ite, iand. mëmm i Zaterdag 12 October 1912. 2 Antirevolutionair Orgaan voor de Ziiidltollandsclie en Zeeiiwsclie Eilanden. tweede slab. j. M. FABERT, Oude Tonga Winteraitikelen ESSE lM. -3G it IN HOC SIGNO VINCES 27sle Jaargaiiti V. J80d. W. BOEKHOVEN, Drie Bladen en Zondagsblad. Hotel Bestaurant LNIS. >n. lij sop gaa f Klok- Wek- f 8 50. IIM". verflakkee i. 5845. g lat mijn worden Jtaat. 5641 5977 er. 9347. 5661 Donpons, SITO. m m SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uifsrever. Officieel Gedeelte. Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT fl en f 1.25 Aanbevelend, I R. C. F. l fl. LEE-Moonen. Opgericht 1835. Prachtige keuze eoctra lage prijzen. mijne nitgeMfle nrijsconranten Gemeenteraad. dat hij luisterd te Mid ler Men lis over- met een Wester- Idag, dat :en busje (zijn baas het fort ^ijk opge- door de |eraakt. ilf acht is Jegstgeest llectrische sn ernstig eeniger- de tram Ik bij de avond een -To de M. Je woning J daarmede en van de af en het [tige wonde de moor- It hij zelf- pngenoegen |eft aan de rering aan- ïravenhage |i Geb, den dader van Iten nadeele renabakken. stoepen in 5163 po huis. ra. A. VAN ie keuze Ie garantie. |rden door 6241 roerd. 6272 jzenvluiffie IRANI'. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. 1 zonder 50 Buitenland bij yoornitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEYEB Telefoon Intercom*». Mo. 2. I Advertentiën 10 Cent per regel en 3/s maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, j Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Schietoefening van het fort lioek van Holland. Volgens mededeeling van den Minister van Ooilog zal op 16 Oeiober a.s. eene SchietoefeDiDg worden gehouden van het Fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonren van licht kaliber (6 cM.) waarbij onveilig wordt ge maakt een driehoek gevormd door het Fort eene roode vlag benoorden en eene bezuiden het Zeegat tot op 8100 meter van het Fort. Op den dag waarop gevuurd wordt,zal van het Fort een roode vlag waaien die 3 uur voor het begin der oefening halfstok en een uur voor de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zie Ned. Crt. no. 218, 219, 202, 227. Middelharnis, 9 October 1912. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Vroege aardappels. Proeftuin. Het zal nu al wel duidelijk zijn, dat de aard appeloogst op ons eiland door de vele regens op Sommige stukken land geheel en op vele voor een meer ot minder groot gedeelte is mislukt. De totale schade loopt in de duizenden, want is het als in 1910 (en minder is 't beslist niet) dan was 14 pCt. van al het bouwland op ons eiland met aardappels bezet. Door 't verbouwen van enkel laat rijpe soorten, is de schade dit jaar bijzonder groot en de vraag komt tu meer naar voren, of het niet wenschelijk is, zich meer te wijden aan de teelt van vroege aardappels. Maar dan ook werkelijk vroege I Zeker, „schoolmees ters" zijn er hier in de omgeving al genoeg ver bouwd, dooh de resultaten zijn niet overweldi gend schitterend geweest. Waarom niet? Omdat men aan de verpleging van 't gewas, noch aan da bemesting bijzondere zorg besteedde. Daardoor kwamen onze aardappels aan de markt op een tijdstip, dat de eigenlijke tijd van de vroege al lang voorbij was. Men moest tevreden zijn met een prijsje en vandaar dat de teelt weinig loo- nend bleek. Misschien was ook de keuze van het nagewas niet altijd even gelukkig ot oordeel kundig. Ook hoorde men de klacht, dat die vroege aardappelen (maar 't waren geen