37sle Jaargang N°. 1775. voor de Zuidkollantlsclie en Zeeuwsclie Eilanden. Luijks ër Muller, Rotterdam Woensdag 36 Juni 1913. Antirevolutionair Orgaan W. BOEKHOVEN, Reclames, Mededeelingen enz IN HOC SIGNO VINCES SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgrever. Prijsopgaaf gevraagd. Verleden week vergaderde het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen, waarin ook Oudegeest zitting heeft, wel bekend uit de spoorweg staking van 1903 Over verschillende zaken werd uit den aar i der zaak gesproken Zoo was er een verzoek ingekomen van den Bond van Staats- pensioneering om deel te nemen aan 'tdoor dien Bond uitgeschreven Con gres in Septemberbesloten werd alle afdeelingen tot deelneming op te wek ken. Maar zoo kwam ook de Ziektewet en de Pensioenwet in bespreking en de bezwaren werden opgesomd: b.v. de premie voor de arbeiders was te hoog; b.v. in sommige streken was de arbeidersorganisatie nog zoo slecht, dat de boeren wel zouden probeeren om het door hen te betalen aandeel in de premie op de arbeiders te ver halen, terug te nemen of terug te krijgen en langs een achterdeurtje de halve premie weer binnen zouden krijgen, die er door de voordeur, vol gens de wet, uit moest, b.v. de saam koppeling van Pensioen- en Invalidi teitswet, die door den Minister was tot stand gebracht om te beletten, dat de landarbeiders een voordeel hadden boven de industriearbeiders, welk voordeel hierin bestond, dat de premies voor beide soorten van arbeiders wel evenhoog waren, maar de landarbei ders, omdat zij ouder worden dan de industriewerkers, dus langer van de Wet, van 't Pensioen konden genieten of met andere woorden: als er een afzonderlijke Pensioenwet was trokken de langer levende landarbeiders naar rato meer dan de vroeger stervende fabrieksarbeiders. Behalve deze saamkoppeling had men nog andere bezwarende inva- lieden werden door de ouderdomswet wel geholpen, maar de weezen dier invalieden niet; de weezen der 70 jarigen werden wel geholpen, maar slechts tot hun 13e jaarde weduwen kregen niets in de Pensioenwet Slotsom wasde arbeiders moesten geen premie be'ah-n; de uitkeeringen moesten hooger zijnde leeftijd van 70 jaar moest 60 zijnde loongrens van f1200 was te laag; depensionee ring moest geschieden door den Staat de invaliditeüskost'n moesten betaald door werkgevers en Staatweezen moes ten tot hun 18 ie jaar worden uit betaald. Eén ding helaas ontbrak: hoe duur kwam dan 't zaakje uit, stel nu maar alleen: de verandering van 70 jaar in 60. Daaromprijsopgaaf gevraagd 1 Want om maar met mooie wenschen en eischen te komen, zonder prijsop gaaf, is een huis bouwen zonder fun dament. Eerst rekenen, dan bouwen. Eerst ontvangen, dan uitgeven. De s'orm. Dr. Noordzij is benoemd en blijft natuurlijk beroemdgeen sterveling die er aan denkt dat de minister de benoeming zou intrekken, zelfé zij niet, die dat vragen. En zulke dwazen leven er toch in Ne Ie; land, dij li vragen Excellentie, trek de benoeming in 1 De Minister lacht om zulke onnoo- zelheden. Toch doet men van vijandige zijde al zijn best om amok te maken. Alle classis van de Ned. Herv. Kerk moeten mobiel, werkzaam gesteld wor den om haar afkeuring te kennen te geven over die benoeming. Uit Leiden en Groningen zijn circulaires verspreid aan Jan en Alleman om to pr (esteeren tegen de benoeurng En 't is ten slotte allemaal kool; kouwe drukte, die niets om 't lijf heeft. Waarom niet? Om de heel een voudige reden, dat de theologische faculteit aan onze Hoogescholen neu traal staat tegenover den Staat. De Ned Herv. Kerk zoomin als de Ge reformeerde heeft over die faculteit ook maar de minste zeggenschapde Minister kan benoemen, wie hij wil, al was 't een Israëliet of Remonstrant. Maar de Ned. Herv. ontevredenen stellen zich aan in hun geschrijf en gewrijf of de theologische faculteit aan een Universiteit aan hen behoort. Glad mis: 't is een faculteit, en de Minister kan dus kiezen, wien hij wil. Dat 't nu een Geref. is, is niet meer dan billijk en de ware vrienden der Herv. iKerk zijn er dan ook mee in genomen, omdat nu Gods Woord weer in eere komen kan. En om de eere van dat Woord is 't te doen. Gebrek aan bevoegde mannen Het Gereformeerde beginsel