ITALIË. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. Ingezonden Stukken. Posterijen. Yisscherij. Rechtzaken. Verkoopiiigen. Uitslag Aanbesteding. Gemengd Nieuws. de financieele voorbereiding, de inkoop en uitdeeling der levensmiddelen zullen opge dragen zijn. Iedere commissie bestaat uit 8 leden. Verder werd besloten om van af den 12en Augustus spaarzegels ter waarde van 50 centimes en 1 franc uit te geven. Donderdag is ook het uitvoerend comité bijeengekomen. Besloten werd nationale in- zamelingslijs'ea uit te geven. Door de Belgische socialistische organisaties is een oproep tot de arbeideers gericht om overal de staking voor te bereiden, waarin vooral wordt aangedrongen om te sparen, zoodat men niet onvoorbereid voor de staking zal komen te staan. Reeds zijn enkele groote vergaderingen gehouden, waarop de algemeene staking besproken werd. Ook heeft het uitvoerend comité een manifest aan die bevolking gericht, waarin o.m. gezegd wordtDe openbare meening heeft zich voor gelijk stemrecht verklaard. Liberalen en sociaal-democrateu ziju er voor en ook de conservatieven hebben het niet gewaagd gedurende de laatste verkiezings campagne daar zich openlijk tegen te ver zetten. Hen moet echter niet wachten tot de eerstvolgende verkiezingen, want de ondervinding heeft bewezen, dat onder het meervoudig kiessysteem onregelmatigheden zijn gepleegd. Het proletariaat grijpt daarom liet laatste middel aan en weigert indien noodig, de maatschappij den arbeid, tot hem gerechtigheid is geschied. De al gemeene staking zal een vredig verloop hebben. Zij zal echter van langen duur zijn en men moet zich op een strijd voor bereiden, die 5 a 6 weken duren kan. Het comité doet derhalve een beroep op alle vrienden van gelijkheid en vrijheid en zegt, de wgivaart van een land kau niet gedijen, als er niet een minimum van gelijkheid gevonden wordt. FRANKRIJK. Den 5en Augustus heelt de Fransche minister-president Poiucaré, zich naar Rus land begeven, waar hij door den czaar ontvangen zal worden en belangrijke diplo matieke conferenties met den president van den Russischen ministerraad Kokofzow en Sassonof zal hebben. Maandagmorgen is Puincaré naar Duin kerken vertrokken, waar hij om twee uur arriveerde. Hij is vergezeld door den direc teur van zijn kabinet, den heer Doeschner. De minister-president heeft zich aan boord van den kruiser »Condé» ingescheept waar enkele appartementen voor hem ingericht zijn. Hij zal onmiddellijk naar Kroonstad vertrekken, waar hij den 9en Augustus zal aankomen. DUITSCHLAND. Omtrent een ongeluk in de Electrische Centrale te Neurenberg, wordt gemeld, dat niet de eigenlijke machinehal is ingestort maar een stellage, die was opgericht, om het dak op de machinehal te hijschen. Deze stellage werd aan een belastingproef onder worpen, waartoe 25000 centenaren zand daarop geplaatst, noodig waren. De regen, die vannacht gevallen is, heeft deze zand- massa een gewichtige hoeveelheid water doen opzuigen. Het gewicht werd daardoor en rm vergroot, zoodat de stellage het niet langer dragen kon. De laatste berichten spreken van 11 dooden, vier arbeiders worden nog vermist. Een hunner heeft reeds van onder de puin hopen geroepen, dat hij ongedeerd is. TURKIJE. Een Reutertelegram deelde mede, dat verschillende na den val van Sultan Abdoel Hamid verbannen Turken door den tegen- woordigen sultan begenadigd zijn. Het gevolg is, dat 191 sinds vier jaar op de eilanden van den Archipel verbannen of naar het buitenland gevluchte aanhangers van het absolutisme, vergunning verkregen hebben naar Turkije terug te keeren. NOORU-AiHERIKA. President Taft heeft formeel de candi- dataur voor het presidentschap aanvaard. Nadat Root hem de benoeming tot candidaat medegedeeld had, antwoorde Taft met een verklaring, dat de noodzakelijkheid van de grondwet en de bestaande nationale instellingen ongeschonden te bewaren, de iüzet van deze campagne was. Hij zeide eeu nadere reglementeering der trusts