Advertentien. OE WINTER, - Oude ïonge, J. van Dorp, r „Jeruël", JAC VRIJ Tandarts Regensburg eerste DONDERDAG der maand Landbouw- A VAN DER SLUIJS Dz. FOTO FRITZ i mm - - bot Zaterdag 19 October 1912 No 1808. OPRUIMING VAN BOEKEN, Oudendijk, 5887 - Dirksland. Bietenlichters. Bietenschopjes GOEDE CONSUMPTIE. DIERGAARDELAAN 36 ROTTERDAM, esao CHRISTELIJK HOTEL Jan van looaslaanNo.lB GRONDBORINGEN 1,-. 13ft- 0 Pianohandelaren Yraag steeds Genius Wettig ged. Wondbalsem. OOSTZEEDIJK 200 TELEFOON 7892 Levering van alle soorten EEACHT70EDER_ IN HOC SKtNQWSES Bijenteelt. Lit de Pers. Gemengd Nieuws. HARIMONEij' Billffk (ariel. ZAAL T£ HUUR voor alle doeleinden. 6325 Aanbevelend S. van Leeuwen. Machinale Zniyering en Bereiding m Conourreerende prijzen. 5878 Beleefd aanbevolen BOERENLEENBANK „OUDDORP." De Bank leent gelden aan leden tegen 4 Va 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 3 'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks wor den aangevraagd bij een der leden van het bestuur. Kantooruren Donderdag 3.17 en31 October, namiddags van 2-4 uur, ten huize van den Kassier 6297 Photograaf, Grootste Inrichting van de stad. "!BH| ROTTETRDAM. TELEFOONNUMMER 733. LOUIES en CONSUMPTIE zeer hillüï. JAC. VRIJ. is voortaan de 6089 in het Hotel MEIJER te spreien. werktuigen, in de meest verschuilende soorten, zUn tenen concurreerende prijzen verkrijgbaar b|) •lonkerfransstraat O, 12 BRIEFKAARTEN (platina dof) 7 VISITE-PORTRETTEN (dof) met proef 3 CABINET-PORTRETTEN (dof op Luxe Cartons) Rotterdam. w. 11 A A 'fi Si 1.1'. JONKERFRANSSTRAAT 55* - ROTTERDAM ®elet. latere. 3*65. Onovertrefbaar voor ruwe huid, springende handen, kloven, winters, brand- en snij wonden, enz. enz. Overal verkrijgbaar a tö cents met gebruiksaanwijzing. 6247 Voor weder ver koopers bij den grossier Ilijkema Doornbos, Nonianelsdijk GLUTENMEEL en GLUTENKQEKEN IHM De door de Ouden meest gezochte honig- soorten waren die van den berg Hymetta (Attika), van den berg Hybla (Sicilië) en die van den berg Ida (Kreta). In Frank rijk heeft men den honing van Narbonne, Gatinais, Saintonge, Bourgondië, Bretanje. Van de vreemde honigsoorten heeft men die van Mahon, Cuba, Algérie, Amerika, enz. In ons land spreekt men van heide-, boekweit-, klaver-, koolzaad-, linde-, ho ning, enz. Niet alleen is de honig een versterkend en aangenaam voedsel, maar hij wordt ook in de geneeskunde gebruikt als verzachtend en afdrijvend middel. Men bereidt er allerlei dranken vanhonigbier, meede, honigwijn, honiglikeur, enz. De pasteibakkers maken er bijzondere en zeer gezochte koeken en suikergebakken mee, vooral chocolade en peperkoek. Soms kleurt men hem en maakt men hem geurig door toevoeging van zekere kruiden of specerijen, waardoor hij den naam verkrijgt van rozenhonig, violethonig, rosmarijnhonig, honigstroop, enz. enz. Rozenhonig is een aftreksel van rozen bladeren en honig. Om deze honigsoort te bekomen, laat men 35 gram rozenbladeren trekken op 125 gram water en men voegt bij het aftreksel 250 gram (half pond) goeden, zuiveren honig. Voor het gebruik van dezen honig doet men 1 of 2 deelen van dezen honig in 5 of 6 deelen eener vloeistof; dit mengsel is dan geschikt om er mond en keel mee te gorgelen tegen mond- en keelzwering of ontsteking. Violethonig wordt op dezelfde wijze ge reedgemaakt als de rozenhonig. Men neemt 50 gram (half ons) bloemen van viooltjes, 150 gram (anderhalf ons) honig en 125 gram (llU ons) water. Rosmarijnhonig. Bereiding idem, maar de verhouding is25 gram (kwart ons) pas bloeiende bloemen van de rosmarijn- plant, 15 gram bladeren dier plant. 