f I rt zwarte laponstoffen echte Kanten witte Rokken en alle soorten Schotten J.NI.FABERT, Manufacturen Confectie. „f'eresit'n Zaterdag 17 Augustus 1912 No 1790. Oude 1 onge. Twee Bladen en Zondagsblad. Hotel Restaurant Tuinbouw. Uil de Pers. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Reclames, Nededee- lingen enz, Rotterdam. 1 B. C. F. T. 4. vindt U bij Opgericht 1825. beslist kurkdroog HENRI HUIHCK ALEI IHHOFE, Gemeenteraad. VARIA. Uit het leven. IN HOC SIG-NO WSES Dit nummer bestaat uit Voor Moes- en Bloemtuin enz Nu de oogsttijd van enkele peer- en ap- pelsoorten weder aanstaande is, meenen we, dat het dienstig kan zijn om eens een enkel woordje te zeggen over het plukken en verder behandelen der vruchten. De ma nier toch, waarop het oogsten thans nog door velen geschiedt, is wel de slechtste, welke men zou kunnen uitdenken. En wat zijn de menschen ook in dit opzicht hard- leerschZegt ge er iets van, dan haalt men ongeloovig de schouders op, zoo men u al niet uitlacht. Wij woonden het bij, dat op een tuinbouwlezing de spreker het plukken van peren aanbeval. »Och kom, meneer, gekheid», zei er een, «daar hebben we geen tijd voor, dien kunnen we beter besteden.» De spreker tracht e toen dien man en zijn verder gehoor aan het verstand te brengen, dat met het plukken volstrekt geen tijd verloren gaat, dat de daaraan bestede tijd in den regel goed betaald wordt. Slaat men n.l. de vruchten van den boom, dan wordt wellicht f 3.per mud gemaakt, maar voor gave vruchten wel het dubbelevoor fijne soorten het driedubbele. Fijne tafelperen worden in 't klein vaak verkocht tegen 10 a IB cent per stuk. Welk verschil is er tusschen geschudde of afgeslagen vruchten en geplukte? En waarom is het zoo ver keerd de vruchten af te slaan? Ik zag daarmee het vorig jaar een landbouwer bezig: fijne tafelperen sloeg hij met een langen stok af. Maar er werd meer afge slagen dan perenook vele korte takjes. Ik liet den man, met wien ik een praatje .maakte, die takjes goed bekijken, en maakte er hem attent op, dat daarop krachtige, sterk gezwellen oogen voorkwamen. Deze oogen hadden het volgende jaar bloemen kunnen voortbrengen. En toen werd het den man duidelijk, dat hij op datoogenblik reeds voor twee jaren oogstte. Dit was evenwel nog maar een begin van het kwaad. Wie zulke afgeslagen vruchten nauwkenrig beziet, merkt, dat zij bijna alle min of meer gekwetst zijn. De landbouwer, die ze in den regel dadelijk verkoopt, wordt van de rotte plekken, die door dat kwetsen ont staan, niet veel gewaar, doch de opkooper des te meer, en 't spreekt van zelf, dat hij om die reden slechts een lagen prijs zal geven. Want moet de handelaar de gekwet ste een poos bewaren, alvorens ze naar de markt te kunnen brengen, dan zullen in dien tusschentijd vele onverkoopbaar wor den. 't Wordt te weinig bedacht, hoe teer sommige vruchten zijn. Fijne tafelperen, maar eens met den duim bedrukt, zullen kort daarna gaan rotten; natuurlijk aller eerst op de plaats, waar de vrucht gekwetst is. 't Is dus geen wonder, dat vele verkoo- pers daardoor maar het halve geld voor hun waar krijgen. Geplukte, dus gave appels en peren, kunnen veel langer duren. Oogst men vruchten, bestemd voor de fabrieken, dan mag men schuddenook niet afslaan, om bovengenoemde reden, 't Schudden ge schiedde echter eerst, wanneer de vruchten zich gemakkelijk van den boom loslaten; anders zou door te krachtig schudden toch nog vruchthout naar beneden komen. Er is evenwel nog meer, dat in acht ge nomen moet worden, wanneer men voor zijn tafelappelen en -peren een flinken prijs wil makenNa geplukt te zijn, worden de vruchten eerst in een ondiepe mand gelegd, de plukker kan deze over de schouders dragenis ze vol, dan ledigt men haar in een grootere, doch ook ondiepe mand. Dit doe men niet door overstorting, maar door de vruchten in de handen te nemen en over te leggen, 't Is zelfs aan te bevelen onder in de mand een laagje hooi te leggen, of houtwol of iets dergelijks. En