Cenirale Antirev. Vergadering. c Binnenland. Plaatselijk Meuws. Ingezonden Stukken. Ingezonden Ti de eer en de waardigheid vaD Bulgarije hebben mij genoodzaakt de voor de ver dediging van het vasteland gereed staande zonen onde' de vaandels te roepen. Onzt taak is rechtvaardig, gro tsch en heilig. Tn het geloof en de bescherming en den bijstand van d-n Almachtige, breng ik ter kennis van de Bulgaarsche natie, dat de oorlog aan Turkije verklaard is, ter ver dediging van menschelijke en Christelijke rechten. Ik beveel het dappere Bulgaar sche leger den opmarsch te beginnen. //Met de legers van Bulgarije strijden voor hetzelfde doel en tegen denzelfden gemeenschappelijken vijand, de verbonden Balkanstareu, Servie, Griekenland en Mon tenegro. In dezen strijd van het Kruis tegen de Halve Maan, van vrijheid tegen tirannie, bezitten wij de sympathiën van al degenen, die rechtvaardigheid en voor- uitgaug minnen. Mogen de dappere Bul gaarsche soldaten, steunend op deze sym pathieën, de heldendaden van hun vaders en voorvaderen gedachtig zijn, en moge de moed van hun Russische leeraren en bevrijders hen van zege tot zege voeren en thans voorwaarts God zij met ons Is dit geen stuk, dat afgezien nog van andere overwegingen, ons met sympathie voor de Bulgaarsche strijders vervulleu moet? Vergelijk hiermee de snoevende taal van de Osmanen, die strijden voor den roem der Halve Maan en den onder gang van het Kruis gez voren hebben En dan staan de Kabinetten der groote Christen-Mogendheden met bun sympa thieën nog meest aan den kant der Porte De correspondent te Sofia van de Lok. Anz. seint dat kan het verwonderen het manifest van den koning, met zijn krachtige taal, van frases vrij, op de menigle grooten indruk heeft gemaakt. Alle zaken zijn gesloten, en een groote menschen- menigte, voorafgegaan door de Macedoni sche vrijwilligers met hun vaandels stroomt naar de otide kathedraal. Om 10 uur be gonnen de kinkken te luiden en werden de deuren van de kerk geopend om de menigte binnen te laien. Spoedig was de niet al te groote ruimte zoo overvuld dat niemand meer toegang kon krijgen. In de knypta wachtten de geestelijken in hun prachiige gouden gewaden, met den grijzen bisschop aan het hoofd, op de aankomst der koningin, die spoedig ver scheen, onder geestdriftig hoerageroep van de menigte. De koningin begroette den premier Gesjof, den minister van oorlog en andere ministers, de Servische en Grieksche gezanten, kuste het gouden crucifix, dat de hisschop haar vooriiie d en daar. a de hand v n den bisschop. Vervolgens ging zij tot de treden van den ze iel, waar zij staan bleef. Hierna begon de godsdiens'oefening, met zijn wonderlijk harmonischen koorzang. De oude priesters smeekten den zegen af voor 't volk van Bulgarije, voor 't leger en ook voor Rnsland en den Tsaar, voor Servie, Griekenland en Montenegro. Daarna lueid een jonge priester een patriottische redevoering, waarvan de buitenlanders alleen de woorden: Ghris'en, Turken en Islam verstonden De koningin verliet daarna de kerk, gevolgd door de waardigheidsbekleeders, en terwijl de klokken een plechtig slot- accoord lieten hooren, waren de mannen, voor wie de zegen afgesmeekt was, reeds in het gevecht. In alle kerken te Sofia is de proclamatie van den koning voorgelezen. In het leger kamp had ook een groote godsdienstoefe ning plaats, om de zege over de Bul gaarsche wapeneü af te sraeeken. Eenzelfde p echtige dienst zal plaats hebben bij alle legercorpsen die reeds naar het oorlogs- terreiu vertrokken zijn. Ook in heel Servie luidden de klokken van alle kerken, om de geloovigen tot de bidstonden op te