Buitenland. DUITSCI1LAND, BELGIE, RUSLAND. TURKIJE. ITALIË. NOORD AMERIKA. MEXICO. Officieel Gedeelte. Verjaring Vorderingen. Plaatselijk Nieuws. Sonimelsdjjh. De herberg van den heer L. van der Zande is onderhands ver kocht aan den heer Johs. van Rikxoort. Middelharnis. De gebroeders Zeedijk werden Maandag gewaarschuwd dat een jaarlingsche vaars welke in de weide liep onwel scheen te zijn. Toen zij er bij kwa men lag het dier reeds dood in de weide. Sta aan 't Haringvliet. Het mond en klauwzeer, dat onder deze gemeente voorkwam bij den Landbouwer A. v. d. Tol is geweken. Den B out mi l Om aan het oog van den gepension.eiikn Geen. Veldwachter Hoeve nagel .c ^ü.kouien, liep het zoontje van P. Bakelaar in al zijn haast te water. Zijn vader, in de nabijheid zijnde, wist hem echter weer spoedig te redden. Oude Tonge. Door den storm vanj.' 30 September aan de Ned. Herv. Kerk alhier is zooveel schade geweest dat het tekort nog niet is bijeengezameld en daar toe een gilt is ingekomen -an een onbekende, groot f 100,'t welk 1.1. Zondag is afgekondigt en den onbekenden geefster of gever daarvoor vriendelijk is bedankt. Nieuwe Tonge. J1. Vrijdag is de 86 jarige L. v. E. door het uitschieten der zoldertrap op de leienvloer in de gang ge vallen waarmede hij zich ernstig vooral aan het hoofd heeft bezeerd. Herkingen. Bij het leeien fi steen had deze week J. v. d, V. alhier het oDgeluk Goedereede. Ten gevolge van het schok ken van een woonwagen geraakte de vorige week een span paarden, voor een wielslede gespannen, vaD T. L. op hol. Paarden en wieLlede kwamen spoedig in de s'oot terecht, doch een en ander werd spoedig op het droge gebracht. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor alleen het tuigage was eenigzins beschadigd. Ouddorp. Zonder oproer en opwinding is hier de toonbeweging afgeloopen. Poortugaal. Er begint leven te komen. Alhier is eene anti. rev. k es -erecniging opgericht. Het bestuur is gekozen. De actie kan onder leiding beginnen. T >t be stuursleden werden gekozen C. Diemer Vóorz. Jacob Hoek Secr. Joost Booymans Penn. Gemeenteraad .-* rik i-a ut En het moet toegegevende heeren Duy& en Troelstra waren buiten de orde. Wij hopen nu maar, dat dit slechte begin verder van geen invloed moge zijn. Er is toch nu zooveel belangrijks te doen. Gewichtige sociale wetsontwerpen liggen ter openbare behandeling gereed en wat van den Ministerieelen arbeid terecht zal komen, het hangt van de Tweede Kamer voor 'n goed deel af. Wij bidden den heeren wijsheid toe, die hen in het belang van land en volk doe handelen. Het was in den Rijksdag een dag van gewicht, nu de herziening van het regle ment van orde op de agenda stond. De leden van den Rijksdag zouden daarnaar het recht krijgen, om schriftelijk zooge naamde korte vragen aan de regeering te stellen, welke door den rijkskanselier twee maal per week, Dinsdags en Vrijdags be antwoord moeten worden. Een tweede wijziging is verder, dat bet parlement voortaan aan een interpellatie ook een motie kan vastknoopen, waarin het zijn tevredenheid of ontevredenheid met het antwoord, dat de regeering geeft, kan uitspreken. De wijzigingen werden aangenomen. Nadat Donderdagmorgen in de Belgische Kamer op een ergerlijke wijze gedebatteerd was over de verhouding van den gods dienst tot de politiek, kwam het in den namiddagzitting opnienw tot betreurens waardige tooneelen naar aanleiding van een persoonlijk feit. Het lawaai wordt oorverdoovend. De huissiers komen