A n tirevo lu tion Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W BOEKHOVE N Woensitag 8 Mei 191 i a7"u Jaargang N". 3761 «oor tie %ui<lhollaii<l*clie en Zeeuwsehe Eilanden. Het gezin verwoest, Tweede Kamer-tumult. n, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag, Abonnementsprijs phr drie saanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent- zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50 zonder f 4,50 per jaar,] Afzonderlijke nummers 5. Cent, Met Zondagsblad 7 Cent. OTTOSVSB SOMMELSD1JK. Telefoon Intercoi Mo. 2. Advertantiëü 10 cent per regel en s/, maal. Eeelames 20 per reg«t. Boekaankondiging 5 Cent per regel en »aal« DienstaanTragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij bes•-atv Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. He stuRheri voor «Se üe«Sae*!e netdeMad, Adverfienfi^n ff» erdere idininistrftiie franco toe le zeiideo aan «less liiljgever ln ons vorig artikel over de sociale en economische kwalen der maatschap pij noemden „we als één van die verbreking der maatschappelijke ban den en stipten we even aan de ver woesting van 't gezin. Stipten we 't aan, niet omdat die zaak zoo licht is, maar omdat we er breeder op in wilden gaan. Het huisgezin verwoestis dat niet de zwaarste beschuldiging, die h ;t kapitalisme treft. Immerser mogeu maatschappelijke banden verscheurd worden, banden tusschen patroon en knechtboer en arbeiderkapitalist en werkman't is al treurigmaar wanneer de kiem der maatschappij ver - stikt wordtwanneer men den voet zet op de stekken der maatschappe lijke en staatkundige levensuitingen en verhoudingen, wat zal dan nog de toekomst, dan nog 't leven van land en volk baren P En 't kapitalisme heeft menige kiem vermoordallerlei stek vertrapt. In proza en poëzie hebben allerlei schrijveis van naam en gezag, van Rechts en Links op dat verwoestings- werk gewezen want 't gezin is 't fundament van Maatschap en Staat. Het gezin is een heiligdom trek uwe schoenen van uwe voeten, voor ge dat betreedt. Het gezin is een scheppings werk een fijn organisme van man en vrouw en kinderen, wier Ievensbestaan valt of staat met de macht van 't ka pitaal. Zwaar is de dagtaak naast en met de machinesen als dan de werkman thuis gekomen, in zijn gezin niet vindt de verkwikking, die hem in de fabriek was onthouden, dan wordt het huiselijk leven een hel en öf het gezin trekt de kroeg in, of de kroeg komt in 't gezin. Dagdienst nachtdienst,Zondagsdienst; nog pas vermelden de bladen werk tijden op Rotterdams schepen van 24 en 36 uur. We spreken hier nog niet eens van dien veel te langen werktijd zeil, maar hoe komt dan zoo'n vader thuisdood op. De gansche week is zijn gezinsleven door zulke zwoegende nachten in wanorde. De nacht wordt doorgebracht op de schepen, op de werven of waar ook en vrouw en kin deren missen den vaderlijken steun en de vaderlijke hulp. En was dat 't eenige nog maar. Maar de machine vraagt geen spier krachtvraagt alleen oplettendheid, en dus kan ook de vrouw in de fa briek gebruikt worden. En zie nu slechts om u, als op Flakkee de groote drukte komt en vele vrouwen mee. naar 't land trekken; hun kleine kinderen overgeven aan een buur vrouw,om ze 's avonds daar van daan te halen wat gesloof, wat getob, wat gejaag, gedraaf om dan nog 't huishouden in orde te krijgen, dan is zoo'n vrouw eene slavin Dat is nog maar enkele weken, dat ze zoo moeten tobben en 't geld ver zoet den arbeid. Maar in de steden en groote fabriek plaatsen is dit veel erger. De vader wegde moeder weg en de kinderen of bij een ander geborgen of alleen blijvend. Verloren is zoo'n gezin Ze deloosheid en ver wildering nemen de plaats in van fatsoen en orde. Weg is zoo'n gezin. Daarbij nog wat andersde man werkt soms in fabriek Ade vrouw in B, een half uur verder de stad in; de grootste jongens weer elders; de grootste meisjes eldersmaar eilieve, wat komt er zoo van 't gezinsleven terecht, Maar op de fabrieken zelf, waar jongens en meisjes samenwerken de bladen hebben meer dan eenmaal ern stige klachten daarover uitgesproken, die ten hemel schreiden. Vroegtijdige huwelijken zijn in de fabrieksplaatsen