TWEEDE HUIL r l J J.IVLFABERT, Li 'fretirl zwarte Japonsloffen echte Kanten witte Rokken en alle soorten Schorten Manufacturen - Confectie. Zaterdag 21 September 1912 No 1800. Twee Bladen en Zondagsblad. Hotel Restaurant Oude Tonge. Uitslag Loting Nat. Militie. Reclames, Mededeelingen enz. BEMI HUH ALEX IHHOFE, 1 R. C. F. 7. i LEE-Moonen. IN 1J0C SIGrNO WSES r-W Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. Uit de Pers. SommelsdQk. 1 C Appel 2 M. van der Boom 3 J. J. Buscop 4 A. Buth 5 A. Dorsman 6 M. J. van Driel 7 M. S. Kardux 8 W. Oosterling 9 G. de Ruiter 10 P. C. Schilperoord 11 W. Struik 12 M. Volwerk Middelharnis 1 H. van Beek 2 J. Boeter 3 J. Born 4 D. But 5 H. Buth 6 H. Dubbeld 7 J. van Es 8 G. van Gelder 9 J. van Gelder 10 A. van-Hoften 11 J van Hulst 12 T. J or daan 13 M. Klein 14 J. Koning 15 B. de Korte 16 C. Koster 17 G. Krijgsman 18 A. Mans 19 C. Noordijk 20 W. J. C. A. Nijgh 21 M. van Strien 22 J, van den Tol 23 H. Vermaas 24 A. van der Waal 25 G. Zoon 10 7 9 4 11 1 5 3 19 23 18 13 16 21 5 14 24 10 12 25 7 9 4 15 17 Stad aan 't Haringvliet. 1 A. van Biert 8 H. Huizer 4 J. J. Kreeft 3 J Maliepaard 2 J. van der Mast 9 6 A. Meiaart 1 7 P. Saarloos 6 8 M. van Sprang 7 9 J. de Wachter 5 den Bommel, 1 C. Bakelaar 2 R. Bakelaar 3 J. Bakker 4 J. de Bakker 5 J. C. Borgdorlf 6 C. L. Breeman 7 J. Donkersloot 8 J. Goemaat 9 N van Hooff 10 Adr. de Jong 11 L. Kamp 12 P. Lokker 13 M. van der Meijde 14 L. Ver maat Ooltgensplaat. 1 A Beijer 2 G. H. L. de Bruin 3 L. Buscop 4 E. van Everdink 5 LMIokke 6 Ant. L. Jacobs 7 P. Jacobs 8 A. Jansen 9 A. C. Kol 10 J Korteweg 11 KI. Korteweg 12 A. Nelis 13 J. J. Overbeeke 14 W. Ras 15 J. van Veen 16 J. Verweij 17 W. de Vos 18 J. de Waal 19 Am. Wagner Oude Tonge. 1 J Bezemer 2 W. de Boet 3 W. J. de Boet 4 J. Holleman 5 D. van der Jagt 7 12 9 4 5 3 10 2 13 14 17 18 9 13 14 10 16 15 12 4 19 3 7 9 4 7 6 G. Kanters 12 7 J. Knape 3 8 P. H. de Laat 5 9 E. van Markensteijn 1 10 D van Noord 10 11 F. Osseweijer 11 12 D. van Schelven 2 13 P. Timmers 13 Nieuwe Tonge. 1 N. Breur 3 2 Cs. Brooshooft 2 3 Johs. Drooger 5 4 W. van der Ham 8 5 B. Hanenberg 7 6 J. Holleman 9 7 J. de Jong 6 8 H. Kievit 1 9 G. Verweij 4 Herkingen. 1 P. Bruggeman 5 2 L. Drooge 4 3 P. C. van Eek 1 4 B. de Gast 2 5 D. C. van Oostende 6 6 Andr. W. van Rumpt 3 Oirksland. 1 L. M. Brooshooft 11 2 H. de Bruin 4 3 Ant. de Groot 9 4 H. Guldemeester 13 5 Andr. Hameete 12 6 L. Kievit 8 7 J. G. Knöps 10 8 A. Matsinger 5 9 Z. Poortvliet 3 10 P. van Prooijen 1 11 M. van der Wekke Az. 2 12 M. van der Wekke P.Lz. 6 13 P. Witvliet 7 Melissaut. 1 M. Doornhein 1 2 Pr Joppe 2 3 C. Keijzer 4 4 A, Okkenburg 3 Stellendam. 1 Teunis Biemond 2 2 Dirk Blokland 9 3 Thomas Breederveld 8 4 Garrit Roon 6 5 Hugo Arie van Seters 1 6 Ary Spuij 7 7 Jan Leendert Troost Jbz. 3 8 Martinus Troost J.Lz. 5 9 Pieter Visser 4 Goedereede. 1 H. van Heest Jz. 1 2 C. van Heest Kz. 3 3 P. Tanis 2 4 T. Tanis 5 5 J. Roos 4 Ouddorp. 1 Pieter Bakelaar 6 2 Cornells Boshoven 10 3 Willem Breen 9 4 Krijn Grin wis 7 5 Johannis Hameeteman 13 6 Johannes Hameeteman 4 7 Frederik Kastelein 5 8 Teunis Koek 8 9 Hendrik van der Linde 1 10 Johannis Sperling 12 11 Cornells Tanis 11 12 Willem Voogd 2 13 Kommer van der Wende 3 5) (20 Cents per regel.) beslist kurkdroog: Opgericht 1895. Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1 en f 1.25 Aanbevelend, Plaatselijk nieuws. Soramelsdijk. De dienstbode M. van der Wende had Dinsdagavond het ongeluk met haar hand in een vleeschsnijmachien te geraken waardoor ze zoo ernstig gewond werd dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Middelharnis. Naar men ons meedeeld hebben de visschers a'hier besloten om geen monsterrol meer te teekenen, doch op de vroegere voorwaarden hun arbeid voort te zetten. Den Bommel. Een afschrift van het ie suppletoir kohier van het Evenredig School geld, ligt gedurende vijf maanden, nl. van 16 Sept. '1215 Februari '13, ter Geto, Secr. voor een ieder ter inzage. Stad aan 't Haringvliet. Op de Ooltgensplaat. In de op Donderdag 19 dezer gehouden raadsvergadering (waar van het verslag in een volgend nummer zal worden geplaatst) is besloten de ge dempte brandvaat niet te verkoopen, omdat door den heer Van Weel eene som van f 6oo,de gemeente was aangeboden, indien op het terrein niet gebouwd werd. Oude Tonge. Ia geen jaren is de Ker mis en de Lootdag zoo kalm en rustig zonder vechten en ruzie atgeloopen dan dit jaar, alhier, daarom hulde aan onzen nieu wen burgervader voor zijn flink optreden in zulke dagen, Dirksland. Woensdag nam. is de nog nieuwe geheel van steen opgetrokken vee schuur gevuld met hooi, van den Agent der R. T. M„ C. van Dongen, tot den grond toe afgebrand. De rook steeg reeds door het dak eer men het onheil bemerkte zoodat aan behoud niet te denken viel. Stellendam. Deze week had J. Meer man, dekknecht op >de Maasnymph*, het ongeluk een gevulde melkbus op den voet te krijgen, waardoor een der teenen ernstig werd verwond. M is daardoor niet in staat zijn arbeid te verrichten. Ouddorp. Nog staan hier in de omge ving korenhooptn te velde. Bij aanhoudend gunstig weer -bullen deze nog niet in de slechtsie conditie worden geoogst. Gemeenteraad. Ér A Schietoefeningen v. h. fort Pampus. Volgens mededeeling van den Min. van Oorlog zal op 26 en zoo noodig op 27 Sept. a.s. 'eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen vaD zwaar kaliber (24 cM.) waarbij onveilig wordt gemaakt een Sector begrensd door de ware richting, Noord door Oost tot Z. 0. (135°) tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 uur voor het begin der oefe ning halfstok en één uur voor de oefening geheel voorgeheschen word. Bovendien zul len tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam Durgerdam, de westbatterij nabij Muiden, de kerktoren te Muiderberg en van den toren van Marken (Zie Ned. krt. no. 212). De Burgemeester IJLBO J. MIJS. Middelharnis 17 Sept. 1912. Begrooting Openb. Gemeentelijke Bewaarschool BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Ooltgensplaat brengen ter open bare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der openbare gemeen telijke bewaarschool voor het dienstjaar 1913, van den 20en Sept. tot den dag der behandeling in dén Raad, ter Gem.-secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld. Ooltgensplaat, 19 Sept. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, (get) A. HOBBEL, (get) JOH. v. PUTTEN. Gemeentebegrooting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Ooltgensplaat brengen ter open bare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1913 van den 20 Sept. tot den dag der behandeling in den Raad, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Ooltgensplaat, 19 Sept. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, (get) A. HOBBEL, (get) JOH. v. PUTTEN. We lezen in »Onze Courant* onder het hoofdje »Leerrijke cijfers*: »Op, voor het Staatspensioen Dus wordt er geroepen. Laat ons eens even zien. Wie worden door Staa'spensioneering geholpen De ouden van dagen. Zij, maar ook zij alleen. En wie worden geholpen door de ver zekering, gelijk min. Talma die voorstelt P Vooreerst de oude, maar daarboven ook de invaliede arbeiders. Dus ook zij, die nog niet den ouderdomsleettijd bereikten, maar alevel buiten staat raakten, om hun brood te verdienen. Let nu op déze cijfers. In Duitschland waren in 191 o wel negen invalieden tegen een oude arbeider. En in 1911 stond het tien tegen een. Einde t9ir trokken in Duitscbl 940.875 personen invaliditeitsrente tegen 93.369 ouderdomsrente. Sprekende cijfers, of niet? Zie, dat vergeten de Staatspensioneerders er bij te zeggen, als zij hun denkbeelden verbreideD. Zij willen den éénen, ouden arbeider op Staatskosten helpen, maar de tien invalieden laten zij in hun ellende zitten. Een kind toch begrijpt, dat als er een maal millioenen ufigegeven worden voor het Staatspensioen, er voor de invalieden geen geld meer te vinden is. Ia theorie misschien wel. Maar in de praclijk vast niet! Een revolutionairder methode. Op een Maandagavond te Ams'erdam gehouden vergadering van de S. D. A. P. ter voorbereiding voor den s>Roo1en Dins dag* voerde ook M<y P. J. Troelslra het woord. Geen enkel moment in den 13-jarigen strijd om het algemeen kiesrecht zoo verklaarde Spr. o.m. was zoo belangrijk. Met den tweeden Rooden Dinsdag gaat een nieuweeen revolutionairder methode beginnen. Vervolgens werd de schare opgezweept op de wijze zooals alleen een Troelstra dat kan, om daarna de volle verantwoor delijkheid van eventueele gebeurlijkheden te 's Gravenhage te wentelen op de schou ders van de autoriteiten. Gebeuren er ongeregeldheden dan is dat eeniglijk en alleen de schuld van de auto riteiten die weigerden voor de kiesrecht- betoogers ruim baan te maken. Een revolutionairder methode gaat beginnen. Laten wij eens afwachten wat de Unie- Liberalen die nog altijd in hun vaandel schrijven »Het Vaderland getrouwe* en andere vrijzinnigen, hiervan zullen zeg gen; of zij ook hierin Mr. Troelstra uilen volgen en ook deze methode goedkeuren. Vrije Westfries. 8 6 2 12 1 3 22 20 11 8 6 2 1 6 11 6 5 2 11 8 1 6 8 maakt natte kelders en vochtige woningen ROTTERDAM, UTRECHT, Groote Draaisteeg. SprÏDgweg 1. Vraag prospectus No. 32. vindt U bij Direct nabij de Hoofdsteeg, De chef van de waschinrichting alhier is als zoodanig benoemd aan de Kon. Stoomwasscherij te Dordrecht. De landbouwer C. Buijs heeft zijne boerenhofstede met land onderhands over gegeven aan W. Heestermans, landbouwer te Oude-Tonge. Het woonhuis van den heer D. Kievit staande aan den Binnenweg, werd Donder dagavond door den heer M. Born ingezet voor f zi io. Door eenige kwajongens is Donderdag in de lijnbaan touwwerk ontvreemd, men had de jeugdige daders spoedig te pakken. Thans is men alhier druk bezig de haver van 't land te halen en te dorschen, doch door de vele regens van den laatsten tijd is het gehalte zoodanig verminderd, dat deze inplaats van 50, 25 kilo per mud weegt. Donderdagavond viel de hittenkar van B. van