m Plaatselijk Nieuws» Yisscheiij. Posterijen Burgerlijken Stand. Berk en School. Godsdienstoefeningen. De Fonrisetimarkt. 1 Nu moest gij hem afstaan, omdat de Heere hem opeischte. Hij ondersteunde U, tot op dit oogenblik boven verwachting. Hij zij u voorts nabij in al uw gangen en Hij geve u wat het uitziens uws harten is.En dat doet het ons in de blijmoedige overtuiging des Geestes uitroepen: „Uw Maker isuwMan, Heere der Heirscharen is Zijn Naam." Gewisseljjk, Zijn hulp zal u niet ontbreken. Ik kan niet nalaten, volk van God in ons midden, de weduwe in uwe verzuchtingen aan te bevelen, opdat gij ze meedraagt in uwe binnenkameren, daar de Heere alleen alles vervullen kan. Gij mist aan hem een vader. Ook gij, die in zijn huis zijt opgenomen. Gij die met zielebanden aan hem werd verbonden, door en in de bediening desH. Geestes. Gewis, de slag slaat ook uw hart. Maar we moeten Gods gangen naleven. De Heere geeft geen rekenschap van Zijne daden. Daarom; moet ook gij de hand op den mond leggen en Btilzwijgen, want Zijn komst is beter dan de uitgezochtste spijzen. Moge Zijne gunst u vergezellen in al uw levensgangen. Hij was u zoo dierbaar, toen gij hem zelfs vergezelde over de wateren heen. Ik weet het, hij heeft het mij gezegd, als de nood van zijn huis, ook u deze droeg. En die voorbiddende stem mist ge nn. Maar mocht Hij die de eeuwige Voorbidder is, van zijn Volk, ook Uw Voorbidder zijn of worden. Van Mozes als hij de hand opheft tol Gods Heiligdom, lezen wij, dat deze ondersteund moest worden, maar die groote Voorbidder heeft geen ondersteuning noodig. Zijn arm wordt nimmer moe. Zijn smeekingen voor Zijn volk nemen geen einde dag en nacht. De slag valt zwaar Gemeente van Dirksland. Zwaar voor u broeders Eerkeraad. Gij hebt u zoo korten tijd in hem mogen verheugen. En in dien korten tijd hebt gij hem liefgekregen, meest om het woord van zijn waarheid. O mocht de Heere geven, dat zijne bediening rijke nagedachtenis onder U naliet, en stelle hij u als wachters op Sions muren, om ook met deze, nauw maar zeker aan den Troon der genade verbonden worden. Er is, dienstknechten Gods, van onze zijde een broeder weggerukt. Wat woog dat zwaar op ons hart. Ons getal is reeds zoo klein. Wij merken het zoo weinig op, wanneer de roep stem tot ons komt van eene kranke. Maar nu de slag doorslaat, nu gevoelen we het in onze ziel, daar liggen banden die ons samenbinden. Ons getal is kleiner geworden met één. Och mocht deze roepstem ons nog nauwer aan el kander verbonden doen worden, meer Bmee- kingen voor elkaar aan Gods genadetroon op zenden, opdat alzoo samenstemmende wij nog gebruikt mochten worden, als een middel in Zijn hand tot uitbreiding en vermeerdering van Gods Koninkrijk. Want toch zijn Woord zal niet ledig wederkeeren. Dat Woord Gods gaat altijd door, dat Woord heeft zijn loop. Mochten wij als Zijne dienstknechten daar maar meer oog voor hebben.'t Kan zoo schij nen, dat dat Woord geen nut doet, geen vrucht afwerpt, zoodat we met Jesaja zouden uitroe pen „Wie heeft onze prediking geloofd En aan wien is de arm des Heeren geopenbaard Maar toch dat staat vast: Het Woord Gods zal niet ledig tot Hem wederkeeren. Dat is het wat ik U wenschte voor te houden, gij allen die aan deze plaats vergaderd en daar voor misschien van heinde en verre gekomen zijt. Dit is het, wat wij U tot vermaning op het hart wilden drukken Gemeente van Dirksland en Catechisanten van den overledene. Eveneens Vrienden en Bekenden die ook zijn woord gehoord hebben, bedenk hetZijn Woord zal niet ledig wederkeeren. Wat zal dan het profijt van dat Woord zijn Tweeërlei: Of dat Woord is een