voor de Zaidliollandüche en Zeeuwüehe Eilanden. EISTE m Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES ing w V V bis enz. S4+1 lo 01 ,04 1,15 1,27 Ml Zaterdag &7 Juli 1912. 27"" Jaargang N°. 1784. UÏTÖIT'SRI W. BOEKHOVEN. SOUMELSD1JK. Alle slakken voor «Ie Redseüe bestemd, Adverfentiëo eis verdere Administratie franco toe te xenden aan den Uitgever Aan jubel en vreugd niet meedoen. III. (Slot) De heer Yan Karnebeek vond die miskenning van ons Nationaliteitsbe- staan ook niet aardig en hij voegde den heer Schaper toe: Tegenover hetgeen de geachte af gevaardigde uit AppiDgedam goed gevonden heeft hier in het midden te brengen, waartoe, dunkt mij, geen aanleiding bestond, wil ik deze op merking plaatsendat van vele kanten aan de sociaal democratische partij in ons land, uit wier naam hij ongetwijfeld gesproken heeft, het verwijt is gedaan, dat zij eigenlijk is een anti-nationale partij; dat zij eigenlijk staat op anti-nationalen bodem en eigenlijk in dit opzicht zich buiten ons Nationaal verband bevindt. Ik Iaat daar in hoeverre dat'ge heel juist is, maar 'tfeit is zoo; zóó denken velen over die partij. Het is ook herhaaldelijk te kennen ge geven en gezegd Nu heeft het mij ten hoogste verbaasd, dat de geachte afgevaardigde gemeend heeft bij deze gelegenheid een zoo onweerspreke lijk bewijs te moeten geven, dat er heel veel waars is in die opvatting omtrent zijn partij in ons Land. Mij dunkt, in dit geval ware eigen lijk voor hem zwijgen goud geweest en hij heeft zeker niet gedaan het geen in 't belang is van de denk beelden, die hem dierbaar zijn. Uit den aard der zaak liet de heer Schaper dat niet op zich zitten en hij voer uit tegen Karnebeek over diens oud-liberale denkbeelden, door hem en de zijnen al een eeuw ongeveer gekoesterd ten nadeele van den werk man. Wanneer er één partij is, die zwij gen moet, als er sprake is van Neder lands onafhankelijkheid en van de viering van die onafhankelijkheid, is 't de oud-liberale partij, zei Schaper. Het is deze partij, vervolgde hij, die door stelselmatige onthouding van inmenging van de wetgeving verzuimd heeft den arbeiders te geven, wat hun toekomt. Het is deze partij, die den arbeider daardoor tot het bittere besef zal brengen van wat hij eigenlijk ver loren heeft door die onafhankelijkheid, misschien ook op economisch gebied, maar zeker op politiek gebied ten opzichte van zijn burgerrecht. Het is deze oud-liberale partij, zoo ging Schaper voort, die den arbeider in die verbitterde stemming heeft gebracht tegen de bourgeoisie door een stelsel matige onthouding van een weinig tegemoetkoming in de behoeften en nooden van den arbeider. Laat de oud-liberale partij in 1913 geen mooie toosten slaan op de vrijheid van den arbeider, een vrijheid, door haar voor den arbeider gemaakt tot een carri- catuur, tot een vrijheid van honger lijden. Ik zou de oud-liberale partij en speciaal den heer van Karnebeek, ernstig willen aanraden, om, als hier weer iets dergelijks aan de orde komt zich liever verdekt op te stellen en te zwijgen, omdat zij allerminst recht van spreken hebben en zeker niet na de rede, die ik zooeven heb g houden. De lezer zal erkennen, dat de heer Schaper hier wel wat overdreef. Dat de oud-liberale partij schuldig is, is zoomaar die vrijheid van honger lijden® is wel wat al te zwart gekleurd. Daarbij, de heer Schaper had zelf reden gegeven. Wij. sociaal-democra