Zoo even ontvangen Ei jon Koedam meisje mm ioor ie Piel Pillen. 1 G.BUIJSSE, MIDDELHARNIS. Hen, Joop Heeren ei IMAM Dames- en Kindermantels. Firma VANOUDGAARDEN GEBR. HAZELZET - Electriciens, C. J. L. VERMEULEN's Fotografisch Atelier, Zeer voordeelig te koop!! Advertent ie n. Voorjaars- en Zomerartikelen, als Reclames, Mededselingen enz, Karpetten, ft ff i Hiddelharni* Tapijten. Tevens 't beste en 't goedkoopste adres voor Gordijnen. 1 ZOEKT UW VOORDEEL. Echte Kanten. (20 Cents per regel.) Buitenland. De aardbeving op den Balkan. ENGELAND. RUSLAND. MAROKKO. EGYPTE. MEXICO. Gemengd Nieuws. mu1 Je beste adres van en RUIME SORTEERING 5877 Verder een groote keus in KINDERARTrKELS als HOEDJES, HAPJES, JUHHJES, enz. enz. ■H B RIELLEMIDDELH ARN1S. Kantoor gevestigd sedert 1831. Correspondentschap le klasse van de Nederlandsche Bank. Plaatst gelden a Deposito met drie dagen opzeggen 3 pCt. 's jaarsmet een maand opzeggen 374 pCt. jaarsmet drie maanden opzeggen 372 pCt. 's jaars; met zes maanden opzeggen 372 pCt. 'sjaars; met twaalf maanden opzeggen 4 pCt. 's jaars. 5 539 Dirksland bericht de ONTVANGST van de Zwarte en Gekleurde Japonstoffen, Katoentjes, Sportflanels, Vitrages, enz. Zwarte en Gekleurde Heeren- en Jongenscostuums, Kinderpakjes, in norfolk, blouse en jekkermodel. 5185 Ook Hleeding naar ^laat. JE ADRES voor Paarden-, Koedekken, alsook Korenzakken, Oliejassen en -pijpen. de nieuwste modellen Eleclrische Zaklantaarns met Sigarenaansteker. Automatische Sigarenaanstekers vanaf 65 cent. Kipstraat 34a Telef. 4990, Rotterdam. ^^^onder overdrijving durven wij beweren dat er in geheel Rotterd£m"| Igeen Fotografisch Atelier bestaat zoo prachtvol ingericht en waar U tegen zulke lage prijzen le klas werk ontvangt als-in COOLSINGEL 2 2B. Men oordeele zelf. DEN HAAG - UTRECHT. - ROTTERDAM. Kruidenierswaren, Koffie, Thee, Tabak, Sigaren, Sigaretten. lste KWALITEIT b|j A. WATERMAN MIDDELHARNIS. maar waar zoo vaak in deze schromelijk wordt gezondigd en met de behoefte van een bepaald gewas zoo weinig rekening wordt gehouden, daar willen we hierbij speciaal dit punt naar voren brengen, het welk te weinig wordt gekend: al onze cultuurplanten, deze in haar geheel geno men, hebben in haar samenstel ongeveer driemaal zooveel kali als phospkorzuur noodig Met dit feit voor oogen, bemerken wij in de eerste plaats, dat een bemesting alléén met ammoniak-super, waarin dus de kali geheel mankeert, op vele gronden en inzon derheid bij kaliminnen de gewassen, niet de gewenschte, de doeltreffendste, kan zijn. Dat evenmin het hoogste effect kan worden verwacht van een mestsoort als Peruguano, bevattende naast 7 procent stikstof en 10 procent phospkorzuur slechts 2, zegge twee protent kali. Maar iedere boer en tuinbezitter, die gebruik maakt van een mestmengsel, zal nu ook in vele gevallen dit moeten ver- oordeelen, als hij, de gegarandeerde samen stelling, nagaande, zietdat de kali daarin ten opzichte van het pkosphorzuur in een zeer ongunstige verhouding voorkomt, b.v. in de verhouding (wij noteeren uit een prijs courant) van 3 tot 7|, of 5 tot 10. Zulk een bemesting zal ongetwijfeld in menig geval ontoereikend, onvolledig zijn, en kan allicht ten gevolge hebben, waar de oogst tegenvalt, dat door den gebruiker de con clusie wordt getrokken: »Met kunstmest bederft men zijn grond. En als nu voorts iedere kunstmestge- bruiker, die geen mestmengsels koopt, maar wat voordeeliger is enkelvoudige meststoffen aanwendt, zich de vraag stelt gezien het bovenstaande Is bedoelde verhouding bij de door mij aangewende bemesting goed wat zal dan zeker ook veelmaals het antwoord ontkennend moeten luiden. Kali geeft men vaak te weinig, veel te weinig. Natuurlijk ook wel eens een andere voedingstof. Maar waar over het algemeen onze cultuurgewassen