Woensdag 15 Mei 1912. 27sle Jaargang N\ 1763. voor de Zuidliollandselie est SKeeuwscIie Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Hemelvaartsdag. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Gent. zonder 50 Buitenland bjj vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITÖEYBSj W. BOEKHOVEN. SOMMELSDUK. Advertentiën 10 oent per regel en s/j maal. Reclames Ï0 per regsl. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Meastaaavragea en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle slnRfeen voor de Ileöaclis foestesiid, Ad ver ter* fiets eis verdere Adsnisai§iratle franco toe te aseaidesi aan den Ultgrever ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Hoe gansch anders was de positie van Christus leven vóór en na zijn opstanding, zoo teekenend weer gegeven bij de ontmoeting in den hof van Jozef. Maria zocht haar iland en vond Hem na dat ziel- oordringende woord, haar eigen naam „Maria" te hebben vernomen; doch zoo sprak de Heere: „Raak Mij niet aan, want ik ben nog niet opgevaren tot Mijnen Vader; maar ga henen tot Mijne broeders en zeg hun: lk vaar op tot Mijnen Vader en uwen Vader en tot Mijnen God en uwen God." Vreemde uitlating uit dien God- delijkQn mond: „Ik ben nog niet opgevaren"; de aanraking zou dus na de hemelvaart pas kunnen ge schieden. Nu, in dien hof, neen, daar was de aanraking verboden; nu nog niet. Maar later, en dan zouden al de discipelen Hem mo gen aanraken; dat moest Maria .ar vertellen; de Heiland ging fèen tot hun Vader en den Zijne en dan zouden ze niet door de handen, niet lichamelijk, maar door de geloofsorganen den Heiland kun nen omvatten. Gansch andere positie dus. Eerst mochen ze voor den Heiland neer vallen; Zijn voeten grijpen; Zijn voeten wasschen en afdrogen met de harenze mochten Hem kussen op 't voorhoofd als Judas deed; met Hem overal gaan, staan, ar beiden op 't schip enz., maar na de opstandingslechts een aan schouwen door 't geloof. En ditzelfde is den Christenen van deze bedeeling nog weggelegd. De Heere kan nog verschijnen op de aarde en eenmaal zal Hij ook verschijnen om te oordeelen de levenden en de dooden, maar toch: Hij daalt niet meer af; Hij is "naar den hemel gegaan en komt niet op deze aarde in menschelijke gestalte. Maar Hij is opgevaren en door Zijne discipelen op den berg al stijgende aanschouwd en we heb ben daarvan het waarachtige ge tuigenis. Zoo is dus alle stoffelijke aanblik afgesneden en alleen het geloof heeft hier een werkzaam heid 't geloof, dat Hij in den hemel is; daar de wereld en de hemelen regeert; daar Zijn Kerk beheert en behoedt en beschut; daar voor Zijn voAk bidt; daar de paden Zijner kinderen en gunst- genooten richt en er voor waakt, dat niet één haar van hun hoofd valt, zonder Zijn wil. Zoo staat dan de Christen rotsvast in de overtuiging, dat er nog een band is tusschen den Christus van Beth lehem en den Heilamd opvarend op den Olijfberg. Ee.n onverbre kelijke band door 't geloof, als ziende den Onzienlijke,1. Zoo is er zekerheid door de Hemelvaart, dat Hij is opgestaan en volkomen beantwoord heeft aan 't doel Zijner komst op aarde vol komen betaling voor de zonden Zijner gunstgenooten. Het werk des Ideilands was op aarde vol ledig afgedaan En 't geloof ziet Hem ingegaan, niet in 't heilige der heiligen met handen gemaakt, maar in het allerheiligste heilig dom: den hemel, zittende aan de rechterhand Gods. Hij leeft; Hij regeert; Hij bidt; Hij pleit daar voor Zijn volk; Hij houdt Zijn Kerk in 't oog, opdat de poorten der hel deze niet zou den overweldigen. Hij ziet de tranen der weenenden om hun zonden. En hoort het gekerm der kinderen, die zuchten. Hij beluis tert 'tkloppen op de borst: „O, God, wees mij zondaar genadig." En toornt tegen den zelfgenoegzamen farizeeër. Jezus Christus in de he melen En we hebben voorts Zijn openbaring; d. i. 't Woord, dat waarachtig is. 