TWEEDE M Ceresit i J 15 JDiti tot 1 Angnstns Groote Jaarlijksche Uitverkoop. J.IVLFABERT, Vanaf Manufacturen - Confectie. Zaterdag 27 Juli 1912 No 1784. 1 Oude Tonge. Twee Bladen en Zondagsblad. Hotel Restaurant Dit nummer bestaat uit Land- en Tuinbouw. Voor Huis en Hof. Lit de Pers. Orankbestrjjditi Reclames, Mededee- lingen enz. (20 Cents per regel.) 99 Iteslisf iMirkdroog- HENRI HUINCK ALEIIMHOFE, Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT fl en f 1.25. Aanbevelend, 1 R. C. F. y. a. LEE-Moonen. Alle voorhanden zijnde goede ren worden buitengewoon goedkoop opgeruimd. lil Opgericht 1835. Plaatselijk Nieuws. \<y. IN HOC SIGNO WSES Voor beginnende Kunstmest- gebruikers. Slot. Een fout, door dezen ook dikwijls be gaan, isdat ze te weinig geven. Zij zijn van meening, dat het met kunstmest heel goedkoop kan aangaan. Zeker, dat is ook zoo, maar dan wordt de oogst er ook naar. Men wete welalleen van rijkelijke bemestingen mag men rijke oogsten ver wachten. Wie rooyaal bemest, bemest het voordeeligst. Stel: iemand bemest zuinig en verkrijgt een oogst beneden het mid delmatige, van haver bijv. 40 H.L. per HA. Een ander bemest rijkelijk en oogst van 't zelfde gewas 70 H.L. per H.A., iets wat dan volstrekt niet de hoogste opbrengst is. Welnu, dan heeft no. 2 voor zijn oogst heel wat meer gebeurd dan nommer een. Hij heeft van koren en stroo (en hierop lette men wel) voor zijn oogst zóóveel meer gebeurd, dat hij de kosten der be mesting daarmee in de ruimte kan bestrij den, zoodat men haast kan zeggen, dat zijn ruime bemesting, hoe anderen daar ook tegen opzagen, hem niets heeft gekost. Dit is een uit de vele voorbeelden, zooals wij ze geregeld in de praktijk van het land en tuinbouwbedrijf kunnen waarnemen. Meest alle beginnende kunstmestgebrui- kers zijn te zuinig en daardoor ontgaat hun de grootste winst, wantde laatste loodjes wegen ook hier het zwaarst. In streken, waar men sedert jaren kunstmest stoffen aanwendt, weet men dit uit er varing. Op veenkolonialen grond zijn de hoeveelheden kunstmest per H.A. gebruikt veel grooter dan 10 a 20 jaar geleden. De oogsten werden steeds betereen ruim ge bruik van kunstmest is voordeelig geble ken. Om te kunnen weten, tot welke grens men gaan kan, moeten er bemestings- proeven genomen worden. Die proeven kan men gemakkelijk op eigen grond nemen. In de aangebrachte hoeveelheden kunst mest zit over 't geheel niet de hoeveelheid plantenvoedsel, welke uit den grond wordt gehaald de rest komt dus uit den grond. Langzamerhand echter worden de voed- selbestanddeelen, die van nature in den bodem aanwezig zijn, verbruikt. Vooral door kunstmest, in hoofdzaak door kalk, worden deze geschikt gemaakt voor de voeding der plant. Kunstmest werkt dus als het ware oplossend voor voedende bodembestanddeelen. Naarmate deze ver bruikt worden, zal men er, door toevoe ging van meer mest in moeten voorzien. Vandaar misschien, dat men door groote hoeveelheden kunstmest te gebruiken, zulke prachtige resultaten verkrijgt. Nieuw aangemaakte gronden bevatten^ niet zelden een belangrijke hoeveelheid plantenvoedsel, dat door kunstmestgebruik mobiel wordt gemaakt. Op zulke gronden zij men dan ook niet zuinig met den mest. Een lange reeks van jaren kan men met het reservevoedsel, dat zulke gronden be vatten zijn voordeel doen. C. B. Voor ouders en opvoedersOnder den druk hunner ouders of andere naaste fami lieleden worden vaak jongens geprest tot hersenarbeid, waartoe zij niet in staat zijn. Het kind moet volgens zijn standi onder wezen worden, kundig en begaafd of niet. Deze toestand wordt vaak voor het kind een zielefoltering die ook het lichaam aan tast. Hier kan slechts het verstandig inzicht der ouders en het juiste begrip van de capaciteiten hunner kinderen redding bren gen. Hij, die prikkelbare zenuwen heeft, 'is daarom nog volstrekt niet tot prikkelbaar heid veroordeeld. Ook de zenuwen kunnen gezond worden, als de geest het niet af legt tegen hen, maar sterk en rustig