stalen ter inzage en overtuigt u dat de prijzen laag zijn 1 VRAAGT monster opzicht en U zult naar Uw genoegen koopen en daar bij zeer voor- deelig Attentie Dit seizoen in alle maten voorhanden RECLAME-OVERJASSEN gemaakt van prachtige nieuwe stoffen 8 en 10 gulden. Zie verder door ze nog een half uur vertraging had den. Het stoomboot-personeel «wel ge mutst!* was met het lossen van viachtgoed enz. pas om palf 10 klaar. Eerste bedrijf. Dinsdag d. a. v. het 2e bedrijf. Nabij de ligplaats gekomen, ontwaarde genoemd personeel dat het reuzenlichaam op de plaats van de boot lag en wel aan den grond, zoodat van aan den wal aan te leggeD geen sprake was. Zoo goed en kwaad als het ging den passagiers, het klein vee, enz. over de kast heen een weg gebaand en konden ze zich aan den wal vrij bewegen P toch nietVlak aan den havenkant stond, ten «gerieve* van velen, een wagen met pulp daarnaast lag een hoop modder, die menig passagier in zijn zenuwachtigen haast wist te remmen. Het personeel kon om 9 uur huiswaards. Dat al deze wederwaardigheden nog al eenige sensatie verwekte, laat zich begrijpen. - Door le vallen, verwonde een paard van J. v. d. Meide Z'ch aan den buik 7,00 hevig, dat een deskundige de woud heeft moeten dichtnaaien. L.l. Dinsdag geraakte een kalf van den veehandelaar Segers in de haven. Het kon slechts met moeite door middel van een takel, gered worden. Dinsdag j.l. is de wed, G. Ripmees- ter van Gemeentewege een onderkomen verstrekt, aangezien zij dakloos was en bij de ingezetene geen herberg vinden kon. De vischvangst, zoowel binnen als buiten, is hier van zoo geringe beteekenis, dat men het vischtuig reeds gaat opbergen. Oude Tonge. Heden zijn door de Gemeenteraad gekozen tot leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim de Heeren Bauman, Simonse, v. Vugt, de Groot, Pulleman en Rensing. Er sterven alhier veel werkpaarden zeker toe te schrijven aan 't boven mate trekken om de bieten van 't land te rijden J. de Leevw viel met een Kruiwagen hals over kop in een moddersloot gelukkig was hij er spoedig uit. De groote regenbak in de bewaar school wordt niet meer verpacht maar zal voortaan door de gemeente aan een aan te wijzen petsoon worden verkocht, Alle wegen en dijken onder deze gemeente zijn in geen jaren zoo stuk ge reden als dit najaar, zij zijn niet gaanbaar veel minder een pad om te fietsen. Nieuwe Tonge. Naar men verneemt zal door L. Nelisse Az. een tweede moter dorschmachine worden aangekocht om met twee ploegen er op uit te trekken. Met de levering van Chichorei is deze Week een aanvang gemaakt dit gewas is aanmerkelijk beter als het vorig jaar. Birksland. Aansluiting Gasfabriek. Bu gemeester en Wethoud.rs maken be kend, dat zij besloten hebben hen die zich vóór 17 Januari 1913 opgeven tot het betrekken van gas over den gewonen gasmeter alsDog de huisaansluiting tot een maximum lengte van 10 Meter gratis te verstiekken. Zij die muntgas verlangen hou den steeds recht op gratis dezelfde lengte huisaansluiting. Woensdag is een aanvang gemaakt met het verbreeden van de Winterstraat. Een woonhuis dat daartoe afgebroken moest worden ligt reeda tegen den grond. Door buitengewone omstandigheden zal de uitvoering der Zangvereeniging «Exel- sior* niet Dinsdag 12 Nov. gehouden worden, doch Bouderdag 14 November a.s. des avonds ten 7 30 ure. Van welingelichte zijde vernamen we dat het Argtmijnsch vleesch, ook hier ver kocht, zeer goed in den smaak valt en den verkoop best is. De smaak is fijn naar wij vernemen. Melissant. Het kohier no. 3 der per- soneele belasting, dienstjaar 1912 is aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld Ouddorp. Donderdagavo nd gaf de Chr. Muziek vereeniging «Hosanna* in de open bare school alhier haar tweede uitvoering. In aanmerking nog nemende, de jeugd dezer vereeniging, mag vrij gezegd worden dat deze uitvoering uitstekend is geslaagd. Met de Iandbouwwerkzaamheden schiet het hier thans nog al goed op, moge nog enkele dagen het weer gunstig blijven, dan kunnen vele landbouwers hunne drukte overzien. Hoofdzaak is thans het rooien van Cichorei. Donderdagavond sprak alh:er in de Ge_ef. Kerk de Eerw. Heer Basoski van Moerdijk, over de belangen van de Evan- geliesatiearbeid in Brabant en Limburg. Als