Buitenland. ENGELAND. FRANKRIJK. DUITSCI1LAND. SPANJE GRIEKENLAND. HONGARIJE. CURA. Plaatselijk nieuws. Den Bommel. Bezig zijnde met wieden, had C. Bakelaar het ongeluk zijn pols zoo te bezeeren, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Oude Tonge. De herijk der malen en gewichten zal alhier plaats hebben in het Weeshuis op 13, 14 en 15 Juni a.s. van 9 3 ure. Dirksland. Maandag is hier een begin gemaakt met de aansluitingen bij de gas leiding aan de woningen. Goedereede. De loteling J. Roos is de vorige week ingelijfd bij de Infanterie te Breda. Deze is de eenige militie plichlige van de lichting 1912 dezer gemeente. Ouddorp. De herijk van maten en ge wichten zal op 25 en 26 Juni alhier plaats hebbeD. Ingezonden Sink ken De Landbouw Onderlinge. Posterijen. 22 51 106 133 175 300. Verkoopingen. Uilslag Aanbesteding. Gemengd JNieuws. De Koningin te Partfs. een tweemaandsche reis door de buitenbe zittingen op zich neemt, om persoonlijk zich van den toestand op de hoogte te stellen. Men weetHet oog van den meester En dan de bewering, als zou de inspectie der Zendingsposten »het« doel zijn der reis Alsof de Gouverneur Generaal niets^anders te doen had en geèn andere belangen kendeMaar wij kunnen er ons in verblijden als er tenminste een bezoek aan enkele Zendingsposten aan verbonden wordt. Dat verheft het Zendingswerk in de oogen van den inlander en steekt den Zendeling op eenzame posten een hart onder den riem. De liberaal-Indische pers kan 't nog altijd niet verduwen, dat een belijder van den Christus op den troon van Buitenzorg zit (»De Drie ProviDcien.«) De conferentie welke gehouden zou worden, is mislukt. Het comité der trans portarbeiders had zich naar den //Board of Trade// begeven, doch de patroons zijn niet verschenen. Na een onderhoud met sir George Adiwifch begaf het comité zich naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken, waar het, confereerde met de leden der regeering. Naar aanleiding van de conferentie op het ministerie van Binnenlandsche Zaken, tusschen de ministers en de staker" ver- li -» - - - -r- /- klaarue Ben Tillett, dat de regeering voor stelt voor de haven van Londen een ver- zoeningsraad in te stellen. Het voorstel zal door de stakers en door de patroons worden overwogen. Men verwacht spoedig een beslissing. De vroegere ïransche minister van Oorlog, Messimy, heeft bij de Kamer een voorstel ingediend, dat ten doel heeft aan de ontvolking -'n Frankrijk een einde te maken. Messimy is van meening, dat een premie op de geboorte van elk kind, van het vierde te beginnen, het aantal geboor ten zal doen toenemen. Deze premie zou 500 francs bedragen, waarvan de helft aan de moeder betaald zou worden bij de ge boorte van het kind, terwijl de andere helft in een nationaal pensioenfonds gestort wordt, waaruit haar later een levenslange lijfrente ui'gekeerd zou worden. De onkosten, welke de instelling van een dergelijke premie met zich zou bren gen, wil Messimy dekken of uit de begroo ting of uit een belasting, die opgebracht zou moeten worden door vrijgezellen en gehuwden, die geen of slechts één kind hebben. Deze belasting zou rekening houden met de hoogte der inkomsten- en perso- neele belasting en voor celibatairs en fa milies zonder kinderen tweemaal zooveel bedragen als voor families met slechts één kind. Onder de Zuid-Duitsche textielarbeiders gist het op het oogenblik geweldig. In enkele plaatsen van Noord-Beieren is reeds een staking uitgebroken, terwijl te Augsburg het centrum der Beierscbe katoen- industrie