blijft. De geest is de beste geneesinrichting der zenuwen. Hij verschaft de rust, die van binnen komt, die van meer gewicht is, dan alle uiterlijke rust, en door hem kunnen zelfs ernstige gebreken genezen, zelfs al zijn zij van geslacht tot geslacht overge gaan. Heil den overwinnaar! Een goedkoope en degelijke lijm is uien- sap. Dikwijls komt het in huis, in de keu ken, werkplaats of winkel voor, dat op metalen voorwerpen briefjes en adressen geplakt moeten worden, waarvoor men gewoonlijk lijm, dextrine of een ander kleefmiddel gebruikt. Maar dikwijls onder vindt men dan ook dat 't papier loslaat en afvalt. Geen beter middel in zoo'n geval dan uiensap, dat men in den regel zelf spoedig kan gereedmaken. Het voorwerp, waarop men plakken wil, wordt met soda afgewasschen en daarna 't uiensap er op gestreken. Nu wordt het papier er op ge drukt en na 't drogen is 't haast niet weer er af tè krijgen. Voor pluimveehoudersDoor eigenaars van pluimvee wordt zeer dikwijls de fout begaan, dat ze hun hennen en hanen zoo oud laten worden, dat ze als slachtdieren geen goeden prijs meer opleveren. Wanneer hennen van zwaar ras drie en een half jaar en van licht ras vier en een half jaar oud zijn, moet men ze opruimen. Hanen moeten, niet ouder dan twee en een half tot drie en een half jaar worden. De beste tijd om ze te slachten is kort voor het begin van den rui. Gedurende het ruien slacht men geen hoen, omdat ze er dan minder voordeelig uitzien en geen goeden prijs opbrengen. Is het ruien afge- loopen, dan is het hoen doorgaans niet zwaarder dan voor het ruien. Het heeft dus geen zin met slachten te wachten tot na den rui, terwijl men het dier dan tijdens den rui heeft moeten voederen, zonder dat het meer oplevert. Houd de broednssten rein Vrij van muf hooi of mestAnders loopt ge gevaar, dat het broedsel mislukt. Een molenaar kreeg van een 100-tal eendeneieren, waarop de eendenmoeders goed gebroed hadden,slechts een 20-tal eendjes. Bij onderzoek der niet uitgekomen eieren vond hij ter hoogte van het luchtblaasje een zwart vlekje, dat een donkergroen schimmelplantje bleek te zijn. Proeven van den veearts Lucet te Conste- net toonden nu aan, dat schimmelsporen, in aanraking komende met vocht of een vettige massa, door de poriën der schaal konden heendringen en de vrucht konden doen sterven. VOOR DE KEUKEN. Recept voor warme beschuitpuddingHet wit en geel van 4 eieren wordt goed geklopt en daarna aan gelengd met een kwart Liter melk. In dit mengsel legge men 8 keukenbeschuiten te weeken. Een puddingvorm besmeere men tevoren degelijk met boter en legge daarin successievelijk de gedrenkte beschuiten, afgewisseld door bitterkoekjes en tafelro zijnen, van welke laatste resp. 1 en hectogram noodig zijn. De bovenste laag moet beschuit zijn. Au bain marie 3 uur laten koken. TER OVERDENKING Treek u niet aan wat ieder seght, Maer doet dat billyck is en recht. Die geen arbeid moed' en wordt Krijgt in 't lang, of krijgt in 't kort. Goedkoop koopen heeft menigeen tot den bedelstaf gebracht. Observator. Huichelarij in Indië. Hoe ze zoo lang er mee hebben kun nen wachten, is ons een raadselmaar nu eindelijk toch zijn eenige vrijzinnigen in Ned, Indië Lesloten om aan de linker par tijen in het moederland, met het oog op 1913, wat geldelijken steun te zenden. De vrijzinnige heeren in Indië toch zou den het Christ, bewind zoo gaarne zien verdwijnen zoogenaamd, »omdat het zoo veel huichelarij kweekt*. Men moet n.l. weten, dat in Indie het allerplatste, meest materialistische en egoïs tische soort vrijzinnigen woont, dat gij u denken kunt. Geld verdienen, concessies bejagen, baamjes bedelen, het is daar schering en inslag. En zoo meenen velen van die vrijzinnigen, dat ze, nu Idenburg gouverneur is, niet beter kunnen doen, dan naar de kerk te loopen en zich vroom aan te stellen. Die huichelaars I Net iets voor een nobele figuur als Idenburg, om waar hij die huichelarij van sommige vrijzinnigen speurt, ze met al de verachting die