toe- geloopen. De voorzitter rinkelt met de bel en verklaart de zitting geheven. Terwijl de openbare tribunen ontruimd worden duurt het spektakel aan den voet van 't bureel voort. De heer Dejardin krijgt een vuistslag op den neus die zijn neusnijper verbrijzelt. De heer Terwagne heeft het tegen een paar leden der rechter zijde te doen, en heer Leonard socialist, tegen den heer Van Merris katholiek deze twee laatslen worden handgemeen en moesten met geweld gescheiden worden En andere honorabelen vlogen elkaar ook in 't haar 1 In de woeling wordt de tafel van het //Beknopt Verslag" gebroken Het duurde lang vooraleer de rust her steld was. Op de Sormowo-fabriek, de grootste ijjer- en staalfabriek veu Ruslai d, hebben de arbeiders heden het werk nedergelegd Het besluit der Porte, de Dardanellen, zij het ook tijdelijk, te heropenen, heeft bij alle scheepseigenaars, die gewoon zijn vrachten naar het Daaste en verre Oosten aan te nemen, groote voldoening gewekt. Op 1 Mei besloot de Turkschemin;ster- raad de zee-engte weer open te stellen op dezelfde voorwaarden, als voor zij op 18 April ges'oten werd, terwijl hij zich het recht voorbehield, zoo noodig de zeestraat onmiddellijk weer te sluiten. Het zou, zooals van zelf spreekt, na 1 Mei nog enkele dagen moeten duren, al vorens de Dardanellen bevrijd zijn van de daar door de Turken neergelaten zeemijuen en weder veilig bevaren kunnen worden, maar desniettegenstaande is er voor de scheepseigenaars en reeders aanleiding t over om 't heropeningsbesluit met groote vreugde te begroe en. Zij hebben in de twee weken, tijdens welke de zeestraat gesloten bleef, zeer aanzienlijke schade ge leden, en het ergst is, dat er voor die schade slechts zeer weinig verhaal valt te zoeken. De '/Corriere della Sera" bericht, dat de bezetting van het eiland Siampalia door Italië met groot succes bekroond werd. Niet minder dan 25 grootere en kleinere Turksche schepen werden door de Jtali- aansche torpedojagers buit gemaakt. Alle hadden groote hoeveelheden oorlogscontra bande aan boord. Volgens een bericht uit Italiaansche bron viel generaal Reisorilli de stelling Lebda, die sterk bezet was door den vijand, aan en maakte er zich meester van na een levendigen s'rijd. De verliezen van den vijand moeten meer dan 300 gesneuvelden bedragen. De Italianen hadden I fficier gedood en 3 gewond, 7 manschappen ge dood en 34 gewond. Uit New-York seint men, dat bijna de geheele delta van de Mississippi-rivier onder water staat ten gevolge van het be zwijken van een groot n dijk in de buurt van Torras (Louisiana). Beweerd wordt, dat 200,000 menschen dakloos zouden zijn. Hoewel de dijk plotseling bezweken was, zijn er slechts 5 menschen in den watervloed omgekomen. Torras, een der rijkste gemeenten van Louisiana, staat onder water. De schade, aan katoenplan tages, rijst- en maïsvelden en aan ge bouwen, bruggen en spoorwegen toege bracht, moet enorm groot zijn. Het Mexikaansche congres, blijkbaar den langen duur van den opstand meer d n moede, heeft een vredes-commissie benoemd, met het doel, om direct met de revolutionnairen. te onderhandelen. CHINA. Uit Petersburg wordt geseind, dat dr. Soen-ïat-Sen en Wue-Tmg Chang aan de nationale vergadering een ontwerpen hebben ingezonden ra China te verdeelen in 37 bondsstaten, in denzelfden geest als de Amerikaansche Unie is ingedeeld. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Middelharnis brengen belanghebbende in herinnering dat alle vorderingen ten laste van het rijk de Provincie en de gemeente over het dienstjaar 1911 voor op den laatsten Juni aanstaande bij de besturen en de ambtenaren die het aangaat moe ten zijn ingediend. Alle op die termijn niet ingediende vorderingen worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbende verzocht niet den uitersten termijn af te wachten maar indie ning der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Middelharnis 30 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secr., De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. Onder een x 5 - ral runderen is inde stal van den heer M. Peekstok mond- en klauwzeer uitgebroken. Aan Mej. C. de Korte is een eere- madaille uitgereikt door de commissie tot nut van het algemeen wegens 25-jarige trounen dienst bij de heerewGebrs. llol'en alhier. Terwijl de \rouw van M. Brinkman bezig was aan het schoonmaken van het Logement Ha enzicht had zij 't ongeluk in den kelder te vallen waardoor zij zich ern stig aan haar hocfi verwonde en genees kundige hulp noodzakelijk was. A. Wit' her was genoodzaakt zich Maandag naar de khniek te Rotterdam te begeven om aldaar een stukje ij er uitzijn oog te doen verwijderen, 't welk er onder zijn werk ingekomen was. Op zo Mei a.s zal er een aanbeste ding plaals hebben van de uitbre ding der steenbekleeding en het aanbrengen van be- zoding op den Westhavendam en het oostelijk Emplacement van den rijkshaven alhier, en op den toegaogsdam naar den aanlegsteiger te Ooltgensplaat. De raming van het ie perceel is f 6060,en van het 2e f 4885.in massa f 10945. Op 4, 5, en 6 Juni zal alhier inde bewaarschool de herijk van maten en ge wichten worden gehouden. Op Maandag 6 Mei zijn voor de zitting van den Militieraad te Ditksland vrijgesteld van den dienst als kostwinners de lotelmgcn voor de lichting 1913 B Driesse, L. v. d. Niemendijk en P. van der Kooij alhier. Dondeidag 8 Mei zal er eene openbare gemeen'eraadsvergadering gehouden worden des namiddags 2 uur. De lijst, bevattende de namen dei persone;. d>e voor inkwartiering in aanmer king komen, tigi ter gerneemesecretarie ter visie. Bij pub'ioa :e is bekend gemaakt, dat degenen die iets te vorderen hebben van het Rijk, de provincie en de gemeente, hunne nota's aan de daarloe bevoegde ambtenaren moeten indienen vóór 30 Juni a.s. Gisteravond (Maandag) zijn de twee spuiten n deze gemeen'e geprobeerd. Beiden bleken ze ;n 1 Je Le iji Dat hu', pr becren eeti vermakelijk uurtje was, voor de jeugd, laat zich begrijpen. Ter oorzake van het koude droge weer begint de werkeloosheid alhier steeds toe te nemen. Gisteren is aan de Tramweg alhier de zoon van W. Slis met paard en wagen in de sloot geraakt door het uithalen van een voorbijgaanden wagen. Gelukkig zonder ongelukken nochtans eenige matricele schade. zoodanig te vallen, dat hij zijn arm in die mate bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Werd voorheen bij trouwgelegen- heden alhier op de publieke tribune niemand in de trouwzaal gezien, thans kan men daarop gedurig mcerdereD aantrefteD. Ongewenscht bezoek j 1, week sloop op klaarlichte dag, terwijl velen in de on- middelijke nabijheid in hel centrum dezer gemeente stonden, een rat door de open staande deur, de wening van de weduwe M. S. binnen, waarop deze hare woning uitvluchte. Met alle man werd een drijf jacht op het dier gehouden en ten laa'ste onschadelijk gemaakt. Wel een bewijs dal er van dit soort ongedierte in de e ge meente nog al eemge exemplaren wo'den