Zaterdag 8 Augustus 1912. 27sle Jaargang IN". 1786. voor de Zuidliollandsclie en Zeeuwselie Eilanden. 2 Antirevolutionair Twee Bladen en Zondagsblad. TWEEDE BLAD. AAN H.M. DE KONINGIN-MOEDER IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij voomitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/t maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal, Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrij dagmorgen 10"nnr. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Officieel Gedeelte. Invordering 's Rijks Directe belastingen. Land- en Tuinbouw Rogge met Zandwikke. Voor Huis en Hof. Uit de Pers. De Overheid en de publieke eerbaarheid. Th. UITGEVER Telefoon Intercoaun. No. 2. Dit nummer bestaat uit De BURGEMEESTER der gemeente Mid- delharnis maakt bekend, dat het kohier No. 1 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1912-13, in vorderbaar verklaard op den 30 Juli 1912, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld, en dat ieder daarop voorko mende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Middelharnis, 1 Augustus 1912. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Dat snijrogge in 't voorjaar een smake lijk veevoeder is, is bekend. Maar niet minder smakelijk en voedzamer is een mengsel van rogge en zandwikke. Wikken bevatten meer eiwit en minder zetmeel- achtige stoffen dan snijroggedaardoor vormen beide te zamen een uitstekend voeder, waarin de verschillende voedings stoffen vrij goed in de gewenschte verhou ding voorkomen, en dat rundvee en ook paarden uitnemend bekomt. Zulk een groen- voedergewas kan in het voorjaar bij schaarschte aan goed hooi een ware uit komst ziju wie daarvan wil profiteeren, moet thans zijn maatregelen nemen. Zand wikke neemt een schralen bodem voor lief en brengt daar bij goede bemesting nog vrij veel op. Op betere grondsoort tiert zij weliger, maar juist op de schrale gronden is de keuze der groenvoedermiddelen niet groot. Zandwikke zaait men onder dek- vrueht, dewijl de stengel zwak is en dien tengevolge het gewas licht legert, als het alleen wordt uitgezaaid. De zaaitijd is Wan Juli tot September. Tegelijk met de rogge wordt de wikke uit gezaaid: 80 KG. laatgroeiende rogge, b.v. Schlanstedter, en 100 KG. wikken. In het zelfde najaar kan men nog een kostelijke snede groenvoer oogsten. Het gewas trot seert den winter en komt in 't voorjaar spoedig weer tot groei. Wanneer half Mei of althans in 't laatste dier maand het wikkeroggeland vrij komt, kan men daarop nog met goed resultaat koolrapen verbou wen. Wij handelden zelf aldus en verkregen niet alleen een flinke opbrengst van het groenvoedermengsel, dat met graagte door bet vee gegeten en in 't voorjaar uitnemend te stade kwam, maar daarna oogsten we nog een alleszins bevredigende koolrapen- oogst. De bemesting maakt zich hier schit terend betaald. Kalk mag in de eerste plaats niet ontbreken. Zonder kalk gaat het niet. En voorts moet een behoorlijke bemesting met minerale meststoffen, met kainiet en Thomasmeel, worden gegeven. Wie in t voorjaar ziet, welk een massa groenvoer er i&n den akker kan komen, zal begrijpen, dat men met den mest niet te zuinig mag zijn. Wij gaven per Hectare 8 baal kainiet en 8 baal slak, maar men kan gerust, althans wanneer nr niet te veel »oude krachtt in het laid zit, hooger gaan. Minstens 14 dagen voor het zaaien moeten evenwel de meststoffen worden uitgestrooid en ondergebouwd. Ook de kalk moet worden aangewend: we gaven die in den vorm van kalkmergel (welke niet bijt en ook niet behoeft ge- bluscht te worden), en wel 8 a 10 baal per Hectare. Wikke-zaad is nog al duur, maar niet temin moeten we den verbouw er van, vermengd met rogge, om de groote voor- deelen ten zeerste aanbevelen. Den eersten keer wachte men met het maaien niet te lang late dus het gewas niet te groot worden; men bevordert dan het weder uit loopen. Wat men in 't voorjaar te veel mocht hebben, kan gemaaid en gehooid worden, om in den volgenden winter als uitstekend hakselvoer te worden benut. C. B. Hygiëne der lever (dr. A. Lorand) Het eerste gebod voor de hygiene der lever gezonden en zieken luidtMen moet het gebruik van vleesch zooveel mogelijk be perken. Daar planten- en melkkost voor de reeds ontaarde lever uitstekend is, zal dit natuurlijk ook nuttig zijn voor de nog ge zonde lever: ten eerste omdat het