WONING SLUISKNECHT. FOKKALVEREN, TOT DE DM, Zekere ee veel winstgevende Geldbelegging. Firma MELLEMA Co., lined A- VAN DER HEIDE - Slaffi WEERBERICHT. HOOFDENECHT TIMMERMANSKNECHT met Broodbakkerij en Winkel. Portret in Olieverf, of fotografie. VARIA. ERNST EN SCHERTS. Boekbeoorrieeling. Serie groene boekjes. Burgerlijken Stand. Kerk en School. Unie-collecte ?oor üe Scholen met flen Bijbel. I.aalsle Berichten. Telegrammen, Marktberichten. Advertentïèn •ff Zondag 22 September a.s. tfl hopen onze geliefde Ouders AREN MELISSANT en ADRIANA OVERBEEK EERSTE SOORT SOM MEUSOtJH Beleg Uw geld in huizenlanderijen of hypo theken, door bemiddeling der Kortewijnstraat 6, Rotterdam - Tel. 9546. (GEEN KOSTEN.) MË$T Het beste aandenken aan overleden familie leden alsmede het doeltreffendste gelegenheidsgeschenk is ongetwijfeld een goed gelijkend, artistiek uitgevoerd Gebrs. BOEKHOVEN, Sommelsdijk. den brandmeester, den heer M. van Riet, gaven de gasten van spuiten 18 en 18 weldra met twee op de waterleiding ge plaatste slangen water. De hoofdman, de heer Jac. Bakker nam later de leiding van j de blussching over. Ook de reddingsbrigade j en de spuiten 48, 14 en 17 waren ter plaatse. De loods met den zich daarin bevinden den inventaris, het Blériot-vliegtuig van Van Bussel en het in aanbouw zijnde toe stel, waren voor f 10,000 tegen brandschade verzekerd. -Te Ladysmith in Natal hebben drie Kaffers een tasch met vijf- of zeshonderd gouden pondstukken gevonden onder een rotsblok aan den oever van de Kliprivier. Vele inwoners van Ladysmith hebben tij dens het beleg aldus schatten begraven. Enkele kwamen bij het beleg om en zoo bleef hun geld verborgen. Door wolven achtervolgd. In een baanwachtershuisje, dat aan de Noordlandsche spoor in Zweden, nabij de Finlandsche grens stond, woonde de baan wachter Gade met vrouw en kind. Het was een man van zijn land, een echte Zweed. Blauwe oogen, geelblond haar en blank gezicht en wangen als melk en bloed, gaven hem een innemend voorkomen. Blik en houding deden een schrander begrip, moed en vastberadenheid denken, eigenschappen welke een man, die op een eenzame plaats ver van een dorp of stad verwijderd, bo vendien nog een wildernis, zijn dienst bij dag en nacht, in weer en wind verrichten moet, hoog noodig heeft. Eentonig ging het leven van het kleine gezin voorbij, voornamelijk in den winter, wanneer, zoover het oog reikte, niets te zien was dan sneeuw, waarover de paar uren dat de zon scheen en in den langen, eigenaardig verlichten oneindigen winter nacht, de wind gierde en troepen wolven naar buit zoekend rondzwierven. Door de onherbergzame oorden was de spoorbaan gelegd. Maar wanneer de lang gerekte fluit van de locomotief en het rollen cn stampen van den trein gehoord werd, dan stond Gade, bewust van zijn groote verantwoordelijkheid en trouwe plichtsbe trachting, op zijn post, terwijl vrouw en kind de reizigers in den voorbijrollenden trein met de handen toewuifden, met het verheffende gevoel dat zij nog niet geheel vergeten waren in de wereld. Op een buitengewoon kouden ochtend in den winter, nadat de eerste trein voorbij gesnord was, trad de baanwachter zijn huisje binnen om te ontbijten. Zijn vrouw en kind zaten reeds aan de tafel, die nabij de kook kachel stond, en