Boeren, Joie toren nn liiHMii 0. DE WILJES Zaterdag 11 Mei 1912 No 1762. Advertentien. G.BUIJSSE, MIDDELHARNIS. Dames- en Kindermantels. I C. GOUSWAART, SOMMELSDIJK. Land- en Tuinbouw. Daar was nog al verschil. Uit de Pers. Tariefwet leugens. Buitenland. ENGELAND. BELGIE. DUITSCH LAND. FRANKRIJK. OOSTENRIJK. GRIEKENLAND. RIIODOS. MAROKKO. Gemengd Nieuws. Je beste adres van en RUIME SORTEERING Verder een groote keus in KINDER ARTIKELS als HOEDJES, HAPJES, JURKJES, enz. enz. BËTOIt- ES CEilENTIJZEKWERHElN. Drink- en Voederbakken. Alle soorten Riolen, Ruizen, Putten, halzen van Regen bakken en Welputten, enz. enz. In de grootste verscheidenheid en vormRetonvloeren, Stoepen in graniet en Cement. Handel in Cement. Alles onder garantie. Vraagt prijsopgaaf "TP® 5882 Depothouder voor Ouddorp en omstreken de heer M. BOELAARS; voor Stad aan 't Haringvliet en omstreken de heer MACHIELSE.voor Ooltgensplaat J. DE VOS Wz. en voor Melissant D. ZORGE. Stoomkoffiebranderijen en Theehandel Winschoten. Opgericht I8O8. Dordrecht. VRAAGT UW WINKELIERS 5632 O. DE WILJES reclamethee met prachtige Japamche Cadeauoc. m en IN HOC SIGNO WSES deeie slab. In Reinders' Handboek wordt ons een en ander meegedeeld van proeven met bietenplanten (mangels) van verschillende groote en kleinste planten van een bed werd een bepaald getal in lange rijen naast elkander geplant en later het oogstgewicht bepaald." Hier volgt een overzicht met de betrek kelijke getallen Gewioht Gewicht Gewicht van V. d. oogst van de 200 zonder oogst per planten bladeren Hectare (Gramm.) (K.G.) (K.G.) 1800 245 49000 900 165 32000 450 130 26000 185 37000 Soort van plantsel. Groote Middelgroote Kleine Planten niet uitgezocht Nietwaar lezer: »Daar was nogal ver schil. En uit de bovenstaande cijfers valt wel af te leiden, dat men daar de grootste oogsten hebben zal, waar van den aanvang af de bietenplanten krachtig zijn en flink. Dit gold in de besproken proef de uit een plantbed uitgepote bieten. Maar 't zal toch wel in 't algemeen ook waarheid zijn Voor suikerbieten net zoo goed als voor de mangels Zorg er dus voor, dat van den aanvang af de kiemplant 't ferm doen. Zaai op een grond, die ryk aan plantenvoedsel is, waar noch de stikstof, noch het fosforzuur, noch de kali, noch de kalk in onvoldoenden voorraad aanwezig is. Laat varen de ge woonte om 't eerst eens aan te zien, om den later »zoo noodig" met den chilizak te komen en bij te, passen, wat men te kort acht. „Liefst vroeg" scnreven we onlangs in een opstel. We herhalen 't hier. Waar ge een flinken bietenoogst verlangt, daar moet ge minstens wel een* drietal balen chili dadelijk met zaad wel geven. Als dan, ook super niet vergeten werd of Thomasslakken waar kalimest werd ingewerkt en desnoods ook wat kalk, daar mag men groote" planten verwachten, die als men op wieden past en hakken en tijdig opéén- zetten ook een grooten oogst kunnen geven. Natuurlijk, als men ziet, dat de planten gebrek lijden, ook dan kan men met wat chilisalpeter als overbemesting nog wel mooi helpen vaak, maar beter is 't te zorgen, dat zoo'n periode van stilstand niet voorkomt Men trachte met groote" planten te beginnen. Die geven kans op den grootsten oogst. De heeren van het Anti-tarief wet-comité zijn echte Manusjes-van alles. Ze staan voor niets. Nu gaan ze zelfs al rijmpjes in de krant zetten. Straks krijgen wij er nog gratis de muziek bij. En allemaal om den kleinen man te helpen Wel neen, precies andersom. Verleden week trad de groote margarine- fabrikant Van den Bergh te Rotterdam met een antirevolutionnair spreker in debat. En wat zei deze gemoedelijke, schat en schatrijke liberale heer? Precies, wat wij altijd beweerd hebben: »Och, het gaat ons nu zoo goed onze zaak levert ons tegenwoordig schatten oplaat het nu zoo 1< 't Was tenminste eerlijk. Maar meteen konden we de kapitalisten van de Kamers van Koophandel en Fabrie ken eens fraai in de kaart kijken. Wij weten nu, waarom de rijke kooplui hun bankjes van duizend voor de actie tegen het