de drie werklieden-vereenigingen, dus de Nrije, de Hirsch-Dunckersche en de Chris telijke gemeenschappelijk aan de indus- trieelen hun eischen hebben voorgelegd, waarvan de gewichtigste een 15°/Oloons verhooging is. Het samengaan der drie, anders elkaar vijandige bonden, is uiterst karakteristiek voor den tegenwoordigen toestand. Het antwoord, dat de arbeiders op hun eischen ontvingen, is zeer interessant. De fabrikanten droegen n.l. d.nZuid-Dui'schen bond van werkgevers in de textielindustrie op, den vereenigingen mede te deelen, dat de afzonderlijke fabrieken alleen met de arbeiders-commissies zouden onderhandelen. Uit Madrid wordt gemeld,dat de staking van het spoorwegpersoneel in Andalusië reeds geëindigd is. Het door Barrio, een socialistisch gemeenteraadslid van Sevilla voorgesteld vergelijk werd aangenomen. Uit Athene wordt gemeld, dat de re geering uitgebreide maatregelen heeft ge nomen om de Kretenzer afgevaaidigden te verhinderen in de Kamer te verschij nen. Het geheele garnizoen is bevel ge geven de straten naar het parlements gebouw af te zetten. Men vreest, dat de twist onder de ministers over 4e Kreta- kwestie tot verdere binnenlandsch moei lijkheden zal aanleiding geven. Te Athene ziet men met spanning tegemoet, wat er in de Kamerzitting zal gebeuren. "Vo gens de //National Zeitung// vreest men algemeen, dat er in de stad onlusten zullen uitbreken. Uit Budapest wordt gemeld, dat deonder- handelingen tusschen de oppositiepartijen zoover gevorderd waren, dat tot de onder teekening der overeenkomst kon worden overgegaan. In de kiesrechtkwestie verlangt de oppositie een kiezersaantal van 2,400 000 en geheime stemming in steden van meer dan 15 000 inwoners. Kossuth zal deze overeenkomst de Kamer mededeelen, waar na de onderhandelingen met de regeering begonnen zullen worden. Omtrent den negeropstand seint men, dat de Cubaansche regeering van het eiland den staat van beleg heeft afgekondigd, om verdere plundering, brandstichting eD moord te voorkomen. Elke opstandige neger, die met de wapens in de hand gevangen ge nomen wordt, zal zonder vorm van proces neergeschoten worden. Reeds 12 negers hebben met deze nieuwe rechtspraak ken nis gemaakt. Het schijnt, dat deze maat regelen afschrikwekkend werkt. Sommelsdijk. Brand I Weder valt uit onze gemeente een brand te melden, zoo geheel onderscheiden van alle voor gaande. Na precies acht dagen ruimte tusschen den brand die in Middelharnis plaats greep, werden wij Maandagmorgen ongeveer 2 uur uit den slaap gewekt door het gelui der brandklok en het daarbij behoorende brandgeroep. De plaats van het onheil was thans de boerenhofstede van den heer M. J. van Dr e', bewoond door I. van den Nieuwendijk, (de zoogenaamde Werf). Bij het fantastisch gezicht, dat de toe schouwers werd gegund, over de haven op den brand, leverde hij toch een treurigen aanblik. Niet minder dan het woonhuis, schuur, hooiberg enz. stond in lichte laaie. Voeg daarbij het feit, dat het vuur zich zoo sterk uitbreidde, dat het nog een wonder heeten mag, dat plus het paard dat in de schuur verbrandde, der bewoners zijn verbrand. Zij konden met groote moeite, hunne hoog noodige kleeren redden, zoodat al 't overige aan het ver nielende element moest worden prijs ge geven. Al spoedig waren de spuiten aanwezig maar nauwelijks bereikten zij de plaats des onheils, haast gereed zijnde water te gevent cf van de tegenovergestelde zijde van het dorp, bereikte nog vlugger daD het vuur om zich greep de tijding dat ook daar brand was