't Amendement de Visser en de bakkers. Door tien personen werd 't amen dement de Visser gesteund n.l, ))Het is verboden bakkersarbeid in loon dienst te doen verrichten". Dr. de Visser wilde dus van nacht en Zondagsdienst vrijstellen alleen de gezellen; maar de patroon mocht door werken. De patroon was baas in zijn eigen huis; en mocht dus doen wat hij verkoos, aldus was de inhoud van des sprekers redeneering. Gelukkig is dit amendement ver worpen, want dan was onzes inziens heel de Bakkerswet een paskwil ge weest van veel minder waarde dan nu. Zeer zeker, 't was uitstekend, dat dr. de Visser den .werktijd der ge zeilen regelen wildedat hij hun nachtarbeid verbieden woumaar daar mee was d i zaak niet af. De patroons zelfs verlangden naar nachtrust, maar door de concurrentie konden ze den nachtdienst, niet af schaffen. Als A. sliep, zou B. bakken en de versche broodjes leveren aan de klanten van A. Ieder patroon moest wel nachtdienst uitstellen, om zijn klanten te houden. En als de wet niet gol 1 voor de patroons, bleef dat nacht braken van die menschen, bleef de concurrentie en was behoorlijke con trole op den duur onmogelijk. Elke knecht kon zich patroon gaan noemen en onder den naam van j» patroon" dienst nemen in de zaak vsn zijn baas. Zoo bleef 't treurige stelsel van nachtarbeid bestaan met al de knoeie rijen De Kamer verwierp 't amende ment, zoodat èn de gezellen èn de patroons voortaan onder de 'wet be grepen zijn. Zoo is er gelijkheid zoo controle mogelijk. Mooi werk van den Min. van Koloniën. Te 's Gravenkage heeft zich eeue vereeniging gevormd, bestaande uit afgevaardigden van verschillende Ne- derlandsche zendingscorporaties of zendende kerken, welke zich ten doel stelt, ter vermeerdering van de be langstelling in het werk der Zending, in het jaar 1914 eene tentoonstelling te organiseeren, die zooveel op popu laire wgze, als roet behulp van weten schappelijke gegevens, een wettig beeld geeft van hel Protestantsche Zendings werk in de Nederlandsche koloniën. De uitgaven worden geraamd op 100.000 gld. Om over de noodige fondsen te kunnen beschikken heeft de Vereeroging de hulp van den Min. van Koloniën ingeroepen, van de Re geering om voor 20 000 gld. in dat fonds, in die uitgaven, deel te nemen. In aanmerking genomen, zegt de Minister in zijn toelichting, het be langrijk aandeel van de zending in den bescbavings- en ontwikkelings arbeid in onze koloniën, verdient het alleszins aanbeveling, dat de Regeering op de vermelde wijze tot de totstand koming van deze tentoonstelling mede werkt. Met groot genoegen hebben we dit besluit der Regeering gelezen.; alles wat aan Oost-lndië meer geluk en welvaart kan aanbrengenwat de kennis omtrent de zending en onze Koloniën verbreeden kan, dient ge steund. En de Regeering deelt dat ge voelen, wat door de Zendingscorpo raties wel zal worden gewaardeerd. In en buiten de li in er. Buitenland. ENGELAND. DUITSCHILAND. PRUISEN. DENEMARKEN. ITALIË. felelooa Intercoms. So. 3. Z Amice Met groote spanning hebt ge ongetwijfeld het resultaat van de bespreking van het Pantserschip tegemoet gezien. Onwillekeurig moest deze zaak uwe belangstelling Op wekken. Ge weet dat bij de marine begroo ting bet Pantserscbip uitgelicht is. Zoo iets teekende reeds dat er groot verzet was te wachten. Het verzet is gekomen, met het gevolg dat het verworpen is met 63 tegen 26 stemmen. In de Kamer bleken drie stroomin- gen te zijn. De strooming 2geen man en geen cent* m a.w. de socialisten. Deze zouden evengoed kunnen zwijgen, en kort en bondig kunnen stemmen stegen*. Wie echter denkt dat een socialist zwijgt, kan evengoed denken dat de kikkers in het water zwijgen. Geheel hun redevoering heeft ten doel door ellenlange woordenreeksen pro paganda te maken voor hun beginsel. Het eentoonige van hun redeneeringen verveelt mij zeer. Met nieuws komen zij nimmer aandragen. Besef van verantwoordelijkheid is hun totaal vreemd, 't Kan hun niet schelen of de boel in de war loopt. Langs wegen der gelijdelijkheid sturen ze aan op anar chisme Sluit het parlement*. 