aan. de orde van den dag. En wat voor huwelijk is dat? Eeu fabrieksmeisje, dat weiuig ot niets geleerd heeft van de huiselijke zaken en trouwen gaat met een jongmensch, die zelf 't hui selijk leven nooit heeft gekend of gewaardeerd. En toch, Goddankde oogeri zijn opengegaan Er komt verbetering, om dat de werkman zelf zich gaat waar- deereo. Hij voelt zich niet meer eeu stang van een machine, maar een mensch. Ook de wet steunt. Ook het menschelijk gevoel van den kapitalist, gedwongen door de omstandigheden, begint te spreken. Er komt verbetering. En 't is noodig. Want waar 't gezin uit elkaar is geslagen, daar is de Maatschap aan de verbastering, de ontaarding, den ondergang overgele verd 't Kapitalisme is een harde egoïst; de Mamon is een wreede dienaar, als de concurrentie hem nog scherpe scor- pioenen in handen geeft om te slaan. En geen rust mag gegund, voor aan 't kapitalisme de slagtanden ontnomen zijn. Itl en buiten de SL-tuier. Amice (ie weet dat een der socialistische Kamer leden voor eenigen tijd heeft gezegd, dat zij tegenwoordig in de Kamer nog iets anders deden dan de gewone werkzaamheden. Wat onder dat »iets anders» verstaan moet worden, hebben de feiten uitgewezen nl. obstructie voeren. De man die zoo'n groote mond heeft, dat er plaats is voor een dubbele töng, beeft weken geleden aan gekondigd dat »als de rechterzijde eerst het pantserschip aan de orde stelt, komt er weer herrieWat zoo iets beteekent in den mond van een socialist, wordt het duidelijkst verstaan, wanneer ge let op de vriendschappelijke bijeenkomstenvaneen socialisten congres, waar men elkaar uit maakt voor al wat leelijk is. En toch heet het alles »pais en vreê.« Herrie» in den mond van den socialist zegt iets meer, als wat wij herrie» noemen. Ge kunt begrijpen dat menigeen met nieuws gierigheid vervuld was, nu de Kamer na Paschen weer zamen kwam. Te meer, daar ïhet Volk te kennen had gegeven dat het spectakel zou beginnen. De aanbidders van mr. Troelstra waren present. De rooien» bezetten de tribune. Hun »koning» zou de lakens eens uitdeelen, of zou de zweep eens duchtig over de ruggen der Kamerleden laten gaan. Ge be grijpt dat de vredelievende broederen» met verlangen uitzagen naar dien dag dat de kapitalisten» er duchtig van langs zouden krijgen. Ze waren present, nl. de broeders der rooie garde«. Natuurlijk moest er herrie komen. Verbeel je dat deze niet was geko men De leiders zouden de klappen krijgen welke zij anderen hadden toegedacht. Het kostte heel wat moeite om het doel te be reiken, want de Voorzitter was te goed bij zijn positieven om zich te laten verschalken. De werkzaamheden waren geregeld. De wijze waarop de Voorzitter de werk zaamheden had voorgesteld waren van dien aard dat er geen woord behoefte te vallen, wijl eerst het pantserschip zou behandeld, dan 21 Mei de ^ziektewet» en als er tijd was zou er tusschen pantserschip en ziek tewet met de Bakkerswet worden begonnen. Minister Talma was gereed. Ge begrijpt dat de socialisten vreemd stonden te kijken. Ze dachten over de Bakkerswet een vloed van woorden te spreken. En nu Wel, alles viel in duigen Dat mocht niet. Mr. Troelstra deed dan ook net of de Voorzitter van de Bakkerswet niets had gezegd. Hij sprak tegen beter weten in laat men dan de Bakkerswet begraven, gelijk de rechterzijde dit begeert. Kunt ge het brutaler en onbeschaamder denken N.B. pas was gezegd, zij zal behandeld worden, tusschen Pantserschip en ziektewet. Indien men vóór "21 Mei met de Bakkers wet niet gereed is, zal de vooftzetting plaats hebben na behandeling der ziektewet, Maar ge snapt er moest om der wille van de »rooie vrienden« herrie komen. Die herrie kwam, Vooral toen de heer Duys zeide dat er geen voorstel was aangenomen. Toen kreeg ge de poppen aan het dansen. Mr. Troelstra schreeuwde en bulderde. Hij stoorde zich aan wet noch orde. «Wij worden geterroriseerd, sluit het parlement maar». De socialist ontpopte zich in anar chist. Anderen zou hij de geesel laten ge voelen. Hij raakte de zweep kwijt, en stond met de vuisten te slaan. Was ik Kamerlid geweest, ik zou bij interruptie gezegd heb ben, »man je doet je zeer!