aangetroffen. De verlofganger A. Verschoor is d ze week voor den tijd \an 12 dagen onder de wapenen geroepen en deméj/ge-o'ge reeds naar zijn garnizoen ver.rokken. Tijdens het spelen geraakie j I. w-, ek een kind van H D. alhier in de volle kaai. Dit werd intijds opgemerkt door de veerschipper M. V die de voldoening smaken mocht het kind van een wissen dood te redden. Door een drietal der loielingen voor de Nat. Militie voor de a.s. lichting is gt- bruik gemaakt te Drrkslaod pers >onlijk be wijs te leveren zij wettige vrijstelling be zitten, zoodat deze nu van verdere keuringen en van loting zijn vrijgesteld. Zaterdagavond ten 6uur werdeD de ge meentelijke brandbluschmiddelen beproefd. Behalve eenige kleinigheden die ni t ,n orde waren was alles nog al flink, daar binnen tien minuten tijds, een ferme straal wa er met kracht uit de tr^mp kwam. De landbouwers hebben de eischen zonder aarzeling ingewilligd. Maandagmorgen maakte een losge laten koe van den landbouwer J. G. den weg onveilig do rda! zij in dolle vaart al wat zich op den weg bevond omver stootte en de voorbijgangers met schrik deed wijken. Nog later vernamen wij, dat een vrouw op de horens der koe werd opgevat, en de lucht w^rd ingesling^rd, evenwel zonder lichamelijk letsel le bekomen. Minder goed kwam het zoontje van P. G. er af, die ook werd gegrepen, en zoo werd gekwetst, dat daarvoor nog genees kundige hu'p moest worden ingeroepen. Bij koninklijk besluit van 2 dezer is benoemd tot heemraad van den polder het West-N euwland C, Tams, alhier. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente SOMMELS- DIJK op 2 Mei des 11.m. ten 7 ure. (SLOT.) 15. Wijziging belooniDg gemeente arbeider. Voorz. Zooals de heeren weten heen Van der Laan van Deo. tot Mei f 6 en van 1 Juni tot 1 Dec. f 9 per week. Nu stellen B. en 1. D voor dat loon in zooverre te wijzigen, dat ia de maand Mei, niet uitgekeerd f 6 maar f 9 per week. Wordt goedgevonden. 16. Benoeming van twee leden voor de Com. tot wering van Schoolverzuim. le. Aanbeveling van B. en W. dhr. K. Doornbos, dhr. D. Joppe Cz. De Voorz. benoemd na stemming ds H. H. Doornbos en van Dorsser als stemopnemers. Uitgebracht zijn 10 stemmen waarvan op dhr. K. Doornbos 3. dhr. D, Joppe Cz. 4, dhr. W. C. van As 1 stem en 2 blanco. Daar de volstrekte meerderheid niet is ver kregen volgt een nieuwe vrije stemming. Daarna zijn uitgebracht 1 stemmen, waarvan op dhr. Doornbos 4, dhr. Joppe 4, dhr. Q. van den Boogert 1, dhr. W. C. van As 1 stem. Alsnog werd de volstrekte meerderheid niet verkregen, maar er moest herstemming plaats hebben, tusschen de H. H. Doornbos en Joppe Cz. waarbij de H. H. Doornbos en M. Joppe Jz. niet mee mochten stemmen. Nu zijn uitgebraoht 8 stemmen, waarvan op dhr. K. Doornbos 3, en dhr. D. Joppe Cz. 8 stem men plus 2 stemmen bianco. Bij staking der stemmen wordt tusschen de 2 bovengenoemde heeren geloot, waarna de Voorz. dhr. M. Joppe Jz. als jougste lid verzoekt een briefje uit de bus te nemen, waarna alsnu geko zen was dhr. K. Doornbos. 