tarief* naar Amsterdam zenden. Wij snappen nu, waarom al die misleidende advertenties in de krant moeten. Niet om het volk te waar schuwen, maar om het voor de rijke heeren te laten zoo als het is. En nu worden het al gedichten. Onder anderen MINDER KRENTEN, VOOR MEER CENTEN. Dat is kortweg schandelijk. Effen-af een leugen, zooals er door de heeren bij hoopjes gedebiteerd worden. Bewijs van gebrek aan degèlijke argu menten. De bestaande tarieiwet heft op krenten een recht van f 1.50 per 100 K.G. Minister Kolkman stelt nu voor, dit recht zoo te laten. Het blijft dus f r.50 per 100 K,G. Wat zegt ge ervan, lezers? Toen de heeren, die dit rijmpje verzonnen hebben, een tijdje geleden ten onrechte meenden, dat een rechts Kamerlid had ge zegd Achter dat anti-tariefwet-comité zit Duitsch kapitaal*, zetten ze een mond open, alsof ze nog heelemaal de baas in 't land waren. Dat was een infame leugen, heette het. We moeten 't wel gelooven. Ze mochten echter willen, dat het geen leugen was, want dan zouden wij ter wille van het nationale eergevoel 'aan onze lezers kunnen zeggendie krentenleugen komt niet uit Amsterdam maar uit Berlijn. Maar nu schijnt het een echte Amster- damsche te zijn. Voorts BROOD DUURDER, LEVEN ZUURDER. Dat leert de Tariefwet, zeggen de heeren De bestaande wet Ja Maar dan is het toch een gloeiend schandaal, dat ze die niet al lang hebben afgeschaft, toen ze nog de macht in handen hadden. Dan hebben toch de Liberalen den menschen het leven opzettelijk zuur ge maakt. Of bedoelen zij de wet-Ko!kman Maar die gaat slechts een schrede verder dan het tarief, dat van hem zelf afkomstig is Maar bovendien is het een verdichtsel. Wie heeft het beter Een man, die geen werk heeft, maar een brood kan koopen voor dertien cent, of zijn buurman, die volop werk heeft en een flink weekgeld thuis brengt, noch voor zijn brood 14 cent moet betalen In de tweede plaats stelt juist de Regee ring geen graanrechten voor, en wordt dus het brood niet duurder. En dat er 40 cent op de 100 K.G. meel zal worden geheven, zal niet ten gevolge hebben, dat 't brood duurder wordt, maar dat het graan in plaats van in Amerika in Nederland zal gemalen worden. Is het niet zeer opmerkelijk, dat de soci alisten hier met de mannen van het groot kapitaal onder eén hoedje zitten, en hetzelve liedje zingen. Zelfs de leugens, die zij ten beste geven, nemen ze van elkaar over. (Zeeuwsche Courant). Het alhier aangevangen onderzoek naar de ramp der //Titanic// heeft een wijde en belangwekkende strekking. In de eerste plaats zal het uitmaken of de White Star-maatschappij alsdan niet voor die dramatische gebeurtenis verantwoordelijk is te achten, of zij door een voorzichtiger vaart voorkomen had kunnen worden, of de aan boord zijnde reddingsmiddelen vol doende waren en of de constructie van waterdichte afsluitingen aan haarMoel heeft beantwoord. Maar daarnaast zal het onder zoek zich ook uitstrekken tot de vraag of er niet iets hapert aan de bestaande Engelsche scheepvaartwetten en of de voorschriften van den Board of Trade omtrent de hoeveelheid en uitrusting van reddingsmiddelen aan boord van .groote stoomschepen, naar behooren zijn. En dit laatste onderzoek is nog gewichtiger dan het eerste. Er werd op het observatorium te Uecle een aardbeving geconstateerd, die haar centrum had op 2160 K.M. van Brussel in Noordelijke Noord-Westelijke richting, dus in de omstreken van IJsland. Uit Keulen seint men, dat de staking onder de Rijnschippers reeds zichtbaar aan het afnemen is. Een groot gedeelte der arbeiders heeft het werk weer opgenomen uit vrees, dat de werkwilligen uit andere steden vast aangesteld zouden worden. Men verwacht, dat het verkeer spoedig weer normaal zal zijn. Yan de 359 arrondissementen zijn er in 320 de uitslagen der gemeenteraads verkiezingen bekend. In vier arrondisse menten hebben de geunifieerde socialisten de meerderheid, in drie de republikeinsche socialisten, in 111 de radicalen en radicaal socialisten, in 55 de republikeinen, in 21 de