H. J. van Dorp, v.h, i. LEVEISTEIR. H.H. VEEHOUDERS jb. mm Advertentien. A. MUIJS Co. Handel in Bouwmaterialen. Firma VAN OUDGAA11DEN A. DIJKERS 1 Britain. Oost VI DE GAST Zoon. D. BIJLEVELD Voorjaars- en Zomerartikelen, als Altijd bewijzen. Geuzenlaan 42-16, Rotterdam. §i Beide legen gunstige voorwaarden ver- 2 krijgbaar bij Tevexs ft best© en 't goedkoopste adres voor Reclames, Mededee- lingen enz. (20 Cents per regel.) Land- en Tuinbouw. Voor beginnende knnstmestge- bruikers. Gemengd Nieuws. Groenten en Bloemenkweekerjj MIDDELHARIYII. Photograaf, DIERGAARDELAAN36 ROTTERDAM. «m Grootste Inrichting van ae stad. KANTOOR EN MAGAZIJNEN TELEFOON 3404. Prima vette Luiksche KLUITKALK, Kunstmatige Portl.- Cement„The Good Hope", drijfsteen, Gresbuizen, Gips, Tras Wand- en Vloertegels, en voorts alles wat tot de branche behoort. Concurreerende prijzen. itoMi NancliHel Rolerslool 88, Rotterdam. ION 0 YTRTR K FBMRI J Onze Naaimachines en Rijwielen munten boven alle tulere uil tloor soliditeit, fraaie J afwerking en billijke prijzen. fi LVan RossumMiddelhar nis BRIELIJS MIDDJELHARN1S. Kantoor gevestigd sedert 1831. Correspondentschap le klasse van de Nederlandsche Bank. SBSjR*» Plaatst gelden a Deposito met drie dagen opzeggen 3 pCt. 's jaars; met een maand opzeggen 374 pCt. jaarsmet drie maanden opzeggen 3V2 pCt. 's jaars; met zes maanden opzeggen 31/2 pQff 'sjaars; met twaalf maandeD opzeggen 4 pCt. 's jaars. ssjV Im BETON FABRIEK MIDDELH A RN IS.^B BUIZEN, REGENWATER-, WEL-, BEER- EN GIERPUTTEN Alle soorten hakken. Enorme voorraad eindstukken voor dj-aineering. Het beste Rdres voor cementen heiningen. I Verder alle werken in beton en gewapend beton. Speciaal ingericht voor het vervoeren en stellen der putten. Handel in aarden grepbuizen en oventegels. CONCURREERENDE PRIJZEN OP AANVRAAG, f Dirkslaml H. POLDER. AGEMTEM j Öuddorp en omstreken T DE RONDE. Ooltgensplaat A. DE VOS Johs.z. die met het meeste voordeel Varkens willen fokken en mesten voedere uitsluitend VASIHWjNSVOEH met vleeschmeel merk Jf. v. H. Ook komt voor hen, Jie granen van zich zelf hebben, en een prima rantsoen willen samenstellen in aanmerking mijn Glut en meel, g-ehalte 20 °/0 eiwit, ÏO °/0 vet. De prijzen van beide artikelen zijn, in verhouding met de graanprijzen, zeer iaag Karpetten. jtiiddelliariii* Tapijten. IMrksland bericht de ONTVANGST van de Zwarte en Gekleurde Japonstoffen, Katoentjes, Sportflanels, Vitrages, enz. Zwarte en Gekleurde Heeren- en Jongenscostuums, Kinderpakjes, in norfolk, blouse en jekkermodel 5185 Ook Sileeding naar Haal. JE ADRES voor Paarden-, Koedekken, alsook Korenzakken, Oiiejassen en -pijpen. Gordijnen. ZOEKT UW VOORDEEL. Echte Men. Marktveld, SOMMELSDIJK. Telegram-Adres MlïeASI.-SOMlUELSBIJK. Al die vragen daar moeien ze diep van doordrongen worden zinken tenslotte in 't niet bij deze groote levensvraag Of wij reeds leerden den sabbat hier te besteden en te waardeeren als de voorbereiding van den eeuwigen sabbat hiernamaals. Dat is geen >kwestie,< Dat,is »de« vraag des christens! UITKIJK. Wy zouden kunnen zeggen.De Pink Pillen genezen deze of gene ziekte", maar indien gijzelt ziek zijt, zal deze verzekering niet zeer overtui gend zijn. Gij zult er de voorkeur aan geven iemand tot u te hooren zeggen.Daaraan heb ik geleden, ik heb toen de Pink Pillen gebruikt en ik lijd niet meer.Na het verhaal van een genezen persoon gelezen te hebben, bestaat er volle zekerheid voor u en kunt gij met recht zeggenDe Pink Pillen hebben deze persoon genezen ik leed waaraan hij leed, er is dus geen reden waarom de Pink Pillen mij ook niet zullen genezen. Laten wy een genezen persoon aan het woord, en geven wy, dit op goed