een hoogstaand man voor zulk gedoe weet, van zich te laten gaan. Nu schijnt toch dat schandelijk gechüi- chel hun eigen consciëntie ten slotte te gaan bezwaren. Het baat hun bovendien natuurlijk toch niets, en het is daarbij ver bazend lastig. Vandaar, dat ze hoe eer hoe liever weer een liberaal regiem boven zich geplaatst zagen. Dan kunnen ze weer vrij boemelen en in concubinaat- met in- landsche vrouwen leven. Die Christelijke gouverneur is op dergelijke dingen niet erg gesteld, moet ge weten. Gelukkig, dat er in den laatsten tijd heel wat Christelijke jongelieden naar In- die gaan. Vroeger werden zij uitgesloten. Thans worden ze niet langer achteruitgezet. Dat kunnen de vrijzinnigen natuurlijk niet verdragen. Zij alleen mogen voor posten en betrekkingen in aanmerking komen. Zij wenschen blijkbaar, dat in Indie de hoe veelheid karakterlooze materialisten, die vroomheid huichelen om een wit voetje bij Christelijke regeeringsmannen te krijgen, vooral niet vermindere. Onze geestverwanten vergeten het in- tusschen niet, dat die bende huichelaars in Indie, zooals ze door de liberale pers zelf wordt aangeduid, niet een man van rechts bevat, snaar, zooals vanzelf spreekt, louter uit vrijzinnigen is samengesteld. En de Nederlandsche geestverwanten van zulk soort baantjesjagers durven dan waarlijk nog een hoogen toon aanslaan (Zeeuwsche courant.) Een slecht getuigenis geeft een Fransch onderwijzersblad over de resultaten van het onderwijs op de open bare scholen. Onze leerlingen zoo schrijft het blad gehoorzamen steeds minder. En niet alleen neemt hun ongehoorzaamheid toe, maar de leerlingen worden met den dag dreigender. Bij de minste berisping ant woorden zij door] beleedigende woorden of gebaren. De ongehoorzaamheid houdt ge lijken tred met de onbeschaafdheid. De leerlingen werken als zij willen geen won der dat het peil van het onderwijs ieder jaar minder wordt*. Van de recruten kunnen dan ook 25°/0 lezen noch schrijven. De resultaten van het onderwijs zijn dus in elk opzicht treu rig. Zon 't niet gewenscht zijn de katho lieke scholen maar weer te openen? De kinderen worden dan misschien min der vrijzinnig opgevoed maar waarschijnlijk zullen er dan toch betere staatsburgers uit groeien. De Dordtsche Tentoonstelling. De »Maas en Merwebode*, antirevolu tionair Weekblad voor het Hoofdkiesdistrict Dordrecht schrijft, ondei het hierboven staande hoofdje, het volgende »Ons werd de vraag gedaan, of ons anti revolutionair weekblad niets heeft te mel den over de Tentoonstelling, die eenige dagen geleden is geopend. Op die vraag willen we gaarne een ant woord geven. Tegen tentoonstellingen heb ben wij niets. Ja, we zouden zeggen, alles pleit er voor, om in deze dagen, waarin handel 'en nijverheid zich zoo enorm ont wikkelen, ook den volke dit te laten zien. Wat we voor een winkelglas in 't klein zien, want daarvoor wordt immers ook alles tentoongesteld dat zien we op eene tentoonstelling in 't groot. En we leven in een eeuw van reclame< Zonder reclame gaat het niet meer, getuige de enorme schatten die men uitgeeft voor advertenties enz. Maar waar we op tegen hebben, dat men van een tentoonstelling eene publieke vermakelijkheid maakt. En dit is de Dordtsche Tentoonstelling. Als we de Dordtsche dagbladen lezen, dan schijnt het ons toe, alsof de Tentoon stelling co. 2 en de Kermis no. 1 is. En du kan men wel zeggengij kunt a'leen de tentoonstelling bezoeken en de kermis links laten liggen. Maar we vragen waarom, moet bij een tentoonstelling zulke ijdele vermaken, waaraan een ieder oprecht Christen zich ergert, omdat zu'ks in strijd is met Gods Woord. En had men alleen beginselvaste Chris tenen, die wel de tentoonstellingen bezoeken om daar te aanschouwen wat menschelijk vernuf vermag, we zouden dan zeggeD, ieder moet dan maar weten, waar hij heeo wil gaan. Maar er zijn zooveel zwakken, die allicht verleid worden, door hetgeen wat de we reld voor genot aanbiedt, ook te willen genieten en juist daardoor afgeleid