i voor de Zuidhollandsche en Zeenwsclie Eilanden. I Zaterdag 20 April 1912 27sUl Jaargang N°. 1756. m m. 2 Antirevolutionair Orgaan TWEEDE ELAD. Heeren- en Kinderkleeding 10NGENS COSTUUMS J. i IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen en Zondagsblad. Kinderpakjes W. BOEKHOVEN. it 4, 1 Irecht. 5682 LNIS. it en. )0,tot sn uiterst luizen en De rente tERINGEN. jn onzen 5774 Halsteren Joor tl C hebben, bgenomen 5570 ooplieden 5358 telOt. Faillisse- ig advies ITERDAM. iler selen IR1JF- daar in ver- 5680 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad £7,50zonder 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. SOMMELSDIJK. Advertenties 10 eent per regel en l/1 maal. Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */i *»&al. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, öroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco foe te zenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. OPROEPING. BEKENDMAKING DRANKWET. Bijenteelt. Land- en Tuinbouw Misbruik van Chilisalpeter. Wel de moeite waard. Landbouw en Veeteelt. Bestrijding Mond- en Klauwzeer. Reclames, Mededee- liugen enz. (20 Cents per regel.) MIJNE RECLAME COSTUMES DASSEN - FRONTS - OVERHEMDEN. Binnenlaiid. Museum van den Volksbond. Door den Volksbond tegen drank misbruik is te Utrecnt in het perceel aan de Bdtstraat no. 74 waar cok het Leesmuseum is gevestigd, een muse um ingericht, dat van heden af kos teloos voor het publiek wordt open gesteld op werkdagen van 11 tot 5 uur op Zon- en feestdagen van 1 tot 5 uur. In een 4 tal vertrekken is een groote collectie photographiën en platen ta bellen en graphische voorstellingen - bijeengebracht, alle op het alkoholis- me en zijne bestrijding betrekking hebbende terwijl buitendien afzon derlijke afdeelingen zijn gewijd aan de Huisvlijt de Volkshuisvesting, de pogingen tot herstel van drankzuch tigen, de tuberculose enz. Alles te zamen geelt een recht aantrekkelijk aanschouwelijk beeld van den Voks- bond en zijn veelomvattend werk en is een nieuw bewijs van de activiteit van den Bond die de groote waarde gevoelende van aanschouwelijke voor stelling, ook ten deze geheel met de eischen van zijn tijd meegaat. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk. We ontvingen van onze correspondent te Goedereede 3 photogra- fien van de zonsverduistering op 17 dezer genomen door den Heer H. L. Vogel al- dsar te 0.37 uur. Middelharnis. De navolgende lotelin» li wordt 5519 left in VI steijn." ing vliet. 1347. oITGEYER Telefoon Intercom». No. 2. Kerkvoogden en Notabelen der Hervorm de Kerk te Sommelsdijk roepen sollicitanten op naar de betrekking van Orgeltrapper. Schriftelijke sollicitaties worden tot 24 April a.s. ingewacht bij den Voorzitter, bij wien tevens inlichtingen te verkrijgen zijn. Sommelsdijk, 18 April 1912. Kerkvoogden en Notabelen voornoemd, De Boekhouder, De Voorzitter, F. C. ARMSTRONG. C. J. M0STERDIJK. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Middelharnis brengen ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Hermanus Brinkman van beroep Met selaar wonende te Middelharnis, om verlof voor den verkoop van alcohoudende dranken anderen dan sterken drank, en om vergun ning van sterken drank in hetkleinin de navol gende localiteit, de bovenverdieping van het perceel kadastraal bekend gemeente Middel harnis, Sectie B No. 65, plaatselijk gemerkt Wijk 0 9, gelegen aan het Vingerling al daar. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning en van dit verlof schriftelijk bezwaar bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Middelharnis, 15 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, NIJGH. De Burgemeester, C. KOLFF (L B.) De vruchtenkweökers trekken meer profijt van de bijen dan de bijenhouders zelfhet is toch een feit, thans vrijwel van alge- meene bekendheid, dat zekere soorten van fruit niet cUeen voor heur ontwikkeling afhangen van de tusschenkomst der bij maar in vele gevallen beslist in gebreke blijven vruchten te geven zonder haar tusschenkomst. Eenige jaren geleden was een imker van Massachusetts (Amerika) verplicht zijn bijen naar een andere stand plaats over te brengen, ingevolge klachten van de fruittelers der streek, dat de bijen schade veroorzaakten aan het ooft. Na ver loop van een paar jaren echter wenschten de klagers de bijen terug, dewijl de