De dreipMe Baton-Oorlog. Officieel Gedeelte. Plaalsclijk Nieuws. Ingezonden Slakken.- Visscherij. Ingezonden Verknopingen. Gemengd Nieuws. Opofferende liefde. granaten. £en fijne motrégen begon te vallen en hulde de geheele streek in een fijnen nevel. Toen hoorde men zeer uit de verfe het donderen van he* gegchut Of het van vriend of vijand kwam, kon niemand zeggen Het was echter duidelijk, dat dit niets met den strijd in onze buurt te doen had. Het schenen teekenen van een bel-ngrijken slag te zijn. Laat in den middag begon het te verminderen en ein delijk hield het heelemaal op Kort daarop verscheen een ordonnans, die het bericht bracht, dat de Turken Rogam verlieten en in Zuid Oostelijke richting terugtrokkeu. Bij het vallen van de duisternis reed ik terug en kwam een bivak voorbij, waar honderden soldaten juist hun potje aan het koken waren. Van de Noord Oostelijke grens kwam het bericht, dat generaal Woekowifs de grens overschreden en Mojkawats en Berane ingenomen had. Turksche inval in Servië. Belgrado, 14 October. Volgens een ambtelijk bericht, dat gisteren (Maandag) om negen uur uit R'stovats is ontvangen, zijn de Turksche troepen vanochtend om vijf uur tusschen Bistovats en Gorni Wrto Wrch de Servische grens overgetrokken en hebben zij de Servische troepen aange vallen. Het gevecht is begonnen. Een (irieksch ultimatum. A t h e n e, 14 October. Griekenland heeft aan Turkije gevraagd, om binnen 24 uur de aangehouden koopvaardijschepen los te la'en en de reeders schadeloos te stellen. TURKIJE. Uit Constanza (Roemenië) ontvangt het //Berliner TageblatW een uitvoerig schrij ven over de verbittering onder het Turksche volk tegen de regeering. Dit gelooft alge meen, dat de Porte onder den druk van Rasland en Frankrijk stappen heeft onder nomen, die de souvereiniteit van Turkije in gevaar brengen en het Turksche volk vernederen. De concessies die de Porte gedaan heeft, hebben onder het volk groote ontevredenheid gezaaid en men gelooft, dat, indien de regeering zich staande wil houden, zij trachten moet alle concessies terug te nemen. Vooral te Constantinopel heerschte groote agitatie. Er werden zelfs ernstige manifes taties gehouden. De verzamelde menigte schreeuwde //Wij verlangen den oorlog of den dood, maar geen schande!'/ «Weg met Kiamil pasja In genoemde stad is de staat van beleg afgekondigd. BELGIE. Het kabinet de Broqueville, heeft beslo ten om, zoodra het Belgische parlement weder bijeenkomt, gewichtige maatregelen voor te stellen, in het belang van de bescherming van Belgie's neutraliteit. De waarschuwing n die den laatsten tijd van buiten afgekomen zijn, hebben baar uitwer king niet gemist. Het door de regeering uitgewerkte wets ontwerp heeft ten doel, een ware min aire hervorming tot stand te brengen. Zonder tot algemeenen dienstplicht over te gaan, wil men thans de in de wet vastgelegde bepaling,- dat het effectief der troepen in vredestijd gemiddeld niet meer dan 42,800 man mag bedragen, ter zijde stellen en het jaarlijksch troepeucontingent vergr oten. Deze uitbreiding van het contingent maakt het noodzakelijk, dat het systeem van «één zoon per huisgezin// worde afgeschaft, en dat van twee zoons per familie toegepast. NOORD-AMERIKA. Volgens een telegram uit New-York is het Engelsche stoomschip //Dunholm// dat 90 vaten gasoline aan boord had, door een ontploffing vernield. Er zouden een twintig tal dooden en gewonden zijn, terwijl nog drie andere schepen eveneens door de ont ploffing vernield zouden zijn. (Zie telegrammen WATERSCIIOUW. DIJKGRAAF en GEZWORENS van den Polder