geluk aan den heer J. L. Maes, van Marumstraat 37,te 's Gravenhage. Heer J. L. Maes. .Ik zend u deze weinige regelen, schrijft hij, om u myn compliment te maken over uwe Pink Pillen die my buitengewoon veel goed hebben gedaan. Sedert lang gevoelde ik mij niet wel, ik was altijd bleek en had dikwijls moeite op de been te blijven. Ik had nooit veel eetlust en mijn spijsvertering waB moeielijk. Ik had reeds vele geneesmiddelen en versterkende middelen geno men, alles zonder succes, en ik vroeg mij af wat daarvan worden moest. Eindelijk heeft men mij uwe goede Pink Pillen aangeraden, die mij krach ten hebben gegeven en mij spoedig hebben ge nezen. Men ziet door dit voorbeeld uit duizenden dat de Pink Pillen krachtig zijn en spoedig de meest uitgeputte lichamen kunnen herstellen. De PiDk Pillen danken hun kracht aan de eigenschap die zy bezitten om zoo te zeggen met iedere gift bloed te bezorgen en het zenuwstelsel te ver sterken. Verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa. DIJKEMA DOORNBOS te Sommelsdijk. Ieder jaar neemt het kunstmestgebruik toeook in achterlijke streken dringt het door. 't Moet ook wel: in vele streken is te weinig natuurmest, en bovendienmen ziet en hoort overal, dat aan het gebruik van kunstmest toename der welvaart ge paard gaat. Maar nu gaat het vaak met liet gebruik van kunstmest, waar deze zijn intocht doet, wonderlijk toe, zoodat er wel eens sdiade inplaats van voordeel komt. Men kent het gebruik niet, en begrijpt ook niet, dat dit eerst geleerd moet worden. Zoo strooit men dan b.v. slechts een enkele meststof uit, een der goedkoopste natuurlijk kainiet of Tliomasmeel, zonder te vragen, wat daarin zit of zich rekenschap te geven, waarom men juist die meststof neemt. Men probeert slechtsluk-raak. En zoo leert men slechts bij horten en stooten, waarbij ook schadeposten komen, hoe men er mee aanmoet, indien men er niet geheel mee ophoud uit wantrouwen. Ieder, die kunstmest gaat gebruiken, moet weten, dat hij daarin dient te geven, alles wat men ook in stalmest geeft, 't Zijn voornamelijk vier stoffen, die als planten- voedsel moeten worden aangebracht: kali (vroeger potasch genoemd) phosphorzuur, kalk en stikstof. Op gronden, die van nature zoo goed als geen plantenvoedsel bevatten, zooals b.v. met zand- en veengronden het geval is, moet men in den mest al deze stoffen geven. Eigenlijk nog een vijfde voe dingsstof magnesia. Ze wordt in den regel niet genoemd, ofschoon vooral de vlinder bloemige gewassenerwten, boonen, klavers enz. vrij wat magnesia bevatten en geen enkele plant er buiten kan. In stalmest wordt ze ook aangevoerd, Evenwel, ook in de gebruikelijke kunstmeststoffen, ofschoon de meeste gebruikers het niet weten. Wendt men kainiet of patentkali aan, met het doel aan de planten kali toe te voeren, dan krijgen die daarin tevens de noodige mag nesia, waarvoor de gebruiker niet betaalt, 'tls goed, dat men dit onthoudt, en steeds blijft bedenken, dat ook magnesia voor den plantengroei en ter verkrijging van een goeden oogst onmisbaar is. Klei- en leemgronden bevatten van nature wel kali (en magnesia), en 't geldt daarom bij vele kunstmestgebruikers als regel om daar geen kali-meststof aan te wenden. Het wordt overbodig geacht. Maar de ervaringen der laatste jaren deden zien, dat dit voor vele dier gronden een misrekering isin den loop der tijden is die natuurlijke rijkdom blijkbaar zeer vermindert. In vele klei- en leemgronden blijkt ook de kalk verdwenen, en dan staat het daar ook met de magnesia niet ruim meer, want ook deze stof zakt op den duur, evenals de kalk, naar den ondergrond. Het onvoorwaardelijk weglaten van kali en kalk kan dus op kleigronden