Zaterdag 13 Juli 1912. 278le Jaargang N\ 1780. voor de Zuidliollandsclie en Zeenwüehe Eilanden. EISTE BLAB. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES De theologische faculteit. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. i> zonder 50 Buitenland TOOrnitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. 1 W. BOEKHOVEN. SOMMELSD1JK. Advertentiën 10 oent per regel en i/i maal, Reolames 30 per regel. Boekaankondiging i Cent per regel en V, maal. DienstaanTragen en Dienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. Groote letters en vignetten -worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. Alle stsslilieiï voor «le leöactre Hestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever OP DEK IJITBJJE. Tuinbouw. Voor Moes- en Bloemtuin enz. 'ÖITOEYER 1 Telefoon Intercomm. No. 2. II. (Vervolg). De Minister, zoo schreven we in ons eerste artikel, de vader van onzen Mi nister »de oude Heemskerkwas in 1876 tegen het voortbestaan der theolo gische faculteit aan de Hoogescholen, omdat hij die in strijd achtte met art. 194 der Grondwet. Maar toen de Kamer besloot, om die faculteit toch te houden, wilde hij, dat dan de dogmatiek óók zou onderwezen worden Helaas de Kamer dacht er anders over Waarom Om deze eenvoudige reden De dogmatiek zou dan naar den wil des Ministers onderwezen moeten wor den.maar welke dogmatiek? En daar had men de poppen aan 't dansen Welke dogmatiek De Hervormde dog matiek De Roomsche De Luther- sche De Remonstrantsche De Israë- lietische De Mohamedaansche De Boeddistische Daar zat men omhoogJa, welke dogmatiek De Hervormde Maar wat had een Roomsche student aan Her vormde dogmatiek. Be Joodsche Maar wat had een Protestantsche stu dent aan Joodsche leerbeginselen De Remonstrantsche Maar wat had een Gereformeerd student aan 't leeren van Remonstrantsche dogma's anders dan om ze te bestrijden. Men zat in de Kamer omhoogDe Minister omhoog en de leden omhoog. Daar komt men op een ander idee. Wel dogmatiek, maar een algemeene 1 Een algemeeneEen mengelmoesje van leerstellingen een algemeene om schrijving van allerlei begrippen over de heele wereld onder alle volken, heidenen en Christenen verspreid Och, ocheen algemeene dogmatiek... maar wat had de Herv. Kerk aan zulke studie; niemendal. Algemeene dogma tiek zou uitloopen op een allegaartje van nul en geener waarde voor geen enkelen student öf ze zou voor de Herv. Kerk nuttig worden, als er een gladde professor was, die de Algemeene dog matiek wist te doen uitloopen op een Hervormde dogmatiek. Weer zat men omhoogWelke dog matiek Een Hervormde kon niet, want er waren ook Roomsche studen ten en Remonstrantsche. Een Alge meene kon niet, want dat werd ot een hutspot óf een Hervormde, als de professor zelf goed Hervormd was. Slotaangenomen wordt een amen dement van den heer De Vries om de leerstellige Godgeleerdheid en de prak tische Godgeleerdheid te schrappen. De faculteit was vermoord, ver morzeld. De fut, het leven was eruit, de kop was eraf. Geen Hervormde dogmatiek meer over God, Jezus, den H. Geest, zonde, zondeval enz. enz. Maar wat dan? Maar wat dan 1 Men moest toch onderwijs geven in die Godgeleerde faculteit die heelemaal niét meer over „God naar de Schriften' handelde. Lees art. 42 der wet van 1876. Dan ziet ge de zaak. Art. 42: Aan elke universiteit wordt onderwijs gegeven le. in de encyclopedie der God geleerdheid. 2e. in de geschiedenis der leer aan gaande God. 3e in de geschiedenis der gods diensten in 't algemeen. 4e. in de geschiedenis van den Israelietischen Godsdienst. 5e. in de geschiedenis van het Christendom. 6e. in de Israelietische en Oud- 'Christelijke Letterkunde. 7e. in de uitlegging van het Oud en Nieuw Testament. 8e. in de geschiedenis der leerstel lingen van den Christelijken godsdienst. 9e. inde wijs begeerte van den gods dienst. 