n BLAD. Zaterdag 12 October 1912. 3 Antirevolutionair zK "le Jaargang M°. 1806. Orgaan rooi* de Ziiiilliollamlsclic en Zeenw§che Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. Alle stukken voor de Redae*is bestemd, /%dvertentïën en verdere Administratie tranen toe te «enden aan den Uitsrever Land- en Tuinbouw, Voor Huis en Hof. Uit de Pers. Drank besli ijtiing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. zonder 50 Buitenland bjj roornitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50zonder f 4,50 per jaar. ifzonderlijke nnmmers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER SOMMELSD1JK. Telefoon Intercoaua. Ho. 2. AdrertentiSn 10 cant par regel en maal, i&eeiasaes SO per regel. Boekaankondiging i Cent per regel en maal. Bienstaanvragen en Bienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij beslaan Advertentiën worden, ingewacht tot Dinsdag- an Vrijdagmorgen 10 uur. Klein'sche ziekte onder de Hoenders. In vele provinciën komt onder de hoen ders een ziekte voor, welke reeds epidemisch keerscht en veel gelijkt op hoendercholera. Zij wordt veroorzaakt door bacillus galli- narum, door dr. Klein ontdekt, waarom zij naar dezen Klein'sche ziekte genoemd wordt. De aangetaste dieren zijn soms, op 't oog gezond lijkende, in eenige minuten dood. Ook gaan zij wel in 1 a 8 dagen aan diar- rhee te gronde. Door deze ziekte wordt de hoenderstapel ernstig bedreigd duizenden hoenders zijn er in sommige streken aan gestorven. Medicijnen baten niet. De pluimvee-consulent, de heer Beaufort te Aerdenhout (Haarlem) verzocht allen, die schade door of bericht ontvangen van besmettelijke hoenderziekten of over onver klaarbaar groote sterfte onder de kippen, hem terstond hiervan in kennis te stellen, opdat hij in de gelegenheid wordt gesteld een nader onderzoek in te stellen. Het is noodzakelijk terstond te weten, waar de besmetting vandaan komt. Tegelijk behoort men een paar doode of zieke dieren franco te zenden naar de rijksseruminrichtiDg te Rotterdam. Het onderzoek aldaar is koste loos. Dit is beslist noodzakelijk, omdat ook de consulent niet kan zien of men met cholera dan wel met Klein'sche ziekte te doen heeft. Dat kan niemand zien, zelfs niet al maakt hij de kip openonderzoek aan de seruminrichting is dus beslist nood zakelijk. Deze bericht dan aan den inzender en ook aan den consulent met welke ziekte men te doen heeft. Dit onderzoek duurt 1 a 2 dagenintusschen stelt de consulent een onderzoek ter plaatse in. Het eenige middel, dat helpen kan, is het serum, dat door de seruminrichting te Rotterdam gratis wordt verstrekt. Dit serum wordt onder de huid van het dier inge spoten. Het wordt alleen afgegeven aan veeartsen, wanneer geen veearts te verkrijgen is, zal op aanvraag van rijkswege een veearts worden beschikbaar gesteld. Men ziet dus, dat de bestrijding dier ziekten van regee- ringswege wordt vergemakkelijkt ;jmen moet nu echter niet meenen, dat men zelf rustig kan wachten tot er hulp komtalleen zij. die zelf de handen uit de mouwen steken, hebben recht om geholpen te worden. Zoo dra een ernstige ziekte uitbreekt, geve men hiervan kennis aan den consulent en zende men eenige dieren aan de seruminrichting. Daarna ruime men alle zieke of afgemaakte verdachte dieren op door ze te verbranden of diep te begraven. Het nachthok wordt geheel schoongemaakt op de volgende wijzezitstokken, mestvloer en wanden flink af boenen met water, waardoor creolin is gemengd, tot het geheel melkwit ziet dat afboenen moet zoo geschieden, dat alle mest