2e. Aanbeveling van B. en W. dhr. G. van den Boogert. dhr. C. Vis Jz. Tot stemming overgaande zijn uitgebracht 10 stemmen, waarvan op dhr. G van den Boogert 5, dhr. O. Vis Jz. 2, en dhr. W. C, van As3stemmeD. Na nieuwe vrije stemming verkrijgt dhr. G. van den Boogert 4 pn dhr. W. C. van As 5 stemmen terwijl 1 stem in blanco is uitgebracht. Alzoo is benoemd dhr. W. C. van As. 17. Daar nu de behandeling van het School- j geld Kohier aan de orde is, wat ik wenschte te behandelen in gesloten vergadering zal ik eerst tot de Rondvraag overgaan. Dhr. Doornbos. M. de V. Ik zou gaarne eenige inlichtingen wenschen, omtrent het verslag dat uitgebracht wordt, volgens de Wet op het Lager Onderwijs door de School commissie. Ik heb er nog heelemaal niets van gehoord, daar dit toch al voor Maart had moeten geschieden, en nu is er nog niets van het verslag gekomen. Voorz. Ik kan er niets van zeggen, ahdathet verBlag nog niet ingekomen is. B. en W. hebben er al over gecorrespondeerd, doch daar was nog geen verslag. Dbr. Doornbos. Zou dit de oorzaak soms kun nen zijD, dat de Schoolgeld Verordening nog, niet iu orde was? Voorz. Het staat naast de Verordening vau het afgeloopen jaar, dus er zou reeds verslag moeten zijn uitgebracht. Dhr. Doornbos. Ten opzichte daarvan, zou zich dan de wenschelqkheid niet voordoen, dat de Verordening der School commissie vernieuwd wp d. Het is reeds meer in de Raadsvergadering ter sprake gekomen, en toen werd ongeveer al gemeen erkend, dat de VerordeniDg niet meer aanpast ran de tegenwoordige toestand. Nu zou ik de wenschelijkheid uitspreken, dat deze Verorder iDg gewijzigd werd. De Voorz. beaut woorde de spreker, waarna deze tevreden gesteld wa». Dhr. de Graaf. M. d.V.'t Is mij herhaaldelijk voorgekc meD, dat wanneer ik over de Voorstraat rijdt, dai daar zoo verschrikkelijk veel putten inleggen. Ik zou R. en W. in overweging willen gevpii, dat die putten wat o) gebaald worden,en dat daarvoor dan ook de straat bruikbaar wordt. t ie Voorz. zegt dat aan den wensch van dhr. de Graaf tegemoet gekomen zal worden. Dhr. de Graaf. Bij mijn broer dhr. ,1. de Graaf is een knpcht nl. G. v. Putten. Deze we> schte zyo kinderen naar de Bewaarschool te zei den. Nu meen ik gehoord te hebben, dat hij gevraagd heeit, o.' de mogelijkheid daartoe bestond en dan geloof ik dat hij ten antwoord gekregen hie't, dat hft tegenwoordig moeiljjk meer gaat. Voorz. Dan wil ik 11 wel zpggen, dat u Diet vo komen zijt ingelicht, daar er vanmorgen juist two bewijz-n van toelating tot de Bewaarschool afg geven zijn, om a.s. Maai dag deze te kun nenezoekeo. br. Mijs. Het is mij gebleken uit de bespre- ki gen die ik gehoort heb in de vergaderingen die ik heb meegemaakt van de Polders het Ou i-land ioozeode op de haven van Sommelsdijk Da rr aanleiding van een verzoek, dat daarin be handeling was gekomen nl. een verzoek van de Polder uit Middelharnis om gedeeltelijk temogen uitwateren. Na de opvatting van het Bestuur gehoord te hebben, wat de rioleeriDg op den Lar geweg betreft, en toen meen ik dat deze ter beschikking berustte bij het Bestuur van het Oudeland. Deze opvatting dulde ik niet. Zij kwam mij eenigzins te apocrief voor, en naar aan'eiding daa-van wenschte ik de vraag aan B. en W. te steller. In hoeverre naar de opvatting va-- B, en W. de gemeente wat het punt der rioleering betreft recht heeft boven het Bestuur van de polders loozende op de haven van Sommelsdijk en ten 2e. Of er wat de zaak de rioleering betreft ook tusschen de gemeente en de polders een zeker contract bestaat? Voorz. Als ik u goed begrijp bedoelt u niet, ct het Geanenta Bastuuf erover te zeggen heeft, of er door de Langeweg gegraven wordt. B. en W. zijn bet echter in zooverre met U eens, dat er geen enkel motief te vinden is, wat we in enze riolen moeten ontvangen, er is geen enkel bewijsstuk voor, en we zijn dan ook aan het Polder Bestuur geen verantwoording ver- schuldigt wat we in onze riolen willen