betrekkelijk veel kali in heur samenstel bevatten, daar is het vooral zaak, op deze voedingsstof bij de bemesting te Ietten, deze niet te ver- waarloozen. Velen zullen haar rijkelijker dan tot dusver moeten aanwenden, en het voordeel daarvan zal dan ook niet uitblij ven. C. B. „De moeder van dit jonge meisje was vroeger door de Pink Pilien genezen, evenals verschei dene harer vriendinnen." Mejuffrouw L. Kol, oud 21 jaren, wonende te Amsterdam, le Spaarndammerstraat 87, schreef ons: Mejuff. L. Kol. „Ik ben het slachtoffer der bloedarmoede ge weest en gedurende drie jaren heb ik aan een soort van uittering geleden. Ik, die zulk een goede eetlust had gehad, had langzaamaan alle trek in eten verloren en zoo ik mij al voedde, was dit uit overleg en niet uit behoefte. Ik was bleek, zwak en zou gaarne altijddoor zijn blijven zitten. Bij het minste werk was ik vermoeid, en wel over matig vermoeid. Ik was vermagerd en zag er slecht uit. Ik had alle soorten van geneeswijzen beproefd, maar ik had er slechts een voorbijgaande verlichting door ondervonden, en zoodra hield ik er niet mee op, of ik verviel dadelijk weer tot denzeliden toestand als te voren. Mijn moeder had vroeger, toen hare gezondheid wankelend was, de Pink Pillen gebruikt en had hare gezond heid zien terugkeeren. Vrienden onzer familie hadden ook met succes de Pink Pillen gebruikt. Toen ik daaraan dacht, terwijl ik maar niet kon genezen, heb ik ook die pillen willen nemen, waarvan ieder zooveel goeds zegt. Ik heb het genoegen u te berichten dat uwe uitmuntende pillen mij het meeste goed hebben gedaan. Zij hebben mij in weinig tijd van al mijn lijden verlost en mij zeer spoedig een volkomen gezond heid weergegeven. Ziehier dus een familie waarin meerdere per sonen de Pink Pillen hebben gebruikt; boven dien hebben vrienden ook dat middel gebruikt, en het volgt uit de verklaringen van Mej. Kol dat allen er over voldaan zijn geweest, dat zij de gezondheid hebben weergegeven aan allen die er van waren verstoken geweest. Dit zal hetzelfde zijn voor u indien gij ziek zijt, en wij raden u sterk aan de Pink Pillen te beproeven, zelfs in dien andere geneesmiddelen zijn mislukt. Verkrijgbaar f Ul5 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Pa. DIJKEMA DOORNBOS te Bommelsdijk, en in alle goede apotheken en drogisterijen. De talrijke berichten uit Constantinopel hebben reeds den indruk bevestigd, dat de aardbeving, die Vrijdag aan de Zee van Marmora heeft plaats gevonden een ont zettende catastrofe is geweest, die nevens een onafzienbare materieele schade ook een zeer groot aantal menschenlevens gekost heeft. De geheele kuststreek aan de Zee van Marmora heeft het meeste van de aard schokken te lijden gehad. Het centrum der aardbeving moet ge zocht worden in de buurt van Gallipoli, waar alle verbindingen verbroken zijn De golving zette zich in Zuid Westelijke rich ting Constantinopel-Adrianopel voort, langs de Zee van Marmora tot de Dardanelles Een ooggetuige, die met het stoomschip /■/Pelops/y te Constantinopel aankwam, ver telde, dat men in de Dardanellen ongeveer dertig schokken had waargenomen, die ge leidelijk in kracht afnamen. In een stad aan de Dardanellen borrelde plotseling een heele bron van grooten om vang op, om onmiddelijk weer in groote spleten, die zich eensklaps vormden, te verdwijnen. Vele van steen opgetrokken huizen stortten geheel in, van enkele alleen de voorpui. Zoo vertoonen de aan de zee zijde gelegen meren van aan het zeestrand staande huizen, ta'rijke scheuren, terwijl de achterzijden onbeschadigd bleven. Anderen bleven van buiten intact ter wijl zij inwendig ineenstorten en het voor komen hadden als waren zij uitgebrand. De houten huizen doorstonden over het algemeen de schokken beter. Een moskee is geheel ingestort. Het