Gedaanteverwisseling. Oorlog tusschen Italië en Turkije. Hollandsche Anthracite, 8 8 8 8 8 8 2 M 1 Zaï Advertentiën. A. de Graaff MGz. Dirksland. J. HOER, Meubelfabrikant, Hotel en Restaurant van RENNESSE Hoogstraat 126, EOTTEEDAM. KALMAN EN VONKEN BERG V _ZI i I Reclames, Mededeelingen enz. M. VAN KASSEL ZONEN, MIDDELHARNIS. uit de Nederlandsche Staatsmijn „WILHELMINA". KAASMARKT 11-17. Dri (20 Cents per regel.) Buitenland. DUITSCHLAND. {.WEDEN. SPANJE. Gemengd Nieuws. TIMMERMAN en AANNEMER. C'ementsteen- en €einent||zerlabriek. Gewapend- en Ongewapend Beton. Grootste sorteering Goad en Zilver, Diamant, Horloges, Horalen. Speciaal adres voor de levering van alle haarwerken, beslist eigen haar^ 'Regulateurs, Klok ken, Pendules, Wek kers, Barometers. Prachtregulateurs voor f 850. Zeer soliede. Alles met 2 jaar schriftelijke garantie. Vertegenwoordiger voor geheel het eiland Goedereede en Overflakkee Bestellingen worden tot concurreerenden prijs direct uitgevoerd. 6272 J KAASMARKT 11-17, Rotterdam, teleph. 5845. Om abuizen te voorkomen, maak ik een ieder bekend dat mijn van ouds bekende zaak beslist alléén gevestigd is andere zaken kunnen alleen maar onder die naam gedreven worden daar ik de eenige J. BOER, Meubelfabrikant ben, die bestaat. Voorts blijf ik voortgaan te leveren alle soorten eigengemaakte Meubelen, tot ongekende lage prijzen. Vraagt prijsopgaaf. 5641 Let s.v.pl. op het juiste adres. "M Het beste in de stad voor Logies. Voor Dineeren speciaal ingericht. Mnnt nit door lage prijzenvlugge ette en zindelijke bediening. 5977 Let vooral op Hoogstraat I2G. Open Rijstuin 19 ROTTERDAM Teleph. Inter. 9347. KANTOOR voor 5661 aan- en verkoop ran EFFECTEN, verzilvering van Coupons, plaatsing v. gelden op PROLONGATIE en k DEPOSITO. Incasseeren v. WISSELS. Opening van REKENING-COURANT. Deze Coui Abonnem Buitenlui Afzonder Di Sci Vrt M I I i vorm 't meest ons volksken in't gevlei komt. Ik geloof dus niet, dat de winkelier, die met >cadeaux« werkt, aan de waarheid te kort doet. »Je betaalt ze toch«, zegt de volksmond, 't Woord »premie« zou wellicht juister zijn, maar de zaak is te goed bekend, om te worden misbegrepen. Toch geloof ik, dat hier voor den chris ten-winkelier wel iets te doen valt. In de eerste plaats zou ik hem raden, om als zijn zaak behoorlijk gaat, niet met het cadeau-stelsel te beginnen. Zie 't is en blijft m'n zuster moge zoo kwaad kijken als ze wil. of liever als ze kan een zekere vernedering voor de huis moeder, dat ze dit hulpmiddeltje noodig heeft, om voor 't een of ander te sparen. Opvoedend werkt het niet. Eer het tegendeel. Wijl er ook gevaren aan verbonden zijn. De concurrentie kan er echter toe dwingen. De clientele kan er de voorkeur aan geven, op deze wijze te worden bediend en dan zal een goed winkelier daarin meegaan, als het niet strijdt met Gods Woord en wil, een strijd, dien we hier niet kunnen ont dekken. Maar de christen-winkelier zal m. i. wei geren om door dit middel de huismoeders te stijven in mogelijken snoeplust of zin voor weelde en opschik en dus maar niet klakkeloos weg alles als cadeau aanbieden. En kunnen op zekere plaats de winkeliers door onderlinge afspraak de concurrentie niet uitsnijden, dat ware een ramp voor winkel en publiek beidemaar aan vaste regelen binden, dan zou het cadeau-stelsel eens grondig kunnen besproken worden. Dwepen doe ik er niet mee. 