J mus- EN TWEEDE EL1E. zwarte laponstoffen echte Kanten witte Rokken en alle soorten Schorten J.M.FABERT, Manufacturen - Confectie. r„OePC8lt'l Zaterdag 14 September 1912 No 1798. Twee Bladen en Zondagsblad. Hotel Restaurant Oude Tonge. Dit nummer bestaat uit Land- en Tuinbouw. Voor Huis en Hof. Uit de Pers. Reclames, Mededee- lingen enz. (20 Cents per regel.) Rotterdam, DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1 en f 1.25 Aanbevelend, 1 R. C. F. i i LEE-Moonen. vindt fI bij Opgericht 1823. beslist kurkdroog DEMI HUIK ALEX IMIOFE, Plaatselijk Meuws. INHOCSIGNOVJBES Najaarsbemesting. D. tijd voor de najaarsbemesting begint weer te naderen. En de aanbestedingen be treffende de te koopen meststoffen komen al volop in de krant. Het aantal boeren, dat knap van de handelsmest al profiteert, neemt steeds maar toe. Daar zijn heel velen, die 't begrijpen, dat het niet alleen chilisalpeter is, waarvan men profiteeren kan. 't Is waar, die meststof werkt heel snel en zeker haast altijd en ook op alle soort van grondmaar toch ze levert enkel stikstof aan 't gewas. En daarmee kan de plant niet toe. Ze vraagt ook kalk en kali en phosforzuur. En zoo zal dan ook op die akkers nog de chili 't meeste voor deel geven, waar de boer de andere kunst- mestsoorten niet vergat. Dat we daar nu al over schrijven en dan met het opschrift „najaarsbemesting" be hoeft gewis voor menig landman niet te worden uitgelegd. Hij weet 't al een heelen tijd, dat kaïniet en Thomasslakkenmeel en kalk, om niet nog meer te noemen, liefst maar vroeg worden toegediend. De nieuwe lingen in 't gebruiken van den handelsmest geldt dus dit opstel in de eerste plaats. En om de beteekenis van een najaarsbemesting, met b.v. phosforzuurhoudende meststoffen, weet een paar getallen te illustreeren, ver tellen we nog dit. Bij een bemestingproef op bieten gaf het onbemeste perceel 28500 K.G. bieten, ter waarde van f 349,12. 't Perceel, dat enkel 400 K.G. chilisal peter kreeg, leverde 38554 K.G. bieten, met een waarde van f 472,28. De zuivere winst beliep f 77,16. Er mocht dus worden ge zegd, dat de vier baaltjes chili hier best werk gedaan hadden. Op het perceel, dat 600 K.G. chilisalpeter ontving (alle getallen slaan op 1 H.A.) kreeg men een oogst van 39600 K.G. met een waarde van f 485,10. Vergeleken met 't onbemeste perceel maakten zich de fl balen dus uitmuntend betaald; maar de zuivere winst bedroeg niet zooveel als van 't per ceel waar men 400 K.G. had gegeven. Maar nu 't perceel, dat behalve 600 K G. chilisalpeter ook nog 1200 K.G. superphos- phaat ontving. Daar oogstte men 43400 K.G. bieten, een waarde vertegenwoordigende van f 531,65, terwijl de zuivere winst zelfs f 82,93 beliep. Wat wij met dit geschrijf bedoelen Ie. Te laten zien, welk voordeel men kan hebben van wat chili. 2e. Te laten voelen, hoe het tijdig en in voldoende mate aanwenden van andere dan stikstofhoudende meststoffen de laatste in haar werk zeer kunnen steunen. De najaarsbemesting beoogt vooreerst het aanbrengen van diverse soorten planten- voedsel (meestal uitsluitend kalk-, kali- en phosforzuurhoudend) en in de tweede plaats helpt ze niet weinig mee, om 't voordeel van eene overbemesting met Chilisalpeter in 't voorjaar zooveel te beter rendabel te doen zijn. Herfstbemesting van 't wintergraan. 