WEERBERICHT. Ingezonden Stukken. Visscherij. VARIA. Opofferende liefde. Kerk en Schooi. Godsdienstoefeningen. STAD AAN 't HARINGVLIET. De heer J. W. Esselink uit deze gemeente werd dezer dagen bevorderd tot candidaat in de Theologie aan de Theologische school te Kampen. Onzen vroegeren dorpsgenoot de heer C. Koppenaal Az legde heden morgen met gunstig gevolg het can- didaats-examen (cum laude) in de Theologie al aan de Vrije Uniyersiteit te Amsterdam. DEN BOiMMEL. De lijst van Stemgerechtigden der Herv. Gemeente, is door het college van Kerkvoogden in hunne vergadering van 10 Oct. ji. definitief vastgesteld en gebracht op 111. GOEDEREEDE. Op de voordracht van onderwijzer aan de O. L. School alhier, zijn ge plaatst de heeren: A. E. v.„d. Sluis te Sliedrecht, H H. Boender te Nieuw- Beierland, M. N. v. Leeuwen te Renesse en C. Prins te Opperdoes. Unie-collecte voor ie Scholen met den Bijbel De totaalopbrengst bij de 16de lijst is f 46,805,68. De Fondsentiiarkt. dhr. Mijs. Daar is ook nog een ander geval geweest, met een machinist van de tram, die hetzelfde ongeluk had als van der Sluis, en daarom wensckte ik wel dat ze toegelaten werden. Voorz. Wij zullen het in overweging ne men. Dit zooals het hier gegaan is, heeft adressant zich direct tot de Raad gewend met voorbijgaan van het college van B. en W., daar deze er alleen over te zeggen heeft, en de eerste officieele bevestiging ligt op den weg van B. en W. Dit weet ik echter wel, dat, als zij rechten hebben, dat zij er wel mee bekend zijn, maar als zij plichten hebben niet. Hij beweert dat hij niet geweten heeft, dat zijn kind moest aangegeven worden en dat komt mij wel een beetje apocrief voor. 2. Voorstel B. en W. tot het aanbrengen van eenige Wijzigingen op de Begrooting dienst 1912. Wordt goedgevonden. 3 Request van het personeel behoorende tot de 0. L. School daarin beleefd verzoe kend, de verordening, regelende de jaarwed den der Onderwijzers te herzien. Voorz. Het voorstel van B. en W. dien aangaande is als ontwerp bij de Raads- briefjes gevoegd geweest, en een vorig Raadsbesluit is reeds de verhooging van de jaarwedde van het Hoofd der School in de nieuwe Verordening opgenomen. Ook B. en W. kwam het wenschelijk voor, om wanneer er onderwijs gegeven wordt genoemd in Art. 2, dat wanneer dit onder schooltijd geschied, geen afzonderlijke belooüing zou gegeven, maar wel als buiten schooltijd geschiedt. De praetijk heeft echter wel eens tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Wanneer er b.v. een van de on derwijzers of onderwijzeressen ziek is welke les geven in vak J dan moet deze vervan gen worden door een ander. Dan gebeurt het echter dat de zieke er een afzonderlijke belooning voor ontvangt, en de gezonde alsdan niet Geen wonder dan ook dat er bezwaar tegen gemaakt wordt om het een ander op te dragen. Toch is er niet meer inspanning toe noodig. En bij de laatste oproepingen hebben we steeds gevraagd of zij in het bezit waren van vak J. d. i. Vrije- en Ordeoefeningen der Gym nastiek. De Onderwijzers en Onderwijzeressen die hiervan op het oogenblik in het bezit zijn genieten daarvoor f 50 belooning, en dit moet ook zoo blijven, omdat daarvoor een overgangsbepaling voor staat in de ver ordening, en deze mag rechtens niet wor den aangetast. Ook zijn er in de verorde