werkt door. Op alle terrein openbaart het zich en niet 't minst uit den aard der zaak, op 't terrein van Kerk en School, wat weer onmiddellijk invloed oefent op de Staatkunde en Philan- tropie als anderszins. Maarhelaas, we komen mannen te kort. Er zijn genoeg bekwame jongens maar ze moeten eerst gelegenheid krijgen om te gaan studeeren, daar door bevoegd worden om les te gaan geven. En om te studeeren moet er voor zulke jongens geld zijn. Traden er nu maar eens vele rijke Geref. jongelingen op om zich te geven voor School en Kerk, dan waren we ook uit den noodmaar zooveel rijke Gereformeerden zijn er niet't is maar een klein hoopskeniet vele rijken, niet vele edelen, zei de. Apostel in zijn dagen reeds en dat is nog zoo En door de Gereformeerden worden reeds zooveel duizenden en tiendui zenden guldens per jaar uitgegeven, dat men zich wel eens bedenken moet de grenzen niet te overschrijden. Toch zullen we nog dieper in de beurs moeten, om de Geref. jongens vooruit te helpen, die zeer bekwaam, maar te arm zijn om vooruit te komen. Jongens voor School <n Kerk, én jongens voor dokter, advocaat, ge leerde en Ger. f «rmeerd. De velden zijn wit om te oogsten, maar waar zijn maaiers? Eu zonder geld krijgen we de maaiers niet. Doorzien. De heer Lohman mag 't met zijn 25 amendementen goed bedoeld heb ben, 't is en bleef een werk in on voorzichtigheid geboren. Toen hij ze dan ook introk, grijnsde de Linkerzij van spijtkookte ze van woede. Aan den Minister Talma had nu eens plotseling, door een bevriend lid der Rechterzij een hak kunnen gezet wor den en dat was voor de Linkerzij heerlijk geweest. Maar, owee 1 wat tegenslag voor die Linkerzij! Daar trekt Lohman zijn 25 tal in en weg was de liberale hoop, dat ze den Minis'er te pakken konden krijgen. Wat doen ze?Rood huizen neemt de 25 over ha, ha nu hadden ze den Minister toch en hij zou vallen, als de Kamer zich liet verleiden om met de behandeling dier 25 in de Afdeelingen te beginnen. Maar Rechts had 't spelletje doorzien en besluit om de Roodhuizen- taktiek te verijdelen. Rechts verwerpt het voornemen om die 25 te behan delen. En links boos, dat begrijpt je. Ze hadden gehoopt den Minister 't voetje te kunnen lichten maar daar schoot Rechts een schotje voor. Moge 't voor mr. Lohman een ernstige waarschuwing zijn om eerst eens vooruit te bedenken, wat de Lib. in hun schild voeren nl. Talmaweg! En dat nooit! (20 Cents per regel.) Makelaars in ASSURANTIËN. VISCHSTEEG 6a - - TELEFOON 8804. Scheeps- en Transportverzeke ring. BRAN«ASSURANTIE OP BEURS POLIS.6041 Ag-enlcn gevraagd. ïn en Im'lcu de K snier. Buitenland. RUSLAND. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. t zonder 50 Buitenland bij voor Hitbetaling met Zondagsblad/17,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom».. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/} maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing? Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10' uur. Amice De vorige keer schreef ik u over de ont wikkeling, welke het verzekeringswezen heeft gemaakt in verband met hetgeen wij het „onze" mogen noemen. Of m. a. w. over het goed dat God ons heeft gegeven om het als rentmeester te gebruiken. Of m. a. w. ons huis, ons bezit in vee enz. De statistiek heeft uitgemaakt dat het aan tal branden telken jare zoowat gelijk is. Daaruit valt de berekening gemakkelijk te maken hoeveel gij en ik en anderen moeten opbrengen, om onzen medemensch te helpen, zoodat zijn lijden wordt verzacht. Nu doet zich het verschijnsel meermalen voor, dat de bestrijders van het verzekeringswezen wijzen op het „gelaten" moeten dragen, hetgeen God de Heere ons doet toekomen. Breekt er bij zoo iemand brand uit en staat hij naakt aan den dijk, dan klopt hij bij mij en bij anderen aan om te helpen. Ze doen dan toch weer practisch wat ik ge regeld doe, behalve met dit onderscheid, dat er weinig barmhartigheid bij hen jegens mij wordt gevonden. Ze hebben liefst het dub bele, want geregeld medewerken om anderen te helpen is hun vreemd. De hoogmoedig heden des mans zijn vele. O, 't is voor iemand zoo streelend als een getroffene nog een „dankje" moet uitspreken. Een verschijnsel dat zich