ontstaan. Het publiek, in niet geringe mate aanwezig, stroomde langs Voorstraat en Ring terug naar den Westelijken Achterweg. Ook de brandweer ziende dat er hier hoegenaamd niets meer te redden viel, en de plaats waar de brand no. 2 was ontstaan critieker achtende dan deze, was ook spoedig op bevel van dezen brand naar den tweeden gegaan. Zoo stond zij daar, de half uitgebrande »werf« alsof het een alledaagsch voorval goldt, geheel alleen, prijs gegeven aan het verwoedde vuur, aan zoo'n machtigen vijand die haar bestookte, zonder mededoogen, zonder door hulpvaardige handen van spuitgasten geholpen te worden. Moest dat de ondergang zijn van de sedert 1849 daar geplaatste hofstede Moest het knetteren der alles-verterende vlammen haar zwanenzang zijn Brand no. 2 bleek alras geen loos alarm te zijn geweest. Terwijl de gloed successiefelijk aan de noordzijde der gemeente begon te tanen, steeg in de zuidwestelijke zijde dezelve sterk, als wilde zij wedijveren met haar voorgangster. Ook hier was het een en al verwoesting. De brand bepaalde zich bij een tweetal schuren van de heeren G. Joppe Dz. en M. Bom, aaneengebouwd. Zoo alleronzettendst greep ook hier het vuur om zich heen, dat het aanschouwend publiek, gedeeltelijk op een afstand van plro. 50 meter staande, tevens uit de windrichting, nog achteruit moest vanwege de groote hitte. Gelukkig bleef de brand bij deze gebou wen alleen. Mede door het vlug optreden der brand weer, kon de schuur van de heer Van der Meide liggende aan de oostelijke, het wagenhuis van de heer Bom liggende aan de zuidelijke, plus de groot-gevaar op-loopende wcningeu bewoond door Jb. Dubbeld, joh. van Nimwegen en S. T. Koote aan de noordelijke zijde van de brandende perceelen bewaard blijven. Ware het dat de brand hie een uitbrei dend karakter had moeten aannemen, dan ware naar onze bescheiden meening, de ramp nog niet te overzien geweest. Overigens is bij beide branden van roe rende of onroerende goederen naar verhou ding weinig kunnen gered worden. Verzekering dekte overal de schade. Algemeen vermoedt men weder, voorna melijk ziende op de omstandigheden waar onder de brand plaats greep, dat hier aan kwaadwilligheid moet worden gedacht. De politie meende 's morgens 4 uur reeds een draad in handen te hebben, waarom zij een verdachte naar het gemeen tehuis transporteerde, die echter zooveel tegenstand bood, dat dit mu:sje zeker een lang staartje zal hebben. Moge het de bevoegde autoriteiten gege ven zijn, de dader eindelijk eens op te sporen in 't belang van de geheele gemeente. De loteling E. Knape is heden (Dinsdag.) voor heeren Ged. Staten afge keurd. Woensdag 5 Juni a.s,, zal in het ge- heelonthouderskofï ehuis »Harmonie« alhier twee bijeenkomsten gehouden worden door het Prov. Comité van Zuid-Holland der N. C. G. O. V. Als sprekers zullen des nam. 1 i/2 uur optreden Ds. van Geest van 's Gravenzande en Ds. Montijn van Haar lem met het onderwerp De »vang-uw- kameraad«-zending en des nam. 71/a uur Ds. Dijkman van Rozenburg en Ds. Kool haas van Zuidland met het onderwerp Handen in onschuld gewasschen.