roepen voor het succes van het Servische leger. In de kathedraal te Belgrado leidde de metropoliet zelf den dienst. was heden- Het voornaamste nieuws ochtend Uit Bulgaarsche bron wordt gemeld, dat de tegen Adrianopel oprukkende Bul garen Zaterdag de Turken tot voor de forten-linie om Adrianopel terug geworpen en ongeveer honderd gevangenen gemaakt hebben Verder wordt uit dezelfde bron bevestigd, dat een kolonne van Serviers en Bulgaren, na Dzjoemaja genomen te hebben, naar Koemanowa, aan de spoorlijn van Wranja naar Uskub, optrekt en d»t de Serviers Prisj'ina, in de provincie Kossowo, bezet hebben. Daartegenover staan de volgende berich ten van Turksche zijdeDe Turksche troepen hebben de Bulgaren, die naar Kirdzjali, in het Rodope gebied, oprak'en, teruggeslagen en hun trnstige verliezen toegebracht. De Turken hebben Zaterdag de belangrijke strategische stelling Harman Tepe op Bulgaarsch gebied genomen. (Een Reuter telegram uit Sofia logenstraft echter uitdrukkelijk alle Turksche berichten over het bi nenrukken der-Turken en het bezetten van strategische pun'en op Bul gaarsch gebied. De Turken, zoo besluit het telegram, trekken onophoudelijk op Adrian pel terug). Het Grieksche leger in Thessalie heeft, volgens een te'egram uit Athene, de hoog ten om de stad Elassona en daarna die stad zelve bezet en de Turken vcmr zich uit gedreven. De Grie1 en zonden slechts 13 gewonden verloren hebben. In Epirus, in den Zuidwestelijken hoek van Turkije, zijn Grieksche troepen een brug over de rivier Arta overgegaan en hebben de hoogten van Grimbowo beze*. In de kathedraal te Athene is de over winning van het Grieksche leger met een pont ficale mis en een dankdie' st in tegen woordigheid van den Koning en van de gezanten van Italië, Bulgarije en Servie ge -ierd. Uit Bulgaarsche bron wordt ver zekerd dat het bombardement van Warna door de Turksche vloot geen schade heelt aangericht. De Turken hebben Warna nu twee keer gebombardeerd. De Turksche vloot blokkeert de kust bij Warna en Boergas. De Bulgaarsche regeeriig heeft de kustlichten laten dooven. De Grieksche vloot heeft, vo'gens een telegram uit Turksche bron, voor het eiland Tenedos, niet ver van den mond van de Dardanellen, een be'.oogiug ge houden en daar een landingsdivisie aan wal gezet. Volgens een telegram uit Cetiiije, dus uit Montenegrijnsche bron, hebben de troepen van generaal Woekotits Plawa ten N.W. van Guesinje, in de Turksche pro vincie Kossowo, bezet. Een later bericht uit Podgoritsa meldde ook de inneming van Goesinje. De Montenegrijuen rukken na de Turken verstrooid te hebben thans op Dzjakowa aan. In bet Zuiden bereiden de Monteuegrijnen etm beslissenden aanval op den berg Tarabosj, den sleutel van Skoetari, voor. De Bnlgaarsehe minister-president logeu- straft de geiuchfen, dat Roemeni geneigd zon zijn zijn onzijdigheid op te geven. Ommen. Bij de Maandag in het district Ommen gehouden stemming ter vervulling van de vacature-Kuyper zijn 7040 geldige stemmen uitgebracht, over de verschuilende candidaien verdeeld als volgt Mr. D. Fock (U. L.) 1406 A. B Klee- rekoper (S. D. A. P.) 306, baron JE. Mackay (Chr. Hist.) 1888 en mr. H. v. d. Vegte 3440 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de Keren Van der Vegte en Mackay. Ter vergelijking laten wij de cijfers van de verkiezing m 1909 volgen. Van de 7250 geid ge stemmen verkreeg dr. A. Kuyper er toen 4141 en de heer H. W. Teeselink (U. L.) 3t09. De Centrale hoopt D. V. Woensdag 23 October 's middags 3 uur te ver gaderen, in het Geheelonthouders kof fiehuis. Ti ouwe opkomst gewenscht met de vrienden uit Zeeland. Iedere kiesv. zende