i Fa Uii de Pers. f E. H. de Ruiter. Plaatselijk Nieuws. higezoiidcn Stukken Rechtzaken. Faillissement. Ver Gei D f' bezig houden. Men gelooft evenwel, dat ook in den Senaat een meerderheid voor het ontwerp zal gevonden worden. SPANJE. De koning onderteekende de besluiten, waarbij de gouverneur van Orense van zijn pist ontheven wordt, en de gouver neur van Pontevedra naar Avila wordt overgeplaatst. Deze besluiten vinden hun oorzaak in de gebeurtenissen in Portugal. Genoemde gouverneurs hebben oog luikend de monarchisten, die een inval in Portugal deden, laten begaan en worden nu voor hunne houding gestraft, TURKIJE. In het, schrijven aan den sultan, waar bij Mahmoed Sjefket Pasja zijn ontslag als minister van Oorlog verzoekt, verklaart hij, dit nu de Kamer en Senaat de wet aangenomen hebben, waardoor het den officieren verboden wordt zich met de politiek van den dag te bemoeien, hij het noodig oordeelt, dit een andere m nister deze wei in toepassing brengt Bovendien gevoelt hij zich vermoeid door den voort durende arbeid der laats'e weken. Algemeen beschouwt men te Constan- tinopel het aftreden van Sjefket pasj i als een concessie aan de ontevredenheid in het leger. NOORD AMEKiKA. In een mijn te Moudsville had eene geweldige ontploffing plaats. Er waren slechts 10 arbeiders in de mijn aanwezig, toen het ongeluk gebeurde. De twee andere mijnwerkers werden zwaar waarschijnlijk doodelijk verbrand uit de mijn gehaald. den De betrouwbaarheid van heer Duys. Het Kamerlid L. F. Duymaer van Twist heeft in de »Standaard« een ingezonden stuk geschreven, naar aanleiding van het ^persoonlijk feit« waarvoor hij Dinsdag in de Kamer het woord vroeg. Men weet, dat de heer Van Twist den heer Duys ten laste had gelegd, het stenogram van zijn rede voering te hebben aangevuld met woorden en zinnen, d,e het laatstgenoemd Kamerlid niet gesproken had. De heer Van Twist schrijft o.m. Bij het lezeq ,jan de rede van den afgevaardigde van Zaandam, afgedrukt in de Handelingen blz. 3119, zag ik tot mijne verbaring, dat die afgedrukte rede niet op de uitgesproken rede klopte Ik had in de Kamer scherp toegeluisterd of ik ook opgeroepen werd om waar te maken wat k den heer Duys verweten had. Doch dit gebeurde niet. En wat las ik nu in het slot van de redevoering van dien afgevaardigde »Ik sommeer evenwel mijnheer van Twist zijn schandelijke be schuldiging te staven met aanduiding van feit en omstandigheid. Doet hij dit niet, dan weet de Kamer wat zij van dezen man en zijne demagogische beschuldi gingen heeft te denker Dit was mij te bar. Ik schreef Maan dagmorgen d a v. een briefje aan den Voorzitter der algemeene commissie voor de stenografie, den heer De Savornin Lohman, met het verzoek, dat mij inzage zou moge verleend worden van het be wuste stenogram van den heer Duys, Die vergunning werd mij schriftelijk verleend, en zoo kreeg ik Dinsdagmiddag, voor de zitting, uit handen van den Directeur der stenograGsche inrichting het stenogram in handen. Reeds bij den eersten aanblik zag ik, dat het bewuste stuk op verschillende punten met potlood was aangevuld. Zelfs was er een nieuw blaadje bijgevoegd, dat met potlood geschreven was. Zoo spoedig de stenograaf, die het stenogram vervaar digd had, aanwezig was, werd het steno gram gecontroleerd. De stenograaf ver klaarde daarbij, dat het bijgeschrevene door den heer Duys niet door hem was uitgesproken geworden. Dat dit juist is, blijkt uit de volgende feiten ie. De stenograaf was de ODder-direc teur der inrichting, de heer Goedhart. Deze stenograaf