ning bepalingen gemaakt, vervangende de oude artikelen 8, 9 en 10, in verband met de nieuwe Militiewet, doch ze houden on geveer hetzelfde in. dhr. Jac. JoppeHoeveel kost het de gemeente dan wel? Voorz. In 1913 f 175,— Dan heeft de heer Pen en de heer Du Beouff f 75 meer en de heer Van Gent f 25. dhr MijsVan wanneer dateert de oude verordening met deze cijfers Voorzitter Vanaf 1908. dhr MijsIk vind als ik hot goed inzie dat de verordening voor een belangrijke tijd wordt vastgesteld en dan vindt ik dat de verhoogingen eenigszins te laag zijn, ze zijn niet erg ingrijpend. In de Memorie van toelichting vragen de adressanten ook verhoogingen van vluggeren aard. Het komt mij eenigszins voor, dat de verhoo ging over een tijdvak van 6 jaar wel wat erg lang is. Als ze een beetje kunnen ver beteren blijven ze bier meestal geen vijf jaar. En wat het eerste cijfer van f 600 aan gaat, dat moet men noodgedwongen doen omdat men anders geen sollicitanten krijgt en deze zijn toch meestal voor beginnen - den die menschen behooren feitelijk leer geld te geven. De verhouding van deze tot die van f 650 vindt ik een zeer gering verschil. Voorz. Zooals u weet, zijn die vijf jaar gebaseerd op de Rijksuitkeeringen en het Rijk keert voor 5 jaren uit, en volgens 't minimum der wet zijn we er toch reeds f 100 boven. Ik stel mij voor dat er ab soluut geen bezwaar zou wezen om sol licitanten te krijgen, want als men er op het oogenblik op moest roepen, dan zou men ze wel krijgen voor f 400. dhr MijsDeze doorgaande verhooging van f 75 is ook niet veel hooger voor 10 tot 15 dienstjaren. Voorz. In de oorspronkelijke verordening zijn die sprongen zoo maar neergezet, maar hier zijn het sprongen die de wet aan geeft. dhr MijsDe verhoogingen welke nu staan op 5 jaren, zijn die niet te brengen op 3 jaar, b.v. zooals het nu om de vijf jaar f 50 is, dan om de 3 jaar een ver hooging van f 30 of f 35. Voorz. Wij moeten altijd aan de minima van de wet komen. Ik moet u toestemmen dat het lang is, om de 5 jaar een verhoo ging, maar de bepaling lijkt me, voornamelijk voor een geireente te kostbaar om den termijn korter te stellen. De kosten wor den toch reeds geraamd op f 8080. dhr Van DorsserIk zag wel gaarne dat het salaris van die onderwijzers van 20 en meer dienstjaren van f 875 op f 900 gebracht werden. Voorz. Maar wanneer we nu onderwij zers boven de 20 dienstjaren f 900 geven dan zijn we aan de wet. Doch dan komt de vergoeding van huishuur op f 50 per jaar, en dan komt het op hetzelfde neer. Het lijkt wel aardig als een ongehuwd onderwijzer boven de 20 dienstjaren f 875 heeft en dan geloof ik dat hij beter toe kan komen, dan een gehuwd onderwijzer met f 925. Nu heeft een ongehuwd onderwijzer van 20 dienstjaren m i. niet zooveel meer behoeften als een ongehuwde welke maar 10 dienstjaren heeft. dhr Mijs: Ik zou het jammer vinden, b.v. die kwestie met die acte's. Ik heb het zoo eens nagegaan, en dan moet ik zeg gen, dat de onderwijzers vooral de jonge re veel voor acte's werken en dat dat nu het minst is wat algemeen gewaardeerd wordt. Het brengt natuurlijk kosten met zich vooral hier, en wanneer men nu werkt voor acte's en men kan hier niet dadelijk les geven, op school of buiten schooltijd, dan meen ik dat een bewijs van waar deering goed is. Ik vind het wel eenigszins