voor de Zuidliollandselie en Zeeuwse he Eilanden. Woensdag 6 November 191 A ntirevo lu tionair Jaargang N". 1813. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN De Balkan-oorlog. I Groote letters an vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. 4I8p stukken voor de Hedae**? bpstesiid %,dvertentieii ew verdere RdmtnistratSe franco foe te zenden aan den Uitjeever In en buiten de Kamer. Buitenland. >eze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Coat- z°nder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50 zonder ƒ4,50 per jaar.] t tzonderlljhe nummers 5 Gent. Met Zondagsblad 7 Cent. •0TTG8VBB SOMMELSD1JK. Telefoon Intercoms*. lo. I Advertentie a ftl oent per regel en saaai. Eeei&mês 20 per regel, j Boekaankondiging 5 Gent per regel en saaal. Oienstaan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing. Tegen 't clericalisme. Indie ea Nederiand zijn in de weer om den algemeenen vijand te bestrij den. Die vijand is 't clericalisme. Schud nu uw hoofd niet over dat woordEr is geen clericalisme in de coalitieze is er zoo rein van als nufjes schort van spatten. Aan clerica lisme kan geen coalitie doen; want dan houdt ze op coalitie te zijn. Cle ricalisme wil zeggen de geestelijkheid regeert uw Land. Maar minister Heemskerk is geen geestelijke; Kolk- |<in ook nietde twee Regouts ook fretColijn, de oor ogsman, ook niet alleen Talma is dominee geweest en bestuurt nu den eeredienst in de Ka mer?? wel neen, hij dominee heeft 't departement, waar heelemaal geen geestelijke zaken worden behandeld pensioen, handelszaken, arbeidswet enz. Waar zit dan het clericalisme in de coalitie? Geen sterveling, die 't weet. Maar men bedoelt er iets anders mee, en als men dat nu maar zëi, dan was alles in ordemen bedoelt met clericalisme het regeeren op christe- lijken grondslag.... en dat haat men. Men regeert op christelijken grond slag en pleegt dus recht en rechtvaar digheid ook voor de christenen en geeft ze dus gelijke subsidie voor (gv^olen en kerken De regeerings grondslag is christelijk wanneer de benoemingen met rechtvaardigheid worden uitgedeeld. De actie van het Kabinet is christelijk, wanneer ze het land beschermt tegen pub ieke onze delijkheid, in de wet, en voorts de persoonlijke vrijheid op dit punt in krimpt, wanneer ze in losbandigheid pleegt te ontaarden. Ze is christelijk.... doch we willen over 't clericalisme niet verder schrijven, omdat het iu de coalitie als regeeringsbeginsel korten goed niet bestaat. En met spoken of oproepingen van spoken houden we ons niet op. Maar toch. In Indie schijnt men dat spook te zien en van daar een circulaire om oproep om geld om- dat spook te verdrijven. Maar wat wil men dan als dat clericalisme weggevaagd is? Een ander Kabinet. Een liberaal Kabinet. Een Kabinet, dat de Rede tot grondslag neemt en niet de Rede door de Openbaring belicht. Men wil dit Kabinet vervangen door dat der Concentratie van Unie-Libe ralen, Vrijzinnig-Üemocrattn en Oud- Liberalen. Vandaar zelfs uit Indie een oproep om geld, welken oproep we hier laten volgen: Makasser, 9 September 1912. Aan onze geachte Medeburgers, Gelijk U bekend zal zijn, heeft zich te Batavia een comité gevormd, hetwelk zich ten doel stelt de verkiezingsactie van vrij zinnige zijde bij gelegenheid van de ver kiezingen in 1913 in Holland te steunen. Aan de door genoemd Batavia-comité verspreide circulaire ontleenen wij het vol gende „Verwacht wordt, dat de verkiezingsstrijd heviger dan ooit zal worden gestredende rechtsche partijen zullen alle krachten moe ten inspannen om de meerderheid te be houden, terwijl al wat niet «clericaal* voelt en denkt, zal trachten de Regeering van ons land en dus ook van Indië in andere banen te leiden. Wij verrneenen ons daaromtrent hier niet nader te behoeven