is zonder aan den arbeid der andere stenografen iets te kort te doen een hoogst bekwaam vak man, die verklaarde alles juist te hebben opgeteekend 2e de heer Duys stond niet op zijn gewone plaats, maar op de sprekersplaats vlak bij de zitplaats van den stenograaf. De spreker werd niet ge'nterrumpeerd. (Het is weder oDjuia'. wat de heer Duys gisterenavond in Het Volk van 10 Juli ter zijner verantwoording schreef, ten minste die indruk krijgt men van zijn verdediging, dat ik hem ia de rede zou zijn gevallen. Dit is niet waar 3e vermeldt het ana'y isch Kameiver- slag van het met potlood aangevulde niets en 4e is in geen enk-.l verslag in de dagbladen voor zoover ik heb kunnen nagaan iets van het bijgeschrevene te vinden. Ook niet in het Kamerover zicht van *hel Volk*. Dit laatste is bijzonder merkwaardig, als men nagaat, dat in dat orgaan steeds met de grootste nauwkeurigheid elke redevoering dersocia listen, tot in de kleinste bijzonderheden toe, ter kennisse van de lezers van het blad wordt gebracht. Onderstel nu, dat de heer Duys zijne sommatie had doen hooren en de heer Duymaer van Twist daarop niet had ge antwoord, maar met beschaamde kaken had staan kijken. Wat zou Het Volk dan niet van zoo iets gezegd hebben F Maar in het nummer van het orgaan van 6 Juli komt niet anders voor, dan in het offieieele »Kort Verslage te vinden is. Is het noodig om meerdere feiten aan te voeren om het bewijs te leveren, dat het stenogram, zooals het door den sttnograaf werd uitgewerkt, in alle op zichten juist en betrouwbaar is? En zeide ondergeteekende te veel, toen hij in de zitting van Dinsdag zijn bezwaar aldus formuleerde, dat in het stenogram van den heer Duys wijzigingen en toe voegingen zijn aangebracht met het klaar blijkelijk opzettelijk doel om de positie van den heer Duymaer van Twist als eerlijk man aan te tasten F De heer Duys kreeg tegen den heer Duymaer van Twist een wapen in de hand om hem later te kunnen treffen. Hij had hem gesommeerd zijne beschuldiging waar te maken, de afgevaardigde van Steenwijk had gezwegen. De off.c'eele Handelingen konden dit uitwijzen. Waar blijft de politieke moraliteit Een Kamerlid zal voortaan verplicht worden de redevoeringen van den heer Duys stuk voor stuk door te lezen, om na te gaan of die afgevaardigde soms iets heeft opgenomen, dat den tegenstan der later zou kunnen treffen. Ik achtte het noodig boven taand re laas hier neer te schrijven, opdat het publiek er kennis van kan nemen, wat te meer noodig blijkt nu er reeds dagbla den zijn, die de rede van den heer Duys op Vrijdag 5 Juli gehouden in extenso hebben opgenomen. Door de vreeselijke hitte der laatste dagen zijn nu reeds in enkele boomgaarden de péren en krozen rijp. Vooral de peren zijn zeer klein van stuk. In de beschrijvingen op het stenogram is zeifs tot tweemaal toe dat >somraee ren« met potlood neergeschreven. Soiliineisdijk*. Men verzocht ons te me den dat zij, die lid wtnschen te worden van de kolenbond »Helpt elkander*, zich zonder eenig inüggeld kunnen aanmelden bij den Voorzitter den heer P Kieviet Dz. of bij een der bestuursleden. Middelh.triiis. Op Vrijdag 19 Juli a.s. zullen de kinderen der Christelijke School alhier, onder geleide van huune onderwij zers een uitstapje maken naar Rotterdam. Door de politie is tegen z personen alhier proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der visscherijwet. Door A. Witvliet alhier, zijn 4 post duiven gevangen gemerkt als volgtN. v. B. Anvers 878,0,12; Rotterdam OS-523 Rotterdam 09 518. T en Borgerhout 0,12; De