vrucht- boomen zoo weinig droegen in vergelijking met den overvloed der bloesems. Het slot wasdat de bijenhouder gebeden werd te rug te komen. Hij gaf gehoor aan het ver zoek en toen, gelijk te voorzien was, oogstte men weer niet alleen meer fruit, maar ook meer volmaakte, beter ontwikkelde vruch ten. Het is eveneens bekend, dat de klavers na invoering in Australië daar geen zaad voortbrachten. Bijen en hommels werden uit Europa ingevoerd en toen kwam er zaad. In bet tijdschrift „Gleaaings in Bee-Cul- ture« verscheen een artikel van Prof. A. J. Cook te Michigan. Hij zegt daarin o.a., dat, ofschoon er onderscheidene insecten zijn die medewerken tot de stuifmeelversprei- ding, hun werk nochtans oneindig gering is met dat der bijen, doordat zij niet over winteren en bijgevolg gering in getal zijn in de Lente, wanneer de vruchtboomen en struiken in bloei staan. Hij schrijft: »Ik deed menigvuldige proefnemingen. Ik telde de bloemen aan elk van twee takken of planten bij appels, peren, kersen, aalbessen, kruisbessen en klaver. Een der takken of .planten van elke vruchtsoort werd omringd met neteldoek juist voordat de bloesems opengingen, en werden bedekt gehouden tot de bloesems afvielen. De appels, peren kersen werden afgesloten den 4en Mei en bloot gemaakt den 19en en 25en Mei. De boomen werden geïnspecteerd den llen Juni om de vruchtzetting te onderzoeken. De appelbloesems, welke zich hadden ont wikkeld op de bedekte takken, was iets meer dan 2 procent, terwijl van de onbedekte ruim 29 pet. dus een vijfde vrucht hadden gezet. Bij de peren ontwikkelde niet een enkele afgesloten bloem, terwijl 5 pet. op de onbedekte takken zich tot vrucht zetten. De aalbessen en kruisbessen werden den 18en Mei bedekt en den 16en Juni ontbloot. Deze werden onderzocht 20 Juni 9 pet. der bloesems van het bedekte lot en 27 pet. van het onbedekte lot hadden zich tot vrucht ontwikkeld, d.w.z. driemaal zooveel fruit had zich gevormd op de plan ten, waar de bijen toegang hadden, als op de afgeslotene. Onze onderzoekingen bij klavers hadden plaats bij witte en Zweedsche of bastaard klaver, beide soorten door de bijen zeer bevlogen. Terwijl de koppen der onbedekte planten vol zaad waren, vond ik de be dekte koppen gansch zaadledig. C. B. Daar wordt met kunstmeststoffen nog raar omgesprongen, en vaak nog wordt een messtof of den handelaar veroordeeld om d# verkeerde gevolgen die men er van heeft ondervonden, terwijl deze toch alleen te wijten waren aan het averechtsch gebruik. Ten onrechte moet vooral de Chilisalpeter het nog al eens ontgelden. Maar hoe dwaas, hoe onkundig kan men nog handelenDen vorigen zomer liep ik met iemand in zijn tuin. >Met de Chili ben ik zeker bedrogen zei hij, sik had er mijn posteleinbed zoo krachtig mee bemest, en er is niets, letter lijk niets van 't zaad opgekomen de enkele sprietjes die zich lieten zien, verdwenen nog*. Zoo klaagde de man. Wat bleek ech ter, toen ik hem ondervroeg Dat hij op een bedje van ongeveer 2§ Vierkante Meter een heel pond Kilo) Chili had gestrooidPer Are 100 M2dus 20 kilo per bunder 20 balen. Was het wonder dat er van 't zaad niets terecht was geko men Bij sommige groenten geeft men 7 Kilo per Are, en dan over 2 of meer malen verdeeeld, liefst opgelost in flink wat water. Te veel voedingszeuten opeens bijten zaden en plantdeelen dood. Men kan evenwel ook te weinig geven, dat spreekt. 'tKomt ook voor. Bij al te voorzichtige of onkundige of te zuinige lieden. Dan ziet men natuur lijk geen resultaat. Die niet geeft, ontvangt ook niet. De Chili doet wel wonderen maar zij moet niet op homoeopatische wijze wor den toegepast. Is men bang door te groote hoeveelheid te schaden, dan losse men de meststof op in veel water, of passé de uitstrooiing in eenige malen toe. Geen of onvoldoende resultaten neemt men ook waarbij te vroege of te late aanwen ding. Uitstrooiing een heele poos voor de planten opkomen, kan de meststof, als' er veel regen valt, doen uitloogen, dan gaat er van de werking natuurlijk verloren. Maar wacht men met de uitstrooiing te lang, totdat het gewas als 't ware is uitgegroeid of in 'tzaad begint te schieten, dan is de meststof ook als weggeworpen. Erger wordt het als te onpas ontijdig wordt »gechilied* als de planten nat zijn van regen of dauw dan komen er vlekken op de bladeren, vooral als de zon er op schijnt. Of als de mest stof in de. harten of kroppen, tussohen en op de bladeren blijft liggen of wel rondom stengels en wortels ligt uitgespreid en niet spoedig wordt opgelost dan zit de mest om de plantendeelen gebakken,* en deze worden vernietigd. In al deze gevallen is het 't misbruik, dat schaadt. En hier geldt ook het oude bekende rijmpje, eenigszins gewijzigd Misbruik verkeert het beste goed, Dat 't niets dan kwaad en onheil doet Ja, heilzaam nutte medicijn, 't Ontijd gebruikt, keert in venijn. C. B. 