reuke des doods ten doode, of het moet zijn een reuke des levens ten leven. En nu gij die treurt over het verscheiden van den dienstknecht des Heeren. Keert eens tot Uzelven in met die onderzoeking. Heeft dat Woord in Uw hart reeds vrucht gedragen Is dat Woord U reeds geworden als een reuks des levens ten leven? Zijt ge door middel van dat Woord ontdekt aan den staat van Uw ellende en verderf? Zijt gij door middel van dat Woord reeds gebracht tot de verlossing welke in Christus Jezus is? Want weet toch, eenmaal zult gij met de dienstknechten Gods staan voor Chriftus Rech terstoel. Dan zal ook onze overlede Broeder van zijne bediening rekenschap geven aan Zijn Zender 1 Maar ook gij van het hooren van Zijn Woord 1 En o I mijne medereizigers, wat zal dat zijn wanneer de thans zwijgende mond, zich daar zal openen en zeggen: Ik ben vrij van dat bloed. Daarvoor hebt gij hem gekend. Hij gaat vrij uit. Hij kan uitgaan zonder dat er bloed aan hem kleeft. Dat zal wat zijn in het oordeel hem tot een getuige tegen U te hebben. O 1 gij die nu treurt, mocht zyn woord, wat hij de laatste maal fot U gesproken heeft, wezenlijke winste geven, voor Uwe onsterfelijke ziel. Dan zal er zijn gegronde verwachting, om God en het Lam voor eeuwig te aanschouwen. Volk van Godl De scheiding is gevallen, doch het is geen eeuwige scheiding heb ik reeds gezegd. Gods volk ziet elkander nooit voor de laatste maal. Hjj is ingegaan in de vreugde zijns Heeren. Daar zal eenmaal dat volk zijn, met degenen die in dat Lam hebben geloofd, en die met hem hunne kleederen heb ben wit gemaakt in het bloed des Lams. Zij die geloofsgemeenschap met Christus kennen, door de bediening des H. Geestes, vol gen eenmaal hem, daar, waar de Heere op het volmaakste geprezen wordt. Wat zal dat zijn 1 Wat zal dat zijnl Hier is ons hart te klein, om de eeuwige liefde Gods te kunnen bevatten. Hier zakken we weg in het niet. Wat zal dat zijn als de zonde zal te niet gedaan worden. Wat zal dat zijn, op het aller volmaakst de gunste Gods te mogen genieten. Hier op aarde zijn oogenblikken, dat de ziel heiliglyk verlangt, dat de Kerk oogen opheft en zegt: Heere, hoe lange nog? Hier zijn oogenblikken dat het volk van God als het ware door lucht en wolken zie', om gemeenschap, geestelyk gemeenschap te oefe nen met diegenen welke reeds zijn voor den troon Gods en zij allen zijn buiten zichzelven. Maar o volkl toch al zijn we niet alleen, al wat verband houd met de zonde, moet worden afgelegd als eenmaal de ziel aan den strik ontkomen, alle druk wordt te niet gedaan, en ziel en lichaam by God zjjn, om hem te prijzen daar waar de Heere volkomen aan Zijn eer komt. Hjj heeft in dat volk Zijn heerlijkheid en zij in Hem hunne Zaligheid gevonden. Wat zal dat zyn I Daar te staan als over winnaars met de kroon der overwinning op het hoofd, waar Christus de oorzaak van is, omdat Hjj het Lam is. Daar zal het zijn dat dat volk gekroond wordt met eeuwige blijdschap. Daar zal het zijn, waar geen klacht meer van hunne lippen gehoord wordt. Daar zal de satan hen niet meer belemmeren Gods lof en eere voor eeuwig uit te bazuinen. Neen volk van God! daar zal men niet meer zjjn om scheidingen te betreuren. Daar zullen ze eeuwigljjk zijn bij de schare d'e niemand tellen kan. Daar is het altijd weer leven. Hjj is ingegaan in de ruste welke is wegge legd voor dat volk van God. Bij het heengaan van onzen geliefden leeraar en broeder, mogen we hem nochthans door het geloof nastaren. Och dat de Hemelsche Vader iets daarvan in ons hart drukte, en wjj mogen zien, hoe de poorten geopend werden, waardoor de Kerke Gods intreedt. Intreden om God