eigenaars kunnen de duiven terug bekomen. Wegens het vervaard gen van een koperen kasklokje voor de HuisvlijttentooL- stelling is aan den schoenmaker B. Koster een eerste prijs toegekend bestaande uit een zilveren medaille. Zaterdag viel een kind van G. Bom in de Kaai. Reeds begon het kind te zinken toen er bijtijds hulp kwam opdageD, die het gelukte behouden op den kant te bren gen. Dit is in 't kort de tweede keer dat de kleine in 't water terecht komt. Aanstaande Zaterdag gaan de weezen uit 't Prov. Ger. Weeshuis volgens ouder gewoonte, voor drie weken met vacantie naar hunne familie's. Met het snijden van gras had C. van fcck Maandag het ongeluk een gedeelte van zijn vinger af te snijden waardoor hij zich ernstig verwonde. Den Bommel. Bezig zijnde met gras- snijden h?d P. Bakelaar Jz. het ongeluk zoo hevig iu zijn duim te snijden dat hij daarvoor heelk huip moest inroepen. Zijn de aardappelen tot nu toe voor spoedig opgewassen, thans beginnen ze uitwendig kwaad te vertoonen zelfs zoo, dat sommige stronken reeds geheel bladloos zijn. Door overvloedig gebruik van karne melk kreeg R Bakelaar zoo hevig buikkramp dat hij per rij'uig naar de ouderlijke wo ning moest worden vervoerd. Van betrouwbare zijde wordt ons medegedee'.t dat half Aug. a.s. het getal beurtschippers alhier met ééu zal vermeer deren. De heer C. Jongeling zal alsdan het cijfer doen stijgen tot 3- Stad aan 't Haringvliet. De vorige week zijn de gasbuizen voor deze gemeente gearriveerd. Ook met het plaatsen van een reservoir voor deze gemeente is een aanvang gemaakt. Door het overlijden van den heer E. H. de Ruiter, ontstaat eene vacature als secretaris-boekhouder van het Weeshuis en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Op Zaterdag 20 Juli a.s. des nam. van 23 ure zal er gelegenheid bestaan ten huize van W. F. Guirrep arts te dezer plaatse, tot kostelooze inenting en herinen ting. Uit deze gemeente worden 1 Augus tus a.s. 3 landweerverlofgaogers uit den dienst ontslagen, n.ra, J. van Biert MCz., W. Kardux en L Braber Mzn. Op eene desbetreffende woordenwed- strijd, uitgeschreven de vorige maand in dit blad, behaalde onze dorpsgenoot de heer A. Koppenaal eene tweede prijs, bestaande uit een kamerdraaiorgel. Gisteren had onder groote belang stelling van bijna ons gansche dorp de begrafenis plaats van den heet E. H de Ruiter. Na eene ongesteld- h- id van slechts enkele uren werd hij in den betrekkelijk nog jeugdiger leeftijd van 48 jaren, door den dood ontrukt aan zijne gade en kmderen familie en vrienden. Diepe ontroering wekte in breeden kriDg dit plotsel ng verscheiden. Want in den heer de Ruiter ging een man heen, die ais wenigen algemeen was bemind en g- ho gacht om ""den adeldom van zijn karakter. Zijn persoon die on wilkeurig aantrok, zijn bfz digd op- tred-n, zijn trouwe en eerlijke inborst en zijne gullen aard. Een man, wiens steun en hulp men niet te vergeefs behoefde in te roepen en die voor zoover het in zijn vermogen lag ten allen tijde beteid was, zichzelven ver loochenend, anderen ter 2ije te staan met raad en met daad. Zijn heengaan zal dan ook in vele kringen een groote piaats ledig laten. Niet alleen in den engeren familiekring voor wien de slag het zwaartst zal treffen, maar ook voor zijne vele vrienden, ja voor onze gansche ge meente, wier belangen hij op het hart droeg, en waarvoor hij getoond heeft zijn tijd en zijn gaven over te hebben. Jaren lang was hij met eere lid van den gemeenteraad en van het College van Burgemeesters en Wet houders. In den laatsten tijd be