ten, zijn internationaalhad hij gezegd, maar daarom niet anti-nationaal, of schoon ook niet nationalistisch. Zie, dat was een gedraai van woor den. De socialisten zijn internationaal, zijn niet anti-nationaalzijn ook niet nationalistisch. Dat is een spelen met woorden, dat niet te pas komt. Dat is de waarheid verbergen met woord- lranjes. Een van twee: de sociaal democraat is nationalistisch of hij is 't niet. Zijn Vaderland gaat hem boven alle andere landen óf niet. Maar zeg gen ik heb mijn vaderland lief boven alle andere en dan weer uitroepen ik ben internationaal d. w. z. ik heb alle Landen lief, dat is. de kwestie stellen van wolf, kool en geil. wel bekend uit het verhaaltje. Dat is niet flink. In ons oog is eike sociaal-democraat internationaal, of vaderlands-loos; het nationale besef zit er zeer dunnetjes op. Waarom Omdat de sociaal-de mocraat zoekt naar 't Nieuwe Paradijs op aarde Naar de verbroedering aller Proletariërs! Naar de samenwerking aller Socialisten over 't rond der aarde om op den gezetten tijd de groote Revolutie te doen ontbranden, die de heele arbeiderswereld van Oost tot, West saam zal doen opstormen tegen 't Kapitalisme uit alle hemelstreken. Proletariërs, aller landen, vereenigt u, is zijn ideaal. En dat de socialisten die vaderlands liefde niet dulden in hun partijge- nooten, is pas nog gebleken in Italië, waar een groote scheuring in de partij is ontstaan naar aanleiding van den oorlog van Italië met Turkije. Niet of die scheuring was bezig zich te voltooien, zooals we dat in Nederland ook zien tusschen Troelstra en Wijn koop of tusschen sociaal-democraten- en Anarchisten of tusschen Reformis ten en Revolutionairen, maar de Ita- liaansche oorlog was de aanleiding tot een scheuring in vier fracties. Socia listische Kamerleden begaven zich naar 't Ourinaal om den koning geluk te wenschen met den mislukten aanslag op zijn persoonin de Kamer spraken sommige socialistische leiders zich vóór den. oorlog uitde proteststaking tegen den oorlog werd door onder scheidene socialisten afgekeurd, in één woord vele roode leden openbaarden zich flink nationaal en hielpen den koning zelfs in 't vormen van een nieuw Ministerie. Maar owee op 't Congres te Reggio Emilia kwam 't tot hooge woorden en door een motie van Mussolini ziin de Kamerleden Bissolati, Bonomi, Cabrini en Podrecca uit de partij gestooten. Uitgestooten omdat ze zich Italianen, patriotten gevoeldenuitgestooten om dat ze zich niet internationaal, maar zuiver nationaal, echt Italiaan gevoel den. Over de gevolgen dezer scheuring zullen*®ve nu verder niet schrijven; 't is van zelf, dat die partij er scha van heeft en dat 't Ministerie noch de koning nu flog met zekere opgewekt heid naar de oogen der Socialisten kijkt; maar feit is en blijft, dat 't Socialisme kwaadaardig wordt op zijn linkschen vleugel als die van den rechtschen vleugel zich nationale ge voelens veroorloven: dan moeten ze de partij uit. En als Schaper ten onzent dan ook schermt met inter-nationaal, niet-anti- nationaal enz. dan houden we staande al zijt ge geen anarchist als Wijnkoop; al noemt ge u Reformist voor 't publiek op den bodem van uw socialistisch hart ligt vijandschap tegen eiken pa triot, die 't voor zijn Vaderland en zijn Koningin opneemtdie 't opneemt voor zijn leger en zijn marine; die 't op neemt voor zijn historie, hoeveel er dan ook in moge misdreven zijn. De Socialistische idee is die van 't Prole tariërs aller landen vereenigt u tegen de machten die nu zijn. OP DEW UITKIJK. Bijenteelt. 