te wenschen, viel de houding der democratische partijen, in zake de tariefkwestie aan, en weigerde de politiek van twee oorlogssche pen per jaar voort te zetten. Krachtig veroordeelde hij Roosevelt's beginselen, betreffende de afzetbaarheid van rechters, het recht van initiatief en het volksreferendum. JAPAN. Een bewijs voor de hooge vereering die de Japanners koesteren voor den Duitschen bacterioloog Robert Koch, is de tempel, die ter zijner eere in den tuin van het instituut voor infectieziekten te Tokio is opgericht. De uit schoon Japansch hout opgetrokken tempel draagt aan de voor zijde de beeltenis van Koch. In den muur is een koperen kastje ingemetseld, dat een lok haar van Koch bevat. Haren gelden in Japan n.l. voor een eeuwig blijvend aandenken. De tocht der Itaiiaaasche torpedo booten door de Dardanellen. Eerst thans publiceert het officieuse Stefani-agentschap een uitvoerig rapport van kapitein Millo, de commandant van de torpedo flottielje, die den stoutmoedigen //raid» in de Dardanellen ondernam. Meer en meer blijkt, dat de nachtelijke tocht der torpedobooten in de Turksche wateren een der interressmfste bravour-stukjes is geweest, waraan de Italiaansch-Turksche oorlog zoo arm is. Wij onileenen aan ge noemd rapport het volgende De torpedobooten waren 18 Juli 's avonds om half twaalf aan den ingang der Dar danellen en voeren met een snelheid van 12 zeemijlen de zeestraat binnen. Op de twee Daidanellen-forten Elles Boeroen en en Koemkaleh waren zoeklichten werk zaam. In verband met de sterke zeestroo- ming werd de snelheid der booten tot 15 zeemijlen verhoogd. Het zoeklicht van Koemkaleh zag de Italiaansche vloot niet. Ook was zij het zoeklicht van kaap Elles bijna ontkomen, toen plotseling de tor pedoboot //Astorra» eenige minuten door een lichtkegel achtervolgd werd. Om kwart over twaalf gaf Elles Boeroen door middel van een kanonschot en een vuurpeil een alarmsignaal, dat langs de geheele zeestraat door lichtseinen werd verder gezonden. Op het alarmsignaal volgden verschillende kanonschoten. Toch zette kapitein Millo den verkenningstocht met een snelheid van 20 mijlen per uur voort, steeds dicht langs de Europeesche kust, ora de uit gezette zeemijnen te vermijden. Het vuur der Turken had opgehouden, maar de licht signalen lieten vermoeden, dat het onmid dellijk weer hervat zou worden, zoodra de torpedobooten binnen het bereik der andere batterijen zouden gekomen zijn. Zóó dicht voer kapitein Millo langs de kust, dat hij op een der kustbatterijen ze'fs het bevel //vuur!» hoorde geven. De schoors'een van ijn torpedoboot werd op verschillende plaatsen door kogels doorboord. Daarna was de //Spica» die met een snelheid van 23 mijlen het vooruitvarende eskader volgde, het mikpunt der batterijen. Htt eskader bevond zich op de hoogte van Kilidbahr, toen de //Spica», aan boord waarvan zich kapitein Millo bevond, haar snelheid plotseling veranderde en na eenige meters gebed tot s aan gebracht werd. Door een koene manoeuvre gelakte het de //Spica» weer los te komen. Gedurende de drie minnten, die de torpedoboot stil lag, had Millo de wateroppervlakte ten noorden van de lijn Kilidbahr-Tschanak jkunnen onderzoeken. Hij bemerkte, dat de batterijen van het fort Kilidbahr een regelmatig snelvuur onderhielden, dat elk vaartuig, hetwelk, om de mijnen te ontwijken, dicht langs dat fort heen moest varen, getroffen zou hebben. Onder die oms'andigheden en omdat het doel van den verkenningstocht bereikt was en men geen mogelijkheid zag, den vijand met torpedo's aan te vallen zag Millo in, dat een verder voortdringen zonder hoop op succes een nutteloos offer aan menscheDlevens en schepen beteeken- de. Hij gaf daarom bevel tot den terugtocht. Sotuuielsdijk. Tegen een 2-tal per sonen wonende te Middelharnis is proces verbaal opgemaakt wegens het bij avond rijden op een fiets zonder van een licht gevende lantaarn voorzien te zijn. Het aanvullingskohier no. i van de hondenbelasting