100 gram lio.iig en 125 gram water. Honigstroop. De honig kan de suiker vervangen voor de bereiding van droge of vloeibare konfijten met vruchten, gereed gemaakte likeuren of andere geneeskundige dranken, maar daartoe moet hij eerst ge klaarde worden en moet men hem zijn eigenaardigen smaak ontnemen. Dit ge schiedt bijv. op de volgende manier: Men neemt 3 K.G. zuiveren honig, 875 gram water, 150 gr. gestooten, gewasschen en gedroogde houtskool, 70 gr. koolzure kalk (krijtpoeder), het wit van 3 eieren in 90 gr. water goed geklopt. Men zet den honig, het water en het krijt op het vuur, in een ketel, die 7, grooter is, dan de noe- veelheid mengsel. Dit laat men 3-minuten koken, dan werpt men er de houtskool in, welke men met den schuimlepel goed met het kooksel mengt, vervolgens het geklopt wit van de eieren; na goede roering laat men alles nog 3 minuten koken. Men laat het kooksel een kwartier afkoelen en giet het dan door een fijne zeef of door een wollen zak. De eerste doorzijpelingen giet men terug, omdat zij doorgaans een weinig houtskool bevatten. Deze gefiltreerde likeur noemt men honigstroop. Men bewaart ze in goed gesloten flesschen op een droge plaats. Na 4 of 5 maanden laat men ze koken om haar langer te kunnen bewaren. SprietjesDe hersenen der bijen-koningin zijn kleiner dan die van de werkbij. Koninginnen, die maagdelijk door den win ter komen, zullen steeds maagdelijk blij ven. Koloniën zonder koningin stelen soms eieren en fokken daaruit zelf een koningin. Te veel en te vaak berooken doet de koningin de raten verlaten, waar door het zoeken naar Hare Majesteit be moeilijkt wordt. C. B. Weerzinwekkend. Op onze vloot is de geest, naar onze lezers weten, niet al te best. De heer Thom son heelt er in De Telegraaf heel wat van verteldRet Volk stelde het volgende lijstje samen uit de mededeelingen van ge- noemd Kamerlid In Indie desertie van twintig tegelijk. Zes-en-zestig man tegelijk gestraft. Het sluitstuk van een kanon over boord ge gooid. De luie stoel van den vlootkom- mandant dito. De vlag omgekeerd ge- heschen De extra-versnapering op KoniDgin's verjaardag geweigerd door een heele bemanning. 92 pCt. van de ma trozen lid van den Bond. f 1000 uitgekeerd aan de stakende zeelieden, f 341 gestort voor het kiesrechtpetitionnement en 2300 handtekeningen op de lijsten. Weigering om aan officieele wedstrijden en feesten mee te doen. Vergaderingen van 500 man, die moties aannemen, protesteeren, besluiten om te ageeren. In Holland Van der Goes, in een kursusvergadering van marine-matrozen voor een volle zaall sprekend over de Toekomst staat. Marinematrozen die politieke macht willen veroveren. Bij het vlootvertoon te Spithead vier sloeptakels gedeeltelijk door gesneden, zoodat het vertrek een uur werd vertraagd. De schuldigen onvindbaar. Bij een internationalen roeiwedstrijd te Shanghai de Hollanders achteraan; en de manschappen die nog roeiden, geschol den voor onderkruipers In Australië honderd matrozen tegelijk gedeserteerd. De heer Thomson vertelt dat dit alles het gevolg is van de bepaling, door Min Wentholt op het passagieren