jammer, daar het nitts aanmoedigend is, om met de studie door te gaan voor de acte's b.v. Pransch, Duitsch, Engelsch, Teekenen Algemeene geschiedenis, Wiskunde en voor al acte Landbouwonderwijs. Ik zou wel wenschen dat hier eenige vergoeding voor gegeven werd. wanneer zij die acte's behaalden Het zou in het belang van de gemeente zijn. Het onderwijs in verschillende talen, is wel in het belang der gemeente zou ik zeggen, voornamelijk als hier onderwijzers zijn die daarin les kunnen geven. Voor acte Pransch, Duitsch en Engelsch kan men bij dhr Thielman les nemen. Maar voor acte wiskunde niet. In dertijd moest men altijd in Middelharnis les gaan nemen. Voor acte teekenen wa ren er velen uit Sommelsdijk die bij dhr Van Nes te Middelharnis les moesten gaan nemen, zoo ook met Wiskunde en Algebra bij dhr. Snijder. En ons dorp is toch een dorp van landbouw, en om die acte te bepalen sluit niets uit. Men moet niet zeg gen hij heeft hem nu toch, we zullen er hem maar niets voor geven. Ik weet wel dat toen indertijd dhr van der Molen weg ging, dat dit algemeen werd betreurd. Voorz U hebt mij opgeroepen als een man van dezelfde meening. Maar als ik mij goed herinneren kan, heb ik indertijd gezegd, dat ik het studeeren voor de hoofd- acte aanbeval. En de hoofdacte heeft ook krachtens de wet recht op verhooging. Dus ik heb mijn meening daarover niet uitge laten. Ongetwijfeld dit is waar. Elke on derwijzer die vele acte's heeft is nog geen goed onderwijzer, maar ik geloof niet, dat we daarvoor het tractement op moeten voeren, daar er toch reeds geregeld is, dat zoo er gebruik van gemaakt wordt, dat er dan ook voor betaald wordt. dhr MijsDus u is toch ook wel voor studeeren voor de hoofdacte. Nu ligt het in het algemeen voor de hand, dat bij de eerstbeginnenden het nog versck in het geheugen ligt, zoodat zij direct door kun nen werken tot zij klaar zijn. Nu zie ik niet in, dat het in het belang is van het onderwijs om door te gaan met andere acte's. Voorz. We hebben er nu toevallig geen met de hoofdacte. dhr MijsWanneer er nu nieuwe on derwijzers benoemd worden, wordt dan ook rekening gehouden met de salarisre geling. Ik zou zeggen f 650 en acte En gelsch f 50, dan zou men grooter keuze van sollicitanten krijgen. Dit zou ik nog willen voorstellen. Voor die acte's waar niet direct buiten schooltijd gebruik van gemaakt wordt, zooals de Landbouwacte, acte Engelsch, Duitsch, Pransch, Teekenen, Algemeene geschiedenis, Wiskunde, maar voornamelijk zooals ik gezegd heb de Landbouwacte. dhr. Jac Joppe: Ik zou zeggen, als er een vacature komt, is het tijds genoeg, wanneer wij bij de oproeping die bepaling maken, maar laten we nu deze zaak voor- loopig maar laten rusten. Voorz. Als we ze noodig hebben, geeft de verordening wel aan wat ze krijgen, dan komt er f 150 bij. dhr Mijs wijzigt zijn amendement in dier voege dat eerst gestemd zal worden ovtr de andere vakken en dan pas over de Landbouwacte opdat niet khet eene soms door het andere valt. Het eerste voorstel door den Voorzitter in stemming gebracht zijnde wordt verwor pen met 6 stemmen tegen en 4 voor. Het tweede n.l. voor de Landbouwacte een verhooging van f 50 wordt eveneens ver worpen met 6 stemmen tegen en 4 voor. Voorz. Wil nog iemand stemming over deze cijfers: f 600, f 650, f 725, f 800 en f 875? Bij deze cijfers is de vergoeding voor huishuur niet in begrepen. dhr. Van Beek verklaart zich voor'stem- ming. In stemming gebracht zijnde, verklaren er zich acht stemmen voor en 2 tegen. Yoorz. Dan komt de tegemoetkoming in huishuur. B, en W. stellen voor f 75. dhr. Mijs wenscht er f 100 van te maken. Het voorstel van dhr. Mijs werd aange nomen met 8 stemmen voor en 2 tegen. Alzoo wordt dan deze verordening vastge steld. 4. Behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1913. Ontvangsten f 39975,64. Uitgaven f 39569,52. Batig saldo f 406,12. De Voorz. leest deze Begrooting voor. Bij de post Onderhoud wegen en voet paden vraagt dhr. Mijs of dat eind van den Dirkslandschendijk voorbij de Molen niet afdoende verbeterd zou kunnen worden. Verleden jaar hebben B. en W. zelf gezien, hoe de toestand daar was, en nu b.v. in de peentijd wordt er druk gereden, daar de wagens er van de verschillende wegen heenkomen, en bij het minste natte weer, word deze weg geweldig kapot gereden. Voorz.Ik heb juist de toestand zelf ge zien en toen heb ik de gemeente-Architect opgedragen, eens na te gaan, wat het zou kosten om tevens de Westelijken Achterweg ook te bestraten met keien zooals de toe stand toen was, was ze eigenlijk onhoud baar, doch toen deze de begrooting bracht, ben ik een beetje teruggeschrokken daar het minstens f 10,000 zou kosten. dhr. MijsIk geloof wel dat we het goedkooper konden doen. Voorz. Met keislag b.v. kan men wel aan den gang blijven. Ik heb verleden jaar de gelegenheid gehad, om de resultaten hier van te zien in Oude Tonge. Maar dan had den we daar laarzen noodig, tegen hier op den Dirkslandslandschen dijk maar lage schoenen, Ik vond dat het geheel ondoel matig was, want in de toestand in Oude Tonge en die van den Dirkslandschen dijk was geen verschil. Er moet echter de een of andere oplossing voor komen, want nu kost deze ook veel en nog is hij slecht, dhr. DoornbosZou het geen overweging verdienen, dat eens nagegaan werd, wat het kosten zou om deze weg te begrinten met de z.g. Mac-adam. Die dringen in den grond. Ik heb juist die wegen heel veel gezien, die daarmee behard geworden zijn, en juist daar waar ze vreeselijk slecht waren. Al is de weg nog zoo kapot gere den, wanneer daarvan een voldoende hoe veelheid opgedaan word, dan is het veel goedkooper als bestraten met keien, maar iets duurder als keislag. Maar in de prak tijk is het veel beter. Ik heb nu op het oogenblik geen voldoende gegevens U hier omtrent nader toe te lichten. Daarna wordt de Begrooting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Thans niets meer te verhandelen zijnde sloot de Voorz. de openbare vergadering, en de Raad ging hierna over in geheime zitting. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den raad der gemeente Den Bommel op Donderdag 10 Oct des nam. 2 ure. Tegenwoordig met den voorz. alle leden behalve dhr. Jan Mijs. Na opening der vergadering met gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde is. 1 Ingekomen stukken a Een schrijven van den heer A. P. W. Kraan, waarin wordt medegedeeld dat hij de benoeming tot lid der commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aanneemt. b Een schrijven van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, waarbij zij mededeelen dat zij tot hun Voorz. en Secretaris respectievelijk hebben benoemd de heeren E. Mast Pzn. en A. P. W. Kraan. 