Zaterdag 20 Juli 1912. 27ste Jaargang 1782. 2 voor de Zuidlftollandscbe en Zeeuwsclie Eilanden. TWEEDE BLAD. Cereslt h J Vanaf 15 JüDï tot 1 Aupsius Groote Jaarlijksche Uitverkoop. KaaflfctPriiaraitaa! J. Hl. FABERT, Manufacturen - Confectie, Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Oude Tonge. W. BOEKHOVEN, Twee Bladen en Zondagsblad. Hotel Restaurant SOMMELSDIJK. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitirever. Dit nummer bestaat uit Voor Buis en Hof. Uil de Pers. Reclames, Mededee- lingen enz. (20 Cents per regel.) beslist kurkdroog; I HEMRI HUK ALEX IMHOFE, Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT /I en 1.25. Aanbevelend, 1 R. C. F. y. i LEE-Mooneii. Alle voorhanden zijnde goede ren worden buitengewoon goedkoop opgeruimd. Vraagt Stalen! Opgericht 1835. Plaatselijk Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. w zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondageblad f 7,50zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/} maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Adverteutiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Over het nut van zweet en, door Dr. A. Lorand: „Bij chronische vergiftigings toestanden, vooral bij stofwisselingsziekten, zooals jicht, en ook als voorbehoedmiddel tegen vroegtijdig verouderen, moet men dikwijls heete zweetbaden nemen, wanneer men ze kan verdragen en de bloedsomloop in orde is. De duur, wanneer men ze eenige malen per week neemt, moet in den regel 10, hoogstens 15 en anders 1520 minuten zijn." „Nog meer dan de werkzaamheid der huid kan die der nieren door zweet- processen verhoogd worden. Door de gewone onmerkbare uitwaseming der huid, wordt den nieren den doorgang van groote hoe veelheden water en van, veel schadelijke vaste stoffen bespaard Aan de verbetering van de werking der nieren door „zweeten" is ook het feit toe te schrijven, dat veel vuldig zweeten bij jicht gunstig werkt." Ook voor leverziekten zijn zweetprocessen zeer nuttig. Wanneer wij waarnemen, dat bij vergiftigingen en infectiën meestal zweet uitbreekt, dan kunnen we aannemen, dat het zweeten een natuurlijke zelfbeschutting van het lichaam tegen het indringen van microben of vergiftige stoffen is." %„Na heette, zweetópwekkende baden moet een douche genomen worden, maar eerst met warm water en dan langzamerhand met koud water en ten slot een flinke afdroging tot de huid verwarmd is. Hierna krijgt men een gevoel van welbehagen en heerlijke verkwikking, hetgeen door een wandeling nog verhoogd wordt." „Wie lang jong wil blijven, moet zich op deze wijze twee maal per week baden lijders aan vetzucht moesten het nog meermalen doen. Maar de hartspieren, hartkleppen en bloedvaten mogen geen veranderingen vertoonen, wan neer men zonder nadeelige gevolgen zweet baden wil nemen." Kouvatten van kanaries: Hoe dikwijls ziet men niet, dat 's ochtends bij 't kamer doen de ramen geopend worden, zonder dat men zich de moeite getroost, de vogelkooi die gewoonlijk voor 't raam staat, voor een oogenblik op zijde te zetten. Dikwijls geschiedt dit uit gemakzucht of onkunde, hoewel men bij eenige opmerk zaamheid kan zien, dat 't voor de kamer vogels juist niet prettig is als ze plotseling aan een kouden luchtstroom, meestentijds üog tocht daarenboven, blootgesteld wor den. Door 't opzetten der veeren en 't'.stil ineengedoken gaan zitten toonen ze hun mishagen. Verkoudheden, kenbaar door heeschheid der zangvogels of rheumatiek in de pootjes zijn de gevolgen ervan. En dan staat men nog verbaasd dat de vogel niet meer zingt en ziek kan worden Voeder niet te veel opeens a a n uw hoendersl Het mag wat tijd besparen, als men aan de kippen dubbel zooveel voeder geeft dan ze kunnen ge bruiken, 't is toch een slechte en ver kwistende voedering. Week voeder wordt spoedig zuur of koud en ook droge korrels worden vuil. De dieren verliezen den eet lust en het resultaat is onbevredigend. WIJZE WOORDEN: Karigheid is huisverdriet, Spaarzaamheid rouwt iemand niet. Het sieraad van het huis is zindelijkheid De eer van het huis is gastvrijheid De zegen van het huis is braafheid; Het geluk van het huis is tevredenheid. OBSERVATOR. Een zeer juiste opmerking. Veel, zeer veel is er geschreven en ge sproken over de benoeming van een lid der Gereformeerde Kerk, Prof. Noordzij, tot hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. Menschen, die zich nooit met de publieke zaak bemoeiden waren nu in eens als op geschrikt. Ieder gaf óf zijn afkeuring óf zijn in stemming te kennen. Maar wat opmerkelijk