St. Christoffel onder Sommelsdijk, maken bekend dat zij op Vrijdag 8 November a.s. schouw zullen houden over weg- en dijkslooten, welke overeenkomstig art. 19 der Keur be- hooren te zijn gezuiverd van alle ruigte, vuil en riet, terwijl de daarin groeiende planten tot op den bodem moeten zijn weg gehakt. Gelasten mitsdien Ingelanden en Bruikers te willen zorgen dat hieraan wordt voldaan teneinde bekeuring n te voorkomen. Sommelsdijk, 11 October 1912 Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, De Secretaris, De Dijkgraaf, F C. ARMSTONG. K. DE GRAAFF. WATERSCHOUW. DIJKGRAAF en GEZWORENS van de Polders, loozende op de Haven van Som melsdijk, maken bekend: dat zij op Vrijdag 8 November a.s. schouw zullen houden over weg- en dijkslooten, welke overeenkomstig art. 17 der Keur be- hooren te zijn gezuiverd van alle ruigte, vuil en riet, terwijl de daarin groeiende planten tot op den bodem moeten zijn jveg- gehakt. Gelasten mitsdien Ingelanden en Bruikers te willen zorgen dat hieraan wordt voldaan teneinde bekeuringen te voorkomen. Sommelsdijk, 11 October 1912. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, De Secretaris, De Dijkgraaf, F. C. ARMSTONG. K. DE GRAAFF. Middelbar» is. Van de gelegenhed om zich aan te melden voor verkorten dienst tijd heeft alhier i loteling zich aangegeven. Door de Landbouwersvereeniging al hier is een request ingediend aan den ge meenteraad om gelijke rechten te verkrijgen met andere burgers aangaande het betalen van octrooigelden van suikerbieten. Daar 't bestaande octrooi thans is aan de mest- kaden 12^2 cent en aan eind der haven 6V4 cent. Maandagavond had de veiling plaats in de zaal van den heer J. Zaaijer van 2 gemeten en 263 roeden bouwland van ds-n heer van Prooijen welke ingezet en door den heer Kr. Buijs voor f 845 per gemet, gezamentlijk f 3276. Met het voetbalspel had het zooD'je van A. V. het ongeluk zich zoo ernstig in zijn zijde te bezeeren dat geneeskundige hulp noodzakelijk was en hij voorloopig moet blijven liggen met groote pijn. Dirksland. De Burgemeester van Dirks- land maakt bekeDd, dat te zijner kfnnisse is gebracht, dat zoo nu en dan van uit deze Gemeente brieven met geldverzendingen worden gezor.den aan de Christelijke in richting fredencs, bergen. Vermoedelijk wordt hiermede bedoeld Het krankzinnigengesticht »Vrederust« te Bergen op Zoom. Aang/»- z en door het onduidelijke adres de brieven niet worden bezorgd en dus de afzender (ster) zijn (haar) doel niet bereikt, wordt dezen (deze) verdocht zich aan den Bur gemeester bekend te maken, terwijl hem (haar) s ipte geheimhoud ng wordt verzekerd. Herkingen. Het jaarlijksch onderzoek ot z.g.n. inspectie voor landweerplichtigen zal voor deze gen eeme op 6 Nov. e.k. des voorm. half tien te Dirksland in de Openbare School plaats hebbeD. Bij publicatie wordt aan een ieder verzocht aanwijzing die tot opsporing kun nen leiden van een ontvluchtte jongeling uit het krankzinnigengesticht Vrederust-s te BergenopZoom, wiens portret en signalement publiek is gebracht en eene belooning wordt uitgeloofd van f 100 door de zeer veront- rus e familie. Goedereede. Het gewas der su ker- bieten valt over het algemeen niet mee, doch de gehalte loopt tot 18 °/0. De Landbouw Onderlinge P. O. C. 3>Overflakkee. Aantal leden op 1 Augustus 1910.81 leden 191 1121 191 2149 Aantal ongevallen in Augustus 1910 4, duur 5, 7, 11 en 18 dagen 1911 13, 6, 7, 7, 9, 9, 10, 13, 16, 17, 19, 28, 32, en 36 1912 9, 8, 8, 10, 10, 11, 14, 22, 28 en 36 A. W. KEIJZER, Secretaris. Melissant 15 Oct. 1912. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de Noordzee- visschers tot f 140 aan versche visch besotnd. Huiselijke gesprekken. In vorm en inhoud van iemands woor den ligt zijn karakter. Ieder herkent aan zijn taal den spotter, bemerkt den zwart gallige, die in bijna niets om zich heen een lichtpunt ziet, alle menschen bespiedt, om hunne slechte eigenschappen te ont dekken. Ontdekt ook den opgeruimde, wiens genoegen het is, om alles van de lichtzijde te bezien. En ieder oefent door zijn spreken den invloed uit, die zijn karakter eigen is, poogt elk er aan gelijkvormig te maken. Wil, dat men alles van zijn standpunt be oordeelt. Dit gaat niet altijd met opzet, is ook wel een onwillekeurige uiting der men- schelijke natuur. In den huiselijken kring is 't niet anders. De woord.u der ouders zeggen, hoe hun karakter is, willen maken, dat de kinderen ook zoo zullen zijn. Waren wij nu vol maakt, dan zou ons kroost ook zoo wezen, doch helaas het omgekeerde is waar. Maar we willen dit in de practijk zoo zelden erkennen, want al te dikwijls hebben we in eigen oog gelijk, als iemand ons van onze fouten wil overtuigen. Evenwel heeft God in Zijne ondoorgron delijke wijsheid en liefde ons leermeesters gegeven, waarvan we veel kunnen leeren, zonder dat we éèn in ons oog krenkend woord hooren. Dat zijn onze kinderen. Hier is 't spreekwoord van boom en appel van toepassing. Steik sprekend vertoonen zich aan vaders en moeders oog soms de kin deren de goede en kwade eigenschappen der ouders. Dezen zien zich in geheel hun bestaan voor zich, ook in uitdrukking der gedachten. Gelukkig het ouderpaar, dat zulks ziet en begrijpt Ze hebben van God eene-aanwijzing ontvangen, wat voor goeds in hen is, dat versterkt moet worden, ook, waarin ze zich moeten beteren. In dien strijd wil de Heere op hun gebed kracht verleenen Hoe verkwikkend is het te zien, wanneer de kinderen goede kenteekenen bezitten, den ouders eigen. Dat is eén zoete blijdschap, waarvoor ze God kunnen danken. Met de woorden oefenen dus de ouders grooten invloed uit. Hunne kinderen vor men er zich naar. Derhalve moeten onze gesprekken opvoedend werken, leidend naar 't goede. Maar niet alles is voor kinderooren be stemd. Zorgvuldig dienen we dus uit te maken, wat of niet in hun tegenwoordig heid dient gezegd. Hierin kan men niet te voorzichtig zijn. Een kind moet kind blij ven, hooren wat des kinds, wat naar zijn bevatting is. Het tot het kind gesprokene moet goed, doelmatig wezen voor een dege lijke ontwikkeling van 't verstand in christe lijke richting. Opbouwend voor zijn teeder gemoed, zoo vatbaar voor allerlei indrukken, voedsel voor zijn kinderziel. Gaat men hierboven, dan ontstaan er van die groot vaders en grootmoeders, die waanwijs over alles meenen te moeten en te kunnen mee praten. Die waanwijsheid wordt sterk be vorderd, als men zulke jongetjes nog een sigaar of pijp laat rooken. Naderhand in 't verkeer der menschenwereld blijken ze door hun neuswijsheid onuitstaanbaar. Het spreekwoordvroeg rijp, vroeg rot, vroeg wijs, vroeg zot is niet zonder oorzaak ontstaan. De inhoud der gesprekken zij steeds op bouwend, waar men met kinderen spreekt. Dit gesprek zal bijna altoos, behalve van godsdienstigen aard zijnde, meest over kin deren gaan, als broertjes, zusjes, speelmak kertjes. Die vormen hun wereld, waarin ze zich bewegen. Alleen worden volwassenen erin betrokken, voor zooverre de jeugd daarmee in aanraking komt. Zoo zal men ze acktiDg, liefde en ontzag voor die vol wassenen, als 't eenigszins kan, inprenten, b.v. voor den leeraar, den onderwijzer, de