haar minder werk veroorzaakt, dus ontziet, en ten tweede daar hierdoor de geschiktheid tot werken verhoogd wordt. Bovendien biedt vooral de melkvoeding de groote voordeelen, dat deze de vergiftige damp- producten helpt verdelgen en daardoor het ontstaan van ziekten der galbuizen tot op VogelluchtBij insectenetende vogels heeft men in den regel veel hinder van de onaangename lucht, die de vogelkooi ver spreidt. Het beste middel daartegen isden bodem met gips te bestrooien, en degipslaag weer met een zandlaag te bedekken. Natuur lijk zal een veelvuldige en afdoende reini ging der kooi er veel toe bijdragen om de lucht gedeeltelijk of geheel te verdrijven, althans minder opvallend te maken. Bloemkoolsoep. Voor 10 personen. Tijd van berijding uur. Nadat men 100 gram boter met even zooveel meel heeft vermengd, laat men dit met 2| liter water en een theelepel Raycel vleesch-extract sterk koken. Vervolgens kookt men zacht in deze saus, goed schoon en zuiver ge maakte bloem van twee kroppen bloemkool, voegt er zout en geraspte muskaatnoot bij en proeft of dit in voldoende mate gebeurd is, klutst er een paar eierdooiers in en dient het gerecht op met gevogelte, grut- tenmeel, kadetjes of eier-gelei. Schuimpjes: 250 gr. poedersuiker, 4 eiwitten, wat vanille-suiker. Bereiding: Het eiwit zoo stijf mogelijk kloppen en er dan vlug de poedersuiker en echtgenooten, maar toch weer geen echtge- Dooten, die graag innemen. OBSERVATOR. i In de laatste vergadering van den ge meenteraad van Schiedam is eene bepaling vastgesteld ten opzichte van het zitten en liggen aan of op openbare wegen, bermen en glooiingen. Toen de redactie dezer bepaling bekend kwam, is er in de literale pers heel wat op afgegeven, doch ook de Nederlander stelde ze in een bespottelijk daglicht. Het Fr. Dagblad schrijft nu het volgende er over Een buitenkansje in den komkommer tijd Schiedam heeft 'n rechtschen Raad. En ook 'n rechtschen burgemeester. Als we 't ons goed herinneren. Welnu in Schiedam is de po- OP DEN AMIISTI* Ï918. Nu dale op U des Hemels zegen neer! Zoo bidd' ons volk Uw volk in dezen stond, Die aan ons Nederland opnieuw verkondt, Dat U behoedde aller vorsten Heer Wat Ge eens ons waart, vergeet ons Neerland niet. Het nadert thans, met blijdschap in 't gemoed, Zooals een kind een trouwe Moeder doet, Die, blij en rijk, de dankb're liefde ziet. En vriend'lijk lacht de blije Kinderlach Van 't lief Prinsesje: 't handje steekt U toe Ons Koningskind, de schat van Grootmoe, Die d' aandacht boeit ook op deez' vreugdedag. Dat Neêrlands God Uw jarental vermeer' Leev' lang de Moeder onzer Koningin Zoo roept ons volk U toe, hier één van zin. Nu dale op U des Hemels zegen neer. A. L. v. H. i -9-sssts- -ssss- -axae- -esse- -gxsg- -esse- szm- -«se- -sssss*-ssss- 1 een zekere hoogte kan voorkomen. - Het gebruik van veel kruiden, medicijnen en prikkelende middelen, vooral sterken drank kan de lever veel schade doen. Chro nische stoelverstopping leidt dikwijls tot lever- en galziekten, vooral tot het ont staan van galsteenen. Daarom kan men leverlijders het beste met afvoermiddelen behandelen. Het spreekt van zelf, dat ook de maag in orde gehouden moet worden, hetgeen het beste geschiedt door goed kauwen van het voedsel. Matig eten en een ruim gebruik van water is aan te be velen. Het verblijf in zeer heete streken schaadt de lever. Het klimaat zelf heeft hieraan echter minder schuld dan wel de levenswijze, die voor zulk een klimaat niet geschikt is, vooral wat het eten en drin ken aangaat. In tropische landen moet men eerder vegetarisch en zonder sterken drank leven om gezond te blijven en een norma le lever te behouden. Evenals voor de nieren zijn zweetbaden ook voor de lever van veel waarde, daar deze de vergiftige stoffen, die anders de lever misschien zou den bezwaren, afscheiden. Daar lever ziekten even erfelijk zijn als alle ziekten der bloedvaatklieren, moet men deze over erving bij de kinderen van leverlijders door alle geschikte voorbehoedmiddelen tegen werken. vanille doormengen. Van deze samemstelling door een spuitzakje of met een theelepel kleine hoopjes vormen op een met boter besmeerd papier, dat op een bakblik moet liggen. De koekjes in een lauwen oven zetten, zoodat ze meer uitdrogen dan bak ken. Ze moeten niet bruin, maar wel door en door broos worden. Desverkiezende kan men 100 