dienst 191 2 ligt gedurende 5 maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Andermaal is tegen S. V. proces verbaal opgemaakt doordat hij eiken dag zijn paard, welke eene groote wond op den rug heeft, waar juist het gareel op komt, voor zijn kar spant en daardoor het dter onnoodig veel pijn veroorzaakt. A. Breur Gzwaker bij de Gecon. Particuliere Nachtveiligheidsdienst is bevor derd tot wijkbewaker te Rotterdam. Een werkstaking onder de vrouwen op flakkee is niet alledaagsch. Dit geschiedde gisteren (Maandag) onder de plukkers der witte ju n. Ze konden slechts 50 a 60 cent per dag verdienen en daarom staakten ze. Enkelen zijn echter heden Dinsdag weder begonnen, doordien hooger loon beloofd werd. Middelharnis. Naar men ons meedeeld is de vrouw van G. v. d. H. door een persoon op zoo'n onzachte manier tegen de straat geworpen dat zij haar hand ernstig bezeerde en geneeskundige hulp noodzake lijk was. De verlofgangers der Landweer L, M. Vroegindewei en P. v. d. Kooi, welke Maandag onder de wapenen zijn gekomen zijn voor den denst afgekeurd. Maandag viel het hondje van den bakker L. K. uit Sommelsdijk in de kaai. Zijn baas dat ziende, snelde zijn hondje ter hulp. Doch o wee, toen hij op den drijver stapte, kantelde dezelve en kwam hij bij zijn hondje in het water terecht. Nadat beiden zich er uit gewerkt hadden konden ze druipnat huiswaarts keeren. Dinsdagmorgen kwam C. van Eek tot de onaangename ontdekk'ng dat van hem een jaarlingsche vaars dood in den stal lag, het beest was lijdende aan hach, Zaterdag kregen 2 arbeiders bij de dorschmachine van Nieuwland werkzaam, twist met elkander omreden den een niet vlug genoeg werkte, 't welk zoo hoog liep dat het in een vechtpartij ontaarde, doch door de aanwezige personen spoedig werden gescheiden. Zondag nam J. Schilperourd, lid van de Postduivenvereeniging Het 7-de wijk te Rotterdam, deel aan een wedvlucht vanuit Arlen (Belgie) afstand 300 K.M. met jonge duiven broed 1912. De duiven zouden om 5 uur de lu ht ingaan doch door het slechte wader moest men wachten tot 7 uur. De eerste duif van Sdhilperoord werd geconstateerd om 10.30 uur terwijl er om 11 uur 9 van de 12 duiven teruggekeerd waren. Er zijn nog enkele verliezen ge'eden dat grootendcels te wijten is aan het weer. De eerste duif vloog met een snelheid van 1417 M. per minuut. Stad aan 't Haringvliet. Bezig zijnde met het peeren plukken, had G. het ongeluk dat de tak waarop hij stond, door midden brak en naar beneden stortte. De man had echter de tegenwoordigheid van geest, onder zijn val een andere tak vast te g'ijpen waardoor hij zeer zeker een groo' ongeluk vermeed, terwijl hij nu slechts met enkele schrammen er af kwam. Door den onbezoldigd rijksveldwachter A. van Biert is ook een politiehond aan geschaft. Dit is reeds zoo'n tweede dier op ons dorp. De vorige week geraakte onder het dorschen de dorschmachine van de Laud- bouwvereeniging alhier, in br.-nd. De ma chinist bemerkte het eerst den brand en waarschuwde dadelijk het werkvolk. Met vereende krachten had men toen spoedig het vuur gebluscht. Eene openbare vergadering van den gemeenteraad te dezer plaatse is belegd tegen Donderdag 8 Aug. a.s. des voorin. 11 ure. De landbouwer A. S. kreeg de vorige week zoodanig een klap van een paard, dat geneeskundige hulp onmiddelijk moest worden ingeroepen. Men kan toch nooit te voorzichtig met trekdieren zijn. Reeds zijn gelukk'g twee lyphusge- vallen geweken verklaard en wel ten huize van C. Slik en D. Vroegindeweij. Den Bommel, Terwijl Joh. du Pree met eenige bagage over een vondel ging, had zij het ongeluk ervan te vallen en in de watering terecht te komen. Door de hulp van anderen was zij echter weer spoe dig op het droge. Bij den landbouwer A. Lokker is een aardappelstronk gedolven, waaraan het enorme getal van 141 groote en kleine aardappels hiDg. Door Dr. H. van der Meer is onts'ag gevraagd tegen 1 October a.s. of eerder. Voor de ingezetenen dezer gemeente geen