't Gevaarlijke van hun redeneering is echter dat ze een houding aannemen, liefde tot land en volk te bezitten. De heer Hugen- holz sprak nadat hij eerst had gezegd dat zijn standpunt niet was »geen schip van 7600 ton, geen torpedovloot, geen dread nought* het volgende, »de ware vaderlands liefde is gelegen in het streven naar volksverheffing en ontwikkeling; dat zijn »de waarborgen voor de nationale vrij- ïheid. Geen vloot van welke soort en welk aantal, als wij kunnen bouwen, zal ons kunnen verdedigen. »Het groote belang dat (ïe groote mogend heden hebben bij onze zelfstandigheid, is j>onze bescherming, en als dat belang niet j>meer zou bestaan, zou het alleen de liefde ïvan het Nederlandsche volk voor het land »zijn. Laten we maken, dat de Nederland- »sche bevolking liefde kan hebben, voor »haar land. Dan zal het doordringen in ons >land, zoo'al een landing mogelijk mocht oblijken, wat hij niet gelooft, onmogelijk »ziju. Ook voor Indië geldt dit. Laten wij »de inlandsche bevolking zóó behandelen dat zij lust heeft om Indie tegep een vijand »te verdedigen*. Mooi gezegd, niet waar? Ge weet de socialisten ieven van ontevredenheid. Waar geen ontevredenheid is, kweeken zij onte vredenheid. Zoo willen zij ook leven bij de ontevredenheid der groote mogendheden. Zij kunnen dan bij een welvoorzienen disch zitten, en rooken een pijpje. Zonder vloot en geweer zal Indie zich voor ons „welvol- dauen" uit liefde verdedigen, 't Zaakje is to doorzichtig. „Uit liefde" zouden wij zijn voorgeleverd, en nog »dankje« moeten zeggen. Ik wil u volgaarne bekennen dat mijn beschouwing geheel anders is. De overheid moet niet alleen den individueelen mensch, maar ook het land beschermen tegen aanvallers. Zij draagt het zwaard niet te vergeefs, 't Standpunt van hen die de vloot zoo sterk mogelijk begeeren is het mijne. Zoudt ge dan voor de motie Lobman zijn geweest, zoo vraagt ge Wat de beteekenis betreft in genoemden zin »ja,i en niet met de socialisten, om uitstel te bewerken. Toch had min. Heemskerk volkomen gelijk, dat met de aanneming der motie de zaak der verdediging op een lange baan was ge schoven, wijl eerst een onderzoek moest plaats hebben of schepen van 15000 ton werkelijk te verkrijgen zijn met het oog op dokken, bemanning enz. terwijl de be staande vloot verzwakt, en ons land wat de verdediging achteruitgaat. De heer Lobman heeft de motie op verzoek' inge trokken, zoodat de zaak zuiver kwam te staan, of de kamer met de regeeriug mede ging »ja of neen*, 't Eind is geweest, dat »neen« werd gezegd. Het spijt mij, Min. Wenthoid mocht ik wel De haat en nijd dor socialisten en liberalen heeft hij verduurd door zitting te nemen in een Christelijk kabinet. Landsbe lang ging bij hem verre boven partijbelang. Aan de ellendige politiek der linkerzijde heeft hij niet medegedaan. Hij was een man van eer en karakter. Als zeeofficier stond hij hoog. Niet tevergeefs noemde men hem »Jan Kanon bij de marine, gelijk men mij heeft medegedeeld. Een echte zeeofficier, die een hart had voor matroos, gelijken en meerderen. Over de brug voelde hij in dezen strijd niet aan wal. Dan liever met zijii schip tergaan. Natuurlijk juichen de mannen der linker zijde. 3Eindelijk is hij gevallen*. Duys luchtte zijn hart weer op zijn manier terwijl geen protest werd gehoord, door nl. te roepen:, >nu maar weer liberaal Zoo iets moet een man van eer diep treffen. Toch hoop ik dat min. Wenthoid deze uit lating zal dragen met gelatenheid, inge- dachtenis houdende dat de heer Duys zoo iets zegt. De man die nog al eens op zijn dak krijgt, zoekt wel eens een woord om ook eens iets te zeggen, waardoor zijn ge schokte zenuwen een weinig tot rust ko- men. Misschien hebt ge ook wel eens ge- j hoord, dat, als een ezel balkt, er uit dat balken een soort wraak spreekt over de klappen die hij heeft ontvangen. En wat nu Als ge dezen brief ontvangt, twijfel ik niet of het zal bekend zijn dat minister Wenthoid als minister aftreedt. E11 wie zal hem opvolgen Onderwijl blijven wij in het gevaar verkeeren, terwijl algemeen bekend is geworden dat we zeer zwak staan tegenover een vijand. Ontvang mijn groet, MARNIX. Het debat