2 Doet de voorz. mededeeling dat boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger zijn opgenomen. De ontvangsten bedroegen f49280,33, en de uitgaven f 49013,841 Saldo f 266,48|. Boeken en kas bleken in orde te zijn. 3 Af- en overschrijving begrooting 1912. Aan B. en W. wordt machtiging ver leend tot het doen van eene af- en over schrijving op de begrooting van 1912. 4 Begrooting 1913. Na artikelsgewijze voorlezing der be grooting voor 1913, wordt zij vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 52020,95|, met een post van onvoorziene uitgaven van f 73.191. Thans niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorz. de vergadering. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijnwordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Hooggeachte Redactie Verzoeke beleefd onderstaande als ingezonden mededeeling in U geacht blad op te nemen. Men schrijft uit Waarde. Nog nooit is 't gebeurd dat er hier zooveel aard appelen geladen worden als dit jaar Altijd be vindt er zich een schip in de haven om te laden, dikwijls komen er zells schepen, waarvoor nog geen enkele aardappel gekocht i", vroeger moeten wij onze aardappelen naar tVpour te Kraabendijke brengen, doch dit jaar is 't hoogst zeldzaam dat er een vracht naar 't spoor gaat. Vanwaar zou deze vlugge handel komen I niet enkel omdat de aardappelen te Waarde zoo best zijn, want dat zijn ze op andere plaatsen ook in Zeeland, maar hoofdzakelijk om de volgende reden: De Landbouwers te Waarde hebben eenige keeren de motor van D. Sinke met aardappelen naar Amsterdam gezonden om te doen verkoopt n door Jac. Knoop, Commissionair aldaar, en hebben eenige kooplieden het plan gemaakt om dit Ie verhinderen door zelf de aardappelen te verzen den, daar zij vreezen wanneer dit door geheel Zeeland gebeurd, dat de boeren Coöperatief zulke zaken gaan doen, het voor de kooplieden niet hun voordeel zou worden. De Landbouwers ontvangen thans hoogere prjjzen als er aan de Markfen te maken is, wanneer zij zelf sturen Zoodat zij van deze gelegenheid gebruik maken om hun aardappelen af te zettenmogt de toe stand slapper worden, is er besloten direct voor Amsterdam te gaan laden. Het is voor de Land bouwers te Waarde echter te hopen, dat de koop lieden deze plaats flink blijven bezoeken en hooge prijzen geven. MERCURIUS. Middelharnis. Heden (Vrijdag) ver- trokken alhier de vischsloepen >Paul Kru- ger,< stuurman H. Langbroek; Burge meester Mijs,« stuurman L. Koster >Hen- drika Johanna«, siuutman J de Korte naar de Noordzee ter versche vischvaugst. i) Lisa Meerenstein grijpt naar haar zakdoek om de hevige ontroering te verbergen, die 't bloed van heur wangen drijft en er de zenuwen bewegen doet. Niemand merkt hetniemand let op haar. Charles zit ook zoo grappig te vertellen van wat hij zag en hoorde. De zestienjarige knaap heeft acht weken kostschool-vacantie en is bezig met de uitgelatenheid, zijn leef tijd eigen, er de eerste van door te dartelen. ♦Kom, dwaze jongen zegt mama. Je zult je wat verbeeld hebben Nee, moe! wat ik u zeg! 'k Ben zeker van m'n zaak.« Nou, vertel dan 'rs op. Wat heb je ge zien en wat heb je gehoord?