Woensdag 16 October 1912. 27ste Jaargang M". 1807. Antirevolu tionair Orgaan voor de Zuidhollandselie en Zeenwselie Eilanden, IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stokken voor de Bledaetie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe ie aessden aan den Uitgever. In en builen de Kamer. Buitenland. Ds oorlog tuMeii Italië en Mije. Ds oorlog taliën Montenegro en Turkije. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij roomitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEYER Telefoon Infercontnt. Mo. 3. Advertentlën 10 Cent per regel en 3/s maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. Verkeerde praktijk. Om maar met de deur in huis le vallen. Op de eerstvolgende algemeene vergadering van den Bond van Ned. onderwijzers (de bekende frontmakers) komt in behandeling de volgende motie De algemeene vergad. spreekt de wenschelijkheid uit. dat bij'torga- niseeren van schoolfeesten voor de leerlingen van openbare en bijzon dere scholen gezamelijk. de leden van den Bond hun medewerking niet verleenen. Duser is een Oranjefeest of een ander nationaal feest. De feestcom missie verzoekt aan de hoofden om gezamenlijk mee te «werken en de kinderen gezamelijk te laten zingen en spelen op het feestterrein. De open bare onderwijzers en de Bijzondere zullen op dien nationalen dag. zoo is de begeerte der Commissie, volmaakt eenswillend zijnde kinderen idem. Dank je beleefd, zegt de Bond; met die Christelijken doen we niet mee, zij moeten maar voor hun kinderen zorgen, apart; en wij voor de onzen Maar wat dwaze praktijk isijatnu. Hoe hatelijk zijn die menschen Hoe onverdraagzaamEn dat nog al zij, die zoo dagelijks den mond ervan vol hebben, dat de Chr. School onver draagzaamheid kweekt. Nog al zij die al jaren en jaren hebben betoogd, dat 't je ten slotte groen en geel voorde oogen werd, ziende hun praktijk in den Schoolstrijd dat alleen de Op. School de ware verdraagzaamheid kan prediken en predikt, 't Is minnetjes met de Bondsheeren. Mogen de kinderen nu gezamenlijk niet meer zingen, spelen, snoepen van het lekkers, dat de feestcommissie uit deelt En dat op een nationalen feest dag, die niet aan den Bond alleen behoort, ook niet aan de Bijz. School alleen behoort, maar aan allen van wat religie of beginsel. Of zit er wat anders achter? Is het de haat tegen de Chr. School erftegen de Chr. Collega's en tegen de Chr. kinderen of willen de heeren het lie ver niet laten merken, dat ze mok kend en grommend onder protest dien nationalen feestdag meevieren, Speelt hun anti-nationale geest, hun verzet tegen 't vorstenhuis, hun tegenzin in Historische Gedenkdagen hier een rol en willen ze hun Neutraliteits-idee zelfs toepassen op wat bijna een heel Volk in feestdos steekt Wat kan hen een Denk- en Dankdag schelen, ze blijven ook daarin Neutraal, onzijdig. Zit het leest in November 1913 de heeren te kriewelen in de m iag Da's mannenpraat. De Grondwetscommissie wil de Chr. School nog meer steunen en helpen, als nu reeds door de wet Kuiper ge schiedt. Van liberale zijde steekt men de horens daartegen op. Toch is een liberaal professor opgestaan de heer Krabbe, die zijn volkje wat anders onder de oogen brengt dan een prikkel tot verzet. Hij zegt: Thans komt de Grondwetscom missie in 1912 met het voorstel in de Grondwet aan het bijz. onderwijs de plaats toe te wijzen, welke daar aan ook krachtens de feiten, toekomt. Wie kan daar tegen eenig redelijk bezwaar hebben Eén van beiden tochóf in de Grondwet wordt neergeschreven de richting, waarin nu sinds jaar en dag de wetgever werkzaam was en dan beteekent de herziening der Grondwet op dit punt niets anders dan een machtiging om een hand wijzer te plaatsen op een wegdien de wandelaar sinds lang achter den rug heeftóf er ligt in het nieuwe grondwetsartikel een voorschrift van verder strekkenden aard besloten, en dan beteekent de grondwetsher ziening op dit punt evenmin itts, wanneer de macht der feiten, gelijk tot dusver, dat voorschrift werkeloos kan maken. Goed bekeken. De Chr School gaat van kracht tot kracht, om met den Psalmdichter te spreken, voort. En ze eischl volle rechten. Veel heeft ze al ontvangen en dat laat ze niet meer los. Wat ze heeft moet nog vastge legd worden in de Grondwet evenzeer al.s wat ze nog krijgen zal. De hand wijzer moet nog geplaatst, die aan wijst, waar we heen moeten in de toekomst en op dien handwijzer staat »Naar de Vrije School.