Britsche consulaat is zwaar beschad gd, de Grieksche kerk verwoest. Langs den oever van het Oostenrijksche tot het Engelsche consulaat gaapt een wijde aardkloot. Ko kend water spoelde de geheele kade weg, om dan in de zich openende scheuren te verdwijnen. Alle straten der stad liggen vol puin. Te Gallipoli zijn vier personen gedood eu een aanmerkelijk aantal gewond doch een paniek had niet plaats. Zooals uit de telegrammen, blijkt, ging de aardbeving van een zeebeving verge zeld, die o.a. op het pantserschip //Barba- rossa» duidelijk waarneembaar was, zoodat men aan een vijandelijke torpedo dacht. De kapitein van het stoomschip »Kuveli» dat te Constantinopel binnenkwam, meldde //Tusschen Ganos en Chora voelden wij Vrijdagnacht een heftig beven; wij stop ten eu waren getuigen van een verschrik- kelijkj schouwspel. Lans een^ uitgebreide strook stond de geheele kust in vlammen. De storm belette ons te naderen. Te Silivri werden 200 huizen door een brand verwoest. De bevolking van Gallipoli kampeert in de open lucht, slechts van de hoogstnoodige kleeding voorzien. Alle huizen zijn daar, op een enkel koffiehuis na verwoest. Steeds komen te Constanti nopel nieuwe schepen met gewonden aan van wie sommigen zoo verbijsterd Hjn van schrik dat zij geen samenhangend verhaal kunnen geven van hun ervaringen. Talrijke stoomschepen met geneesheeren en verbandmiddelen zijn naar de beide kasten van de Zee van Marmora gezonden. De bemanning van bovengenoemd stoom schip '/Peiops// deelde ook nog mede dat Myriophitö aan de Dardanellen, dat tus schen twee bergen gelegen is, platgedrukt is, doordat de bergen tegen elkaar zijn gevallen. De kapitein van het Amerikaansche stoomschip //Virginia//, dat uit Smyrna kwam, vertelde: //Wij verlieten de Darda nellen Woensdag om 6 uur 's avonds, Ik naderde den oever van Chora om tijd te winnen en zocht de twee vuurtorens, die zich daar moesten bevinden, doch kon ze niet ontdekken. Eerst dacht ik aan een gezichtsbedrog, doch toen wij aan Ganos kwamen, zagen wij, dat de stad, tegen haar gewoonte in, geheel in duisternis ge huld wasdaarentegen zagen wij in de verte de stadjes Chora, Myriophito Herselissa, Milia en Krassia branden, doch konden niet nader komen, omdat het water in de nabijheid der kust kookte Te Beiteos, aan den Bosporus, namen de bronnen een roode kleur aan. Door het aantal gewonden, die voort durend te Constantinopel in schepen wor den gebracht, gelijkt de Galatekade op een geïmproviseerd lazaret. De meeste gewon den konden in de Grieksche hospitalen ondergebracht worden. Daar op vele plaat sen de bronnen verdwenen, hebben de menschen niet alteen gebrek aan brood, maar ook aan water. Te Schorin zijn meer dan 500 huizen afgebrand, het station is verwoest en alle verbindingen verbroken Latere berichten melden, dat ook de forten aan de Dardanellen zwaar beschadigd zijn. De opgravingen te Troje zijn groo- teudeels weer verwoest. V lgens een telegram maakt de Porte bekend, dat te Adrianopel 20 moskeeën zijn ingestort. Het aantal dooden is onbs- kend. In het geheel zijn door de aardbe ving 15000 personen dakloos geworden. Volgens de verklaringen van een reizi ger, komend van Miriofito, moet het aan tal dooden in dat district op niet minder dan 3000 geschat worden. Sapeurs uit Rodosto zijn naar Miriofito vertrokken ten einde de onder de puinhopen begraven personen te bevrijden. Sedert 4 dagen ver keert de bevolking in een beklagenswaar- digen toestand. Er is gebrek aan alles. On der den dwang van den honger worden er gewapender hand diefstallen gepleegd. De Engelsche suffragettes schijnen het werpen met harde voorwerpen nog niet te kunnen nalaten. Zaterdag is er te Glasgow weer iets voorgevallen, hetwelk dit duide lijk illustreert. Een dezer militante dames wierp daar