Antirevolutionair Orgaan Woensdag 1 Mei 191*4 *7* Jaargang N\ 1759. IN HOC SIGNO VINCES voor de ZiiidliollaBifi^ciie eii Zeeuwseiie Eilanden NEDERLAND EN ORANJE. Tarief herziening en waarheid W. BOEKHOVEN SOMMELSDIJK. Alle slakken voor «Ie RedacMe bestemd, Advertentïën en verdere Utiifnlstratle tranen toe te zenden aan «ien üitfrever. Land- en Tuinbouw. Öeze Courant verschijnt eiken Woensdag er Zaterdag Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. i» n d a zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder ƒ4,50 per jaar.] Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. 0TTGSYF.B Telefoon IntercoKtsa. Mo. 2. ldwrteatlfs Mi eantpw rege! es 't maai. Rsolasase SO per regei. Boekaanfeoadiging Cent per regel öb gsaaï. Monataamrageu en Dienstaanbiedingen 50 Oent psr plaatsing, ij Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan l' Advertenties worden ingewacht tot Dinsdag- eu Vrijdagmorgen 10 uur. Het wel ol niet tot stand komen der aanhangige tariefherziening, t is niet tegen te spreken, is voor verschillende groepen een bestaans-kwestie. Dit maakt het begrijpelijk, dat door de pleitlezorgers dier groepen n;et steeds de noodige objectiviteit wordt in acht genomen. Dagelijks lezen wij dan ook onjuistheden, die bijv. door voor en tegenstanders van «Meelrechten» wor den gedebiteerd. Wij achten het niet noodig die in 't algemeen te weerleggen, -- zij die oordeelen moeten, worden voldoende door ons ingelicht zij die meer willen weten zullen om inlichtingen nooit tevergeefs bij ons aankloppen. Lezen wij bijv. van zekeren heer Ds. Petersen die in een Vergadering te Oude-Pekela heeft gezegd, dat meel- rechten een middel zullen zijn om de bloemverknoeiing met katoenzaad meel te keeren, dan halen wij onze schouders op, al kunnen wij een gevoel van me delijden met iemand die zooveel on wetendheid ten toon spreidt, ook moei lijk onderdrukken. Anders wordt het indien de mann n, die als propagandisten voor en tegen het tarief het meest op den voorgrond treden (en die dus iu dezen economi- schen, doch zoo dikwerf door politiek vertroebelden, strijd vooraan staan), onjuiste mededeelingen doen. onze zaken betreffende. Dan dienen wij daar op toch even te wijzen. Daarom achten wij ons geroepen naar aanleiding van een debat te Hoorn gehouden tusschen de Haagsche Heeren W. de Jong na mens het Anti-Tarief-Comité en Jhr. Von Fissene den Secretaris der Tariel- Vereeniging,het volgende op te merken. De heer De Jong dan zeide, dat een Meelrecht reeds gewraakt moest wor den uit een oogpunt van poliiieke moraliteit, omdat in het Tarief Ont werp een belasting van 40 cent per 100 K. G. wordt voorgesteld, terwijl de Ministers Heemskerk, Kolkman en Talma als Candidaten voor het Lid maatschap der Tweede Kamer zulk een belasting afgekeurd hadden. Geheel juist is deze mededeeling niet. 't Blijkt uit de jaarverslagen onzer Vereeniging. Het Kamerlid Heemskerk heeft het als Voorzitter van en ook namens de Anti Revolutionaire Kamerclub toe gejuicht, dat Minister Harte in wiens voor ontwerp een meelrecht was opge nomen, dit in het ontwerp zeil schrapte. Toen wij de zaak in quaestie indertijd bespraken met het Kamerlid Talma, wilde deze geen bepaalde opinie uiten. Toen hij echter later in Dordreclit Candidaat was, kwam één dag voor de verkiezing een speciaal daartoe afgevaardigd Bestuurslid der Dordt- sche Kiesvereeniging ons namens den heer Talma mededeelen, dat een nauw gezette studie er den heer lalma toe geleid had een invoerrecht op meel scha delijk te achten De heer Kolkman was geheel onaf hankelijk van een Kamercandidatuur, steeds een beslist tegenstander van Meelrechten. Hij uitte zich in dien geest zelfs toen het voor ontwerp Harte bekend was. Van een kamer candidatuur of van politieke berekening kon bij hem geen sprake zijn Wanneer