TWEEDE m iet Gonflsi Hert" 1. M. MOERT, Oude Tonge Winterartikelen Zaterdag 2 November 1912 2 Antirevolutionair 279W Jaargang N°. 1812. Orgaan voor de Ziiidltollandsclie en Zeeuwsche Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen en Zondagsblad. Hotel Restaurant Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondageblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland b|j vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. W. BOEKHOVEN. Adyertentiën 10 oentper regel en maal, Reclames NO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en VinaftI« Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groot® letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Adyertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stokken voor de Redactse bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitvever Officieel Gedeelle. Plaatselijk Nieuws. Rotterdam. I R. C. F. T. tl. Opgericht 1835. Prachtige keuze extra lage prijzen. mijne nitgelireide prijscouranten Gemeenteraad. ÏÏITGBVER SOMMELSD1JK. Telefoon Intercoms. No. 2. Dit nummer bestaat uit MILITIE. Miliciens als Verzorgers bij den Rjkspostduivendienst. De Burgemeester van Sommelsdijk vestigt de aandacht van liefhebbers van postduiven, die in het volgend jaar bij de militie zullen worden in gelijfd, op de voor hen bestaande mogelijkheid om te worden opgeleid en aangeteld tot Verzorger bij den Rijkspostduivendienst. Men zie, orn voor bedoelde aan stelling in aanmerking te komen, het aanplakbord. Sommelsdijk, 30 Oct. 1912. De Burgemeester voornoemd BOUMAN. Middelharnte. Den heer J. de Blok alhier is benoemd tot stoker aan de gas fabriek te; Boskoop. Heden Vrijdag is mej. G. van der Weide naar Heusden vertrokken om aldaar als verpleegster werkzaam te zijn in het Diaconessenhuis. Op de gehouden vergadering van de Vereemging het Groene Kruis is tot bestuurslid herkozen den heer A. A. Mijs, tot afgevaardigde ds. Bruining. 't Batig saldo der vereeniging bedraagt f 41.88 en van de wijkverpleging f 237. Wegens het ruwe weder en den hoogen waterstand kwam de stoomboot in plaats van 6 om 8 uur in de kade. Stad aan 't Haringvliet De gas- ketel voor deze gemeente is reeds opge nomen, en hermetisch gesloten bevonden. De inhoud van dezen ketel is 2000 M3. Bij den landbouwer A. v. d Tol alhier zijn er in eokele stukkeu aaidappe- len zooveel slechten dat het de moeite niet oplevert deze vruchten te delven, waar om men ook het land zonder eerst de aard appelen te delven, omploegt, De milicien J. Huizer Dz. is opge roepen om 2 December a s. onder de wapenen te komen. Voor de vrijwillige dienstneming bij de Marine heeft zich in deze gemeente slechts 1 persoon aangemeld namelijk J. v. Bierl. De prijs der aardappelen ia in deze gemeente weer een weinig gestegen. Be steedde men eerst hiervoor f 1.25, Donder dag j.I. werden de aardappelen gescheept voor 1.35. Den Bommel. Tot Gem.-fitter voor deze gemeente, is vanwege de gasfabriek aangesteld de heer M. A. van der Sluijs alhier. Bij het vervoeren van een wagenvracht aardappels van P. Segers, zakte het voor wiel eensklaps ineen. Als geluk bij onge luk was men juist nabij de losplaats, zoo dat men voor overladen gevrijwaart bleef. Ten zijnen nadeele vond W. Lokker Donderdagmorgen een zijner jonge paarden dood in den stal liggen. De Chr. Zangvereen. (mannenkoor) hoopt Donderdag .a.s haar winteroefenin- gen weder te beginnen en wel des avonds ten 6 ure in de consistorie derGer. Kerk. Moge de belangstelling groot zijn VERSLAG van het verhandelde in de vergadering van de af- deeling »Den Bommel* der Zuid-Hollandsehe Vereeniging »Het Groene Kruis* op Donder dag 24 October 1912, des nam. ten 6,30 uur. Uithoofde het vertrek van Dr, H. van der Meer (voorz. der afdeeling) wordt de vergadering geopend door den vise voorz. de heer A. Jongeling. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en onveranderd goedge keurd en geteekent. Daarna leest de secretaris eenige inge komen stukken voor, welke voor kennis geving worden aangenomen. Komt aan de orde: 1. Behandeling van den Beschrijvings brief voor de Algemeene Vergadering. Wordt inzonderheid besproken punt X A luidende De Algemeene Vergadering besluite om ge durende vijf achtereenvolgende jaren een subsidie van f 1000,toe te staan voor het houden van cursussen in kraamvrou wenverzorging .en zuigelingenbescherming. De voorz. meent, dat het geven van die cursussen ten platten lande van zoo uiterst geringe beteekenis zal zijn en stelt voor dat den Afgevaardigde, hoewel deze een blanco mandaat zal worden mede gegeven, op de Algem. Verg. dit punt niet zal steu nen. Z.i. zouden die cursussen op ons eiland moeten gegeven worden aan baak- sters, enz. »die toch immers de kraam vrouwen en zuigelingen beter weten te behandelen dan een dokter. Dr. Laseur verklaart het met den voorz. volkomen eens te zijn, er o.m. nog aan toevoegende dat hij, als plaatselijk genees heer, bij iedere bevalling (wat te Den Bommel nog al eens voorkomt) de noodige wenken geeft in 't belang van de kraam vrouw en den zuigeling. B. De Algemeene Vergadering besluite op de begrooting ]van het dienstjaar 1913 te brengen een bedrag van f 150,voor kosten van onderzoek naar de zuigelingen sterfte in de provincie Zuid-Holland. Hierover een weinig gediscussieert blijkt hiertegen geen bezwaar te zijn. 2. (Punt 4 van de agenda). Benoeming van 1 afgevaardigde en 2 plaatsvervangers voor dë Algemeene Vergadering. Dit punt wordt met onderling goedvin den verwisseld met punt 6Verkiezing Bestuursleden. Aftredend dhr. P. Bisschop, vacature de H,H. Dr. H. van der Meer en J. Kleeuwens. Tot stemmen' overgegaan zijnde, wordt met volstrekte meerderheid van stemmen herkozen dhr. P. Bisschop en gekozen de h.h. Dr. C. J. Laseur en Jhr. C. W. Stern. Genoemde heeren lieten zich deze benoeming welgevallen. 3. Benoeming van 1 afgevaardigde en 2 plaatsvervangers De heer E. Mast geeft te kennen dat hij het wenschelijk acht, eenige personen uit de vergadering candi- daat te stellen. De voorz. zegt, dat in een vorige ver gadering hetzelfde reeds is te berde ge bracht, doch dat de leden zulks niet verkozen. Mocht het echter thans de goedkeuring der verg. wegdragen, dan kon nu nog worden overgegaan tot het stellen van candidaten. De heer J. Woudstra verklaart zich geheel tegen het voorstel Mast en verlangt een vrije stemming. Hiertoe wordt besloten. Op voorstel van den heer Mast, wordt bij acclamatie tot afgev. benoemd: Dr. 0. J. Laseur, die deze benoeming aanneemt. De heer Mast, nogmaals een pijl in de zelfde richting willende afschieten, stelt alsnu voor, bij acclamatie te benoemen tot plaatsvervanger, de heer P, Bisschop. Laatstgenoemde, die het voorstel van dhr. Mast zeer sympathieseert, zegt, met het oogmerk op zijn werkkring, dat hij niet tot plaatsverv. wenscht benoemd te wor den. Hierna gaat men over tot stemmen, doch blijkt dat niemand volsterkte meerder heid van stemmen verkreeg. Teneinde tijd en moeite te besparen, stelt de voorz. voor, om bij acclamatie tot plaatsvervanger te benoemen de h.h. Jhr. Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT 1 en 1.25 Aanbevelend, Baaien en bevers Moltons Flanellen Dekens Japonstoffen Alle soorten cou rante Manufacturen Borstrokken Doeken Chales Truien Sporthemden Broeken Jekkers Mouwvesten In Damesrokken een prachtcol- lectie. VRAAGT stalen ter inzage en overtuigt u dat de prijzen laag zijn VRAAGT monster opzicht en U zult naar Uw genoegen koopen en daar bij zeer voor- deelig Attentie l Dit seizoen in alle maten voorhanden RECLAME-OVERJASSEN gemaakt van prachtige nieuwe stoffen 8 en 10 gulden. Zie verder C, W. Stern en E. Mast. Wordt goedge vonden. 4 Begrooting 1913. De voorz. deelt mede dat de ontvangsten en uitgaven tot gelijk bedrag zijn geraamd, zijnde f222,73, en dat er thans te beschikken is over plm. f 140. tot eventueele aankoop of uitbreiding der magazijn-benoodigdheden. 