lieten zich het roggebrood met boter en kaas en een geurige warme melksoep, goed smaken. Na het ontbijt stak Gade zich in een warme pels, die tot zijn knieën reikte, wierp de schaatsen over zijn schouders, nam het geweer van den wand, omhelsde vrouw en kind en vertrok, om zijn dagelijksche onder zoekingstocht langs den spoorbaan te doen. Zijn geweer was voor hem een tronwe vriend, waarmede hij reeds menig roofdier te lijf gegaan was, en de schaatsen brachten hem op den terugweg langs de berm van de rails naar huis. Terwijl Gade langs de liggers liep en ze met een onderzoekend, deskundig oog bekeek bevond zich een ander spoorwegambtenaar, de lijn-inspecteur, zijn chef, eveneens onder weg. Reeds vele dagen geleden was hij van Stockholm vertrekken en op zijn tocht aan het station Geliwara gekomen, besteeg hij daar na het vertrek van den eersten trein een draisine, een soort van wagen (lorrie) die door hand- of voetbeweging over de rails r«lt, en ging welgemoed de spoorbaan op. Zijn weg voerde hem langs vlakten en water, waarop de zon haar matte stralen wierp, en dan eens over heuvelen, bij het afdalen waarvan het voertuig van zelf voort rolde; bij steiging moest echter duchtig getrapt worden, waardoor zijn lichaam een aangename warmte behield. Zoo reed hij in opgewekte stemming verder, want overal vond hij den spoor baan in uitstekende toestand. Maar wat was dat Welk een eigenaardig geluid klonk in zijn ooren Een nu en dan afgebroken gehuil, dat zijn bloed van schrik en angst deed verstijven. De gedachte aan wolven kwam bij hem op en om zich heen starende, werd zijn vermoeden een verschrik kelijke waarheideen troep hongerige wol ven zat hem op de hielen en volgde snuivend en huilend zijn spoor. (Wordt vervolgd.) In den trein. Een ruim vijftig-jarig boertje in een hoek van den coupé Wat krom gewerkt en met stevige werkhanden, de pet diep over 't voorhoofd. Onder de klep gluren een paar glimmende oogjes. Blijkbaar leep boertje. Stappen binnen een drietal ongeveer twin tig a twee en twintig-jarige handelsreizigers met veel lawaai. Een van hen, de grootste druktemaker, besluit boertje in 't ootje te nemen. »Wel baas, hoe oud ben je al?» »Nou, dat mut meneer mar ies roaden. Wat denkt meneer Laat 'keens kijken. Nou, dertig sNee, dat hef meneer mis. Ik bin al vi-jr en vieftig ewest van 't veurjoar.» »Nou, daar zie je niet naar uit. Je ziet er uit, of je hoogstens dertig bent, hoor.! Vriendjes grinneken. »En hoe old is meneer, a'k mag vroagen »Ja, man, dat moet je nu ook maar eens raden. Wat denk je?c »Nou dartiene of veertiene. Older niet.» Maar man, daar zie 'k toch niet naar uit. Ik ben toch volwassen.» Jawel, mar 'k lette niet op de grootte van 't licham. Ik lette meer op de grootte van 't verstaand.» Onbedaarlijk gelach, heel den coupé door. Boemeltreintje vervolgt rustig zijn weg. Een merkwaardig examinandus. Dezer dagen zoo verhaalt de »Ass. Crt.i werd in een der provincieplaatsen een examen afgenomen voor toelating tot een school, waar o.m. ook de zuivelberei ding geleerd wordt. Hoe een examinator soms vragen kan stellen, kan blijken nit. het volgende: Den candidaat, een jonge man van circa 20 jaar, werd o.m. gevraagd, of hij het verschil ook kon zeggen tusschen een koe en een keisteen