haar Alge vaardigden. De Secretaris J v. d. WAAL. Sommelsdijk. Naar'wij in het Prote- stautenblad lezen hoopt prof. dr. B. D. Eerd mans uil Leiden Vrijdag 22 Nov. alhier op le treden met een rede; waarna dan definitief een afdeeiing der VereenigiDg van Vrijz. Her vormden in Goeree en Overvlakkee kan worden opgericht. Tijd en onderwerp zuilen worden bekend gemaakt. - Vrijdagmiddag werd het zoontje van den landbouwer Jn. Nipius zoodanig door een houd gebeten, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aan H. Kattestaart is ontslag uit den dienst bij de Militie verleend wegens gebreken ontstaan buiten den dienst. Door den landbouwer C. Buijs, alhier is een perceel tuingrond, gelegen aan de geprojecteerde straat Langeweg Oostelijken Achterweg en toebehoorende aan C. van Oorschot aangekocht om er een woning op te bouwen. Middelharnis. Zaterdag terwijl de zoon van M. van Markenstein uit Oude'Tonge bezig was om een siuk vleesch aan den haak te hangen in den winkel alhier van de Wed. P. van Markestein had hij 't on geluk dat de vieeschhaak hem dwars door de dikte zijner hand ging en hij zich bloe dend verwonde. Maandagmorgen had alhier een on gelijk plaats dat ernstiger gevolgen had kunnen hebben en daarom betrekkelijk nog goed is afgeioopen. De gebrs. J. en A. Boeter stonden met hun 2 opperma nen A. C. Konmg en M. Auperlé op e ne smi ling te werken, toen er op 't onverwachts iets brak en zij allen naar beneden storten. A. Boeter werd opgenomen met gebroken been, J. Boeter bracht het er met enkele schrammen af aan zijn been A. C. Koning bekwam een gapende wond aan zijn hoofd en bezeerde zijn been. Doch M. Auperlé bracht 't er gelukkiger af, die bekwam hoe genaamd geen letsel. Terwijl de vrouw vaD A. Knyenberg bezig was met het afzemen der ramen, viel zij met haar hand door een der ruiten, waardoor zij eene ernstige wonde bekwam en geneeskundige hulp noodzakelijk was. -Maandagavond is het stuk bouwland van den heer J. v. Prooijen, groot 3 gem. en 265 roeden afgemijnd door den heer D. Hartogs Jz. alhier voor f862 per gemet te zamen f3342. De collecte welke Zondagavond ge houden is in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de Zending onder Israel te Atssierdam heeft circa f 10 opgebracht. Door den k< rkeraad der Ned. Herv, Kerk alhier zal deze week een aanvang w uden genomen tot het inzamelen van de oogstcollecte langs de huizen. Aan de loteling H. van Beek is verlof verleend om deel te nemen aan het examen van militaire bekwaamheid, 'iwelk gehouden zal worden op 12 Nov. a.s. te Delft. Als een bewijs dal er in de Haar lemmermeer groot gebrek aan werkvolk is, kunnen wij melden dat er Maandag van uit die streek een boer alhier werkvolk aanwerfde tegen 5 gulden per dag. Stad aan 't Haringvliet. Ook in deze gemeente is men druk bezig met de aansluitingen voor het gas Thans ligt de geheele Voorstraat opgebroken. Nu het puntje bij 't paaltje komt, sluiten bijna allen aan, uitgezonderd nog enkele cor.cer- vatieven. Ook de gashouder zal spoedig geheel klaar zijn. Meldden wij in het vorige nummer dat alhier het eind deter maand de heer Bruinwold Riedel uit Amsterdam zou komen spreken, nader vernamen wij, dat het doel dezer vergadering is, om te komen tot oprichtiDg eener afdeeliDg der Maatschappij »Tot nut van 't algemeen*, ter einde te geraken tot het stichten van een bewaarsschool in deze gemeente. Als bewijs dat er van de eerste peëen- levering diuk gebruik is gemaakt door de landbouweis, moge zeker wel als bewijs dienen, dat na het verstrijken van dien ter mijn aan de fairbank reeds 3000,000 bieten gewogen waren. Over 't a gemeen vallen