* onderzoekt Mien. ♦Als je dan 't naadje van de kous wilt weten 'k zat tegen donker, 'd uur of tien, in dien hoogen pereboom, je weet wel, achter in den tuin; die vroegrijpe,* vertelt Charles met 'n schuinen blik naar zijn vader. »Je ziet daar over de schutting heen net op de laan achter de touwslagerij. 'k Zat zoo op mijn manier te filosofeeren, wat 'n eenzaam leven 'n mensch toch wel op de maan zou hebben Daar groeien stellig geen pereboomen,* valt vader hem in de rede. >'k Kon er tenminste niets van merken, hoe 'k ook keek. Maar u brengt me van m'n verhaal af waar was ik ook weer?* vraagt hij, hulpeloos rondziende. Je zat in dien pereboom,* zegt Mien. Schiet nou op of val anders op den grond.* Dankje. Nu, ik zat net de peren om me heen te tellen 't is gerustlach nou niet; julli denken ook altijd 't slechte van 'n mensch daar kwamen ze aan. Zij, in d'r nieuwe bloes, je weet wel, met die lage hals, waar Mien zoo jaloersch op is .op die bloes dan Vervelende jongen 'k Heb nog nooit 'n woord over die bloes gezegd Nee. maar je hebt er genoeg naar ge keken 't Zou jou anders wel goed staan, zeg'n Mooi snoer parelen om je blanken hals Plaag! Zul je nu ophouden! Vertel voort of zwijg, een van tweeën Val me dan ook niet in de redeIk zag ze komenzij in d'r bloes en hij in z'n nieuwe, geruiten pak, je weet wel. 'k Hield me doodstil't begon ook al aardig donker te worden. Onder de linde bleven ze stil staan Wat ze zeiden, kon ik niet verstaan, maar ik heb gezien, dat hij ze zoende en gehoord ook.« Dus, we zullen er wel gauw méér van hooren,* meent mama. De jongen loopt regelrecht in z'n on geluk,* zegt Mien bits. ♦Zij heeft 'm ge lokt dat staat vast. Als ik mijn zin had, stond daar straf op.* Als hij ze hebben wil, kun je haar geen ongelijk geven,* plaagt Charles. Hij willen? Hij heeft geen wil meer, zeg ik jeOf we hier Hermien Dorelaar niet kennenZe heeft een aardig gezicht, dat geef ik toe. Maar dan is er ook al van gezegdHart heeft ze niet. 't Zal hém wel gaan als Willem Beugelen en Hendrik van den apotheker en weet ik, wie ze al gehad heeft. Ze weet 'n jongen gewoon dol te makenze gaat uitze laat zich mooie cadeaux geven, 'n week of wat, 'n maand of wat dan heeft ze d'r genoeg van en lacht zoo'n stumper nog achter z'n rug uit Maar Van Bergen heeft aardig geld.* zegt Charles. ♦Wie weet, of haar liefde nu niet bestendig van duur zal zijn Zooveel te erger voor hem! Van huis houden weet ze niet; strikken plooien en romans lezen, dat kan ze!« En Mien, in vuur, rist de bessen op haar bord, dat ze over tafel heenvliegen. Wat ben je aangebrand* plaagt Charles weer. ♦Jaloersch Kun je denken! Al was-ie met goud behangen, dan moest ik 'm nog niet. Maar die opgeprikte vlinder kan 'k nu eenmaal niet uitstaan Hé, waar is Lies?* Ze ging daarnet naar den winkel,* zegt mama. Dan blijft ze lang weg Kijk jij es even, Charles!* Juist is echter de jongen opgestaan, of Lisa komt terug. Kind wat zie jij bleek,* zegt Mien. Scheel je wat?* Was er wat in den winkel?* vraagt Meerenstein. ♦Je bleef zoo lang weg! 'k Dacht, dat ik de deur nog hoorde gaan,* antwoordt Lisa met een moe lachje. Maar 't zal de kat geweest zijn. D'r komt nu tocli niemand meer en daarom heb ik tegelijk maar gesloten 't is koud ge worden, vind ik.* Dan zit dat in jou,* zegt Chailes. ♦Ik vond het daarstraks nog zoel.