verwijderd wordt. Hierbij zorge men, dat het vuile water kan wegvloeien, zoo dat de kippen er niet mee in aanraking komen. Geen kippen laten drinken van de plasjes, die zouden kunnen blijven staan. Het best is alles flink met carbolineum te besmeren, dus wanden, zitstokken, legnes- ten, mestvloer, enz. Is de bodem van zand, dan uitgraven, twee steek diep, nieuw zand inbrengen en alsdan met een laag turf molm bedekken, omdat de bacteriën, die in den mest zitten, dan spoedig sterven. Zeer gewenscht is het de dieren eenigen tijd binnen een afrastering te houdenallen mest zooveel mogelijk te verwijderen en den bodem geregeld om te spitten. Men zorge vooral voor versch drinkwater en doe daar een weinig ijzervitriool doorheen, dat bij den drogist verkrijgbaar is. Men neme een gestorven dier zoo op, dat de mest niet uit het lichaam kan wegloopen, late de ratten niet met de cadavers rondsjou wen en werpe deze niet op den mesthoop of in het water, ete ze niet op en houde zijn dieren uiterst zindelijk, ook als ze met het serum zijn behandeld. Voorkomen is echter beter dan genezen. Men koope daarom geen beesten op de markt of van opkoopers en scharrelaars. Deze koopen soms een paar uur verder bij iemand, waar alle kippen sterven, het res- tantje op en verkoopen het weer met een zoet winstje. De volgende week komen ze eens kijken, of men de hoenders ook niet wil opruimen Breekt de ziekte in de omgeving uit, dan houde men zijn dieren vasteen afrastering kost geen schatten. Waarom kan men in bed dikwijls moei lijk ademhalen Velen denken het gemak kelijkst te liggen met een half dozijn kus sens onder hoofd en rug. Dit is echter juist verkeerd, want hierdoor neemt men een kromme houding aan, de borst wordt te zamen gedrukt en kan zich bij het ademhalen niet flink uitzetten. Daarom is het raadzaam voor hen, die moeilijk kun nen ademhalen, het hoofdkussen eerder la ger dan hooger te leggen, opdat de longen zich goed kunnen uitzettenmen moet dan ook niet op één zijde gaan liggen maar plat op den rug en niet met de armen of met zwaar dek de borst bezwaren. Het spreekt van zelf, dat men in de kamer van hen, die moeilijk ademhalen, veel frissche lucht moet inbrengen. Ouders doen er daarom goed aan, hun kinderen vroegtij dig te gewennen aan een gezonde houding in bed. De tomaat. De vele goede eigenschappen welke de tomaat bezit, wettigen volkomen haar recht als volksvoedingsmiddel. Men ziet het de schoone vrucht aan, dat zij voedzaam en inhoudrijk is. Het sappige roode vieesch van de to maat is dan ook niet alleen smakelijk en verfrisschend, maar zij kweekt ook bloed en kracht aan. Met citroen als sla aangemaakt en met wat prei gekruid, is het een heerlijke, licht verteerbare avondschotel. Onder de soepen is de tomatensoep de allerbeste. Maar de tomaat heeft nog an dere eigenschappen, die haar in de gunst der dames zullen doen komen. Zij zijn nl. een voortreffelijk schoonheidsmiddel. De roode toomaat werkt bloedzuiverend en verschaft de gebruikster een mooie blanke tint. Tomatensoep, met citroensap vermengd, is een probaat middel tegen alle huidonreinheden, en verleent de huid zacht heid en glans, zooals geen ander kostbaar schoonheidsmiddel doet. Op het geestesleven heeft de toomaat in zoover een gunstige werking, dat zij de fantasie scherpt en den levenslust ver hoogt. Zij zal zwaarmoedigen en hypochonders uit de sanatoria houden en de algemeene levensvreugde onder de menschheid aan merkelijk doen steigen. Kalk in de oogen. Ofschoon het wel niet zoo dikwijls voorkomt, dat