10e. in de zedekunde. Ziet ge, wat er van de dogmatiek is terechtgekomen 't Is nu geschie denis geschiedenis geschie- nis. Maar de geschiedenis van de dog matiek is de dogmatiek zelf niet. 't Is een beeld van de gedachtenwereld in alle tijden over de dogmatiek, maar de leer der Christenen, zooals onze vaderen die „beleden en wij die moeten belijden, is het niet. Wat heeft na die wegneming, die onthoofding der dogmatiek de Ned. Herv. Kerk gedaan. De Synode besloot er een paar eigen professoren te plaat sen en deze heeren geven nu de dogma tiek aan de Herv, studenten. (Slot volgt). Om voordeel. De Bond van R. Kath openbare onderwijzers in 't bisdom Haarlem ver gaderde Zondag 30 Juni, toen de vol gende motie in behandeling kwam De Bond van R. K. openbare onderwijzers in 't bisdom Haarlem verklaart, dat hij 't werken van 't gemengd comité van salarisactie op hoogen prijs stelt, en dat hij, zooveel in zijn vermogen is, dien arbeid zal blijven steunen, mits die vrij blijft van politieke be doelingen. Tegen deze motie op zichzelf is'niets in te brengen. De gansche onderwij zerswereld kan meewerken, de handen ineen slaan, om een verhoogde actie in 't leven te roepen en meer salaris te krijgen. Maar de conditie, die de Bond van R. K. openbare onderwijzers daaraan verbond, is bedenkelijk, te meer omdat er tegen de motie van den geestelijken adviseur, waarin sprake was van èn salarisverhooging èn gelijkstelling van bijzonder en open baar onderwijs werd aangevoerdwij, leden van den Bond, hebben van die gelijkstelling geen voordeel. Zie, dat wordt verdacht. Die R. K. openbare onderwijzers willen wel met alle collega's meestrijden om meer salaris, maar als 't op rechtskwestie aankomt, om de Christelijke Scholen gelijk te stellen met de openbare, dan zijn de heeren er niet voor te vinden »daar hebben ze geen voordeel van Ze willen wel de Christelijke onder wijzers gebruiken om hen te steunen tot meer traktement, maar hun rechts gevoel is zoo bot geworden in den langen dienst voor de Openbare School dat ze voor de gelijkstelling niets voelen. We wisten wel, dat R. K anders tegenover de Openbare School staan, dan vele Protestantenmaar dat men aan die zijde bij de onderwijzers geen oog heeft voor 't onrecht, dat een Christelijke School wordt aangedaan neen, we hadden beter gedachten van een R. K. onderwijzer. Zelfs ultra liberale onderwijzers beginnen reeds met 't Recht der Chr. Scholen te er kennen, mits dan ook maar alle wet telijke voorwaarden dezelfde zijn zoo voor 't Openbaar als voor 't Bijzonder onderwijs; maar de Bond van R. K. onderwijzers zegt: we hebben er geen voordeel van. 't Is een standpunt; maar niet hoog. WêI voordeel, maar geen recht. Neendan kwam de adviseur uit een anderen hoek, die terdege de ge lijkstelling in zijn motie opnam. En zoo hoort 't ook. 'n Aardige som zoo'n 50,000 mark. Een 30,000 gulden in ons geld. Dat kostte, naar we lazen, in 't jaar 1884 een volledige inrichting, om op onze heide velden te stoomploegen. 't Mag nu iets minder zijn 'k weet het nietalles wordt duurdermaar 't blijft een respectabel sommetje voor een »landbouwwerktuig« en zelfs in de grootste landbouwzaken, zullen ze zulke dingskens wel niet in voorraad hebben. Met zoo'n stoomploeg moet men hebben zien werken, om goed onder den indruk van dit krachtwerk te komen. Als de Ned. Heidemaatschappij er ergens mee bezig is, komen dan ook van heinde en ver nieuwsgierigen en belangstellenden toeloopen, om met eigen oogen te zien, hoe dit werktuig het ingewand van de heide omwroet en haar geschikt maakt tot be- bossching of bebouwing. Genoemde Maatschappij bewerkt op deze wijze jaarlijks meer dan 2000 H.A. heide grond. En zoo juist las ik, dat zij genegen is, om gezelschappen of vereenigingen, die belang stellen in ontginningen, de gelegen heid tot het bezichtigen daarvan geven