dienstbaren. Met uw kind zit ge toch niet de gebreken van bovengenoemde personen te bespreken? Of laat u tegenover elkaar in hun nabijzijn er laatdunkend en min achtend er over uit? Dat is niet alleen gezagondermijnend, maar ook verhindert ge bovengenoemde leidslieden om over uwe kinderen hunnen invloed te doen gelden. Zet die personen om hun werks wille hoog en uw kroost zal er wel bij varen. Maar als we nu spreken tot een kind ovei> een kind, dan wijzen we het op de goede eigenschappen der speelmakkers, ne men, als 't in zijn oog verongelijkt is, waar of niet, het er in drift niet zoo dadelijk voor op. Want deze jeugdige menschen bezitten een gevoel van eigenwaarde, dat bij onverstandige leiding zich tot trots kan ontwikkelen. Wat een ellende veroorzaken zulke naturen straks in hun omgeving. In dit verband zij nog opgemerkt, dat kinderen in hunne tegenwoordigheid te prijzen aan leiding tot hoogmoed kan geven. Men love 't werk, Diet den persoon. Het is in 't ge heel niet aan te bevelen, om over kinderen te spreken, als zij er bij zijn. Men houde zijnen lievelingen steeds voor, dat liefde het door Christus aangewezen bluschwater is voor eiken twist. Dat ze voor hun mak kers moeten bidden. Steeds bewerke men verzoening. Als volwassen personen zullen ze evenzoo handelen. Is 't niet Bijbelscb, om schade te lijden? God zal alle twist zaken, Hem opgedragen, wel in 't reine brengen. Gunstig werkt ook, als kinderen nooit getuige zijn van oneenigheid tusschen ouders. Dit woord oneenigheid beteekent niet altijd twist, 't kan een gering verschil van gevoelen wezen. De kinderen moeten den indruk krijgen, dat de ouders het altijd eens zijn. Welk een machtigen indruk moet de herinnering aan het feit, liggende in de woorden: „'k heb vader en moeder nooit éen woord van verschil hooren uitspreken," toch teweeg brengen. De toon van ouders tegenover elkaar zij steeds vriendelijk, waardeerend. Geen hate lijke woorden over misdadigers, gevallenen, komen uit hunnen mond. Ook niet over vijanden. Hun spreken ademt eene echt christelijke liefde, waarin zich uit mede lijden en genegenheid om te helpen, wien ook, vriend of vijand. Zulke gesprekken werken sterk op de kinderziel; ze worden voor 't volgend geslacht als 't ware levens regelen. Dat in ieder gezin eene huiselijke gods dienstoefening wordt gehouden, spreekt vanzelf. Dat er op Christus gewezen wordt. In een woorder wordt verondersteld, dat 't geloof in Christus het uitgangspunt van 't gesprek is, voor zoover dit er min of meer direct uit te betrekken valt. Ook be hoeft niet aangeroerd, dat bastaardvloeken, dubbelzinnige taal zorgvuldig worden ge weerd. Hebben vader en moeder dingen, die ze alleen moeten bespreken, dan vinden ze daartoe voldoende gelegenheid. Anders staat dit, als er bezoek komt of is. Noodzaak is dan, de kinderen naar een ander vertrek te zenden, zoo dit er is. Hebt ge nooit eenige belemmering in uw gesprek onder vonden, als die kleine luistervinken u zoo aanstaarden, om toch geen woordeke te ver liezen Is er geen afzonderlijke kamer, dan moet de uiterste voorzichtigheid betracht. Zacht spreken of in voor kinderen onbe grijpelijke uitdrukkingen is aan te bevelen, ofschoon dit ook weer een schaduwzijde heeft. Een ieder wete dan bij zich zeiven, wat hij zeggen of zwijgen moet. Want er ligt in onze woorden wel eens wat, dat niet goed voor kinderen is, ofschoon wij 't er volstrekt in gelegd hebben. Huwelijkszaken zijn voor volwassenen maar heeft u niet soms de vroegrijpheid van sommige kinderen verbaasd doen staan, zoodat ge er van bloosdet? Vanwaar