Woensdag 31 Juli 1912. Antirevolutionair 27ste Jaargang i\". 1785. Orgaan voor de Ziiidliollaiidsclic en Keeuw§clie Skilanden. I 1 IN HOC SIGNO VINCES De Kerdijksche Ziekte. W. BOEKHOVEN, SOMMELSDÏJK. Alle stukken voor de Ktedaetie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever 1 AUGUSTUS Men wordt beleefd ver zocht zorg; te dragen dat na dezen zitdag minstens de helft van uwen aanslag; Is betaald. Zegt het voort. Middelharnis, 84 Juli 1»18. Mr. van Houten, de Oud-Minister, de Kiesrecht-minister, oud-liberaal in merg en nieren, ex lid der Eerste Kamer, schrijft staatkundige B ieven en uit den aard der zaak heeft hij het over de Bakkerswet en alles wat daar aan democratische beginselen aan vast zit. Ook heeft hij het over 1913, waarin hij de vurigste begeerten koes tert om 't Ministerie Heemskerk te doen vallen. Alle liberalen roept hij dan ook te wapen en krijgt hij zijn zin, dan moet een verpletterende neder laag aan deCoalitie worden toegebracht. Hij is door en door Liberaaleen echte anti clericaal, voorzitter van den Nieuw Malthusiaanschen Bondvijand van de rechtsgelijkheid van de Bijz met de Openbare Scholen miskenner van God en Zijn Woordnochtans een zeer knap man en eerlijk, die zijn afwijkende, vaak ons zeer vijandige meeningen, nooit onder stoelen en. banken steekt. Een Oud-Liberaal, die de vrijheid minthoe duur ook voor den werk man gekocht en daarom met zekeren schimpscheut, met zekere verachting van de democraten spreekt als van menschen, die de Kerdijksche ziekte onder de leden hebben. Mr. Kerdijk was een radicaal uit vroeger dageneen vijand van de Oud-liberale School; een voorstander van uitgebreide Staatsbemoeiing voor den werkman of wilt ge zijn portret nog nauwkeuriger; geboren 24 Mei 1846 te Rotterdam; gepromoveerd in de rechten in 1873, schoolopziener van 4873—80; directeur van de Rijkspost spaarbank 1880 -'81algemeen sec retaris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 81—87lid der Tweede Kamer 18871901medeop richter en mederedacteur van 't tijd - schriftVragen des Tijds« oprichter en eenigen tijdredacteur van het «So ciaal-Weekblad,® van 4874—1881 al gemeen secretaris van de Vereeniging Volksonderwijs en redacteur van het orgaan »het Volksblad Ziedaar 't signalement van den «Zie- ken« man. In zijn veelzijdig optreden was hij belangena niet zwak van ge stel, zooals 'tlijstje van werkzaamheden duidelijk doet zien; integendeel, deze zoon Abrahams, want hij was een Israëliet, was in zijn dagen één der meest vooraanstaande, der meest ge ëerde, ijverige en degelijkste mannen uit den liberalen kring maar volgens mr. v. Houten ziek, en hard ziek ook. Wat Kerkdijk dan onder de leden had? Sociale koorts en die is, volgens mr. v. Houten de ergste kwaal, die een mensch hebben kan. Daar lijdt Talma ook aan, beweert hij en daarom zal hij sterven in 1913. Daar lijdt een groot deel van de Coalitie ook al aan en dus 't grat moet gedolven om 't stoffelijk overschot plechtig ter aarde te bestellen in Juni des volgenden jaars. Hij zegt het zelf zóó: »De lezers dezer Brieven weten, dat mijn streven is, de liberalen bij de verkiezingen van 1913 onder de vrijheidsviag te ver eenigen, ten einde in dat jaar gelijk tijdig de herinnering onzer nationale onafhankelijkheid te herdenken én onze overwinning op den binnenlandschen vijand te vierendie met drank-, leer plicht-, zedelijkheids-, woning- en ar beidswetten, bouwverbod, bouw- en wo ningtoezicht, winkelsluiting enz. ons volk heeft gemaakt tot jachtwild van bureaucraten, politieagenten en spionnen, en een regeering te verkrijgen, die de macht en invloed van al dezen weder binnen betamelijke grenzen terug brengt. De kwaal is geïmporteerd (in gevoerd) uit Duitschlandvoorname importeur (invoerder) was Kerdijk. Van daar de Kerdijksche Ziekte, die in sommige partijen heerscht.