vroege!) de regeling in de war brachten. Onze gronden zijn niet voor die cultuur geschikt, zei men ook nog. En zoo had men dan deze drie bezwaren: 1. de teelt is niet loonend, 2. het gewone bedrijf geraakt in de vrnr, 3. onze gronden zijn ongeschikt. Laat ons even zien, in hoeverre bovenstaande drie bedenkingen waarheid bevatten. Sla dan even op blz. 37 en vervolgens van 't verslag van de r ij katuin bouw proefvelden over 1911. Wat lezen we daar? Dat de opbrengst per H.A. kan zijn 1350 gulden. De opbrengst van denavrucht, hier kool, is hierbij niet begrepen. Het totale bedrag zou veel grooter geweest zijn, indien men in plaats van stalmest een zware bemesting met Chilisalpeter had toegediend. Ook waren de poters niet in Januari maar in Februari te spruiten gezet. Een andere proef gaf ongeveer 't zelfde resultaat, doch daarbij staat vermeld de opbrengst van de navrueht, nl. nog 2380 gulden per H. A. En waar zijn die uitkom sten verkregen11 In Ridderkerk en in Heinenoord. Kan dat op Flakkee ook Met vroege aardappels meenen we hooger opbrengsten te kunnen ver krijgen, bij doelmatiger bemesting. We zouden het graag willen aantoonen, proef ondervindelijk, in een te stichten centralen proettuin voor heel Flakkee en een te Ouddorp. Daarin zal dan o.a. ook worden aangetoond, wanneer en hoe men de aardappels moet laten spruiten, wanneer men ze moet poten, hoe ze men zoo weinig kosten moeten worden beschut, hoe ze moeten worden bemest om een hooge op brengst te krijgen (kwaliteit doet hier niets ter zakej welke navrueht met succes kan worden toegepast odz. Maar voor zoo'n proeftuin, van groot belang voor den kleinen grondgebruiker, zoowel als voor den grooten, geven Rijk en Pro vincie geen subsidie, indien belanghebbenden geen blijken van instemming toonen. Uit de genoemde ('.ijIers blijkt wel, dat de teelt van vroege aardappels nog loonend kan zijn. In Juni moet dan geoogst worden. Dan verplaatst men een deel van 't najaarewerk naar een tijd, waarin 't meestal niet zoo overkropt druk is als in den herfst. En dat de grond hier minder ge schikt is dan te Ridderkerk, te Heinenoord óf waar ook, zou ik niet gaarne onderschrijven. Maar in den proeltuin kan 't uitgemaakt worden. En vele andere zaken meer, die van 't hoogste belang zijn voor ons geheele eiland. Sommelsdijk, L. PEN, Landbouwonderwijzer. Voor Moes- en Bloemtuin enz. In den herfst, als in de plantenwereld de rusttijd is aangebroken en de groei goed deels stilstaat, dan wordt reeds door den boer en ook vaak door den tuinman voor de bemesting der volgende cultures gezorgd. De kunstmestgebruiker weet, dat hij goed doet, reeds nu de meststoffen uit te strooien, opdat de schadelijke stoffen kunnen weg zakken en de overige, die in de bovenlaag worden vastgehouden, deze geheel door trekken. Aldus zijn ze in 't volgende voor jaar reeds dadelijk ter beschikking der plantenwortels. Eigenaardig is het evenwel, dat men in den boomgaard en in den oofttuin veelal anders handelt. Daar wordt in de lente en in den voorzomer gemest, maar in 't najaar door velen niet. Dat achten wij een fout. Sedert jaren mesten wij onze vruchtboomen, evenals onze tuingewassen, hoofdzakelijk in den herfst, als de bladeren gevallen zijn, de boom tot rust is gekomen. En dat vol doet ons best. - 't Komt ons ook rationeel voor. De wortels van den boom toch mceten voldoende voedsel kunnen vinden, zoodra de sapstrooming weer begint, de wortel werkzaamheid weer een aanvang neemt, en dat is reeds in Februari. Dan moet de tafel al