5. Rondvraag. Komt aan 't woord, de heer Mast. Hij bespreekt in 't kort het voorrecht van Ooltgensplaat, bestaande in het bezitten van een pleegzuster. En hoe wel hij overtuigd is dat het financieel der Afd. niet genoegzaam is om een pleegzus ter voor deze Gemeente te benoemen, stelt hij den voorz. de vraag, of het niet moge lijk zou zijn om in combinatie met de Gem. Ooltgensplaat en Oude Tonge over een pleegzuster te Jkunnen beschikken. Wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Nadat nog eenige discussie is gevoerd over zaken van ondergschikt belang, stelt de voorz. voor ©m Dr. H. v. d. Meer die, tijdens zijn verblijf te dezer Gemeente als voorz. der Afd. fungeerde niet alleen, maar ook zooveel goeds voor haar wist te be werken, te benoemen tot eerelid der af deeling. Applaus. Hierna, niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de voorz. de vergadering. Ooltgensplaat. In de Woensdgg j.I. gehouden gemeenteiaadsvergader'ng, waar van het verslag in een volgend nummer zal geplaatst worden is met 4 tegen 3 stem men afwijzend beschikt op verzoek van de raden der Ned. Herv. en Ger. Kerk om de kermis af te schaffen. De gymnastiek vereeniging >Door oefening krachtis ontbonden wegens ge brek aan deelnemeis. Nieuwe Tonge. Dinsdagavond is alhier de tweede vergadering gehouden tot het oprichten van een afdeeling van het Groene Kruis. ie. Het samenstellen van de statuten en het huishoudelijk reglement. Naar punt voor punt behandeld te hebben werd dit goed gekeurd. 2e. Het verkiezen van het bestuur waar voor briefjes werden uitgereikt. Naar gedane voorlezing blijkt dat zijn benoemd de H H Dr. C. van Gelder J. Overdorp T. Holle man O. Dk. Breesnee en W. van Eesteren. Dirksland. Er staan hier op enke'e plaatsen nog uien in den grond, wat zeker wei als een zeldzaamheid beschouwd mag worden. Ook ziet men op vele akkers nog aardappels rooien. Als men in aanmeiking neemt de groote hoeveelheid bieten, welke nog gerooid en naar hunne bestemming vervoerd moeten worden, is het zeer te hopen dat het weder wat gunstiger moge worden anders ziet het er voor vele land bouwers waarlijk niet te best uit. Vele we gen gelijken thans een moeras. Ook hier is men begonnen met den verkoop van goedkoop buitenlands vleesch a f0,35 het pond. 't Vind echter nog niet veel aftrek. Zaterdag 2 Nov. v.m. 9,30 zal eene openbare Raadsverg. plaats hebben. .Melissant. Door den gemeenteraad is tot secretaris ontvanger dezer gemeente benoemd de heer H Rocij alhier. De gemeente begrooting voor 1913 is vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op f 14996.2s1/;. VERSLAG van het verhandelde in de de openbare vergadering der Gemeente MIDDELHAR- NIS op Woensdag 30 October des namiddags te 2,30 ure. Aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergadering en ver zoekt den secretaris de notulen voor te lezen waarna dezelfde na eene kleine op merking door den heer van der Koogh wordt goedgekeurd. Aan de orde is ingekomen stukken. 1 Een schrijven van Mej. T. Dijkers dat zij hare benoeming als onderwijzeres heeft aangenomen. 2 Een schrijven van H.H. Ged. Staten inhoudende goedkeuring wijziging gemeente begrooting 1912. 3 Proces-verbaal van de boeken en kas van den gemeente ontvanger. De voorz. stelt voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. 4 Een schrijven van de landbouw ver eeniging Middelharnis en Sommelsdijk. 't Welk op verzoek van den voorz. door de Secretaris wordt voorgelezen. De voorz. deeld hierop mede aan den raad om hier niet verder op in te gaan daar volgens inzicht van B. en W. geen motieven wor den aangevoerd om daar nader op in te gaan. De heer Vroegindewei vond wel reden om daar nog eens over te spreken omreden dat voorstel van wijziging van octrooi in de vorige zoo onverwachts is ingediend, dat daar van te voren door de leden geen inzage van is gegeven. Hij is ook niet voor verlaging doch dat 't gelijk gebleven ware. Volgens den voorz. is er niet op in te gaan omreden 't in de vorige vergadering met 8 tegen 3 stemmen is aangenomen. De heer Bom zegt dat als 't op het conficatie biljet gestaan had dat 't dan waarschijn lijk met 8 tegen 3 stemmen verworpen, na nog eenige discussies wordt door den voorz. het voorstel van de Landbouw ver