progressisten, en in.28 deeonservatie- ven. In 109 gevallen moeten herstem mingen plaats hebben. In de Kamer deden zich heftige too- neelen voor, tengevolge van aanvallen door de socialisten gedaan tegen de Duitsche partijen, naar aanleiding der verkiezingen. Scheldwoorden vlogen over en weer, waarop de voorzitter beval, dat een commissie van censuur zou worden benoemd. De //Embros* verneemt uit betrouwbare diplomatieke bron, dat er onderhandelingen gevoerd worden tusschen de mogendheden om de eilanden der Engelsche Zee, door Italianen bezet, autonomie te verleenen als gevolg van het principe, dat grondge bied, dat eens van Turkije losgemaakt is, niet meer Ottomaansch kan wordeD. In den vroegen morgen van den 3en Mei verscheen onder commando van den vici-a Imiraal Yiale een Italiaansch eskader voor Rhodos, om het eiland in bezit te uemen. De op transportschepen mede gevoerde troepen stonden onder bevel van generaal Ameglio. De landing der Italianen had plaats in de baai van Kalithea, die aan de Oostkust van het eiland gelegen is, ongeveer 10 K.M. ten Zuiden- van de stad Rhodos. Het is dezelfde baai, waarin in 1522 de Turken landden. Reeds eenige dagen ge leden werd gemeld, dat in BenghasI en Tripolis Italiaansche troepen ingescheept werden. Men wist toen echter niet, welk plan Italië met deze troepen-transporten had. Onder bescherming der zware artillerie der oorlogsschepen had de ontscheping van het landingscorps plaats. Eerst nadat de geheele Italiaansche troepenmacht aan land gegaan was, waagde het kleine Turk- sche garnizoen een aanval, die natuurlijk afgeslagen werd. Hoe lang het Turksche legertje tegen de overmacht weerstand kan bieden, zal in hoofdzaak afhangen van de hoeveelheid levensmiddelen en ammunitie, die de Turken in het gebergte verborgen hebben. Van het moederland hebben zij op geen steun te rekenen, daar de Turksche vloot zich in geen geval bui ten de zee van Marmora wagen zal, Over het gevecht bij El-Maazis deelen verschillende telegrammen de volgende bijzonderheden mede Op den morgen van den 2en Mei beeft er een ernstig treffen plaats gehad tus schen een sterke Eransche colonne, be staande uit 500 man en 2 kanonnen, en een zeer sterke afdeeling Beni-Hagen. De Eransche troepen stonden onder bevel van commandant Rouquette. Het gevecht werd geleverd nabij Touidjin, in een bergachtige streek, gelegen aan den weg Rabat Eez. De opstandelingen lieten de colonne voorbijtrekken en vielen daarop de achter hoede aan, toen men zich op een zeer lastig terrein bevond op 9 K.M. afstand van El-Maazis. De aanval der vijanden was zeer hevig, maar de Eransche troepen (boden dapper weerstand, zoodat de op standelingen uit elkaar werden gejaagd en belangrijke verliezen leden. Volgens de laatste berichten sneuvelden aan de zijde der Franschen 7 man, ter wijl er 30 gewond werden, waaronder luitenant Mascarat. Vier man werden vermist. NOORD-AMERIKA Uit New-York seint men, dat in den staat Louisiana het gevaar voor een alge- meenen watersnood nog toegenomen is. Duizenden arbeiders zijn bezig om de dijken in de omgeving van New-Orleans met alle mogelijke middelen te versterken. Toch vreest men elk oogenblik, dat er een doorbraak zal plaats hebben. Het grootste gedeelte van de Missisippi'delta staat onder water. Soldaten dwingen de bewoners der bedreigde huizen hun wo ningen te verlaten. Vele bewoners, die niet tijdig de vlucht genomen hebben, bevinden zien nog op de daken van hun overstroomde huizen. De regeeriug heeft een groot aantal motorbooten gerequireerd om hulp te bieden. Tal van personen moeten reeds omgekomen zijn. Zoo seint men o.a. uit New-Orleans, dat bij Point Coupe door den doorbraak van den dijk 30 personen verdronken. De schade in Lou isiana loopt in de millioenen dollars. Gevolgen van een worsteling. Te Epe, nabij Glanerbrug is bij een wor stelpartij tusschen twee personen zekere P. met het hoofd op den steenen vloer ge vallen. Hij kreeg een schedelbreuk en was onmiddellijk dood. Dev. Dbl. De gevolgen der