gedekt zijn en natuurlijk voorzien van alles, dus zoowel van stikstof, als van mineraal voedsel. Daarom moet dit tijdig worden aangebracht, derhalve in 't najaar of in den voorwinter. Want al heeft men het aangewend, uit gestrooid en ondergewerkt daarmee is het nog niet, waar het wezen moét, dat is binnen het bereik der wortels. De meeste opnemende worteltjes zitten op een diepte van 30 tot 50 cM.; er zal dus eenigen tijd verloopen aleer de voedingsstoffen daar zijn. Vooral als de boomeD in het gras staan. Hieruit volgt, dat wij moeten raden de patentkali, het slakkenmeel of het- super, en de kalkmergel of de kalk, tijdig gedurende den rusttijd der boomen aan te wenden. Maar deze meststoffen niet alleen. Ook den stikstofmest, de Chilisalpeter, want stik- stofvoedsel mag toch evenmin ontbreken. Zoo raadt ook Lierke, de bekende Duitsche deskundige, aan, die in déze veel onder vinding heeft. Niet de geheele hoeveelheid Chilisalpeter wil hij dan uitstrooien, maar of 'U daarvan. Die totale hoeveelheid is 300 a 500 K.G. per Hectare, naar gelang de omstandigheden. Vindt men 'U deel te veel, te gewaagd, met het oog op mogelijke uitspoeling (waarvoor, tusschen twee haak jes, de vrees veelal overdreven is), wel, dan geve men toch minstens j* of 7», en de rest na het bloeien. Laat men dit na en zorgt men slechts voor de minerale bemes ting, dan kan in het voorjaar gebrek aan stikstof de oorzaak zijn, dat de boom zich minder voorspoedig ontwikkelt, de reeds aanwezige vruchtknoppen alle niet tot nor male ontwikkeling kunnen komen. Onze eigen ondervinding hieromtrent heeft Lierke in het gelijk gesteld. C. B. Sommelsdijk. Woensdag 16 Oct. a.s. hoopt onze oudste inwoner haar 90sten verjaardag te herdenken. Donderdagmiddag brandde een klamp je stroo van den landbouwer P. Verbiest, staande aan den Oudelandschen dijk af. De oorzaak hiervan was kwaadwilligheid van eeDige jongens. Middelharnis. De aangifte voor leerlin gen welke aan het herhalingsonderwijs aan de Openbare school wenschen deel te nemen, wordt gelegenheid van aangifte daartoe gegeven tot ió Oct. a.s. De Landbouwcursus welke dezen win ter alhier weder zal gehouden worden, zal beginnen i November in een der lokalen van de Bewaarschool. Donderdag terwijl de zoon van Wed. J. Mastenbroek bezig was in den Westpolder met het laden van suikerpeenbladeren, viel zijn paard met het doorrijden in de greppel. Gedempte Boerensteiser 63 A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, Baaien en bevers Molton s Flanellen Dekens Japonstoffen Alle soorten cou rante Manufacturen Borstrokken Doeken Chales Truien Sporthemden Broeken Jekkers Mouwvesten In Damesrokken een prachtcol- lectie. VRAAGT stalen ter inzage en overtuigt u dat de prijzen laag zijn VRAAGT monster opzicht en U zult naar Uw genoegen koopen en daar bij zeer voor- deelig 1 Attentie Dit seizoen in alle maten voorhanden RECLAME-OVERJASSEN gemaakt van prachtige nieuwe stoffen 8 en 10 gulden. Zie verder Na ruim een uur werkeDS had men het dier weer op den kant. Stad aan 't Haringvliet. De aan leg van het buizennet der gasvoorziening heeft in onze dorpstraten belangrijke spo ren achtergelaten. Overal zien we dat de straatsteenen weggezakt zijn, waardoor bij wijlen wagens verongelukken. Gelukkig za gen we den metselaar de slechtste plaatsen herstellen. Het vervoer dej. bieten naar de kaai is de laatste dagen weinig beteekenend. De boeren profiieeren van de standvastigheid van het weer en rijden eerst de uien en de aardappelen van het land naar