blijde tijding. Zondagmiddag geraakte he plezier vaartuig RotterdamGouda« nabij het havenhoofd aan den grond, alwaar het een paar uren moest vertoeven, totdat de vloed het weer vlot maakte. Op een beladen kar gezeteD, begaf J. v. d. Meij zich te veel op 't achtereind, met het gevolg dat de kar wipte en hij in de sloot neerploft?. Hij werd echter onmid delijk uit zijn netelige positie verlost. Oude Tonge. Maandagmorgen vroeg zijn van hier elf gehuwde personen naar Hellevoe'.sluis vertrokken voor de Herha lingsoefeningen voor de Landweer. Men zegt dat er 1000 manschappen daar zijn geatriveerd voor den tijd van 8 dagen. De fairbank met toebehooren, is Vrijdag 1.1. bij inschrijving verkocht, aan I. de Winter die het hoogste had inge schreven ook het zink van de O. L, School. Nieuwe Tonge. Zaterdagmorgen heeft er ten tweede malen een ongeluk plaats gehad mef de werkzaamheden van dë gas houder, De ketting waaraan de bolder be vestigd is voor het klinken, brak, waardoor de werkman dat stuk ijzer tegen zijn hoofd kreeg en viel tevens van de stelling af inwendig gekwetst en bloedig verwond be neden het oog ging hij huiswaarts. Dirkslaml. Terwijl de Molenaarsknecht T. v. 't H. Vrijdagavond het paard op den stal zou brengen, struikelde het, ver moedelijk door de ongelijke ligging der straatsteenen, tengevolge der ligging der gasbuizen. De berijder zoowel als het paard kwam op den grond terecht, doch waren spoedig zonder letsel weer overeind. Onze vroegere dorpsgenoot, den Heer L. v. d. Linde (arts) heeft zich ge vestigd te Waddingsveen, om aldaar zijn praktijk uit te oefenen. Ds C. PIENEMAN. f Een vreeselijke slag trof de Geref. Ge meente alhier door het overlijden van haren leeraar den Wel.Eerw. Heer Ds. C. Pieneman j.l. Vrijdagavond in den leef.ijd van ruim 49 jaar. De teraardebestelling had heden middag 4 uur plaats. Te laat om nog in dit nummer op te nemen hoopen we in ons volgend nummer hier meer inbijzoncierheden verslag te geven. Goedereede. Viijdag 2 Augustus werd door het Muziekgezelschap »Apolle« al spelende een rondgang door onze gemeente gedaan, wat nog al eenig volk op de been bracht. Van het gemeentehuis en enkele particuliere woningen woei de driekleur. Verslag van het verhandelde in de openbare Raadsvergadering der gemeente Ouddorp op Zater dag 3 Augustus 1912, 's na middags 3 uur. Aanwezig alle leden. Opening der vergadering door den Voorz. de Burgemeester, met gebed. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ter behandeling ingekomen stukken: le. Van HH. Ged. Staten dezer provincie mededeelingen van goedkeuring omtrent voorgaande gemeentebesluiten. Voorts ingekomen een schrijven van P. Grinwis, J. Meijer en Joh. Tanis als ken nisgeving dat zij hunne honden hebben op geruimd, en mitsdien verzoeken hun nog ontheffing te verleenen voor de hondenbe lasting. Ingekomen van de Wed. Roffel uit Am sterdam een schrijven, waarin zij zeer ge moedelijk aan de Raad verzoekt, haar te ontheffen van haar hoofdelijke omslag. Dit schrijven wordt gesteld in handen der commissie voor de reclames op den H. O. Deze commissie bestaat uit de H.H. J. C. Lodder, H. Tanis en Kr. Voogd. Een schrijven van de wed. M. Termijn verzoekende 5 twaalfde van haar hoofde lijke omslag terug te mogen ontvangen. Wordt alzoo besloten. Voorts kwamen nog bezwaarschriften in van hun aanslag op den H.O. van J. Klein, Joh. Jansen, T. Koek en K. Heerschap. De bezwaarschriften werden ook aan de commissie ter hand gesteld. Komt nog ter behandeling een verzoek schrift van A. Knape, telefonist alhier, om hem een verhooging van f 85.op zijn jaarwedde alszoodanig toe te kennen, omdat het aantal telegrammen, die hier buiten de kom der gemeente bezorgd moeten worden zoo sterk toeneemt. De Raad neemt dit schrijven in overwe ging en doet op verzoek van J. C. Lodder en T. Hameeteman nagaan uit de daar voor gedeponeerde staten die jaarlijks ter secretarie worden ingeleverd door den te lefonist, of dat aantal nu