't Kan soms goed werken. En veroordeeld is het niet. Ziedaar mijn meening .het avond gezelschap keek me met wijde oogen aan en nicht knikte tevreden, of ze zeggen wou »Dat heb je nou te wachten van iemand, die in de politieke zit>En ik zag, dat ze met een buurvrouw mijn woordenrijkdom belispelde Zedig dronk ik m'n kop leeg. En vond nicht een >mal spook. Je hébt zoo van die menschen UITKIJK, Niets doet als de Pink Pillen een zieke van gedaante verwisselen, en maakt van een kwijnend, verzwakt wezen, een vlug en krachtig mensch. De gedaanteverwisseling doet zich bijwijlen met zulk een snelheid voor dat zij aan een wonder doet denken en dat men van de Pink Pillen in beeldspraak zeggen kam „dat zij de ziekte alB met de hand wegnemen." Wij schilderen u heden het verloop der ge daante ver wisseling jit van een jeugdig persoon J. Vrouwenvelder, ge- an Mierisstraat 99. ïij ft zij„hebben een hard- 'doen verdwijnen die mij lijnde. Mijn ziekte begon jirlies van eetlustik had mijn spijsverteering werd jlqk zeer pijnlijk. Ik had geen ik at, want ik verma- 1 krachten verminderden jLondheid ging achteruit en alle dagen ondervond ik nieuwe ongesteldheden, schele hoofdpijnen,|daizelingen, verblindingen, benauwdheid. pver de Pink Pillen hooren vele personen die door deze Toch nam ik ze niet dadelijk, de geneesmiddelen die mij waren voorgeschreven. Daar deze echter geen uitwerking haddeni nam ik de Pink Pillen. De mij dadelijk veel goed ge- te hebben gebruikt, had ik weinig mijner krachten weer- minder benauwd. Ik heb de tijd voortgezet en ben vol- in Den Haag, Mejuffrou boren RemmerBwaal, „De Pink Pillen," Bcb nekkige bloedarmoede geruimen tijd onderij met een langzaam geen kleur meer en zeer moeilijk en tea niet veel wil van hej gerde snel en mijt iederen dag. Mijne Ik bad dikwijls spreken, ik ken zelj pillen genezen zijn.' maar beproetde eer Pink Pillen hebbi daan. Na één dooi mijn eetlust en ee gekregen en was i: behandeling eenigi komen genezen. Men kan niet g< de eigenschap die te geven met iede en het zenuwst schillende eigensci weeg gebracht, geven, wekken dj alle organen op, het bloed te zuivf branding en puis wijls voorkomen oeg de aandacht vestigen op ,e Pink Pillen hebben, bloed dosis, het bloed te zuiveren sel te versterken. Deze ver- 0.appon maken hen tot ten on misbaar geneesmiddel voor de bestrjjdiDg van ongesteldheden d$or de seizoensverandering te "*>oor met iedere dosis bloed te Pink Pillen de werking van ;even kracht en eetlust. Door en beveiligen zij tegen uitslag, in die in dit seizoen zoo dik oor de zenuwen te versterken, herstellen zij de slijting van het zenuwstelsel dat altijd meer ingespannen is in het slechte jaargetijde. De Pink Pillen zijn onovertrefbaar tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, rheumatiek, zenuwver zwakking, schele ^hoofdpijnen, zenuwpijn, heup- jicht. Verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Géneraal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Pa. DIJKEMA DOORNBOS te Sommelsdijk, en in alle goede apotheken en drogisterijen. Even na het afdrukken van ons vorig nummer kwam de Telegraaf ons, het onge dachte en onverwachte nieuws brengen Montenegro verklaart den Oorlog. De zaakgelastigde van Montenegro te Constantinopel deelde Dinsdagmorgen aan de Porte mede, dat Montenegro TVkije den Oorlog verklaart. De nota, welke aan de Porte door den zaakgelastigde van Montenegro 0 erl audigd werd, zegt, dat, aangezien Turkije geen gevolg heeft gegeven aan de verlangens van Montenegro en de haDgende geschillen niet wil regelen, Montenegro zich genood zaakt acht, zich door de wapens recht te verschaffen. De Montenegrijnsche zaakgelastigde, Plamenatz, is reeds vertrokken. De be scherming der Montenegrijnsche belangen is aan Rusland opgedragen. Onmiddelijk nadat de nota, die de