en Zijne ge meeaschap te genieten 1 Dit psalmvers, dat de verscheiden leeraar zijn gemeente nog wilde laten zingen, maar onder welks lezen zjjn hait vol geworden is, zoodat hjj het niet teneinde toe kon voorlezen, dat psalmvers dat hij de laatste maal, naar ik meen, in uw midden was over de uitgietingen van Gods barmhartigheden het tiende vers vao Psalm 118 willen we even zingen Dit is, dit is de poort des Heeren Daar zal 't rechtvaardig volk door trêén, Om hunnen God ootmoedig t'eeien Voor 't smaken Zijne zalighêên. Ik zal Uw Naam en goedheid prijzen; Gjj hebt gehoord; Gij zijt mjjn Geest, Door Uw ontelbre gunstbewijzen Tot hulp, en heil, en vreugd geweest. Plechtig klonk dit lied door het kerkgebouw waarna de geachte spreker in gebed voorging. Deze toespraak was geëindigd en toen 't oogenblik gekomen, dat de mannelijke Ca techisanten werden opgeroepen om met de familie, met de collega's predikanten Kers ten, Roelofsen, Overduin, Jansen, Mackenze, en met den Kerkeraad om met de opge roepen autoriteitenom met de afgevaar digden der zustergemeenten, om met de leden der gemeente; om met de belang stellenden zich aan te sluiten bij een stoet zoo groot alsof een koninklijke begrafenis plaats hebben zou. De jeugdige Catechi santen zouden de baar dragen aandoenlijk oogenblik, toen zij de kist huns beminden leeraar op die baar neerzettenvan hem, die zoo liefderijk had vermaand om in hun jonge jaren den Heere te zoeken, eer de kwade dagen zouden komen, waarin ze toonen zouden wellicht geen begeerte in Zijn dienst te hebben. De menschenmassa vergrootte; werd een ontelbare schare en het graf telde een dui; end toehoorders. De kist werd afgenomen van de baarnaar de groeve gedragenzonk in. Toen sprak ds. Roelofsen zijn eenvoudig, maar plechtig en aangrijpend woord: »Hoe plechtig dit oogenblik, op deze plaats, waar een groote schare staat rondom deze groeve der ver tering van een man, algemeen geacht, en bemind door zijn Gemeentenaren. Deze stroom vau toehoorders bewijst, dat Gods kerk een groot verlies geleden heeft en dat men dit ook in Dirksland vooral gevoelt, maar hier is droefheid met hoop gemengd, met 't vaste geloof dat deze leeraar nu juicht voor Gods troon. Ik heb 18 jaar geleden broeder Pieneman leeren kennen en 17 jaar geleden leidde hij mij te Opheusden in met deze woorden: Wij zijn Gods medearbei ders, Gods akkerwerk zijt gij. En na die innige kennismaking is er steeds gebleven een band van hartelijke gemeenschap, die nu lichamelijk gebroken is, want hij slaapt op zijn slaapstede zijn kleederen zijn ge- wasschen in 't bloed des Lams en zalig zijn degenen, die in den Heere sterven. Maar eenmaal zal Hij ontwaken, als de wolken scheuren en de bazuin door de werelden klinktSta op, gij die slaapt Wie dan hier met tranen gezaaid hebben, zullen met gejuich maaien. Br. Pieneman wie zal uw opvolger zijnMoge ook deze dit volk leiden in de grazige, weiden van Gods Woord, tot eere Gods, en tot uit breiding Zijns Koninkrijks.» Daarna nam ds. Overduin van Lisse 't woord: »Ik ben zeer bedroefd om uwent wille, o mijn broeder Jonathan,» aldus David. Maar ik maak zijn woorden tot de mijne Ik ben zeer bedroefd om uwentwille, o mijn broeder Pieneman. Als Jonathan waart ge nog op een leeftijd om vurig den strijd des Heeren te strijden tegen de booze machten rondom ons, om den volke te pre diken hemel en hel, vloek en verlossing, verderf en zaligheid. Maar de God des levens antwoordt niet van Zijne daden in de kracht uws levens, bemind en geliefd in den korten tijd, dien ge in Dirksland hebt doorgebracht zijt ge van uw taak opgeroepen en 's Hee ren wegen zijn in 