we ten ze dit alles Toch van zich zei ven niet, van hun makkers. Dit eene voorbeeld volsta, om aan te toonen, dat men een kinderziel zeer vroegtijdig met en zonder opzet kan vergiftigen. Hoe heilzaam, opvoedend is het echt christelijk, waarheidlievend, degelijk ge sprek met een kind. O ouders! doet dit, dan bespeurt ge met een ongekende vreugde de vruchten ervan. Dat is genieting des harten Zweeft ons gedurig voor oogen de bede van den psalmdichterZet, Heereen wacht voor mijne lippen, en bidden we goede woorden, dan zullen onze gesprekken zielevoedsel voor de aan ons toevertrouwde jeugd zijn. De karaktergebreken zullen gaandeweg uitgeroeid worden, want we pogen ia onze woorden uiting te geven aan den strijd, dien wij er mee voeren. Ook de jeugd zal ze in zich bekampen. En wij danken God, dat Hij ons als in spiegel beeld in onzer kinderen zielen onze kwade eigenschappen deed zien en dat Hij ons in staat stalde, om de goede hoedanigheden in onze kinderen te doen aanwakkeren. Dat dit schrijven hiertoe diene is de wensch van NAVORSCHER. Woensdag 16 October 's namiddags 2 uur te Ouddorp voor bet sterfhuis van den erflater op het dorp, van meubelaire goederen beboorende tot de nalatenschap van wijlen Willem Meijer Klz. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrijdag 18 October 1912 's voorm. 10 uur onder Dirksland aan 't Korteweegje op de hofstede van en ten verzoeke van Mejuffr. de Wed. L. van Rossum van 2 zware veulendragende merriepaarden. 2 boerenwagens, eene zoo goed als nieuwe karos, tilburry, rolblok, ploegen en eggen en verdere landbouwgereedschappen, onge veer 80 voer mest in 4 perceelen, partijen stroo, aardappelen, ajuin, voederbieten en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Notaris VAN DER SLUYS. Op Maandag 21 Ootober 1912 des avonde 8 uur in het Hotel Zaaijer afslag van het perceel Bouw land in den polder het Oudeland van Middel- harnis ten verzoeke van den Heer Jst. van Prooijen te Den Bommel. Notaris VA iS BUUREN. Op Donderdag 24 October 1912 's avonds 7 uur te Stellendam ter herberge van P. Troost veiling van een voor enkele jaren nieuw gebouwd woon- en winkelhuis met erf en grond (erfpachtsgrond) te Stellendam, aan den Achterweg, kad. Sectie B no. 1419, groot 2 Aren 56 centiaren, ten ver zoeke van den Heer H. van £esteren, Notaris VAN DEK SLUYS. Vrijdag 25 October inzet I tr -j „T telkens 's avonds 6 Vrijdag 1 November afslag J uur te Goedereede in Ret logement „De Gouden Leeuw", van een Woon- en Winkelhuis waarin sedert meer dan 50 jaren met succes een winkel is gedreven met schuurtje en pakhuis te Goede reede aan de Catharinastraat, twee huizen met schuurtjes en erven aldaar aan de Nieuwstraat en een huis met erf aldaar aan de Torenstraat, ten verzoeke van de Weduwe en erven Jan Tanis Kz. Sr. Notaris VAN DEN BERG. Op Wo'Dsdag 30 October 1912 des voorm. 1" uur op de bouwhoeve „De halve Maan" te Som melsdijk van paarden, hoornvee, landbouwwerk tuigen en gereedschappen benevens meubilaire goederen ten verzoeke van den Heer H. G. van den Berg te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUKEN^ Op Donderdag 31 October 1912 's avonds 7 uur te Stellendam ter herberge van F. Troost afslag van een voor enkele jaren nieuw gebouwd woon- en wii keihuis met erf en grond (erfpachtsgrond) te stellendam, aan den Achterweg, kad. Sectie B no. '419, groot 2 Aren 56 centiaren, ten ver zoeke van den Heer H. van Eesteren. Notaris VAN DER SLUYS. Op nader te bepalen datums in de tweede helft van October 1912 van 3.31.60 Heet. (8 Gem.55'/a Roeden S. Maat) Hofland