oor logsverklaring bevatte, aan de Porte over handigd was, beval de regeering den Ot- tomaanschen zaakgelastigde, Cettinje en het Montenegrijnscb grondgebied te ver laten. De archieven der Turksche legatie worden bij de Duitsche legatie onderge bracht. Het afbreken der diplomatieke betrek kingen tusschen Montenegro en Turkije zoo meldt men uit Weenen wordt als een verscherping van den toestand beschouwd. Men heeft den indruk, dat koning Nikita in verband met de berichten der laatste dagen een fait accompli in het leven heeft willen roepen, om de handha ving van den vrede te verhinderen. Een bijzondere le'eekeuis schijnt deze stap te krijgen, doordat men deze gedaan heeft op den verjaardag van koning Nikita. De Balkan-regeeringen staan nu voor de kwestie of zij hun solidariteit zullen handhaven. In elk geval gelooft men, dat de verbonden Balkan-regeeringen thans niet eensgezind en gemeenschappelijk zijn opgetreden Het //Berliner Tageblatt// zegt, naar aanleiding van de oorlogsverklaring van Montenegro aan TurkijeNaar de oorlogs verklaring te oordeelen schijnt het uit breken van een oorlog zeer nabij gekomen te zijn, en in elk geval moet het optreden der Montenegrijnsche regeering ook in de andere Balkacstaten het oorlogsenthousi- asme zeer aanwakkeren. Het blad vraagt zich voorts af, of Montenegro tot dezen stap is overgegaan, zonder dat het de toe stemming der andere Balkanstaten heeft afgewacht. Indien het uit eigen beweging Turkije den oorlog verklaard heeft, dan heeft het dat natuurlijk alleen gedaan om zich den roem van Balkan-bevrijder te verwerven. De berichten die nit Sofia en Belgrado zijn binnengekomen, doen wel zieD, dat de toestand zeer kritiek is, maar daaruit blijkt niet, dat men daar het uitbreken van de vijandelijkheden zo» plotseling ver wachtte. (Zie telegrammen). De correspondent van de //Frankfurter Zeitung// te Constantinopel heeft een on derhoud gehad met den Tnrkschen vredes- onderhandelaar, Reschid pasja. Deze ver klaarde, dat de vredesonderhandelingen nog niet geheel geëindigd zijn. Zij hadden echter een uitstekend verloop en lieten een spoedig resultaat verwachten. Uit alle deelen van het Rijnsche mijn- bouwgebied komen berichten binnen van zware schade, die door de nachtvorst aan den wijnoogst is toegebracht. Op sommige plaatsen, zooals in het Ahrdal, moet de oogst geheel vernield zijn. De thermometer gaat hier en daar tot 7 gr. beneden nul. Om te redden wat nog te redden valt is men onmiddelijk met een noodoogst be gonnen. De schade bedraagt millioenen en beteekent voor vele wijnbouwers een cata strofe. Volgens te Trier verschijnende bladen heeft de vorst den wijnoogst in enkele streken aan de Moesel, Saar en Ruwer volkomen vernield. Naar nit Stockholm gemeld wordt, heelt men van het st omschip //Cyrgo// uit Gothenburg en van de «Rubens// uit Kal- mar, die 29 Sept. naar Aarhuns vertrokken zijn, niets meer gehoord. Men vreest dat beide schepen met man en muis zijn vergaan. Daar minister Canalejas aangeboden heeft, om bij de Kamers een ontwerp in te dienen, strekkend tot verhooging der salarissen van spoorwegambtenaren en tot vermindering van den arbeidstijd, besloot het centraal comité tot opschorting der staking. In dien zin werd aan de provin cies getelegrafeerd. Op alle spoorweglijnen in Spanje, die in het Zuiden uitgezonderd, is het werk weder door de ambtenaren hervat en wel onder de volgende, nog in bijzoLderheden nader vast te stellen voorwaarden le. Vermindering van den arbeidstijd. 2e. VerhoogiDg der salarissen. 3e. Verbetering der ontslag- en pen sioen voorwaarden. 