was, ieder richtte óf zijn verwijt óf zijn dank aan het adres van minister Heemskerk. Zeer terecht merkte de ^Rotterdammer* daaromtrent op: Men vergeet geheel, dat de Minister benoemde niet uit eigen initiatief, maar uit een voordracht. Opdie voordracht was de benoemde geplaatst door de sa menwerking van de faculteit en het Col lege van Curatoren. In beide college's zit niet een lid der Gereformeerde Kerken maar allen zijn leden oj voor standers der Ned. Herv. Kerk. Deze heeren du, de eigen vrienden van hen, die thans zich zoo luide beklagen, zijn de eigenlijke personen, aan wie de be noeming is toe te schrijven. Hadden zij Dr. Noordtzij niet op de voordracht ge plaatst, zoo goed als zeker ware hij dan niet benoemd. Waarom protesteere'n de klagers dan niet tegen de voordracht van faculteit en curatoren Daar, en niet bij den Minisier heeft het zwaartepunt dezer benoeming gelegen. Bij den Minister is men aan het ver keerde adres. Hadden de klagers dus gelijk, ware der Herv. Kerk onrecht aangedaan, dan was dit geschied door jhaar eigen leden en voor standers. Wij gelooven echter, dat deze mannen, Prof. Visser, Prof. v. Leeuwen e. a. beter het belang der Herv. Kerk hebben inge zien, dan de klagers. Toen indertijd min. Kuyper Dr. Visser benoemde ging er onder deze klagers ook een geloei van verontwaardiging op. Ds, van Grieken, destijds Herv. Pred. te Ameide antwoordde daarop kort en krach- lig: Nooit kreeg de Herv. Kerk van eenig minister mooier cadeautje la Duizenden onderschrijven dat nu reeds. Door benoemingen als van Prof. Visser en Prof. Noordzij wordt de Herv. Kerk tegen haar eigen vijanden verdedigd. Daze benoeming geschiedde buiten de voor dracht om en kwam dus gehesl voor rekening van den Minister. Kinder-vacantie. In het Fr. Dagbl. lezen wij Dat is nu toch bespottelijk. Ergens in een Zeeuwsche gemeente was de zomervacantie der kinderen zóó gere geld, dat zij in den bessenoogst viel. Dat vond Het Volk min. Schandelijke kinder-exploitatie. Die jongens en meisjes, in plaats dat ze langs den dijk slenteren of in 't zand wroe ten, worden dan geprest om bessen te plukken. Natuurlijk voor een >hongerloon.< Tegenspraak bleef niet uit. Zulke kinderen verdienen soms f 1.25 en meer per dag. Daarvoor kunnen vader en moeder eens wat beter eten schaffen en tegen den winter wat warmer kleeren koopen, waarvan natuur lijk de kinderen ook hun deel krijgen. Bovendien is die arbeid in de open lucht, waarbij de plukkers en pluksters de bessen ook gerust eens naar den mond mogen brengen, heusch niet slecht. Menig Amsterdamsch bleekneusje zou er van opfrisschen en opfleuren, als het eens een paar weken op 't land aan het bessen plukken werd gezet. En dan is er nog méér. Onder meer gegoeden is de vacantietijd de uitgaanstijd. Dan gaan de kinderen naar familienaar 't bosch of naar zee. Onder den arbeidersstand komt daar zoo niet vaD. Daar blijven de kinderen thuis. Eo vervelen zich al gauw. Is 't nu menschkundig, is 't barmhartig die kinderen te willen dwingen tot ledig gaan9 Arbeid is geen straf. Ook niet voor kinderen. Wat wij verderfelijk vinden P De gewoonte op vele plaatsen, om de kinderen juist vacantie te geven, als 't kermis is. Doch da.tr hoort men niet vaD. Dit is blijkbaar in orde I We ontleenen aan de »Rotterdammer« onder het hoofdje Verwording. Onder dit opschrift lazen wij in het r -katb. ^Huisgezin* het volgende stukje: De Koningin is Zaterdag te Sappe- meer geweest. Naar aanleiding daarvan waren er schoolfeesten. En tot die schoolfeesten weigerden twaalf onderwijzers, onder wie het hoofd van een school, hunne medewerking. Ziedaar, het nuchtere ongekleurde feit. Het is niet wereldschokkend, maar het is toch wel teekenend. Tot een Koninginne-feest wenschen de heeren zich niet als >knechijes< van den burgemeester te laten >opcommandeerenc Tot alle christelijke en maatschappe lijke deugden moeten ze krachtens hun ambt opleiden. Maar eerbeid voor het gezag voelen ze geen g ijntje. Kan het ook anders, waar hun steeds wordt voorgehouden dat het onderwijs vrij moet zijn van alle godsdienstige en politieke dogma's En als het onderwijs daarvan vrij moet zijn, hoe kan men dan aan een huldiging van de Koningin deelnemen Incosequent zijn de Sappemeersche onderwijzers niet en laf zijn ze ook niet zij geven zich zooals ze zijD. Maar van den anderen kant is het geen wonder, dat vele ouders met derge lijke onderwijzers en met de openbare school, door zulke onderwijzers bestuurd, weinig op hebben. Zoo'n geval als te Sappemeer stelt in 't licht, dat de openbare