Woensdag 23 October 1912 voor de Zuidhollandeelie en Zeeuwsclie Eilanden, "47,u> Jaargang N". 1809 A ntirevo l Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. SOMMELSD1JK. in en buiten de Kamer. Buitenland. De Bato-Oorlog. Deze uoürant verschijnt eiken Woensdag sn Zaterdag Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. niet Zondagsblad 75 Cest. jf zonder 50 Buitenland bij rooraitbetaliilg met Zondagsblad ƒ7,50 zonder ƒ4,50 par jaar, ifzemderlijlte nummers 5 Cent; Met^ Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. Ho. 2. I AdveztMEd.ëïs Hl eentper regei en 4/s maal, i&eoiamas So per r©gei. J Boekaankondiging 5 Oant per regel en 4/j maai. 1 Dienataanvragen en Blanstaattbiedingen 50 Oent per plaatsing. Groote letters en vignetten borden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën morden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. %!8e stmkken voor «Sr iteiiaf-fiH oenteod, idvertentiêo e» verdere JkdlniSfilstrat.te franco toe te %enOe«i aan «let» &Tit«rever Mr. Borgesius. Een paar dagen geleden werd in de Kamer door mr. Treub, gevo'gd door den voorzitter en minister Talma het ieit herdacht, dat mr. Borgesius sinds 1877 zitting had. Waardeerende woor den werden gesproken en ook in de woning van den jubilaris stroomde het van de kopstukken der Rechtsche en Linksche partijenuit vroegere districten, kaartjes en telegrammen, 't Is ook een herdenking waard en j[4;n waardeering. Niet, dat we de be ginselen waardeeren, waar deze Staats man uit leeit: de door-ons steeds te bestrijden liberale beginselenin geen geval: deze zijn voor 't Land in de vroegere treurige opvatting van uit sluitingen en negeering een ramp ge weest en ze zijn 't nog in de misken ning van God Almachtig in 't openbare leven en de veel te hoog aangeslagen beteekenis der Rede voor 't geestelijk, zedelijk en godsdienstig leven van ons Volkmaar wel mogen we waardeeren den ernst waarmee zoo'n strijder voor die beginselen optreedt Als 't blijkt, dat zoo'u Staatsman 35 jaar voor een ideaal strijdt zij 't ook ons vijandig; als 't blijkt, dat hij dit met energie doet, uit liefde voor zijn volk en par- tijgenooten als 't blijkt, dat geen offer hem te zwaar, geen toewijding hem >te groot is om dat ideaal te bereiken, dan hebben we respect voor 200'n Staatsman. En blijkt dan daarenboven, dat zoo'n man op de neutrale zone gekomen, dat iswetten indient zon - der bepaalde liberale kleur, maar toch voor Land en Volk uitstekend werkend als Ongevallenwet, Gezondheidswet enz dan verdient zoo'n Staatsman eere. Over zijn fouten in zijn Kamerloop baan en in zijn ministerieel leven zwijgen we niet op zoo'n dag; ze zijn aan te wijzen. Maar de hoofdzaak blijft, dat mr. Borgesius een lange rij van jaren al zijn gaven en talenten heeft besteed om zijn doel te verwezenlijken; zijn ideaal te bereiken en Nederland gelukkig te maken naar zijn inzichten. Zoo iemand verdient eere. En 't verblijdde ons, dat ook van Rechts blij Ken van sympathie voor dezen veteraan in de politiek, voor dezen grijzen staatsman vloeiden. Verschil van beginselen sluit geen waardeeriDg van den persoon uit. En mr. Borgesius was een Persoon lijkheid met welomschreven program Vijf ?aar zitting. Krijgt de Commissie voor Grond wetsherziening haar zin, dan zal een Kamerlid in gewone omstandigheden (sterven en bedanken uitgesloten) 5 jaar zitting hebben. Ze wil art. 85 voortaan aldus lezen: »De leden der Tweede Kamer worden gekozen voor vijf jaar«. Thans is de zittingsduur 4 jaar. Waarom die