zonsverduistering. Te Dongen heeft zich een man onder geneeskundige behandeling moeten stellen, die door het met onbeschermde oogen kijken naar de zonsverduistering, aan één oog nagenoeg geheel blind is geworden, terwijl het gezichtsvermogen van het andere veel geleden heeft. Moord op een schaapherder. Vrijdag kwam te Barneveld de 27-jarige boerenknecht G. van K., wonende onder Nijkerk, ten gemeentehuize om te trouwen. Daar men vermoedde, dat hij iets zou af weten van den moord op den 82-jarigen schaapherder C. van Harten, heeft de Bur gemeester hem een streng verhoor afge nomen, waarbij K. volledig bekend heeft den moord te hebben gepleegd. Het zal den moordenaar om geld te doen zijn geweest de oude herder schijnt vaak een vrij be langrijke som geld bij zich gehad te hebben. Van K. is gevankelijk naar Utrecht over gebracht. Spoorloos verdwenen. Sedert Woensdag is de deurwaarder G. R. te Zutphen, onlangs failliet verklaard, spoorloos verdwenen. Men vermoedt, dat hij op reis is naar Amerika. Aangehouden. Zaterdag is te Tiel gevankelijk binnenge bracht Joh. de R„ oud 23 jaar, wonende te Wijk-bij-Duurstede. Aangaande deze aanhouding vernemen wij het volgende: In den laten avond van Donderdag ont moetten de R. en een van zijn vrienden te Wijk-bij-Duurstede zekeren Van Dijk, win kelier en varkenshandelaar, wonende te Ravenswaay. Men besloot gezamenlijk met de pont de rivier over te steken en v. D. thuis te brengen. Aan den veerknecht werd gezegd dat hij wel naar bed kon gaan; de R. zou zelf wel overgieren. De pont bleef dus aan den Gelderschen kant. Van het veerhuis af loopt de veerweg naar den dijk men nam echter de zonder- kade, wat een omweg uitspaart. Halverwege deze kade ligt een wiel (een plas) en daar voelde zich v. D. plotseling aangegrepen en van zijn portemonnaie beroofd. Men trachtte hem in den 'wiel te dringen, wat echter niet gelukte, aangezien D. een pootige kerel is. Zijn hulpgeroep werd door een op den anderenjfc; oever surveilleerenden politieman gehoord, die hulp ging halen, en overroeidde om v. D. te ontzetten. De daders hadden inmiddels de vlucht genomen, v. R. werd in den nacht van zijn bed gelicht. Het gestolen geld werd te zijnen huize gevondeD. Naar wij vernemen, heeft hij volledig bekend. De Arbeidswet. Te Wageningen heeft de politie proces verbaal opgemaakt tegen den carroussel- houder J. W. J. Hzn., wegens het laten verrichten van arbeid gedurende de avond uren door 5 vrouwen en meisjes, het ontbreken van een arbeidsregister enz. Evenals de commissaris van politie be schouwde ook de inspecteur van den arbeid een caroussel als een onderneming in den zin der Arbeidswet en wel omdat er elec- trische kracht wordt geproduceerd. Het is nog niet uitgemaakt, of de zaak zal ver volgd worden, daar de ambtenaar van het O. M. de-opvatting van politie en arbeids inspectie in deze niet deelt. De boonenvergiftiging te Nijmegen. Van bevoegde zijde wordt ons het vol gende medegedeeld: Het vanwege den Nijmeegschen keurings dienst van eet- en drinkwaren ingestelde onderzoek inzake de vergiftigingsverschijn selen bij de familie W. aldaar, heeft aan het licht gebracht, dat de vergiftiging wer kelijk is toe te schrijven aan het gebruik van roode Rangoonboonen. Het varkensvleesch, dat het huisgezin gebruikt had, was onberispelijk, evenzoo de aardappelen, die niet, zooals verteld werd, gekookt waren in diet boonennat, maar in versch water. De roode Rangoonboonen bevatten een blauwzuur afsplitsend glucoside, waardoor bij minder goede toebereiding blauwzuur vergiftiging kan ontstaan. Indien de roode rangoonboonen geruimen tijd in water geweekt worden, dit water wordt verwijderd en daarna de boonen in veel en versch water worden gekookt en dan zonder dit water worden opgediend, is het gevaar uiterst gering. Hier echter had den de boonen te korten tijd in het water gestaan en waren met heel weinig water gekookt, zoodat het blauwzuur niet vol doende in het water had kunnen overgaan, maar in de boonen was gebleven, terwijl zij bovendien