dan vervoere men de manden op wagens met veeren wagens zonder veeren stooten te veel. Fijne tafelperen dienen bij verzending ieder af zonderlijk in een stuk vloeipapier te zijn gewikkeldde verpakking kan gelijk aan die van sinaasappels plaats hebben. Vacantie. Midden in de vacanties Er behoort moed toe, maar er mag wei eens op worden aangedrongen, dat men onze schoolvacanties niet te lang make. Twee weken, dat kan. Drie gaat ook nog. De kinderen rusten eens, zijn eens uit het dagelijksche gareel, gaan eens uit, happen wat versche lucht en komen met nieuw staal in 't bloed en gezonder herse nen op school terug. Maar nu stond in een onzer bladen al 'n aansporing, om te komen tot een vijf- en zesweeksche vacantie voor de gewone lagere school. Laat men nuchteren blijven. Tal van kinderen zouden dan verwilderd, aan orde en tucht ontwend, op school terugkomen. De vacantie deed kwaad. De leertijd wordt zonder noodzaak ingekrom pen. En de onderwijzers krijgen op vele anderen een voorrecht, dat hun niet toe komt. Schoolgaan moet regel zijn. Vacantie uitzondering blijven. 't Mag weieens her nnerd worden (Onze Crt.) Kindertoeslag;. Ook in de goede richting De minis er van Watersfaa heeft aan de a be,JefS b-.j dc njk-^wa ers:<ta*werken m^pgedee'd, dat ze voor aan vast op »kindeitoestag« kunnen rekmen. Mits de Staten-Generaal er de gelden voor toestaan. 't Zal zijn f25 voor elk kind beneden de ró jaar, mis de aibeder m nstens drie jaar in dienst zijn en meer dan twee kin deren hebfctn. De toeslag kan klimmen tot 11 50. En wordt gegeven voor het derde, vierde kind enz. De socialisten zullen 't afkeuren. Doch dat is voor den minister juist een bewijs te meer, dat hij op den goeden weg is. (Onze Crt.) Inwisseling muntbiljetten. De Minister van Financien brengt onder de aandacht van het publiek dat krachtens de wet van 15 Juli 1912 tot 1 Januari 1923 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbiljetten in te wisselen dat die inwisseling zal kunnen geschieden bij de betaalmeesterskantoren en bij de kantoren der Nederlandsche Bank (behalve bij de correspondentschappen 2de en 3de klasse) dat van 1 Januari 1923 af de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waarde loos zullen zijn. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntb ljelten, dus uitsluitend voor de bil jetten van f50 en van fro, waarop het woord >muntbiljet« voorkomt (niet voor de sinds 1 October 1904 uitgeven blauwe bankbiljetten van f 10). Soinmelsdijk. Tegen A. B. van beroep dienstbode, is proces verbaal opgemaakt wegens het zich opzettelijk toeeigenen van goederen, haar niet toebehoorende. Tegen J. de W. is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden op een fiets zonder licht. Naar aanleiding in het No. van 3 Aug. (No 1786), opgenomen schrijven aan de Directie der Rotterdamsche Tram wegmaatschappij, kwam bij het bestuur van '1 Centraal Besiuur navolgend aniwooid in Rotterdam, 6 Augustus 1912. Aan het Bestuur van den Bond van Flakkeesche Landbouwvereenigin- gen te Middelharnis. In antwoord op Uw schrijven dd. 30 Juli jl. hebben wij de eer U te berich'en dat wij er zooveel mogelijk voor zullen waken dat de pachters van het grasgewas langs onze trambaan hun gehuurde van onkruid en distels gezuiverd houden. Hoogachtend, Rotterdamsche Tramwegmaatschappij De DIRECTEUR. Middelharnis. A. Driesse, welke Maan dag voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moet komen, word voor dien tijd aan zijne vrouw f1,50 vergoeding per dag uitgereikt. Eenige dagen geledpn had de vrouw van P. Yroegindewei ongemerkt een doorn in haar vinger gekregeD. Naderhand begon de vinger op te zetten, waardoor zij zich Donderdag naar den dokter begaf. Bij onderzoek constateerde de dokter bloed vergiftiging. Door de vele regen der laatste dagen begint er zich reeds schot te vertoonen in de tarwe, haver en erwten, welke nog op het land staat. Aan de Ambachtsschool bestaat ge legenheid tot het inschrijven vaD leerlingen welke gebruik