't Heiligdom Lieflijk waart ge op velerlei wijze. Ik leerde u kennen 20 jaar geleden te Utrecht en sinds dien tijd werden de banden door afstanden enz. slap per, maar nimmer vergat ik u, altijd leefdet ge in mijn herinnering. En nu, nu sta ik aan uw laatste rustplaats en droefheid overstelpt mijn hart. Lieflijk waart ge als herder en leeraar. Hoe'n aangename ver schijning waart ge op onze bijeenkomsten en vergaderingenhoe genotvol was 't uw stem te hooren en thans uw woord zal onder ons en in deze Gemeente nooit meer gehoord en beluisterd worden. Lieflijk waart ge als oprechte arbeider in Gods Koninkrijk, waar ge u ook bevondt, hetzij te Opheus den of te Den Haag of te Rotterdam of te Grand Rapids of te Charlois of te dezer plaatse. Den blinden waart ge een leidsman, den struikelenden een stut en staf; droef met de bedroefden, blij met de blijden. Lieflijk waart ge in 't huwelijksleven, waar ge één van hart en één van ziel samen leefde met uw echtgenoote en pleeg kind, die u steunden in uw arbeid; lieflijk in samenwerking met uw kerkeraad, met uw vrienden, broeder Kersten niet te ver geten, die van u zijn opleiding genoot. Lieflijk waart ge als Jonathan voor David. Maar nu is de aardsche band gebroken. Nu is er geween hier, gejuich daarboven. En gij allen, omstanders leert uit 't sterven van uw leeraar te sterven, opdat ge een maal leven, voor eeuwig leven moogt. Daarna sprak ds. Jansen uit Barneveld Van verre gekomen sta ik hier op dezen doodenakker en de gedachte stond elk oogenblik levendig voor mijn 'zielsoog: Wat heeft de Heere met deze zaak tot zijn kerke te zeggen, 't Is nu zomer: het gezaaide zaad is ontkiemd, gegroeid, 't heeft gebloeid, vrucht gedragen, 't wordt ingezameld. Zoo is 't ook met Gods kerke hier op aarde 't koren rijpt nadat 't is uitgesproten e» 't volle koren in den aar wordt door den Oppersten Landman in zijn hemelsche schuur binnengedragen. De kerkeraad van D. had groote verwachtingen van den rijken oogst, die aanstaande wasmisschien te groote verwachting en misschien heeft daarom de Heere die menschelijke verwachtingen be schaamd en die menschelijke inzichten ver nietigd door den levensdraad af te snijden van dezen broeder, op wien zooveel hoop voor de kerke Gods gebouwd was. De Heere is wonderlijk van Raad en Daad. Maar misgunnen we onzen broeder 't niet, dat hij als volle garf in de hemelsche schuur is binnengekomen. Nochtans blijft de vraag: Wat heeft de Heere ermede voor en die vraag, lidmaten van Dirkslands kerk, leg ik voor uw aangezicht: Denk ernstig na; wat heeft de Heere er mee voor om dezen nog betrekkelijk jongen Collega, uw ijveri- gen leeraar uit uw midden weg te nemen, zoo plotseling, zoo onverwacht en door u zoo geliefd, Een zaak blijftde mensch gaat naar zijn eeuwig huis en de rouwklagers gaan door de straten, maar de Heere blijft waken over Zijn Sion, Zijn kerk. Moge er al donkerheid zijn, 't licht zal dagen. Ook voor u, toehoorders Zult ge als volle garf binnengedragen worden of als onkruid, dat in busschen vereenigd, zal verbrand worden Och, aan deze groeveCollega's, laten we 't elkander aanzeggen: ons getal slinkt; en zijn dood is ons een groot gemis, maar laten wij te ernstiger onze roeping verstaan tegenover den Heere en Zijn kerk, waarin hij ons geplaatst heeft. Gebruiken we met dubbele kracht den tijd ons nog gegeven om ons en de zielen ons toevertrouwd voor er toe te bereiden tot dien grooten dag, als alle korenaar ven \zullen geoogst worden Mogen we dan gèen onkruid bevonden worden Het slotwoord was aan ds. Makkenze, die in sobere, maar daarom niet minder hoogst ernstige taal namens den Kerkeraad