werkelijk zoo toeneemt. Deze heeren zijn van meening, dat in dien zulks is, dit verklaard kon worden als gevolg der bouwwerken van verleden jaar aan den vuurtoren, en dat zulks nu is afgeloopen. Voorts is de Raad van meening nog niet aan dat verzoek te voldoen, maar la ter haar beslissing daarin te nemen, wan neer zij meerdere gegevens daaromtrent heeft verzameld. Voorts is aan de orde, benoeming van zetters wegens periodieke aftreding van J. Mastenbroek en P. Breen. Na gehouden stemming werden de vol gende voordrachten opgemaakt. Voor de vacature J. Mastenbroek wordt J. Masten broek als no. 1 geplaatst en P. Boelaars, no. 2voor de vacature P. Breen, wordt P. Breen als no. 1 geplaatst en M. Witte als no. 2. De gemeenterekening over 1911 en de begrooting over 1913 worden in handen gesteld der commissie bestaande uit de HH. J. Mastenbroek, T. Hameeteman en J. C. Lodder, die met het nazien daarvan zijn belast. In bespreking wordt thans genomen een verzoekschrift van J. Heerschap, waarin hij den Raad verzoekt hem als nachtwaker eene verhooging toe te kennen, daar zijn bezoldiging thans slechts maar 60 centen per nacht bedraagt. Wordt besloten ook dit schrijven te stellen in handen van voornoemde commissie. Ingekomen nog een schrijven van de afdeeling Goeree en Overflakkee der Ned. Bond van Onderwijzers waarin zij den Raad verzoeken om de positie van haar ambtenaren, de onderwijzers, te doen be vorderen door verhooging der tractementen Ook dit verzoek wordt aan de commis sie ter hand gesteld. Ten slotte deelt de Voorzitter nog mede dat als bezoldigde opzichters over de brandbluschmiddelen zijn aangesteldJ. Heerschap en P. Tanis, respectievelijk te gen f 10 en f 5 per jaar. De heer J. C. Lodder geeft zijn verwon dering te kennen dat J. Heerschap nog als zoodanig blijft gehandhaafd, daar het toch ten duidelijkste bleek bij de laatste beproe ving, dat deze niet voor zijn taak was be rekend. De voorzitter zegt, dat men deze dienst nooit heeft beloond, en dat men van on beloonde diensten geen hooge verwachting mag stellen. Besloten wordt om voorloopig deze post op de begrooting goed te keuren. Na rondvraag merkt H. Tanis nog op, dat het wenschelijk zou zijn, om eene be paling in de verordening op te nemen, dat het verboden werd, dat motor- en andere rijwielen reden over de straten in het dorp die vast langs de huizen loopen. De Voorzitter merkt op, dat hij daarvoor toezicht zal laten houden, daar het toch maar beperkt blijft bij enkele ruwe sport liefhebbers, en die zullen daarop opmerk zaam gemaakt worden. Niets meer ter behandeling zijnde wordt deze vergadering door den Voorzitter ge sloten. De LANDBOUW ONDERLINGE. P. O.O. „Oyerflakkee". Vanaf 1 Januari tot 30 Juni 1912 traden tot deze organisatie in de verschillende provinciën toe 56 leden met f 91322 247 9 n 266340 129 n 72098 9 i) 26883 n it 70509 Utrecht 30 V r 9 23515 Noord Holland. 225 n n n 202668 Zuid Holland. .209 9 V Ti 269094 Zeeland 120 V n n 204936 Noord Brabant. 15 n n 31079 Totaal 466 leden met 1 1.258.544 Van de 209 voor Zuid Holland zijn er 25 leden uit Overflakkee. Melissant, 5 Augustus 1912. A. W. KEIJZER, Secretaris. SOMMELSDIJK. Verzonden telegrammen 97, ontv. telegr. 108, uitgaande telefoongesprekken 200, ink. 136, totaal 511. NIEUWE TONGE. Op het hulp-telegraafkantoor alhier zijn gedurende de maand Juli behandeld: 58 telegrammen, 164 telefoongesprekken en 12 oproepingsberichten, totaal 234. GOEDEREEDE. Met ii gang van 1 Aug. zijn op het licht schip >Noord-Hinder< stormseinen aange bracht. Dit is zeer zeker ook in het belang der visschers. Door de Noordzee visschersvloot, bestaande uit 23 vaaduigen, werd de vorige week slechts f 90 in het geheel aan versche visch besomd. De hoogste besomming be droeg f 20. Door sommigen werd niets of bijna niets gevangen. Arrond fosements Rechtbank. Kamer van strafzaken. Zitting van Vrijdag 2 Augustus. De 26-jarige P. v. d. V. zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Rotterdam, had