Nadat hij hierop geantwoord heeft dat een koe een levend wezen is en een kei steen niet, werd de vraag gesteld om het verschil te zeggen tusschen een doode koe en een keisteen. De candidaat stond perplex over zooveel scherpzinnigheid van den examinator, en bleef het antwoord maar schuldig, waarop de vraag volgde, of hij, n.b. een jonge man van 20 jaren, wel eens een ïdood dier» gezien had. Een diep stilzwijgen werd be waard, waarop ten slotte een >U kunt wel gaan,» den candidaat op vrije voeten stelde. Naar men zegt loopt die thans rond en peinst om punten van overeenstemming te kunnen vinden tusschen een examinator en een normaal mensch. Een tikje doof. Jansen had op de teenen van een ouden heer getrapt, toen hij den tramwagen in stapte. Pardon, zei hij, Hè Wat Spreek u wat luider. Ik ben wat doof. Ik vroeg u excuus, herhaalde Jansen. Hoe 't met Truus gaat Ik weet het niet Wie is Truus? Jansen werd rood in 't gezicht. U hebt me niet begrepen, meneer, schreeuwde hij. Is zij overreden Is Truus over reden Wel, dat is jammer Maar wie is zij U begrijpt me nog altijd niet. Ik vroeg u pardon. Truus van Dommelen, wel dat is jammer. Ik begrijp 't nu toch goed, hè Truus van Dommelen Ik had 't in 't geheel niet over een Truus van Dommelen, beet Jansen terug. Ik vroeg u excuus, en u verstond mij verkeerd, dat is alles. 0, nu ben ik er achter, zei de oude heer medelijdend. Truus is gewond door een schot uit een geweer. En u vindt dat niet alles. Nee, dat kan ik me begrijpen. Maar waarom geeft u 't geval niet aan bij de politie Van een >bewuste.< Het jD. v. N.» vertelt als historisch het volgende Plaats der behandeling: Een aanplakker is bezig de groote recla mebiljetten voor de Katholieke Sociale Week aan te slaan. Twee arbeiders houden halt en lezen. Wat is dat nou weer voor moois O, dat is weer iets van ons, van de socialen Zoo, en wat dan Bei.den lezen. Tenslotte zegt de »bewuste»: Ge ziet, dat het toch maar wat goed gaat bij ons. Maar liefst zes afgevallen priesters onder de sprekers. De andere staat paf, doch merkt op - En 't is in de St.-Antoniuskerk 0 ja, maar dat is maar om het volk te misleiden Waar is de Redactie Men schrijft uit St. Petersburg aan de Frankfurter Zeitung: Eenigen tijd geleden heeft het nieuwtje van de oprichting van een Amerikaansclïe spoorwegkrant, die in den trein zelf gedrukt werd, de ronde door de pers gedaan. Het kwam ook in de Russische bladen te staan en inspireerde een karikaturist, die zeker ondervinding heeft van dagenlangen zee reizen in het binnenland, tot een teekening welke te zien geeft lioe het zijn zou wan neer het Amerikaansclïe denkbeeld op Rus- sischen bpdem werd overgeplant. Achter de locomotief staan verschillende wagons. In den eersten bevindt zich de drukkerij, in den tweede de censuur, in den derde het politiebureau, dan komt de rechter van instructie, dan de geheime politie, de ambtenaar, die de boeten in ontvangst neemt en tenslotte, in den laatsten wagen de gevangenis. Onder het prentje leest men Waar is de redactie? Het antwoord luidt Natuurlijk in de gevangenis. De echte censuur heeft ook deze grap niet gesnapt en de verspreiping van de teekening verboden. Leeraar (tot vader van een leerling)En wat het ergste is, uw zoon neemt bet niet zoo nauw met