uit te latende gebeur tenissen der laatste jaren spreken te dui delijk en afdoendemaar wel mag er met een enkel woord op worden gewezen, dat het de overtuiging is van alle vrijzin nigen in Indië, dat de in de laatste jaren op den voorgrond gebrachte regeeringsbe- ginselen, met betrekking tot de kerstening van den inlander, de zending en vooral het onderwijs, op den duur noodlottig zul len werken. Op elke actie volgt reactie, en hoewel deze laatste zich niet openlijk heeft kunnen manifesteeren bij gebrek aan openbaar poli tiek leven in Indië en door de politieke onmondigheid der ingezetenen, zoo is het toch voldoende bekend, dat zich bij de vrij zinnigen in Indië een sterke weerzin doet kennen tegen den huidigen gang van zaken, welke tevens met grond mag doen veron derstellen, dat gaarne de gelegenheid zal worden aangegrepen om met het eenige ons ten dienste staande middel de verkiezings actie van de vrijzinnigen in Nederland te steunen. Dat middel is het verstrekken van geld om daarmede aan de groote geldelijke offers, welke de verkiezingen eischeu, tegemoet te komen. Verkiezingen verslinden handen vol geld, ei) des te krachtiger zal de actie kunnen worden gevoerd, naarmate men ruimer in staat is de vele kosten te dekken. Al dadelijk willen wij er met nadruk de aandacht op vestigen, dat er geen sprake van is, dat de fondsen voor minder gepaste practijken zouden worden benut, dus in geen geval om door middel van geld rechtstreeks en persoonlijk op de kiezers invloed uit te oefenen Maar voor de gezonde en gepaste propaganda, het voorbereiden van de candi- daturen en voor liet werk op de dagen van stemmen en herstemmen is veel geld noo- dig, zooals o.a. voor reis- en verblijfkosten van sprekers op vergaderingen voor aan plak- en strooibillettenvoor advertentie's om vergaderingen aan te kondigen en de groote advertentie's voor de aanbeveling der candidaten. Op de dagen van stemmen en herstemmen zijn er weer kosten door de controle bij de stembureaux tot het op komen van de kiezers, rijtuigen en auto's zijn noodig om kiezers naar liet stembu reau te krijgen, die anders door gebrek aan tijd niet zouden kunnen stemmen. Voeg hierbij nog de kosten van administratie, portie, telegrammen, enz. enz. van de Hoofd besturen en de besturen der vele kiesver- eenigingen, dan zal het duidelijk zijn, dat iedere bijdrage welkom is en tot het succes kan medewerken". Ondergeteekenden, wie het streven van het Batavia-comité sympathiek voorkomt en dit gaarne zooveel als in hun vermogen is wenschen te steunen, hebben zich veree- nigd tot een Makasser-comité, dat zich ten doel stelt het bijeenbrengen van gelden te Makassar en Omstreken voor het beoogde doel te bevorderen. Ongetwijfeld zullen er onder U, geachte medeburgers, velen gevonden worden, hetzij ambtenaar of particulier, die ervan doorge drongen zijn, dat het gewenscht moet wor den geacht, dat de politiek ten opzichte ook van onze koloniën in andere banen worde geleid. Recente voorvallen zullen U in die overtuiging nog hebben gesterkt. Het is dan ook met groot vertrouwen, dat wij ons tot U wenden, met het verzoek, Uwe belangstelling in den het volgend jaar te voeren strijd op politiek gebied te too- nen en naar Uwe krachten hen te steunen, die den strijd ook voor ons, bewoners der koloniën, zullen hebben te voeren tegen het clericalisme. Geen strijd tegen eenigen Godsdienst, welken ook, of tegen de be staande machten, die ook wij wenschen te blijven respecteeren ten allen tijdeDoch een strijd tegen het thans gevolgde systeem, de samenkoppeling van Regeering en kerk, waarbij het onpartijdige regeeringsbeleid j moet wijken voor partijdig kerkelijk beleid, een systeem, dat naar onze overtuiging op den duur niet anders dan noodlottig kan zijn, ook voor onze koloniën. Het