4e. De instelling van een onderling ver- zekeringsfonds. De spoorwegbeambten vertrouwen er op, dat de dezer dagen bijeenkomende Cortes hun rechtmatige eischen door behoorlijke wetten zal bevredigen. Tot dien tijd is de staking opgeschort. De lompenkoopman H. te C. uit En schede, die Dinsdag een 8-jarig meisje uit Woolde, gemeente Hengelo, had meegelokt naar een bosch, is te Hasselo opgespoord en naar Almelo overgebracht. De politie te Barneveld heeft aange houden een 87-jarig landlooper, verdacht van diefstal met inbraak te Hilversum. De 'man heeft een volledige bekentenis afge legd. In den polder De Waard (N.-H.) is Dinsdag de 18-jarige A. J., die met een schuit naar het land was gegaan, ver dronken. Onder Odoorn (Dr.) is Dinsdag terwijl de ouders op het aardappelveld werkten, een 3-jarig kind van den arbeider J. M. verdronken. Op het stations-emplacement te Utrecht is Woensdagnacht de wegwerker A. van M., woonachtig te Harmeien, onder een zandtrein geraakt, met het gevolg dat hem de rechterarm is afgereden. De man is in de rijksklinieken te Utrecht opgenomen. De brandweerauto te Amsterdam heeft Woensdagmiddag in de Westerstraat bij de Tiggelstraat, den 10-jarigen G. B. overreden. Twee brandweermannen namen het knaapje, dat ernstige kneuzingen had gekregen, op en brachten het naar het po litiebureau in de Westerstraat, waar het kort daarop is overleden. Woensdagmiddag te half één heeft er op den Stationsweg te Leiden, vlak bij den overweg van de Hollandsche spoor, een botsing plaats gehad tusschen de ran- geerende stoomtram Haarlem-Leiden en de juist vertrokken electrische tram Leiden- Katwijk. Enkele wagens werden bescha digd. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Dinsdagnamiddag is de korenmolen van B. van Twillert, te Beekbergen, geheel afgebrand. De brand is waarschijnlijk ont staan door een defect aan den motor. Te Enschede is Woensdagmorgen door onbekende oorzaak de stofzuiginrichting met ventilator, met de fabriek Nijverheid, door brand vernield. Het vernielde was verzekerd. Door kooibroei is er Dinsdagavond brand ontstaan bij den landbouwer B. Sar aan den Maasdijk bij Hoek van Holland. Een schuur en een hooischelf branden tot den grond af. Alles was verzekerd. Scheepsbrand. Een zeer zware scheepsbrand is Dins dagavond omstreeks kwart over tienen uit gebroken aan boord van het stoomschip Hallamshire, liggende voor den wal aan de Wilhelminakade te Rotterdam, Dit stoomschip, dat door de Holland- Amerikalijn gecharteerd is, zou Woensdag avond om 6 uren, met een volle lading van hier naar Boston en Philadelphia ver trekken. De brand ontstond, terwijl men aan het laden was, in ruim 5 en breidde zich van daar uit naar ruim 6, welke ruimen met elkander in verbinding staan en. achter de machinekamer gelegen zijn. De ruimen 5 en 6 waren bijna afgeladen met balen ka toenen lompen, een groote partij parafine- blokken, aardewerk, haring, piano's, chloor- kali en ander stukgoed. Kort na het uitbreken van den brand sloegen de vlammen boven de beide rui men uit en deelden zich aan de laadboo- men en het touwwerk mede. De branden de lompen vatten overal vuur en in de ruimen ontwikkelde zich zulk een geweldige hitte, dat de buitenhuid van het schip zoo wel aan stuur- als aan bakboordszijde gloeiend werd ter plaatse waar binnen in het schip het vuur woedde. De bemanning van het brandende schip door werkvolk van het terrein bijgestaan, ving de blussching aan met tien stralen van het terrein der Holland Araerikalijn zelf. Spoedig daarna verschenen ook de stoombooten Havendienst I en II, Dokwer- ken en Gemeentewerken, die onder