eeniging in rondvraag gebracht en met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Hierna deeld de voorz. mede dat aan de orde is, wijziging van de gemeente begroo ting dat er eenige af- en overschrijving plaats moet hebben 't welk door den secre taris wordt voorgelezen, en daarna goed gekeurd. De voorz. deeld nu mede dat er benoe ming plaats moet hebben van persooneel voor het herhalings onderwijs voor de meisjesschool, en worden hiervoor aanbe volen door den hoofdonderwijzer Smitt van Eek, Mej. Dangerman en Mej. Jongste, 't welk door de raad wordt goedgevonden. Hierna wordt op verzoek van den voor zitter door den secretaris een advies van de gezondheidscommissie, 't welk ingeko men is bij B. en W, voorgelezen 't welk inhield om de woningen staande aan den Oostdijk genaamd de oliemolen, dezelfde onbewoonbaar te verklaren. Daar den eigenaar L. Stapel, deze woningen destijds heeft gekocht voor afbraak om er nieuwe te bouwen. De Voorz. deeld den raad mede dat B. en W. het met de gezondsheids- commissie volkomen eens is, en verzoekt ook daarom den raad deze woningen on bewoonbaar te verklaren, en dat dez» woningen over 8 maanden ontruimd moe ten zijn. De heer Vroegindewei vraagt indien di« menschen dan nog geen andere woning hebben hoe of dat dan moet, waarop de voorz. antwoord, mocht 't zijn dat dit 't geval was er dan nog verlenging van ter mijn gegeven kan worden. Hierna worden deze woningen door den raad onbewoon baar verklaard, en zullen de betrokken personen door den voorz. er mede in ken nis worden gesteld. Als nu is aan de orde benoeming van een lid van de Commissie tot wering yan schoolverzuim daar aan de beurt van af treding is den heer J. L. Vink en worden aanbevolen de heeren J. L. Vink en J. Roeloffs, en wordt den heer J. L. Vink weder herbenoemd. Daar nu aan de orde is de begrooting gasfabriek verzoekt den Voorz. de Com missie daarover haar rapport uit te bren gen en wordt hieraan gevolg gegeven, bij monde van den heer J. J. Slis, en wordt de rekening door de Commissie, behoudens enkele aanmerkingen op enkele posten in orde bevonden en kan zij dezelfde den raad ter goedkeuring aanbevelen. De voorz. dankt hiervoor de Commissie, en wordt door den raad hiertoe besloten. Daarna komt aan de orde gemeente-be grooting 1913. En steld de voorz. de com missie in de gelegenheid daarover haar rapport uit te brengen. De heer Van der Koogh als rapporteur deeld hierop mede dat de commissie den indruk heeft gekregen, dat de begrooting getuigd van een bekrompen voorraad van middelen zoowel van uitgaven als ont vangsten ez. De voorz. zegt hierop dat het voor B. en W. zeer moeilijk viel, in de gegeven omstandigheden de begrooting op te ma ken daar bij zekeren vooruitgrng der ge meente aan den andere ook achteruitgang merkbaar is zooals de visscherij, daar er al verscheidene sloepen weg zijn en ook de »Onderneming* enz. waardoor dit de uit gaven zeer bemoeilijkt om de zelfde ge dekt te krijgen, vandaar dan ook dat de begrooting met de grootste moeilijkheden is sluitend gemaakt. dhr. Slis steld voor of het niet mogelijk zou zijn om voor de noodzakelijkste wer ken een geldleening te sluitenn. De voorz. deeldt mede, daar er nog meerdere geldleeningen af te lossen zijn dat juist de aflossing daarvan 't meeste bezwaar oplevert. dhr. Bom zegt dat door B. en W. alles besteed is aan de nieuwe wegen daar de voorz. daar wel voor te vinden is, maar om de oude wegen in 't dorp, neen dat niet. doch als er maar naar gezocht werd zijn er nog gelegenheden ten over om geld te krijgen, zooals destijds met 't postkan toor, wanneer daar 't oude gasthuis voor verkocht was. En wat zal er nu van 't oude postkantoor worden, zoo maar blijven staan, daar is de burgemeester wel voor te vinden. De voorz. zegt dat hij de beschuldigin gen door den heer Born hem toegevoegt verre van zich afwerpt en verlangt om deze wijze der algemeene beschouwing niet verder voort te zetten, en gaat over tot de bespreking over de begrooting. Toen de

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3