de waarheid. Vader. Dat begrijp ik niet. Mijn vrouw liegt toch niet, en ik ben bijna nooit thuis. Diepe wijsheid zijn Uw paden. Een mooi geschiedenisje van een verloren en weer teruggevonden kind. Resa de hoofd persoon wordt mooi geteekend. Runa. De oude Dominee van Hornsjo. G. F. Callenbach te Nijkerk. Door de zomer en vacantiedagen is dit boekske nog altijd ongelezen op de schrijf tafel gebleven. Nu wij het hebben doorge lezen en met genot doorgelezen, haastten wij het dan ook onze lezers bekend te maken. We kunnen het bepaald zeer aanbevelen, mooie passages van zelfopoffering en geheele toewijding komen er in voor. Dit, evenals de andere verhalen zijn zeer leerrijk. Christelijken Arbeid. Officieele gids van I stichtingen en vereenigingen die in Neder land en Nederlandsch-Indië christelijken arbeid verrichten. Geïllustreerd, plm. 400 blz. J. Bootsma, Den Haag Dit boek dat in een paar jaar reeds een tweede druk en op 't punt staat een derde te krijgen, blijkt in een behoefte te voor zien, en geen wonder! Een gids als deze, die zoowel op het gebied van in- en uit wendige zending als op dat der barmhar tigheid 'den weg ons wijst, bestond voor deze niet. Voor allen die kennis willen maken met den filantropischen arbeid in ons land, is het dan ook onmisbaar. De druk is uitstekend en de plaatjes onberispelijk uitgevoerd. Het geheel lokt tot koopen uit. Wij wenschen het dan ook in ieder huis gezin. den bommel. Geboren: Pieter, z. v. Arie Hartman en Adriana Donkersloot. ZU1DLAND. GeborenTemntje, d. v. G. Minekes en B. Blom Pietertje, d. v. W. van den Berg en M. Gorse man Hendrik Jan, z. v. H. van der Linde en K. van Rij; Jaapje d.v. H. Klok en Z.Pille; Jannetje, d.v. L. Weeda en J. van Rij Pie tert j e d. v. M. de Hoog en M. Herrewijnen Adriana, d.v. B. van den Engel en W. VoogtJannetje, d.v. L. Weeda en L. van Gijzen Teuntje, d. v. H. v. d. Burgh en C. van WamelenHendrik, z. v. S. van Qijzen en W. Aland; Krijnlje,d. v. M. Kabbedijk en K. van Putten. Getrouwd; Pieter Buis en Aagje van Kapel; Jacob van den Blink en Maartje Zoeteman. OverledenArie Jongejan, oud 74 j. echtgen. van T. van Trigt. STAD AAN 't HARINGVLIET. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente maken bekend dat ouders of ver zorgers'; die hunne kinderen het kerlialings- onderwijs wensehen te laten volgen verzocht worden hiervan voor 25 Oct. 1912 aangif te doen bij het hoofd van het herhalings- onderwijs, den lieer D. Buitenhuis alhier. HERKINGEN. Onze vroegere dorpsgenoot, P. J. van Overbeeke. thans onderwijzer aan een der 0. L. Scholen te Charlois (gemeente Rot terdam) slaagde bij het examen Hoofdakte. Evenals in de meeste steden en groote plaatsen, alsmede ook al in meer dan eene plaats op ons eiland zal in de Ned. Herv. Kerk des Zondags, 's avonds in plaats van des middags worden gepredikt Eerste heerZeg, heb je 't al gehoord, de stier van Potter is naar Berlijn verkocht. Tweede heerHoe zoo Eerste heer: Ja, met het oog op den vleeschnood in Duitschland. De 8e lijst sluit met de totaalopbrengst van 200 L. C. met f 20.746.77$. Dit bedrag is reeds f 1110 hooger dan verleden jaar bij dezelfde L. C. Zouden we dit jaar de honderd duizend halen Moge het zoo zijn. Naar waarnemingen in den morgen van 17 Sept., medegedeeld