wil en nog zorgen wil voor deskundige voorlichting op den koop toe Ik kan 't onzen boeren aanraden. Als de ergste zomerdrukte over is, wil de mensch wel eens uit; welnu, hier zou voor onze boeren gelegenheid zijn, om zich eens te verfrisschen en tegelijk wat moois te zien op landbouwgebied. Aan 't adres der Ned. Heidemaatschappij Nieuwe Gracht 94 te Utrecht, geeft men alle mogelijke inlichtingen. Natuurlijk is het dan een lukje, als men ook den stoomploeg ziet. Die is maar op een plaats tegelijk. En de Maatschappij heeft haar ontgin ningen op vele plaatsen. Die ploeg blijft imposant. 'tls een lust voor het oog, de groote ploeg bv., het zware gevaarte, acht meter lang en bijna 5000 kilo zwaar, door de heide te zien hollen I Uit de verte lijkt het wel een stoom boot, die met krachtigen slag het golvende heidekruid doorklieft. Achter op het gevaarte staat de stuur man, die zijn beide handen om 't stuurwiel klemt, waarmee hij de snelbanende ploeg in de goede voor houdt. Dat is geen kinderspel I En de stuurman van de heide-stoomboot mag staal in zijn spieren hebben, anders redt hij 't niet Wordt de groote stoomploeg gebruikt, dan wordt de grond eerst door de kleine scharen aangegrepen, waardoor de bovenste laag op de diepte van een gewonen paardec- ploeg wordt omgegooid. Maar dan komt de greep De groote scharen werpen dan den aldus losgemaakten grond over een breedte van 1 meter ineens 50 cM. om. Soms nog niet diep genoeg. Dan moet de diepploeg gebruikt. Die maakt voren van 50 cM. breedte, maar 70 cM. diep. En hij kan het, als 't moet, nog dieper Achter den ploeg zwalpt de egge, die tegelijk den grond wat effent. Zoo heerscht de mfnsch over de werken van Gods handen En waar kort geleden alles nog b uin- vale heide was, daar groeit nu bosch of daar golft de rogge, ja daar grazen de koeien in 't frissche gras Landontginning heeft nu eenmaal mijn bijzondere voorliefde. Nederland heelt nog pl.m. 600,000 hectaren woesten grond. Die moeten ontgonnen worden. Nu God de middelen schonk De woestijn bloeie als 'n roos En bovendien men houdt de men- schen op het platteland of brengt ze er terug. De plattelandsbevolking is de kern, de ruggegraat eener natie De groote steden zijn onmisbaar. Maar de natie verarmt er. Verwordt, verzwakt, ontaardt. Nog pas heb ik daarvan schrikkelijke dingen gelezen uit Frankrijk. Cyriel Buijsse, 'n journalist, heeft per auto het platteland van Noord-Frankrijk bereisd, en 't is_ om van te schreien bij 't geen hij vertelt van Frankrijks ontvolking. Normandie en Picardie zijn mooi. 't Zijn vruchtbare landouwen. Die een rijken, rijken oogst geven En onze reiziger zag in plaats van groene en gele aren helblauwe velden, bloed- roode velden, purperkleurige akkers En dat vanwege de allesoverweldigende woekering der korenbloemen, klaprozen en allerlei onkruid. 2.Een stilte van uitgestorven verlatenheid ligt alom, als een bestendige drukking, over het Fransche platteland. Gaat in een dorp een schooltje uittien of vijftien kinderen. Die er uitzien als oude menschjes. 't Platteland ontvolkt zich. -En die er achterblijven vermeerderen niet! Parijs, ja dat groeit. De groote, opslokkende Moloch. En de provincie-stadjes--apen in alles Parijs na. Gelukkig staat het bij ons nog anders. Wij hebben veelal nog een stoere, krach tige landbevolking. Maar zij vraagt ons ruimte. Trouwgrage jonge boeren jagen de om streken af, of er ook een klein boerderijtje te huren is. Sommigen gaan naar Amerika. Anderen zoeken 't in een stad. Op allerlei wijze kan er gezorgd worden, dat onze plattelanders op het land werk en brood vinden. Ook door landontginning. Zeshonderdduizend hectaren woesten grond wat kan daarop niet worden geteeld En daarom is 't geronk van den stoom ploeg mij een welluidende muziek. Het land wordt aangesneden Het geeft den mensch voedsel. 