hierbij ook zeer dikwijls voor doet, is dat de getroffene, of zij die het verzekeringswezen bestrijden, gretig de gelegenheid aangrijpen om iemand te treffen in zijn naam, door te critiseeren in afkeurenden zin om de geschonkene ga ven. Dan hoor ik dikwerf, dat persoon A. of B. zich schamen moest om zoo weinig te geven. De lijdelijkheid wordt op zijde gezet en doodwerkelijk treedt men op door laster en achterklap te verbreiden. Zij willen niet zien, dat God ter bestemder tijd ons een ontdekking heeft laten doen, op welke wijze het lijden, dat gelukkig enkelen treft, te helpen verzachten. Laten de hooghartigen eens wat meer vragen naar de weldaden waarmede God ons overlaadt en bedenken dat het genade des Heeren is, wanneer het hen niet treft. Misschien leeren zij daaruit verstaan, dat de gemeenschap des lijdens, gemeenschappelijk gedragen moet worden. Gij zult begrijpen dat de wetenschap in dezen niet stil heeft gezeten. Toen hetééne was ontdekt, moest het andere worden ontdekt. Wie A zegt moet ook B zeggen. Men ging letten op ziekte, sterfgevallen, enz. enz. En wat nu bij het treffen van hetgeen »liet onze« is werd gezien, werd ook gezien inzake de bezoeking door krankte. Eigenaardig toch is het verschijnsel dat een dokter telken jare ongeveer een gelijk aan tal visites heeft af te leggen. Verder dat het sterftecijfer ongeveer gelijkelijk blijft. Op die wetenschap gegrond kan een dokter nagaan of hij zich kan vestigen op een plaats. Nu brengt alle ziekte lijden mede. Als een huisvader ziek is, staan de ver diensten stil, terwijl de uitgaven meerder zijn. Hoe dankbaar de huisgenooten gestemd zijn, wanneer vader hersteld is, de rekening van den arts moet betaald en het ^iet- verdiende* moet met overleg worden inge haald. Hen treft het. Toch mag ik in hoog hartigheid niet redeneeren»ben ik mijns broeders hoeder Krankte behoort tot de gemeenschap des lijdens. c Als God mij dat lijden niet doet toekomen, heb ik geen reden om mij te verheffen, of als een Israëliet te handelen, die den kranke aan den weg liet liggen, maar de voetstappen van den Samaritaan te volgen en mitsdien mij over mijn kran- ken medemensch te ontfermen. *Cjl ik nu weet welk deel van >de gemeenschap des lijdenswat de finantieele zijde betreft op mij rust, breng ik dat met blijdschap, ge lijk mijn buurman evenzoo handelt. Nu handel ik niet willekeurig. Integendeel, ik sluit mij aan bij de verzekering. Daardoor beantwoord ik aan mijn dure roeping en mijn medemensch is verblijd als dat deel des lijdens gemeenschappelijk gedragen wordt. Ge snapt dat de werking van het verzekeringswezen prachtig is, wijl onze vijand „de armoede" bestreden wordt. Helaas, dat de schare nog zoo groot is, die èn ten opzichte van zichzelf èn ten op zichte van hun naaste leven „ben ik mijns broeders hoeder". Geloof me, als deze zon dige trek met wortel en tak kon uitgeroeid worden, dat het leven heel wat aangenamer zou zijn. Uit oorzake van onze hardigheid des harten berokkenen wij ons zeer veel leed, omdat de middelen niet worden aan gegrepen welke „ter bestemder tijd" ons zijn geworden. Ga het lijden eens na dat geleden wordt in de gezinnenZie eens een weduwe met kinderen achterblijven, terwijl de a'-moede voor de deur staat. Ware „va der" in de „levensverzekering" geweest, zoo had hij dit lijden zijne vrouw, de moeder der kinderen bespaard. De naam „levens verzekering" moge niet aangenaam klinken, om de naam werpen we toch een goede zaak niet weg. Geheel het verzekerings wezen geldt de stoffelijke zijde van het leven. En nu sparen we gezamenlijk, 0111 de gevolgen welke uit ziekte en dood zoo dikwerf volgen, te overwinnen. Een vader mag toch zeer zeker schatten vergaderen voor zijne kinderenAls ik persoonlijk dat recht van God heb ontvangen, ja zelfs als een bevel in de Schrift wordt genoemd, dat ik dat doen moet, geldt het mij toch alleen niet, maar allen. Gezamenlijk sparen ligt in het begrip, dat het menschelijk geslacht, een geslacht, een-organisme is. Zoo berei ken we het schoone doel om de gevolgen die uit de gemeenschap des lijdens* voort vloeien te overwinnen. Ik weet wel, dat men zeer spoedig gereed is met te zeggen zijt niet bezorgd voor den dag van