« Eerst genoemde bijeenkomst is alleen voor per sonen toegankelijk welke voorzien zijn van een uitnoodiging en laatstgenoemde bijeen komst is voor iedereen toegankelijk. Dinsdag 18 Jtmi a.s. zal eene collecte gehouden worden voor den Gewapenden d east, Hliddelharnis. Woensdagavond 6 uur zal de uitbetaling plaats hebben aan de spuitgasten van het blussingwerk van den j.l. plaats gehad hebbende brand. Stad aan 't Haringvliet. Maandag j.l. zijn de oude lantaarnpalen uit den grond gehaald en reeds verkocht. Het is te hopen dat het dorp nu weldra door gas verlicht zal zijn. De Burgemeester dezer gemeente waarschuwt de lotelingen legen die personen, wier praktijk o, a. daarin bestaat, dat zij voorspiegelen in staat te zijn tegen beta ling van eene som gelds de afketring van lotelingen voor den dienst der militie te verkrijgen. De Landweerverlofgangers die aan spraak maken op ontslag uit den dienst, moeten hunne wapenen, kleeding- en uit rustingstukken efc. inleveren te Middelharnis in de Bewaarschool op Donderdag 11 Juli 1912 n.m. 1245 ure. De inspectie van de militieverLfgan- gcxS uit uc.ze gemeente zal gehouden worden te Middelharnis op 19 Juni a.s. n.m. 3.30 uur. Spraken we eenigen tijd geleden den wensch uit, dat den gepensioneerden Gem. veldwachter noch geruimen tijd in onze gemeente mocht rondwandelen, naar wij vernemen zal dat niet zoo zijn, daar hij Juli a.s. van hier zal vertrekken om zich te 's Gravenhage te vestigen. De Heimachine voor de te bouwen gasfabriek staat op het terrein, als nu de palen maar gauw komen want 't geheele werk ligt er op te wachieü. De binnenge leidingen voor het gas zijn bij de aangeslo tenen reeds druk in aantocht, hoewel er nog velen niet toe over kunnen gaan om aan te sluiten. De werkman J. W. bezeerde zich dezer dagen bij het steenlossen of kruien, inwendig dermate, dat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Een logeetje van D. P. die slechts korten tijd uit Rotterdam hier vertoefde was blijkbaar, zoo zeer verheugd, dat ze al spoedig in den Boezem terecht kwam, wat een nat en vuil costuum ten gevolge had. Bij D. Gestel, op den Molendijk, is een Postduif binnengevlogen, gemerkt aan den rechterpoot, WICHELEN 197-1 2. Door Job. Kastelein werd Donderdag een postduif gevaDgen gemerkt op vleugels en pooten 942 S. 183 D. 438 D, »Lunion.« De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zfjn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. P.O.C. „OVERFLAKKEE." Het Bestuur van de Z. Holl. Landbouw Onderlinge bestaat uit de heeren: J. M. Vos Visser, Voorburg, Voorzitter, S. C. Korteweg, 's Hage, plaatsv. voorzitter Jac. van der Koogh, Middelharnis, Secr,, K. C. van der Ban, Nieuw Helvoet, W. F. Brunt, Bodegraven, W. van den Hoek Verduijn, Pernis, A. Kooij, Kedichem, J. Ovérwater Azn. Strijen. De Commissie van Scheidslieden (Zetel 's Gravenhage) Jhr. Mr. J. W. Schorer, 's Hage, Voorzitter, Mr. A. J. Fokker, Leiden, Secretaris. Leden werkgevers A. G. de Groot, Zoetermeer, H. K. de Raadt, IJselmonde. Leden arbeiders C. van Santen Jzn., Kedichem, A. van Vugt Pz., Streijensas, Plaatsverv. Leden werkgevers P. J. van der Salm, Rijswijk, P. van Schouwen, Oude Tonge, Plaatsverv. Leden arbeiders Teunis Koene Fzn. 's Gravenzande, A. v. d. Nadorst, Strijen. Melissant, 3 Juni 1912. A. W. KEIJZER, Secretaris. der Christelijke Scholen in de groote steden haar helpende hand heeft geboden, klom het aantal van hen, die hulp vroegen gestadig. Steeds ge noten wij het voorrecht alle kinderen, die op onze lijst waren geplaatst te kunnen uitzenden. Die allen ontvingen kosteloos gedurende ten minste drie weken gastvrije opname in de gezinnen van 01)8 is een sterke aanwas. DfflhNdit j aanvragen overstelpend vront. Acht genêëüheerën stonden onsterzij-U, m na te gaan, ot inderdaad voor al deze kind reu uitzending noodig moest worden geacli'. Wel hebben «ijgroot vertrouwen in de hoofden va scho en en kl»s-w onderwijzers, dat zij alieen zwakke kii deren bij