vervoeren. Dhr. de Graaf. Dan moet ik begionen met te zeggen dat het idee van B. en W. en van dhr. Mijs mijn idee niet is. U zei terecht dat er geen contract of iets deigeljjks bebtaat watweiuo,.ze riolen moeten ontvangen. Ik kom er echier tegen op, als we water, vuil enz. moeten ontvangen van eens anders grondgebied. Ik geef de ver zekering dat wanneer zooiets plaats bad, dat er een geschil zou komen, dat nader uitgelegd morst worden. Voorz. U kunt dat wel zeggen, maar dan moet er iets zijn om uitgelegd te worden. Op het oogenblik is er niets, geen enkele bepaling zelfs in de Polderkeur of iets dergelijks, dat het Be stuur er mee te maken heeft. Dhr. de Graaf. Daar hebt ge wel degelijk mee te maken. Voorz. Als U me maar zegt op welken grond. Dhr. de Graaf. Ik geloof niet dat we hier verder op door moeten gaan, het is hier naar mijne meening de plaats niet hierover verder over Uii te wijden. Voorz. Als u me bewijst, dat ik ongelijk heb wil ik dat gaarne bekennen. Dhr. de Graaf. Ik nu dippen dat er een eigenaardige toes-and genottu wo-dt, als men van andere naburige polde water door de gemeente laat. Ik geloof niet dat lie Gemeente dat mag uitloozen. Dhr. Mijs. Ik wenschte dit nog wel te zeggen M. d. V. dat U zult begrijpen, dat ik de be doeling uitspreek wat aangaat de betrokken kwestie. Wat er toen tertijd op de Vergadering besproken is laat ik er geheel buiten, 't Is mij alleen maar te doen om hierover het oordeel van B. en W. te hooren. Ik meende op de vergade ring van het Polder Bestuur dat deze in het recht wilde treden van de gemeente, daarom deed ik deze vraag. En nu we het oordeel van B. en W. gehoord hebben, merken we op, dat er absoluut geen afhankelijkheid van de gemeente aan het Polder Bestuur bestaat, alhoewel de gemeente deze zaken niet geheel onweersproken zal laten. Dhr. de Graaf. Ik geef iu deze myn bevreem ding te kennen dat op de Raadsvergadering, de vergadering van het Bestuur van den Polder het Oudeland nader wordt te berde gebracht, wat in deze de geest van het Polder Bestuur zou wezen. Nu is deze uiting kenbaar gemaakt dat B. en W. van Sommelsdijk en het Bestuur van den Polder het Oudeland samen overlegd hebben, wat de ligging der buizen aaDgaat. Ook hebben ze gemeenschappelijk de capicateit der buizen aangegeven. Zij zijn volstrekt niet verder gegaan. dhr. Mijs. Uit Uw eerste betoog zou ik zeggen dat het wei degelijk blijkt. Ik gebruik hier geen woorden van de Poldervergaderiag, maar ik mag toch wel woorden geb-uiken, die U hier gezegd hebt in uw antwoord. Voorz. De opvatting van het Polder Bestuur is, dat ze niet zou toe te laten hebben, wanneer er door de riolen van het Gemeente Bestuur an der water dan Sommeldijksch water zou komen. Waaneer het echter niet nader uitgelegd wordt, is het in strijd met de meening van B. en W. welke van meening 13 dat het GemeeDte Bestuur de algeheels vrije beschikking zou hebben over de riolen. dhr. de Graaf. Het Dagelijksch Bestuur heeft uiet het recht water-van naburige Polders door de Gemeente te loozen. Voorz. Waar staat dat? dhr. de Graaf. Dat is een stilzwijgende conditie, dhr. Timmerman. Mijn vaste overtuiging is, dat de Gemeente wel te beschikken heeft, over de riolen welke door de Gemeente liggen, maar het Gemeente Bestuur heeft niet te beschikken over de riolen in de Polder het Oudeland. dhr. de Graaf. Ik ben het met idee van dhr. Timmerman volkomen eens, dat het. Gemeente Bestuur niet het recht heeft water uit naburige polders tot