een woord van dank uitsprak. Het heeft den Heere behaagd in Zijn vrijmachtig wel behagen dezen broeder van zijn post te ontslaan, zoo zei hij. Tot den een spreekt Hij Kom en zij komen en tot den ander Ga en hij gaatGaat ook af van 't tooneel dezer wereld, waar zijn taak is afgedaan. Ik verheug me als Oud-Leeraar dezer ge meente in de achting, die de overledene blijkt te genieten, getuigen de honderden rondom deze groeve nochthans eenmaal zal blijken of er vrucht geweest is op de prediking. Als de graven opengedaan en ieder lid der Kerk voor den rechterstoel Gods zal gedaagd worden om rekenschap er van af te leggen hoe hij 't Woord des Leeraars heeft opgenomen en aanvaard. Want 't is heerlijk de liefde der gemeente te ervaren, maar nog hooger staat, dat de leden der Gemeente als parelen kunnen gehecht worden aan de Kroon van onzen Middelaar Jezus Christus en dat ook door 't middel van 't Woord. Och, bedenk dan op dezen dag wat tot uwen vrede dient. Moge 't geen eeuwige scheiding zijn, maar eenmaal een hereeniging met Uwen leeraar om met hem voor den troon van 't Lam 't uit te jubelen Gij o Lam Gods hebt ons Gode gekocht met uw bloed. Moge er ver lossing komen voor allen die nog onbekeerd zijn verlossing uit de ellende door 't Evangelie en zijn toepassing aan de ziel door den H. Geest. Kom, laten we over die verlossing zingen uit Psalm 68 2. Maar 't vrome volk in U verheugd Zal huppelen van zielevreugd Daar zij hun wensch verkrijgen enz. Plechtig klonk dit aangrijpend over winningslied over den doodenakker en na 't uitsterven der laatste toonen bedankte Ds. Kersten voor de betoonde belangstel ling en verliet men de begraafplaats, nog een laatste blik werpend op de groeve. Nog eenmaal gingen velen kerkwaarts tot 't hooren v&n een laatste woord en om eenige spijs te genieten vopr 't lichaam. Toen was de ure van scheiden gekomen. De tram vulde zich en bracht weer huis waarts, die van verre gekomen waren. Onvergetelijke dag voor Dirksland's Geref kerk, want heengegaan was een man van veel beteekenis voor 't dorp, die op alle terrein des levens zijn gaven en krachten ontwikkelde en gaf. Een man van karakter en konsekwentie die de Geref. beginselen op School- en politieklerrein doorzag en er naar handelde en er toe opwekte. Een medestrijder voor School en Staat. Een voorman in zijn dorp. Hij ruste in vrede 1 Neen hij rust niet maar hij juicht voor den Troon van 't Lam, die hem kocht met Zijn bloed. De overledene diende de gemeente van wijlen Ds. Ledeboer te Benthuizen. Ver volgens stond hij te Rotterdam, daarna te Grand Rapids (N. Amerika), keerde toen naar ons land terug om te Charlois te arbeiden, en was nu sinds een jaar werk zaam bij de Geref. Gemeente te Dirksland. Sommelsdijk. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld dat in den nacht van den 6en op den 7en Augustus j 1. alhier sneeuw is gevallen. Middelharnis. Onze vroegere dorps genoot den heer G L. Bom slaagde deze week te 's Gravenhage voor 't 2e gedeelte "an het N otarieel staatsexamen. De slagerknecht J. Riedijk had Donderdag, terwijl hij bezig wasmetslach- teD, het ongeluk dat een rund zoodanig tegen zijn hand sloeg dat zijn duim uit het lid was en geneeskundige hulp noodzakelijk. De eerste ajuin alhier is geleverd tegen 2 gulden de 60 kilo. Woensdagavond werd met de stoom boot alhier het stoffelijk overschot aange bracht van dhr. K. v. Schouwen van Hon- selersdijk. Donderdagmorgen is dit ter aarde besteld. Stad aan 't Haringvliet. De goederen van de twee iyphuspatienten, bij wie de ziekte reeds geweken is, zijn deze week ontsmet en verbrand. Met de overige lijder is ook