en 4.68.75 Heet. 1 Gem. 171 Roeden S. Maat. Bouwland, daaraan gren zend, in polder Oude Plaat, gemeente Sommels dijk, onmiddellijk nabij Dirksland, in den hoek van Rralingen en het Korteweegje en aan den Onwaardschen Dijk. Notaris VAN DER SLUYS. Vrijdag is aan bet station te Keipen de ruim 80-jarige L. H. H., wethouder der gemeente Grathem, die even een jong paard vasthield, onder de kar geraakt, voor wel ke dat paard gespannen was. Hij werd zoodanig gekwetst, dat hij eenige uren la ter den geest gaf. Te Winschoten hebben Vrijdagavond kwajongens, door bedreiging met een re volver, een landbouwer een beurs met f 15 af ha idig gemaakt. De daders zijn onbe kend. Zaterdagmiddag is te Dordrecht, aan den buitenkant van de Zuider Sluisbrug, een zevenjarig knaapje van H. te water geraakt, door de sluizen in de Spuihaven gedreven en verdronken. D. Ct. In hetJEendraehtskanaal te Gronin gen is Zaterdagmiddag het zesjarige doch tertje van schipper V. overboord geraakt en verdronken. Zaterdagochtend is te Schelluinen bij Gorinchem de arbeider A. S. van Giessen- dam, die voor een zandtrein wilde uitwij ken, onder een uit de tegenovergestelde richting komenden trein geraakt en op slag gedood. Hij was 50 jaar oud en laat een weduwe met 9 kinderen achter. De beambte der posterijen en telegra- phie v. D. die jl. Woensdagnacht is aange houden als verdacht betrokken te zijn bij den diefstal van een fiets met postzak uit het postkantoor aan het Stadhoudersplein in Den Haag. verleden jaar gepleegd, is Zaterdag ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. Donderdagavond is in het gasthuis te Haarlem een meisje van 21 jaar opge nomen en naar aanleiding daarvan hebben politie en justitie Vrijdagavond een inval gedaan in perceel 13 aan de Ged. Oude gracht aldaar, bewoond door de z.g. des kundige M., huisvrouw van B. Het bezoek puurde tot snachts één uur. De vrouw werd naar het hu's van bewaring overge bracht. Onder verdenking van meineed zijn Vrijdag aangehouden en in het huis van bewaring te Assen opgenomen G. R. kas telein te Hollandsclieveld (Hoogeveen) en diens vrouw F. F. Vermoed wordt, dat zij bij de behandeling van een strafzaak op 25 Maart j 1. voor de rechtbank te As sen een valsche verklaring hebben afgelegd. Te Nieuwbuinen is Vrijdagnamiddag de woniDg van J. Boes afgebrand. Verze, kering dekt de schade. Te Horsten, gemeente Onstwedde (Gr.) is Donderdagavond door onbekende oorzaak het keuterijtje van II. Penning afgebrand. Er werd zoo goed als niets gered. Alles was verzekerd. Drie bruiden. Vrijdagavond zijn te Giessen-Nieuwkerk een weduwe en haar beide dochters van 19 en 28 jaar in onder trouw opgenomen. Uit Ermelo wordt aan de Puttersche Ct. geschreven, dat men op den weg tus schen Elspeet en Apeldoorn hoe langer hoe meer overlast van wilde zwijnen krijgt. De schrijver vertelt van een ontmoeting met wilde zwijnen op den grintweg naar Elspeet. »Het begon», zoo schrijft hij, da delijk van den Apeldoornschen straatweg af Een kudde van acht groote wilde var kens versperde ons den weg, ongerekend eenige verder in 't bosch. Afstappen en loopen was eisch. Ze keken eens op van hun maaltijd en gingen in gestrekten draf een tiental meters op zij. Aan 't begin van 't Wiesselsche bosch een kudde van 13 wilde dieren. Die bleken niet van zins te wijken. Er zat niet anders op dan te wach ten tot 't den wilden zwijnen beliefde op te marcheeren. Met een minuut of vijf was dat pleit gewonnen. De grootste hindernis kwam echter nog. Waar de wegen naar Apeldoorn en Wiessel zich scheiden, was de weg bezet