Zaterdag 5 October 1912. 3 27ste Jaargang N°. 1804. voor de Ziiidltollandsclie en Zeeuwsche Eilanden. Genezing. DAVID HABTOGS JAGZ. I. DE WINTER, - Oude Tonge, Antirevolutionair Orgaan Advertentiën. jB. mm ZOEKT UW VOORDEEL. IN HOC SIGNO VINCES Voorjaars- en Zomerartikelen, als J. BOER, Meubelfabrikant, KAASMARKT 11-17, uitgever W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitirever. Bijenteelt. Dit de Pers. Het ontwerp tariefwet. Van den *Bond.« Vrijzinnig anti-confessioneel. V erdraagzaamheid. Alle in- en uitwendige, verouderde, kwijnende, pijnlijke, ondermijnende ziekten en kwalen, geslachts-, huid ziekten en beenwonden. Velen ont liepen door mijne hydropatische met hode een operatie. Kosten f I.De urine toezenden of meebrencen. Eydropaath VERBEIK. Spreekuur 101 en 24. Jonker- fransstraat 92a, Rotterdam. 5991 Het beste adres vooralle Gouden- en Zilverwerken is van ouds bekend bij West dijk B 292, MIODELHaRNIS. Machinale Zniyering en Bereiding Tan Coneurreerende prijzen. 5878 Beleefd aanbevolen. NPIHOLA PAPBESGHUIT SPA4HSCHEKADE «0 1, ROTTERDAM. Karpetten. Middelharni* Tapijten. BlrKsland bericht de ONTVANGST van de Zwarte en Gekleurde Japonstoffen, Katoentjes, Sportflanels, Vitrages, enz. Tevens 't beste en 't goedkoopste adres voor Zwarte en Gekleurde Heeren- en Jongenscostuums, Kinderpakjes, in norfolk, blouse en jekkermodel. 5185 Ook Rileeding naar Haat. JE ADRES voor Paarden-, Koedekken, alsook Korenzakken, Oliejassen en -pijpen. Gordijnen. Echte Kanten. KAASMARBT 11-17, Botterdam, teleph. 5845. Om abuizen te voorkomen, maak ik een ieder bekend dat mijn van ouds bekende zaak beslist alléén gevestigd is andere zaken kunnen alleen maar onder die naam gedreven worden daar ik de eenige J. BOER, Meubelfabrikant ben, die bestaat. Voorts blijt ik voortgaan te leveren alle soorten eigengemaakte Meubelen, tot ongekende lage prijzen. Vraagt prijsopgaai. 5641 C. DE BRUIN j. HOEVELS te ROTTERDAM. Beleefd beveelt ondergeteekende zich aan vo«u- al wat tot de ververij behoort. Billy ke pry zen. Vraagt prijscourant AgentJ. A. Kleijneniierg, Melissant. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. a »aa» zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50; zonder ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. Telefoon Intercom*. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/, maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en *J8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. me mi Het overwinteren onzer volken is van groot belang. Men kan niet te vroeg bijna beginnen om dit voor te bereiden. Een noodzakelijke voorwaarde daartoe is een sterke, gezonde bevolking, bestaande uit bijen, geboren in Augustus of September. Men weet immers, dat de bijen, welke geboren worden in drukken werktijd, maar 6 tot 7 weken leven, velen korterop de ze bijen mag men dus niet rekenen, om 'n sterke bevolking te hebben na den winter. Slechts de bijen, geboren in den nazomer, zullen de lente zien en goede koloniën vormen voor den volgenden honigoogst. Waar dus in het late jaargetij geen dracht van beteekenis is, dientengevolge het eier- leggen vermindert, zoodat op 't oogenblik der overwintering de koloniën zeer zwak zouden zijn, daar is het noodzakelijk dat de imker in dien tijd de helpende hand komt bieden, door toediening van prikke lend voeder, dat het eierleggen bevordert. Zal dit voederen doeli treffen, dan dient het (wel te verstaanals er geen honig meer te halen is) een aanvang te nemen in Au gustus en voortduren tot in de maand September. Wij hopen, dat niet vele imkers dit zullen hebben verzuimdindien wel, dan heeft men nu reeds een wenk voor het volgende jaar. Behalve een goede koningin en een ster ke bevolking, is er nog een voldoende voorraad noodig voor de overwintering. Een strooien korf moet ongeveer 15 K.G. wegen om goed te kunnen overwinteren, en voor een bijenkast is 15 tot 20 KG. voorraad niet overdreven. Bij een koude weersgesteldheid is het in October reeds te laat om nog vloeibaar voedsel te geven teneinde den wintervoorraad aan te vul len. 