school in sommige streken van ons land een socia listische school wordt. Wij zeggen niet: goed zoo, hoe erger men 't maakt, hoe beter voor de bijzon dere school, maar wel staat vast dat het onmogelijk is, zooals sommigen van rechts willen, aan de openbare school een christelijk karakter te geven, en wel siaat ook vast dat feiten als te Sappemeer de urgentie van bijzondere scholen in een te scherper licht stellen. Dat belooft iets. Hoe we er in 1913 voor zullen komen te staan, blijkt mede uit onderstaand bericht dat aan de N. R. Ct. uit Indie wordt ge telegrafeerd Er heeft zich alhier een comité ge vormd om gelden in te zamelen voor steun van de vrijzinnigen bij de verkie zingen in 1913. Nu, in Indië zit geld genoeg en heeft men overvloed van >fijnenhaat«, zoodat de ver- kiezingskas der linkerzijde wel gespekt zal wezen, wat ze trouwens in den regel wel ia. De rechterzijde kan uit zulke mededee- lingen zien wat haar wacht I maakt natte kelders en vochtige woningen ROTTERDAM, UTRECHT, B Groote Draaiiteeg. Springweg 1. Vraag prospectus Xo. 32. Gedempte Boerensteller 63A, 63B Direct naby de Hoofdsteeg, Sommelsdijk. Door den heer Commis saris der Koningin is aan den heer Burge meester van Sommelsdijk en Nieuwe Tonge verlof verleend om van 27 Juli tot en met 12 Augustus buiten de gemeente te ver toeven. De leerlingen der Chr. School alhier hopen a.s. Woensdag met hunne onderwij zers een uitstapje naar Ouddorp te maken. Dezer dagen had A. Tiggeloven het ongeluk met een beitel zoodanig in zijn hand te steken dat geneeskundige hulp noodza kelijk bleek. Tot tijdelijk plaatsvervanger van den brigadier der Rijksveldwacht is aangesteld J. Zoon, Rijksveldwachter-brigadier-titulair te Stellendam. Door eenige melkverkoopers is de melk met 2 cent per Liter verhoogd. Bij J. Damen is een postduif komen binnenvliegen, gemerkt N. v. B. Anvers 2571-12 op metalen ring, op lederen ring 813 Q, op de vlérk 2337. onder de vlerken rood. Is door den eigenaar terug te beko men. JMiddeiharnis. Woensdag kreeg de vrachtrijder M. N, een klap van een paard tegen zijn hoofd en arm, waardoor hij zoo danig werd verwond dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Alhier doen zich onder de kinderen gevallen van windpokken voor. Door een ingezetene alfrer is Donder dag een valsche rijksdaalder ontvaDgen, welke bij de bevoegde autoriteit is bezorgd en opgezonden. Donderdag vielen 3 kinderen welke zich te kort aan de kaaikant begaven in 't water. Daar voor alle drie spoedig hulp aanwezig was, had men ze weldra op den kant en kwamen zij er met een nat pak af. Den Bommel. Toen Donderdagavond stoomboot >Voorne en Putten* de haven binnen loopen zou, kwam ze terecht op den oostelijken havendam en kon er zich zelf niet meer af werken. De intusschen daar bij gekomen douanen boot »Zeehond« van Hellevoetsluis gelukte het haar nog bij'ijds in 't diep te brengen. Er bleek niets beschadigd te zijn. Terwijl Donderdagavond een fietser uit Oolgensplaat de Voorstraat afreed, werden door hem 2 meisjes n.l. J. Huijer en S Keuvelaar, zoodan g aangereden, dat ze zeer onzacht met de straatsteenen in aanraking kwamen. O.a. J. H. bekwam een bezeerde en gekwetsten arm. Ook de fiet ser tuimelde op straat neer. Door de po litie zal een nader onderzoek worden inge steld. Tot leden van de commissie tot onderzoek van de Gem. rekening 1911, zijn aangewezen de h.b. B. Jongeling, W. J. Rosmolen en A. van Weel. Naar wij vernemen, is hier heden (Donderdag) een korensnijtnachme gearri veerd die het gesseden graaD zelf opbindt. In den loop dezer week is door Jan Ho bel reeds nieuwe juin scheep gedaan wel buitengewoon vroeg. Oude Tonge. Door Rijk, Gemeente en Kaaibewoners zullen er vloeddeuren ge plaatst worden alhier in de HaveD. Het zoontje van Schipper de Korte viel van de plank in de haven gelukkig kon 't direct gepakt worden en kwam met een nat pak vrij. Dirksland. Naar men verneemt is de vereeniging van oud-leerlingen van Land- bouwcursussen op Goedereede en Over- flakkee voornemens de volgende week een excursiereis te doen naar de provincie Fries land. Weest steeds voorzichtig met poes. Zooals veel gedaan wordt, streelde de vrouw van A. v. d. Wekke dezer dagen hare kat, die haar daarbij slechts even op de hand krabde, wat een klein doch hevig bloedend wondje veroorzaakte, waardoor de hand hevig begon te zwellen en uit vrees voor kwade gevolgen, medische hulp moest inroepen. Tengevolge van de warmte werd de arbeider A. Bal, Woensdag bij het werk

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3