Zaterdag 11 Mei 1912. 27ste Jaargang N°. 1762. voor de Knidltollandüche en Zeeuwsche Eilanden. EffiSIE m Centf. Until, tos». PINK PILLEN Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES „DE STER" Als de lamp des levens begint uit te gaan VERGADERING Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder f 4,50 per jaar, Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Adrertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal, Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentlën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. op 15 MEI (Woensdag 's middags 2 uur na aankomst der tramboot uit Bruinisse) te Ooltgensplaat. Opkomst dringend gevraagd, wegens 't hoog belang der bijeenkomst met de vrienden uit Schouwen-Duiveland en de Statenleden. De Secretaris, J. VAN DER WAAL. Grondwetsherziening. Zoo af en toe komt het woord Grondwetsherziening tegenwoordig in de bladen voor Men heett hoofd en hart zoozeer bij de Sociale wetten men loopt en draaft zoo voor bakkers en zieken en invalieden en ouden van dagenmen heeft het zoo druk over de Tariefswijziging, dat Grondwets herziening slechts luttel genoemd wordt. En toch, als in 1913 die her ziening een stuk van het verkiezings program zal zijn, zooals verlui it, mogen de partijen zich toch wel gaan haasten om te zeggen, wat ze willen. Grondwetsherziening is een daad van groot gewicht; wie de funda menten van 't Staatsleven aanraakt, verschuift, stuk slaat, om een andere fundeering te leggen voor de Staats instellingen en wat daarmee samen hangt, mag en moet zeker toch eerst eens klaar aan 't verstand brengen, waarom 'toude fundament niet meer deugt en hoe dan 't nieuwe er uit zal zien. Er dient toch bij den bewoner van 't huis eenige zekerheid te bestaan, dat, als zijn tabernakel wordt afge broken, dit onprettige werk slechts dient om hem in een hechter woning onder dak te brengen. Zoover we zien en hooren is er bij de partijen tot heden nog weinig animo, weinig zin om nu eens voor haar kiezers duidelijk te maken, wat herzien zal moeten worden. Een herziening dient voorafgegaan door de korte saam vatting van de vrij duidelijk aangestippelde en onder streepte veranderingen. Natuurlijk! er is ook een andere weg. Men kan als partij beslissen, dat er enkele Grondwetsartikelen wijziging dringend behoeven. Maar omdat alle partijen er belang bij hebben, kan men dan volstaan om het wagentje aan 't rollen te brengen. Zijn eenmaal de wielen in beweging, dan kan daarna over de richting gesproken worden, waarin men nu voortaan de kar sturen zal. En al schrijvende en wrijvende komt men dan ten langen leste tot een zeker besluit. Men maakt dan een Grondwetswijzigingen blijkt 't, dat 't niet deugde, dan verandert men weer eens. Zoo wordt Grond wetsherziening wat in de veertiger jaren eens iemand spottend zei»Ik handel niet in periodieken(perio dieken zijn geschriften, die om de week of om de twee weken of om de maand geregeld verschijnen.) En in de veertiger jaren waren de Grond wetsherzieningen niet van de lucht; hierom niet, omdat men de verande - ringen decreteerde, d. w. z., men zei eenvoudig: dat en dat moet maar veranderen, maar de veranderingen klopten niet met de toestanden en dus hokte het en stiet het en wreef het en liep het in 't honderd, en moest men de wijzigingen weer gaan wij zigen, om aan te passen aan de toe standen, die men zoo maar op papier met een pen of potlood niet in eens veranderen kan. Het papier is ge duldig en de pen is gewilligmaar de levensomstandigheden van Staat en Kerk zijn niet in een hal ven dag schrijvens om te zetten. Die manier van Herziening, hier boven