huis. Dan ziet men reeds in den vroegen mor gen, als nog dauw over de velden hangt in zoovele akkers den vroolijken landman achter 't kouter, die ze toebereidt voor het zaad der tarwe. .Zoo is 't voor den landbouwer een zeer drukke lijd. Echter hoort men allerwege klagen over 't groot gebrek aan werkvolk. Dit is te verklaren. Overal levert men aard appelen af, die steeds met een groote ploeg werkvolk moeten worden gezocht uit de kwaden, of zoo dezen minder zijn in aantal omgekeerd. Den Bommel. Door den Heer Com missaris der Koningin in deze Prov. zijn benoemd tot lid van 't College van Zetters de heeren F. J. Knoop en P, Vermaas. Bezig ziji de met peen dragen had S. Wolfert het ongeluk in de haven te vallen doch werd door zijn makkers weer spoedig gered. In den tuin van den landbouwer Jan Melissant Mz. werd dezer dagen een kroot uit den grond gehaald, die van af den kruin tot aan 't eind van den wortel, een lengte had van 1,96 meter. Woensdagmorgen j.l. werd de vrouw van Adr. van Dijk zoo hevig door een fiets aangereden, dat zij bewusteloos neer viel. In een der naastbijzijnde woningen bin nen gebracht, mocht zij aldaai weer spoe dig het bewustzijn herkrijgen. LI. Woensdag sloegen de vooreen wagen bespannen paarden van den land bouwer Rosmolen, welke onder het beheer waren van Joh. Borgdorft, op hol. Bij het erf gekomen, sloeg de wagen met zulk een kracht tegen een zerken paal dat deze als glas afbrak. De wagen zeer beschadigd tuimelde daarbij in den sloot, de knecht en de paarden bleven, wonder boven won der, ongedeerd op het droge. Woensdagmiddag viel een kind van schipper Bouman van de loopplank in de kaai. De vader, spoedig ter plaatse, mocht er in slagen zijn kind nog bijtijds te redden. Oude Tonge. Alhier doet zich weer een geval van typhus voor. Dirksland. Donderdag had de b:e'.en- drager Van St. Annaland het ongeluk van de loopplank te tuimelen eD in de haven terecht te komen. Hoe het eigenlijk kwam weten wij niet, doch het zal hem waar- «;hijnlijk wel niet best bevallen zijn. Tot tweede stoker aan de gasfabriek is aangesteld, Jan Koppelman. Tengevolge van de drukke werkzaam heden, vooral tn het landbouwbedrijf ko men werkkrachten te kort. Het gevolg daar van is dat buitengewoon hoog arbeids'oon wordt gegeven. Veej ouden van dag<n ei schoolknapen, wijden dan ook hieraan hunne krachten teneinde iets mede te ver dienen. Herkingen. Zij die den a.s. winter, hetzij kosteloos of tegen betalii g de dag of avondschool voor hunne kinderen begeerec, dienen daarvan aangifte te doen voor of op 22 Oct. a.s. ter Secretarie de- zn gemeente. Het telephoonnet wordt in deze ge meente weer met een zijtak uitgebreid naar de bouwmanswoning >Krammenztcht.« Dit is de tweede intercommunale verbinding met de hoofdlijn alhier. Met het fietsen van een afrit had M. B alhier het ongeluk zoodanig tegen een muur aan te rijden, dat hij zich ge noodzaakt zag van zijne werkzaamheden voorloopig af te zien. Tegen Woensdag a.s. 16 Oct. des avonds te half zeven uur is door het Be stuur van de alhier bestaande afdeeling van het >Groene Kruis* eene leden ver gadering uitgeschreven die zal plaats vin den in de O. L. School. De landbouwknecht P. B. alhier viel deze week zoodanig van den wagen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen waarbij bleek hij o.a. zijn arm zoo bezeerde dat voorloopige rust daarvoor aanbevolen werd. Melissant. Tot zetters voor 's Rijks directe belastingen zijn herbenoemd de hee ren T. Kooman en C, van der Velde. De mazelen