wenschen te maken van de Avondteekenschool. Ingevolge de wet van 15 Juh 1912 Staatsblad 239 is bij het Correspondent schap der Nederlandsche Bank tot 1 Jan. 1923 weer de gelegenheid opengesteld tot het inwisselen van de muntbiljetten tegen bankpapier of specie. Stad aan 't Haringvliet. Het zoo oude en vermaarde dijkhuis vroeger bewoond door wijlen burgemeester Kolfï, zal naar wij vernemeD, onder afslagers handen ko men. Wie weet, wat hierdoor uit de oud heid nog zal verrijzen. Door G. Soldaat werd deze week een postduif gevangen, aan eene poot had het dier een ringetje waarop stond Dg" 1423. Het beest is bij voornoemde persoon" terug te bekomen. Wel een goed beschot. Bij den landbouwer Wagner werden van een gemet land 150 mud aardappelen gedolven. Naar wij vernemen zijn er nog stukken land, waar meer van te verwachten is. Door den Burgemeester is bekend gemaakt, dat Zaterdag a.s. met het straat- schuren een aanvang moet worden gemaakt. Zeker geen verheugend fericht voor de huismoeders. Door den geneesheer zijn ook de twee typhus gevallen ten huize van de Wed. A. Braber geweken verklaard. Geen enkel geval vaD yphus komt nu meer in de ge meente voor. Den Bommel Woensdag j.l. zakte een voer mest van A. Jacobs eensklaps zoo diep in een los pedeelie der kaai, dat het voor de paarden niet m igelijk was hetzelve verder te trekken Door spoed'g over'aden werd schade <n ongelukken voorkomen. De milic. VirlofgaDger J. Hokke is opgeroepen voor herhalingsoefeningen tegen 27 Aug. a.s. tegen een vergoeding van f o 50 per dag Dezer dagen werd alhier een geheel witte zwaluw gezien. Daar dit een zeldzaam heid is, had het diertje veel bekijks. Oude Tonge. 16 Aug. Hedennacht is den alleenwonenden C. Funs des morgens dood op zijn bed gevorden, hoewel hij t is'eren nog niets scheelde en overal heen liep Nieuwe Tonge. Door vijf landbouwers wordt een weegbrug geplaatst am de tram baan tussch-n Oude- en Nieuwe Tonge, ook voor algemeen gebruik. Zet r waar _schijniijk zal daar een zeer groot gebru.k van gemaakt worden. Aan de beurtschipper L. van Gent is een nummer- en rijbewijs afgegeven voor het rijden met een motorrijwiel. Dirksland. Door A. Vreeswijk is bij den Raad der Gemeente een verzoekschrift ingediend tot vergunning van den verkoop van sterken drank in het klein. Geen uur van ons leven verzekerd De (oud koloniaal) B. Bette inwonende bij S. Tamboer alhier welke Woensdag avond ongeveer half tien naar bed ging werd plotseling dermate ongesteld dat hij een uur daarna overleed. De onderwijzer G. J. Scheurder slaag de dezer dagen voor het Examen Engelsch (lager onderwijs). Herkingen. Naar men uit goede bron verneemt zal dit jaar geen Nationaal feest worden gehouden, daar voldoende belang stelling ontbreekt. Ofschoon het wel is waar geen 1911 belooft te worden, wat betreft de opbrengst der landerijen, valt de oogst blijkbaar niet tegen. Er wordt nog vanaf 25 tot 30 HL. tarwe gedorschen pet gemet. Bij den landbouwer J. Warnaer werd deze week een paard dood gevonden in de weide. Ook de landweerplichtige L. van der Velde is tijdelijk ongeschikt bevonden zijne diensten als zoodawg te vervullen. Melissant. Door stemgerechtigde inge landen van den polder Roxenisse is bt slo ten tot oprichting van een windmotorwater- gemaal aan den buitendijk van dien polder. De metselaar M. O. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden zich zoodanig aan de hand te verwonden dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het kohier no. 2 der bedrijfsbelas ting dienst 1912/13, is aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ouddorp. Donderdagavond is het lich' op de nieuwe vuurtoren begonnen me1 branden. Het ongunstige weer der laatste dagen brengt hier bij de landbouwers groote be zorgdheid. Ff et nog ter velde staande koren aan de schoof heeft reeds te lijden van het vele water. Door de heerschende onweerbuien gepaard gaande met hagelslag, is nog al schade aangericht aan uien en bieten. (20 Cents per regel.) let Goiien Hert" Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT 1 en 1.25 Aanbevelend, maakt natte kelders en vochtige woningen ROTTERDAM, UTRECHT, Groote Draaisteeg. Springweg 1 Vraagr prospectus No. 32. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente OOLTGENS- PLAAT op Woensdag 14 Aug. 1912 Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig: Mr. A. J. C. van Weel. Na opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Komt aan de orde de voorloopige vast stelling van de gemeenterekening over 1911. De in de vorige vergadering benoemde Commissie brengt bij monde van den heer Donkersloot rapport uit en deelt mede dat het onderzoek tot geen opmerkingen aan leiding geeft. De Voorzitter zegt de Commissie dank voor hare werkzaamheden, waarna de re kening voorloopig wordt vastgesteld f 30325.47 29042.98 f 1282.49è f 7660.— 7471.11 è- gewone ontvangsten uitgaven Batig saldo buitengewone ontvangsten uitgaven Batig saldo f I88.885 De rekening der bewaarschool wordt vast gesteld In ontvangsten f 872.52| uitgaven 754.40£ Batig saldo f 118.12 De voorzitter deelt mede dat volgens de rooster van aftreding van het College van zetters aan de beurt van aftreding zijn de heeren L. van Nieuwenhuijzen en J. A. van Nieuwenhuijzen. Na onderseheide stemmingen wordt de voordracht aldus opgemaakt. (Vacature L. van Nieuwenhuijzen). 1. L. van Nieuwenhuijzen. 2. A. van Rossum. (Vacature J. A. van Nieuwenhuijzen). 1. H. P. Waling. 2. A. Wagner. Komen in behandeling de ingekomen stukken 1. Dankbetuiging van den grintwegwerker C. van der Vliet voor de toekenning van zijn pensioen. 2. een missive van Gedeputeerde Staten van 24 Juli daarbij goedgekeurd terugzen dende een raadsbesluit, waarbij de gemeen- tebegrooting wordt gewijzigd. 3. een missive van de afd. «Oost Flakkee» van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw daarbij verzoekende, evenals vorige jaren om eene subsidie in de keuring van jong fokvee. De voorz. deelt mede, dat reeds op de begrooting een bedrag van f 10.is uit getrokken voor genoemde keuring Besloten wordt dit aan de afd. mede te deelen 4. eene missive van den Minister van Waterstaat van 9 Aug. jl. waarbij vergun ning verleend wordt tot het aansluiten der los- en laadkade aan den toegangsdara naar het steiger. De voorz. deelt mede, dat nu de Rotter damsche Tramweg Mij. nog vergunning noodig heeft van H. M. de Koningin, om in verband met de Kringenwet, de spoorlijn op die los- en laadkade te leggen. Al deze missives worden voor kennis geving aangenomen. De openbare vergade ring wordt gesloten, waarna de Raad in geheime zitting overgaat. Zondagmorgen, negen uur. Vrouw Kluis ter is juist opgestaan en wrijft zich de stijve gewrichten, die haar pijn doen. De Zaterdag is een zware werkdag voor haar twee werkhuizen, de eerste van 's morgens zes tot 's middags vier, dan nog 'n win kelhuis, waar ze voor twaalven niet klaar komt en als ze thuiskomt is daar ook al tijd wat aan kant te maken. Liesje is handig ze kookt en poetst en strijkt, maar ze is pas dertien vóór twee komt de moeder hier 's Zaterdag nachts niet in bed. - Ze is rijzig van natuur, maar de rug buigt al éven door van 't slavend zwoe gen als jong meisje noemde men ze «knap» maar de smartetrekken vervormden haar gelaat, mager van ontberingdie vroolijke oogen van voorheen, die zoo guitig schit teren konden, waarin zonnestraaltjes flits ten, zijn overwaasd door 'n nevel van ellende. Alleen de weelde van 't warm- bruine, golvende haar is niet vergaan en zelfs hier op den Achterwal, waar de werksters en losse arbeiders wonen, bleef haar iets bij uit den stand, waarin ze grootgebracht werd iets dat indruk maakte, zoodat de buurtjes haar half spottend, half in ernst „de juf" noemden. De armoede in 't vertrek is aangrijpend. 'n Ruwe tafel, twee stoelen, 'n bank en 'n hoekkastje, is al 't meubilair. Elk spoor, zelfs de armelui's weelde wordt gemist, geen wekker, geen pul, geen spiegeltje, geen prent zelfs in 'n lijst niets. 