deze producieu zeer mede. Oen Bommel. Voor belanghebbenden zal de ge'egenhetd tot inenting en herinen ting zijn opengesteld op Zaterdag 26 Oct. a.s. des voorm. ten 10 ure. Aanmelding moet geschieden bij den plaatselijken geneesheer. Vergadering der afd. »Den Bommel* vau de Zuidh. Vereeniging »Het Groene Kruis*, op Donderdag 24 October 1912, des avonds ten 6.30 uur, in de zaal van dhr. D. Mooijaart alhier. Bij het verrichten zijner werkzaam - heden had H. Wolfert het ongeluk zijn duim zoodanig te klemmeD, dat ze deerlijk vei wond werdt en onm.ddelijk verbonden moest worden. Ooltgensplaat. Als deelnemer aan het ,n November a.s. af te cetnen examen 'er vei krijging van een bewijs van voorgeot- fendheid heeft zich aangemeld de loteling K. Korteweg. Dat de zangvereeDiging >Van onge noegen vrij* zich in bloei mag verheugen, blijkt hieiuit, dat in zeer korten tijd 12 nieuwe leden zijn toegetreden. Oude Tonge. De zoon van den land bouwer F. van Noord had het ongeluk met zijn arm tusschen een muur en een koe zoo gewrongen te geraken, dat dn lichaamsdeel gekneusd werd. Deze week loopt '1 liggen der binnen- geleidingen der gasfabriek af, daar naar men verneemt de volgende week ds aangeslotenen met gas zullen verlicht wordeD. Wed. J. Vervloet viel zoodanig van de trappen dat geneeskundige hulp moest ingeroepen en deeriijk aan het aangezicht gewond werd. Als een bewijs dat 't tegenwoordig alhier een goeden tijd voor den werkman is, bewijst dat suikerbieten f 30 kosten van rooien per gemet en verscheidene aardap pelen f 1per mud, wat ouden van dagen nooit hebben beleefd. Dirkslaitd. Tegen L. v. B. is proces verbaal opgemaakt wegens het doen ver richten van veldarbeid door kindeten be neden 10 jaar. Maandag staakten hier de bietendragers het werk. Zij vroegen hooger loon, en wilden dit gebracht hebben van 35 op 45 ct. per last. Met verhooging van 5 ct. per last werd het wetk hervat. Het gebrek aan arbeiderswoningen duurt nog steeds voort. Aan de Secretarie- weg, waar weder een 4'al gebouwd zullen worden, melden zich reeds ongeveer 20 huurde<s aaD. Goedereede. Alhier komen enkele ge vallen van vlekziekte onder de varkens voor. De vorige week verloren de gebrs. van Splunteren, bij het uitoefenen van hun visschersbedrijf, hun net, met sprankels, koppen en tocht, te samen een waarde van ongeveer f 150. Ouddorp. H. had verleden week het ongeluk dat hij met een wagen aard appels in een sloot viel. Met zeer veel moeite kon dat zaakje op het droge gebracht worden. De schipper A S. kwam deze week op eene morgen tot de ontdekking, dat zijn vaartuig ten deele gezooken was in de haven alhier. Met het rooien van bieten en cichorei is men thans hier in vollen gang. Wat de cichorei aangaat, daarvan wordt meer aangevoerd als ten vorige jare. Dat gewas schijnt zeer mee te valleD. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zfin, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. DE LANDBOUW ONDERLINGE. P.tt.C. „OVERFL1KKEE". Zoo is dan eindelijk de „Invaliditeitswet" in de Tweede Kamer in behandelijk geno men 21 jaar geleden; althans op 15 Sept. 1891 werd ze in de toen uitgesproken troon rede in uitzicht gesteld en thans vreezen wij zal haar lijdensgeschiedenis aanvangen. De Directie van de L O. deed een goed werk met de leden van de P.O.C.'s een boekje toe te zenden„Als de Invaliditeits wet aangenomen is" door F P. Evertzen daaruit blijkt dat 't ontwerp 394 artikelen telt, waarvan vele lang en ingewikkeld zijn, voorts blijkt daaruit: Als de wet aangenomen is le. dat iedere landbouwer hoe klein ook, als hij een arbeider in dienst heeft, al is het ook maar