geschetst, is dus slecht. Ze schrijft nieuwe regelingen voor, die de ervaring nog niet hebben ge roken. Want, let wel op! Grondwetsher ziening moet zijn als het plukken van het rijpe ooft, raak er even aan, het steeltje breekt en de vrucht valt u in den schoot. Dat is dan geen maken van ooft. het is de rijpe vrucht afplukkenrijp geworden na een weelderige zomer hitte. En die weg kan alleen inge slagen worden als men Grondwets herziening begeert. Wat is er in onzen Staat op 'l terrein van 't Koningschap, 't Burgerschap, 't Kiesrecht, de Finan- tiën, de Vloot, 't Leger, 't Onderwijs, de Godsdienst enz. allemaal funda- menteele stukken, rijp om gewijzigd te worden. En hoe zal de nieuwe fundatie of stichting zijn? Het komt ons voor, dat naast de belangrijke vragen, die nu aan de orde zijn, over Staatspensioen of Premie over Algemeen Kiesrecht of Huis manskiesrecht; over Openbaar en Bijzonder Onderwijs, toch zeer zeker voor de partijen wel pogingen in 't werk gesteld worden om uit 'tvage begrip »Grondwetsherziening« te ko men tot de heldere beantwoording van wat nu toch eigenlijk gewijzigd moet worden en op welke gronden. De mannen der wetenschap behoo- ren hier de klok te luiden, opdat straks, en de tijd vliegt zoo snel, bij den weiontwikkelden kiezer eenig besef leve, dat dit of dat onderwerp, geregeld in de Grondwet, wel beter geformuleerd mocht worden. Want om in 1913 over Grondwetsherziening te gaan spreken zonder een heldere voorstelling van wat de partijen willen, is een verwarring stiehten^ die tot de droefste gevolgen leiden kan.' Het pantserschip verworpen Eerst duikelde de Minister van Oor log en kwam in zijn plaats de heer Colijn Nu is minister Wentholt aan de beurt, want zijn voorgesteld pant serschip is verworpen en nog al met groote meerderheid. Over de beslissing wenschen we ons geen oordeel aan te matigen leest men het voorloopig Verslag en de Nota dan blijft een leek in Marinezaken nog even wijs; er waren, zooals steeds»eenigen" en »sommigen'' en velen" die vóór of tegen waren en allen hadden ze hun argumenten, die alleen door deskun digen kunnen gewogen worden. Tcch hebben we na de eerste be slissing om nl. dat schip van de ge wone begrooting af te nemen en het afzonderlijk te behandelen, al aanstonds vermoed, dat deze gang van zaken voor Minister Wentholt het begin van 't eind wezen zou. En 't blijkt waar te zijn. MANTEL M AC AZUN Zie adverten-^llj^ tie 4a pag. li Of we treuren We hebben nooit kunnen sympathiseeren met een Min. die uit een Liberaal Kabinet naar een Rechtsch Ministerie overging. Aan de bekwaamheid van dezen Minister twijfelden we niethij zat eerst in een liberaal Kabinet, dus moet hij bekwaam geweest zijnanders was hij niet liberaal, dat weten we al van ouds. Maar die overgang heeft ons nooit bekoord. En nu treedt hij af. Of de vijand juichen zal, nu we een scheepje minder hebbenWant ze zijn bang voor onze vloot, geloof het Als de Nederlandsche vloot aan komt waggelen, gaat al wat in Europa ge pantserde zeemonsters heeft op de vlucht. En de Trompen en de Ruiters leven ook nog, denk er wel omBe slist is er feest in Londen en Berlijn. Dat is raak. De vrijzinnige kiesvereeniging Voor uitgang heeft 1913 al in de gatenen mitsdien de vernietiging der Recht- sche Coalitie. Om aan die vernietiging mee te doen heeft ze twee dingen op 't touw gezet: a. een reorganisatie. b. een geldleening van 25000 gulden uitgeschreven Goeje menschen 25000 gulden daar kan je nog al wat geraas mee maken. En hoeveel bierkiezers kan je niet trakteeren 25000 gulden om de Christelijke regeering te wippen en de Coalitie uit elkaar te slaan De