namelijk met een bijl na&r een kostbaar schilderij in de kunstgalerij, zoodat bet glas voor hel doek verbrijzeld en het schil derij beschadigd werd. Door een overhaaste vlucht onttrok de zonderlinge kiesrechtstrijdster zich aan een arrestatie. Terwijl in geheel West Europa sedert twee weken een bijna herfstachtig koel klimaat beerscht, hebben de inwoners van Petersburg ontzettend van een daar nog nooit gekende hitte te lijden. Van alle kanten worden boschbranden gemeld, die op dorpen, veenderijen, houtopslagplaalseu en zelfs dwarsliggers overslaan. Gisteren s'ierven twee pers men te Petersburg aan een zonnesteek. De troonsafstand van Moeley Hafid is thans een fait accompli. Zondagmiddag is den hoogen Marokkaanschen staatsambte naren medegedeeld dat de sultan de voor waarden, waaronder hij afstand van den troon doet, reeds onderteekend heeft en dat zijn abdicatie en de opvolging van zijn broeder M eley Yomsef publiek bekend zullen gemaakt worden op den dag van zijn vertrek uit Rabat. Na zijn verblijf in Frankrijk zal de sultan waarschijnlijk eerst een bedevaart naar Mekka doen, alvorens hij zich voor goed te Tanger vestigt. Volgens de Engelsche dagbladen heeft Lord Kitchener zich in verbinding gesteld met het ministerie van Buitenlandsche Zaken, over eenige gewichtige administra- ti ve hervormingen die hij voornemens is in Egypte in te voeren. De opstand in Mexico breidt zich meer en meer uit. Een telegram uit Mexico (City) meldt dat de Zapatisten Intapa innamen. Het geheele garnizoen, bestaande uit 100 man landweer, benevens 100 burgers, wer den in de straten gedood. De Zapatisten rukken op naar Toluca. Ernstige mishandeling van een veldwachter. Zondagavond wilde de rijksveldwachter 0., te Schoonoord (Dr.), den pas uit Duitsek- land teruggekeerden arbeider E. J., die nog iets op zijn geweten had, arresteeren. Toen 0. hem de boeien wilde aanleggen, ging de kameraad van J., P. M die eveneens pas uit Duitschland terug was, den veldwach ter van achter met een mes te lijf J,, een gespierde kerel wist 0. van zich af en op den grond te werpen, waarop de beide arbeiders, met messen gewapend, hem aan alle kanten wonden toebrachten. Het feit gebeurde aan den openbaren weg, maar omstanders, welke door 0. te hulp geroepen werden, durfden geen hulp bieden, omdat M., die de revolver van O. had gegrepen, allen op eerbiedigen afstand wist te houden. Blijkbaar was M. van plan 0. te vermoorden. Hij zette hem tenminste het mes op de keel met de woordenNu zal 't er door, maar J. hield dit nog tegen. M. en J. zijn ten slotte beiden gevlucht met medeneming van alle wapenen van O Den gelieelen nacht heeft de politie naar hen gezocht, doch tevergeefs. De justitie is van Zaterdag en Zondag ter plaatse geweest. O. is ern stig gewond in de linkerlongstreek en aan de polsen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk, door het groote bloedverlies dat hij heeft geleden. Men vermoedt dat, de beide vluch telingen weer over de Duitsche grenzen zijn getrokken. Beiden staan te Schoonoord en in den omtrek zeer ongunstig bekend. Moord te Enschede. Maandagmiddag is de metselaar A. van den Biggelaar bij een twist in de Koning straat te Enschede door een messteek in de borst gedood. De dader, zekere R„ is aangehouden. Ingebroken. Inbrekers hebben-zich in den afgeloopen nacht, waarschijnlijk met behulp van een valschen sleutel, toegang weten te ver schaffen tot het kantoor van de Rotterdam- sche Tramweg-Mij. aan den Stationsweg te Leiden, en uit een lessenaar, dien zij, waar schijnlijk eveneens met een valschen sleutel, hebben geopend een blikken busje inhou dende een bedrag van ruim f 38 medege nomen. De daders zijn onbekend. Gevangen genomen. Verdacht van brandstichting in zijn eigen woning is Maandag gevangen genomen de veedrijver