een fout zijn, een fout welke zich ieder jaar sterker wreekt door onvoldoende oogsten. Een volledige bemesting kan ook daar noodig zijn dit dient de kunstmestgebruiker te onderzoeken. (Wordt vervolgd.) De vergiftigingszaak te Rerilcum. We hebben al gemeld, dat de 19-jarige J. M. T. bekend heeft zijn vader te hebben vergiftigd. De N. A. Ct. meldt thans om trent deze zaak het volgende Een week te voren had de verdachte rattekruid gekocht, dit in water geweekt en een deel van het aftreksel ongemerkt gedaan in een kom koffie, welke voor zijn vadqr was gereed gezet. Het overblijvende rattekruid had hij in den tuin begraven, waar personen hem bezig zagen en waar het door de politie later is opgegraven. Toen de vader van de koffie dronk, maakte hij tegenover zijn vrouw de opmerking »wat smaakt die koffie vreemd.» Deze proefde er van met het gevolg dat zij on passelijk werd, doch verder geen nadeelige gevolgen ondervond. De toestand van T. gaf aanleiding de hulp van dr. Kersten in te roepeD, die evenwel geen vergiftigingsverschijnselen constateerde, hoewel de patient verklaarde „ik denk dat zij mij vergeven hebben." Eerst des avonds na het overlijden kon vergiftiging worden vastgesteld. Hoe de verdachte tot zijn daad is ge komen, is nog niet geheel verklaard. Wel licht is die aanleiding van zijn te voren beraamd misdrijf te zoeken in het hard vochtige optreden van den vader tegenover vrouw en kinderen. In hoever er eigenbelang van den zoon, die zijn vader in de koperslagerij zou op volgen, in 't spel is, valt niet te zeggen. Het onderzoek in deze zaak zal nog eenigen tijd voortduren. Ook het onderzoek van den maaginhoud van den overleden koperslager is nog niet geëindigd. Een merkwaardige roode vlek. In den laatsten tijd vertoont de planeet Jupiter, die tegenwoordig omtrent 10 ure des avonds aan den Zuidelijken hemel dui delijk te zien is, een bijzonder groote merkwaardige roode vlek. Men had al lang zijn aandacht geschonken aan de nevelrin- gen van Jupiter, welke met veranderlijke snelheid om de planeet heendraaien en die voortdurend van vorm, uiterlijk en zelfs van kleur veranderen. Maar de befaamde f roode vlek» had men toch nog pas sedert betrekkelijk korten tijd ontdekt. Zij is ovaal van vorm, zeer rood, ligt boven den aequa- tor van Jupiter, en is ongeveer 41,000 K.M. lang en 14.000 breed. Sommigen houden haar voor een vasteland in wording, voor een soort uitgeworpen vulkanische stof, vastgeworden en gekristallizeerd aan de vloeibare oppervlakte van de planeet. An deren verwerpen die veronderstelling, omdat de roode vlek, die tot dusver een ongeveer vaste plaats had, sedert een jaar aan ge weldige en onvoorziene verplaatsingen on derhevig is. Dagelijks verplaatst zij zich westwaarts en dat met een steeds toene mende snelheid, die volgens de jongste waarnemingen door Philippi verricht op het oogenblik ongeveer 100 K.M. per dag be draagt. Men zou hier, volgens den Parijschen sterrekundige Charles Nordmann, te doen hebben met eea Jupiter-vasteland, welks oppervlakte die der geheele aarde overtreft en welks lengte (in Jupiter-Iengte-graden) binnen enkele maanden 50 pCt. is afge nomen. Welke heftige beroeringen vinden er op of in Jupiter plaats Welke beslissende faze in haar ontwikkeling maakt deze pla neet door'? Nordmann acht het onvoorzichtig zich aan gissingen te wagen. Waarnemen en nog eens waarnemen is het meest wen- schelijke. Met zwakke kijkers is Jupiter met zijn manen al te zien. Van die manen kenden we er tot nog toe 4, doch door ontdekkingen van den laatsten tijd zijn er nog 4 bijgevonden, waarvan er een niet meer dan 30 K.M. in doorsnee is. De bliksem in de tram Woensdagmorgen sloeg