één enkele dag door de wet als werkgever wordt beschouwd 2e. dan krijgen al die boeren en boertjes van den raad van arbeid een bekend making, die zij binnen drie dagen na de uitreiking aan moeten plakken aan de hoofddeur en in eéu der arbeidslokalen 3e. dan ontvangen alle landbouwers groote en kleine een staat, waarop hij behoorlijk lees leesbaar moeten invullen de personen, die bij hen in dienst zijn. Ook de dienst boden. Dezen staat moeten zij 14 dagen daarna terugsturen 4e. dan moeten al die boeren de premie betalen, maar zij moeten öök de helft dan weder van het loon van de arbeiders, dienstboden, koe wachters e.d. afhouden 5e. de boeren moeten als dat nader bepaald wordt, het geld van de premie regelmatig opzenden, en an-""' ders moeten zij bij elke betaling van lederen arbeider op een kaart een zegel plakken, en op dat zegel een datum opschrijven 6e. wordt voor de arbeiders bepaald dat voor hen in geld dus geen zegels zal worden betaald, dan zijn alle boeren verplicht steeds binnen 3 dagen nadat de arbeiders bij hem in dienst kwamen aan den Raad van arbeid schriftelijk aangifte te doen. En zoo voort. (Onzen lezer zal wel al tevreden zijn). Alle bovengenoemde bezigheden zijn op een fabriek al bezwaarlijk genoeg, al houdt men daar kantoor en veelal klerkendoch geven aan een boer allerlei administratieve moeiten, waarop hij niet gesteld is en die men hem ook feitelijk niet moest opleggen maar nu is 't gekkeais de landbouwer en arbeider jaren iang trouw en eerlijk hebben betaald dan schijnt de administratie zóó veel te kosten dat er voor een 70-jarig werkman, die 54 jaar lang f 6,48 per jaar heeft betaald slechts een weekloontje over schiet van f 2,80 per week. Wij vertrouwen dat U 't met ons eens is, dat de administratieve rompsplomp en de geldelijke opofferingen, lang niet in over eenstemming zijn met de uitkeeringen, en de Landbouw Onderlinge een dergelijke verzekering onder staatstoezicht veel een voudiger en veel beter zelfen daardoor ook goedkooper zou kunnen uitvoeren. Dan mogen wij U er ten slotte nog op wijzen dat als die wet eenmaal aangenomen is, de boeren en hun arbeiders eenvoudig heb ben te betalen en verder niets hebben te vertellen. Als U niet wilt dat dit binnen zeer korten tijd 't geval is, zonder dat gij allen groote en kleine boeren duidelijk hebt laten blijken dat gij méér wilt zijn dan een gewone belasting machine wend U dan tot ondergeteekende om inlichtingen. Melissant, 16 October 1912. A. W. KEIJZER, Secretaris. Lectuur. God is de Schepper van alles. Met dat alles heeft Hij Zijn doel, al 't bestaande heeft een bestemming. Zoo ook de mensch. Niet wij bezitten een zeggenschap over ons. De Heere is onze Wetgever. Van Hem ont vangen we de levensregelen, neergelegd in Zijn Woord. Onze bestemming is om als Christenen voor ons zelf en anderen te leven. Hooger nog. Om den Schepper en Herschepper door het nauwkeurigst beoefenen van die wetten te verheerlijken. Voor 't grijpen liggen ze niet, moeten onder Gods leiding gezocht en gevonden worden. Dit vereischt derhalve studie. Bij onze geboorte wisten we niets. Langzamer hand dringt het doel van ons bestaan de kinderziel binnen. Zet het zich bij 't op groeien aan het steeds vermeerderen van die kennis, die de reden van het doel van het bestaan verheldert. Omdat het opsporen van die levenswetten nadenken vereischt, is ieder hiervoor niet in staat, Gebrek aan aanleg, tijd en helaas ook aan lust rangschikken we onder de meest voor de hand liggende oorzaken. Daarom belieft het den Heere in Zijn liefde om hier en daar mannen te begiftigen met tijd en talent, om dit voor de menschheid