overal beterschap te bespeuren. De Gemeenterekenmg over 1911 ligt gedurende 14 dagen vanaf 8 tot 22 Augus tus a s. ter secretarie ter lezing en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend dat op Dondetdag t5 Au us:us a.s de aanbesteding zal plaats hebben van de levering van steenkolen, cokes eierkolen en petroleum voor het seizoen 1912/13. Zeker mag het wel eene bijzonderheid heeten dat in deze gemeente vanaf 9 Juni geen enkele geboorte heeft plaats gehad, en ook sinds 22 Mei geen enkel huwelijk is voltrokken. Jammer echter dat het over- lijdensregister wel enkele malen ontsloten moest worden. Den Bommel. Een grapEen jongen tot z'n moeder M ieder, daar komt Jordaan met Sp:ering (Jcrdaan, een welbekend vischventer.) MoederZc.o joDgen, dan zal ik eens gauw met een bord komen De jongen blijft lachend wachten. Moeder, trek in een vischje, komt haastig de deur uit loopen, doch ziel tot haar verbazing dat daar den Gemeente-Veld wachter Jordaan en den Rijks-Veldwach'er Spiering vanOoltgensplzatkomenaanstapper. Moedertje ging in huis en bloosde nog wat Woensdag j.l. sneed C. Verkerke zoo geweldig in zijn viDger, dat hij heelk. hulp moest inroepen. Ooltgensplaat. Eene openbare vergade ring van den Raad is belegd tegen Woens dag 14 Aug. a.s. des nam 3 uur. Middelharnis, vm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Bruining. Middelharnis Evangelisatievm. 9,80 en 's av. 6 uur Ds. De Looze van Waarde. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Den Bommel, vm. 9 uur Ds. Eminen. (Doopsb.) Langstraat, vm. 9 en nam. 2 uur alir. Hack. Ooltgensplaat, geen opgaaf ontvangen. Oude Tonge, vm. Ds. Luteyn van Ooltgensplaat. Nieuwe Tonge, geen opgaaf ontvangen. Herkingen, vm. Ds. Addink. Dirksland, vm. 9 en'sav. 5 30uur De. Steenbeek. Melissant, vm. en nam. Ds. Kroessc. Stellendam, geen opgaaf. Goedereede, vm. 9,30 en'sav. 5,30 uur Ds. Dateraa van Muiden. Ouddorp, vm. 9 en nam. 2 uur Ds. VanderKooy, Gereformeerde Kerk. Middelharnis, vm. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. Tazelaar cand. te Weesp. Stad aan 'tHaringvliet,vm.9,30en 'sav. 5,30 nur Cat. Zondag 7c, Ds. Esselink. Den Bommel, vm. 9en'sav. 5,80leeskerken nam. 2 uur Ds. Dekk r van Ooltgensplaat. (Collecte voor de Christelijke school.) Ooltgensplaat, vm. 9 en 'sav. 6 nnr Ds. Dekker. Melissant, vm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Raman, Em. pred. te Doorn. Stellendam, vm. en 'sav. Da. de KoniDg van Mijdrecht. Ouddorp, vm. 9 en nam. 2 uur Ds. van Duin. Gereformeerde Gemeente. Een dei nissen var kaansche in de An stemming, rijzing dag le, slechts ring voot Wel is over 19L wanneer kapitaal lioen doll slotsom, vooru kend winsten zangvereniging >Van ongenoegen g en ,g ay_ fi uur Dg Kera. ii o I hinr hoho o IHo W nortcnon i I hu no 1n-ii-.a,-r 1 1 1 v vrije alhier behaalde Woensdag jbij de te C-ppelle aan den IJsel gehouden zang- wedstiijd den 2den prijs De fairbank op de S'u sche haven is na hei keuring, vanwege den Bond vaD Suikerfabrikan'en, goedgekeurd. De aanvragen om verlof voor school gaande kinderen om de school gedurende 6 weken niet te bezoeken, en wel van 1 Sept.12 Oct. zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Dirksland. Door het musschengilde al- h;er zijn van begin Maart tot 2 Augustus opgekocht 2728 musschen en 3845 mus- scheneieren. Ilerkingen. Onze dorpsgenoot A. K.lle die voor deze gemeente eerlang een jïar onder de wapenen heeft doorgebracht is thans bij de herhalingsoefeningen ongeschikt voor den dienst verklaard. Melissant. Het zoontje van den land- fa uwer J, A. v. N had het ongeluk mei de hand tusschen een machine te geraken waardoor de pink zoo ernstig werd verwond dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Mej. K. P. Baljeu, onderwijzeres aan de bijzondere school alhier, slaagde deze week voor akte Fransch, l.o. Met het oog op den te verwachten meerderen aanvoer van suikerpeen aan het tramstation alhier, wordt de los- en laad plaats vergroot. Stellendam.