een geweldige bliksemstraal uit de loodblauwe lucht bo ven Groningen, onmiddelijk gevolgd door een zwaren donderslag. Kort daarop nog eens. Beide slagen hebben de electrische tram die te wachten stond bij de Natte Brug, aldaar getroffen. Een der inzittenden de tram was vol vertelde, dat tegelijk met den slag de lichten, die in de tram aan waren, plotseling uitgingen. Allen sprongen op doch gelukkig bleek niemand letsel te hebben bekomen. Wel trok door den wagen een lichte damp, die sterk naar zwavel rook. Vlak voor den ingang van de gevangenis werd dezelfde tram voor den tweeden keer getroffen. Gelukkig op nieuw zonder iemand te treffen, maar en kelen der passagiers kregen het nu te be nauwd en stapten uit, ondanks den neer stroomenden regen. Tien per dag. Die ellendige drinkgewoonten. Nu weer bij kersenpluk. Een ooggetuige verhaalt, naar we in 't Centrum lezen, dat elke man, die een mand geplukte kersen afleveren kwam, een glas jenever kreeg en hoe op deze wijze iedere plukker circa 10 borrels per dag opdronk. Aan alle kanten schadelijk. Kreeg hij die tien borrels, dat zijn er 60 in de week, in geld, dan was het een aar dig bedrag, dat vrouw en kinderen zeer te stade komen zou. Vervolgens zijn alle medici 't er over eens, dat 60 borrels in èén week, schade lijk zijn voor de meer edele deelen van 't lichaam. En eindelijk, zegt Onze Courant terecht, wént niets zoo gemakkelijk, als 't geregeld gebruik van alcoholia en men kan er wel zeker van zijn, dat de plukker na den pluk maar niet zoo van 60 op nul terug valt, onverschillig of hij veel weinig of 1 niets verdient. Verdacht van verduistering De politie heeft, naar het Hdbl. meedeelt een "commissionair in goud en zilver, wo nende op den Zwanenburgwal, te Amster dam, aangehouden, die verdacht wordt van verduistering van een groote hoeveelheid goud en zilver. De man had goederen van een Duitsche firma in commissie, doch verzuimde af te dragen wat hij ervoor ont ving. De politie heeft een deel van de voor werpen in banken van leening in beslag genomen. Het verduisterde vertegenwoordigt een waarde van 4000 a 5000 guldey. K wartj esvinders. Twee beruchte zoogenaamde kwartjes vinders, een uit Amsterdam en een uit Rotterdam, zijn in Den Haag door de politie aangehouden, verdacht van een Duitscher een bedrag van 100 mark te hebben afhan dig gemaakt. Door den bliksem getroffen Dinsdagmorgen zijn onder Holwerd (Fr.) twee maaiers door den bliksem getroffen de een was op slag dood. Vergiftigd. De 19-jarige zoon van den Renkumschen koperslager T. heeft bekend zijn vader ver giftigd te hebben. Verdronken. Maandagnamiddag is het tweejarig doch tertje van den heer A. Siebers te Grave in den regenbak achter het huis gevallen en verdronken. Te Nijmegen is het 10-jarig dochtertje van C. Vermeulen te Hardinxveld, kapitein op een der schepen van Carl Schroers, overboord gevallen en verdronken. Haar lijkje is nog niet gevonden. Dinsdag is een driejarig kind van schipper Van der Werk te Achlum (Fr.) in een sloot verdronken. Overreden. Woensdagmorgen is een man bij het station Francker door een trein overreden en gedood. Botter omgeslagen. Dinsdag is tijdens een hevige onweersbui, op een half uur afstands ten Zuidek van het eiland Marken, de Harderwijker botter van schipper II. de Gooyer door een wind hoos overvallen en omgeslagen, waardoor het vaartuig terstond zonk. Een Bunschoter visscher heeft den vis- schers en zijn knecht, die zich aan het want vasthielden, gered. Afgebrand. Te Binderij, gemeente Nieuwolda, 's in den afgeloopen nacht het arbeidershuis van D. Nieuwold, bewoond door de weduwe Uitjeboer, afgebrand. Verzekering dekt de schade. Verschrikkelijk. Zondagavond