iemand kalk in de oogen krijgt, is het toch goed het bes te middel te kennen, dat de pijn het spoe digste doet bedaren, zonder gevaar voor 't oog. Radeloos van pijn neemt de getroffene meestal zijn toevlucht om het oog met wa ter te betten, doch dit is geheel verkeerd. Neemt men echter suikerwater, om daar mee het getroffen oog te betten, dan zal het resultaat verrassend zijn en vrij stellig spoedig beterschap worden verkregen. Het schoonmaken van sponsen. Gebruik nooit, om sponsen schoon te maken kool zure zouten, die ze hard maken, of ammo niak dat ze verbrandt. Snijd een citroen in schijfjes op de spons, doe alles in een spoelvat, en giet er kokend water boven op. Eenige uren later zal uwe spons, die goed uitgedrukt wordt, weer schoon zijn. Het reinigen van vernikkelde voorwerpen Men legt de te reinigen voorwerpen 510 seconden in een mengsel van 60 deelen alcohol en 1 deel zwazeizuur en wasch ze met linnen doeken af. Gele of gevlekte voor werpen van nikkel, worden, op deze wijze behandeld, zoo goed als nieuw, beter dan met eenig poetsmiddel. VOOR DE KEUKEN: Appelsalade. Men schilt eenige mooie gave zachte tafelappelen, nadat ze zijn uit geboord snijdt ze daarna in dunne schij ven evenzoo citroenen, waar de pitten zijn uitgedaan. Men legt ze laag om laag, met suiker er tusschen gestrooid, in een schaal de bovenste laag moet v,an citroenschijven zijn. Nu giet men er zooveel rooden wijn over, dat de vruchten ervan doortrokken zijn, zonder dat er bepaald wat opkomt. Deze salade moet eenige uren voor het gebruik worden gereed gemaak. Appelbeignets. Men maakt een beslag van een half pond gewarmde tarwebloem en een theekopje lauwe zoete melk, 3 geklut ste eierdooiers en een weinig zout. Als het goed is geklopt, mengt men er het stijfge klopte eiwit en dan een eetlepel rum door heen. Men neemt nu 8 of 10 zachte groote zure appelen, schilt ze, boort ze uit en snijdt ze aan vingerdikke schijven. Deze schijven legt men in een weinig rum of cognac met suiker en laat ze goed door trekken dan doopt men ze in bovengenoemd beslag en bakt ze in een diepen pot of pan. met kokende, gesmolten reuzel of kokende geklaarde boter, of kokend kalfsvet en wentel ze, nog warm, in een mengsel van suiker en gestooten kaneel. Bloemkool kan men lang goed hou den ais men de geheele plant met de bla deren uit den grond neemt en ze aan den stronk, met de wortels naar boven aan een stok gebonden ophangt op een koele en luchtige plaats (kelder of schuur). Observatob, Een school zonder God. In de vorige maand is in ons land 'n internationaal congres voor zedelijke op voeding gehouden. Een congres dat veel deelneming heeft gevonden en waarover druk is gesproken en geschreven. Uit een zoogenaamd neutraal «-onder wijsblad ontleend de »Schocl met den Bijbel* onder meer het volgende: »Uitnemende denkbeelden waren er op het congres te vernemen, zegt de schrij ver, en uitnemende denkbeelden zijn ook in de vier deelen Mémoires neergelegd. Belangwekkend in hooge mate was voor ons datgene, wat de aanhangers van de leekenmoraal ais grondslag en uit werking van hun overtuiging aan hun hoorders ter overweging aanboden. »Als voor ons, onderwijzers, open bare onderwijzers, van bijzonder gewicht, releveeren wij ten slotte de volgende woorden van Ferdinand Butsson, zooals wij zA vonden weergegeven in het voor treffelijk verslag van de »N.R.Ct.