't Wordt meer en meer gebruikelijk om het land, voor het wintergraan bestemd, te bemesten met kunstmeststoffen, 't zij uit sluitend daarmee of als toevoeging aan den stalmest. Daar is niets tegen te zeggen; integendeel. Moge voor andere gewassen het; liefst half en half« (half stal-, half kunstmest) gelden, bij het winterkoren heeft men den zekersten oogst ('t minste gevaar voor legeren) en het beste resultaat, als men enkel kunstmest aanwendt. Deze be mesting bestaat dan in minerale bemesting in het najaar: slakkenmeel en kaïniet, en een Chilie-gift in het voorjaar. Zoo doe* vrij wel allen, en men weet niet beter of het is zoo in orde. Dat is van den beginne zoo geleerd en gedaan, en gedachtenloos houdt men zich nu aan die oude sleur. Gedachteloos, ja. Want als men toch eenB even zijn gedachten liet gaan, dan moest toch de vraag rijzen; Krijgt dat jonge gewas, om zich voor den winter behoorlijk te ontwikkelen, genoeg? Krijgt het alles, wat het noodig heeft Is de bemesting volledig En dan had men 't antwoord met een; „Neen, niet genoeg; niet volledig. Men gaf geen stikstof, en als nu in de bouw- voor deze voedingsstof niet in genoegzame hoeveelheid aanwezig is in opneembare vorm namelijk, als salpeterstikstof dan lijdt dus de jonge 'plant stikstofgebrek, en is tegen den winter niet voldoende toege rust". Hierin ligt dan ook de verklaring van het verschijnsel, dat zoogenaamde kunst- mest-rogge en ja, ook vele akkers, die stalmest kregen in 't najaar geen bevre digenden stand heeft, last krijgj van uit- winteren, in 't voorjaar te hol staat, en al trekt zij later door de goede verzorging zeer bij, in den oogsttijd tegenvalt. Wat in de jeugd onthouden wordt, wreekt zich heel de groeiperiode door. Dat geldt bij de voeding van het kind, van het vee, ook bij die van de plant. Natuurlijk hangt hier veel af van den bemestingtoestand van den akker; ook van de hoeveelheid neer slag in den herfst, waardoor meer of min der salpeterstikstof uit de bouwvoor wordt weggespoeld. Men late hier echter niet te Veel aan het toeval overMen zij er zeker van, dat het gewas geen gebrek aan op neembare stikstof kan hebben, zoo min als aan mineraal voedsel. Daar is groot ge vaar voor, dewijl toch door het voorafgaand gewas, vooral in een niet te besten akker, vrijwel alle salpeterstikstof verbruikt kan zijn. Onze raad moet dus zijnGeef, waar ge twijfelt, bij het zaaien of het opkomen van het koren gemiddeld 100 K.G. Chili salpeter per H.A. Neem ook op andere akkers eens een vergelijkende proef, geef op één perceel een kleinere of grootere Chili-gift naar omstandigheden, en laat op een ander stuk de Chili weg. Zöö komt ge er achter, wat het beste is. C. B. Het beroep van Moeder; Terwijl de jongen slechts één vak behoeft te leeren, moet het meisje meestal opgeleid worden voor twee vakken. Ten eerste: voor het werk, dat zij als meisje buitenshuis gaat vorrichten. En ten tweedevoor het nog grootere werk, dat zij eens als huisvrouw en moeder zal moeten verrichten. Wellicht is het mogelijk, de tweeledige opvoeding onzer meisjes te combineeren. Dat wil zeg gen, dat men bij de opleiding tot een vak, de opleiding tot huisvrouw niet verwaar- looze. Moeder-zijn is het eerste en na tuurlijkste beroep van 't meisje. Wordt de opleiding hiertoe verwaarloosd, dan is elk ander beroep ook maar ten halve geleerd. Nu verstaan we echter onder moederberoep niet alleen trouwen en kinderen krijgen. Moeder-zijn heetm e t 1 ie f de v e r z o r- gen, opvoeden, gelukig maken 1 En dat is niet alleen de taak der echtgenoote en moeder. Slechs zij heeft haar moe derberoep gemist, die als oude jongejuf