* In het Brielschegat, on geveer 200 Meter ten Zuidoosten van het wrak »Groningen«, is een logger gestrand. Oogenschijnlijk is het schip door de be manning verlateD. Door de booge zeeën en den lagen waterstand is het door visschers- vaartuigen niet te bereiken. De redd ogsboot uit Brielle is reeds langszij geweest. Volgens meening van deskundigen zal de logger niet afgebracht kunnen worden. Donderdag 1 Aug. herdacht de heer N. J. van Dongen alhier, onder veel blijken van belangstelling den dag, waarop hij voor 25 jaar als onderwijzer aan de O. L. School in dienst trad. De muziekvereenigiögen van Stellendam en Melissant, waarvan de heer Van Dongen direcieur is, lieten zich niet onbetuigd, maar brachten hem een serenade, waardoor veel volk op de been kwam. Van gemeentewege werd den jubilaris een prach tige fauteuil geschonken en door particu lieren een mooi bloemstuk. Wegens de vacantie zal het eigenlijke feest eerst later gevierd worden. De heer J. Roon, thans onderwijzer te Goedereede is met ingang van 1 October benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de ie Openb. Lagere School te-Nieui-Beie land. MIDDELHARNIS. Bij Kon Besluit is de heer Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar te Leiden benoemd tot voorzitter en de heer J. J. Slis, te Mid delharnis, tot plaatsvervangend voorzitter van het college voor visscherijen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan het hulppost- en telefoonkantoor is de vorige maand behandeld, telegrammen 39, gesprekken 87, telefoonoproepirgen 5. STELLENDAM. Gedurende de maand Juli werden op het hulptelegraaf en telefoonkantoor alhier behandeld 160 telegrammen, 138 gesprek ken en 6 oproepberichten. MIDDELHARNIS. GeborenArendje, d. v„ Jan Verweij en Teuntje van Eek. Arendje, d. v. Mattheus van Delft en Hester Martina Oosterling. Willem, z. v. Jan Viskil en Annetje van Groningen. Gehuwd: Bastiaan Driesse 24 j. en Jo hanna Wielaard 23 j. Teunis van den Doel 29 j. te Sommelsdijk en Ne> ltje Noordijk 25 jaar. MELISSANT. Ondertrouwd: Cornelis Otte 43 j. jm. en Lena Soldaat 43 j. wed. ten van Rotterdam. (In de nieuwe kerk.) Melissant, vm. 9,30, nam. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. Ooltgensplaat, vm. 9,nm. 2 en 's av. 6 nar leeskerk. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Vrije Gereformeerde Kerk. Oude Tonge, vm. 9 en nam. 2 uur leeskerk. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, vm, 9,30 uur Ds. Róssing. MIDDELHARNIS. Onze vroegere dorpsgenoot P. Deys te Winterswijk en J. H. Deys alhier, de laatste leerling van dhr. Tiemens, slaagde dezer dagen voor het examen handteekenen lager Onderwijs. STAD AAN 't HARINGVLIET. Donderdag avond 8 Aug. j 1. had dé officieele ingebruikneming plaats van het pijporgel in de Geref. Kerk alhier, geleverd door den heer Mart. Vermeulen van Woerden. Ouder gewoonte werd de eerste psalm zonder orgel begeleid gezongen. Na een inleidend woord gesproken door Ds. EsseliDk, werd het orgel bespeeld door dhr. Corns. Esselink. Aandachtig werd door de menigte naar de muziek geluisterd. Vooral het afwisselende spelen dat dau hard en dan zacht was, deed veel aan het effect van het stuk toe, dat beBloten werd met het Duitsche lied „Nun danket allen Gott.,' Daarna werd het woord