gemaaktdoch het socialistisch blad, anders niet minder bereid om van alles de schuld aan het Rechtsche Kabinet te geven, merkt op, dat reeds lang vóór Minister Wentholt aan 't roer kwam, de ontevredenheid op de vloot groot was Het Volk, zoo zegt de Nieuwe Prov. Oron. Gtdie ook over deze quaestie schrijft: Het Volk vindt natuurlijk veel wat de matrozen doen prachtig, maar de ge vallen van sabotage zijn niet goed te keuren. Men wist er raad op. Het bestuur van den Marinebond zond een verklaring de wereld in, waarin het de sabotage afkeurt. Niet nog omdat zij zoo slecht is, maar omdat men er niets mee vordert. Nu is de Marinebond er af. En nu is Het Volk er af. Dag aan dag heeft men de matrozen opgezweept. Dag aan dag heeft men ge tracht het revolutionair gif in hun ziel te druppelen Maar als deze arme verdwaasden ten slotte als wilden om zich heen slaan en op hun wijze de ontvangen lessen toe passen dan keert de leermeester zich af. Dan zegt hijfoei, dat moest jullie nu niet doen. Daar vorder je niet mee. En aan het publiek verklaart hijik ben natuurlijk onschu'dig en ik neem de ver antwoordelijkheid niet op mij. En dus gaat hij immers vrij uit. Het revolutionair bedrijf heeft veel dat afkeer wekt. Maar deze taktiek is hst meest weer zinwekkend in heel de beweging. De leider, die het liberalisme in 1913 de overwinning moet bezorgen, gaat zijn volgelingen echter in die dubbel hartigheid voor. Is het wonder, vraagt het blad, dat zijn leerlingen dat voorbeeld volgen? Oranje en de vloot. De heer Thomson heeft in ziju bespreking van de voorvallen op onze vloot den wensch geuit, dat onze vlootbemanning als van ouds vol geestdrift mocht wezen voor Oranje. Oranje, smaalt in antwoord hierop, Het Volk Oranje, De bourgeoisie zal het aan zichzeif hebben te wijten, als op den duur al het hatelijke van haar verdtu'* k'ng en vervolg ng voor de arbeidersklasse zich samentrekt in dat eene woord 1 De Nieuwe Prov. Gron. Ct. merkt op, dat de aanslaande bondgenooten der socia listen het nu wel duidelijk weten. De heer Thomson weet het nu. En alle liberalen weten het. De sociaal-democrati n kunnen heel wat van hen overzien. Maar zij moeteD den naam Oranje niet noemen. Zij moeten niet praten over de noodzakelijkheid, dat bij de Nederlandsche jeugd en jonge! ng- schap wordt gekweekt liefde voor Oranje. Indien men daarmee voortgaat, dan zullen de heeren Vliegen en Co. andera maatregelen nemen. Zoo spreken de bondgenooten der li beralen voor 1913. En hun beheerschers meteen. O, ons volk gaat zulk een heerlijke toekomst tegemoet, als de linkerzijde het in 1913 wint, als heel het leven onder den ban ligt van den schrik van de so ciaal-democraten. Zeer juistdan breekt de vrijheid* aan. Maar zou men inderdaad in het eeuwjaar van onze onafhankelijkheid den nek gaan buigen onder een dwingelandij, erger dan de Fransche »broeders« ons brachten? (Standaard.) Onder 't hoofdje »Aan 't eind der Week< schrijft Onze Courant »LevensIange gevangenisstraf* 't Wordt zelden bij ons geëischt. En nóg zeldzamer uitgesproken. Deze week is het geeischt tegen den Amsterdamschen moordenaar van zijn drie kinderen. 