te doen. De vrucht van hunne studie bie den ze aan in boeken, couranten, brochure's. Wij aanvaarden ze dankbaar, al is 't ook feilbaar menschenwerk. De mensch bezit een verstand en een gemoed. Ging het bovenstaande over de verstandsvermeerdering, zoo dient, om niet eenzijdig te zijn, ook het gemoed gevormd. Een schip, aan den eenen kant belast, zinkt. In 't leven komen we gedurig in aanraking met het terrein der barmhartig heid. Worden we geroepen om zacht en liefderijk op te treden. God gaat ons zoo voor. Gerechtigheid en barmhartigheid vloeien saam op Golgotha. Niet een kan gemist worden. Verstand zonder gemoed maakt koude, berekenende menschen, ge moed zonder verstand is de moeder van allerlei dwaling. De jeugd dient derhalve naar verstand en jemoed ontwikkeld, opdat ze als vol wassen personen aan de levensbestemming kan beantwoorden. De taak der ouders ligt dus hierin opgesloten. Onophoudelijk ziju ze hiermee bezig. Tot het huwelijk hunner kinderen. Ofschoon de opvoeding dan nog niet voltooid is en nooit voltooid zal worden. Aangezien door de beschreven oorzaken de ouders niet bij machte zijn, om de vor ming geheel op zich te nemen, dienen ze hulp te hebben Op welke wijze die ver schaft wordt, is reeds aangegeven. Doch ook de wereld tracht door boeken, enz. de jeugd voor haar beginselen te winnen. Onze huisvaders en -moeders moeten derhalve voor de kinderen kiezen, wat vruchtdragend is voor de christelijke vor ming. Al wat in gedrukten vorm 't huis binnenkomt, moet eerst door de ouders onderzocht. Wat een opbouwenden christe- lijken geest ademt, mag blijven. Ook hier geldt de regelvoorkomen is beter dan genezen. Onkruid uitroeien is moeilijk werk. Een kind is zoo vatbaar voor indrukken neemt alles voor waar op. Dit laatste toont ons de eenvoudige oprechtheid der jeugd. Kon dit maar zoo blijvenHelaasde koude, zelfzuchtige wereld zal straks menig kind leeren .het buitenste naar binnen te doen, zich te maskeren. We verbannen dus alle romans, nagenoeg alle. Ze zijn prikkel lectuur. De kinderen meenen dat 't in de werkelijke wereld ook zoo gaat, trachten er naar te doen. Worden belust op de in romans beschreven avonturen, verkrijgen een geprikkeld zenuwgestel, eene leeswoede, zoodat de inhoud dier boeken hoofd en hart zoodanig vervult, dat er voor ander nuttig werk weinig of geen tijd overblijft. Op ge voelige wijs bemerkt die jeugd, dat de werkelijke wereld en die der verbeelding raar met elkaar in botsing komen. Vrage hoeveel christelijks zit er in? Ook boeken, waarin listige zetten met ijver worden aangeprezen, beoogen geen vorming, voor de jeugd vereischt. AI zulke geschriften zijn kwade voorgangers. Neen, wie zijn kinderen op de rechte wijze be mint, geeft andere stof. Een uitnemend begin is het laten lezen van traktaatjes. Zonder opzet toch denkt een kind, dat b.v. de uitreddingen Gods, in den Bijbel verhaald, op die wijs niet meer gebeuren. Die tijden zijn zoo veraf, die toestanden zoo vreemd, 't Kleine voor stellingsvermogen van een kind kan dat alles slechts inet moéite bevatten. Hebt ge wel eens Zondagsschool gehouden En gemerkt, welke eenvoudige woorden en vergelijkingen ge moest maken, om voor de jeugd begrijpelijk te zijn Welnu, neem dan de proef Da een deugdelijke voorberei ding en vraag een der kleinsten, of meer, eens om het vertelde voor u weer te ver halen. Daarom zijn die traktaatjes zoo goed, want ze leeuen zich voor bespreking, indien iets niet duidelijk is. Te veel soorten van denkbeelden roert men er niet in aan. Alles groepeert zich het eene middelpunt: Gol gotha. De inhoud dier geschriftjes wil een bewijs leveren, dat