« Tusschen twee haakjes gezegd, be grijpen we ter wereld niet, wat er van zoo'n victorie moet terecht komen Zelfs van zoo'n strijd. Want dat mr. v. Houten tegen de Coalitie strijdt best, 't is te billijken. Maar zonder medehulp van de Socialisten en Vrij zinnig Democraten en Unieliberalen komt hij, Oud-liberaal met de zijnen, er nooit. En 't was juist de Unielibe raal enz. die de Leerplichtwet gaf, die de Woningwet gaf, die de Gezond heidswet gaf, die de arbeidswetten uitvoerde. Als dus mr. van Houten toornt ('t is ons well) over die poli tieagenten en spionnen enbureaucraten, waarmee 't Land volgens hem overdekt is, en hij wil daarom ons aanvallen in 1913, dan zal hij nooit op den steun kunnen rekenen van drie vierden der Linkschen, want die hebben van 18971901 de bovengenoemde wetten tot stand gebrachtzij zijn met die »spionnen« begonnen, zij hebben dat jachtveld voor bureaucraten gemaakt denk maar aan de Ongevallenwet met de Rijksverzekeringsbank met zijn 2 of 3000 ambtenaren, groot en klein. Hoe mr. van Houten nu de over winning moet behalen, als hij uit zijn legerscharen volgens zijn eigen begin sel, eerst moet uitbannen al de liberale xopstukken en volgelingen van't jaar 18971901, tegen wie hij toornt, is ons een raadsel, want al die Liberalen zijn meer of min met die Kerdijksche ziekte behept geweest. Dat weet mr. van Houten ook, maar toch hoopt hij op de over winning want in de verwerping der Bakkerswet en in de oppositie tegen de Radenwet ziet mr. van Houten beterschap bij de liberale fractien; de Kerdijksche ziekte gaat in de liberale gelederen over, meent hij. En daarom gelooft hij, dat ze in 1913 wel totaal gezond zullen zijn en met hem, Oud-liberaal, zullen samen werken op 't beding van «Staatsont houding zoover mogelijk« of «Staats inmenging zoo weinig mogelijk. (Slot volgt) In en buiten de Kamer. Reclames, Mededee- liugen enz. (20 Cents per regel.) beslist kurkdroog HENRI HUINCK ALEX IffiHOFE Uit de Pers. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. Mo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 C9nt per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10' nur. JFAidag Hooldelijken Omslag-. Amice t Gij weet, dat een eigenaardige karakter trek zich bij ons voordoet. Let maar eens in het leven op. In het negatieve is men sterk, in het positieve o zoo zwak. Ik maak me wel eens boos. Wanneer ge bv. Zondags uit de kerk komt, bemerkt ge meer kritiek, als een rustig indenken van hetgeen de predikant heeft gesproken. Zoolang het negatieve wordt gevraagd, kan letterlijk ieder medespreken. Komt het echter aan op het positieve, dan zwijgt bijna ieder. Het voorbeeld genoemd, is toe te passen op alle terreinen. Meester is wel goed nou, dat vind ik niet bij meester, zegt de één. De ander vindt weer iets anders dat meester mist. Zoo gaat het door. Geen wonder dat het onderwijs op scholen dikwerf zeer slecht is. Er is geen „meester" meer in de school. Door al die critiek verdwijnt het gezag. 'tEind is meester is niets waard. Ge woonlijk maakt men hem eerst >dood,* en dan verlangt men nog alles. Dezelfde karaktertrek vindt ge volstrekt niet alleen bij de eenvoudigen dezer wereld. Ook de grooten staan er schuldig aan. Wanneer ge in de Tweede Kamer komt, zult ge het zelfde verschijnsel opmerken. In het nega tieve is men sterk. Ik weet zeer goed dat het in de toekomst steeds meer openbaar zal worden. De groote mannen loopt men voorbij, om de kleinen te zoeken. Het de corum verdwijnt, de achting voor de volks vertegenwoordiging wijkt. Hoe kan het andersVerheel je de dwaasheid der libe ralen inzake de Kamerzetel Hoorn. Een onderwijzer wordt op het schild rond ge dragen, een gewezen minister achteruit gezet. Zoo moet het »zijn kracht zoeken* in het negatieve toenemen, totdat een fat soenlijk mensch bedankt zich te geven om iets positiefs te doen. Het principieel debat in de Tweede Kamer inzake de sociale wetgeving heeft weer het bewijs geleverd, dat men in het negatieve sterk is, in het positieve zeer zwak. Minister Talma heeft zijn wetten inge diend. Iets positiefs. De storm brak los. Er werd gevraagd naar den rechtsgrond. Nu weet ik zeer goed, dat dit o zoo noodig is daarnaar te