* Lies ziet al 'n dag of wat erg bleek,* meent moe. »We moeten lezen, dan kan je naar bed't is ook erg druk geweest in den laatsten tijd.* Daar bleef het bij. Meerestein neemt dsft, bijbel en leest van de heerlijkheid van het nieuwe Jeruzalem. Maar Lies hoort de klan ken als geklots van zeegolven, waar de strandbewoner geen oor voor heeft zij had zich een aardsch paradijs gedroomd, dat thans onherroepelijk voor haar gesloten is Als ze 't wisten, Charles en Mien, hoe hun woorden haar priemdenAls ze 't ver moedde, mama, hoe 't geluk harer oudste was tot gruizels geslagenZe zouden hier over zwijgen. (Wordt vervolgd). Officieel Gedeelte. Predikbeurten op Zondag 13 October 1912 Ned. Hervormde Kerk. 8ommelsdijk, vm. 9,30 uur (Dankuur voor den oogst) Ds. Hoogendijk van Stellendam. Middelharnis, vm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Bruining. Middelharnis (Evangelisatie), vm. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. Smit van Delft, stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Langstraat, vm. 9 en nam. 2 nur dhr. Hack. Ooltgensplaat, geen opgaaf ontvangen. Den Bommel, vm. en 'sav. Ds. Emmen. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, geen opgaaf ontvangen. Herbingen, vm. Ds. Addink. Öirksland, vm. 9 en 'sav. 6 uur Ds. Steenbeek. Meiissant, vm. 9,30 en nam. 2 nur Ds. Kroeze. Stellendam, 's av. 6 uur Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. deGidts. Onddorp, vm. 9 en nam. 2 nur Ds. Van der Kooij. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, vm. 9,30 en 's av. 6 nur Ds. Van Velzen van Zuilichem. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, vm. 9, nam. 2 en 's av. 5,30 uur leeskerk. Ooltgensplaat, vm. 9 en 's av. 6 nur Ds. Dekker. Meiissant, vm. 9,30 en nam. 2 nur dhr. Ploegers van Dordrecht. Stellendam, geen opgaaf. Onddorp, vm. 9 en nam. 2 uur Ds. van Duin. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, vm. 9, nam. 2 en 'sav. 6 nur leeskerk. Melissant, vm, 9,30, nam. 2 en 's av. 6 nur leeskerk Ooltgensplaat, vm. 9,nm. 2 en 's av. 6 nur leeskerk Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Vrije Gereformeerde Kerk. Oude Tonge, vm. 9, nam. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, vm. 9,30 nur Ds. Róssing. NEö. HERV. KERK. Beroepen: Te Dinther toez. J. W. A. van der Meij, em.-pred. te Velp. Te Vegtel toez. A. R. de Jong te 'e-Heerenhoek. Te Hinde- loopen toez. O. W. C. van der Veen, hulppred. te Schiedam. Te Lienden bij Tiel, A. Prins, te Rouveen. Te Hoogersmiide, G. Tichelaar, cand. te Nyland by Sneek. Te Hillegom, P. G. Hospers te Workum. Te Borculo, D. v. Peursem, te Eindhoven. Te Maartensdijk U), N. C. Bakker, te Kesteren. Te Zuiphen, J. O. A. Pletter te Schoor]. Te de Wilp A. de Boer cand. te GroniDgen. Te Lunteren, W. Bieshaar te Zetten. Te Oude-Tonge toez. J. G. R. Langhout, cand. te Hilversum. Te Öeliingen H. Stoel te Vledder. Te Krops- wolde G. de Boer, cand. te Groningen. Te Dubbeldam H. Meijer te Heukelum. Te De Kiim O., A. J. Splinter, cand. te Leiden. Te WapserveeD, A. H. de Boer, cand te GroniDgen. Aangenomen Naar Uithuizen (als hulppred. G. J. van Ingen cand. te Wassenaar. Naar Heinkenszand toez. P. Warners te Gapinge. Naar Dinther toez. J. W. A. v. d. Meij, em.