worden van de paden des rechts. En denkt dan eeDS aan de ontheiliging van den dag des Heeren. Wat blijft erover van dien dag, waarop we geroepen worden om God den Heere naarstig te dienen naar Zijn Evangelie In den regel trekt de tentoonstelling des Zondags de meeste bezoekers. Zondags is op zulk een kermis der ijdelheid de meeste herrie. Voor zoover wij het kunnen bezien, wordt door zulk een tentoonstelling het volk al meer en meer ontkerstend, ja, ver wilderd, en de gevolgen zullen daarvan niet uitblijven. We begrijpen dan ook niet, dat er van onze antirevolutionairen in het eere comité zitting kunnen hebben. Wij zien tenminste geen kans om dit met het Woord Gods, en dat Woord toch is ons regel en richtsnoer, te kunnen ver dedigen of goed te maken. Laten we Ps. 1 maar eens lezen. Hooren we naar Paulus woord»Hebt geen gemeenschap met de onvruchtbare werken der duisternis.* Ja, zegt de Apostel: >Haat ook den rok, die met het vleesch besmet is.« Naar ons oordeel doen we het beste, om de Tentoonstelling niet te bezoeken, als een waardig protest legen de zonde en onrechligheid, welke daar geschiedt.* Drank-ellende. De gevolgen van het drankmisbruik zijn verschrikkelijk er kan moeilijk te veel over gesproken worden. Wil men 'n bewijs Wij gaan dan naar Ohioeen der Staten der Noord-Amerikaansche Unie. Ohio werd voor enkele jaren geleden in 5 groepen ingedeeld, en wel naar het aantal drinkgelegenheden. Nagegaan werd hoe het stond met het aantal misdadigers, de inlagen in de spaarbank, het schoolbezoek, het aantal echtscheidingen en krankzinnigen en ook met de belastingen, die er van roerende goederen moesten worden geheven, om in de uitgaven te voorzien. En wat was het resultaat? Dit: Aantal Aantal Aantal drinkgele misdadigers dollars op School genheden per de Spaar bezoek in per 10 ',000 100, COO bank procenten. inwoners. inwoners. (per hoofd.) O 3 41.73 86 pCt. 69 14 21.02 oo o v 159 32 18.34 77 335 44 16.78 67 540 61 4,68 5i Aantal Aantal Aantal Belasting drinkgele echtschei krankzinni op roernd. genheden dingen per gen per goederen per 100,000 100,000 110,000 per 1000 inwoners. inwoners. inwoners. dollars. 0 45 28 x. 19,7° 69 73 52 23.80 159 92 65 28.12 335 I 20 73 35 39 540 168 9i 39.23 Zulk 'n lijstje spreekt boekdeelen. Hoe meer kroegen, hoe meer misdadi gers. Hoe meer kroegen, hoe minder geld op de Spaarbank. Hoe meer kroegen, hoe minder school bezoek. Hoe meer kroegen, hoe meer echtschei dingen. Hoe meer kroegen, hoe meer krankzin nigen. Hoe meer kroegen, hoe meer belastingen. Mogen de oogen ook van het N'eder- landsche volk voor de gevolgen van het drankgebruik steeds wijder worden geopend. De zoogenaamde sterke drank is een der voornaamste oorzaken der zedelijke en sociale ellende onzes volks. Die drank 1, die drankHoe velen van allerlei rang en stand, khooger en lager ge plaatsten in de Maatschappij, boeren en burgers, geleerden en ongeleerden hebben zich daardoor in 'n poel van jammer en ellende gestort. Het drankmisbruik is 'n volkszonde ook van de Nederlandsche natie. Laten wij daarom de heerschappij van Koning Alcohol op allerlei wijze zoo sterk mogelijk zien te bekampen. (De Graafschapper.) r maakt natte kelders en vochtige woningen ROTTERDAM, UTRECHT, Groote Draaisteeg. Springweg 1. Vraag prospectus IVo. 32. Gedempte Bocrensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, Vraagt Stalen! Sommelsdijk. Maandag j.l. had Ph. C. van Dijk het ongeluk van een paard te vallen waardoor hij zijn been ernstig bezeer de en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, Door eenige melkboeren is de prijs der melk van 10 weer op 8 ent, gebracht. Eenige personen zijn van hier naar Rotterdam vertrokken, om de aldaar sta kende bootwerkers te vervangen. Het Kohier van de belasting op be- drijfs- en andere inkomsten over het be lastingjaar 1912/13 invorderbaar verklaard op 23 Juli 1912 is aan den ontvanger ter invordering ter haDd gesteld. De Rijks-najaarkeuring van tot dek king