« Hij was zich zelve niet meer meester. De N.R.Ct. schrijft over de herrie »het gehamer, getimmer, gebulder, geschreeuw en gekijf was zoo ontzettend en oorver- doovend, dat alle lawaai-records geslagen schenen te worden. Het was een mengeling van alle mogelijke geluiden, een woeste Indianendans, een waanzinnige negeibrui- loft.» Ge begrijpt dat de tribune bezoekers lol hadden. Deze waren gekomen om de macht van hun meestert te zien. Ze applaudiseerden, ten teeken datve vol daan waren. Mr. Troelstra boft dat hij op het congres niet ter verantwoording zal wor den geroepen. Hij kan zeker op een eere diploma rekenen. De Voorzitter deed wijs de Kamer te sluiten. Verbeel je door te gaan met lui die alleen om herrie te maken komen! Maar het neemt niet weg, dat wij ons schamen moeten dat onze volksvertegen woordigers steeds minder eerbied toonen voor orde en regel. Als mr. Lohman niet telkens liad gewezen op het reglement van orde, was het misschien anders gegaan. Geen herrie, denkt ge misschien Ge hebt het mis. Een volslagen anarchie. De rooie vrienden moesten niet teleurgesteld worden. Den volgenden dag ging het beter. Men is met het Pantserschip begonnen. Gij zult er wel meer van hooren. Voor dat ik het vergeet. Ge hebt den naam van Portuyn in mijn vorige brief niet goed gelezen, wijl ge ver teld hebt dat »Fortuge« verklikt heeft riioe» het met de socialisten was gesteld. Het hindert zoo veel niet. Het was niet om den naam, maar om het ledengetal en het ge halte te doen. Ontvang gelijk voorheen mijn groet MARNIX. Uit de Pers. Dinsdag kwam de Tweede Kamer, zoo als onze lezers welen, weer bijeen. Aan de orde was de regeling der werk zaamheden, de samenstelling van het werkprogramma. Maar welk 'n tooneel 1 welk 'n begin - De roode -heeren zijn daarbij te keer gegaan op 'n nooit gekende wijze, nog 'n stapje, en de inktkokers vliegen als in Parijs Weenen door de vergaderzaal. Er was niet weinig publiek op de tri bunes, dat zeker de lucht er van had, dat er wel weer iets bijzonders zou gebeuren. In het eerst ging het wel. De Voorzitter stelde voor om met de begrooting van het pantserschip te beginnen en op aan drang van enkele heeren werd besloten hierbij ook de toestanden onder het Marine - personeel ter sprake te brengen. Verder deelde de Voorzitter mee, dat zijn voornemen was om op zi Mei met de behandel ng der Ziektewet een aanvang te maken. Doch daar kwam de heer Troelstra met een lange, zorgvuldig voorbereide reda hij had stapels paperassen voor zich lig gen, die grootendeels o/eibodig bleken. Nauwelijks toch was hij begoDDen met de opmerking, dat verzuimd was mede te deelen, wa: er zou moeten gebeuren tusschen de afhandeling van het schip en 21 Mei, of de Voorzitter viel hem even in de rede met de mededeeling, dat hij voor genoem den datum nog hoopte de Bakkerswet aan de orde te stelleD. Aan die mededeeling stoorde de roode leider zich niet en ging met z'n speech door. Hij wenschte z'n motie in zake de ouderdoms-verzekering aan de orde te zien gesteld. Alles liep tot op dit oogenblik nog goed en wel, zij het dan ook met een weinig horten en stooten, maar daar kwam de bekende sociaal-democraat Duys op het tooneel, om kalmweg te verklaren er niets van te gelooven, dat besloten was No. 1 aan het pantserschip te beginnen Terecht was de Voorzitter over dit op treden verontwaaidigd, Vraagt u dan het s'enogram op beet hij den heer Duys toe. En toen ontstond een oorverdoovend lawaai en gingen de poppen aan 't dansen. De Telegraaf geeft daarvan dit aan schouwelijke beeld De Voorzitter hamert. De heer Troelstra: De heeren van rechts schijnen er een koffiepraatje van te willen maken 't Gaat weer over een arbeiderszaak. Het is de schuld van rechts als de Bakkerswet er niet k^mt. De Standaard heeft op 6 April een staahje geleverd van de meest perfide (aktiek. Een stem. Dat is niets bijzonders. De heer Troelstra. Neen. maar het was ditmaal bijzonder kras. Het heette, dat spr. de Bakkerswet heeft vermoord. (Oelach.) De heer Duys (s.-d.) De dief roept Houdt den dief.« De heer Troelstra leest de bewuste driestar voor. Spr. krijgt de schuld van alles volgens Dr. Kuyper. De heer Schaper (s.