ons aanbe velen. Doch kt aa ial was zoo groot. Nauw gezet medisch onderzoek was onmisbaar. En het eenparig oordeel was: Och! wat een stum- perd I Wat zien ze toch bleek en wat zijn ze zwak. Daar is er nu niet een, die het niet broodnoodig heeft, eens een week of wat buiten te zijn." Zie, dat is het oordeel van onze dokters over de kinderen, voor wie wij bij u aankloppen om gastvrijheid. O, wij weten het, wij vragen veel. Wij vragen voor driehonderd kinderen. Wij vragen plattt voor deze allen. Zullen wij dit jaar teleurgesteld worden Zullen wij door gebrek aan plaats moeten afwijzen O, dat zou hard zijn. Komt, gegoede Christenen in de gezonde streken van ons land, opent uw huis voor onze kleinen. Verblijdt ons en hen met het bericht, dat gij wel een of twee van die bleekneuzen wilt op nemen voor drie of meer weken in uw gezin. Denkt niet: wie weet wat voor bengel ot katje ik in huis krijg. Bengels of katjes sturen wij niet uit. Alleen kinderen, van wie het hoofd der school verklaren kan, dat zij gehoorzaam zijn en zich goed gedragen, komen voor uitzen ding in aanmerking. Ook informeeren wij na het verblijf buiten steeds bij de ontvangende gezin nen, hoe de kinderen zich gedragen hebbeD. Uit het jaarverslag onzer Vereeniging, dat de Secre taris u gaarne toezendt, blijkt, dat de antwoorden bijua zonder uiizoudering gunstig zijn. En dat ze geen verborgen ziekten of onrein heid meebrengen, daarvoor waarborgt u het geneeskundig onderzoek, waaraan allen worden onderworpen. Hoort dan onze dringende bede. Betoont uwe barmhartigheid aan deze kleinen. Helpt hun wankelende gezordheid schragen. En maakt het ons mogelijk allen te helpen, door ons in staat te stellen spoedig met de uitzending te beginnen. Mei, Juni, Juli en Augustus, dat zijn de goede maanden. Zoo gij ons helpen wilt of nadere inlichtingen wenscht, we dt u dan liefst zoo spoedig mogelijk tot onzen Secretaris. Het Bestuur van „Vacantie Buiten," J. Th. R: 8CHREUDER, Voorzitter. F. LETTINöA, Vice-Voorzitter. G. MUYS, te Secretaris, leHugodeGrootstr 8, Amsterdam. J. KLOPPER, 2e Secretaris. J. v. d. SLUIS, le Penningmeester. K. v. d. BERG, 2e Penningmeester. H. A. 8CHOLTZ, Algem.-Adjunct. 517 stuks SOMMELSDIJK, Mei 1912. Verzonden telegrammen 104 Ontvangen 125 Uitgaande telefoongesprekken 167 Inkomende 121 Totaal Onbekende adressen van Brieven J. Vervelzen Reeweg 116 Dordrecht de Schooterboschstraat No. 94 of 190 Rot terdam. Briefkaart Gerrit Troost Rotterdam. NIEUWE TONGE. Op het Hulptelegraafkantoor zijn gedu rende de maand Mei behandeld 138 telegrammen 138 telephoongesprekken 17 oproepsberichten Totaal 293. Mijnheer de Redacteur I Mogen wij u bij bij dezen vriendelijk verzoe ken, aan onderstaand stukje een plaatsje te verleenen in uw blad Met vriendelijken dank en hoogachting, Het bestuur van „Vacantie Buiten". Dit jaar ruim 300 aanvragen van kinderen, om te worden uitgezonden. Gedurende de vijfjaren dat „Vacantie Buiten" aan de zwakke kinderen Op Woensdag .12 Juni 1912 des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis bij afslag van een Huis metlandbouwschuur en erf aan de Westzijde van den Visschers- dijk te Middelharnis ten verzoeke van Mej. de Wed. P. van den Doel te Melissant. Notaris VAN BUUREN. Woensdag 12 Juni 1912 's nam. 2 uur. Veiling van de Bouwmanswoning genaamd »Duimpje« met diverse perceelen Bouw- en Weiland en water in de polders Dirksland en St. Elisabeth onder Dirksland, Melissant en Herkingen, groot 61 H.A. 60 A. 82 c.A. of 134 Gem. 45 R. V.M.bij II. van den Doel, vroeger Brooshoofd, te Dirksland. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 12 Juni des nam. 6 30 uur vóór den afslag der onroerende goederen ten behoeve van mej. de wed. P. van den Doel in het Hotel Meijer te Middelharnis van Lucerne en Roode Klavers in den polder Oostplaat, gemeente Middelharnis, ten verzoeke van den heer D. Slis aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 12 Juni 1912 nam. 2 ure te Stad aan 't Haringvliet bij G. Smits van Lucerne klavers en Hooigras wassende in den Brienenpolder aldaar Deurwaarder GROENENDIJK. 6012 Op Donderdag 13 Juni 1912 nam 5 ure aan de Haven te Stellendam van een groote partij Scheepsafbraak, eiken en grenen palen schoeingplanken esschen riemen enz, Deur waarder GROENENDIJK. 6012 Maandag 17 Juni n.m. 2 uur, in het hotel „Hobbel" te Ooltgensplaat, klavers in de polders het Oudeland en den Weipolder voor Ads. Jacobs en B. CrezeeGrasgewas en naetting van kaden en weiden om en in den polder het Rietveld, van den dijk van den Weipolder en van kaden om het Wei poldersche gors, alles onder Ooltgensplaat en grasgewas ten verzoeke van H. Schil- peroort, in den polder den Nieuwenblok onder Den Bommel. Notaris Mr. VAN WEEL. Op Dinsdag 18 Juni 1912 's avonds 6£ uur te Dirksland, ter herberge van H. v. d. Doel (voorheen Brooshoofd) van verschei dene perceelen Roode- en Lucerne klavers, breeder bij biljet omschreven. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 19 Juni 1912 des avonds om 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk Roode Klavers in den polder hetNieuwland te Sommelsdijk en Roode met Lucerne klavers in de z g. Galgeweitjes te Middel harnis ten verzoeke van Mej. de Wed, L, van Driel te Sommelsdijk benevens, klavers voor den Heer Dimmen Joppe Izaakszoon. Notaris VAN BUUREN. Woensdag 19 Juni 1912 's nam. 2 uur. Afslag van de Bouwmanswoning genaamd Duimpje» met diverse perceelen Bouw-en Weiland en water in de polders Dirksland en St. Elisabeth onder Dirksland, Melissant en Herkingen, groot 61 H.A. 60 A. 82 c.A. of 134 Gem. 45 R. V.M.bij H. van den Doel, vroeger Brooshoofd, te Dirksland. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 27 Juni 1912, 's nam. 2£ uur, te Stellendam ter herberge van F. Troost verkooping van hooigras en verpach ting van naweide op de staatsgronden in den Kroningspolder onder Stellendam, bree der bij biljet omschreven. Notaris VAN DER SLUYS. Uitslag van de gehouden aanbesteding van 2 woonhuizen met pakhuis voor den heer J. Joppe Czn. te Sommelsdijk. Timmerwerk. J. Mosselman Middelharnis f1715 A. v. d. Doel Sommelsdijk f 1717 J. Spee c f1740— T. van Heemst f 1750 A. C. van Driel f 1785 P. Meijer Middelharnis f 1792 Smidswerk. C. Vis Jz. Sommelsdijk f 260 W. de Mooij f 265 W. Breur f 265 A. A. C. Buth Middelharnis f 268— Wed. A. Nieuwland f 270 P. Snijder f 270 J.vanStriën f 272 C. Tieleman Sommelsdijk f 275 A. W. v. Roovaart Middelharnis f 280 G. Nieuwland f 281 C. Peil G. Buurveld Gebr. le Comte J. Mackloet P. Boeter Metselwerk. Middelharnis Sommelsdijk Middelharnis Verf werk. Sommelsdijk P. Dorsman W. C. van As C. van Beek G. Jens Naar men verneemt is aan inschrijvers het werk gegund. f 2110 f 2114 f 2119.25 f 2130— f 2300- f 280— f 285— f 291— f 295— de laagste 30 Mei groote vloeddeuren, Bestuur Ge- meene Uitwatering van Dirkslandt M. van Kassei Middelharnis f 3150 Joh. Mosselman f 3300— H. Harmse Willemstad f 3245 J. Gestel Pz. 