grondslag zijner rede had hij tot woorden Hand, 8: 811. De daarvoor gehouden collecte bracht ruim f 16 op. Het komt ons voor om thans hier de aandacht nog te mogen vestigen, dat het a.s, Woensdag 13 Nov. 25 jaren geleden zal zijn, dat deze heer Basoski in de Geref. kerken in Nederland, a's oefenaar is begon nen op te treden. Te Rijswijk heeft hij als zoodanig 3V2 gearbeid en 12 jaren alhier te Ouddorp, en sedert Juli 1908 is hij te Moerdijk als leerend OuderliDg werkzaam. Het blijft nog altijd tot verantwoording voor de kerken in Nederland waarom deze rijk begaafde man geen Ds. voor zijn naam mag zetten. VERSLAG van het verhandelde in de raadsvergadering der ge meente Herkingen, gehouden op Vrijdag 1 November jl. Aanwezig met den voorzitter den Edel- Achtb. Heer Burgemeester Mr. C. Zaaijer de Heeren Munters, Den Boer, Mans, Keij- zer en Van der Velde. Afwezig de heeren Van Kempen en L. van der Velde. De voorzitter opent de vergadering en doet door den secretaris de notulen der vorige vergaderingen voorlezen, aangezien ook van de laatste, welke niet kon door gaan, de opening enz. was genotuleerd. Na een kleine geestige opmerking in verband daarmede werden deze onveranderd goed gekeurd en geteekend. Vervolgens worden de volgende ingeko men stukken medegedeeld, le Proces-ver- baal van opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger gedaan ten huize van den ontvanger 0. Witvliet door B. en W. op 11 October 1912 krachtens art 181 der gemeentewet daartoe verplicht waarbij bleek in kas aanwezig te zijn f 107.51. Ontvang en uitgaaf vergeleken werd dit accoord bevonden. Overige zaken werden volkomen in orde en in goeden toestand bevonden. Ook was gelijktijdig de armenkas opgenomen en werd in kas aan getroffen f 521.30 2e Missieve van HH. Ged, Staten goed gekeurd terugzendende de gewijzigde rege ling der jaarwedden van het onderwijzend personeel. 3e Idem van voornoemd college even eens goedgekeurd terugzendende de ge meenterekening 1911 welke sloot met een batig saldo groot f 260,66 hetgeen op de Begrooting 1918 was gebracht. 4e Een adres van den Bond van Ned. Onderwijzers, afdeeling Middelharnis en om streken met verzoek de jaarwedde der heeren Overbeek-Van Loon te herzien zoo danig dat b.v. de periodieke verhoogingen binnen korteren tijd plaats vinden. Dit adres wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Voorts wordt den Raad advies gevraagd om B. en W. te machtigen onderhands te verpachten een stuk bouwland groot ruim 3 gemet aan den heer L. Kaashoek voor de som van f 43 per gemet of f 165,55 per stuk voor den tijd van 7 jaar. Voor noemden Kaashoek betaalde tot nu toe f 35,41 per gemet of f 136,34 per stuk. De heeren v. d. Velde en Keijzer vinden de nieuw te heffen pacht wel wat te hoog De voorzitter zegt slechts toestemming te vragen om met Kaashoek te onderhan delen voor deze door hem zelf aangeboden som, waarna niemand meer daarover het woord 'verlangt en eenparig aan B en W machtiging wordt verleend om volgens de ze aanbieding te contracteeren. Komt ter tafel een voorstel tot uitbrei ding der straatlantaarns nl. 1 op den Mo lendijk, 1 op Scharlooende en 2 op den Peuterdijk en daartoe ook het salaris van den [lantaarnopsteker te verhoogen van f 50 op f 60, waartoe wordt besloten. Volgt nu benoeming Hoofd der te openen avondschool tot het geven van Herhalings- onderwijs. Met algemeene stemmen wordt daartoe benoemd den heer P. J. Ooster beek. Als laatste punt der agenda wordt in behandeling genomen de Begrooting der Gemeente voor 1913 welke wordt vastge steld zonder eenige aan- of opmerking in ontvang en Uitgaaf op f 11109,79. Wordt nog voorgelezen een adres aan H. M. de Koningin behelzende aanvraag om een bui tengewone subsidie voor het L. 0. groot f 1100 voor het jaar 1913. Tot heden was een subsidie genoten groot f 900. Een memorie van toelichting giug daarbij ver gezeld teneinde aan te toonen dit cijfer onvoldoende is aangezien onze gemeente voor 't meerendeel bestaat uit mingegoe- den. Met dit adres gaan alle leden accoord en zal aau H.M. worden opgezonden. Bij de gebruikelijke rondvraag wordt door Keijzer geklaagd over de vuile straten en vraagt of deze niet beter kan worden

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1