door het Kon. Ned Metr. Instituut te De Bilt. Zwakke tot matige Westelijke tot Noor delijke wind, afwisselende bewolking, wei nig of geen regen. Zelfde temperatuur. OFFfCIEELE GEDEELTE BRANDWEER. Beproeving Spuiten I en lil. Burgemeester en Wethouders der ge meente Sommelsdijk Gelet op artikel 12 van de verordening op de organisatie der brandweer en bedie ning der brandbluschmiddelen in deze ge meente maken hekend dat de beproeving van de spuiten no. I en III zal plaats hebben op Vrijdag 20 September a s. des voormiddags onderscheidenlijk te 11 uur en te 11J uur. Voor deze beproeving worden alleen op geroepen de Brandmeesters-Generaal, Brand meesters en Assistent-Brandmeesters van genoemde spuiten, alsmede de Assistent- Opzichter, de Hoofdman en de Assistent- Hoofdman over de geaffecteerden aan de slang, met de aanschroevers bij spuit no. I. De opgeroepenen behooren zich op voor melden tijd te bevinden ter plaatse, alwaar de brandbluschmiddelen, waarbij zij dienst doen, staan geborgen, voorzien van hunne onderscheidingsteekenen en van alle tot hunne betrekking bekoorende voorwerpen. Ieder hierbij betrokkene zorge alzoo ter voorkoming eener strafrechtelijke vervol ging aan zijne verplichting te voldoen. Sommelsdijk, den 17 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED.J. BOUMAN. Den Haag 2,38 uur. Duizenden hebben H. Majesteit en Z. K. Hoogheid op haar tocht naar het Binnenhof enthousias- tisch toegejuicht. H.M. las de troonrede met zachte ietwat zwakke stem. In verband met roode Dinsdagbetoo- ging tegen 3 uur, is door politie en ma- rechausé's in de omtrek van het Buiten hof uitgebreide maatregelen genomen. Den Haag, 3,28 uur. De omgeving van het Binnenhof in ruimer kring af gezet. De kiesrecht-betoogers j trokken in langen stoet door de gevangenpoort de stad in. Op 't Spui en op 't plein wer den belangrijke chargés uitgevoerd en de stoet uit elkander geslagen. Rotterdam, 16 Sept. Vee. AangevoerdPaarden, 0 Veulens, 136 vette Runderen, magere Runderen, 119 vette Kal veren, 0 nuchtere Kalveren, 2824 Schapen en Lam meren, 911 Varkens, Biggen, 0 Bokken of Geiten. Alles per kilo. Ossen van f 0,68 tot 0,80. Runderen 0 70 0,84. Vette Kalveren 0,95 1,10. Schapen 0,64 0,72. Lammeren 0,80 0,82. Varkens 0,60 0,66. Lichte (v. export 0,54 0,58. Eieren. Zeeuwsehe f 5.10 a 5,20. Overmaasche f 5,50 a 6,70 per 100 stuks. Aardappelen. Zeeuwsehe Eigenheimers f 1,75 a 2,Zeeuwsehe Blauwen f 2,20 a 2,60. Zeeuwsehe Bonten f2,20 a 2,50. Friesche Eigenheimers f 1,80 a 2,—. Brielsche Kralen 3,— a 3,95. Weinig aanvoer, tamelijke vraag. Granen. (Binnenlandsche. Tarwe. Essex per 100 kilo f 11,a 11,65, Wil- helmina puike t 10,60 a 10,85. Tamelijk goede f 9,25 a 9,75. Slechte en afwijkende f 6 a 8,50. Rogge per 100 kilo f 8,a 9, Gerst chevalier per 100 kilo f 10,50 a 11,50. Haver per 100 kilo f 6,a 10,—. Bruine boonen f 0,a 0, Zaden. Karwijzaad f 18,25 am. baal. Kool zaad, f a Lijnzaad, voer, f 17,50 a 17,75. Lijnzaad, zaai, f 18,a 18,50. PER TELEGRAAF. Rotterdam, 17 Sept. Aangevoerd Vee. 49 Paarden, 2 Veulens, 0 Ezel, 1233 magere Runderen, 760 vette Runderen, 188 vette Kal veren 153 nuchtere Kalveren, 802 Graskalveren, 1 Schapen of Lammeren, 0 Varkens, 249 Biggen, 0 Bokken of Geiten. PRIJZEN PER 7, KILO. Koeien en Ossen van f 0,36 tot f 0,43 a 0,—. Stieren 0,31 0,35 a 0,—. Kalveren 0,50 0.577». PRIJZEN PER STUK VAN MAGER VEE. Melkkoeien f 150 a 335 Kalfkoeien f 160 a 360 Stieren 110 a 340 Pinken 80 a 130 Graskalv. 