vragen. Toch kan ik de gedachte niet onderdrukken dat velen zoo lang wilden zoeken naar een rechtsgrond, dat zoowel het wetsvoorstel, als de mi nister de grond onder de voeten was weg gehaald. Of m. a. w, dat van die geheele sociale wetgeving letterlijk niets was ge komen. Er zijn personen die voor de sociale wetgeving letterlijk niets gevoelen en dank baar zouden zijn, wanneer men alles blauw blauw* liet. Personen, wier oogen totaal gesloten zijn voor de tijden waarin wij onder Gods bestel gekomen zijn. Ze zouden gaarne een vijftigtal jaren terug willen, om 't slaat-maar-waaien-stelsel* te handhaven, 't Is juist een »goeie tijd.De werkman heeft een flink loon, de genotmiddelen blijven niet buiten zijn deur. Wat wil men tochAnderen willen sociale wetgeving, f doch dragen niets positiefs uit. Ze blijven bij het negatieve, en daarmede uit. Een derde leeft bij het ideaal: Maak de lui Staatskinderen, of m. a. w. willooze instru menten in de handen van een tyran. Gelukkig heb ik geen Christen-Staatsman gevonden, die de vrije burgers zoo wil knechten. Het inzicht over Wie rechtsgrond* liep soms verre uiteen. De rechtsgrond welke Minister Talma aanvoerde, konden zij niet onderschrijven. Minister Talma gaat van de gedachte uit, dat het loon van dien aard moet wezen, dat een mensch daarvan kan leven. Ziende echter dat de schare zeer groot is, die voor het begrip »sparen« geen oog en, hart heeft, grijpt hij in - om voor den ouden en kwaden dag te zorgen. Als ziekten en krankheden het gezin aan tasten, of den vader, lijdt geheel het gezin, zoowel tijdens de ziekte, als langen tijd daarna. Wanneer de grijze haren het hoofd sieren, en geen verdiensten meer zijn, wordt het leven zoo zwaar. Vandaar zijn pogen om een ziekte- en invaliditeitsverzekering in het leven te roepen. Vóór de Ziektewet heeft hij vooraf laten gaan de Radenwet,* welke in de Tweede Kamer is aangenomen. Alle leden van rechts, behalve de heer Idsinga hebben vóór gestemd. Ongetwijfeld zullen er op- en aanmerkingen blijven. Maar de houding der liberalen noopt wel de regel nemen en geven,* geven en nemen, in toepassing te brengen. Eigenaardig was het beeld dat de groote Staatsman Kuyper bezigde. Hij had geluisterd naar de ver schillende redevoeringen der juristen. Ze liepen zeer verre uiteen. Welnu, zoo sprak hij»als een kleine man heb ik met be langstelling geluisterd naar die juristen.* Waar dezen geen gemeenscliappelijken rechtsgrond konden vinden, gaf hij de zijne. Als een vlieg wilde hij niet in liet spinne- web der juristen-filosophie verward raken. Daarom liet hij alle schoone woorden door hen gesproken varen, en kwam aandrageii met art. 86 onzer geloofsbelijdenis. Daarin vond hij een uitgangspunt. Over deze gedachte schrijf ik u bij wel zijn een volgende keer. Mijn hartelijke groet, MARNIX. maakt natte kelders en vochtige woningen ROTTERDAM, UTRECHT, Groote Draaisteeg. Springweg Vraag prospectus R!©. 32. Met spoed. Het gaat nu met spoed. Minister Talma, die waarlijk wel een maand vacantie had verdiend, is na een zeetochtje van enkele dagen alweer in Den Haag teruggekeerd en is gereed binnenkort mondeling te onderhandelen met de Com missie van voorbereiding inzake de Inva liditeitswet. En intusschen lazen we in de »Tijd,« dat de voorbereidings commissie voor de Tariefsherziening met haar eindverslag is gereed gekomen, dat binnen enkele dagen kan worden gepubliceerd, dank zij de wij ziging, op voorstel der heeren Kuyper c. s. onlangs gebracht in 't Kamer-reglement. Zoo kan 't dan opschieten. Bij 't einde van dit zittingsjaar, of even later, kunnen beide groote wetten gereed zijn voor de openbare behandeling in de Tweede Kamer. Daar kunnen ze beide nog binnen zijn, vóór Juni 1913. Als er met bekwamen spoed gewerkt wordt. En daarvoor, hopen we, zal de meerderheid in de Tweede Kamer, doen wat mogelijk is. »Onze Courant.