« »De Vrije School regel, de Openb. aanvulling En met den lib. professor vragen we: Wie kan daar nu eenig bezwaar tegen hebben? Liefde voor den werkman. In de 2e Kamer was aan de orde de tijd van behandeling der Invalidi teitswet, zoo begon dan ook te voorz. Ik heb thans de eer aan de vergad vo r te stellen om Dinsdag 15 Oct. een aanvang te maken met de openbare behandeling van het wets ontwerp tot verzekering van arbei ders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Maar wat denkt geHoezeer 't ont werp en de reden tot pensioneering sinds Kuipers dagen al bekend is hoezeer blad na blad over dat pensi oen vraagstuk gedelibereerd, gedeba- teei d heeft, hoezeer al sinds een jaar of zeven, na de op omst der idee- Staaispensioen, heel 't vraagstuk van alle kanten is bekeken, komtmrBor- gesius met eene large rede aandra gen, dat de behandeling op 15 Oct. nog niet mogelijk iser moet nog gestudeerd worden over dit en dat en dat en dit. De heer Duys idemde heer Treub idemde heer Patijn was veel korter, maar had toch ook bezwaar tegen 15 Oct. Och, och! wat hebben de heeren 't benauwdZe moeten nog eens stu- deeren op amendementen enz. enz en dat zp, die kopstukken zijn hun ner partij, doorkneed in politieke en sociale zaken. Maar neen't is die studie niet Er zit wat anders achter: die pensi oenwet mag onder dit Christelijk Ka binet niet tot stand komenbij de stembus in 1913 moeten de Dslimme- lingen« het kunnen uitbazuinen «Ar beiders, je hebt nog geen pensioen«. De politiek van de laagste soort zit er achter, die het partijbelang stelt boven de liefde voor den werkman Maar de arbeiders doorzien u, volks leiders I hoe ge terwille van de stem bus hen zoudt willen neerhalen. Zij willen van uw gedoe het slachtoffer niet worden. Amice Deze dagen vergadert ons parlement niet gelijk ge weet. De heeren zitten allen op de studeerkamer om de wetsvoorstellen te bestudeeren. Ge kunt er op rekenen dat menig teekun geplaatst zal worden, waar over uren geredeneerd kan'Worden. Als A de rede heeft uitgesproken, kunt ge er staat «pmaken dat B zich zit te verkneu teren. Hij is het dan volkomen eens met den geachte afgevaardigde. Als hij het daarbij liet, zou zwijgen even eervol zijn. Maar let maar op, dan hoort ge uit den treure het zelfde bespreken. Zoo iets noemt men „landsbelang behartigen." Eén ding hoop ik dat nl. de personen bekoorende tot de rechterzijde, zullen zwijgen, opd t de tegen partij geen stof wordt geleverd voor debat. Door te zwijgen worden de liberalen met lamheid geslagen. Is het nu niet, dan toch zeker in 1913. Als zij alle onzin hebben uitgekraamd, kunnen ze toch moeilijk in 1913 voor de kiezers komen, met oude afgedankte redevoeringen. De hoorders zul len, Wanneer zij het tocJb. doen, zeggen „de man moest zich schamen." Al wat afge zaagd is, pakt niet meer. Ik vertrouw dat hun doen en laten menig liberaal kiezer genezen heeft. De kopstukken onder hun partij beginnen trouwens reeds het vuile politiek-drijven te veroordeelen. Ge hebt ontgetwijfeld gelezen het oordeel van dr. Colenbrander, prof. Krabbe, terwijl ge er staat op maken kunt, dat er nog meer zullen volgen. Zich te laten drijven in den hoek der Socialisten willen de liberalen allen niet. Er is voor hen in dat geval maar één uitweg nl een candidaat der rechterzijde steunen. Ik kan het begrijpen. Verbeel je, dat ze nagewezen worden tot het fanatieke volk te behooren. De kleur schiet hen uit. Ze gevoelen zich nog te fatsoenlijk. Ik weet wel dat er vreemde dingen kunnen plaats grijpen. Ik denk bv. aan de bondsdag der vrijzinnigen te Goes. Een modern predikant nl. ds. Siemeling had de leiding der vergadering. Hij sprak zelfs van „het komen van het koninkrijk Gods." Daartoe moest de verkiezingen in 1913 medewerken, 't Is voorzeker een eigen aardig verschijnsel, dat de liberalen gebruik maken van de naam Gods, bij zulk een gelegenheid. Zouden ze wellicht de fijnen willen nabootsen, om het eenvoudige volk te verschalken Ik voor mij geloof niet dat ons volk zoo achterlijk is, dat het zich laat vangen door dergelijke termen, 't Was me anders een vreemde; geschiedenis te Goes. Prof. Treub zal zich wel een weinig in de knel gevoeld hebben. Gewoonlijk toch wordt van