30 a 100 Vaarzen 125 a 200 Paarden 100 a 220 Slaehtpaarden„ 70a 140 Fok nuchtere Kalveren f 18.— a 26 Slacht 12.a 16. Biggen 11a 17.— per week 1,50 a 1,80. Handel traag. Boter. Aangevoerd 55 7, vaten. 18 7.» 180 stukken a 7» k'h>. Prijzen: le kwal. 62, 2e kwal. 58, 3e kwal.54ct. Voor stukken werd besteed a 7» kilo 82s a 87s ct. Eieren. Aangevoerd 26345 stuks. Kippeneieren f 4.70 a 6.per 100 stuks! Eendeneieren 5,10 a 6,— Ganzeneieren 0,a 0, Kalkoeneieren 0,a 0,— Amsterdam, 16 Sept. 1912. Ingezonden door JAO. KNOOP, Telefoon 7833. Laagste prijs Hoogste prijs per Heet. per Heet. Zeeuwsehe bonten t 1.— a 2.25 blauwen 2.40 a 2.50 Spuische eigenheimers 1-25 a 1.60 Flakkeesche 1.25 a 1.60 Geldersehe Blauwen 2.- a 2.10 Friesche borgers 1.65 a 1.80 blauwen 2.30 a 2. 40 Eigenheimer pooters 1.30 a 1.40 Blauwe 1-30 a 1.40 toil e 1.30 a 1.40 Andijker Muizen o.- a 0. Kleine o.- a 0. Blauwen 2.- a 2.10 Beverwijker zand 3.- a 3. 50 Westlandsche ronde o.- a 0. - Schoolmeesters 0- ^a 0.— Hillegommer zand 0.- a 0.— Friesche Muizen 0.- a 0. Oude Malta, per 100 k 5. 0.- a 0.— Nieuwe 103 0.- a Veel zieken aardappelen komen aan de markt en zullen tegen elk bod moeten worden opge- ruimd, vooral bonten en eigenhemers. dl hunne 25-jarige Echlvereeni- q| ging te vieren. 6274 Hg Hunne dankbare Kinderen. Melissant, 18 Sept. 1912. ^0^. Voor de vele en hartelijke ÜP®lsr bewijzen van belangstelling, die wjj mochten ondervinden ter ge legenheid onzer 50-Jarige Echtvereeni- ging, betuigen wij, medenamens onze kinderen en verdere familieleden, onzen hartelijken dank. 6273 L. KORTEWEG, E. KORTEWEG-Van den Broek. Ooltgensplaat, 17 September 1912. Gevraagd tegen 1 Maart 1913 een gehuwde bekwame door JOB M1JS Jzn. onder Den Bom mel, Achthuizen. 6267 Tegen 1 Maart a.s. gevraagd een bekwame bij A. VAN DEK SLUIJS Dz., Ouden- dijk, Dirksland. 6264 TERSTOND GEVRAAGD een voor geruimen tijd vast werk. Adres A. VAN OOSTENBRUGGE, Mr. Tim merman, Stellendam. 6275 Met 1 October a.s. op een welvarend dorp op Overflakkee te huur een Inlichtingen te bekomen bij Mej. L. BEZEMER te Nieuw-Helvoet. 6277 Het Bestuur van de Gemeene bit- watering van Dirksland vraagt zoo spoedig mogelijk een inwonende sluis- knecht, tot 1 Januari 19 L3. Schriftelijke aanmelding bij den Voorz., den heer G. BOSSCHIETER te Dirksland, met opgaaf van de ge- wenschte belooning boven kost. Zij die bekend zijn met sluisbedie- ning hebben de voorkeur. 6270 in elke leeftijd Verkrijgbaar bij Heden verscheen door Elma. Prijs 40 cent. Dit boeiend geschreven boekje moet ieder Meisje lezen. Spe ciaal voor jongedochtersver- eenigingen aanbevolen. Pakkend van het begin tot het" einde. Van vele kanten ontving het reeds een gunstig onthaal. Tegen inzending van post wissel of postzegels volgt de toezending franco door den Uitgever Vraagt prijsc. aan by de Hoofdagenten voor OverW. en Goedereede Elk portret dat niet aan de verwachting beantwoord behoeft niet te worden aangenomen. 6195 V Monsterportrettcn ter bezichtiging. *WKi

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3