't Is dan beter suiker in platen of in deeg toe te dienen. Suikerplaten kunnen op de volgende wijze vervaardigd worden Men doet in een pan een weinig water en een zekere hoeveelheid suiker, en laat het mengsel op een zacht vuur koken, het ge stadig omroerende. Begint het mengsel dik te worden, dan neemt men het van het vuur en giet het in vormen, waarin vooraf een blad papier is gelegd. Een gewoon eetbord kan als vorm gebruikt worden. Er is een zekere ervaring noodig om goede suikerplaten te maken, want deze mogen noch te week noch te hard zijn. In het eerste geval als de plaat niet stijf genoeg is zal de suiker tusschen de ramen doorvallen, wanneer men ze boven den bijentros legt. Is daarentegen de sui ker broos, dan kunnen de bijen haar niet gebruikenze bijten de plaat in korrels en brengen deze buiten de woning. Om te weten of de suiker genoeg gekookt is, laat men van het mengsel eenige druppels op een schoteltje vallen. Gemakkelijker is het, suiker in deeg te maken. Hiervoor neemt men goeden honig en laat dien verwarmen tot hij vloeibaar is. Dan voegt men er goede, witte suiker bij, en roert gestadig om. Zoodra al de suiker door den honig is opgeslorpt, neemt men de pan van het vuur en kneedt men het mengsel van de handen. Men laat dit mengsel 2 a 3 dagen rusten. Het deeg mag ook niet te hard of te week zijn. Indien de suiker nog te zacht is, dan voegt men er wat suiker bij en kneed men opnieuw. C. B. Nog steeds gaan «kapitalistenen >pro- letariers« hand aan hand in hun bestrijding van het ontwerp Tariefwet van Minister Kolkman. Zij, die zichzelven nog al vooruitstrevend vinden en ook gaarne als zoodanig bij het publiek staan aangeschreven, brengen niet zelden het verwijt tegen Mr. Kolkman in, dat zijn ontwerp conservatief, ja reactionair van karakter is. Het is in ftagranten strijd met goed democratische opvatiingen. Het voert ons achteruit in plaats van vooruit. Ongetwijfeld kan het zijn nut hebben deze beschuldiging eens ter toetsen te brengen. Zooals onzen lezers bekend zal zijn brengt heden ten dage ons tarief ons ongeveer 13 mill, gulden of ruim f 2.per inwo ner op. De bedoeling van minister Kolk man nu is, om de opbrengst met 10 mill, te verhoogen, zoodat het tarief voortaan 23 mill, of nog niet len volle f 4.per hoofd als bate in de schatkist zal werpen. Deze matige verhooging nu heet reac tionair. Let nu echter eens op hoe het buiten onze grenzen gesteld is. Het meest reactionair land, dat de libe raal en socialist kent, is natuurlijk Rusland. Immers heeft men daar nog de regeering van den knoet. Wil men een achterlijken toestand signaleeren, dan noemt men hem Russisch. Welnu, in Rusland brengt het tarief per hoofd op de som van f 2.50, iets meer dus dan op 't oogenblik ten onzent. In Spanje ziet de vrijzinnigheid nu ook niet juist, het land, dat het meest aan de spits van de vooruitgang staat. Daar is de opbrengst f 3.50 per hoofd. Belgie is wel welvarend, 't valt niet te ontkennen maar er is een rechtsche meer derheid, en daarom is het zeker niet het ideale land voor onze liberale en socialis tische vrijhandelaars. De opbrengst van het tarief bedraagt er evenals in Spanje f 3.50 per hoofd. In Italië is men wat liberaler. Daar heeft het >clericalisme« niet veel meer te zeggen. De mannen van Links voelen zich daar al wat beter thuis. Het tarief geeft daar f4.50 per inwcner. Puiischland, men moet het toegeven, is zeer welvarend, het gaat met reuzenschre den vooruit, enovervleugelt door zijn enor me industrie bijna alle andere landen. Daar heft men f 6.50 per inwoner. Maar, zal men zeggen, Duitschland heeft wel veel vooruitstrevende elementen, maar de regeering is toch conservatief Fiat. Maar het democratische, het met revolutiemelk opgevoede Frankrijk brengt het spijt ons dat we 't zeggen moeten ook f 6.50 per hoofd aan invoerrech ten op. In Zweden wint de zoogenaamde demo cratie steeds meer aan invloed. Men deed er onlangs zelfs het zeker niet zeer reac tionaire voorstel om er kort en goed het koningschap af te schaffen. Wat zal in dat democratische land het tarief toch laag zijn 1 't Doet ons leed, dat het niet anders is, maar het brengt er jaarlijks f 7.per hoofd in de schatkist. Maar Denemarken dan Dat is een land daar heeft men Staatspensioen. Daar heeft men socialistische burgemeesters. Daar is men zoo rood als nergens elders. Natuur- is daar het tarief van invoerrechten heele- maal afgeschaft, Hoe treurig, dat we deze illusie moeten wegnemen. De Regeering heft daar liefst f 7.50 per hoofd. Niet minder democratisch zijn de Ver. Stalen van N. Amerika. Daar heeft men de democratie uit de eerste hand. Het is een republiek. Maar, 't is verwonderlijk, zoo democratisch is dat land niet, of ook daar