liep op de Hommelschenweg te Arnhem een vrouw, die 'n kind droeg, dat ze onderstboven hield, 't Bleek 'n zui geling te zijn, die ten doop werd ge bracht. Tengevolge van die eigenaardige manier van dragen, was het arme kind, al totaal blauw in 't gezicht. De vrouw, die het kind droeg, was stom dronken. Nieuwe Waterweg, Antwerpen en Hamburg. In het eerste halfjaar van 1912 heeft de havenbeweging van den Nieuwen Waterweg die van Antwerpen met 165,192 ton over troffen, terwijl het verschil ten gunste van den Nieuwen Waterweg over de vijf eerste maanden van 1912 288 ton bedroeg. Hamburg bleef den Nieuwen Waterweg gedurende denzelfden tijd met 684.450 ton voor. Over de vijf eerste maanden van het vorig jaar was het verschil ten gunste van Hamburg 892.790 ton. Het verongelukte luchtschip Schwaben Het verongelukken van het luchtschip Schwaben wordt op dezelfde wijze verklaard als de brand indertijd te Friedrichshafen, waarbij het volgende aan het licht kwam. Bij het ledigen van het luchtschip werden de cellen, nadat zij bijna geheel van gas waren ontdaan, naar omlaag uit hot ge raamte van het luchtschip getrokken. Daar door wreven de gegomde binnenvlakken eener gascel tegen elkaar en proeven hebben bewezen, dat hierbij onder sommige atmos ferische omstandigheden vonken kunnen voortkomen, in staat het nog in de cel aanwezige gas te doen ontvlammen. Men zal daarom in het vervolg niet meer op deze wijze den ballon ledigen. Gedurende het varen van een luchtschip is, daar de cellen gevuld lijn en de stof dus niet tegen elkaar kan wrijven, zulk een ontvlamming niet mogelijk. BIEDT AAN Geraniums enkel rood en alle kleu ren. Hang Geraniums, Margarieten enkel en dub bel Fuksia in soorten Coleus in kleuren .Calceolaria bruin en geel CroBij Canna's Bol- begonia en Erfordia Anjelieren, Salvia, Ibelio troop, Chrysantheums, Vesbena's, Pentunia's, Violieren, Leeuwebekken, Vriole, Tagetes bruin en geel, Madeliefjes, Plox Drumonde, Riddesporen Asters, Zinia's, Lobelia's, Meloenen, Tomaaten, Komkommerplanten, Kamerplanten enz. enz. 5881 Mooie waar en Billijke prijzen. Telegr.-adrcsOIIOC1AABDEN. Zandpad B No. 193. Telph. latere. No. 9 BELAST zich met den aan- en verkoop van EFFECTEN op binnen en buitenl. beurzen; VERZILVERT Coupons tot de meest concurreerende prijzen GEEFT VOORSCHOT en sluit Prolongaties en Beleeningen op binnen en buitenl. Effecten BEZORGT polissen van brand, glas, transport, levensverzekering enz.; INCASSEERT wissels op binnen en buitenland ADMINISTREERT gelden en onroerende goederen van derden tegen zeer billijke conditiën BEWAART effecten, goud, zilver, enz. in haar brandvrije kluis volgens bepalingen, die gratis verkrijgbaar zijn. lederen werkdag van 24 uur gratis verwisseling van groot bankpapier tegen klein bankpapier of omgekeerd Bankpapier tegen specie of omgekeerd. -uetv f*;) EffectenKassiersAssurantie- en Administratiekantoor. Bezorgen den In- en Verkoop van Effecten op alle Binnen- en Bnitenlandsohe Baarzen Koopen en verkoopen alle Coupons, Chéques en vreemde Banknoten. Sluiten Prolongation en Beleeningen op Effecten. Nemen gelden deposito. Incasseerlng op Binnen- en Buitenland. Bezorgen gelden onder Hypotheeair verband op Landerijen en Gebouwen, Agentschap der assurantie Compagnie 771 te'Amsterdam tegen Brandschade van ge itouwen en Roerende Goederen met vaste zeer billijke premiën. Sluiten Verzekeringen per post opGeldswaardige Papieren en Bankbiljetten en pér toomboot of sobip op alle Roerende Goederen. Correspondenten van diverse in Nedefland gevestigde Hypotheekbanken. Sluiten verschillende Levensverzekeringoontraoton. 5436

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 2