't Is stellig wel de moeite waard, de aandacht te schenken aan wat we dezer dagen lazen in »De Veldbode* over het werk, dat »Kali als beschuttingsmiddel tegen vorst bij aardappelenverrichtte. In de eerste plaats wordt meegedeeld, hoe de bedrijfsleider van een groot goed in Duitsch- land vertelt van wat hij te dezen aanzien in 1910 ondervond >Begin Juni 1910 hadden we een strenge nachtvorst de thermometer daalde tot 5 graden Celsius beneden het vriespunt. Groot was mijn verwondering, toen ik 's morgens bemerkte, dat onze aardappels totaal niets van de vorst hadden geleden, terwijl het aardappelloof op de omliggende akkers der kleine boeren geheel bevroren was.* sToch stonden zij op dezelfde soort van grond als de onze. Ik kon hieruit besluiten, dat bet 40 proc. kalizout, dat wij wél, de atideren niet gebruikten, ons voor de na deel en der nachtvorst gevrijwaard had.« Verder lezen we terzelfder plaatse in 't bedoelde Veldpostnummer dat ook dr. W. Golte heeft geconstateerd, hoe de kalizouten de cultuurgewassen tegen vorst kunnen beschermen. Zijne waarnemingen zijn van jongen da tum. Ze betreffen de laatste vorstperiode (1912Half Januari werd een roggeakker gedeeltelijk met kainiet overbemest, n.l. 10 Aren met 120 K.G.10 Aren met 60 K.G, terwijl 10 Aren geen kaïniet ontving. Tus- schen het uitstrooien en de vorst viel geen regen of sneeuw, zoodat de kaïniet op het sterkst bemeste perceel bij 't invallen van de vorst nog niet geheel opgelost was. De bodem van dit perceel was bij 11 gr. C. beneden het vriespunt niet bevroren en was door de donkere kleur reeds op een afstand van de omliggende hard bevroren perceelen te onderscheiden. Het met 60 K.G. kainiet bemeste perceel vertoonde hetzelfde ver schijnsel, doch in minder sterk sprekende mate. En tenslotte vertellen we nog van een ingezonden stukje in verband hiermede van den beer R. M. de Feyter Jz. te Terneuzen, voorkomende in »De Veldbodes van 30 Maart jl. We lezen daarin o m. >Ik kan u meedeelen, dat ik dezen winter hetzelfde verschijnsel heb geconstateerd. Mijn buur man had een perceel land (onbezaaid) be mest met kainiet, dat tijdens de korte, doch strenge vorst van dezen winter, de aandacht trok, doordat dit land niet bevroren en nog geheel zwart was, terwijl andere stuk ken land, er naast gelegen, sterk bevroren waren. Wel de moeite waard, dachten we, om van de in deze voorbeelden naar voren gebrachte indirecte werking der kalimest stoffen nota te nemen. II. Wij willen nu nog onze lezers onder de oogen brengen den hoofdinhoud van bet rapport, dat doorheen daartoe benoemde Commissie is uitgebracht aan het Bestuur der Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Dit rapport mocht in de vergadering der ver eeniging algemeene instemming verwerven en kan dus wel ongeveer worden gerekend de meeningen, die bij de praktische veehou ders omtrent de bestrijding van het mond en klauwzeer bestaan, voldoende te ver tolken. De Commissie, bestaande uit de heeren D. Brander Tz. te Hoogkarspel, C. Nobel te Schagen, R Visser Lz. te Berkhout en K. Zijp Jr. te Abbekerk, geeft als baar mee ning te kennén, dat de tegenwoordig gel dende wetten en besluiten ter bestrijding van besmettelijke veeziekten, ongeschikt zijn om te worden toegepast op het mond- en klauwzeer, en wel hoofdzakelijk, omdat bij deze ziekte naar hare meening groot verschil behoort te zijn in de maatregelen bij de eerst optredende gevallen toe te passen en die, welke bij meer algemeen voorkomen der ziekte nog kunnen worden gehandhaafd. „Bij het eerste optreden moet, naar zij meant al het mogelijke worden gedaan om zulk een besmettingshaard onschadelijk te maken, hetzij door onteigening, hetzij door isoleering van de boerderij, hetzij door an dere doeltreffende middelen. Indien tot isoleering en bewaking wordt overgegaan, moet-de bewaking veel