liberale zijde afgekeurd dat predikanten aan politiek doen. Dat prof. Treub ook verlegen was, blijkt wel. Dat een predikant aan politiek deed, kunt ge tusschen de regels lezen, veroordeelde hij. Eén soort predikanten kreeg''echter een verlofbrief nl. de moderne dominés, Zoo ziet ge, dat de orthodoxe dominés buiten alles moeten gehouden worden. Ik hoop dat de predikanten in onze omgeving deze les ter harte zullen nemen, en doen hetgeen hun roeping is. De waarheid is ons toch te lief. Wij als Christenen moeten strijden tegen de versteende orthodoxie. God doet ons niet leven in 1618. Toen was aller hoofd en hart vol van de leergeschillen. Daaraan vooraf ging het tijdperk der refor matie. En boe we bet ook bezien, wij kun nen niet anders dan erkennen dat we leven in de periode van het sociale vraagstuk Of we willen of niet, we moetefi leven in den tijd welke God ons doet beleven. In de eerste plaats hebben de geestelijke leidslie den een dure roeping te vervullen. Wie als predikant de waarheid uitdraagt, alsof hij nog in 1618 leeft en dus zijn oog sluit voor het heden, doet niet hetgeen hem betaamt. Hij verstaat zijn tijd niet. .In dezen mag het optreden van ds. Siemeling met lof worden genoemd. Ik hoop als ik Zondag weer naar de kerk ga, van mijn domine te hooren, dat hij zijn tijd verstaat. Ik noem het wel eens „gejeuzel" wanneer ik een preek hoor die in 1600 gehouden kon wor den, en toen misschien terecht was gehou den, maar waarin ik de levensvragen van den dag tevergeefs zoek. Ik weet zeer goed, dat er velen zijn, die dit „zoo echt" vinden. Weet ge hoe ik er over denk Ik trek de conclusie dat de domine niet medeleeft met zijn tijd en zich op zijn studeerkamer tevre den stelt met boeken, welke door een tiental geslachten zijn gebruikt, Met een wijs ge zicht loopt hij bij de leden der gemeente rond. Daarin zoekt hij zijn kracht, 't Is naar mijn wijze van zien, net een manier om eene gemeente rijp te maken voor on verschilligheid. De wijsheid van den predi kant acht ik altijd hoog, wanneer hij zich met de jeugd en de jonge mannen inlaat. Wie altijd bij de oudjes zit, wordt oud voor zijn tijd, jaagt de jeugd de kerk uit en levert hen over aan het ongeloof. Ik zou u daarom den raad geven ga eens naar uw domine. Verzoek hem een onder werp te behandelen over een vraagstuk van den dag. Lees en bestudeer ook gij het onderwerp en beluister de redevoering. Ik wed dat ge ten goede werkt voor actu- eele preeken. Zoodra de predikant de zaken moet inzien, zal hij geestelijk voedsel geven voor onzen tijd. Dat loopen bij de huizen, en niet bestudeeren de vraagstukken des levens is de dood in de pot voor de ge meente. Ik weet zeer goed dat de oudjes min of meer vreemd zullen zien. Laat ze vreemd zien. Als God hen het leven spaart, zullen ze van achteren dankbaar zijn. Hier kunt ge op rekenen, dat de moderne pre dikanten hun hoorders tot propagandisten vormen met het oog op 1913. Ds. Siemeling staat niet alleen. Zouden de orthodoxe predikanten zich de kaas van het brood laten eten Als 1913 in het land is, moeten onze jonge mannen gereed staan. God eischt van ons dat we medewerkers zullen zijn, dat niet de partijen des ongeloofs zegevie ren, maar de partij die erkent „God regeert." Zoo blijft er werk te doen. Hebt ge reeds gehoord dat binnenkort te Hellevoetsluis een partijdag der anti-revolutionairen zal worden gehouden. Ik hoor dat als sprekers zullen optreden ds. Voort van Zijp, prof. Diepenhorst en dat zeer waarschijnlijk prof. A. Kuyper ook zal spreken. Dat belooft een schoone dag te worden. Ik zie u D.V. natuurlijk ook. We zullen elkaar dan de hand eens drukken. Ontvang thans ipijn groet. MARNIX. De vredesonderhandelingen afgebroken? Op,het laatste oogenblik toen men het reeds over de voornaamste punten van den vrede eens was geworden, heeft Turkije nieuwe niet te aanvaarden eischen gesteld waarschijnlijk zullen alle besprekingen over den vrede afgebroken worden en zal de oorlog door I'aiië tegen Turkije met de mees mogelijke energie worden voortge zet Officieel wordt gemeld, dat het eerste eskader van de Italiaansche vloot, onder admiraal Viale, die zich in Italië bevindt, bevel ontving, zich geieed te honden om naar de Egeïsche Zee te vertrekken. Uit Podgoritza wordt gemeld, dat de Malissoren zich met de Moutenegrijoen vereenigd hebben en met leeuwenmoed Touzi bestormden. Eerst laat in den avond was het gevecht geëindigd. De verovering van Skoetari ligt thans niets meer in den weg. Tengevolge van de uitgebreide gevecbtslinie is het niet mogelijk geweest het aam al dooden en gewonden reeds thans te publiceeren. Donderdag werd er 15 uur achtereen gevochten. De gevangen genomen Turk- sche bevelhebber wérd d ior koning Nikita ontvangen. Er schijnen twee afzonderlijke gevechten geleverd te zijn, die beide tot einddoel Skoetari hadden. Volgens de //Zeit.'