thans in het door Mioister Kolkman ingediende en door Minister Talma mede onderteekend wets-ont- werp een invoerrecht op Tarwe en Roggemeel wordt voorgesteld, dan is daarvoor slechts één verklaring te vinden. Dan moeten den Ministers onjuiste inlichtingen zijn verschaft. En dit is meer dan een veronderstelling. Om één voorbeeld te noemen. In onze besprekingen met de Commissie van handelspolitiek is ons gebleken, dat door leden dezer Commissie cijfers zijn geproduceerd, dje of onvolledig of feitelijk onjuist waren. Nu echter ter bevoegder plaatse door ons voor de noodige correctie gezorgd is, gebiedt de goede trouw aan te nemen, dat de meelrechtenwelke tengevolge van verkeerde voorlichting in het Tarief-Ontwerp zijn gebracht, door Minister Kolkman zullen worden terug genomen. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat, zoolang die terugname niet geschied is. zij, die invoerrechten op meel scha- represaille maatregelen niets te vreezen heelt, omdat alleen onze bodem zich tot die cu'tuur leent Jhr. Von Fissene acht Neder- landsche bloembollen dus een nood zakelijke behoette voor Amerika en laat het voorkomen, alsof Amerika geen voldoende bollen en planten uit andere Janden zou kunnen betrekken. Maar hoe komt het dan dat door geen enkel bedrijf iu ons land zulk een kracuige propaganda tegen Meel rechten is gevoerd, als^juist door de belanghebbenden bij de bloembollen en i tuur En daarbij is toch van eenige poli tieke bedoeling geen sprake, want de geheele landstreek waar de bollen worden geteeld vaardigt uitsluitend rechtsche Kamerleden af. Jhr. Von Fissene heeft zich dan ook God heeft in oude dagen Oranje en Nederland Te zamen willen leiden Met trouwe Vaderhand. Een band veréénde al eeuwen Die beiden aan elkaar; Zij bogen zich te zamen Voor God, d' Alzegenaar. Zij deelden samen vreugde, Zij deelden samen smart Zij gaven aan elkander De liefde van bun hart. Toen nam de laatste Oranje De plaats baars Vaders in, En Neêrlandsch volk omringde, Blij, Nederland's Vorstin. Zij baden: »Wil Gij dragen, O Godin Uwe trouw, In Uwe groote liefde De 'Koninklijke Vrouw! Wil geve dat er kome Een Koningskind, o Heer! Opdat bet Huis Oranje Mag bloeien als weleer*. Maar lange bleef het donker Men wachtte, hoopte en bad Maar-'te.scheen of 'toordes Heeren Zich nu gesloten bad. Totdat een blijde mare Er klonk door Neerland been, Dat God opnieuw zich toonde Een Hoorder der gebèen. Dat, dank zij Gods ontferming De Koninklijke Vrouw Een kind in d' arm mag dragen 't Bewijs van 's Heeren trouw. En nu Het volk blijft bidden Spaar Kind en Ouders saam, 0 Heer vele lange jaren Tot eer van Uwen Naam delijk achten, niet alleen het recht, maar ook de plicht hebben, daartegen te blijven ageeren. En die actie wordt dan ook met gelijken ijver en kracht gesteund door leden van alle politieke groepen, van Talma tot Troelstra. Door onvolkomen kennis der om standigheden was de heer De Jong dus minstgenomen wel wat, voorbarig toen hij de politieke eerlijkheid der heeren Heemskerk. Kolkman en Talma op dien grond meende te moeten wraken. Nog minder goed op de hoogte toonde zich echter de pro-tariefwet propagandist Jhr. Von Fissene. De heer De Jong had gezegd, dat bij het heffen eener belasting op Ame- rikaansch Meel, zonder twijfel de uit voer van bloembollen naar Amerika ernstig zou worden bedreigd. Jhr. Von Fissene antwoordde daarop, dat onze bloembollen cultuur van blijkbaar van deze zaak niet voldoende op de hoogte gesteld, anders zou hij moeten \^ten, dat Holland de ver minderde invoerrechten in Amerika op bloembollen alleen en uitsluitend dankt aan het werken der Amerikaansche meelfabrikanten Het dagblad »De Ne derlander;) leverde in zijn nummer van 28 Januari 1911 hiervoor onver dachte bewijzen Bij een eventueele invoering van Meelrechten in Neder land, zullen