ME BLAD. Zaterdag 27 April 1912 27nlt Jaargang N°. 1758. 2 Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidliollandsclie en Zeenwsclie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. Drie SJladen en Zondagsblad. Uit <le Pers. SOMMELSDIJK. Alle slokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie tranco toe te zenden aan den Uitsrever. Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. t Voor Huis en Hof. Tentoonstelling op de Ambachtschool. Deze (Jourant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Gent. zonder 50 Buitenland bij TOOrnitbetaling met Zondagsblad ƒ1,50zonder f 4,50 per jaar, Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. JJÏTÖSYBB Telefoon Interconam. No. 2. Adrertentiën PO cent per regel en */l maal, Reclames XU per regel, Boekaankondiging 5 Gent per regel en k/i »aal. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing, Groote letters en vignetten irorden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaa' Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. Eerste generale Schouw. Dijkgraaf en Gezworens van de Polder St. Christoffel onder Sommelsdijk maken bekend dat zij op Donderdag 2 Mei 1912 zullen houden een algemeens schouw over dijken, wegen, voetpa den, slooten, vleuken zijlen, dammen, en verder over al datgene, waarover schouw behoort te ge schieden. Sommelsdijk, 24 April 1912. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, de Secretaris, de Dijkgraaf, F. O. ARMSTRONG. K. DE URAAÏF. BEKENDMAKING. Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Ooltgensplaat brengen ter openbare kennis, dat op 22 April 1912 bij hen ia ingekomen, een ver zoekschrift van Pieter Kroon, van beroep arbei der wonende te Ooltgensplaat, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende localiteithet beuedenvoorvertrek aan de Noordzijde van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Ooltgensplaat Sectie B. No. 1133, plaatselijk gemerkt wijk B. No. 152 en gelegen aan den Galatheeschen dijk aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleene» van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Ooltgensplaat, den 23 April 19i2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, (get.) A.HOBBEL. De Burgemeester, (get.) JOH. VAN PUTTEN. Aanbesteding grint. Burgemeester en Wethouders der gemeente Ooltgensplaat zullen op Woensdag 8 Mei 1912. des_uamiddag8 ten 3 ure ten gemeentehuize in het openbaar aanbesteden de leveriug van circa 250 Ma zuiver gewasschen cnderhoudsgrint (niet geel) groote 1- S cM. te leveren op aan te wijzen plaatsen op de kaai binnen de kom der gemeente Ooltgensplaat, alles vrij op den Wal, meting in het bohip, leveriDg voor den 15 Juni 1912. Haven en kaaigeld voor rekeniog van den aanemer. Ooltgensplaat, den 22 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, get. A. HOBBEL. get. JOH. VAN PUTTEN op zijn het al groote planten geworden, die volop stelen kunnen geven, mits men niet karig met den mest is geweest. Tijdrijmpjes en spreukjes Die veel omgordt, Beter vroeg, Komt tijd te kort. Dan tijdgenoeg_ Geen tijd Hartzeer slijt, Zonder strijd. Met den tijd. Tijd gewonnen. Winst gesponnen. In dure tijden trouwen, Leert zuinig huis te hou'n. Die zijn tijd verwaarloosd heeft, Voelt de spijt zoolang hij leeft. Tegen Neusbloeding: Bij sterke bloeding uit den neus laat men den patiënt rechtop zitten en den arm, aan den kant waar de neus bloedt, in de hoogte heffen. Men maakt de kleeding om den hals los, verbiedt het snuiten, houdt de neusgaten met de vingers dicht en wacht of de neusbloeding ophoudt. Is zulks niet het geval, dan legt men inkoud water gedompelde linnen lappen op den neus en vernieuwt deze elke minuut. Helpt dit nog niet, dan roepe men den dokter. Bij Flauwte: Valt iemand flauw, dan moet men alle benauwde kleedingstukken losmaken en hem horizontaal, d.i. vlak, languit op den grond leggen met het hoofd iets hooger; doch slechts een weinig, daar flauwte dik wijls ontstaat, doordien de hersenen te weinig bloed bevatten. Men waait hem nu versche lucht toe, met een waaier bijv. besprenkelt zijn gelaat met koud water, laat hem Eau de Cologne of azijn ruiken en beproeft hem een weinig sterke koffie of eenige Hofmansdruppels in te geven. Rijden grint. Burgemeester en Wethouders der gemeente Ooltgensplaat zullen op Woensdag 8 Mei 1912 des namiddags ten 3 ure bij