ook niet geheel droog waren opgediend. De familie heeft dus het blauw zuur met de boonen binnen gekregen en de gevoeligste kinderen een van 2 jaar en een van 5 jaar gaven ook de eerste teekenen van de vergiftiging, nl. hevig braken. Dat het kindje van 5 jaar vrij plotseling be zweek is waarschijnlijk toe te schrijven aan overgroote gevoeligheid voor het vergif. Op het laboratorium van den keurings dienst heeft men de rangoonboonen nader onderzocht en daar bleek, dat in de roode zeer gemakkelijk blauwzuur was aan te toonen, in de witte daarentegen niet, ter wijl ook in de z.g. Chiliboonen geen blauw zuur gevonden werd. De partij, waarvan de familie W. gegeten had, waren bijzonder donkere roode boonen. Bonnot maakt school. Het nauwlettend volgen van de verhalen in de Eransche dagbladen voorkomend over de jacht op de auto-bandieten heeft, zoo als te verwachten was, tengevolge gehad, dat jeugdige knapen zijn aangestoken door het voorbeeld van Bonnot en consorten. Een jongen van 13 jaar te Aurillae, ze kere Firman Licardres, die de verdagen over het beleg van de auto-garage te Choi- sy-le-Roi letterlijk verslonden, en herhaal delijk overgelezen, kwam Maandag op den inval de bandieten na te doen. Hij wapende zich met een bijl en wierp zich op zijn broeder, dien hij zwaar ver wondde, zonder de minste aanleiding. De verschrikte vader wilde den rekel ontwa penen, maar slaagde er niet in, en moest haastig vluchten, uit vrees van te worden doodgeslagen. Het kleine monster drong vervolgens in het huis van een buurman, stal er een geweer, patronen, lood, kruit en hulzen om nieuwe patronen te kunnen maken, en barrikkadeerde zich vervolgens. Spoedig kwamen de buren toesnellen, en de dappersten wilden het huis binnendrin gen, maar de jeugdige bandiet hield hen met geweerschoten op een afstand, steeds door schreeuwende: „Jullie zullen me eer der moeten opblazen, net als Bonnot!» De gendarmen werden gewaarschuwd, en omsingelden het huis, waarop het ge vaarlijke jongske op hen begon te schieten. Gebruik makende van een oogenblik rust, klauterde hij naar den zolder, en sprong door het dakraam naar beneden, waarbij hij zich de pols verzwikte. De gendarmen begonnen den vluchteling te achtervolgen, maar deze was vlugger ter been, en hield van tijd tot tijd stil om hen Jmet hagelpatronen te beschieten. Ten slotte slaagde hij er in zich in het naast- bijzijnde bosch te verbergen. De gendarmen konden hem echter grijpen op het oogen blik, dat hij nieuwe patronen vervaardigde, daar zijn voorraad was uitgeput. De woeste rekel bood heftigen wederstand, maar werd tenslotte overweldigd en naar het parket van Amillac overgebracht. Een moeilijke plicht. Na zijn invrijheidstelling vertoefde Ds. Ewoldt 23 April bij een der kerkvoogden, die het telefoonkantoor te Echtenerbrug houdt. Terwijl Ds. E. met hem sprak werd de telefoonhouder opgebeld voor 'n telegram aan den Rijksveldwachter aldaar, luidende Arresteer Ds. Ewoldt». De telefoonhouder mocht natuurlijk niets zeggen, liet het tele gram bestellen en even daarna werd Ds. E. gearresteerd. Den 23sten dezer zal Ds. E. te Heeren veen terechtstaan. Door een ijsberg aangevaren. Het stoomschip »Ultonia« van deGunard- line is Dinsdag te Halifax binnengeloopen, met verlies van een schroef, die het in de Golf van St. Lawrence verloren had, in een hotsing mot een ijsveld. Aan boord van de »Ultonia" bevonden zich 1200 passagiers. Deze hebben het schip verlaten en zijn per spoor verder ge reisd. Watervliegtoestel. Onlangs meldden we, dat de kunstschil der E. Mullertt, uit Katwijk aan Zee naar de Riviera was vertrokken om het vliegen op een water-vliegtuig te leeren. Thans is hij teruggekeerd en hoopt nu dezen zomer zijn brevet als vliegenier in Frankrijk te gaan halen, om daarna te Katwijk een gratis-vliegschool te openen, tenein de de vliegsport populair te maken. Het oordeel van den he»r Mulertt is dat water-vliegtuigen bijzonder voor ons land geschikt zijn.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 9