frouw hardvochtig en verbitterd is, en die zich gaat hechten aan hond, poes en pape gaai. De geheele levensenergie van de massa is dermate gericht op geld verdienen, op de luxe en het geluk, dat men voor geld kan koopen, dat men noodzakelijkerwijs uit het oog moet verliezen, dat geld, al is het zeer zeker in veel gevallen een middel tot het doel, niet het eenige middel en zeer zeker niet het doel zelf is. Rijkdom alleen is geen geluk. Eerst wan neer men dat zal gaan begrijpen, zal de rampzalige neiging om slapende rijk te worden, verminderen. Doch wanneer zal de beschaving zoover zijn, dat deze eenvoudige waarheid, die zeovelen in den mond hebben, ook in aller hart zal zijn Over het sluiten van inmaak- flesschen. Niets dat onze huismoeders zooveel moeite en hoofdbreken kost, dan het nauwkeurig afsluiten der inmaakfles- schen. In Zuid-Duitschland heeft een veel jarige ondervinding geleerd, dat de volgende manier eenvoudiger, gemakkelijker en vol lediger afsluiting is, dan die met blazen of perkamentpapier. Men neemt flesschen met niet te wijden mond, zwavelt deze en vult ze daarna met kompot of marmelade, die zoo heet is, als het glas verdragen kan. Onmiddellijk na de vulling, doch zoo dat tusschen de kompot en de rand der flesch eene 6 tot 8 cM ongevulde ruimte blijft, worden halsopening en rand terdege droog gemaakt. Nu wordt een flinke dot zuivere wat die evenwel eerst niet tot eene prop gedraaid is in den hals geperst, maar zoo, dat zij niet met het vocht in aanraking komt, want zij zou dan dit op zuigen. Marmelades en kompots, die ge woonlijk spoedig schimmelen of verschralen, blijven bij deze afsluiting verscheidene jaren goed. VOOR DE KEUKEN: Warme Appelpudding: De appe len, geschild en uitgeboord, worden in een pan gedaan met eenige lepels suiker, daarna goed gedekt en in een heeten oven geplaatst om zacht te worden daarna voegt men er eenige geraspte bitterkoekjes bij. Twee theekopjes melk gaar gekookt, daarna voegt men er fijn gesneden sucaden, krenten en gemalen amandelen bij. Ook een eetlepel boter, een lepel suiker, een weinig zout en een geklopt ei. Bestrijk de vorm met boter en bestrooi hem met bloem, bedek verder den bodem en den wand met rijst. Vul de open gebleven ruimte met de appelen en bedek ze verder met rijst. Laat de pudding 1 a 1| uur in het bain Marie koken. Doe ze op een warmen schotel op en garneer ze met geconfijte vruchten. Observator. Mannen, wordt wakker! Wij hebben gezien dat ons in 1913 een hevigen strijd staat te wachten. Een strijd, waarbij 't gaat om de hoogste beginselen. Het zal in 1913 in de eerste plaats een beginselstrijd zijn. Hei zal gaan om de richting. De vrijzinnigen zullen zich tot het uiterste inspannen om het roer van staat om te gooien en het schip een anderen koers te geven. Gewichtige belangen staan op het spel. Dit legt aan onze mannen zware ver plichtingen op. Wij zijn, voorzoover wij kunnen werken en invloed uitoefenen voor den gang van zaken mede verantwoordelijk. Laten wij dit toch goed in het oog houden en ook anderen hiervan overtuigen. De vrijzinnigen willen strijden tegen onze scholentegen de Christelijke zending. Openlijk wordt 't uitgesproken. En daarom roepen wij al de on-.en in deze omgeving toe. Mannen wordt toch wakkerDenkt toch aan uwe groote ver antwoordelijkheid 1 Niemand zegge't baat toch niet, of 't zal ook zonder mij wel gaan. Ieder moet medewerken. De organisatie moet versterkt. Op dit gebied is er hier en daar nog veel te doen. En dm moet er vooral gezorgd wotden voor de propaganda, v.n.i. door de pers. 