't Was 'n groote-stads-ellende-beeld. Twaalf jaar had hij met »de vrouw* ge leefd; zes jaar zóó en zes getrouwd. Er schijnt liefde geweest te zijn. Of wat dan zoo heet. Want meer malen raakten ze van elkaar af en zochten dan toch elkander weer op. Maar elk spoor van liefde was verdwenen, 't Was schelden, razen, vloeken en tieren, tot tenslo te, in het laaist van Juni, slechts één gedachte den man bezielde 2è f in den dood gaan en zijn kinderen meenemen. Den 2ren Juni gebeurde het. De man kocht een mes van 80 cents, ging naar huis, gaf zijn vrouw geld om de huishuur te gaan betalen, kocht een fleschje jenever, dronk drie glaasjes, liet de twee oudste kinderen ook een beetje drinken, en pleegde toen het afschuwelijke feit, waarvan wij de bijzonderheden den lezers maar liever zullen besparen. Hierna liep de man het huis uit om zich van het leven te berdóven door verdrinking. Hij tramde naar Sloterdijk. Zijn poging mislukte en hij werd op het droge gebracht. Thans stond hij voor den rechter. En nog daar tracht'ten man en vrouw e kander zoo zwart mogelijk te makm Wat verhoovaardtgen wij ons Alsof wij van nature beter waren La en ne 't erkennen, hoe's alleen Gods bewarende hand over ons is en Zijn leiding met ons, dat het ons niet verging als hen Alleen de almachtige God is in staat het hart te veranderen. Door de werking des H. Geestes. En door de kracht des Evange lies. Maar achthoevele tienduizenden in ons land hooren 't geklank der blijde boodschap niet Ziet nu deze twee. Hij was van huis uil Doopsgezind. En de vrouw roomsch-katholiek. Maar zij keken near geen ke:k en geen kerk keek naar hen meer om. De eenige band aan de kerk vas nog de e, d.t de vrouw haar kinderen roomsch had laten doopen wat dè vader-moordenaar in de rech zaal voor 't eerst hoorde Verder leefden zij zonder God. Mocht er toch een edele wedijver komen in arbeidslust en offervaardigheid, om toch te redden, wat wankelt ten doode 1 In den afgeloopen nacht hebben in een van de glasfabrieken te Schiedam de, van de staking weer opgekome glasblazers andere glasblazers, die gedurende de sta king aan het werk zijn gebleven, lastig ge vallen en met steenen gegooid Te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) is Dinsdagnacht de broodbakkerij van G. Braak huis afgebrand. Van den inboedel kon niets yorden gered. Oorzaak vermoedelijk een scheur in den ovenmuur. Alles is verze kerd. Naar aanleiding van het door ons uit de Puttensche Courant overgenomen stukje over het veelvuldig voorkomen van wilde zwijnen in den omtrek van Apel doorn, schrijft men aan de Nw. Apeld. Ct. In de Puttensche Courant duikt in een correspondentie uit Ermelo voor de zoo- veelste maal een bericht op over de ge vaarlijke wilde zwijnen. Afgaande op die correspondentie, zou men vermoeden, mid den op de Veluwe ergens in een Russisch oerwoud verdwaald te zijn, waar ongera- den zou zijn anders dan met tweeloop en hartsvanger rond te wandelen. Mijn familie en ik maken het ritje van Uddel naar Apeldoorn tallooze malen, zoo wel overdag als bij avond. Nimmer even wel in de laatste vier jaar zijn wij van de fiets afgestapt wegens een wild zwijn Zelfs zijn wij er wel op uit geweest, om ze eens te zien, maar dan is, het een groot toeval, als ze zich laten zien, zoo schuw zijn ze meestal. Verder hebben wij overal geïnformeerd bij de boerenbevolking, speciaal bij diege nen, die werken in de bosschen, waar de wilde varkens zich ophouden, maar het resultaat was, dat, toen wij een dezer werklieden deze correspondentie uit Ermelo lieten lezen, hij er smakelijk om lachte, evenals