1 I, 8,37 8,40 8,53 8,58 9,08 9,19 9,30 9,47 10,22 12, ,45 7,30 ,10 9,05 1,45 9,40 1,51 9,45 ,°1 9,55 ,02 ,13 ,23 ,34 ,39 ,52 ,30 30 11, 39 11,09 50 11,20 04 11,34 16 11,46 27 11,57 30 12 32 42 47 22 ,45 ,10 45 L50 1,52 ,01 9,40 9,43 9,54 10,06 10,20 10,31 10,40 7.35 7,40 7,46 7,50 (7,57 8,01 8,16 8,23 8,31 8.36 8,50 '8,57 9,06 10,32 10,37 10.43 10,47 10,55 10,59 11,09 11,20 11.27 11,31 11.44 11,51 12, 7,30 7,39 7,46 8,01 8,05 8,13 8,25 8,34 8,38 8,45 8,49 8,55 9, 10,15 10.24 10,31 10,46 10,50 10,58 11,10 11,19 11,23 11,30 11,34 11,40 11,45 11,10 1° 8,35 ■2 8,47 6,35 9,26 7,01 9,50 7,06 9,54 7,17 10,06 7,38 10,26 l 7,54 10,43 B 8,02 10,51 9,09 0 8,— 9,10 ■:9 8,10 9,19 7 8,18 9,26 5 8,38 9,50 8 8,52 10,06 0 9,02 10,17 5 9,05 10,20 15 9,30 10,45 6,19 9,07 6,30 9,18 6,42 9,30 7,02 9,50 7,50 10,17 8,14 10,41 8,24 10,51 8,35 11,02 8,44 8,55 9,07 9,33 10,05 9,44 10,16 38 9,50 10,20 49 10,01 10 30 09 - 19 28 6,30 9,19 6,54 9,43 6,59 9,48 7,14 10,08 7,38 10,07 7,54 10,23 7,58 10,28 8,20 10,52 n yan vee zjja 'kttreinon niet. verzekerd, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag, Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder oO Buitenland bij TOOrnitbetaling met Zondagsblad fï,50zonder ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. fetefooB MteircoEara. So. t. Advertentiën 10 oentper regel en */t maal. Reclames 30 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/i «aal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. A 't Is nu vacantie reistijd. Spoor en boot en allerlei andere mid delen van vervoer maken goede zaken. t Daar hebt ge, om maar iets te noemen, de spoorboot tusschen Enkhuizen en Sta voren. In den winter, met name als 't wat woest is op zee, kunt ge erwel haasje over spelen op 't dek en in de kajuiten, gesteld dat de ^ligging* van de boot het toelaat. Maar thans, in den zomer, zijn de booten vaak mudvol dank zij ook al de onvolprezen vacantiekaarten, waarmee men bv. uit het zuiden van Zuid-Holland voor twee pop (derde klasse) het noorden van Friesland bereiken kan. 't Is een dag of wat geleden, dat de boot te Enkhuizen maar even honderd en vijftig fietsen te laden kreeg voor den Frieschen wal. Ik mag dat reizen wel 1 Al is 't waar, dat er een schaduwzijde aan verbonden is. Vaak toch behoort het zoo'n beetje tot den »stand,* waarin men verkeert, om des zomers een reisje te maken, zonder te vragen of de beurs het toelaat. In tal van ambtenaarskringen, om maar iets te noemen, wordt het zomerreisje nu niet altijd uit zuivere reislust of vanwege de zwellende beurs ondernomen Maar och nietwaar men moet wel. 'tls vaste gewoonte, dat de herfst- en winter-conversatie ook gaat over de reizen in den afgeloopen en in den volgenden zomer. En 't staat zoo -tkaal* dan maar te moeten zeggenIk ga niet uit, ofik ben niet uit geweest 1 Wat meer eenvoud in dit opzicht zou wenschelijk zijn Maar roei eens tegen stroom op Weet ge, wanneer ik 't meeste schik van 'tuitgaan heb? Als ik zoo zie, hoe een gezin, een club, een vereeniging enz, eens 'n dag of 'n paar dagen uit is en men zoo aan allen merken kan, dat de reis en al wat ze zien en ge nieten nieuw is voor de menschen, groot en klein. Bij 't detiige, »reizend publiek* staan ze niet hoog aangeschreven 't Zijn de »dagjes-menschen.