op 24 Juni te Sommelsdijk op straat gezongen en geld opgehaald. Hij zeide, ditmaal geen liedjes te hebben verkocht, omdat bij deze toevallig niet bij zich had. De eerste getuige had den man een cent gegevenals hij niet gezongen had, zou zij hem het geldstukje misschien ook wel gegeven hebben, zeide zij. De beide andere getuigen hadden den beklaagde niet hooren zingen, maar wel gezien, dat hij aan verscheidene woningen geld ophaalde. Eisch wegens bedelarij en landlooperij, 2 maal 12 dagen hechtenis. Zaterdag 10 Augustus 's avonds 6 uur, te Ouddorp in het Logement van Akershoek— van 13 perceelen klaver 2e slag en naët onder Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op Maandag 12 Augustus 1912, 's avonds half zeven uur, te Dirksland ter herberge van H. van den Doel, van eenige perceelen 2de snede Lucerne- en Roode Klavers. Notaris VAN DER SLUYS. Vrijdag 16 Augustus, 's middags half drie te Goedereede aan de haven van een partij mooi wrakhout, bestaande uit eiken palen, eiken platen en planken. Notaris VAN DEN BERG. Herkingen. Lev. 55 kar kachelkolen, ie helft September LandbouwvereenigiDg »De Eendracht*. Kleijntjes en L nthout, Rotterdam f 9 50 per 1000 K.G. (Engelsche) J. C. de Wolff Co. Rotterdam*) f 16.82 per 1700 K.G. (Duitsche). Gegund. Een afschuwelijk misverstand. Dinsdag der vorige week bereikte ons de mare, dat de alhier gevestigde Centrale Verzekering-Maatschappij voor Paarden en Vee" door de Arrondissements-Rechtbank was verklaard te zijn in staat van faillis sement. Onaannemelijk als ons dat nieuws voorkwam, met het oog op de algemeene bekendheid van de soliditeit dezer instel ling, zijn wij onverwijld op onderzoek uit gegaan en moesten tot onzen spijt helaas ervaren, dat het gerucht waarheid bevatte. Maar uit ons onderzoek bleek meerschuld was er hoegenaamd nietde eenige schuld- eischer was de waarnemende directeur de heer Boer, en deze had het faillissement niet aangevraagd en er trouwens ook geen enkele reden voor. Integendeel waren er in plaats van schuld, wel kasmiddelen, ter wijl nog dagelijks, zelfs tot op den dag van heden de premiegelden binnenstroomen. En toch failissement. Onmiddelijk is door den Directeur, den heer Mr. Ch. P. M. de Witt, en door den heer Boer bovengenoemd, verzet aangeteekend tegen het vonnis en Zaterdag ji. heeft de Rechtbank de zaak behandeld en op conclusie van den Officier van Justitie het vonnis vernietigd, zoodat thans de zaak als het ware gelouterd uit de vuurproef te voorschijn komt. Moge voor een oogenblik bij deze of geene tengevolge van het vonnis twijfel zijn gerezen aan de soliditeit der instelling en al zal de con currentie niet nalaten partij te trekken van deze omstandigheid, toch is het voor de zaak zelve op het oogenblik van veel be lang er op te kunnen wijzen, dat door de vernietiging van het vonnis als het ware officieel de onaantastbare soliditeit en fi- nantieele kracht der instelling is vastge steld. Het is zeker aan ernstigen twijfel onderhevig of de concurrenten, die thans wellicht misbruik maken van den gewezen toestand om zich zelve te bevoordeelen, een dergelijke zware vuurproef voor de rechterlijke macht als de Centrale heeft ondergaan, zouden kunnen of durven mee maken. Al verheugen wij ons er in dat de zaak weer geheel in het reine is en thans zoo schitterend is gebleken dat de Centra le ook in deze ernstige beproeving haren ongerepten naam heeft weten te handha ven, toch betreuren wij het, dat op derge lijke wijze eene, in elk opzicht solide in stelling in opspraak kan komen en daar mede een deel van hare reputatie moet inboeten, enkel tengevolge van eene ver keerde voorstelling van zaken, die wij op dit oogenblik niet beter weten te betitelen dan met den naam van „Een afschuwelijk misverstand. („Zwolsch N. en Adv.bl.») De moord te New-York. Rose, een der medeplichtigen aan de voorbereiding van den moord, gepleegd op

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 2