Ooltgensplaat, waarin een 4 tal knapen gezeten wa^en, ten onderste boven. Een van hen bezeerde zich den arm en liep dit ongeval verder, boven verwachting vrij goed af. In de laatste dagen wordt alhier druk werk gemaakt van het inoogsten van de haver, klaverhooi, enz. Hoewel de kwaliteit van dat alles veel minder geworden is, is het toch gelukkig nog niet waardeloos. In den loop dezer week is men druk beginnen te werken aan de gasleiding en wel inzonderheid [met het aanhechten der verbind.ngen. O. k zijn er reeds enkele gas- lantaarnpalen geplaatst voor de straatver lichting. Bij het verrichten zijner werkzaam heden, had P. Brijs het ongeluk een scherp voorwerp in zijn oog te krijgen, waarom hij geneesk. hulp moest inroepen. Den hoogen waterstand binnen heeft naar men beweert, ook op de uien (ju n) een zeer schadelijken invloed uitgeoefend. Zij moeten zeer tot rotten geneigd zijn. Woensdag gehouden vergadering derjon- gedochtersvereeniging aLydia* zijn herkozen als bestuursleden, de dames J. van Biert, secretaresse en A. Trommel Jd,, bibliothe caresse. Tegen den heer W. alhier is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet. Door de Kerkeraden der Nederland- sche Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk is een verzoekschrift bij den Raad ingediend tot afschaffing der kermis. In de eerstvolgende raadsvergadering zal hierover beslist worden Donderdag 26 Sept. a.s des nam. 2 uur zal ten Gemeentehuize gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting. Ofschoon de motorbrandspuit spoedig ter plaatse [was, kon men deze niet direct in werking krijgen en moest eerst den ma chinist, die te Sommelsdijk was, geroepen worden. Daarna heeft de [spuit voor het eerst uitstekende diensten bewezen. Gelukkig stond er geen vee op stal, dan een hit, die men nog in tijds kon redden. De oorzaak van den brand is onbekend, de schuur was verzekerd, naar men zegt een gedeelte van het hooi niet. Door C. Oudzegel Sas alhier werd Maandagavond een postduif ge angen aan de rechterpoot gemerkt op een wit ringetje derby R.dam 12 603 en aan de linkerpoot op roode ring 546. Melissant. De verlofganger M. van Immerzeel is opgeroepen om Maandag a.s. voor herhalingsoefeningen te Gorinchem onder de wapenen te komen. Woensdag gaf de muziekvereeniging in samenwerking met de zangvereeniging een uitvoering op het plein voor het Ge meentehuis. De nummers vielen, vooral van de zangvereeniging, bijzonder in den smaak van het talrijke publiek. Zij die wenschen deel te nemen aan de inschrijving naar de levering van petro leum ten behoeve dezer gemeente voor den a.s. winter, moeten hunne biljetten voor Woensdag a.s. inleveren ter Gemeente secretarie. De lotingsdag van gisteren (Donder dag) had hier in vergelijking met die van andere jaren een kalm verloop. Verslag van het verhandelde in de Openbare raadsvergadering der Gemeente OUDE TONGE op Donderdag 19 .Sept. des voorm, 10 uur. Aanwezig alle leden behalve de Heeren Prince en van Schelven, laatstgenoemde met kennisgeving. Den Heer J. C. Baumann, Burgemeester opent de vergadering, worden door den Secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen, en na een kleine aanmerking door de voorz. onveranderd geteekend. Ingekomen stukken 1. Een schrijven van dhr. J. C.Stoutjes- dijk dat hij de benoeming als onderwijzer aan de 0. L. School aanneemt. 