ligt in onze bedoeling de bijeenge brachte gelden ter beschikking te stellen van het genoemde Batavia-comité, dat zich voorstelt, ze weer over te maken aan de Hoofdbesturen der vrijzinnige fracties. Zij, die hunne bijdragen rechtstreeks wenschen te doen toekomen aan den Secretaris-Penningmeester, kunnen gebruik maken van het hierbij aangeboden intee- kenbiljet, hetwelk dan al of niet inge vuld met den naam van den contribuant de bijdrage dient te vergezellen Verder stellen wij ons voor, een week na de verspreiding dezer circulaire, lijsten te doen rondgaan, waarop voor het beoogde doel zal kunnen worden geteekend. Ieder, die iets gevoelt voor de verdedi ging van de vrijheid van denken, voelen en handelen zij met dien steun niet karig Waar op de meeste plaatsen bijdragen ruim vloeien, blijve Makasser en Omstreken niet achter! H. ADELINK, Voorzitter. W. P. DE JONG. Mr. H A. PET. W C..-VAN WIJK. W. H. RETMEIER Secr.-Penningm. Amice Wanneer hier of daar een volksfeest op handen is, kunt ge er staat op maken dat bedelaars en krukkenspringers tot de feest gangers behooren. Deze gaan niet heen om op het feestterrein de «zuurverdiende* pen ningen te verteeren, maar met het doel om hier en daar bij den weg zittende, een «appeltje voor de dorst* af te smeeken. Als het kermis is, ziet ge de ongelukkigen niet zooveel. JJan_zijn het de draaiorgel- mannen. Is het feest ten einde, dan zou ik u raden, nog een poosje te blijven. De arme stumpers vieren feest. Ik heb meer malen gezien, dat men de krukken weg wierp en heel kalm zijn weg ging. Er zit in de bedelaarswereld o zooveel humor en bedrog. Aan dergelijke verschijnselen moet ik in onzen tijd onwillekeurig denken nu men in de Tweede Kamer staat te spreken alsof een dag 48 uren duurt. Ik heb het thans niet over de rechterzijde. Deze houdt zich waardig. Wanneer de mannen der rechterzijde spreken, doen zij het kort, zake lijk. Ik denk bv. aan den heer Aalberse, Nolens, Dr. de Visser, v. Vliet. Alle lof heb ik voor de mannen. De linkerzijde doet mij echter denken aan een kermisboek Allen doen hun best om de zaken te rekken. Ellenlange redevoeringen, waaronder je in slaap moet vallen. En wat de een niet weet, weet de ander. Leest ge echter de verslagen na, dan komt ge tot de ontdek king, dat de heeren wel doen alsof een ander het nog niet gezegd heeft, maar bij lezing blijkt dat andere het reeds hebben gezegd. Welke conclusie daaruit getrokken moet worden Eenvoudig deze. Zij zitten ook te slapen. De linkerzijde heeft eerst de afgevaardigde van Hoorn, nl. de heer de Jong laten spreken, 't Is waar, wat ik iemand hoorde opmerken «tot nu toe was de heer Ter Laan de zeurkous, thans heeft hij een mededinger gekregen. Als ter Laan met zichzelven was ingenomen, zal hij wel nijdig zijn, want de Jong heeft het van hem gewonnen.* Nu noemde ik u slechts éen bij name. Vraagt ge mij wie op deze regel een uitzondering heeft gemaakt, dan zou ik al leen de heer Treub willen noemen. Deze afgevaardigde sprak iets dat door de ande ren nog niet was gesproken. Hem zou ik dus hulde willen brengen voor zijn rede voering. Van alle andere kan ik slechts zeggen, «lood om oud ijzer.* Vervelen wil ik u niet. Ik weet vast en zeker, dat ge mijn brief in het vuur zoudt werpen wanneer ik u trachtte te melden wat A en B en C hadden gesproken. Ge zoudt mij heel spoedig verwijten dat ik niet wel bij mijn hoofd was, dat mijn denk vermogen in de war was, of aan een zenuw ziekte lijdende was. Ik zou het u niet euvel kunnen duiden. En toch zou ik in één brief Wellicht drie of vier keer hetzelfde moeten zeggen, wanneer ik voor waarheid weergaf wat A, B en C hadden gesproken, 't Is me je volksvertegenwoordiging welDe vorige keer heb ik u geschreven dat de heer Scha per een zegelied heeft gezongen op de