's Gravenhage f 2890 Jb. Both Dirksland f 3325— P. v. Wijngaarden Dordrecht f 3184 G. van Dijk Hardinxveld f 3470 Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. Onze koningin, die voor een paar dagen d» gast is geweest van Frankrijks President, hield onder meer andere toosten, ook de volgende bij het monument van de Ooligny: „Mijne heeren, ik ben zeer gevoelig voor de vriendelijke woorden, waarmede gü mij hebt toegesproken en betuig mijn bartelijken dank voor de schoone weDechen. Welk een verhef fende gedachte u allen hier bijeen te zien, één in 't levend geloof in Christus. Dat ge loof geeft recht ons geestelijke kinderen te noemen van voorouders, die wfj met diepen eerbied eeren en vormt een hechten band, die mij aan mijn geloofsgenooten in Frankrijk bindt. Admiraal de Coligny heeft het geheim van dien heldenmoed gekend, die zijn oor- sproDg vindt in vast geloofsvertrouwen in God en heeft ons een voorbeeld achtergelater van een leven aan God en zijn zaak gewü'4. Door dit standbeeld heeft het dankbare na geslacht zijn nagedachtenis gehuldigd en ik acht mij gelukkig mij daarbij aan te sluiten. Aan de voeten van dit monument vereenigd heffen de harten zich op tot God en verheer lijken voor allee Zijn naam. Moge het geloof van ieder, die in Christus als zijn Zaligmaker gelooft, steeds wassen en toenemen en mogen wjj allen steeds meer levende getuigen van den Heiland worden. De Koningin nam daarop een krans uit de handen van Jhr. van Geen en zeide met luide stem„Gaspard de Ooligny, amiral de France. Maohtig strijder voor de heilige zaak van God, voorvader van het Huis van Oranje, ik leg deze nederige hnide aan de voeten van dit standbeeld neer." Een luid gejuich der menigte barstte daarop los. De krans was versierd met breede oranje linten waarop de spreuk„Je Maintiendrai" en de zinspreuk van de ColigDy „Je les esprouverai." Met moeite maakte de politie ruim baan opdat de Koningin door het hek van de Cour de auto kon bereiken. Bij het wegrijden na deze plechtig heid, die een uitsluitend particulier karakter ge dragen had, werden de Koningin en de Prins weer hartelijk toegejuicht. Onze rnimte gedoogt niet om de geheele reis en ovatie's weer te geven. We meenden echter deze rede onze lezers niet te mogen onthouden. De Vrijzinnige verdraagzaamheid in België. De Belgische bladen brengen ons dage lijks verhalen over nieuwe geweldenarijen der socialisten en liberalen tegen de r. ka tholieken. Een Brusselsch blad van Don derdag meldt bv. Gisterenavond begaf het Kamerlid Colfs zich van een verkiezingsmeeting te Brussel per tram huiswaarts. Hij stond op het achterbalkon en werd herkend door twee netgekleede >heeren», waarschijnlijk welgestelde socialisten Zij maakten een socialistische bende er op attent dat de heer Colfs op de tram stond het roode grauw bestormde den wagen en sleurde hem van het trambalkon. Hij werd getrapt en geslagen en met een boksijzer bloedig aan het hoofd verwond. Het kamer lid, dat bewusteloos geworden was, werd ontzet door de katholieke j Jonge Wachten» en per auto naar zijn woning vervoerd. Bij den Plantentuin werden katholieke meetinggangers, die rustig huiswaarts keer den, door het socialistisch gepeupel lastig gevallen en een agent, die tusschenbeide kwam, ontwapend.» Dit is een van. de vele ergelijke feiten, die zich nog dagelijks in België voordoen en waarmee de socialisten den verkiezings strijd hopen te winnen. De toestand van afgevaardigde Colfs, die aanvankelijk voor het ergste deed vreezen, was gisteren aanmerkelijk beter. De ge wonde is onkenbaar, zoo hebben de socia-

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 2