de Amerikanen dan ook zeker niet nalaten alles in het werk te siellen om bij wijze van represaille deze vermindering der Amerikaansche invoerrechten weder ongedaan te ma ken Indien Jhr. Von Fissene zich de moeite had gegeven zich op de hoogte te stellen bij hen, die ter zake kundig zijn, dan zou hij waarschijnlijk ook gehoord hebben, dat de Amerikaansche Meelfabrikanten reeds thans bezig zijn hun regeering in deze richting te be werken. Het is te hopen, en wij nemen het gaarne aan, dat Jhr. Von Fissene zich omtrent andere zaken beter op de hoogte heeft gesteld, want anders de opmerking moet ons van het hart heelt zijn voorlichting voor ver breiding der waarheid inzake Tarief herziening, een twijfelachtige waarde. Namens de Nederl. Vereeniging van Handelaren in Buitenlandsch Meel W. H. H. HESLENFELD, Voorzitter. M. LUCHSINGER, Secretaris. [Bovenstaand stuk werd ons ter plaatsing gezonden, waartegen we geen bezwaar maakten, omdat 't »de waar heide: wil dienen. Iii eu buiten de Katuer. Amice Wanneer ge onder 't volk leeft en verkeert, kunt ge soms eigenaardige dingen hooren. Spreekt men over onze wetgeving, dan trekt men een conclussie uit de woorden vau een volksmenner gesproken, die zoo goed als de gehoudene redevoering verre bezijden de waarheid is. De rooiengeven zich gaarne uit voor ware voorlichters.Ieder ander neemt het zoo krek niet. Maar zij «de mannen uitliet volk* hebben alles au foud onderzocht. Zeer serieus doen zij zich voor. We lezen af en toe de verslagen van deze z.g. volksmenners. We willen onze blijdschap uitspreken over het feit dat het volk weinig leest, wijl de verslagen zoo verre bezijden de waarheid zijn, dat ze evengoed de sprookjes van moeder de Gans voor waar kunnen aannemen. Op het socialisten congres werd door partijgenooten geklaagd over de leugenachtige woorden in Giet Volk.? Als het zoo ver gekomen is, behoeft ge niet te vragen, welk vertrcfuwen wij moeten schen ken aan de socialistische propagandisten die als paddestoelen te voorschijn treden. Het kamerlid Duys kreeg, gelijk op het vorige congres de noodige klappen. Ge weet, dat Duys een mond heeft zoo groot, dat er plaats is voor een dubbele tong. Hij spreekt op zijn manier zoo flink, dat de heer Duys wonder graag den heer Duys hoort spreken Dan luistert hij, en ge niet, want niemand kan het zoo als de heer Duys. De kamermethode wilde het vorige jaar de heer Duys ook op het congres in toepassing brengen. Hij kreeg toen van een proletariër te hooren »Zeg, ge zit hier niet in de 2de Kamer.* Van de kletserij bleek men zelfs onder de socialisten niet gedoend te zijn. Dit jaar heeft hij wel niet zoo veel ge zegd. De les van voorheen lieeft hem schijn baar goed gedaan. In de Kamer echter leeft hij in de vrijheid. Daar heerscht geen tyran- nie gelijk onder de vrienden. Van daar dat hij zich beter op zijn plaats gevoelt, waar hij de gezichten van zijn vrienden niet ziet. Ik kan het begrijpen Als ge denheef'Duys in zijn .doen en lateD gadeslaat, maakt hij den indruk, dat hij werkelijk met denPrins wel wil varen, of geuren met zijn Kamer lidmaatschap voordat hij nog ééne zitting in de Kamer had bijgewoond Ge weet dat rar. Regout hem over 't laatste geval duchtig de les heeft gelezen. Voor een strafpredikatie van fatsoenlijke lui schijnt hij geen oor te hebben. Als de proletariërs hem eens in- zeepen, zwijgt hij. Komt hij vreer-in de vrijheid, dan is hij dolzinnig in zijn optreden. Dit jaar had hij het natuuriijk weer in de Kamer over de klassejustitie gehad. Eene redevoering had hij gehouden, waar noch begin, noch einde aan te vinden was, of wilt ge, 't was een echte redevoering, gelijk »broekies« deze houden, wanneer zij den boer opgaan om zieltjes te winnen, j De heer Duys had weer niet genot naar den heer Duys geluisterd, de heer Duys sprak van den