over winning op de liberalen. Hij heeft niet mis gezien. De rooienhebben feest en doen alsof zij hun tenten in de Kamer hebben opgericht om het feest op hun wijze te vieren. Weet je, wie ze gaarne zouden zien in hun tenten Natuurlijk de mannen der rechterzijde, 't Lukt hun echter niet. Ze zullen lang moeten roepen. De heer Duys sprak laatst op een meeting dat hij zij i stem wat in acht moest nemen, want uren, ja zelfs weken zou hij deze moeten gebrui ken. Ik laat hem schreeuwen. In de nabij heid van dezen kom ik niet. Hem begeer ik niet te hooren. Men moet doofstom zijn om naar zoo iets te luisteren. De feestbe- reiders vangen tot nu toe weinig of niets Weet ge wie echter als bedelaars en sprin gende op krukken, bij de weg zitten Let terlijk alle liberalen. Sommigen staan haast met tranen in de oogen om van de «rooien een goed- woordje te hooren. Van die hui chelarij wil mr. Troelstra niet weten. Hij stoot dit soort bedelaars van zich. Een ander springt op krukken. Daar heb je bv. mr. Tydeman. 't Is een lust om te zién, hoe hij zich verweert om toch de gunst van mr. Troelstra te winnen. Hij hangt met zijn armen op het hout. Wil één voet op den grond houden, doch trekt een gezicht of dat been hem ook pijn doet Hij lijdt bepaald aan reumathiek. Alle leden doen hem zeer. Bovendien heeft hij kou gevat. Hij hoest erg. Heeft verder «kiespijn.* De man is er treurig aan toe. Enfin, die oud- liberaie zal wel spoedig sterven. Weer een stuk van de eens zoo fiere liberale partij ten grave, 't Is hard als iemand oud wordt en aan de deur der «rooien* moet bedelen om op een fatsoenlijke wijze te sterven. Veel barmhartigheid ondervindt hij echter niet. De rooienzeggen wel voor de ouden van dagen te zullen zorgen, de bedelaars en krukkenspringers ondervinden er nog niet veel van. Mr. Troelstra vertrouwt hen niet. Ik kan hem geen ongelijk geven. Ver heel je, dat zij geheel met het program der socialisten in 1913 accoord gaan. Maar dat is het mooie, ze zeggen dat ze met «de rooien* niet willen optrekken. De liberalen zijn brutale bedelaars. Ze schelden op hen, bij wier gratie zij nog leven. Ge kunt het begrijpen niet waar, dat mr. Troelstra het pad der voorzichtig heid bewandelt en met dat soort volk zich niet gaarne inlaat. Hij wil de rechterzijde. Aan tooneelspelers heeft hij niets. En ik geef hem gelijk. De liberalen zijn niet te vertrouwen. Eerst moet de bedelaarsmantel en kruk weg. Dan passen ze in de rooie gelederen. En nu weet mr. Troelstra zeer goed, dat zij tot die daad zullen komen. Als 1913 in het land is, laten zij het schel den op rood na en trekken op onder de roode vlag. Oud-liberaal, Unieliberaal, Vrijz. Dem. en Bronsveldiaan komen van zelf. De afgevaardigde voor Ommen nl. baron Mackay zal moeten mededoen. Of zou hij, om de woorden te gebruiken zelf door hem getelegrafeerd voor de eerste stemming «houd mij niet op met gemeeue praktijken* in dezen in toepassing te brengen Dan moet hij direct bedanken als kamerlid Bij rechts wil niemand hem. Dat eert de rechterzijde. Hij behoort bij de linkerzijde en daar zegt hij niet te willen. Ontvang mijn hartelijke groete, MARNIX. Groote overwinningen hebben de Bulgaren in den voikerenslag bij Luie Burgas behaald, waar 150,000 Balgaren streden tegen htt Turk-che hoofdleger, dat miustens even sterk was. Zonder eenigen twijfel schijnt het Bul- gaarsche leger zelf verbluft over de be haalde resultaten. Het moreele peil der troepen is ze r ges egen niemand twijfelt meer aan den goeden all >op van den strijd. Zij he1 ben inderdaad reeds verdedigings werken voor Adrianopel stormenderhand ingenomen. Hun verliezen zijn in ver houding tot de bereikte resulta'en niet groot. Bovendien zijn de wonden, door het infan'erievuur toegebracht, niet erns'ig, zoodat de gekwets'en weer