- pred. te Velp. Bedankt: Voor Borseie A. R. de Jong, te 's- Heerenhoek. Voor Loon op-Zand, A. Dekker te Gameren. Voor Andijk toez. T. A v. d. Vlies te Portugaal. Voor Akersloot Y. van Dijk te Nieuwveen. GEREP. KERKEN. Tweetallen: Te Staphorst A. Dekkers, te Ze ven huizen en G. Groot Nibbeling te Hanlerwijk. Te Sleen Dr. J. Visser te Hijum en R. Haitsma, cand. te Arum. Te Oldemarkt A. Dekkers, te Zevenhuizen Gr. en W. P. C. van Helsdin gen te Cu baard. Te Velp. B R. M. Weste- riDk te Voorburg en J. C. RulJmaD, te Berkel en Rodenrijs. Te Gameren H. Haspers te Garrelsweer en A. Voogel, te Puttershoek. Te Lutjegast J. v. d. Sluis te Varseveld en G. Meijer ie Marum. Beroepen: Te Engwierum G. A. Langhout te Gees Dr. Te Houwerzijl B. Brinkman te Dnurswoude. Te Koog-Zaandijk R. E. van Arkel cand. a/d. V. U. Te Donkerbroek J. Y. Tiemersma te Drogeham B. Aangenomen: Naar Lutten a/d. Dedemsvaart, O. Boersma te Ezinge. Naar Krniningen, W. Pontier cand. te Rotterdam BedanktVoor Pieterburen Gr. en Oude-Bildt- zijl Pr. R. HaitBma cand te Arum. Voor Wons en Engwier, Driewegen en BorsseieD, W. S. Poutier cand. te Rotterdam. Voor Tholen G. P. Obermann, te Woudsend. DHR. GEREP. KERK. Beroepen: Te Broek op Langendijk J. de Bruin te Zwolle. Te Zaamslag, L. de Bruyne te Bunschoten. GEREP. GEM. Beroepen: Te CharloisRotterdam A.Makkenze te Tholen. DOOPSGEZ. GEM. BeroepenTe Den Horn Gr. F. W. W. Braak te Surhnisterveen. Naar waarnemingen in den morgen van 11 Octoberjmedegedeeld door het Kon. Ned Metr. Instiiuut te De Bilt. Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richting. Toenemende bewolking, weinig of geen regen, geringe kans op nachtvorst. Iets zachter overdag. 410 Oct. „Montenegro heeft aan Turkije den oor log verklaard," was het verrassende, doch tevens ook het verontrustende nieuws, dat de telefoon ons dezer dagen bracht. Ver rassend, omdat dit kleine landje de kat in deze de bel durft aanbinden, verontrustend, omdat dit voorbeeld aanstekelijk werkt op de andere Balkanstaten, welke nog weifel den, doch wel spoedig zullen volgen. Het is thans maar de vraag of de groote mo gendheden mee zullen doen of kalm zullen blijven, doen zij dit niet en gaan zij zich partij stellen, dan zal de ellende niet te overzien zijn. Men verwacht echter dat dit niet 't geval zal zijn en daarom zijn de beurzen nog al betrekkelijk kalm, enkele uitzonderingen daargelaten. Parijs was door een Paniek bevangen, Berlijn, Weenen en St. Petersburg waren flauw gestemd, terwijl Londen verre van opgewekt was. Intus- schen moet worden afgewacht, hoe in de komende dagen de.toestand zich zal ont wikkelen. Onze beurs toonde een kalm aanzien en van de Amerikaansche markt kan men niet anders getuigen dan dat zij merkwaardig weerstand heeft geboden, eerst kwamen er veel verkooporders, waardoor de contramine werd aangemoedigd, te meer daar de geldmarkt opnieuw vastheid toonde. Algemeen heeft men de overtuiging dat een oorlog op het Balkan, Amerika weinig kan deren, doch wij dienen de verkiezingscam pagne niet uit het oog te verliezen. Het is nu weer een tijd van rapporten uitbrengen, over spoorwegtoestanden en is de beurt aan de Gouldlijnen gekomen, deze beloven over dit jaar goed te worden, daar de oog sten in het gekeele gebied, doorsneden door de Missouri Pacifix, Denner Rio Grande en Texas Pacifix beter zijn dan ooit te

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 4