door, goed geteld, negen-en- twintig kleine en groote varkens. Weg en bosch waren zoo 't scheen bezaaid met ^voedsel en de beestjes hadden hier in 't geheel geen haast den weg vrij te maken. Wij hebben daar ongeveer een uur moeten wachten. Enkele pogingen om er door te breken leden schipbreuk door de groote bezorgdheid der luid knorrende moede- voor haar kroost. Een tam varken karJ kwaad zijn, als je het jong te dicht nadert moeten we die bezorgdheid den wilden zwijnen dan kwalijk nemen? En juist dat jonge goedje krioelde, zorgvuldig bewaakt door moeder, voor ons. Te Elspeet hoorden we van een onder wijzeres van een der scholen, te Apeldoorn woonachtig, die op een ochtend was terug gekeerd om hulp te halen. Ook in dat dorp noemt men 5en weg naar Apeldoorn, voor al bij avond onveilig. Verder vernamen wij, dat de heer s'Jacob van Staverden, dezer dagen een beestje ouder ziju auto beeft gekregen. Het voer tuig kon niet voor- of achteruit. De heer s'Jacob nam het varken mee naar Staver- den, van waar het naar 't Loo vervoerd werd. Onder Elspeet werd dezer dagen reeds een wild zwijn gechoten. »De beesten doen geen kwaad,» zoo verzekerde ons een opperjagermeester. En wij gelooven den man op zijn woord, m zouden er »nu» bij willen plaatsen. Er voedsel genoeg nog in 't bosch. Maar dan als de winter invalt en de leeftocht schaarsch wordt? Nu was er reeds een wild varken te ElspeetZaterdag was er een buiten de omrastering. Waar moet dat naar toe, zoo vragen wij ons af: een wild varken kan den boeren honderden guldens schade be rokkenen. Als men nu weet, dat de wijfjes driemaal per jaar jongen werpen, en dan ongeveer 10 a 12, dan zal men ons toe stemmen, dat er wel eenige reden voor bezorgdheid is.» Varia. 2) Ze zouden niet schertsen en dartelen op het kerkhof, waar zij- haar hoop en levens vreugde in donkere graven weglegde I Maar ze vermoeden niets gelukkig I Zij is altijd geweest de onbegrepene in dezen kring. Meerestein is 'n practicus, die haar als meisje reeds zijn droomstertje» noemde en haar altijd voorhoudt, dat ze 't hoofd wat rust moet gunnen, om de han den beter te kunnen reppen. Mama is 'n goedige, opgeruimde, lieve moeder, die haar God veelvuldig looft in heur dagelijkschen zang, maar van de bewaring dézer meisjes ziel geen kennis heeftde eenige, die haar zoekende, twijfelende, dorstende ziel be grepen had, was grootvader Meerestein, een emeritus-predikant, die hier bij zijn zoon, den winkelier, zijn laatste levensjaren had doorgebracht. Bij hém kon Lisa haar dorst naar kennis bevredigen in zijn opkamerken, slaapvertrek en bibliotheek tegelijk, bracht ze heerlijke uren door, zich vermeiende in 't gezelschap van de edelsten onzes geslachts, zooals ze afwezig, of ook na hun dood, door hun werken nog spraken tot haar ziel. Toen grootvader zijn einde zag naderen, had hij dan ook over zijn boekenschat, zóó beschikt, dat Lisa eruit nemen mocht, wat haar behaagde, vóór de antiquaar komen zou, om het overige te waardschatten. - Grootvader was ook de eenige geweest, met wien Lisa had durven spreken over den opkomenden twijfel in haar peinzende meisjeszieltwijfel, of het geloof, waarvan heur moeder zong en dat haar vader beleed, tegen èlken aanval bestand was. Nog op zijn sterfbed had de grijze leeraar de dorre handen om de du ne meisjesvin geren heen gevouwen en God gebeden, dien twijfel toch te bannen uit dit hart. Na zijn dood had Lisa de schuilkameren haars harten voor niemand meer geopend. Wel verwonderden sommigen zich over haar

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 2