zich te nemen. Voorz. Met de tegenwoordige bepalingen van de Polderkeur enz. gaat dat wel. dhr. Mijs vraagt aan de Voorz. of hij ook bui ten de orde geweest, wat door den Voorz. ont kennend beantwoord wordt. dhr. Mijs. Dan heb ik nog iets. Het is een zaak welke met de voorgaande verband houd. Dan begint ik met te zeggen, dat het weer was op dezelfde Poldervergadering. Daar heb ik vernomen van de Gemeente Arcitect, (wel niet in zijn kwaliteit als zoodanig maar als Ingeland) dat de kapiciteit- van de riolen aan de Langeweg van dien aard waren, dat bet onmogelijk was er meer water door te vervoeren, daar er nu reedszooveel vuil opgenomen wordt; welke door de riolen vervoerd wordt, dat ze direct verstopt zouden zitten. Ik heb deze opmerking gelaten voor wat het is, maar het kwam mij wel wat overdreven voor. Toch geeft deze opmerking mij aanleiding tot deze vraagOf wij met het leggen der riolen voldoende rekening honden, met eveDtueele uitbreiding der Gemeente. Tevens verdiend het dan wei aanbeveling dat de capaciteit der buizen beter wordt, daar er daar meer vuil water in geborgen kan worden. Voorz. Daar kan ik geen direct antwoordt op geven wat het eerste aangaat, want dat is geweest voor mijn Burgemeesterschap. Maar thans kan ik wel zeggeD, dat bij B. en W. hei. streven voor zit, wanneer er gerioleerd moet worden, dat er steeds riolen ..gelegd worden, van de meest groote capaciteit. dhr. Mijs. Het rioolstelsel zooals dat m het oogenblik bestaat, voldoet dat aan alle eischen welke men redelijkerwijs aan een rioolstelli-ig mag stellen Voorz. Ik acht mij niet bevoegd, bier namens B. en W. te spreken, daarom wil ik U aanraden geduld te hebben tot de volgende vergadering om U alsdan van adres te dienen. Hiermede isspre ker tevreden gesteld. Niets meer te verhandelen zijnde, sloot de Voorz. de vergadering, om over te gaan in geh-i- 1 me zitting lut behandeling van de onder puot 17 vermelde zaken. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente DIRKS- LAND op 4 Mei-, des v.m. ten 10,30 ure. Voorz. de EdelAehtb. heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer M. Kooman. De Voorz. opent de vergadering met gebed, waarna door den Secretaris de no tulen der vorige vergadering worden ge lezen, en onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Bericht van den heer M. Kooman, dat hij wégens ongesteldheid verhinderd is de vergadering van den Raad bij te wonen Missive van II.H. Ged Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de Wij ziging der Bouwverordening. Missive als boven, goedgekeurd terug zendende de stukken betreffende salaris- verhooging der Onderwijzers. Missive als boven, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het kohier van den Hoofdelijken Omslag. En nog enkele missive's, welke voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Procesverbaal boeken en kas van den Gemeente-ontvanger. In kas op 2 April f 1171,58. Tegelijkertijd is de Armenkas opgenomen, waar aanwezig was f 157,75. 