bevel van den adjunct havenmeester, de heer Sirks met negen stralen van de rivierzijde in de brandende ruimen water gaven, ter wijl bovendien onder de leiding van den hoofdman den heer A. J. ten Hope, de spuiten 37, 39 en 9 met eenige stralen van den walzijde af het vuur bestreden. Ondanks de groote massa's water, door al dit blusschingsmateriaal in het schip ge spoten, duurde het geruimen tijd voer den vuurgloed merkbaar minderde. Ruim middernacht werd ook de hulp van de manschappen van de reddingsbrigade ingeroepen. Van rookmaskers voorzien drongen dezen in de kolommenrook uit brakende ruimen en gaven leiding aan de richting der verschillende slangen. Daardoor hoopte men spoediger het vuur, dat reeds tot geheel beneden in het schip was voort gewoekerd te blusschen. Met de brand die zich, zooals het zich om een uur Woens dagnacht liet aanzien, tot de ruimen 5 en 6 zal bepalen, zal zeer zeker dezen heele nacht gemoeid zijn. Na een uur van die nacht was het merkbaar dat de Hallams hire slagzijde kreeg over stuurboord, een gevolg van de enorme hoeveelheid water, die in het schip gepompt is. Met den directeur der Holland-Amerika- lijn, den heer J. V. Wierdsma, waren ter plaatse de havenmeester de heer L. J. H. Willinge, de adjunct-directenr der gemeen tewerken, de heer W. Cool, de commissa ris van politie, de heer D, A. Caspers en tal van brandweerautoriteiten 0. w. het voltallige college van hoofdlieden met zijnen voorzitter den heer D. A. Bijdendijk. De schade, die aanzienlijk is, wordt door ver zekering gedekt. Tot hulp waren op de Wilhelminakade behalve de genoemde spuiten nog aanwe zig de brandspuiten 22, 10, 40, 38 en 41, de machinale ladder en de stoomspuiten 1, 4 en 5 alsmede de stoombooten Rijnhaven en Havendienst 4. Dit materiaal behoefde geen hulp te verleenen. Het soomschip Hallamshire werd in 1907 te Glasgow gebouwd en met 4420 register ton. Te Udenhout is Dinsdagmiddag in het water De Loop gevonden het lijk van den ongehuwden werkman J. O. met verbrij zelden schedel. Men vermoedt, dat hier een misdaad gepleegd is. 0. werd sedert Zon dag vermist. De familie J. te Zwolle heeft, naar de Zw. Ct. meldt, Maandagmiddag bericht ont vangen, dat aan hun zoon, die te Emmerik werkte een ongeluk met doodelijken afloop is overkomen. Een werkman in dienst der firma Stulemeyer te Breda, is Dinsdag te Wor- merveer van een hoogen steiger gevallen en kort daarop overleden. Dinsdagavond om 6 u. 11 is de per sonentrein van Groningen op het stations emplacement te Zwolle op den lokaaltrein voor Deventer gereden. Van den personen trein werden de bagagewagen en hetpost- rijtuig nit de rails geworpen. Van den lo- caaltrein ontspoorde een rijtuig 3e klasse. Geen persoonlijke ongelukken, de materieele schade is vrij aanzienlijk. De lokaaltrein zou juist vertrekken. De Haagsche zedenpolitie heeft Dinsdag avond, op last van de justitie, een inval gedaan in een z.g. hotel, op het Spui no. 191 aldaar, van zekeren G. dat feitelijk meer een nachtcafé was. Reeds geruimen tijd stond de vrouw, die, geholpen door haar zoon, de zaak dreef, onder verden king in dit perceel gelegenheid te geven tot het plegen van ontucht en zich aan koppelarij schuldig te maken. Moeder en zoon werden gearresteerd en overgebracht naar het Huis van bewaring. Ten nadeele van de familie H. in de Valkenburgerstraat 146, te Amsterdam, is Dinsdag een kistje inhoudende f 200 aan zilvergeld, ontvreemd. Het kistje bevond zich in een linnenkast, welke de bewoners die op het oogenblik van den diefstal af wezig waren, opengelaten hadden. Maandag is te Putten, in de buurt