enkele inschrijving aanbesteden het rijden van circa 250 M' onder- houdsgrint aan de kaai te Ooltgensplaat naar de wegen, welke door deze gemeente in 1912, moe ten woiden onderhouden. De grint moet gereden worden zoodra zij is aangevoerd, met uitzondering van een gedeelte, dat in den a.s. winter moet worden vervoerd Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Opzichter G. Hartmans. Inschrijvingsbiijetten in te leveren ter Gemeente Secretarie van Ooltgens plaat voor Woensdag 8 Mei des nam. 2.30 uur. Ooltgensplaat, den 22 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, get. A. HOBBEL. get. JOH. VAN PUTTEN. Vermenigvuldiging van Ra barber. Rabarber is een gezonde, gemak kelijk te telen groente, welke in geen hof mag ontbreken. Wil men uitstekende plan ten hebben van gewensehte kwaliteit, dan wordt de plant, die men als een beste heeft ieeren kennen, gescheurd. Oude plan ten hebben zeer vleezige wortels, maar laten zich toch goed deeien. Daarvoor be hoeft men de geheele plant niet uit den grond te nemen, maar steekt er in het voorjaar, als de bladknoppen boven den grond komen, een stuk met een knop af, dat men elders zet. Dit deelen kan ook later in den tijd geschieden, wanneer de bladen zich reeds orftplooid hebben. De nieuwe planten, die men op deze wijze verkrijgt, laat men het heele jaar groeien, zonder stelen af te wringen, het jaar daar- De zangvogels behooren ontegenzeggelijk tot onze beste insectenvangers. Het is daarom ons eigen belang ze zoo goed mogelijk te verzorgen en te sparen. Door 't aanbrengen van nestkastjes in 't voor jaar moeten de vogels in onze tuinen wor den vastgehouden, want ze hebben heel wat voedsel noodig, als ze hun jongen moeten voederen. Waar .katten zwerven, zal men de vogels echter moeilijk kunnen houden en zal 't ongedierte zooveel beter kunnen gedijen. Bedenk echter, dat men de kat beter ontberen kan in den tuin dan de .vogels, want muizen zijn gemakkelijker te vangen dan insecten. Zwammen: Waar men zwammen aan vruchtenboomen vindt, kan men er zeker van zijn, dat de boom van binnen gedeel telijk dood is, omdat zwammen zich niet kunnen ontwikkelen op gezond hout. Die zwammen moeten verwijderd en de wonden met een scherp mes glad gesneden wor den vervolgens bestrijkt men ze met warme teer, dan voorkomt men verdere zwamvormingen. Voor jongen en ouden: Wat hebt gij daar toch voor gedaan ?t Zoo sprak men zek'ren grijsaard aan »Ik zie U wand'len langs de straten, >Het hoofd omhoog, de knieën vast, »Zoo vlug als nog de flinkste gast. »Wat wonder-middel mocht u baten?» En lachend ving de grijsaard aan »Daar heb iu nooit iets voor gedaan, „Maar altijd veel er voor gelaten." OBSERVATOR. Slechte lectuur. De sociaal-democraat L. M. Hermans vertelde onlaDgs in Het Volk een en ander van zijn socialistische jeugd. Hij verteld o.m. Domela Nieuwenhuis was in die jaren net in zijn opkomst. Van bezoekers van het café, sociaal-democraten, kreeg ik af en toe nummers van Recht voor Allen en ook socialistische brochures. Al spoedig bezocht ik socialistische vergaderingen, waar ik Domela Nieuwen huis bewonderde als een anderen Heiland. Ik maakte in die dagen ook kennis met Cioil en was weldra medewerker aan Recht voor Allenwaarin ik schreef onder het pseudoniem Max. Ik sloot mij aan bij den sociaal demo- cratischen Bond 4 Febr. 1887, daags ca mijn huwelijk. Ik gaf me toen als geheim lid op aan Croll. Als koffiehuisbedicnde opeolijk toetreden zou in die dagen al zeer gevaarlijk zijn geweest. Men weet dat Hermans later redacteur is geworden van De Roode Duwel, om daarna weer afvallig te worden van zijn »Heiland.< Hoevelen zijn doot de wegslepende taal van Domela in die dagen vervoerd en voor goed teruggezonken in den modder van het ongeloof Slechte redevoeringen, meer nog slechte lectuur hebben dit veroorzaakt, ook zich noemende neutrale bladen. Ouders, waakt en ziet toe wat uwe kin deren lezen. („De Graafschapper.") Nu, 't Werd tijd dat werd tijd. ook. De politie te's Gravenhage gaat toezicht uitoefenen op de bioscopen Als die wat nieuws hebben en dat komt telkens voor moeten ze eerst aan de politie een programma sturen en, zoo deze daartoe te.men vindt, voor politieoogen 't geheele stuk afdraaien. Het doel van deze controle moet niet alleen zijn, om bepaald onzedelijke, maar ook om sensatie-stukken te weren. Van die stukken, waarin roof en brand en moord en doodslag aan de orde zijD. Het is zeer toe te juichen. Tegen volksvergift'ging in letterlijken zin wordt heel wat gedaan. Ook tegen de ver giftiging der ziel, waar die in 't openbaar gesch edt, heeft de Overheid te waken. (»Onze Courant.) De Tariefwet en de baksteen - nijverheid. In de r.