* Duivelswerk. Kon ik scherper woord vinden, 'k zou het hier neerzettenhet woord is scherp en toch nog te mak. Of is 't niet méér dan- duivelswerk, wanneer men door middel van lectuur de jeugd opzet tegen de ouders, wanneer men haar leert, hoe zij alle mo gelijke kwaad ongestraft kunnen uitvoeren Is het niet méér dan duivelswerk wanneer de plant van het geloof wordt geknakt en gebroken door de wreede kinderlectuur? Of wanneer aan de kinderen wordt geleerd de beginselen van ongeloof? 'n Klein staahje ter verduidelijking; 't is genomen uit »Vrij en Blij*, een schoolbaadje, uit gegeven door de vrije(of dompers Daar las ik een kleine onmogelijke geschiedenis van 'n negerjongen met een vlieger die door een leeuw werd opgeslokt en gered door een jager, die den leeuw in tweeën sneed en de negerjongen redde. |Als na schrift werd gegeven het volgende, dat ik met weerzin weergeef: ■>Ik heb een boekje dat heet »bijbel- sche geschiedenissen*. En dat boekje staat ook vol met allerlei dingen, die onmogelijk zijn. Ja, het zijn verzinsels. Ook over God en Jezus en zoo meer. En toch zijn er héé1, héél veel groote menschen, die aan al die gebeurtenissen gelooven. De een maakt ze weer aan den ander wijs. En de dominees en de roomsche paters en de joodsche rabbi's zeggen dat wij ze gelooven moeten. Wij moeten. Dat boekje staat ook vol plaatjes. Van alles staat daarop uitgeteekend, wat toch onmogelijk is. Wij zullen het daarover nog wel eens hebben. Dan zullen wij vragenwie ge looft het Juist zooals wij vragen bij het verhaal van het -negerjongetjewie ge looft het Tot zoover dat blaadje. Wat moet er van de kinderen groeien die de volwassenen, die in God gelooven, ook hun eigen ouders voor dompers en. ezels aanzien P Die iedere geestelijke voor een bedrieger houden en wanen, dat zij met hun onnoozel kinder verstand boven al die domheden en dwaas heden der groote menschen verheven staan Zij zullen een geslacht vormen van z.g. vrijdenkers van de meest bekrompene, ver waande en domste, dus ook onverdraag zaamste soort. Daarom noem ik deze kinderlectuur-verspreiding erger nog dan duivelswerk Ouders, om uwe zaligheid en die uwer kinderen, ziet scherp toe, welke lectuur in huis komt en die op straat uwe kinderen in handen wordt geduwd! »OnsNoorden.* Bijzonder leerstoel. De roomsch-katholieken hebben een bij zonderen leerstoel gevestigd aan de Utrecht- sche Universiteit. Reeds is 'n hoogleeraar benoemd. Die o. a. onderwijzen zal in de cultuur geschiedenis der chr. oudheid. De roomschen zijn-dus vóór. Wel wordt van orthodox-protestantsche zijde voor een bijzonderen leers'oei gewerkt. Maar 't kwam er nog niet van. Intusschen ziet men alweer, hoe het op treden van dr. Kuyper heeft meegewerkt, om de eenzijdigheid der openbare univer siteiten te breken. Aan hem toch is het te danken, dat bijzondere leerstoelen kunnen worden ingesteld. »Onze Courant.* Hoe het komt. De i-Geenral-Anzeiger fiir Elberfeld-Bar men* bevatte dezer dagen merkwaardige cijfers uit de arbeidersstatistiek in het ko- lengebied aan de Ruhr. In 1911 werkten in dat gebied 336.161 Duitsche arbeiders (Reichsdeutsche) en 30.632 buitenlanders. Van die buitenlan ders zijn 16 .2 pCt. Nederlanders, en slechts 0.7 pCt. Belgen. Die abnormale verhouding tusschen ons land en België nu eischt een verklaring. Edoch, het is een verklaring die voor de hand ligtBelgie heeft zich opgewerkt tot een industriestaat van den allereerslen rang het heeft werk voor zijn mannen. En Nederland P Alleen in het kolenge- bied van de Rhur bijna 5°°° Nederlanders voor wie hun Vaderland geen werk, geen brood had Het is de ^Gelderlander* uit Nijmegen, die op deze cijfers de aan dacht vestigt en er dan het navolgende aan toevoegt »Och, mijnheer, zei ons een Duilscher op onze Tentoonstelling|Nederland heeft geen industrie, omdat het zijn in dustrie niet tegen buitenlanasche concur rentie wil beschermen, zijn kapitaal niet plaatst in eigen nijverheid. Doe wat wij gedaan hebben wij voegen er aan toedoe wat Belgie deed sluit de grenzen voor buitenlandsche overstroo mingen van producten, en uw mannen -aLï -pi,

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1