de Godsgedachten, door de geleerden in regels gegeven, onder alle tijden en omstandigheden dezelfde zijn, ge lijk aan die van den Bijbel. Bij 't verder opgroeien kiezen de ouders boeken met christelijke verhalen. Niet van die opgesmukte, 't Ware te wenschen, dat de boekjes, die verschijnen tegen onze feest dagen, steeds ware verhalen bevatten, ge lijk dit met de traktaatjes zoo dikwijls het geval is. Het ware maakt indruk. Ieder ouder zal opmerken, dat een eenvoudig waar verhaal meer treft dan een prachtige vertelling. Bovendien levert onze pers nog wel andere christelijke boeken. Men vrage om voorlichting b.v. aan predikant en "3h- derwijzer. Nog later moet de courant boeien. De eerste stukken, waarin onze politiek en onze vraagstukken behandelen, dienen ge lezen en bestudeerd. Wanneer de stellers dezer artikelen zoo mogelijk vreemde woor den gebruiken of ze vertolken, maken zij den inhoud meer genietbaar. Die inhoud verrijkt de kennis, geeft nuttige wenken^ voor 't gemoed. Ook mag stichtelijke lec tuur niet ontbreken. Zoo wordt de jeugd meer én meer toegerust, om aan hare be stemming te voldoen. Natuurlijk moet God de middelen zegenen. Geen ouder vergete ook in dezen 't gebed voor zijn kroost op te zenden. Door bovengenoemde oorzaken is het nu eenmaal zoo, dat de huiselijke opvoeding niet voldoende is. De juders zijn niet bij machte om die te voltooien. Toch bezitten zij in hunne levenservaring een voor hunne kinderen zeer gewaardeerden schat. Die kunnen laatstgenoemden nooit in boeken opdoen, hoezeer ze ook op ervaring gegrond zijn. Geen ontwikkeld jongeling zie daarom ooit met min of meer geringschatting op zijn ouders neder. Het tekort in huis moet dus aangevuld. De jongelingen, en ook wel de meisjes, zoeken hulp bij elkander, voorgelicht door degelijke geschriften. Zoo zijn de jongelings- en meisjesvereenigingen ontstaan. Die ver- eenigingen moeten diensvolgens een biblio theek bezitten. Jammer, dat die wel eens schraal van boeken is voorzien. Ouders schroomt niet uwe gaven daarvoor af te staan, ge bevordert uw welzijn en dan van uwe zonen en dochters. Waar ge hun het dagelijksch brood des lichaams schenkt, zult ge toch ook niet aarzelen, om het hoogere zielevoedsel te doen aanschaffen. Na de boeken de brochure's en de vlug schriften in de ouderlijke woning. Deze vereischen nogal eenige studie, wijl ze onderwerpen behandelen, die, hoewel zeer waard gekend, meestal wat buiten onzen gezichtskling valien. En toch bevatten ze heel wat degelijke, leerzame stof. ÉN Niet daarom van in courant eerste Van ie om abo gaan, d of daard Want geld la beelden Vooreei een nei gen on Jezus' tegen IV eigen o We mo lezers door op Bezien naamd feuilleton welks Geen re men, 01 heeft, c achtige schouwd lijnen Christus met zul uitgever neutraal volgartik en er is sing te neutraal kwetsen Zoo, Ie een gezi een po onmisbar Niet w vermoeid uit gev leugen immers waarhei te lezen zoo of gehandel 't leven Zie, hartighei uitgangs Onze udagin énigte Een dei niet vel onze ze Neemt schriften goedkoo Toch w- aangetro dient m opofferi de Spie hoe mee wordt, in 't Schelde Zoo nieuwe overnem in Jon Men ac een inh standpu f Voedi allerlei gading liartelus Dit de ver' elkaar voor on die lee om hen tig stre blad 't het niet een ver kan b.v worden trekken de ma- gevoel om de behoort Laten gelijke, het klei kennis Beginne van bo bliothee voorzie lijke, ch vorm o Meni en ge zo zonen lingen Kerk e* medebu geestelij Oude om uw Ziet me als lee jeugd indrukk maar G rekensc Van binneng st. Joh wen M Slis na verkoel A De I

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 2