vermeerdering mei één jaar? Zij zegt: Verlenging van den zittingduur met één jaar zal rus- tigen en gestadigen arbeid bevorderen. Zoowel aan Ministerie als Kamer is thans naar den gewonen gang van zaken een tekort tijdsbestek toege meten. Ziedaar de simpele toelichting. Men kan in 5 jaar rustiger werken dan vier. Om de waarheid te zeggen voelen we voor die wijziging totaal nietsen nog sterker gesprokenwe staan er tegenover. Het is een nuchter feit, dat iemand, die 5 jaar over een zeker program mag werken, niets meer uit voert, en waarschijnlijk nog minder doet, dan iemand, die zijn tijd noodig heeft. Vijf jaar, denkt de Minister, 't is nog lang dag'k laat violen zorgen 'k heb nog volop den tijd5 keer 365 dagen. Maar vier jaardan is 't aanpakken, natuurlijk, al is 't program uit den aard der zaak ook één en een kwart maal zoo klein. 't Is op alle gebied bewezen door de ervaringGeef aan geen mensch te veel tijd, want dan gaat ie lijntrek ken. Maar krimpt den tijd in en 't wordt haastje, rep je. En of dan de uitslag in dit laatste geval slecht is In geen geval slechter dan bijdelijn- trekkerij. Meestaljis dan gauw goed, omdat 't moet. We betreuren het, dat de Commis sie met die verlenging gekomen is. En stel je daa enboven eensvoor.dat je dan 5 jaar met een Liberaal Ka binet moet zitien, terwijl nu maar vier Goeje menschen, je ziet zoo'n Kabinet liefst geen dag en geen uur en dan 5 jaar er mee opgescheept; je z iu er kippenvel van krijgen, al was 't midden in Augustus. Neen 1 geen vijf jaar 4 is al voor een lib. Kabinet 4 te lang. Gezinshoofdenkiesrecht. Zoo gemakkelijk het is om van socialistisch standpunt het algemeen kiesrecht te bepleiten, zoo gemakke lijk is het ook voor den Antirevolu tionair om het gezinshoofdenkiesrecht te bepleiten. De twee standpunten staan vlak tegenover elkaar, de klove is principieel; en bij principieel ver schil is; de uiteenzetting van dat ver schil altijd het gemakkelijkst, 't Ge- zinshoofdenkiesrecht verdedigen we op grond hiervan, dat, aangezien een Volk niet kan bestaan dan uit, noch kan voortbestaan dan in en door ge zinnen en derhalve in het. gezin is te zien het natuurlijke, blijvende orgaan, waardoor het maatschappelijk volks leven zich in de eerste en voornaam ste plaats openbaart, de Overheid, waar het geldt de samenstelling van de vertegenwoordiging van dat uit gezinnen gevormde en s eeds zich vormende volk, die natuurlijke, orga nische formatie niet mag voorbijzien. Waarna het gezin vertegenwoordigd wordt door zijn hoofd, volgt daaruit, dat, de uitoefening van het kiesrecht aan het gezinshoofd als zoodanig be hoort te worden gegeven. Daar staat nu tegenover het Socia listische standpunt, dat het Volk be staat uit menschen, uit menschen in en buiten 't Gezin, los van 't Gezin vaak en dat deze allen voelende den druk der Wet en den last van 't staatsleven, ook allen zonder onder scheid tot de stembus geroepen moeten worden, om met 't stembriefje te pro testeeren óf'als man, óf als vrouw, óf als jongmensch of als jongedochter tegen de huidige kapitalistische samen leving. Zoo staan de partijen lijnrecht tegen over elkaar de één gaat van het Ge zin uitde andere van het individu in den Roofstaat. De een van 't orga nisch verband, dat God de Heere zelf legdede ander van het mechanisch verband, dat de haat tegen 't Kapitaal vlecht Daarom is 't antirev. streven naar gezinshoofdenkiesrecht ook veel beter; innerlijk sterker en in de toe komst voor 't staatsleven ook veiliger. Amice Zie zoo15 October is