heer Duys, dat de heer Duys het er kranig had afgebracht. Da rede werd ge- i drukt en verspreid. Wat blijkt thans weer Op het congres werd hij ter verantwoor ding geroepen over de verregaande onzin. Oude koeien, zou oud, dat na dagen kooken het vleesch nog niet gaar is. Zelfs de socialisten weigeren weer die kost te eten. Nu, ik moet zeggen, ik begrijp het. Toch tracht men >land en volk* met zulke kost te voeden. Smakelijk eten De libe ralen kauwen liet vleesch niet meer. Ze likken alleen, en als uitgeteerden hopen ze tot krachtsherstel te komen. Nu zegt ge wellicht, maar ge hebt pas gezegd, dat het volk weinig leest, hoe kan het dan don heer Duys op zijn fouten wijzen Wilt ge het weten? Welnu de heer Fortuge, een echte socialist vertelt in «het VoIk« hoe de vork in den steel zit. Te Amsterdam hebben wij, zoo zegt de heer Fortuge, op 2500 a 2600 leden, slechts 18 bouwvakarbeiders, 2 fabrieksarbeiders, 2 loodgieters, 82 metaalbewerkers, 32 schil ders, 33 timmerlieden, 107 transportarbei ders en daar zijn misschien 7 havenarbeiders bijde rest Ge kunt het wel aan vullen Proletariërs met een witte boord om, fijne glacé handschoenen aan de handen, leunende op een wandelstok, af en toe een potje bier drinkende, en onderwijl klagen over de slechte loonen. Natuurlijk zijn de ossendorpers geen on bekenden ponder hun. Nu wil ik in geenen deele zeggen dat deze zoo wijs zijn. Ge weet wel beter. Maar dit soort men- schen moet telkens wat anders hooren. Naar oude koeien kijken ze niet. De prik keling die zij vragen moet een nieuwe zijn. En voor zoo iets is dhr. Duys niet bekwaam. Het bedrog wordt steeds meer openbaar. Geen wonder dat de heer Uudegeest de schouders ophaalt over hetgeen de heer Fortuge openbaar heeft gemaakt. Hij zegt »als Fortuge nog een stuk of wat speeches houdt, als die van heden, dan wordt de invloed der partij nog minder. Geen wonder. Alleen het «denkend deel der natie« staat verbaasd, en zijn de slippendragers der rooien.* Ook in onze omgeving. Moet ge met hen geen medelijden hebben Laat ons daarom propaganda maken, eu zorgen dat de zetels in handen vallen der rechter zijde. 't Is schande, dat het volk zoo achterlijk wordt gehouden. Zeg uw buurman dat hij leest en onderzoekt. Een blad der reehterzijde mag iu zijn huis niet worden gemist, opdat hij weet wat in en buiten de Kamer plaats grijpt. Mijn groet, MARNIX. Koopt geen Agricultuur-phosphaat. Onder dit opschrift vonden we in de «Westpreuszische landwirtschaftlisehe Mit- teilungen" van de hand van Dr. van Wissel de volgende waarschuwing, welke zeer zeker ook ter kennis van onze land- en tuinbouwers dient te komen, daar men ook hier te lande de meening wil vestigen, dat het Agricultuurphosphaat gelijkwaardig ge acht mag worden met de tot heden ge bruikelijke en beproefde phosphorzuur- meststoffen. Dit phosphaat, waarvoor eenige jaren geleden de firma L. Pechmann te Hamburg, de reclame-trommel roerde, wordt nu door F. Grobe Co. te Berlijn aan geprezen. Het is oogenschijnlijk hetzelfde Somme-phosphaat, een ruw phosphaat, dat zijn naam draagt naar den Somme-stroom of het Somme-departemeut in Frankrijk waartegen wegens zijn gebrekkige werk zaamheid, bij hoogen prijs reeds toen een reeks onderzoekers van naam te velde trok, waaronder Wagner-Darmstadt, Böttcher- Möchern, HaselhoffMarburg, en in 't bij zonder Immendorff--Jena. Trots die ver- oordeeli ig zal het dus nu, naar het schijnt, opnieuw beproefd worden, landbouwers, die niet op hun hoede zijn, met het Agricuh uur-phospkaat gelukkig te maken. We volgen daarom gaarne de aansporing, de landbouwers voor den koop dezer mest stof te waarschuwen Tegenover de aanprijzingen, volgens welke het Agricultuurphosphaat, (het zou 1824 pCt. totaal phosphorzuur bevatten) in zijn

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1