« Vijandig aan den godsdienst is de leekenschool allerminst; de wet verbiedt den onderwijzer vóór of tegen den gods dienst partij te trekken bij zijn onderricht. Maar de leekenmoraal staat daarom met lager dan de godsdienstige moraalin tegendeel, de leekenmoraal beoogt de hoogste moraal te geven, waartoe de mensch kan komen de moraal, die haar kracht ontleent aan de menschheid zelf. Die menschelijke moraal is de eenige, die waarlijk goddelijk mag heeten. En noemt men onze school een school zonder Goddan aanvaarden wij die betitèling als een eeren/xam (üe cursiveering is van ons). We komen wellicht de volgende week op dit schrijven terug. Wij vragen nu slechts rechtvaardigt dit schrijven niet volkomen onzen schoolstrijd, onzen strijd tegen de openbare School Waar men de benaming van een »School zonder God«, >als een eerenaam* aan vaardt Hoe kunnen ouders van Christelijke be lijdenis, al is die belijdenis nog zoo zwak, hun gedoopte kinderen in den driemaal hei ligen Naam, aan zulk 'n inrichting van on derwijs en opvoeding toevertrouwen Het is daarom onze dure plicht, zoo lang de geest van het openbaar onderwijs niet verandert, voort te gaan ons land met Chris telijke Scholen te overdekken. Tot behoud van het opkomend geslacht, tot zegen van land en volk. (Graafschapper). Holland voorop. Ons land komt in verschillende opzich ten achteraan. Wij staan als tamelijk con servatief bekend. In andere landen, waar de democratie meer invloed heeft, heeft men bv. sinds lang de waarde van een hooger tarief in gezien. Schier overal worden beschermende rechten geheven. Alleen wij komen achter aan sukkelen. Toch zijn we niet in alles even achter lijk. Een Duitsch vakblad »Uer Confectionair* schrijft althans dat Holland aan het hoofd staat waarvan van de vele buiten- landsche afnemers van Duitsche textiel producten. >Duitschland aldus bedoeld blad heeft in den loop van een jaar voor 21 millioen mark aan confectiegoederen naar Nederland uitgevoerd. Dit bedrag verdeelt zich over dames-, heeren- en jongenscon- fectie ondergoed, mode-artikelen, kousen, sokken, handschoenen, schorten, blousen, enz. Verder leverde Duitschland aan Hol land voor 15V2 m'Hioen mark wollen lakens, voor 5 ij3 millioen mark katoenen goederen, voor bijna 4 millioen mark afval van bewerkt katoen, voor 2^ millioen mark zijden goederen en linten, voor mil lioen mark passementerieën, voor 21/s mil lioen mark garen en band enz. In het geheel maakt het bedrag van den uitvoer in textiel- en confectie-artikelen van Duitschland naar Holland de somma van 65,500,000 mark uit. Daarmede staat Holland aan het hoofd van de vele buitenlandsche afnemers van Duitsche tex ielp: oducten. Het zijn leerzame cijfers die dit Duit sche blad geeft. Terwijl hier in ons land de confectie- werkers voor onmenschelijke lage loonen moeten arbeiden, wordt alleen uit Duitsch land voor meer dan 121/2 millioen gulden aan confectiegoederen ingevoerd. Millioenen aan arbeidsloonen gaan op die wijze over de grenzen. £41 toch is het meerendeel van de vrij zinnigen nog altijd zoo conservatief dat zij zich tegen een matige verhooging van het tarief met alle kracht verzetten. »De Vrije Westfries.