men begonnen aan de wet, regelende de nooden der in validiteit. Het is een pak van mijn liart. Ge weet dat men van liberale zijde alles heeft aangewend om uitstel te verkrijgen. Toen min. Talma oorspronkelijk eerst de ziektewet wilde behandelen, schreeuwde men van die zijde, dat eerst de kwestie van ouderdom ter sprake moest komen. Daaraan bestond schreeuwende behoefte. Hu min. Talma tijdelijk de ziektewet laat rusten, en invaliditeit en ouderdom indient, is het weer niet naar den zin van het liberale element in de Kamer. Geen wonder. Ze willen van een christelijk cabinet letter lijk niets. Ze verschuilen zich achter de leugen, dat ze zich in deze kwestie nog moeten inwerken. Ik denk echter als gij in uw zaken n(et meer ijver en doorzicht betoonde, het vreemd zou gaan. Stel je voor dat in 1891 het in de troon rede reeds heette „maatregelen tot verze kering van het lot van oude of verminkte werklieden zullen worden voorgesteld". In 1893 verklaarde het ministerie Tienhoven- Fok dat „met kracht de hand aan den arbeid was geslagen". Ik noem u alleen dit jaar. Telkens na dien is deze kwestie in de Kamer ter sprake gekomen, en nog bleef het wachten, wachten, wachten De liberalen verklaren thans dat bet in hun brein nog duister is. ik geloof bet graag. Erg helder is het bij hen nog nooit geweest. De domheid is op hun aange zichten te lezeu. De verstgevorderden onder de liukergroepen n.l. de socialisten beleggen zelfs protestvergaderingen omdat alles zoo onvoorbereid* is. De bewusten klap pen natuurlijk in de handen. Snapt gij het Aireede 1891 werd het vraagstuk als »dringend noodzakelijk te zijn« verklaard. In 1912, dus circa 20 jaar na datum, moeten de heeren nog studeeren of protes teeren tegen overhaastige behandeling. Eerlijk gezegd, ik wist niet dat de.voor- uitstrevenden zoo verregaa d achterlijk waren Ik snap het met den besten wil van de wereld niet dat de liberale kiezers in hunne afgevaardigden nog knappe koppen zien. Wie na twintig jaar denkeu over deze kwestie nog moei denken, is dubbel waard naar buis gezonden te worden. Ik zou me schamen, zoo iets te zeggen. Als een on derwijzer op de school twintig keer iets vertelde, en de leerling begreep liet nog niet, wed ik om ik weet niet wat, dat bij zou adviseeren den jongen van school te nemen, omdat hij tot de stompzinnigen behoorde. In een idiotengesticht was zijn plaats. GSfu zal geen onderwijzer zoo dik wijls iets uiteenzetten. Het zou trouwens treurig zijn. Kijk nu echter naar de liberale KamerledenHoe treurig het met hun denkvermogen gesteld zijnHet geduld raakt ten einde. Laten daarom de mannen der rechterzijde toonen dat christenen beter kunnen werken. Het zal hun tot eere strekken. Als IK lid van de 2e Kamer was, zei ik geen woord. Ik liet de opposanten kletsen. Ik geloof echter dat de oude politeke leidslieden zich niet zullen wagen om op te treden als de „broekies". Ge zult u wellicht herinneren dat, ik meen mr. Bor gesius, voor enkele jaren den heer Duys een lesje heeft gegeven in parlementair fatsoen. Ge weet dat de heer Duys altijd praat, en nooit iets zegt. Mr. Borgesius sprak toen, dat in vroeger jaren gewoonlijk de jongeren een drietal maanden groenliepen. Hij wilde zeggen, dat ze minstens drie maanden zwegen. Dat behoorde tot het parlementaire fatsoen. Kijk echter het Kamerverslag eens na. Wat denkt ge wie de eerste spreker was Ge moet het gelooven, en ge kunt het bijna niet gelooven. Thans geen socialist, maar de heer de Jong afgevaardigde van het district Hoorn. Hij