-kath. Gelderlander, die te Nijmegen verschijnt, lezen we het volgende Het Anti-Tariefwet Comité is thans met zijn advertenties ijverig bezig, propa ganda te maken vóór de Tarief- wet. In het eerst waren die advertenties lou er onheil profetieën. Ze voorspelden de schrikkelijkste rampen van de herzie- ntDg der invoerrechten. Sedert eenige dagen hi eft het Comiie het over een anderen boeg gewend Nu geeft het telkens in cijfers op hoe veel geld op dit of dat artikel van buiten- laudschen invoer aan invoerrecht zal ver kregen worden. Het kon geen betere aanbeveling voor de Tariefwet bedenken want nu bazuint het feitelijk dag aan dag rond hoezeer de inlandsche nijverheid door die wet bevorderd zal worden. f 220.000 u,t metselsteenen luidt een der laatste advertenties. Welnu wat beteekent dat? Wel, dat er naar de raming van dat invoerrechtcijfer op het oogenblik 200 miilioen kilo buiten'aodsche baks een over onze grenzen wordt binnengevoerd. Wordt die invoer gestuit en de buiten- landsche concurent dus geweerd, d=n is het duidelijk dat onze vaderUn ische baksteennijverheid daar niet anders dan wel bij varen kan. Dank aan de hulp middelen der moderne techniek kunnen onze eigen steenbakkerijen best in de behoeften voorzien. De meestal toch minderwaardige buitenlaDdsche baksteen kunnen we best missen. De Tariefwet beteekent dus meer werk voor onze .^feenbakkerijen, dat is meer verdienste voor onze steenbakkers, minder werkloosheid voor het werkvolk, dus meer welvaart in het land. Vooral in deze streek van steenbak kerijen zal dit algemeen begrepen worden. Hier kan alrhaDS niet gezegd worden dat de advertenties van het Comité kwaad zullen doen. Ziekteverzekering en Landarbeiders. De Directie van den Arbeid bereikte onze sociale litteratuur weer met een Rap port over de in Nederland bestaande Fondsen tot ondersteuning van arbeiders bij ziekte. Men heeft wel eeos beweerd, dat een wettelijke Ziekteverzekering voor de arbeideis vau iveiuig beteekenis is. fn dien geest werd indertijd ook gesproken door bestuurders van den Christ. Nat. Werkmansbond. Maar dit Rapport leert het ons wel anders. Uit het daarin gegeven overzicht blijkt, dat gemiddeld slechts 35 °/0 der arbe.ders verzekerd is tegen de geldelijke gevolgen van ziekte. Io Dremhe is het percentage 't laagst13 In Noord-Holland dank zij de groote steden 48 °/0. Iu Over- ijsel is het nog 'ets hooger; 63 °/0. Deze gelukkige omstandigheden zijn te danken aan de vele fabrieksfondsen in Twente. Het overgroote deel der 400.000 lan arbeiders is evenwel niet verzekerd tegen ziekte. En toch wil men van Unie-liberale zijde een poging wagen om de landarbeiders uit de Ziektewet te lichten I De heer Duys deelt dit althans in Het Volk mede Tegen deze poging past krachtig verzet. Ojk de landarbeiders moeten in de ze geningen eener Ziek everzekering deelen. Deze groep ook thans weer bij de In dus i - irbeiders achter te stellen, zou onverantwoordelijk zijn. Bij de sociale wetgeving mogen de andarbeiders niet als stiefkinderen behandeld wordeD. (>De Vrije Wes.fries Eerst dan een woord van persoonlijken dank aan den Directeur, die de goedheid had van 7 tot 9' uur ons rond te leiden in alle zalen en ons bijna en detail ophel dering te geven van wat de School aan onderwijs in theorie en praktijk presteert. Dank aan de drie leeraren, die zeer wel willend waren in 't geven van inlichtingen over zaken, vormen, kleuren, kleurmenge- lingen, constructies in hout en ijzer, die onze bewondering wekten en getuigden van den fijnen smaak, de rijke kennis en de kunstvaardigheid van den directeur en on derwijzers, die, in prettige harmonie saam werkend, en verstaande, dat eendracht macht maakt en saamspreking de grondslag is van alle degelijk werk, in staat waren om een tentoonstelling te organiseeren, die een vorige expositie in rijkdom van teeke- ningen enz. verre overtreft. Een opmerking moet ons uit de pen 1 Het gebouw is te klein om de tentoon stelling te omvatten. Daarom verlaat men haar met een gevoel van moe- en matheid de oogen zijn oververzadigdda