schap Krachtighuizen, het huis met inboe del van den arbeider Jan Schr. Hzn. totaal afgebrand. Het verbrande was laag ver zekerd. De politie te Leeuwarden heeft Woens dagochtend het hoofd van een verdachte inrichting aan den Groninger Straatweg aldaar aangehouden. Een, van de vijf sigarenmakers, die Maandag te Amsterdam ter zake van ver duistering van tabak ten nadeele van de firma Koetser zijn aangehouden, is op vrije voeten gesteld. Een man, die in Arnhem en omstre ken voor verschillende liefdadige doelein den moest collecteeren, is spoorloos ver dwenen. Aangezien hij in een half jaar niet afgerekend had, vermoedt men, dat hij een vrij aanzienlijk bedrag verduisterd heeft. Sinds Dinsdagavond wordt te Mid delburg vermist J. A. de R. slager Men vermoedt dat hem een ongeluk is over komen. De kermisreiziger D. B. die met een „hoofd van Jut" op de kermis te Wester voort had gestaan, ontdekte Dinsdag, dat zijn knecht verdwenen was, met een busje met ongeveer f 270, het geld, dat zijn baas op de kermis verdiend had, Woensdagochtend is achter het fort Isabella te 's Hertogenbosch het lijk opge haald van zekere vrouw K. die door de duisternis misleid te water was geraakt. Woensdagavond omstreeks half acht is op den Rijnsburkerweg onder Oegstgeest -mevrouw S. van Gr. door de electrische tram Leiden-Katwijk aangereden en ernstig aan het hoofd verwond. Zij lijdt eeniger- mate aan hardhoorigheid en had de tram niet hooren aankomen. Te Belgisch Clinge, vlak bij de Zeeuwsche grens, heeft Zondagavond een moord plaats gehad. Een zekere de M. drong, gewapend met een mes, de woning van drie meisjes binnen en sloeg daarmede dadelijk een der meisjes dood, een van de beide andere sloeg hij een arm af en het derde meisje bracht hij een ernstige wonde in de zijde toe. Hierop vluchtte de moor denaar. Verondersteld wordt, dat hij zelf moord gepleegd heeft. Vroeger had de woesteling ongenoegen met de drie zusters gehad, De Duitsche regeering heeft aan de Nederlandsche regeering de uitlevering aan gevraagd van den onlangs te 's-Gravenhage aangehouden Duitscher Heinrich Geb, den uit de gevangenis ontsnapten dader van een diefstal van 200,000 mark ten nadeele van een Bank te Dusseldorf. Plannen en Begrootingen KOSTELOOS. Levert alle soorten Regenwater-, Wel-, Gier- en Beerputten, Paarden-, Koe- en Varkensbakken. Rolblokken en Broeibakken. Schuttingen-, Draad- en Hekkenpalen. Betonvloeren en stoepen in alle kleuren. Grootste voorraad ei- en cirkelvormige riolen. 5159 BelaBt zich speciaal met het stellen en vervoeren der putten. A lie werken worden onder garantie verkocht en geleverd tegen zeer lagen prigs franco huis. DepótW. J. VAN MAASTRICHT, Station Den Bommel. A. DEKKER, Achthuizen. A. VAN DER 8LUIJ8 Nieuwe Tonge. HEEREN LANDBOUWERS voor U Draaineerbuizen noodig heb vraag dan eerst prijsopgaaf bij my aan. Prijzen zeer billijk. Nieuwe modellen Verlovingsringen. Graveeren gratis. Reparatiën zeer billijk en als nieuw in orde. VWjv Ruime keuze Horloges en andere soliede uurwerken worden door gediplomeerd vakman hersteld Trmnkosten worden vergoed. 6241 Volgen^ Oorlog Schl Er zal licht kal| maakt roode vlaj tot op 81 Op den Fort eer begin dd oefening Ort. no. Mid< Het appeloo, Sommig meer o totale het als was 14 met af enkel bij zond voren, wijden dan oq ters" bouwd gend s| men de ben kwamr tijdstii ai lani een p| nend nagev kundi] Ook aarda; regeli niet En z(j 1. 2. 3. Laf drie even de lezen zijn hier H<f zijn, bemi Ook Febi ond pro Das wai spr me hot bre zak toa grd zo< vis gej ▼a Jn

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 2