3. Een brief van den WelEd. heer C. P. Zaaijer, daarbij den Raad ter gelegenheid van zijn gouden huwelijksfeest aanbiedend de som van f 1200,tot verbreeding der Winterstraat onder enkele voorwaarden door hem gesteld. Voorz. Het was voor ons een prettige verrassing, dezen brief te mogen ontvangen, en ik stel dan ook voor deze schenking gaarne te aanvaarden. Tevens verzoek ik u, B. en W. de wenschen van den Raad over te brengen aan deze jubclarissen. Ook hebben B. en W. niet kunnen nalaten den gevers te gedenken, door haar van ge"V meentewege enkele bloemstukken toe te zenden op den dag van haar gouden feest. Het is niet alleen aangenaam, d.rt we iets krijgen tot verfraaiing van ons dorp, maar ook dat de heer Zaaijer de armen dezer gemeente gedacht heeit op den dag van zijn gouden huwelijksfeest De heer Bosschieter wenschte wel in verband met deze schenking dat de Win terstraat dan ook een anderen naam, een eeuwigd uren den naam kreeg. De Voorz. antwoordde dat hij het met B. en W. in overweging zou nemen, 4. Twee missive's van den Hoofdonder wijzer en de Onderwijzers der 0. L. School en van Mej. Heijmans, hoofd der Bewaar school, daarbij hunnen dank betuigende aan den Raad voor de hun toegestane salarisverhooging. 5. Verslag van den toestand der gemeente over 1911. Dit werd voor de leden ter lezing nedergelegd. 6. Voorstel B. en W. om eenige wijziging., te brengen in verordening voor de gebou wen der Gemeente Dirksland. Voorzitter; Wij willen trachten het mogelijk te maken, dat er Privaatputten aangebracht worden met overstort, welke dan kunnen loozen op den Boezem. Voor namelijk nu de Gemeente zich naar dien kant uitbreidt, eff de dorpsschool hare put ten daarin reeds uitloost, komt het B. en W.voor, na ingewonnen advies der Gezonds- heidscommissie, het mogelijk te maken, dat de Privaatputten kunnen loozen op den Boezem met een overstort. Daartoe is noo dig dat wij art. 32 laatste lid eenigszins wijzigen. Dhr. Warnaer komt het voorstel niet zoo sympathiek voor. Spreker is van meening dat er wel waterloozing zal zijn, maar dat er geen vaste stof zal uitkomen. E11 het water in den Boezem is dikwijls stil, daar zit zoo zeer geen stroom in. Naderhand blijken dat die onschuldige stol uiet zoo onschuldig zal zijn. Hij kan zich vooralsnog niet vereenigen met het voorstel van B. en W. (Spreker was voor de Verslaggever tame lijk onverstaanbaar, zoodat dit punt niet nader uitgewerkt kan worden). Voorzitter. Ik zal trachten U een antwoord te geven Daar is natuurlijk altijd eenigs zins strijd, tusschen particulieren en wat men noemt de belangen der openbare ge zondheid. Vandaar dat de Algemeene Politie- verordering hier zooveel mogelijk die over- storten van beerputten toelaat. Ook heeft men van die dingen in verscheidene wonin gen dïe jaarlijksch nogal heel wat te verwerken hebben, en dan is het een groot bezwaar, als men die zoo dikwijls moet ledigen. Vandaar ook dat men in sommige gedeelten plaatst een overstort, welke uit komen in de riolen der Gemeente en ver volgens loozen op Haven, Spuikolk enz. Dat hebben wij gedaan 0111 het de menschen die daar wonen, zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Nu bestaat er goed Staatstoezicht dat naar de Volksgezondheid scherp kijkt. Indertijd waren hier en daar in de Polder- slooten overstorten toegelaten. Toen is het zoover gekregen dat het mocht in de riolen. Nu breidt de Gemeente zich uit, en er is in de eerste plaats geen gevaar voor besmetting, daar er ook een gedeelte van de riolen der dorpschool uitkomen op den Boezem. Er zijn ook enkele huizen welke heel gaarne privaatputten met een overstort zouden hebben Ik geloof ook niet, dat er zooveel huizen zouden zijn welke loozen op den Boezem. Dat het water sterk ver ontreinigd zal worden, kan ik niet toegeven. De Gezondheidscommissie had er ook geen bezwaar tegen, zoodat men het voorstel met een gerust geweten kan aannemen, - -

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 2