spoedig aan den strijd kannen deelnemen. Bij de Turken schijnt ook de inlich tingsdienst niet schitterend te zijn, anders zou het niet mogelijk geweest zijn, dat, zooals wij reeds gemeld hebben, een voor Adrianopel bestemde trein in handen der Bulgaarsche voorposten viel. Aan de Earijsche bladen wordt gemeld: De slag aan de Ergene heeft een verloop genomen, zooals dit door den Bu gaarschen generalen staf w»s voorzien. Generaal Di- mitrief, de bevelhebber van het derde Bulgaarsche legerkorps en overwinnaar van Kirk-Kilisse, marcheerde met geforceerde marschen naar Viza, vepschool zich tusschen de be gen en in het woud van lstraDja, aan den rech ervleugel van het Turksche leger, ging vervolgens tot een oustuimigen aanval over. De Turksche minister van Oorlog, Nazim-pasja, was op deze Bul gaarsche beweging voorbereid, maar hield haar voor de haofdaptie van het vijandelijk leger. Da trom concentreerde hij het grootste gedeelte van zijn strijdmacht op zijn rechtervleugel en ging Dinsdag tot een aanval op de troepen van generaal Dimi- trief over Deze had gedurende den ge- heelen dag een zeer moeilijke positie te verdedigen, daar zijn troepen door den haastigen opmarsch vermoeid wa'en en niet zoo talrijk waren als die van zijn Turk- schen tegenstander. Hij wist echter stand te houden, totdat generaal Ivanow, de bevelhebber van het tweede Bulgaarsche legerkorps, die bij Adrianopel opereerde, tijd had gevonden, om naar Luie Burgas op te marcheeren en daar het Turksche centrum aan ie vallen, llet plan van den Bulgaarschen .generalen staf werd hierdoor verwezenlijkt en tevens werd de aandacht der Turken van generaal Dimitrief afgeleid. Generaal Nazim-pasja moest, om niet volkomen van zijn centrum afgesneden te worden en om niet tusscben de Bulgaar sche legers verpletterd te worden, in der h ast terugtrekken, waardoor de Bulgaren over de geheele linie de overwinning be haalden. Verschillende verschijnse en wijzen er op, dat slechts een deel van het Turksche leger volki men vernietigd is, terwijl drie legerkorpsen in goede orde naar de Tcha- talji-linie geretireerd zijn, waar zij de reeds van te voren iu staat van verdediging gebrachte steil ngen kunnen beze ten. Daar zullen zij tevens den verspreiden vleugel van Luie Burgas en V za, bene vens de nog steeds arriveerende verster kingen uit Klein-Azië kunnen afwachten. Het is echter niet zeker, dat het bij Tchalja tot een vernieuwden s rijd zal komen, daar de Fransche minister president Poincaré met den meesten nadiuk en ijver met de groote mogendheden onderhandelt, om een wapenstilstand tusschen de strij dende patrijen tot s and te brengen. Bij de neutrale mogendheden ondervindt hij niet den ainsten tegenstand en o >k Turkije schijnt geneigd, de vijandelijkh den te staken. S'echts de Bulgaren, Serviërs eri Grieken opperen allerlei bezwaren, daar zij alle vruchten willen pluk en van hun overwinning en zich deze niet door een diplomatieke interventie willen laten ont nemen. De stemming in het Bulgaarsche leger, waarmede de regeering rekening moet houden, is voor den opmarsch naar Con- stantinopel. De Bulgaren wensch en ten koste van alles de hoofdstad van het Otto- maansche rijk te bezetten, d*>r de in neming van Constantinopel het einde van den oorlog en haar volkomen overwinning zou beteekeneo, evenals in 1871 dein'ocht der Duitschers in Parijs weinig politieke en strategiche, maar daarentegen een groote, moreele beteekenis had. In het leger der Grieken he -rscht een-~ zelfde stemming. Hier*-betreft het echter de inneming van Saloniki. De 'roepen staan thans 65 K.M. van deze stad ver wijderd. Den moeilijken en gevaarvollen bergpas hebben zij achter den rug. Voor hen ligt nog slechts een vlakte, die geen a

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1