Socialisten in Amsterdam zullen er wat blij om wezen. Want reken er op, als er 25000 gld. uitgegeven moeten worden om de liberalen te steunen, de socialisten er bepaald voor 20000 gld voordeel van hebben Die 20000 houden de Socialisten in hun eigen zak en toch is hun het succes der liberale centen. Hoe een gulden rollen kan Je gooit hem liberaal weg, en al draaiend is ie tenslotte Rood. Wonder lijke »rol", die zoo'n gulden maakt. En vooral in Amsterdam. Hadden we op Flakkee ook maar eens zoo'n potje. Al was 't maar van 1000 gld. Dan zou mr. Patijn nog wel eens kunnen beven op zijn zetel. OP DEN ÜITRIJR. Lohman zal gaan, zegt men. Reclames, Mededeeliugen enz. (20 Cents per regel.) neemt de zwakte van al de zoo teergevoelige organen van het lichaam toe. Er vloeit eene merkbare vertraging van al de werkingen uit voort langzame en moeielyke spys- vertering, verstopping, slapeloosheid, koude handen en voeten, algemeene zwakte, urineopstopping. Dan is het oogenblik gekomen om de Pink Pillen te gebruiken, die de werking van al de organen zullen versterken, die ze zullen opwinden, om zoo te zeggen, zooals voor eene pendule een sleutel doet, die men een paar malen omdraait, of zooals een lamp die men met petroleum vult. De Pink Pillen zyn de krachtigste hernieuwer van het bloed, de krachtigste versterker van het zenuwgestel. Zy geven bloed, bevorderen den eetlust, verschaffen een rustigen en verkwikkenden slaap, herstellen de vermin dering der krachten door lichamelyke of geestelyke over spanning veroorzaakt. Verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9,— per 6 doozen, bij het Generaal- Depot der Pink Pillen van Eeghenlaan 22, Amsterdam. Voor Goedereede Overflakkee, firma Dijkema Doornbos te Som- melsdijk. UITGEVER Telefoon Intercom». No. 2. HOOGSTRAAT 172. Het jaar 1913 nadert. 't Belooft merkwaardig te worden. Het Nederlandsche volk zal ais éen eenig man herdenken de verlossing van het Fransche juk. Me dunkt dat is nu eens 'n nationaal feest, waaraan zelfs de socialisten kunnen meedoen Wel is 't voor henéen pot nat. Napoleon Bonaparte en Willem van Oranje. Beiden immers voortgekomen uit en onder het kapitalistische stelseldat een vloek is voor het volk en eenmaal door het socialis tische zal worden vervangen. Maar er is toch »trap en mate.« Ook voor een marxistisch mensch. En zoo zouden de socialisten, dunkt me zoo, tot op zekere hoogte zich met hun >medenatuurgenooten« op onzen vader- landschen bodem kunnen verblijden over de verlossing des volks en de verbreking van het Fransche juk. Wat we afwachten willen Tegenover de eenheid der natie, zooals die, hoop ik, uitkomen zal bij de nationale feesten, staat de verdeeldheid, die we te wachten hebben bij de stembus. Of ze betreurenswaardig is P Naar mijn meening niet. Een volk, dat bij de stembus niet ver deeld staat, onverschillig is, of uitsluitend om de >baantjes< vecht, is ten doode op geschreven, zou ik meenen 1 Juist, dat er verschil van meening is, gegrond op verschil van beginsel, is het beste bewijs, dat onze natie nog lééft, want op het kerkhof zijn allen het roerend eens. Om nu op die verkiezingen voor de Tweede Kamer te komen zooals gewoonlijk, zal deze Kamer heel wat ver anderingen ondergaan. Sommigen worden niet herkozen. Anderen stellen zich niet herkiesbaar. Elke vier jaar vallen er mannen af, die met eere, jaren- lang, aan de parlementaire veldtochten hebben deel genomeu, maar die vrijwillig hun emeritaat nemen, dat niemand hun misgunnen zal. Zeker is dit nog niet. Trouwens, van een staatsman, gelijk hij is, zou 't een slecht

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1