zit net, en heeft zoo waar het grootste woordGe weet dat hij onderwijzer is. Hoog staat hij dus niet wat parlementaire ervaring betreft. Hier is weer waar »een mager varken schreeuwt het hardst* of jbolle vaten klinken het luidst*. Wat hij heeft gezegd Niet veel soeps. De man is voor staatspensioneering. Zoover heeft hij het gebracht, dat hij geen onderscheid ziet tusschen een officier, in rijksdienst dus, en een schoenmakersknecht. Een teeken dat zijn onderscheidingsvermogen niet sterk ontwikkeld is. Iemand die slechte oogen heeft zoodat de lijnen niet worden opge merkt, noemt men ikippig*. Misschien kan van zulke denkers gelden menschen met een kippenverstand*. In elk geval, de man is liberaal, gelijk hij zegt Wellicht komt de aap uit de mouw dat hij socialist is. Voor het militairisme en de Bijz. School heeft hij niet veel over. Hij liet het duide lijk blijken. Ik geloof verder, dat hij in de Kamer een lijst heeft opgezegd, welke boeken en couranten hij leest of heeft ge lezen. Hij somde op-: Het Huisgezin, Cen trum, Patrimonium, Arnhemsch dagblad, Gelderlander, de Vrije Westfries, de Volks banier, enz. enz. Jammer is het, dat hij zijn eigen blad, „Vooruit," niet als een mirakel van wijsheid en betrouwbaarheid roemde. Wie weet, hoeveel abonnés er gekomen waren. Ik kan niet nalaten één zin uit zijn rede voering in den groentijd gehouden u te laten lezen. Hij sprak„Wanneer men vraagt, hoe het geld te krijgen, wanneer >men geen tariefsherziening wil, dan ant- woord hij, dat de rechterzijde nooit voor »die bronnen vroeg, wanneer het gold sub- »sidies voor het bijzonder onderwijs, ter- »wijl de hoogere kosten voor het mifitai- »risme gevonden worden uit de gewone inkomsten*. Ik geloof werkelijk dat de eerste spreker van de linkerzijde het bewijs heeft geleverd, dat hij even scherp in zijn denken is als de heeren van de linkerzijde. Een aanwinst voor de Kamer Hoorn kan gerust zijn. Mr. Fok heeft het verworpen, nieuwe uitvindingen zal hij niet doen. Als in 1913 een liberaal ministerie ge vormd moet worden, zou hij wellicht goed zijn voor liberaal-minister, hij heeft immers haar op zijn tanden »Ge kunt nooit weten, hoe een koe een haas Vangt*, zegt het spreekwoord. Overigens deel ik u mede, dat de heer Thomson tegen den heer Schaper sprak „stemmen" nadat deze afgevaardigde het „onaannemelijke" van het wetsvoorstel had geconstateerd. Let eens op, wat ik u zeg: „de tegenstemmers zullen urenlange rede voeringen houden, om te, rekken". Ontvang mijn groet MARNIX. Een vreeselijke oorlog staat op den Balkan gevoerd te worden. Dreigend was daar reeds lang de horizon, en de vijf grootste Eurupeesche mogendheden hebben nog fe spader ure het uitbreken van den oorlog trachten te verhinderen. Helaas, de pogingen mislukten En nu tegen den win'er, juist tegen den tijd, dat er in de gebergten van den Balkan zoo'n nijpende koude kan heerschen, zullen de optrek kend legers in dubbele mate de ver schrikkelijkheid van hun gemeensehappe- lijken vijand, nl. van koning wintervorst moe en dragen. DaarbijWelk een wreede strijd zal in dien Zuid Oosthoek van Europa gestreden worden. Van weerszijden zal geen barm- hartigheid worden bewezenvooral van Turksche zijde zijn als-van ouds de groot ste gruwelen te-wachten. Met, de grootste verbittering en hardnekkigheid zullen de honderdduizenden elkaar bekampenhet is in die streken weer de aloude stryd tuss'hen Christen eu Turk, het Kruis en de Halve Maan. Op den 17 October heeft de Porte aan Servië en Bulgarije den