2. Proces-verbaal van kasopneming der gemeente-ontvanger welke op 12 Sept. 1.1 bevatte f 6616,25. 3 Een schrijven van de Commissaris der Koningin dat aan den Burgemeester van af 21 Sept.21 Oct. verlof wordt verleend. Voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens deelt de Voorz, mede dat een schrijven is ingekomen van Nederlandsche Schoolartsen, waarin de raad verzocht wordt mede te werken, tot beteugeling van besmettelijke ziektedit adres wordt ter zijde gelegd daar het op ongezegeld papier is iDgediend. Ie Van de Agenda. Mej. M. Ouwens is destijds benoemd als helpster aan de 0. bew. school, doch niet als helpster aan de 0. L, Handwerk-School toch was zij ook daar werkzaam. Hiervoor nu werd loon gevraagdDaarna is door B. en W. een schrijven gericht aan dhr. de Groot Hoofd der 0. L School, aangaande Mej. Ouwens, dhr. de Groot antwoordde daarop, dat het hem niet bekend was dat Mej. Ouwens geen helpster was aan de O. L. Handwerkschool, daar hij reeds in den beginne tegen genoemde had gezegd, U is dus de opvolger van Mej. Hamelink waar op zij bevestigend antwoordde, verder gaf hij ter kennis dat mej. Ouwens op de school goed voldoet en zij ruimschoots de hiertoe gestelde jaren heeft, ook is Mej. Kohier over haar zeer tevreden, en is zij in alle opzichten haar taak waardig. Daarom stelt de voorz. voor namens B. en W. Mej. Ouwens als helpster aan de 0. L. Hand werkschool te benoemen op een jaarwedde van f 20. Met terugwerkende kracht op het raadsbesluit van 1 Juli 1912«. Tot leden van het stembureau worden benoemd de H.H. Slis en Pulleman, Ingekomen 5 briefjes en blijft Mej. Ouwens met alge- meene stemmen gekozen. 2e. Afschrijving Hondenbelasting Een verzoek tot afschrijving der honden belasting is ingekomen van Osseweijer, de voorz. zegt, na gewonnen inlichtingen blijkt de hond in het Ie, halfjaar reeds 3 mnd. oud te zijn, op grond hiervan kan geen afschrijving plaats hebben. Ook een verzoek van M. Schouwenaar, om zijn hond niet aan te slaan in de le. maar in de 2e. klas, daar zijn hond geen losloopeude, maar een waakhond is, na onderzoek blijkt dat dit niet zoo is, en wordt op beide verzoeken afwijzend beschikt. 3e. Het heffen van Marktgeld De Voorz. deelt mee dat door de raad moet worden vastgesteld het marktgeld, eenige kleine artikelen zijn gewijzigd, de Secretaris leest de verordening voor, even zoo de verordening op invorderingen. Hierna vraagt de Voorz. of iemand op of aanmerking aangaande beide verorde ningen heeft, of iemand voor of tegen deze vaststelling is. Met algemeene stemmën worden beide verordeningen aangenomen. 4e. B. en W. stellen voor over te gaan tot de vaststelling van de gemeente begroo ting 1913. Het bedrag gewone inkomsten f 32344,35 wordt aan gewone uitgaven uitgegeven de buitengewone inkomsten bedragen f 429.82 Deze begrooting volgens reglement van orde zal in handen der Commissie worden gesteld, wordt overgegaan tot benoeming van de Commissie welke bestaat uit 8 raadsleden. Gekozen wordt als le lid dhr. Z. Vreeswijk, als 2e. lid dhr. L. Kosten en als 3e. lid dhr. Prince. 3e. Komt ter bespreking. Mej. Post welke met ingang van 1 Oct. 25 jaar Hoofd der 0. Bewaarschool zal zijn. Reeds in de vorige openb. vergadering dringen dhr. Kosten en van- Schelven er op aan, dien

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3