gevoerd door den pastor loci over Coll. 3 vers 16 die hierover een toe passelijke rede hield. Vervolgens voerde het woord dhr. C. Koppenaal, theologisch student over „de geschiedenis van het lied er het kerkgezang," en ten laatste sprak dhr. J. W. Esselink, ook theologisch student over de beteekenis van de muziek en het gebruik van haar instrumenten ter begeleiding van het godsdienstig gezang. Ds. G. W. H. Esselink bracht zijn dank uit aan de orgelcommissie, aan de beide stndenten die gesproken hadden, aan de o ganist en trapper voor al de moeite die zy zich voor het orgel getroost hadden. Bij het uil gaan der kerk werd krachtig het lied van Maarten Luther bespeeld „Een vaste burcht is onze God. Na alle muziek geboord te hebb n, konden wy Diet anders zeggen, dan dat het orgel van dhr. Vermeulen aan alle eischen voldeed. Ook aan hem past ten zeerste een woord van lof. DEN BOMMEL. Tot organist in de Ned. Herv. Kerk is benoemd dhr. W. de Graaff, terwijl in diens plaats tot luchtgever is aangesteld dhr. G. Wolfert, beiden alhier. OUDE TONGE. De heer J. W. Leenhouis alhier is geslaagd voor de acte Fransch 1. o. Officieel Gedeelte. Predikbeurten op Zondag 11 Augustus 1912 iVed. Hervormde Kerk. Sommelsdijk, geen opgaaf. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te De Wilp, N. W.Post humus te Eijsden. Te Brakel, N.W.Th. Jansen te Werkhoven. Aangenomen: Naar St. Oedenrode, A. Ie Gras, cand. bij de commissie voor de Waalsche kerken. Naar Vroomshoop P. C. de Groot te De Krim. Naar Brug op Texel toez. 0. Norel, te Hindelooper Naar Wierden toez D. Luttervelt, te Wezep. Bedankt: Voor Borssele J. A. van Selms te Grijpskerke. Voor Wapserveen, G. de Boer te Oldehove Gr. Loon-op-Zand J. A. v. Boven, te Barneveld. GEREF. KERKEN. Tweetallen: Te Westerlee K. Onssoren te Opperdoes en A v. der Vegt, te Sellingen. Te KapelleBiezelinge, A. Scheele, te Veere en W. Oosterheeit, te Midwolda. Drietal: Te Leiden, J. J. Miedema, te Groningen A. J. Mulder, te Klundert enE, Schouten te Bolnes. Beroepen: Te Lutten aan de Dedems- vaart, G. Doekes, te Nieuwdorp. Te Duisburg, W. B. Renkema, te Renkum. Te Meppel J. G. Brussaard, te Tienhoven. Te Houwerzijl Gr. L. van Wijk, te Krommenie. Bedankt: Voor KapelleBiezelinge, B. Meijer, te Brouwershaven. Voor Zuidwolde, R. Brouwer te Genderen. Voor Donkerbroek, K. Oussoren te Opper does. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Urk, A. H. Hilbers, cand. te Kan pen. Te Woerden, A. H. Hilbers, cand. te Kampen. D00PSGEZ. GEM. Beroepen: Te MensingeweerW. Toe water prop. te Oosterbeek. Te Warns, W. H. toe Water, prop. te Amsterdam. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen: Naar Leiden, J. Ph. Makkink te Kampen. 2—8 Augustus. In verband met de zeer gunstige oogst- berichten en den bevredigden toestand in de Staal industrie, werden maandag j.l. te New-York in het eerste beursuur de hoogste prijzen bereid. De indieniDg van het Stanley- ontwerp, dat zich hoofdzakelijk tegen de groote Staalcombinaties richt, alsmede de samenkomst der Roosevelt-conventie, wek ten eenige ontstemming en brachten de koersen op lager peil. Toen echter de con tramine tot dekking wilde overgaan, bleek onvoldoende materiaal aanwezig, blijk baar wil de speculatie de maandelijksche koperstatistiek, de onuitgevoerde orders der Steelcijfers en het Regeerings landbouw- verslag afwachten, het ters, ten wat van zijn; RiJ - bevre dat i rubbt vraaa landt Nal Staa' Ge W| geve: den I over het I tingi als I gaai Som,: Diri Harjf- sito f 26 cou ber, van I we: 9 Me Zu wa wa I Ef VI H K K B k d k v

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 4