kleedde hij nog de functie van Ambtenaar van den Burgelijken Stand, had hij zitting in de commissie van toezicht op de Chr. School, was hij Secretaris-Boekhouder van het Alge meen Burgerlijk Weeshuis alhier en bestuurslid van het Nederlandsch Bijbelgenootschap afdeelmg Flakkee. En uit de toespraken die bij het geopende graf werden gehouden, bleek wel hoe diep zijn gemis voor a! deze belangen zal worden gevoeld. Als pastor-loei en vriend voerde het woord Ds, G. W. H. Esselink namens het Bijbelgenootschap Ds. Emmen van den Bommel en namens de kring der Christelijke School de heer Joh. v. d. Sterre, die allen wezen op wat we verliezen in den overledene, de ernstige sprake, die uit dit sterven ons tegen klinkt, maar ook op den troost, die er in gele gen is voor de familie en voor ons allen, dat wij over dood en graf heen mogen opzien tot Hem, die gezegd heeft»ik ben de opstanding en het leven*, die ook onzen vriend en broeder naar wij mogen gelooven tol zich nam. De zoon van den overledene dankte ook namens zijn moeder en zijn zusters voor het gesprokene en de betoonde belangstelling; terwijl ook de eenige broeder van den overle dene zijn dank betuigde en de schare verzocht te zingen Ps. 25 4, Diep ontroerd verlieten hierop allen den doodenakker. Nieuwe Tonge. Bij de gehouden exa men aan den Hooger Burgerschool van de 2de in de 3de klas is geslaagd den Heer P. van Es Az. alhier. Dirksland. Terwijl het gezin van H. Klapmuts van hier z.ch de vorige week zou inschepen naar Amerika, en le Rotterdam nog eenige inkoopen deed in een winkel maakte een der oudste dochters, die blijk baar tegenzin had in de reis van die gele genheid gebruik te ontvluchten, wat haar ook gelukte Na nog eenigen tijd vruchteloos naar haar gezocht te hebben was de tijd van vertrek daar en moest men ze achter laten. De binnen het Rijk wonende verlof gangers, die tot de Landweer zulleó overgaan moeten zich voor 31 Augustus persoonlijk met hun zakboekje en het daaraan gehfcht verlofpas, bij den Burgemeester hunner Woonplaats vervoegen. Het kohier No. 1 der Bedrijfsbelas tingen 19121913 is invorderbaar aan den out anger ter hand gesteld. In de verbouwde kerk der O. G. Gemeente zal een nieuw pneumatisch kerk orgel geplaatst worden. Het is besteld bij den heer Dekker, kerkorgelfabrikant te Goes. llerkingen. Moed en trouwDe jon geheer W. v. Eek alhier, bezig zijnde te zwemmen werd daarbij herhaaldelijk door zijn hond gegrepen met de blijkbare bedoe ling hem op den vasten wal te brengen, Ongekleed natuurlijk, was hem dit niet ge makkelijk zonder de tanden in het lijf te slaan en pakte hem daarom bij de haren. Een bewijs dat hij zijn meester uiet zou laten verdrinken. Goedereede. Het bundgraszaad wordt alhier opgekocht voor 3 cent per kilo. De handel is traag wegens te lagen prijs en drukke werkzaamheden. De Noordzeevisscher K. G. had de Vorige week het ongeluk in het Goereesche gat over boord te vallen. Hij wist zich door zwemmen boven water de houden en werd door een zijner makkers een zwemboei toe geworpen, dien hij kon bemachtigen. Na een zwenking met het vaarlu:g, werd hij door zijn maats aan boord gehaald, zoodat dit ongeval, behalve een nat pak, goed afliep. Tot bestuurslid vaD de Wou'rina pol der, ond r Stellendam is benoen d de heer D. Lodder, alhier. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijD, wordt niet teruggegeven. Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. De Landbouw Onderlinge P. O. C. „OVERFLAKKEE". Lijst van aan den landbouw aanverwante bedrijven. Door 't college van Commissarissen der Centrale Landbouw Onderlinge is op 4 April 1911 de navolgende lijst van bedrijven vast gesteld, die als aan den landbouw aanver wante bedrijven zullen worden aangemerkt, mits zij niet worden uitgeoefend in een onderneming, welke voor die bedrijven ver- zekeringspliclitig is in den zin der »0nge- gevallenwet 1901*. 1. De handel in landbouwbenoodigdheden en producten indien deze handel als neven- bedrijf wordt gedreven 2. Het afgraven van terpen, voor zoover het niet reeds onder landbouwwerkzaam- heden valt als geschiedende ten behoeve van eigen landbouwbedrijf; 3. Het vervoeren van steen, griipt, zand, steenkool enz.- 4. Het hotel of caféhoudersbedrijf of het stallen van vee of voertuigen indien deze of een dezer bedrijven wordt uitgeoefend door iemand die iu hoofdzaak landbouw- werkzaamheden verricht of doet verrichten 5. Het gezamenlijk koopen of verkoopen van lanbouwbenoodigdheden of producten door onderlinge in- of verkoopsvereenigingen van landbouwers of door andere combinatie van landbouwers 6. De bedrijven van Coöperatieve dorsch- vereenigingen mits tenminste 3/4 van de leden der betreffende vereeniging bij de C. L. 0. is aangesloten 7. De bedrijven van houden van stieren of hengsten, of die van controle (of, en) fokvereenigingen 8. De bedrijven van boter of kaascon- trölestations 9. Het bedrijf van onderlinge veeverzeke- ringsvereenigingen Voorts is door 't College van Commis sarissen bepaald, dat een landbouwer die tevens Paardenhandel drijft, Veehandel drijft, Bijen houdt, Aan ontginning doet, Oevers heeft te voorzien, Aan grindcultuur doet, Harddravers houd of veevoeder vervoert, óók voor dat gedeelte van zijn bedrijf ver- zokGrd is. A. W. KEIJZER Secretaris. Melissant 15 Juli 1912. Geachte Redactie 1 Jaarvergadering van „EFFATHA." De 24ste Jaarvergadering van „Effatha" werd ditmaal te Amersfoort op Donderdag 27 Juni in de Langegrachtkerk aldaar gehouden. Het Bestuur had besloten van de gewoonte der laatste jaren af te wijken en om meerdere belang stelling te verkregen, de Algemeene Vergadering niet te Dordrecht, maar te Amersfoort te houden. In die verwachting werd het echter teleur gesteld. Slechts een klein getal leden en afge vaardigden waren met eenige belangstellende broeders en zusters uit Amersfoort tegenwoordig. Reeds den vorigen avond liet het zicb aanzien, dat-de belangstelling niet bijster groot zon zijn. Toen toch trad voor een slechts kleine schare Ds. J. Douma van Watergraafsmeer op om in een bidstond voor „Effatha" voor te gaan. Hij sprak over Mare. 7: 3235 en zette in een gloed volle rede uiteen de beteekenis van het wonder des Heeren aan den doove, die bezwaarlijk sprak, ook voor onzen tijd en wekte tot meerdere be langstelling in den arbeid der Vereeniging op, die haar naam aan de woorden des Heilands ontleent, bij deze gelegenheid uitgesproken. Daarna werd in den gebede een zegtn afgesmeekt over de te houden vergadering, over de Vereeniging, over de leerlingen, over de stichting en over allen, die aan of voor haar arbeiden. Van de gelegenheid om zich als begunstigers van „Effatha" te doen inschrijven, werd door enkelen der aanwezigen gebruik gemaakt. De Algemeene Vergadering werd des voor middags te 11 uur door den Voorzitter prof. L. Lindeboom, geopend. Hij verzocht te zingen Ps. 68 3 en ging daarna voor in gebed. Hierna las hij 1 Joh. 37—16 en sprak een kort inlei dingswoord aan de hand van 'tgelezene. Hij legde vooral den nadruk op 't beginsel waaruit Kain handelde, terwijl hij den Heere zfin offer bracht en