't Volbrengt de taak, waartoe de Schepper het in het aanzijn geroepen heeft. UITKIJK. Wij willen iets zeggen over de verzor ging der gewone geraniums. De eigenlijke naam isPelargonium Zonale, maar die klinkt de meesten wat vreemd in de ooren, terwijl toch ieder de geranium kent. Deze en de fuchsia in den volksmond »foksia< zijn zeer algemeen en worden beide vaak in één adem genoemd. Toch hebben ze onderscheiden behoeften worden ze buiten bij elkaar, dus op eenzelfde plaats gezet, dan is het mogelijk, dat de eene gedijt, maar de andere volstrekt geen schik heeft. Want de fuchsia houdt van halfschaduw, terwijl de geranium zich ontplooit in den heeten middagzon, waar de prachtig schit terende bloemen te voorschijn komen en zich verheffen tusschen de sappige groene bladeren. Wat al kleurschakeeringen neemt men bij de geranium waar, zoowel bij de dub bele als bij de enkele bloemenvan het donkerste rood tot het zuiverste wit. De plant tiert in eiken grond; evenwel, deze mag niet te vet zijn, daar men dan wel kolossale struiken met weelderig blad krijgt, maar zeer weinig bloemen. Lichte grond, vermengd met veel zand, is aan te bevelen Planten in potten hebben over een beperkte ruimte te beschikken, weshalve de aarde zeer voedzaam dient te wezen. Voor uitplanting zijn de enkele geschik ter dan de dubbeleze bloeien gemak kelijker en milder en hebben niet zooveel van den regen te lijden. De dubbele houde men dus meer voor potplanten. Men kan de geranium den geheelen zomer door kweeken, 't best evenwel in Juli en Augustus, 't Gaat gemakkelijk. Men snijdt krachtige loten met drie of vier bladeren, en legt die enkele uren in de schaduw, opdat de sneewonde kan opdroogen. Dan komen ze in stekpotjes, welke gevuld zijn met zeer lossen grond: men drukke ze goed aan. Heeft men een broeibak, dan zet men de potten daarin en behandelt ze als an dere stekken. Indien niet, dan gebruike men potten van 8-10 cM. en plaatst daarin om den rand vier tot zes stekken. Na twee of drie weken wortelen ze bij goede be handeling ze moeten voor een zonnig raam staan en eer droog dan vochtig gehouden worden. De overwintering geeft de meeste zorg, want zoo dankbaar en bescheiden de ge ranium zich tooit in den zomer, zoo ge voelig is ze in den winter voor vocht; rotting treedt licht in, vooral bij jonge kweekplantjes. Daarom vereischen zij een droge, luchtige, tevens lichte standplaats in een vunzigen, donkeren hoek geplaatst of liever weggeborgen, zooals men niet zelden ziet, gaan zij stellig te gronde. De rottende deelen moeten vaak verwijderd worden. Overigens snijde men in den win ter dat is rusttijd, zoo min mogelijk, daar dit rotting kan veroorzaken. Is het noodig, dan bestrooie men de wonden met fijn houtskool. Het gieten moet ook tot het allernoodzakelijkste beperkt worden. Is de winter gepasseerd, dan wordt de geranium behandeld als de fuchsia: de wortels worden krachtig ingekort, nadat de slechte grond er van verwijderd is, hetzelfde geschiedt met de plant zelf, waarna men ze plaatst in nieuwe aarde in over eenkomstige potten, welke worden gebracht 't zij in een broeibak of, bij gebreke daar aan, op eene vroolijke en warme plaats. Den eersten tijd mag maar matig worden gegoten, totdat nieuwe wortels en loten zich hebben gevormd. Later krijgen dan de planten heur plaats op het bloembed, op een bloemtafel, een balcon, enz. Zeer schoone soorten zijn de bontbladige, die zich voor bloembedden uitstekend leenen. Ze zijn echter veel gevoeliger dan de groen- bladige. Een sieraad voor den tuin zijn ook de stamgeraniums, maar het is voor den liefhebber niet gemakkelijk deze te overwinteren. Nog even willen we de aandacht vesti gen op een bijzondere klasse: de klimop- of hanggeraniums (pelarg. peltatum). Of schoon de cultuur en kweeking overeen-

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1