over de schade die men dezen winter tegemoet ga. - En komt er toevallig eens een enkele maal een buiten de omrastering, dan is de houtvesterij er met prijzenswaardige vlug heid bij, om deze overtreding met den dood te straffen. Wij kunnen al de feiten niet beoordeelen in de correspondentie gemeld alleen nog ditEen onderwijzeres aan een der scholen te Apeldoorn woonachtig, zou teruggegaan zijn om hulp te halen, daar zij niet door de legioenen der wilde varkens dorst te breken. Bij gehouden onderzoek bleek ons dat dit noch met de onderwijzeres te Els- peet, noch met die te Uddel gebeurd is. Ra, ra, welke onderwijzeres, te Apeldoorn woonachtig, is dit dan op het vroege Maandagochtenduur overkomen. Maar als de winter invalt en de leef tocht schaarsch wordt, dan zal het er span nen, dan worden deze eerst recht woest, voorspelt de correspondent der Puttensche Courant. Ook daaromtrent kunnen wij dezen cor respondent gerust stellen, 's Winters wor den die dieren gevoed door arbeiders en boschwachters der Houtvesterij, zoodat de honderden guldens schade, die deze cor respondent verwacht voor de boerenbevol king, nog geen paniek hebben veroorzaakt onder de bevolking van Uddel en Elspeet. N. R. Ct. Van E. WERNER Aan 't Altaar. Gluck Auf. De Geluks- bloem. Raadselschrift. Van HALL CAINE: De Verloren zoon 'Oe Zondebok De eeuwi ge Stad De Dweper. DE BEKENDE WERKEN: Quo Vadis Urbi et Orbi. Voorts al de werken van GEORGE OHNET en W. HEIMBURG. (geb. in prachtband f0,50 ing. f0,25). Pas ontv. prachtwerken voor Jongens en Meisjes (catalogus op aanvrage gratis) Willem de Zwijger Prins van Oranjede Page van Napoleon De drie Matrozen van Michiel de Ruiter door JOH. H. BEEN, enz. enz. allen in prachtband. Achtend, Stationsweg W. V. D. IIEIDEN. DIRKSLAND. n Lange weg, Soniuielsdyk. J. BREEN Pz„ Ouddorp. UK. Straatweg, Nieuw-Helvoet. IN voor Water- en Brongas, plaatste tot op heden 73 inrichtingen voor Bron- gasgebruik totaal 290 boringen, waar- B van 90 pCt. in de eilanden Voorne en Putten, Goedereede en Overflakkee en IJselmonde. 6166 Veeljarige practische ondervinding daarom vertrouwdst, soliedst en goed koopst adres. Aanbevelend, Uw Dw. Dnr. over de Noorderbrug, ROTTERDAM. PIANO'S Lwmmmw. rechtstreeks geïmporteerd, sterk con- cureerende prijzen, vanaf f 295., bespeelde Piano's v.af f 125,- be*peelde Pianola1** f 3ftO,- VRAAGT CONDITIËN Goudschesingel No. 237, Tel. 4077. Opgericht 1898. Kruiskade No. 112, Tel. 4090 en Bietenkapmessen. Rtftuiglantaarns vanaf 1,per stuk. Wagenlantaarns vanaf 25 ct. Mest vorken en Mestrieken. Houten Maten en Aardappelschoppen. Grampels, Klaven, Koptouwen. Kippengaas volgens bekende goedkoope prijzen, 1 M. hoog 9. Asphaltpapier per rol f 1,25 v. 15 M., p. Meter 9 ct. Straatbascules f6,50, 100 Kilo en hooger. Figuurzaaghout. driedubbel geperst en Ahorn voor Figuurzagen. Kippenringen in verschillende kleuren. Kolenbakken, Kolenschoppen en poken. Hand- en Trekzagen voor nat en droog hout, vanaf 60 ct. Alles wordt aan Boot, Tram of Schipper bezorgd. vestigd de aandacht van H.H. VEEHOUDERS op zijn (gemiddeld gehalte, volgens analyce's van vorige winter, 20 pCt. eiwit, 11 pCt. vet, 53 pCt. zetmeel. Prijs in verhouding tot het gehalte zeer laag, vooral ook in ^vergelijking met de hooge prijzen van ander veevoeder.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 9