/ verklaarde de be manning van stoomschepen die te Triëst arriveerden, dat de dorpen op de oevers der Bojana, bij den mond dier rivier, in brand staan. In deze streek worden hevige gevechten geleverd, die tot heden in het voordeel der Turken uitvielen. De Correspondent der N.K.. Ct. seint: Van de hellingen van de Albaneesche Alpen, het gebergte dat de oostelijke grens van Montenegro vormt en waarvan de hoogste top 2490 M. boven den zeespiegel ligt, rukken de Montenegrijnen tegen Toezi en Skoetari op. Met hen werkt een andere legerafdeeling samen, die van Antivari uit langs de kust en de grensrivier Bojana over getrokken is en nu Skoetari van het Zuiden uit schijnt te bedreigen. Deze af- deeliug vindt den versterkten berg Tara- bosj in haren weg. De andere afdeelingen uit Podgorista hebben achtereenvolgens de forten Sjib- kauik en Detsjits genomen en richtten- daarna hun kracht op de sterkte Rogam, die volgens een telegram aan de "Erankf. Ztg.o uit Podgorista Zaterdag al half plat geschoten was, door het Tnrksche garni zoen nog wanhopig verdedigd werd, maar blijkens een telegram nu ook genomen is. Middelerwijl lieten de Montenegrijnen meer geschat aanrukken tegen het fort Wranja. De voorstelling, dat de wegnaar Skoe'ari reeds na den val Sjibkanik en Detsjits vrij was, was blijkbaar al te op timistisch. Yan weerskanten legt men, daarin stemmen de berichten overeen, den grootsten heldenmoed aan den dag. Een aantal Malis'oren moeten al aan den kant van de Montenegrijnen te^en de Turken vechten, en nu komt zelfs bericht, dat een afdeeling Malissoren den Turken in den rug is geva Jen. Dat zou den strijd in het grensdistrict spoedig een andere wending kunnen ge.en. Hoe langer de Turken de Montenegrijnen echter nog in het ge bergte kun en inbonden, hoe meer troepen deze laatsten bij hun nadenng voor Skoetari tegenover zich zullen vinden. De //Daily Cronicle» bevat een verslag van de oorlogscorrespondente miss Durham. Ze zegt, dat zij de eei.ige correspon dente geweest is, die den aanval van de Montenegrijnen he< it bijgewoond. Dondei- dag even voor 7 uur des morgens zoo seint zij bevond ik mij op een groote vlakte aan den voet van een berg vlak voor mij lag de groote bergvesting Detsjits, de sterktste, die Turkije aan de grenzen bezit. Op den voorgrond graasden rustig schapen, alsof er ni ts gebeurde, terwijl links van de Montenegrijusche bergen de granaten over de vlak e vlogen, die bij de wallen van de vesting ontploften. Aan de onderste hellingen van den berg klonk scherp en voortdurend geweervuur en even eens bij Misljeh, waar een versterkt kamp is. Even voor 9 uur hield het schieten plotseling op. Het werd stil en een zware wolk vleide zich op den top van den berg neer en verborg de vesting volkomen voor het oog. De Moirenegnjnsche artillerie richtte daarop haar geschut tegen de even eens zeer versterkte heuvels aan den voet van de vesting, vlak bij de grenzen. Intusscheu bombardeerde de Zeta-batterij Wranja, op een heuvel, die als een eiland uit de vlakte verrijst. Wianja, een Turk- sche vesting, die zwaar geschut bezit, antwoordde krachtig, maar er werd slecht gericht en het vuur deed den M ontene- grijnen geen schade. Ten slotte klonk er een gehuil onder de troepen en het bericht verspreidde zich, dat de Montenegrijnen De'sjits stormen derhand ingenomen hadden. Door een kijker kon ik zien, dat een vlag op den top waaide, ik kreeg door de vriendelijk heid van den officier van den staf een paard en reed voorwaarts. Om drie uur kreeg ik Ilogam in het gezicht, dat on ophoudelijk door de Montenegrijnsche artillerie beschoten werd. Bij Misljeh begon weereen sterk geweer vuur, onderbroken door het geratel van de machinegeweren, en het suisen van de

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1