't Staat alles bij „oome Jan." 't Is de oude historie. Kluister werkt goed, maar drinken kan-ie nog beter en zoo zijn ze langzaam weggezakt in 't moe ras der armoedevan de straat naar de steeg en van den steeg hier naar den Achterwal waar de armoede trots en schaamte afschudde. Lang heeft ze tegengesparteld, om niet de anderen gelijkvormig te zijn, wreef haar meubeltjes schoon, poetste het metaal wat op, bedekte den rotten vloer met 'n kleed, honderdmaal bestopt, waakte jaloersch over haar goed servies,- las 'n krant Tot haar ziekte kwam, tien weken ach tereen en ze haar huis zag leegdrage.i naar de „Bank» de droesem van den beker der ellende haar in den mond spoelde. Toen was de wanhoop gekomen en sloeg haar neer als met zware vlerken. Ze ge dacht de dagen van ouds, toen ze, zingend, vogelken in de gaarde, huppelend in den grooten moestuin bij 't ouderlijk huis slechts 's levens zoet proefde aan de eerste huwelijksjaren, eer 'haar man zich in den dienst van koning alcohol verslin gerde haar smart vond zelfs geen tranen voor 't schrille contrast Toch had ze zich weer opgericht. De kinderzegen richte haar op. Theo, de oudste jongen, knaap van 15 jaar, kreeg 'n baas, waar-ie drie gulden 's weeks maakte, die hij trouw bij moeder bracht. Mien vond 'n dagdienstje, had wat verval, bracht eiken stuiver thuis om de meu beltjes weer te halen. Toen was ze er zelf ook op uitgegaan, kreeg werkhuizen, spaarde zich met de kinderen het brood uit den mondalles ging op ,„het boekje« nog enkele weken dan kan ze haar gansche gedoe terughalen en dan zoekt ze een ander huisjegaat ze wég, hier uit dezen poel van liederlijkheid van beestigheid vandaan. God maakt haar nog rijk in heur kinde ren Kluister is in den grond niet kwaad. Of liever laf. Z'n vrouw, vroeger gedwee, waakt als 'n leeuwin over haar verdiensten. Stil snuffelt hij wel eens rond naar geld voor zijn onleschbaren dorst, maar 't staat alles veilig op de spaarbank. Erom vragen durft hij niet, de drank ontzenuwde hem. Hij drinkt van z'n eigen geld bij de vrouw van z'n baas «op de pofj en wat er na 't af rekenen, aan het einde der week rest, is niet veel. Hij ging vandaag al vroeg de deur uit. 't Gezin heeft er zich mee verzoend. Mien komt en er is straks, voor 't eerst sinds weken, kleingoed bij de koffie. Kluister is voor vrouw en kinderen 'n zware kluister dien ze na zich sleepen moeten, maar als hij z'n puf lichaam in z'n stoel laat zak ken of op de tafel hangt, hikkend van drankvolte, opgeblazen van jeneverdampen, dan hebben ze moeite hun weerzin te ver bergen. De liefde vloodachting kan niet gebo den aan 'n verachtelijke Kluister heeft zichzelf onttroond en den schepter zijner heerschappij verbroken. Zijn vrouw heeft zich gewasschen en gekleed, gaat naar de kast voor 't ontbijt Plotseling slaakt ze 'n angstkreetschrik doorhuivert haarze moet zich vasthouden om niet neer te storten. Woest grijpt ze 'n kistje, zet het op tafel, 't Zijn haar laatste schatteneen kerkboek, wat kleingeld, 't spaarbankboek je, al de beleenbriefjes in 'n bundeltje bij een. Theo heeft nacht en dag den sleutel, maar 't kistje is open, met geweld het slot verbroken. Dat heeft hij gedaan, haar man, van morgen vroeg, als zij nog sliep Haastig grijpt ze naar den inhoudbijbel en spaarboekje liggen daar; het geld en de briefjes zijn weg! Ineens begrijpt ze alles 't Geld verdrinkt hij, de briefjes ver koopt hij; gister kwam hij thuis zonder loon Met de handen voor 't gelaat, wild- schreiend, zitj de arme vrouw aan tafel. Zoo vindt haar Mien, die 'n dagje uit is zoo vindt haar Theo, die naar de kerk ging en ze schreien met haar; van smart, van woede, van wanhoop Des avonds dregde de politie 'n man uit de gracht, die er in drankwaanzin in gestapt waste zat zelfs om te roepen. Hij ging heen «zonder begeerd te zijn» «naar zijn eigene plaats». 't Riool der zonde, waarin hij zich wen telde, had hem uitgespuwd in den oceaan der eeuwigheid.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3