oorlog verklaard met Montenegro was het sinds enkele dagen in gevechten daar Griekenland zich niet van zijn bondgenooten wilde scheiden, gaf het aan zijn gezant te Kon- stantinopel opdracht om aan de Porte de oorlogsverklaring te overhandigen. Volgens sommige berekeningen staat Turkije tegen het viervoudig Balkan- verbond er aldus voor Tarkije De vier verb. Balkan-Staten Infanterie 872 000 532 000 Caval. eu ber artillerie 48,000 14,700 Totaal manschapp n 920,000 546,700 Tot. aant. st. geschut 3,108 1,742 Men dient hierbij echter in het oog te houden, dat Turkije in het Europeesch gedeelte van zijn rijk niet meer dan ruim 350,000 man ter beschikking heeft. Wat bewapening en geoefendheid betreft, staat het Turksche leger intusschen weer ver boven de legers der verbonden Balkanstaten. We laten nu hieronder eenige berichten volgen. (Zie verder ook de rubriek Tele grammen.) In Bulgarije heerscht groot gebrek aan artsen. Russische artsen worden aangezocht om "tegen goed honorarium naar het oor- logs ooneel te vertrekken. Ook de trans portmiddelen voor de Bu'gaarsche gewon den zijn schaarsch. Bulgarije heeft de hu'p iogeroepen van het Russische volk. Ook in Montenegro is groot gebrek aan dokters, verpleegsters en verhandmiddelen. Volgens berichten uit Oud-Servië is reeds heden (18 Oct.) de algemeene op stand uitgebroken. Servische troepen hebben het spoorweg station te Prichtina bezet en de verbinding met Usknb verbroken. De lijn van Mitro- witsa naar Uskub is thans in handen der Serviërs. Een indrukwekkend stuk, dat hi t hart rillen doet, is de p oclamatie die de koning van Bulgarije heeft uitgevaardigd bij het begin van den oorlog. Waardig van toon, ernstig van inhoud een document van ernstige waardij. We laten ze in h <ar geheel hier volgen //In den loop van mijn 25-jarige re- geeriug heb ik steeds naar het geluk en den roem van Bulgarije gestreefd. De Voorzienigheid heeft thans anders beslist, en hel oogenblik is gekomen, waarop het Bulgaarsche ras geroepen is om de wel daden van den vrede vaarwel te zeggen, en de hulp van de wapenen in te roepen, tot verwezenlijking van een grooisch pro bleem. Aan de andere zijde van het Rilo- en het Rhodope-gebergte wachteD onze stam- en geloofsgenooteu reeds 30 jaar op hun bevrijding. Zij zijn niet gelukkig, en wij moeten hen redden. Alle pogingen, die, zoowel door de Mogendheden als van de zijde der Bulgaarsche regeering, in het werk zijn gesteld om hun betere bestaans voorwaarden te verzekeren, zijn tevergeefsch gewees.t. Het lijden van mülioenen Chris tenen doet ons hart pijn, en ik herinner aan de profetische woorden van den Tsaar, die den grondslag legde van de vrijheid der Bulgaren: //Het heilige werk moet ten einde gevoerd worden.// //Ons geduld is thans ten einde Om de Christelijke bevolking in Tu kija te helpen, blijft ons thans geen ander middel meer over dan het wapengeweld. Wij zien in, dat dit het eenige middel is, om het leven en de eigendommen der Christenen te beschermen De anarchie in de Turksche provinces bedreigt zelfs ons nationaal leven Na de bloedbaden te Istib en Kotcha, heeft de Turksche regeering, in plaats van aan de zwaar beproefden vol doening te schenken, zooals wij gewenscht hebben, de mobilisatie van haar militaire strijdkracht bevolen. Ons geduld werd daardoor op een zware proef gesteld. De metischeiijke en Christelijke gevoelens, de heiiige plicht om onze broeders, die mei vernietiging bedreigd worden, te helpenj

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1