bestemde hengsten zal gehouden worden te Dirksland op 18 October a.s. Tegen I. van S., C. M. T. en S. K. is procesverbaal opgemaakt wegens het rijden per fiets zonder van een lichtgevende lantaarn voorzien te zijn. De Gemeente-rekening over het dienst jaar 1911 is aan den Raad overlegd en ligt gedurende 14 dagen van den 27 Juli tot en met den 9 Augustus a.s. voor een ieder ter inzage en is tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar. Jl. Woensdag werd onze gemeente vereerd door het bezoek van Zijne Exc, de Comm. der Koningin, Baron Sweerts de Landas Wyborg. Na zijne ambtelijke bezig heden verricht te hebben, werd door hem een bezoek gebracht aan kerk en grafkelder waarna hij naar Nieuwe Tonge vertrok. Middelharnis. Er zullen hier op en kele plaatsen aan den havenkant houten trappen aangebracht worden ten dienste der zwemmers. Als een bizonderheid deelen wij mede, dat bij den heer Kuipers alhier een vo gelkooi met een merel er in bij hem achter aan den muur hangt, waar andere merels een nest op hebben gebouwd waarin thans 3 jonge merels door de ouden zijn uitge bracht. Aan de Post- en Telegrambestellers alhier zijn voor de zomermaanden jassen verstrekt van zeer lichte stof. Donderdag jl. viel het paard van den landbouwer C. Gebuijs onder deze gemeente in een sloot. Na veel moeite ge lukte het, het diet, niet behulp van andere paarden, op het droge te brengen. Stad aan 't Haringvliet. De tijdelijke aanstelling als onbezoldigd rijksveldwachter van' den heer A. Donkersloot alhier is ingeirokken. Door den gemeente geneesheer alhier werd dezer dagen weder een geval gecon stateerd van tebris typhoidea, ten huize van den landbouwer R. Het kohier no 1 der Bedrijfsbelas ting, over het belastingjaar 1912/13 is den 20sten Juli 1912 invorderbaar verklaard, en dienzelfden datum aan den heer Rijks ontvanger ter hand gesteld. Tot Secretaris Boekhouder van het Algemeen Burgerlijk Weeshuis alhier, is Donderdag j.l. benoemd de heer Marinus van Dijk. Dinsdagmiddag bevond zich in deze ge meente de koopman B. B. ,uit Rotterdam. In beschonken toestand verkeerende tui melde hij aan den Zeedijk in de sloot. In dezen geheel machteloos om uit het water te komen verleenden enkele mannen, hun hulp, en redden hem uit zijn benarde positie. Hedenmorgen is het pijporgel voor de Gerf. kerk alhier, per motorboot gear riveerd. De dag van ingebruikneming is nog niet officieel vastgesteld. De landbouwersknecht Noordijk uit Middelharnis had Dinsdag j.l. het ongeluk met twee hitten bespannen voor een wagen geladen met aardappelen boven van den zeedijk te rijden. Alles kwam in de sloot terecht. Door het los snijden der strengen waren de paarden spoedig op het droge. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Den Bommel. Bezig zijnde met gras- snijden, sneed L. Wolfert Gz. zoodanig in zijn duim dat hij heelk. hulp moest inroepen Donderdag j.l. is bij den landbouwer A. de Weerd proef genomen van de nieuwe korensnijmachine van dhr. Holleman. Het snijden zoowel als het binden kan uitstekend genoemd worden en verdient deze machine dus alle aanbeveling. Ooltgensplaat. Woensdagavond werd deze gemeente bezocht door Zijne Excel lentie den Commissaris der Koningin. Een kort bezoek, werd o.a. gebracht aan de N. H. Kerk om 7.25 vertrok Zijne Excel lentie weder per tramboot naar Numansdorp. De rekening dezer gemeente over 1911 vanaf 25 Juli tot en met 7 Aug. a.s. ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Bij publicatie is ter kennis gebracht, dat in dit najaar de Rijkskeuring van töt dekking bestemde hengsten zal gehouden worden als volgt te Leiden op 15 October Rotterdam tó X. Dordrecht 17 Dirksland 18 De rekening der openbare gemeente lijke bewaarschool, dienst 1911 ligt ter gemeente-secretarie ter inzage vanaf 25 Juli tot en met 7 Aug. a.s. Woensdagavond ging op de Voor- straa het paard van den landbouwer Mooijaart op hol, Het werd gelukkig spoedig tot J

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3