beter worden ingericht dan tot nog toe gebrui kelijk was, opdat verspreiding der smetstof door paarden, schapen, honden, katten vo gels en insecten en vooral ook door men- schen zooveel mogelijk worde belet. Door bedreiging met zware straffen moet het ver zwijgen van ziektegevallen worden voor komen, terwijl de ontdekking en vaststelling van overtredingen zoo goed mogelijk moet worden verzekerd. Bij verbod van uitvoer van melk en vlees&li uit een afgesloten kring of boerderij moet alle daaruit voortvloeiende schade wor den vergoed, terwijl slachtdieren, die de eigenaar op liet oogenblik der insluiting geschikt acht voor de slachtbank, door het Rijk voor de slacbtwaarde moeten worden overgenomen en afgemaakt. Het is billijk, dat de algemeene kas de schade draagt, die den particulier ten bate van het algemeen wordt berokkend en het zal in hooge mate eene spoedige aangifte bevorderen. Wijl er in den regel niet het minste ver band bestaat tusscben den ernst van de overtreding en waarde van de voorwerpen, waarmede de -overtreding gepleegd wordt, komt bet der Commissie dringend noodza kelijk voor, de verbeurdverklaring van die voorwerpen af te schaffen en de straf uitslui tend af te meten naar het gewicht van de overtreding. Afdoende maatregelen dienen voorts te worden genomen, dat geene verspreiding van de ziekte kan plaats vinden, door de personen met het onderzoek en het toezicht belast en dat geen schade wordt geleden, doordat vleescb van verdacht verklaard vee te laat wordt gekeurd en daardoor in waarde vermindert of geheel waardeloos wordt. Het behoort niet meer te kunnen voor komen, dat de vraag of vleescb, afkomstig van vee, lijdende aan mond- en klauwzeer, al of niet schadelijk wordt verklaard voor de gezondheid, afhankelijk is van willekeur. Het rechtsgevoel wordt daardoor beleedigd en wetsontduiking er door bevorderd. De Commissie is van meening, dat de medewerking van de veehouders bij het nemen en handhaven van maatregelen ter beteugeling van de ziekte niet zal zijn te verkrijgen, zoolang zij niet de overtuiging bezitten, dat met hunne belangen zooveel mogelijk rekening wordt gehouden. Die over tuiging zal bun waarschijnlijk kunnen wor den gegeven, door het toepassen van al lerlei, het bedrijf belemmerende maatregelen, niet over te laten aan den districts veearts, maar dezen de verplichting op te leggen tot bet plegen van overleg met eene daar toe benoemde Commissie van in zijn ambts gebied wonende veehouders omtrent alle maatregelen, die op de vrije uitoefening van het bedrijf inbreuk maken en waarbij zeer snel optreden niet noodzakelijk is, zooals het vaststellen van de grenzen van kringen, het verbieden van markten, keuringen en tentoonstellingen. Aan eene Centale Commissie voor het geheele land, bijv. bestaande uit de Voor zitters dezer districtscommissien, zal de taak moeten worden opgedragen, de regeering voor te lichten bij het nemen van maatre gelen, waarbij de belangen van meer dan een district betrokken zijn, terwijl tevens de geschillen tusschen den districtsveearts en de districtscommissie aan haar oordeel worden onderworpen, alvorens de regeering hierover^ eene beslissing neemt. Wanneer eene districtscommissie van oordeel is, dat in haar district de ziekte zóó sterk verbreid is, dat van bestrijding geen heil meer is te verwachten, zal zij de Re geering kunnen adviseeren, die maatregelen op te heffen, die haar in dat stadium voor haar district doelloos voorkomen, terwijl de Centrale Commissie hetzelfde zal kunnen doen voor het geheele land of een gedeelte daarvan De wettelijke bepalingen zullen daartoe grondig moeten worden herzien, opdat het mogelijk worde, bij uitbreiding der ziekte, een gedeelte van de voorgeschreven maat regelen buiten werking te verklaren." C. B. GROOTE KEUZE LAGE PRIJZEN. ZWARTE HEEREN-COSTUMES. Zwart Kamgaren .12 gulden, Zwart Satin Kamgaren 18 Zwart Drapé18 Zwart Satin (effen) 18 Zwart Drapé (prima) 20 in de nieuwste dessins voorhanden. VAN ZUIVER WOLLEN STOFFEN S—to en 13V2 dulden. Zeer fijne kwaliteiten 15—161 tot 20 GULDEN. (voor leeftijd 8 tot 15 jaar), vanaf 4 tot 12 GULDEN. alle maten en kleuren vanaf 2 gulden. 1 OPGERICHT 1825. Ze kwamen te laat om nog voor dit nummer een afdruk te maken en hebben dezelfe in onze winkel-etalage ten toon gesteld.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3