* Het begint al. De tegenwerping van de vrijzinnigen in zake de verzekertngs wetgeving is reeds begonnen. Een eenvoudig voorstel om op 15 Oct, met de openbare behandeling van de Inva liditeitswet een aanvang te maken lokte in de Kamer een vrij heftige "en urenlange discussie uit. De Itnksche heeren waren Verschrikke lijk bang dat er te weinig tijd zou zijn voor de bestudeering der stukken. En dat niettegenstaande de voormannen van de verschillende partijen de geheele voor-behandeling van het ontwerp mee maakten althans mee kónden maken en het gewijzigde ontwerp met bijbehoorende rapporten reeds weken in hun bezit is. Ieder gevoelt dan ook dat dit argument weinig waarde heeft. Toen het op stemmen aankwam, was de linkerzijde weer zoo eenstemmig in het af stemmen als men 't maar wenschen kan. »Zoo beleefde men dan, zegt het Cen trum terecht, het merkwaardige feit, dat bij een voorstel, om zoo spoedig, mogelijk te beginnen met de behandeling van een sociale wet, die voor de arbeiders van het grootste gewicht is, en door hen ook het meest wordt verlangd, de gansche linkerzijde, van den conse vatie f-liberaal tot den sociaal democraat, tegen stemde. Het linksche »blok« is ermaar of de arbeiders reden hebben zich daarover te verheugen, is een andere vraag*. (De Viije Westfries). 'n Ergerlijke partijbenoeming. Zoo noemt Eet Volk de benoeming van Dr. G. H. Coops tot inspecteur van het middelbaar onderwijs. Natuurlijk, want de man is niet rood en niet vrijzinnig. De eenige verdienste van Dr. Coops is volgens het sociaal-democratische dagblad, dat hij tot de weinige vromen onder de natuurlijk wetenschappelijke menschen be hoort. Alle vrijzinnige en zoogenaamd neutrale bladén namen dit bericht, natuurlijk met graagte over. Wat blijkt nu echter De heer Coops was aanvankelijk onder wijzer aan een Christelijke school. Door hard studeeren wist hij het zoover te brengen, dat hij tot de Utrechtsche Universiteit werd toegelaten, waar hij in 1900 zijn doctoraal examen in de schei kunde deed _en in 1901 promoveerde, beide >cum laude,< Van iemand, die zich zoo opwerkte en die zelfs met lof promoveerde, kan toch zeker moeilijk worden gezegd, dat hij nooit iets van beteekenis heefi gepresteerd. Behoorde de heer Coops niet tot de vrome menschen,* dan zou waarschijnlijk op deze benoeming niet d i minste aan merking zijn gemaakt. »De G-a f-chapper.* Hoe de >appelkoniiig« stierf. De republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika telt, zooals men weet, ver schillende koningen*. Te Chicago woonde de man, die den naam van appelkoningdroeg. Hij was van Duitschen afkomst en heette Heinrich Spruch. In de staten Oregon en Calefornië had hij reusachtige ooftboomgaarden aan gelegd en gedurende eene reeks van jaren beheerschte hij de appelmarkt in Noord- Amerika. In den laatsten tijd had hij zich laten ketenen door Koning Alcohol en zware verliezen geleden. Dat neemt niet weg, dat hem nog een vast jaarlijksch inkomen van ruim 30000 gulden bleef. Spruch was verloofd met een jonge weduwe, mevrouw Prances Rovenblatt, dochter van een schatrijk vleeschfabrikant. Zij kon het niet vinden met de drinkge woonten van haar aanstaande en her haalde malen onderhield zij hem daarover. Toen dit echter vruchteloos bleef, ver klaarde zij dat zij de verloving zou ver breken, indien hij niet nuchter kon blijven. Spruch was ontroostbaar. Hij ging naar zijn hotel en schreef den volgenden af scheidsbrief sik heb in de laatste twee jaren meermalen het plan opgevat zelf moord te plegen. Drankzucht is de wortel van alle kwaad. Ik heb de beste vrouw op de wereld lief. Maar zij, ofschoon zij mij wederkeerig liefheeft, wendt zich met afschuw van mij af. Ik walg van mij zelf, daarom maak ik een einde aan mijn leven*. Een kamermeisje vond het lijk van Spruch op zijn bed. In de eene hand hield hij den revolver, waarmee hij zich zelf in de slaap de doodelijke wonde had toegebracht, in de andere het portret zijner verloofde. De alcohol verderft arm en rijk.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 5