-d.JWat een ge- meene kerel De heer DuysHij is er niet. De heer SchaperStil nou maar. De heer Troelstra Ik behoef die driestar niet te weerleggen. Hij is reeds weerlegd in het blad van Patrimonium. Spr. leest ook voor wat dat blad schreef. Toen antwoordde de Standaard weer mei een driestar waar boven stond Bij je leest. De heer DuysIn je hek De heer Troelstra: De Standaard vroeg of Patrimonium niet wist, dat Dr. Kuyper de chef is van de anti-rev. Kamerclub. De heer Duys. De baas van Duympie. De heer Troelstra zégt, dat een heel bedrijf in onzekerheid verkeert, dat duizenden gezellen en patroons in groote spanning wachter. Spr. steit voor de Bakkerswet bovt n- aan de agenda te plaatsen. De heer Nolens (r.-k.) vindt het beter mo gen met het schip te beginnen. Hij is verrast, dat de Minister na het schip de Bakkerswet wil behandelen. Waarom is men daarmede niet tevreden p Spr. vindt dat zeer voldoend**mits de Ziekte wet op een bepaalden datum beginne. Wat de motie-Troelstra betrefthet is beter die bij de Invaliditeitswet te be handelen. Thans is er toch geen -tijd voor. De motie wordt trouwens stellig verworpen. De Kamer neemt zonder stemming aan morgen met de behandeling van het pantserschip te beginnen. De voorzitter zegt, dat, wat de motie- Troelstra betreft, in den loop van den zomer nog iets zal worden beproefd dat den heer Troelstra wel zal bevredigen. Laat men thans dus van die mo'ie afzien. De heer Duys verdedigt directe be handeling van de motie Troelstra. Vol gens de Memorie van Toelichting op de Invaliditeitswet zal eerst de Tariefwet moeten worden behandeld. De heer Rutgers (a.-r.) ontkent dat. De heer Duys Dan kent u de s' ukken niet. Gelachrumoer.) Men hoort het kabaal van de rechterzijde Spr. en de zijnen hebbeo'er niets van gemerkt, dat daar straks reeds besloten is, morgen het pantserschip te behandelen. Dat is niet besloten. De Voorzitter Het is wel besloten, (Rumoer.) De heer Duys Wij hebben er niets van bemerkt. De heer Days spreekt verder, maar 't is onmogelijk verder verslag ervan te geven. Er ontstaan hevige tooneeltjes, zoo als zich die nog nimmer in de Kamer voordeden. De heer De Savornin Lohman (c.-h.) snelt naar den voorzitterszetel en roept, dat de heer Duys buiten de orde is. Ontzettend rumoer.) De heer De Savornin Lohman h_udt vol dat de heer Duys buiten de orde is. De socialisten roepen hem van alles toe. Het rumoer zwelt aan. De Voorzitter hamei t, maar boven het gehamer uit blijven de heeren Troelstra en De Savornin Lohman elkander toe schreeuwen. De heer De Savornin Lohman Duys was buiten de orde De heer TroelstraU bent hier al vijftig jaar buiten de orde De heer De Savornin Lohman Leu gens leugens De heer DuysIk zie geen kans Lohmau in bezadigdheid te overtn ffen en zie van het woord af. (Hoongelach rechts.) De heer Troels'.ra vraagt het woord, (Nieuw rumoer. Interrupties en scheldwoorden.) De heer Troelstra Ja, de arbeiders zijn voor jullie slechts stemvee en werk- vee, anders niet. De Voorzitter hamert ontzettend, maar er komt geen stdte. Met dreigende gebaren staat men tegenover elkander. Qeroep rechts Sluiten Sluiten De heer TroelstraJa, laten we 't heele Parlement maar sluiten. Het is onmogelijk stilte te krijgen. Te midden van een onbedaarlijk rumoer wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. Van de gereserveerde tribune wordt de heer Troelstra toegejuicht. Wij hebben deze treurige scèje wat uitvoerig meegedeeld, zoo schreef de Graafschapper waar we dit aan ontlée-v nen, om eens te kunnen laten zieD, hoe 'n kleine minderheid, als gelukkig de gociari- democraten nog zijn, de Kamer wil liraa- niseeren. En als het hun niet naar den vleesche gaat, dan maar herrie, dan maar, als het mogelijk is, alles in het honderd gestuurd. Nu zal men weer de schuld geven aan den grijzen Staatsman Lohman, aan wien al wat rood is 'n broertje dood heeft, maar de geachte afgevaardigde deed niets anders dan den Voorzitter er op te wijzen, dat de heeren buiten de orde waren en dus weer bezig waren den kostelijken nationalen tijd te verspillen.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1