morgen, de Heere zal voor u zorgen. Goed en wel, maar er is een zeer groot verschil tusschen „zorgen" en „bezorgd zijn." Als ieder daar aan maar meer dacht, geloof ik, dat me nigeen van mijn deur zou wegblijven, die thans bedelt. Er is een zorge Gods voor ons. Uit het Goddelijke voorbeeld moeten wij leeren, navolgers Gods te zijn. Jammer vond ik het dat de heer Duijs deze zaken moest verdedigen. Als het liberalisme spotte, en daarin dr. Kuyper om zijn uiteenzetting van deze zaken bespotte, doet mij bet pijn. Er is echter iets dat mij weldadig aandoet. Als de Christenen zwijgen, zorgt God dat een Cyrus mijn knecht bet opneemt voor hetgeen God gegeven heeft. Bileam zegende Israel, al was hij gehuurd om te vloeken. De ongeloovige krijgsknechten brachten Saulus naar Damaskus. Ze hebben een goed werk gedaan. Als de gedachten met het oog op het verzekeringswezen nu maar meer ingedacht worden, zal het van ach teren nog tot een rijken zegen kunnen zijn. Veel vooroordeel overwonnen, veel hoog moed den kop worden ingedrukt en mede werken dat het menschelijk in den mensch niet ten onder gaat. Denk gij er ook maar eens over na. Ontvang wederom mijn groet MARNIX. ENGELAND. In' de wandelgangen van het Lagerhuis verneemt men, dat de regeering vast beslo ten is, alle drij de ingediende groote wetten Home Rule, scheiding van kerk en staat ia Wales en kiesrecht-hervorming in dit zittingsjaar ia ieder geval af te handelen, al zou het parlement tot ver in het a.s. jaar zitting moeten houden. Zij wil den parle mentsleden slechts twee maanden aaneen de Doodige rust gunnen, om met on vermin derde kracht dit program te kunnen afwer ken.' Tot verstandig debat over de betwiste punten zal genoegzaam tijd worden vergund maar iedere poging tot afdwalende opstructie zal onder genade wordeu belet. In geen geval zullen de werkzaamheden dezer zit tingsperiode ophouden, alvorens de derde lezing der kiesrechthervormings-bill in 't Laperhuis heeft plaats gehad, en de be slissing in het Hoogerhuis gevallen is. FRANKRIJK. To* aal liggen circa 60 schepen in de haven van Marseille stil. Het aantal inscrits maritimes, die het werk hebben neergelegd, bedraagt ongeveer 1300, terwijl de equipa ges der vaartuigen, die de haven binnen- 1 jopen, zich bi] de stakingaacsluiten. Het voorstel der regeering, dat arbitrage aan biedt, wordt door de stakers algemeen gunstig ontvangen. De maatschappij "Messagerie maritime// verklaarde eveneens arbitrage te willen aanvaarden. Vier torpe- doj igers zijn van Toulon te Marseille aan gekomen om den postdienst met Corsica te verzekeren. DUITSCHLAND. J .De DnUsche Pool-expeditie, tot onder zoek in de IJszee naar een noord-o stelijke door vaart, zal thans in ieder geval plaats hebbeu. De expeditie, die, naarmen beregent diie a vier jaar weg zal blijven, vertrekt ia Juni 1913 onder leiding van luitenant Sc'i Ier Straus en keert door den Grooten Oceaan terug. Tot het eere-presidium i.eho ren prii.ces Therese van Beieren, de her'og van Altenbfffg, hertog Adolf Frie- diich van Mecklenburg, de hertog van Urach, en verschillende invloedrijke weten schappelijke en politieke personen. De Berlijusjlie musea leveren de wetenschap pelijke uitrusting, terwijl een staf van vermaarde geleerden de expeditie zal ver gezellen In deskundige kringen wordt over het program der expeditie zeer guastig geoordeeld. ITALIË. De Kamer nam met 209 tegen 22 stem men het ontwerp aan waarbij een Ministerie van Koloniën wordt ingesteld. OOSTENRIJK. De Kamer verwierp het socialistisch voorstel, om over te gaan tot de orde van den dag, na het leger-ontwerp ter zijde te hebben gesteld en besloot met 268 tegen 97 stemmen over te gaan tot de behandeling der afzonderlijke artikelen der legerwet. In de Rijks üoema werd het wetsontwerp betreffende de vloot na lange debatten aangenomen. Verder werd een voorstel van den leider der Octobristen Gutscb iw aangenomen, waarin de regeering aangemaand wordt zonder uitstel den toestand van de verde digingsmiddelen te land te onderzoeken en de benoodigde credieten aan te vragen en ook dit gewichtige gedeelte der rijksde fensie op de gewenschte hoogte te brengen.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1