stelde daar tegenover.wat Abel tot het breng6n van zijn offer bewoog. Kain miste 't kenmerk van 't kind Gods de ITelde. Daarom is ook, wie niet liefheeft van Kain' s geBlacht. In ons doen en laten toont zich 't rechte beginsel. Kain begon niet met Abel dood te slaan, maar hij gleed af op den weg vau eigenwilligen gods dienst, Vanzelf moet daarom bij ons de vraag oprijzen, hoe wij staan tegenover het werk der barmhartigheid. Ook tegenover „Effatha". Hij wekte voorts alle aanwezigen op om uit 't begin sel der Abel's liefde mede werkzaam in alle liefdewerk te zijn. Het verslag vau den heer J. Schaap Hz., Secr. der Vereeniging, gewaagde van een kalm ver- eenigingsjaar. In 't kort werden de lotgevallen der Vereeniging nagegaan en met nadruk werd gewezen op 't verlies dat zij geleden had door 't vertrek van Jhr. J. J. van Asch van Wfick naar het buitenland. Met veel waardeering werd herdacht alles, wat deze H. Welg. in al de jaren van „Effatha's" bestaan voor haar in zijne hoe danigheid van Bestuurslid en voornamelijk als Penningmeester gedaan heeft. Gewezen werd inzonderheid op de vermeerdering van inkom sten, die de vruoht van zijn Penningmeesterschap zijn geweest. De Secretaris ontving bij monde van den Voor zitter den dank der vergadering, terwijl tevens werd besloten uit naam der Vereeniging Jhr. van Asch van Wijck den daDk der vergadering voor al zijn arbeid in '1 belang van „Effatha" over te brengen. De Penningmeester, de heer WL. B. den Blaauwen, verkreeg nu gelegenheid zijn verslag uit te brengen. Met dankzegging aan den Heere m&cht dit verslag gewagen van een zegenrijk Jaar op finantieel gebied. Er werden enkele groote giften ontvangenmaar ook de kleine bleven niet uit. Vele nieuwe leden traden toe en op vele plaatsen in den lande werd een op gewekt meeleven merkbaar. In het jaar 1911 werd het groote tekort der laatste jaren bijna geheel gedekt. Tegenover ecu ontvangst van f 18654,57 stond een uitgaaf van f 15553,36", zoodat dit jaar een batig saldo van f 3101,20' opleverde. Het tekort slonk daardoor tot f 489,76. Hoewel er dus groote reden is tot dankzegging, dient tot steeds meerdere belang stelling en medewerking te worden opgewekt. Nadat den Penningmeester dank gebracht was voor zijn verslag, verkreeg de heer Schaap het woord, om mede tot toenemende belangstelling en offervaardigheid op te wekken. Hij toch ge voelde zich gedrongen er op te wijzen, dat „Ef fatha" weldra voor vermeerdering van uitgaven zal komen te staan. T)e onderwijskrachten toch, waarover zfi thans beschikt, zijn niet voldoende. Eeiste vereischte is die aan wat geëischt wordt, te doen beantwoordenwat natuurlijk met ver meerdering van uitgaven gepaard gaat, maar toch hoogst noodig is. De Voorzitter stemt dit toe. Wel is 't getal kinderen nog kleiD, maar er mag op worden gerekend, dat de ouders in het besef hunner roeping, van „Effatha" voor hunne doofstomme kinderen steeds meer zullen gebruik maken. En we dienen, als er v eer kindereu komen, klaar te zijn om ze te ontvangen. Ook de heer Vetten acht vermeerdering van het onderwijzend personeel noodzakelijk, maar meent, dat die vermeerdering ook het ver meerderen van lokaliteit noodzakelijk maken zal. De heer Blommendaal deelt namens de Com missie tot nazien der rekening en verantwaording van den Penningmeester mede, dat alle beschei den aan de Commissie welwillend werden voor gelegd en alles uitnemend in orde werd bevon den waarom zij dan ook met volle vrijmoedigheid aan de vergadering voorstelt den Penningmeester te dechargeeren en voor