A. Kr., te Winschoten. Overreden. Dinsdagmorgen is te Enschede de 14- jarige Albert Schr., die per fiets de Henge- losche straat doorreed, gevallen en onder een met grint beladen wagen geraakt, een van de wielen ging in de lengte over de geheele rechterzijde van zijn lichaam. De knaap is korten tijd daarna in het zieken huis overleden. In het ruim gevallen. Een man, die zich Maandagmiddag op een in het Jacob v. Lennepkanaal te Amsterdam liggende schuit had te slapen gelegd, is in het ruim gevallen en kort daarop aan de gevolgen overleden. Ernstig ongeluk. In de machinekamer van het motortank schip Vulcanus, van de Ned. Ind. Tank stoomboot Mij., dat in herstelling aan de werf van de Ned, Scheepsbouw Mij. te Amsterdam ligt, is Woensdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Door nog onbe kende oorzaak is de luchtkast gesprongen vijf werklieden werden door de weggeslin gerde machinedeelen verwond, van wie twee ernstig. De 3e machinist, de heer Leeman kreeg een schouderwond, hem werd boven dien een oor afgescheurdhet ergste was de 5e machinist, den heer R., er echter aan toezijn linkerarm werd verbrijzeld. Ook de bankwerker van A. werd vrij ernstig aan een van de beenen gekneusd. De kwet suren van de twee andere getroffenen waren van minder beteekenis. De gewonden wer den naar het Binnengasthuis vervoerd. De Vulkanus zou Donderdag weer vertrekken, doch zal nu vermoedelijk nog moeten blij ven liggen, in afwachting van het gerech telijk onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. Een jongen vermist. Te Nijmegen wordt, naar de Geld. mee deelt, sinds Dinsdagmorgen een 11-jarige jongen vermist. Hij moest een boodschap gaan doen en is niet teruggekeerd. Journalistiek van vroeger dagen. Een onzer collega's heeft in den kop van een courant van 1 Augustus 1834 de vol gende mededeeling gevondenAangezien door de overmatige hitte der laatste dagen twee leden onwel zijn geworden en de hoofdredacteur met verlof afwezig is, zullen de lezers voor deze en volgende dagen genoegen moeten nemen met de uitgave van een half vel, geredigeerd door onzen bekwamen meesterknecht en onzen volijve- rigen corrector. Nouvellen uit Frankrijk kwamen niet in ons bezit. Onderteekend de directie. (»N. R. Ct.«) Afgebrand. Door korenbroei is Woendagmorgen de boerderij van L. Warmolts te Westerbork verbrand. Er werd zoowat niets gered verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Telegr.-adresOVDGAARDM. Zandpad B No. 193. Telph. Interc. No. 9 BELAST zich met den aan- en verkoop van EFFECTEN op binnen en buitenl. beurzen; VERZILVERT Coupons tot de meest concurreerende prijzen GEEFT VOORSCHOT en sluit Prolongaties en Beleeningen op binnen en buitenl. Effecten BEZORGT polissen van brand, glas, transport, levensverzekering enz.; INCASSEERT wissels op binnen en buitenland; ADMINISTREERT gelden en onroerende goederen van derden tegen zeer billijke conditiën BEWAART effecten, goud, zilver, enz. in haar brandvrije kluis volgens bepalingen, die gratis verkrijgbaar zijn. lederen werkdag van 24 nur gratis verwisseling van: groot bankpapier tegen klein bankpapier of omgekeerd 1 bankpapier tegen specie of omgekeerd. jb. mm VI8ITEFORMAAT glanzend. 6 stuksf 0'85 12 1.20 OABINETFORMAAT. 6 stuksf 2.(10 122 90 VISITEFORMAAT platina mat 6 stnksf 1.25 12 „2.00 OABINETFORMAAT 1 stuk 1 1.00 6 stuks3.00 12 5.00 Lift en Berging van Rijwielen en Kinderwagens. Verkade's Koek, Beschuit, Nacht- en Theelichten, Kaakjes, Wafeltjes, Chocolaad, Grenadine, Limonade, Vruchtenjam, Puddingpoeder. Waschartikelen, als Sunlicht Zeep, Soda-stijfsel, Zachte Zeep, Kwast- en Borstelwerk, Zeemen, Sponzen. Poetsartikelen, Lucifers, Vliegenvangers, Boterolie, Slaolie, Bessensap, Wijn enz ezn

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 2