« Oftewel »vogels-van-een-dag.« Hotelhouders, fooitjesjagers en al degenen, die 't van den reizenden en trekkenden man hebben moeten, zien ook niet hoog tegen deze reizigers op. Et valt zoo weinig af. 't Gaat uit een krappe beurs.- Vaak hebben ze het gansche jaar er voor moeten sparen is 't met stuivers en centen bijeengebracht, en dies wordt het reizen een oplossing van de vraag, hoe men voor 't minste geld het meeste ge nieten kan in een minimum van tijd. Er kunnen dan geen dure diners genoten worden, en in plaats van fijne wijnen, wordt mei een glas limonade volstaan. Als hoogste versnapering wordt een glas fosco genomen, maar van dien duren drank moet men dan tegelijk ook maar den smaak tot het vol gende jaar bewaren Proviand wordt meegenomen. Ieder draagt wat, en wie 't niet één dag kan uithouden zonder warm eten, is niet waard, dat hij meegaat. Hoor eens Ik heb zulke menschen en en kinderen meermalen in hun doen en laten gadegeslagen en vond bij hen niet zelden méér ware vreugde en dankbaarheid over 't genot van een zoo'n dag, dan bij de Alpenfceklimmers en Riviera-gangers bij de bezoekers van Algiers en Noorwegen. Dat is een wonderlijke beschikking van den Heere God. 't Is er mee als met het eten. 't Genot dat we van de spijzen hebben, hangt slechts voor een klein gedeelte af van de duurte en de fijnheid der gerechten, doch voor en boven alles van de mate van gezonden eetlust, die ons deel is. En daaraan doen we zelf niets. En zoo is het met alles. 'k Heb ze wel gezien, mannen en vrou wen, die blijkbaar Europa hadden afge reisd, zoodat geen natuurschoon hun on bekend was en ze het asfalt van al de centra der beschaving hadden geslepen met hun voetzolen, en wien alevel, over verzadigd als ze waren, de verveling op 't gelaat stond. Vergelijk daarmede de schoolkinderen, die voor het eerst mee mogen naar de provinciale hoofdstad. Zie hun glundere gezichten hun verwonderde oogenhun leuke buiten-snoeten en vraag dan, wie het meeste genot hebben 1 Heerlijk reismiddel de fiets. Ik kan me de maatschappij niet meer zonder fiets voorstellen, al ben ik oud ge noeg, om me te herinneren, hoe slechts een heel enkele op zoo'n hoog houten hobbelpaard, de oer fiets, in 't zweet zijns aanschijns 'n kilometertje maakte 1 Hoe het toen ging, kan ik waarlijk niet zeggen. Er werd toeD meer geloopen, dat is zeker. Tegen een wandeling van drie uur of langer zag 't mecschom niet op. De fiets heeft alles veranderd. Wat mij 't meest aantrekt in de fiets is haar geruischloosheid. 'n Enkelen keer kan dat lastig zijn. Ge loopt in diep gepeins, bv. over een lastig wiskunstig vraagstuk, of over 't verjaar- cadeau, dat ge uw meisje koopen zult vragen van gelijk gewicht en moeilijkheid I en rakelings snort u zoo'n stuifding voorbij, u opschrikkend, dat de schrik u langs het dijbeen trilt en ge een oogenblik uw knieën voelt knikken. Doch daar staat tegenover, dat de fiets niet stoort de rust van 't landschap. Dat heb ik tegen de motorfiets. Het is de brutale wieler-rekel Met z'n pof-pof, met z'n hoomgetoet, is hij de snoek, de lawaaimakende, met vernieling dreigende snoek onder de trap fietsen en de wandelaars de onschuldige visschen van den publieken weg. De gewone fiets raast niet. Al gaat ze nog zoo snel. Sta buiten op den weg en zie er bij vallenden avond vijftig en meer zich over allerlei landwegen