blik is nauwelijks rustend op een mooi, stuk dat u boeit, of ge wordt weer afgetrokken door allerlei, dat er naast en langs hangt. Men krijgt op deze tentoonstelling wel een grootsche gewaarwording van hethoe veelmaar veel gaat verloren van het „hoe«. Hoe is iets gemaakt. Wat is het fijne, het echte in dat werk. Een tweede opmerking, die we als pers man, dus leek in ambachtszaken, makenis deze: We achten het beslist noodzakelijk dat de tentoonstelling anders georganiseerd worde en dan zal ze vruchtdragenderzijn: We wenschten, dat met groote letters aan gegeven word Begin Cursus le klasse enz. op een tweede tafelBegin Cursus 2e klasseop een derde tafelBegin Cursus 3e klasse. En dat in het timmerlokaal èninhet smeedlokaal èn in het verflokaal. Zooals het nu georganiseerd is, is het absuluut onmogelijk ook maar iets van den gang van het onderwijs te snappen, tenzij, zooals wij 't voorrecht hadden, de wandeling gemaakt wordt onder leiding en met voorbeeldige toelichting van directeur en leeraren. Nu is 't een chaos, een groote hoop; maar één lange lijn van het begin van den cursus tot het eind der drie jaar is voor niemand na te gaan. We noodigen publiekelijk het bestuur uit met ons de zalen door te gaan en dan ons te zeggen, waar 't begin en waar 't eind van 't the oretische en practische leerjaar isin elk lokaalin elk vak. 't Is nu een opstape ling en ophooping van dingen die verbijs tert waar tenslotte niemand meer naar kijkt, die vermoeit, terwijl de tentoonstel ling, net andersom, u een indruk geven niet van den grooten hoop, maar van het successievelijk, langzaam maar zichtbaar voortschrijden der leerlingen in deze kennis van theorie en praktijk. Een derde opmerking weer als leek. We achten het beslist verkeerddat de teeke- ningen in een andere zaal hangen dan de gemaakte voorwerpen. Theorie en praktijk behooren bij elkaar. In de werkplaats van den timmerman moeten hangen de teeke- ningen van het houtwerk uit de le klasse, naast de voorwerpen, die naar die teeke- ningen gemaakt zijn in die klasse; idem zoo van de 2e klasse en de 3e. Gaat nu naar de bovenzaal met zijn misschien 3000 teekeningenzoekt daar nu eens uit het eerste, het tweede, en het derde leerjaar in elk v ak't is absoluut onmogelijk. Ge ziet teekeningen in massa's maar ze geven geen beeld van 't verband tusschen theorie en praktijklangzaam opklimmend tot 't fijnere werk. Een vierde opmerking als leek. Ieder ver laat thans de ambachtschool met zijn oogen vol, maar met zijn hersens niets verrijktmen ziet voorwerpen liggen na tuurlijk als 't een trap is, ziet ieder dat 't geen wieg is, maar komt in het lokaal van den smid wat ligt da ar nukomt in 't verflokaalwat hangt daar nual die bruine en) gele en grauwe en groene lappen, en dat marmer enz. wat zegt het nu tot de bezoekers; niets. Ze zien daar een gele of bruine imitatie of nabootsing hangenwaarvan f Vraagt 't aan alle be zoekers wat heb je gezien in 't lokaal van den smid, dan zeggen zeijzer en meer weten ze niet. En bij den schilder hebben ze verf gezien, mooie verf, maar verder nietsbij den timmerman zijn en kele dingen absoluut onbegrijpelijk. Waarom werd er op elke tafel en in elk lokaal geen groete stukken bordpapier gelegdb v. bij den smid Kunstsmeedwerk zijnde een kurketrekker, spiraal, deur- geheng, knoopen, spijlen enz. Dat spreekt tot het verstand van velen maar nu loopt men er voorbij, en weinigen, als ze 't niet durven vragen aan den heer Deys, kunnen niet bewonderen de smeedvaardigheid van dien leeraar; ze kunnen niet waardeeren, omdat ze 't niet kennen. Alleen hij, die iets weet, kan waardeerenmaar niet hij die er voorbijloopt en dan vraagt»wat zou daar liggen, 't lijkt wel draaiwerkU Precies zoo bij den timmerman en den schilder. Men waardeert niet omdat men 't werk niet begrijpt.Daarom: flinke cartons met korte verklaring. Komt eens in den Haag in de gevangenpoort, de snorrebaard begintHier heeft u .en hier heeft u en daar heeft u .en zoo legt ie alles uit. Deze opmerkingen zijn misschien onge grond, vergeef ze dan,J ze zijn van een krantenschrijver die zijn oogen open doet, maar daarom juist verkeerd kijken kan. Eu dan de tentoonstelling. In 't schaft- locaal hangt 't werk afgeleverd onder de leiding van den Directeur zelf. Op de the oretische lijn die door,, dat werk loopt,

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3