mogen de inwoners per hoofd f7.50 aan invoerrechten betalen. Nog een hope rest den vrijhandelsman. Daar in het Noorden ligt een land, waar vrouwenkiesrecht is, waar de vrouwen zelfs toegang hebben tot het Parlementeen land, dat onze vrijzinnig-democraten en sociaal democraten doet watertandenhet is Noorwegen. Als dat land ook nog in voerrechten heft, ja, dan staat de wereld op zijn kop. Welnu, hetzij dan zoo, want de Noor, de democratische Noor, draagt maar liefst f 13.bij in het tarief. Het meest democratische land heeft ook het hoogste tarief van invoerrechten. Is het niet opmerkelijk, dat naarmate een land er meer prat op gaat democra tisch geregeerd te worden, naar die mate de invoerrechten stijgen? Laten dan onze Nederlandsche Libera len en Socialisten hun mond houden over reactionaire maatregelen van minister Kolk man. Het staat precies andersom. Zij zijn reactionair. Zij zija achterlijk. Met fanatie- ken ijver verdedigen zij een stelsel, dat geen enkel land (behalve Engeland) meer huldigt. Als het ontwerp van Kolkman wet wordt, dan gaan we tenminste een weinig verder den weg op, dien alle volken reeds lang en met groot succes hebben ingeslagen. Zeeuwsche Ct. Wat zullen ze doen? De >Bond« van Ned. Onderwijzers vindt op haar agenda van de- e.k. jaarvergade ring ook dit voorstel van de meerderheid aan 't Hoofdbestuur »De algemeene vergadering spreekt haar volle sympathie uit met den strijd voor 't onverzwakte algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen, en besluit, dat de Bond zich voortaan bij de jaarlijksche kiesrecht betoogingen, uitgaande van de S, D. A. P. zal doen vertegenwoordigen.* Wat zal de Bond doen? Zelfs de vrijz. democraten, hóé ijverig voor het A. S. doen niet mee aan den »rooden Dinsdag*, omdat hij »rood« is. Zal de »Bond« het wel doen Geheel en al >rood« doen We zullen het afwachten. Maar verwónderen zou 't ons van de Ossendorpianen niet Sommige confessioneelen in de Ned. Herv. Kerk, raden aan, dat de Chr. Histo- rischen de coalitie verbreken moeten, als deze Kerk niet in haar positie van volks kerk* wordt hersteld en bevestigd. Misschien zouden zij, als in 1905, de vrijzinnigen in 't bewind kunnen brengen. Maar zij vergeten, dat dezen de ortho doxie in de Ned. Herv. Kerk bitter gram zijn. De N. Arnh, Cour. schreef nog pas, dat de Kerk, door haar streven naar onvrijheid, de sympathie der vrijzinnigen heeft verbeurd. En voegde er aan toe: De toekomst der vrijzinnige partij ligt niet in rechtsche, maar in linksche richting. Bij voorbaat wordt dus alle vriendschap en gemeenschap met orthodoxen afgesneden en afgestooten. Die kunnen doen, wat ze willen. De vrijzinnigen weer op den troon bren gen. Maar bij voorbaat wordt hun te ver staan gegeven, dat ze in geenerlei wijze op eenigen steun van de vrijzinnigen te rekenen hebben. Ook niet voor de N. Herv. Kerk. Alleen als die kerk geheel de vrijzinnig heid in de armen viel dan, jal Maar dat juist bestrijden de confessio neelen met al hun kracht. Laat Frankrijk hun een waarschuwend voorbeeld zijn 1 De vrijzinnigheid blijft >anti-confessioneel.« (Drie Provinciën). Een van de grieven tegen de Chrste- lijke school is deze, dat op die school een onverdraagzaam geslacht wordt gekweekt. Alleen de openbare school en de open bare onderwijzers zijn geschikt om de jeugd verdraagzaamheid jegens andersdenkenden in te prenten. Zoo is de theorie. En nu de practijk. Op de e.v, algemeene vergadering van den Bond van Nederl. onderwijzers komt ook het volgende voorstel in behandeling »De algemeene vergadering spreekt de wenschelijkheid uit, dat bij 't organiseeren van schooUeeslen voor de leerlingen van openbare en bijzondere scholen gezamenlijk, de leden van den Bond hun medewerking niet verleenen. Wat zijn we toch verdraagzaam! (Vrije Westfries). lQ Gevestigd sedert 1840. n.b.' Ondanks de lage prijzen worden tramkosten vergoed vanaf f5,—aan koop naar verhouding, bij f 10, geheel. Brood-, Beschuit-, en KleingoedbAkkery. Vraagt steeds ons van ouds bekende uitstekendste kindervoedsel, aanb. door H. H. Doctoren, wordt onder deskundig toezicht bereid. Uitsluitend verkrijgbaar: 5568 AanbevelendTh. A. H. REHE. l<et s.v.pl. op het Juiste adres. 4TBAATDIJK HIKKHLAWD HOOFD-AGENT 5009 Ier Koainkl. Nederl. Stoomververij en Chemische Wasscherij, Opgericht 1884. Spoedige en aenrate aflevering

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 9