voortreppen, 't schaadt toch de rust van 't landschap niet. En toch en tochals 't u nu niet te doen is om snelheid, maar uitslui tend om genotga dan te voet I De fiets is goed om u te brengen, waar ge genieten wilt. Maar stap dan af en ga per pedes apostolorum. Al rijdt ge nog zoo langzaamhet schoon van het landschap't golven van het koren de spits per torens, die de ondergaande zon met vloeiend goud dooptde lente deerntjes langs den weg, op kousen-voeten door 't gras van den dijkberm scharrel- beenend het dier- en plantenleven in de waterenal het Schoon van Gods schepping te voet alleen kunt ge het ten volle genieten. 'k Wou, dat ik de macht had, om alle werkmenschen zoo een dag ot wat het land in te sturen. Maar velen zitten altijd vast En al zouden ze es 'n daagje nemen, dan derven ze hun loop. Ik kan dan ook niets anders dan toe juichen de gewoonte, om arbeiders en huns gelijken enkele dagen vacantie te geven, met behoud van loon. Al was 't maar drie dagen in 't jaar. 4P Geloof me een arbeidersgezin zou daarvan twaalf maanden smullen. Zes maanden zich verheugen in 't voor uitzicht, met 'n half jaar napret Uitkijkvoegt Subel Ernstig me toe hebt ge vandaag heen sstof,* dat ge over fietsen en deernijes babbelen gaat. Stof, waarde Subelheb ik altijd 1 'k Wou dat ik zooveel rijksdaalders had als >onderwerpen,< maar ik zie en ik hoor en ik ruik overal vacantie* op 't oogenblik, al sta ik zelf »buiten de zaak.* En dat gaf me zoo'n beetje de kriebel in de vingers en de jool in 't hart, dit keer ach, neem het zoo 't viel 1 UITKIJK. In de volgende weken, als de campagne gunstig is, wordt de meeste honig geoogst. Het uitslingeren kan geschieden, zoodra drie vierden van de cellen toegezegeld zijn. Wat de raten der hoogsels betreft, deze zijn doorgaans geheel toegezegeld. Is de honig niet rijp, eer hij wordt ontzegeld, dan kan hij licht bederven. Voor men tot het slingeren overgaat, moeten al de ge reedschappen schoongemaakt worden: ho- nigslinger, ontzegelmessen, honigzeef en honigvaten dienen met heet water te wor den gereinigd. De raten worden met het ontzegelmes geopend. Moet men groote raten uitslinge ren, dan ontzegele men eerst slechts één zijde en slingere deze gedeeltelijk uit daarna is de tweede zijde aan de beurt en is deze 'uitgeslingerd, dan wordt de eerste zijde verder geledigd. Het eerst wordt de zijde behandeld, welke het minst is toege zegeld. Ten einde het ontzegelen te verge makkelijken, steke men het mes nu en dan even in warm water. Zelfs is het te ver kiezen twee messen te hebben, zoodat er een warm gemaakt wordt, terwijl het andere wordt gebruikt. Kleine hoogselraten mag men langs twee zijden ontzegelen en in twee keeren uitslingeren. Bij het slingeren draaie men eerst zacht, van lieverlede sneller. Zijn de raten broos, dan is het beter ze drie of vier keeren om te draaien, dan ze te breken door hard te slingeren. Men zorge, dat de raten, welke in den slinger gezet worden, ten naaste bij in evenwicht zijndaardoor zal men het schokken en bijgevolg het breken der raten vermijden. Komt de honig in den slinger bijna tot het onderste deel van den trom mel, dan laat men het sap afloopen door een honigzeef. De honig wordt het best bewaard in glazen of gebakken steenen vaten, groote hoeveelheden in vaten van hout. Men plaatst de potten in een droog ■pi

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1