gram gesnipperde amandelen, ha zelnoten of grof gemalen kokosnoot er in werken. Nikkelen voorwerpen schoon maken: De voorwerpen worden eenige minuten in alcohol gedompeld, waarbij 2 pet. zwavel gevoegd is. Daarna w&scht men ze in zuiver water en zuiveren alcohol af en droogt ze in zaagmeel Voor het gezin: Indien uw knaapje plezier heeft in het verzamelen van prent jes als uw jongen genot vindt in het bewaren van platen, ga ze dan in die lief hebberij niet tegen; niet omdat het mogelijk op het aanwezig zijn van een ontluikend kunstenaarstalent wijstmaar omdat het de eerste ontsluiting van het jeugdige hart voor het zonnelicht der beeldende kunst is. De vrouwen hebben graag innemende litieverordening aangevuld met de vol gende bepaling »Het is verboden in gezelschap met iemand van andere kunne, te zitten of te liggen op openbare wegen of dijken of hun bermen, glooiingen of onderkant. Deze bepaling is niet van toepassing, indien de bedoelde personen met el kander gehuwd zijn of elkander in den eersten of tweeden graad van bloed of aanverwantschap bestaan Het Volk had het nieuwtje. En men begrijpt, wat er van gezegd en gemaakt werd Daar had men nu de farizeeuwsche huichelarij in al haar naaktheid. Geen paartje zou voortaan méér mogen ge nieten van de heerlijke natuur aan de zijde van den weg 't Wordt onuitstaanbaar in Nederland. Vanwege die zedelijkheids-apostelen. Aldus is de meening van Het Volk. Jammer genoeg en onbegrijpelijk, kwam de Nederlander het socialistisch dagblad helpen. Stak den gek met die verordening. Vond haar eveneens bespottelijk. Gaf er zelfs het volgende schetsje over »Aan de glooiing van den dijk. Huibert en Klaartje zitten er, minne- koozend onder Amor's vleugelen. Er nadert een gezant van Hermandad. Verscheurt hun zoete mijmeringen met stentorstem »Hé daar 1 Willen jelui wel es als de drommel maken, dat je hier wegkomtJe mag daar niet zitten 't Onthutste paartje is half over eind gekrabbeld en vraagt als één man aan den diender»Mag dat niet Waarom niet We zitten hier toch gewoon te praten ?c De agent leest dan de nieuwe bepaling voor uit de politieverordening. Na de lezing vraagt Huibert nog een woor deken »Maar meheer agent, we gane de volgende maand trouwen; dus dan benne we nou toch wel al in de eerste graad van aanverwantschap, vindt u niet Schiedam's gemeentelijk gezag dreigt via den diender te worden ondermijnd de man stuurt z'n wijsvinger naar zijn voorhoofd, drukt den top deszelven er tegen aan en peinst ja da's |gek ja hoe moet je nou Al peinzend wandelt hij heen steeds verder weg van de heillooze plek En 't paartje hervat de werk zaamheden. Aldus de Nederlander. Tal van linksche bladen nemen dat stukske natuurlijk gretig over 1 Daar waren die Schiedammers, dronken van zedelijkheids-elixer, es goed op hun plaats gezet Het is ons onbegrijpelijk. Wij kunnen de Nederlander de steden in Holland wel noemen, met de dijken, wegen en plantsoenen er bij, waar ieder een weet dat bij avond de grootste on gebondenheid heerscht. Laat ze bij de >Middernachtzending« maar eens onder zoeken. 'tls dan zoo en te Schiedam zal 'tniet anders zijn dat fatsoenlijke menschen er niet aan denken 's avonds zulk een weg te gaan. En dat een eerbaar paartje* van schaamte door den grond zou zinken als het maar verdacht kon worden bij avond die wegen te gaan. En ziet, als nu de Overheid, Gods dienaresse, voor de publieke eerbaarheid zorgen wil, dan wordt dit door ons Chr. historisch dagblad belachelijk gemaakt. Dat moet een vergissing zijn. In de N. Tilb. Courant vonden we dezelfde zaak besproken en er 'het vol gende aan toegevoegd »Wij kunnen van hieruit moeilijk beoordeelen hoe op het oogenblik de toestanden langs de dijken en bermen buiten Schiedam zijn, die de plaat selijke overheid tot ingrijpen nopen, maar dit weten we uit persoonlijke waarneming Een 8 a io-tal jaren geleden was hetgeen daar gebeurde eenvoudig schandelijk. De grofste zedenschennis werd daar gepleegd, publiek, absoluut schaamteloos, niet alleen ten aanzien van wandelaars, waaronder jonge meis jes en kinderen, maar zelfs ten aan- schouwe der passagiers van stampvolle tramtreinen die daar langs stoomden en ten aanzien van welke de in het gras liggende koppels zich niet eens de moeite gaven hun liederlijk bedrijf te onderbreken.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3