heerschen in deze ge meente in die mate, dat de beide scholen bijna geheel ontvolkt zijn. Tot deelneming aan het onderzoêk ter verkrijging van bewijzen vaD voorgeoe fendheid, hebben zich in deze gemeente geen lotelingen aangemeld. De gemeente-rekening over 1911 is goedgekeurd van heeren Gedeputeerde Sta ten terug ontvangen. Het onderzoek van verlofgangers der landweer zal plaats hebben te Dirksland in de Openbare school, op Woensdag Nov. a.s. voormiddags 9 ure. Goedereede. Maandag werd door de knecht van T. een koe naar de tram ge bracht, doch schrok zoo van de tramfluit, dat het zijn geleider ontsprong. Eerst Woensdagnamiddag werd het weder opge vangen. Ouddorp. De motor-dorschmachine is thans hter dagelijks bij de landbouwers werkzaam en voldoet tamelijk goed aan de gestelde eischen. Het bietenrooien is hier in volle gang. Het gewas valt nogal mee evenals het suikergehalte. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente SOMMELS DIJK, op Donderdag 10 Oct. des n.m. ten 2.30 ure. Voorz. de Ed Achtb. Heer Burgemeester. Aanvankelijk afwezig, de H. H. Mijs, Bom en De Graaff. De Voorz. opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering werden gelezen, en onveranderd vastgesteld. Ondertusschen waren de H.H. Mijs en Born binnengekomen. 1. Ingekomen Stukken Een schrijven van dhr. K. de Graaff dat hij vanwege zijn gezondheidstoestand ver hinderd is de vergadering van den Raad bij te wonen. Missive van H.H. Ged. Staten, waarbij zij goedgekeurd terugzend bet Raadsbesluit van 29 Aug. 1.1. tot Wijziging der Begroo ting dienst 1912. Missive als boven, daarbij berichtend, als dat zij het Besluit van den Raad va i 9 Aug. 1.1. tot aanvulling van het RegLn ent van orde door de Raadsvergaderingen, voor kennisgeving hebben aangenomen Missive van hetzelfde college, waarbij zij hare goedkeuring hecht, tot het in erf pacht uitgeven, van verschillende perceelen grond. Schrijven van het Burgerl. Armbestuur, daarin verzoekend om machtiging tot bij inschrijving het afbreken van het Waschhuis behoorende bij het Weeshuis, enz en daar toe dan eenige Wijzigingen in de Begroo ting te doen aanbrengen. Wordt goedgekeurd. Verzoek van dhr. J. v. d. Meide Jz. om 3 maanden afschrijving van den Hoofdelijken Omslag. Voorz. Van der Meide heeft recht op 4 maanden afschrijving, dientengevolge stellen B. en W. U voor deze te verleenen. Wordt besloten. Verzoek van Mej. P. Oosterhof, om daar haar moeder 24 Aug. 1.1. is overleden te rugbetaling te mogen ontvangen, vau den H. Omsl. over een tijdvak van 4 maanden. Voorz. Mej. Oosterhof heeft f 6 H. Omsl. betaald, dus stellen B. en W. U voor haar 4 maanden afschrijving, tot een bedrag van f 2 te verleenen. Wordt goedgevonden. Request van de bewoners der nieuw aangelegde straat, ten Noorden der Nieuw- straat, waarin zij beleefd doch dringend verzoeken, dat aldaar een Gaslantaarn ge- plaats wordt, op dat zij gemakkelijker als thans in het donker hunne woningen kun nen bereiken. Voorz. B. en W. stellen voor, het aan hun college terug te zenden, en dat dan te zijner tijd, aan hun verzoek zal worden voldaan, wanneer de buizen zijn gelegd. Verzoek van dhr. Corst. van der Sluis, om ziju kind als nog als leerling der 0. L. School, toe te laten, daar hij niet geweten had, dat de termijn reeds verstreken was. Voorz. Het adres is gisteren pas inge komen, en daarom stel ik voor dit aan B. en W. terug te zenden, daar de toelating tot de 0. L. School een zaak is van B. en W.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3