het gehouden beheer den dank der vergadering over te bie gen. De Voorzitter voldoet hieraan en dankt tevens de Commissie voor haar arbeid. Thans verkreeg de heer A. He» het woord om verslag van het afgeloopen sehooljaar te doen. In korte trekken ging hij den loop der school bevolking, na en deed daarna mededeeling van de vermeerdering der leermiddelen, waardoor het geven van onderwijs zoo zeer vergemakkelijkt wordt. Iu 't bijzouder werd stil gestaan bij het gelukkig en heerlijk afsterven der oud-leerlinge Pleuntje vau der Heijden. Voor haar was het oitderwijs in „Effutha* in den middellijken weg oorzaak, dat zij den Heere Jezus leerde kennen als haar Zaligmaker. Nog op haar sterfbed mocht zij blijmoedig getuigen van de hoop, die in haar was. In vrede is zij ontslapen. Na het uitbrengen van dit verslag, waarvoor de heer Hes van den Voorzitter den dank der vergadering ontving, werd een korte pauze ge houden. Na de pauze wordt de vraag in be spreking gebracht hoe de vergadering over vermeerdering van onderwijskrachten oordeelt. Besloten wordt met algemeene stemmen tot ver meerdering over te gaan. Uit het verslag van de Noodkas, dat nu volgt, bleek, dat ook deze in haar arbeid voorspoedig mocht zijn. Voor de eerste maal sedert vele jaren kon van een batig saldo worden melding gemaakt. Met blijdschap werd hiervan keunis genomen en allen dank gezegd, die hiertoe hadden mede gewerkt. In 'tkort werd nu door den heer Vetten de geschiedenis der Noodkas nagegaan en voor gesteld de naam Noodkas te vervangen door dien van „Algemeene Ondersteuningskas".Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, waarna door den Voorzitter de hoop wordt uit gesproken, dat nu ook tot het oprichten van plaatselijke ondersteuningskassen zal worden overgegaan. Het Verslag over de Blinden-bibliotheek wordt daarna uitgebracht door deD heer A. B. van den Heuvel. Meerdere belangstelling kon worden geconstateerd. Het aantal medewerkers(sters) bedroeg 24, terwijl ongeveer 380 boeken in het afgeloopen jaar ter lezing werden verzonden. De Voorzitter verzoekt de dames, die tegen woordig ztfD, hunne medewerking te willen ver- leenen, om voor deze bibliotheek boeken in Braille schrift over te brengen. Enkelen verklaren hiertoe bereid te zjjn. In behandeling wordt het voorstel 's Gravenhage gebracht „De A. V. overwege de wenschelijkheid van oprichting van Locale Comité's tot bevordering den door „Effatha" begonnen arbeid onder de blinden, ter vo rbereiding van een afzonderlijke vereeniging, die eerlang komt tot de oprichting van een christelijk Instituut voor blinde kin deren en jongelieden". De heer Verhoog licht het voorstel nader toe. De Voorziiter meent, dat men met Locale Comité's niot verder komen zal. Hg stelt daarom, mede uit naam van het Bestuur voor, eene Com missie te benoemen, die belangstelling zal trachten op te wekken voor de oprichting van een Instituut voor blinden en alles te doen, wat noodig is, om de oprichting eener Vereeniging van genoemde kinderen voor te bereiden. Ook wordt voorgesteld om als leden dezer Commissie te benoemen de heeren Ds. J. Vonk, Dr. J. G. van Es en D. Littooij. De vergadering neemt dit voorstel met alge meene stemmen aaD. Als Commissieleden tot nazien van het geldelijk beheer worden opnieuw de heeren Blommendaal en Rotteveel aangewezen en gekozen. Uit de gehouden stemming tot verkiezing van 3 bestuursleden blijkt, dat herkozen is Prof. L. Liudeboom, en gekozen zfiu Ds. H.Feykes, van Dordrecht en Jhr. Wttewaal van Stoetwegen, van Rotterdam. De Voorzitter