over de tweede lezing van de Home Rule-bill, dat zes dagen luurde, is ten einde gebracht. De besprekingen hidden een kalm verloop en werdeu zon der opwinding gevoerd, Er zijn geen teekenen, die wijzen op een verancerde houding der partijen tegenover het ontwerp. Zoowel de regeeringspartijen als de oppo sitie nemen maatregelen om te zorgen voltallig aanwezig' fe zijn als er gestemd zal worden. Men verwacht het aantal af- gevaardigeu, die aan de stemming zul e 1 deelnemen, een recordcijfer zal bereiken. De regeering verwacht bij de tweede lezing van het ontwerp een meerderheid van honderd stemmen te zullen verkrijgen. De Rijksdag mm, terwijl de soc aal democraten en de Polen tegenstemden, de uitbreiding van het leger bij vredestijd aan en verwierp overeenkomstig het besluit der commissie, een motie der sociaal-de mocraten, om dan dienst ijd te verkorteD, nadat de minister van Oorlog verklaard had, het onmogelijk te achten, dat bij den tegpnwoordigen politieken toestand 't leger op vredessterkte verzwakt wordt. Wij hebben aldus de minister iederen dag een tot gevecht bereid leger noodig. Dat is niet mogelijk als wij rekening moeten houden met het wegzenden der recruten na een jaar diensttijd. De groote meerderheid van het Huis is met ons over tuigd, dat de versterking van het leger absoluut noodzakelijk is. Deze overeen stemming iusschen Rijksdag en regeeriDg heeft een bijzondere beteekenis voor het welzijn van het vaderland. (Levendig applaus). Het voorstel, om de debatten te sluiten werd aangenomen. Het voorval dat het Huis van Afge vaardigden in rep en -roer bracht, is zon der voorbee'd in de geschiedenis van den Pruisisch-n Landdag. Van de 6 sociaal-democratische afge vaardigden werd weinig noti ie genomen. De sociaal-democratische fractie beant woordde deze houding der meerderheid met zeer lange en dikwijls beleedigenda redevoeringen, en met voortdurende inter rupties, wanneer andere sprekers het woord voerden. De president, IVeiherr von Erffa kou niet steeds zijn kalmte bewaren tegen over dit optreden der sociaal-democraten, dat eig nlijk ontaardde in een soort ob- stuciie. Men had dan ook reeds het voor nemen opgevat om den duur der rede voeringen op een uur vast te stellen. Wan neer dan het Huis besloot, de redevoering vaa een of ander afgevaardigde te doen eindigen, zou men hem het woord ont nemen. Dit alles bracht de gemoederen der rooden in opstand. In de afgeloopen week kwam dan ook eindelijk de laDg verwaclüe catastrophe en werd de sociaal democraat Borchardt door een politie-lui- tenant en eenige agenten uit de zaal ge sleurd, in weerwil van het protest van de sociaal-democratische afgevaardigen. Het eigenaardige geval deed zich nu voor, dat Borchardt, iD plaats van buiten de deur te blijven, zoals elk fatsoenlijk man waarschijnlijk gedaan zou hebben, voor de tweede maal terugkwam eu toen opnieuw op dringend verlangen der conservatieven met geweld uit de zaal verwijderd moest worden, daarna werden alle deuren der zittingzaal door de politie afgezet, zoodat Borchardt niet meer binnen kon komen. De Deensche ingenieur Hellehammer te Kopenhagen heeft, naar Londensche bladen medtdeelen, een uitvinding gedaan, waar door elk schip in staat wordt gesteld de nabijheid van ijsbergen en klippen op een afstand vaD 1200 meter inden donkers!en nacht of zelfs bij mist vast te stellen. De uitvinding moet het zelfs mogelijk maken de juiste ^ligging en de groote vau den ijsberg of het ijsveld te bepalen. De hoogste autoriteiten van Denemar ken op zeevaartkundig gebied hebben de uitvuding beproefd en baar voor zeer meikwaaidig verklaard. Hellehammer zeide aan verschillende vertegenwoordigers der pers, da*1 hij zich niet verder over zijn nitvii ding kon uitlaten voor hij daar pa'ent op hsd gekregen, doch de uitvin ding was zoo eenvoudig, dat zij in een halve minuut geheel is te verklaren. De Kamer beraadslaagde over de kies- rechthervoruaing, Giolitti verklaarde, dat het desbetrefi'en-

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1