't Is nu de tijd van zaaier. Er moet nu worden gewerkt, zullen straks vruchten wor den geoogst. Daarom nogeensmannen broeders, let op de teekenen des tijds, bedenkt uwe roeping, ontwaakten tracht ook andere die noch mochten dommelen wakker te schudden 1 Oe Schoolstrijd. Juist toen wij het bovenstaande hadden geschreven, lazen wij in de bladen hei vol gende bericht »Op de a.s. algemeene vergadering van den Bond van Ned, Onderwijzers, zal een voorstel van de afdeeling Heer- Hugowaaid en omstreken worden behan deld, om bij de verkiezingen in 1913 in ieder daarvoor in aanmerking komend dis trict, vanwege den Bond van Ned. On derwijzers, de candidatuur van hen te bestrijden, die zich verklaren voor de voorstellen, gedaan door de Grondwets commissie inzake het ondeiwijs. Bedoeling vaD het voorstel is, in ieder district een of meer personen aan te wijzen, die genoemde candidaturen op openbare vergaderingen zullen bestrijden. Een bevestiging dus van wat wij schreven. De strijd zal in 1913 voor een niet gering deel gaan om de school. De vrijzinnigen willen den schoolstrijd, die zij zelf meer dan eens voor gesloten verklaarden, heropenen. Welnu voor de bijzondere school hebben onze mannen altijd gaarne en met zotter vrucht gestreden. En zij zullen dat, daarvan kan men zeker zijn, in 1913 met onverflauwden ijver wéér doen. Vrije West fries Een jaar van voorbereiding. Bedriegen de teekenen niet, dan gaan wij een jaar van zwaren strijd tegemoet De linkerzijde heeft het er nu eenmaal op gezet, dat in 1913 een einde moet komen aan het Christelijk bewind. En dat zegt wat. Immers die linkerzijde is nog altijd in het bezit van een pers, die door de onze zelfs van verre niet geevenaard wordt. Aan haar kant zit het geld, het intellect, de kunst. Zij behoeft geen middelen te ontzien. Daarbij komt, dat alleen reeds met het geld, dat onze menschen aan het christelijk onder wijs betalen en dat de Liberalen in den zak kunnen houden meer dan één duchtige verkiezingscampagne te voeren is. Wij hebben die overweldigende kracht der linkerzijde niet te onderschatten. Goed moeten wij het „weten, dat wij in wereldlijk opzicht tegen haar niet opgewas sen zijn. Ons betrouwen moet dan ook van den aanvang af gevestigd zijn op God, in Wiens hand het lot van ons volk berust. Ziende op Hem, moeten wij ons nauw aan eensluiten, al het persoonlijfee uit ons mid den verbannen en alleen de zaak zelve over houden, om daar voor te strijden met on bezweken trouw. Indien wij slechts vasthouden aan het beginsel, dat de eere Gods gezocht moet worden ook op het gebied van het Staat kundig leven, dan zijn wij onoverwinnelijk. Dan is iedere nederlaag slechts een tijdelijke. Daarom kunnen wij te midden van den strijd volkomen kalm blijven Geen middel mogen wij aangrijpen, dat wij niet voor God verantwoorden kunnen. Het is Zijn zaak, waarvoor wij strijden. Zoo moeten dan ook de wapenen, die wij hanteeren, die zaak waardig zijn, al worden wij nog zoo door den vijand geprikkeld. De eigenlijke slag zal pas in de Juni maand geleverd worden. Maar als goede soldaten laten wij tot Juni toe geen tijd verloren gaan om ons te oefenen, onze medestanders te winnen, om weifelenden te sterken, om de argumenten van den tegenstander te ontzenuwen en op zijn krijgslisten opmerkzaam te maken. Als twee voornaamste punten hebben wij daarbij op ons program rechtsgelijkheid voor alle richtingen op het gebied van het onderwijs, en tegemoetkoming aan de noo- den en onzekerheden van de arbeidende klasse. (Zeeuwsche Courant). Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, maakt natte kelders en vochtige woningen ROTTERDAM, UTRECHT, Groote Draaisteeg. Springweg 1 Vraag prospectus IVo. 32 Sonimelsdijk. Den landbouwer M. G. van Nieuwenhuizen alhier, trof het ongeluk dat een zijner koeien in een peen stikte. Op Donderdag 26 September a. s. nam. 2 uur bestaat er gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting ten ge meentehuize alhier. Middelharnis.* Op 5 Sept. jl. vierde Louis Bouwmeester, den bekenden en be roemden tooneelspeler, zijn 7oen jaardag. Zooals onze lezers waarschijnlijk weten werd deze Louis Bouwmeester te Middel- harnis geboren. 't Was s Sept. 1842. Bij de aanlegplaats der boot (z.g.n. mestkaai) stonds destijds een tent van Chauteur en Comp. (een tooneelgezelschap) en het was met die gele genheid dat de ooievaar over het Haring vliet medeging en Louis Bouwmeester des avonds te 8 uur aan den Oostdijk in het huis van LeeDdert Jordaan en zijne echtge noote Maatje van den Nieuwendijk, die de moeder huisvesting verleende, het levenslicht zag. Nu, met zijn 7osten verjaardag, werd hem, onder de vele telegrammen en brieven, bloemen en bezoeken, ook een brief gezon den van de dochter van voornoemden Jor daan, die van den volgenden inhoud was 1842 5 September 1912. Aan Louis, Federik, Johannes Bouwmeester. WelEdel Hoogberoemde Heer, Daar het nu 70 jaar is geleden dat uw stem voor het eerst werd vernomen te Mid- delharnis in de woning bij den vischkoopman Leendert Jordaan en zijne echtgenoote Maatje van den Nieuwendijk op de Oostdijk aan de Noordzijde thans geteekend D 116 een stem die later klonk als een klok over heel Nederland, ja zelfs over heel de wereld. Willen wij overgeblevene familie Jordaan bij deze onze hartelijke gelukwenschen over brengen op dezen dag en spreken daarbij den wensch uit, dat God u nog veele jaren moge sparen en dat u uw werk met lust en kracht mag voortzetten tot heil en roem van Nederland en voor u en uwe familie en tot voortdurende herinnering voor ons. Wij kunnen dit thans niet nalaten om op u 70ste verjaardag onze blijken van belang stelling te tonen. Ja, heel goed ligt het nog in ons geheu gen, hoe of u voor eeuge jaren voor de burgerij van Middelharnis optrad als koop man van Venetië. Dit was voor ons een genoegelijken avond, ja, vooral nog te meer om u eens te zien en hopen dat dit niet de laatste maal is geweest, ja zeer dikwijls hadden wij aan u gedacht en over u gespro ken, maar nimmer ooit gezien na uw ge boorte. Wel is waar, wij waren later zeer teleurgesteld, dat wij nimmer iets meer van u hebben vernomen, dit deed ons innig leed. Zeer zeker is het aan onze familie wel eenig lof waard als men nagaat wat onze ouders Leendert Jordaan en Maatje van den Nieu wendijk voor u en uwe moeder hebben ge daan, waar u beiden liefelijk zijn verpleegd, het was toch in den vreemde Het zij ons gegund, dit schrijven aan u te richten bij gelegenheid van uw 7osten verjaardag en tot blijde herinnering aan de familie Jordaan en uw geboorte plaats. Moge u dezen brief met vreugde en in gezondheid ontvangen. Gods gunst en heil Moogd u omweven De.verdere dagen Van u leven. Namens de familie Adrianes van der Stad Geertruida van der Stad-Jordaan, Middelharnis. Waa-op het volgende telegram werd ont»a< gen »Mijn hartelijken