verklaart zich zijne benoeming te willen laten welgevallen met het oog op het a.s. 25 jarig bestaan der Vereeniging. Ds. Vonk waB de tolk der vergadering toen hij zijn blijdschap over dit besluit uitsprak en drukte daarbij den wenscb uit, dat hij ais voor zoo velerlei arbeid op 't gebied van het Konink rijk Gods ook voor„Effatha mocht blijven gespaard en zijne krachten ook voor haar nog tot een rijken zegen mogen zijn. Gezongen werd nuPs. 105:5, waarna Ds. Vonk het woord verkreeg tot het houden van een referaat over het onderwerp„Wat moet er ge daan worden om aan alle doofstomme kinderen van Gereformeerden huize een plaats in „Effatha" te bezorgen 7" Referent constateerde het droevige feit, dat niet alle doofstomme kinderen, die van Gerefor meerden huise zijn of wier ouders met ons de Gereformeerde belijdenis zijn toegedaan een plaats in „Effatha's" stichting te Dordrecht ontvangen. Een onderzoek werd daarna ingesteld, wat daarvan de oorzaken mogen zijn. Na de oorzaken der kwaal te hebben gevonden, werden de mid delen aangewezen, die ter genezing kunnen dienen, Met onverdeelde aandacht werd dit referaat aangehoord. Besloten werd het als afzonderlijke uitgave bij het jaarverslag te voegen. De Voorzitter brengt nog in herinnering, dat in het volgend jaar D. V. de herdenking van het 25 jarig bestaan der Vereeniging zal plaats hebben. Besloten wordt dit in Leiden te doen en wel op Donderdag 16 October. Een woord van dank wordt ten Blottegebracht aan den Kerkeraad der Geref. Kerk A te Amers foort, voor het gebruik van het kerkgebouw en de consistorie, alsmede aan de broeders, die zoo welwillend waren de bestuursleden te herbergen, terwijl alle aanwezigen tot meerdere liefde en grooter belangstelling voor den arbeid van „Effa tha" werden opgewekt. Ds. Donner, daartoe uitgenoodigd, gaat voor in dankgebed en eindigt hiermede dit zoo aan genaam en gezegend samenzijn. RECHTBANK TE ROTTERDAM, Uitgesproken: A. Snijder, handelaar in wijnen enz., te Middelharnis. Curatormr. A. Zaaijer, te DirkslandRechter-commissaris mr. G. vau Slooten Az. I Op Woensda halfdrie uur te H. v. d. Doel verscheidene Erwten. Breec Notaris VAN I Op Woensda 5 uur aan 't c lendamom herberg-inventi staat zijnde toebehooren, 2 Sigaren, enz. 1 Donderdag Stellendam in slag van een h hok in Kav polder, kad. groot 2 aren de erven van DEN BERG. Op Vrijdag halfzeven uur Oude Tonge: het Oudeland, van den heer Notaris VAN Op Vrijda uur in het Tarwe in dei delharnis, te: van Es te Mi aldaar, ten v den Tol te BUUREN. Op Zaterd uur in het Erwten in d delharnis. No, Op Maan uur in het Tarwe in te Sommelsd Cz. te Somm weitjes en melsdijk, vo daar. Notari Maandag uur in het TongeRogj van Middel C. Holleman in Klinkerla: heer A. C. Noordland L. van Es, Duiven waar Wed. P. BUUREN. Woensda^ 2£ uur in he afslag van Oolgensplaa groot 71 c, 2 koopen), 20 c.A. ten taris Mr. V. in het 0o: Staten houj Woensdag volge van geheel te heeft Dontj boven Nev ting gebra meenen, dj komst is. Als Vrijdag lid de Vaaltbi niet opengj dat het door de 1| de brug ten slotte. gingen or heen of wj sloten kut verkeer gi De de Wijnha middag dj niet gehee| is van or bijna kwd over de Brussel- van het Vrije arbeider en aan dd In warm, ml ren waarjj F. in de neemt mej bewustelo gebied va schen bij) doordat te water Te Lo geworden terug. Eei bezweken Ook Ntj periode steeg de of 98 gr. 24 mens heeft miri Dc middag Droste deze war| werken, gegeven. Te tengevolj overledei Zaterd tweejarig T. Yerdn

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 2