dank voor uw geluk wenschen. Ze hebben mij zeer getroffen. Brief volgt. LOUIS BOUWMEESTER. Door de LandbouwvereenigiDg alhier zijn als proef 3 aardappelrooimachines ont vangen, welke, wanneer zij blijken te vol doen, zullen worden aangekocht. Wegens het buitengewone hooge water Woensdagmorgen, moesten de bees ten van het buitengors weder aan den dijk worden gebracht. Een koe van B. Driesse geraakte in het prikkeldraad verward, waardoor hij ge noodzaakt was het dier thuis te halen. Bij den landbouwer M. G. Bom be vinden zich van de 7 gemeten aardappelen, 80 procent kwade. Donderdagmorgen ontstond bij den bakker G. van den Hoek een begin van brand. Doordien men het spoedig gewaarwerd, had men het vuur weldra met emmers water gebluscht. Bij opening der muntgasmeters bleek, dat bij J. N. alhier 55 2 ^-centstukken er uit gehaald waren, waarvan tot heden de schuldige nog bnbekend is. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. Meijer, is aangesteld tot gezagvoerder op het koopvaardijschip >Theodora« van Rotterdam. Stad aan 't Haringvliet, Het kohier no. 3 der Personeele Belasting over het belastingjaar 1912, is den 6en September jl. invorderbaar verklaard. De laatste dagen zijn de gorzen totaal onder geloopen. Het water spoelde zelfs tegen het huis van den heer J. Peekstok. Ook op het land is de waterstand zeer hoog, som mige producten staan reeds geheel onder water. Bij den heer L. K. overleed dezer dagen een Oost-Indischen duif. Het dier had den hoogen ouderdom van 23 jaren bereikt. Zeker wel een bijzonderheid. Den Bommel. Spelenderwijze had een zoontje van C. Lodder het ongeluk in de watering te vallenzijn zusje echter mocht er in slagen hem weer spoedig op het droge te brengen. Naar verluidt poogt men alhier een motor te krijgen die het overtollige'water der polders Den Bommel, de Tille en den Uitslag naar buiten zal verplaatsen. Dat zulks voor genoemde polders van onbere kenbare waarde zou zijo, zal wel niemand ontkennengetuige den waterstand van heden. Ooltgcnsplaat. Ter gelegenheid van zijn 40 jarig jubileum heeft den WelEdel- Gestrenge heer Mr. A. J. C van Weel aan iederen armen in deze gemeente f 2,50 gegeven, welke gift met dank aan den milden gever wel zal zijn aangenomen. Op Woensdag 25 Sept. 1912 des nam. 3 uur zal worden aanbesteed de le vering der voor de gemeente gedurende den winter van 1912 op 1913 debenoo- digde grove kachelkolen, cokes en anthra- ciet. Op Zaterdag 14 Sept. a.s, des nam. 3 uur zal worden aanbesteed het vervoeren per scheepsgelegenheid van circa 25000 straatkeien van Gorinchem naar deze ge meente. Oude Tonge. Door te veel aan Bachus gedaan te hebben met de kermis, viel J. v. Etten in de volle Kaai met water. Hoewel hij gered en met een nat pak vrij kwam. De dochter van K, Mans, had het ongeluk in den kelder te vallen en zich leelijk te bezeeren. Ook viel L. Kardux, Mr. Metselaar, van de stelling. Nadat de val nogal hoog was, is 't zeer goed afgeloopen. Door 2 werkmannen is ieder de 2de en 3 de prijs der verloting alhier, ten deel gevallen. Voorwaar een Luitenkansje. Op 18 September zal in deze gemeente voor 3 gemeentens de loting voor de Nat. Militie plaats hebben. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Gezworene van den polder *Het Rietveld,* den heer K. Mijs, alhier. Nieuwe Tonge. Op Donderdag 19 Sept. om 12.45 ure zal de loting voor Nieuwe ToDge te Dirksland plaats hebben.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3